اگر با توجه به نمرات و سوابق تحصیلی قبلی خود شانس قبولی در بورسیه ترکیه و پذیرش تحصیلی را در خود می بینید و می خواهید برای ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه 2021 اقدام کنید، بهتر است پیش از هر اقدامی از جزئیات مختلف کمک هزینه تحصیلی ترکیه از جمله نحوه ثبت نام بورسیه، لیست رشته ها، مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی و مواردی از این قبیل به طور کامل مطلع شوید.

فراموش نکنید که شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی برای تحصیل در ترکیه محسوب می شوید و بدین خاطر باید خود را به خوبی برای رقابتی جهانی با دانشجویانی دیگر از سراسر دنیا و بدست آوردن بورسیه تحصیلی ترکیه و پذیرش تحصیلی این کشور آماده کنید. اما پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی برای استفاده از کمک هزینه تحصیلی، نخست هزینه تحصیل در ترکیه سال 2020 را چک کرده و از شهریه های نرمال دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور مطلع شوید.  

دانشجویان بین المللی در ترکیه

تحصیل در ترکیه 

به لطف سیستم انتقال اعتبار (واحد درسی) اروپایی ECTS که از سال 2001 در دانشگاه های ترکیه نیز مورد استفاده قرار گرفته، تمامی دانشجویان بین المللی این امکان را دارند تا با دریافت پذیرش تحصیلی تحصیلات خود را در مقاصد تحصیلی بین المللی نظیر ترکیه ادامه داده و از مدارک دانشگاهی معتبر جهانی برخوردار شوند.

در حال حاضر از مجموع 206 موسسه آموزش عالی در کشور ترکیه، 129 دانشگاه دولتی بوده و الباقی 77 موسسه آموزشی از دانشگاه های خصوصی و بنیادی تشکیل شده است و بنابر آمار بدست آمده قریب به 7.5 میلیون دانشجو به طور رسمی و یا از راه دور در حال تحصیل در ترکیه هستند.

همانطور که می دانید دانشجویان ایرانی برای تحصیل در ترکیه نیازمند دریافت ویزای تحصیلی نیستند، اما از جانبی دیگر باید سایر مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی از جمله دیپلم و یا مدارک دانشگاهی، توصیه نامه، انگیزه نامه، برنامه تحصیلی، ریز نمرات و مواردی از این قبیل را برای دپارتمان پذیرش دانشگاه و دریافت نامه پذیرش تحصیلی ارسال کنند.

در عین حال آن دسته از دانشجویانی که در یک مقطع تحصیلی در ترکیه فارغ التحصیل شده اند باید نتایج کنکور فارغ التحصیلی ALES را نیز به مدارک خود اضافه کنند. به طور معمول دروس ارائه شده در دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان ترکی استانبولی ارائه می شود و به همین خاطر به جای مدرک زبان آیلتس و یا تافل، مدرک زبان تومر مورد نیاز دانشجوی بین المللی خواهد بود.

اما در صورتی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های ترکیه را داشته باشید، باید مدرک زبان تافل را ارائه دهید.

همچنین برخی از دانشگاه ها ممکن است بنابر مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر دانشجو، نتایج شرکت در آزمون هایی نظیر GRE و یا GMAT را نیز برای موافقت با پذیرش تحصیلی مطالبه کنند.

بنابر اطلاعات ارائه شده در وبسایت رسمی turkiyeburslari، دو نوع کارشناسی ارشد با پایان نامه thesis و بدون پایان نامه non-thesis در دانشگاه های ترکیه ارائه می شود. دوره های ارشد با پایان نامه دارای حداقل 7 دوره آموزشی، یک سمینار و یک مطالعه و ارائه پایان نامه است. دوره های ارشد بدون پایان نامه نیز در ترکیه از حداقل 10 دوره آموزشی و یک پروژه ترمیک تشکیل شده اند.
لازم به ذکر است که دوره تحصیلی ارشد در ترکیه 2 سال است.

دوره های آموزشی مقطع دکترا دارای حداقل 7 دوره آموزشی، آزمون مهارت و یک پایان نامه است. بازه زمانی تعیین شده برای تکمیل دوره ها 4 ترم تحصیلی بوده و می توان در 8 ترم تحصیلی دوره دکترا را به اتمام رساند.

طبق مقررات، برای اینکه بتوانید برای پذیرش تحصیلی دوره های مقطع دکترا در ترکیه اپلای کنید، باید از مدرک کارشناسی ارشد برخوردار باشید. البته دانشجویان این امکان را دارند تا با مدرک کارشناسی برای پذیرش تحصیلی دوره های آموزشی دکترای مشترک یا همان joint doctorate ( شامل آموزش های مقطع ارشد و دکترا می شود) اقدام کنند.

دوره های تخصصی پزشکی در ترکیه نیز معادل دوره های مقطع دکترا هستند و توسط دپارتمان پزشکی و بیمارستان های تحقیقاتی تابع وزارت بهداشت اجرا و مدیریت می شوند. دانشجویانی که قصد دریافت پذیرش تحصیلی و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه را دارند، باید در امتحانات DUS و یا TUS موفق شوند.

به طور معمول دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه دارای دو ترم تحصیلی بهار و پاییز هستند و برخی از آنها از ترم فوق العاده تابستانی نیز بهره می برند.

موفقیت دانشجویان در دوره های آموزشی دانشگاه براساس امتحانات مختلفی نظیر دو آزمون میان ترم و یک آزمون نهایی سنجیده می شود و عموماً نمره قبولی دانشگاه 60 از 100 و یا 2 از 4 است به آن دسته از دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه می شوند، اما دارای مهارت کافی در زبان نیستند، دوره های آموزش زبان برای مدت یک سال ارائه می شود و در عین حال دروس زبان ترکی استانبولی نیز به دانشجویان بین المللی تدریس می شود.

در همین راستا خواندن مطلب راهنمای جامع تحصیل در ترکیه 2021 را به شما پیشنهاد می کنیم.

تحصیل در ترکیه محیط دانشگاه

درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه 

بورسیه تحصیلی ترکیه دارای انواع مختلف تمام وقت و پاره وقت، دوره های تخصصی و برنامه های متناسب و مشارکتی گروه های هدف خاص است که برای هر یک از مقاطع تحصیلی طراحی شده و اشکال متنوعی از پوشش تحصیلی را ارائه می دهد.

متقاضیان کمک هزینه تحصیلی ترکیه می توانند در خلال پیگیری پروسه درخواست، از طریق سیستم اطلاعات TBBS راهنمایی های لازم را برای دوره های آکادمیک دانشگاه دریافت کنند. در عین حال این امکان را دارند تا با استفاده از منوی جستجوی وب سایت turkiyeburslari.gov و یا lets go uni از رشته ها و دانشگاه های برتر ترکیه و سایر جزئیات مورد نیاز پذیرش تحصیلی مطلع گردند.

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه شامل موارد زیر می شود:

دوره های آموزشی تمام وقت 

که شامل جوایز و کمک هزینه تحصیلی دوره های تمام وقت مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا می شود. کمک هزینه تحصیلی دوره کارشناسی ترکیه برای این مقطع دانشگاهی و دوره های آموزشی گسترده ای از جمله مهندسی، علوم سلامت، علوم انسانی و علوم اجتماعی طراحی شده است. 

بنابر اطلاعات وبسایت turkiye burslari تقریبا تمام دوره های آموزشی به استثنای دوره های 2ساله کاردانی مشمول دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه هستند. شما باید پیش از ارسال درخواست بورسیه و پذیرش تحصیلی از اعتبار و معادل بودن برنامه ها، دانشگاه ها و رشته هایی که در کشور خود انتخاب کرده اید، مطمئن شوید.

بورسیه تحصیلات تکمیلی

دامنه گسترده ای از دوره های آموزشی دانشگاهی از جمله علوم اجتماعی، انسانی، علوم طبیعی و رشته های مهندسی را در مقاطع ارشد و دکترا پوشش می دهد. تقریبا تمام رشته های آموزشی به استثنای دوره های تخصصی پزشکی و بهداشت شامل این بورسیه تحصیلی ترکیه می شوند.

بنابر طراحی سیستم کمک هزینه تحصیلی ترکیه و براساس سوابق تحصیلی ارائه شده توسط دانشجو، متقاضی تنها می تواند دانشگاه و دپارتمانی که در سیستم برای وی در دسترس قرار گرفته را انتخاب کند و مجاز به درخواست پذیرش تحصیلی و انتخاب دانشگاه دیگری خارج از این محدوده نخواهد بود.

از این رو بهتر است پیش از اقدام برای بورسیه تحصیلی ترکیه از ارزیابی آنلاین و مشاوره تخصصی مجله تحصیلی lets go uni استفاده کنید.

بورسیه هنر ترکیه 

این نوع کمک هزینه دانشگاهی فرصت های بورسیه را در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا برای دانشجویان بین المللی در زمینه های علوم موسیقی، هنرهای نمایشی و زیبا در دانشگاه و دانشکده زبان آنکارا فراهم می نماید.

دپارتمان های در دسترس بورسیه تحصیلی هنر ترکیه شامل موارد زیر می شود:

هنرهای نمایشی: مقطع کارشناسی آموزش ابزار– آموزش صدا

علوم و فنون موسیقی: مقطع کارشناسی رشته های فناوری موسیقی– تئوری موسیقی– موسیقی شناسی

موسیقی و هنرهای زیبا: مقطع ارشد رشته های آموزش ابزار– علوم موسیقی– فناوری های موسیقی– تئوری موسیقی - موسیقی شناسی– آموزش صدا و مقطع دکترای علوم موسیقی

بورسیه تحصیلی برنامه های کوتاه مدت

این نوع از برنامه های کوتاه مدت برای پشتیبانی از گروه های هدف و محدوده های آموزشی خاص است که شامل موارد زیر می شود:

بورسیه تحصیلی موفقیت(1 ساله): به طور اختصاصی برای دانشجویانی طراحی شده که در حال تحصیل در دانشگاه های ترکیه با بودجه شخصی خود بوده و از رزومه، نمرات و سوابق تحصیلی درخشانی برخوردار هستند. این نوع بورسیه تحصیلی ترکیه فقط کمک هزینه ماهیانه را پوشش می دهد.

بورسیه تحقیقاتی (3 تا 12 ماهه): این برنامه به منظور ترغیب محققان بین المللی و اعضای انجمن علمی و برای به ثمر رساندن و انجام تحقیقات دانشگاهی مشترک با اعضای دانشگاهی ترکیه در دانشگاه های معتبر این کشور ارائه می شود.

این نوع بورسیه تنها برای دارندگان مدرک دکترا و یا متقاضیان دکترا در مرحله پایان نامه در دسترس است و فقط کمک هزینه ماهیانه را پوشش می دهد. درخواست های این نوع از بورسیه تحصیلی ترکیه در طول 4 دوره زمانی مختلف در طی سال دریافت شده و ارزیابی می گردد.

در این بین یک برنامه بورسیه تحصیلی مشارکتی به نام تاریخ علم دکتر Fuat Sezgin توسط بنیاد فوات سزگین و دانشگاه Kırıkkale ارائه می شود که از 4 سال تحصیلی (8ترم) مقطع کارشناسی، 5سال یا 10 ترم برای دانشجویان کلاسهای preparatory  و 2 سال برای دانشجویان ارشد هنر تشکیل می گردد.

دانشجویان 24 ساله و یا بالاتر، دارای نمره پایین تر از 350 دانشگاه، دانشجویان تحصیلات تکمیلی 30 ساله و دارای کار، حق استفاده از این بورسیه تحصیلی را ندارند، در عین حال سطح زبان متقاضی کارشناسی این بورسیه تحصیلی باید 55 در YDS و برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی نمره 65 و یا معادل آیلتس و تافل باشد. در عین حال نمره آزمون ALES دانشجو نیز باید حداقل 75 باشد.

بورسیه تحصیلی ترکیه دانشجویان بین المللی

شرایط بورسیه ترکیه 2020

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت turkiye burslari شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه شامل موارد زیر می شود:

حداقل معیارهای تحصیلی:

• حداقل نمره معدل متقاضیان مقطع کارشناسی : 70 درصد 

• حداقل نمره معدل متقاضیان مقطع ارشد و دکترا: 75 درصد

• حداقل نمره معدل متقاضیان علوم (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی): 90 درصد

معیارهای سنی دانشجو:

• برای مقطع کارشناسی ترکیه زیر 21 سال باشد

• برای مقطع ارشد ترکیه زیر 30 سال باشد

• برای مقطع دکترا در ترکیه زیر 35 سال باشد

گروه های واجد شرایط: 

• شهروندان تمام کشورهای دنیا

• فارغ التحصیلان و یا متقاضیانی که در پایان سال تحصیلی جاری می توانند فارغ التحصیل شوند

• محققان، پژوهشگران و اعضای علمی دانشگاه

در این بین شهروندان ترکیه و آن دسته از افرادی که حق شهروندی این کشور را از دست داده اند واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه نیستند. همچنین دانشجویانی که از قبل از درخواست بورسیه، با پذیرش تحصیلی در یک دانشگاه ترکیه ای و مقطع تحصیلی مورد نظر خود ثبت نام کرده اند، واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه محسوب نمی شوند.

موارد تحت پوشش بورسیه تحصیلی ترکیه

پوشش بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی شامل موارد زیر می شود:

• ثبت نام در دانشگاه و قرارگیری در رشته تحصیلی

• پرداخت 800 لیر در ماه به دانشجو

• پرداخت شهریه دانشگاه

• بلیط پرواز برگشت هواپیما، یکبار مصرف

• بیمه سلامت

• خوابگاه دانشجویی

• دوره آمادگی زبان ترکی یکساله

مدت زمان این کمک هزینه تحصیلی معادل 1 سال کلاسهای زبان ترکی و 4 تا 6 سال تحصیل در دانشگاه های این کشور است (بستگی به رشته دانشجو دارد)

پوشش بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا شامل موارد زیر می شود:

• ثبت نام در دانشگاه و قرارگیری در رشته تحصیلی

• پرداخت 1100 لیر در ماه به دانشجوی ارشد

• پرداخت 1600 لیر در ماه به دانشجوی دکترا

• پرداخت شهریه دانشگاه

• بلیط پرواز برگشت هواپیما، یکبار مصرف

• بیمه سلامت

• خوابگاه دانشجویی

• دوره آمادگی زبان ترکی یکساله

مدت زمان این کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان ارشد معادل یکسال دوره زبان ترکی و 2 سال تحصیلی در دانشگاه است و برای دانشجویان دکترا معادل یکسال دوره زبان ترکی و 4 سال تحصیل در دانشگاه است.

پوشش بورسیه تحصیلی ترکیه در دوره های آموزشی کوتاه مدت (یکساله Success) شامل موارد زیر می شود:

• پرداخت 450 لیر در ماه به دانشجوی کارشناسی

• پرداخت 600 لیر در ماه به دانشجوی کارشناسی ارشد

• پرداخت 900 لیر در ماه به دانشجوی دکترا

بورسیه تحصیلی موفقیت ترکیه خوابگاه دانشجویی و سایر موارد را پوشش نمی دهد.

پوشش بورسیه تحصیلی ترکیه برای برنامه های تحقیقاتی (3 تا 10 ماهه) شامل پرداخت هزینه 3000 لیری در ماه به دانشجو می شود و سایر موارد را پوشش نمی دهد.

نحوه ثبت نام بورسیه ترکیه 

برای اپلای و ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه باید از طریق وب سایت turkiyeburslari.gov.tr اقدام کنید. البته این امکان را دارید تا برای اطلاع از داشتن شرایط مورد نیاز ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه از خدمات ارزیابی آنلاین و مشاوره تحصیلی lets go uni در این زمینه بهره ببرید.

از این رو شما باید طبق تقویم بورسیه تحصیلی هر ساله این موسسه و بنابر نوع بورسیه درخواستی(کارشناسی، تحصیلات تکمیلی، پژوهشی و موفقیت) مدارک خود را در سیستم آپلود و ارسال نمایید. هرگونه ارسال پستی و یا حضوری مدارک تحصیلی پذیرفته نخواهد بود.

بورسیه تحصیلی ترکیه به طور همزمان شامل کمک هزینه، پذیرش تحصیلی و ثبت نام دانشگاه می شود. از این رو متقاضیان از میان 12 منبعی که در سیستم درخواستی خود تعیین کرده اند در یک دانشگاه و رشته تحصیلی قرار خواهند گرفت.

مدارک بورسیه تحصیلی ترکیه

تمام متقاضیان بورسیه تحصیلی ترکیه باید مدارک زیر را به صورت آنلاین ارسال کنند:

• پاسپورت معتبر و کارت ملی دانشجو

• عکس جدید و رنگی دانشجو (عکس واضح و با کیفیت پرتره در قطع پاسپورت)

• نمرات آزمون های بین المللی( برای متقاضیانی که دارای هیچ گونه مهارت و گواهی بین المللی نیستند)

• دیپلم و یا مدرک موقتی فارغ التحصیلی

• ترجمه ریزنمرات تحصیلی (ارسال آنلاین اسکرین شات از نمرات و ترجمه های غیر رسمی، تاثیر مخربی در ارزیابی پرونده می گذارد)

• نمرات آزمون های بین المللی GRE، GMAT، DELF، YDS، YOS و غیره در صورت درخواست دانشگاه

• پیشنهاد کار تحقیقاتی و نمونه ای از کارهای مکتوب برای متقاضیان مقطع دکترا

اغلب رشته های تحصیلی دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی تدریس می شوند. این در حالی است که برخی از آنها به زبان انگلیسی به دانشجویان بین المللی ارائه می گردند. 

آن دسته از متقاضیان بورسیه تحصیلی ترکیه که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور هستند، باید مدرک زبان تافل و یا آیلتس داشته باشند. همچنین اغلب رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی نیازمند نمرات آزمون پذیرش بین المللی از جمله GRE، GMAT، SAT و غیره خواهند بود.

تمامی کاندیداهای موفق بورسیه تحصیلی ترکیه که از مدرک زبان سطح C1 ترکی استانبولی برخوردار نباشند(حتی آن دسته از دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارند) باید پس از دریافت پذیرش تحصیلی در دوره های یکساله آماده سازی زبان ترکی شرکت کرده و مدرک زبان سطح C1 را دریافت کنند.

مصاحبه بورسیه تحصیلی ترکیه

مصاحبه بورس تحصیلی ترکیه

هر ساله متقاضیان واجد شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه به دقت مورد ارزیابی کارشناسان این امر قرار گرفته و بر مبنای فاکتورهایی نظیر جایگاه تحصیلی، سوابق تحصیلی قبلی، انگیزه ها و علایق تحصیلی، اهداف شغلی، ثبات در انتخاب های تحصیلی، شفافیت و قابل قبول بودن انگیزه نامه، شرکت در فعالیت های اجتماعی و مواردی از این قبیل انتخاب می شوند.

سپس مصاحبه ای از این افراد در بیش از 100 کشور دنیا توسط کمیته مسئول گرفته می شود که معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه زمان برده و شامل موارد زیر می گردد:

• خوش آمد گویی و معرفی

• چک کردن مدارک تحصیلی دانشجو

• سنجش میزان انگیزه متقاضی برای اپلای دانشگاه

• سنجش دانش علمی و اهداف شغلی

• پایان مصاحبه و اختصاص زمان به دانشجو برای پرسش سوال از کمیته

انجام مصاحبه با دانشجو به معنای موافقت نهایی با درخواست وی نبوده و متقاضیان ملزم به آوردن ترجمه ریز نمرات، تمام مدارک تحصیلی و گواهی های مرتبط برای هر سال(در صورتی که هنوز فارغ التحصیل نشده اند هستند).

در نهایت نتایج مصاحبه مورد ارزیابی قرار گرفته و از میان متقاضیان برتر، لیست نهایی افراد واجد شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه و قابل قبول برای پذیرش تحصیلی شکل می گیرد.

زمان اعلام نتایج بورسیه ترکیه 2021

متقاضیان منتخب بورسیه ترکیه باید به این نکته توجه داشته باشند که نتایج ارزیابی در فصل تابستان به دست آنها خواهد رسید. از این رو باید پیش از سفر به ترکیه هماهنگی های لازم را با مدرسه و یا دانشگاه داخل کشور جهت دریافت مدارک، ریزنمرات و دیپلم انجام دهند.

تقویم بورسیه تحصیلی کارشناسی و تکمیلی 

بازه زمانی

تاریخ

دسته

زمان باز بودن ارسال

15 ژانویه 

درخواست

زمان بسته شدن

20 فوریه 

درخواست

پروسه ارزیابی

فوریه تا می 

بررسی

زمان مصاحبه

مارچ تا جون 

مصاحبه

اعلام نتایج

جولای 

نتایج

توافقنامه بورسیه تحصیلی

جولای و آگوست 

مراحل پذیرش

سفر دانشجو به ترکیه و شروع سال تحصیلی

10 تا 20 سپتامبر 

آغاز سال تحصیلی

 

بورسیه تحصیلی پژوهشی ترکیه

بازه زمانی

تاریخ

دسته

نخستین بازه ارسال درخواست

1 ژانویه 

درخواست

نخستین بازه بسته شدن درخواست

31 مارچ

درخواست

نخستین بازه اعلام نتایج

آپریل

نتایج

دومین بازه ارسال درخواست

1 آپریل

درخواست

دومین بازه بسته شدن درخواست

30 جون

درخواست

دومین بازه اعلام نتایج

جولای

نتایج

سومین بازه ارسال درخواست

1 جولای

درخواست

سومین بازه بسته شدن درخواست

30 سپتامبر

درخواست

سومین بازه اعلام نتایج

اکتبر

نتایج

چهارمین بازه ارسال درخواست

1 اکتبر

درخواست

چهارمین بازه بسته شدن درخواست

31 دسامبر

درخواست

چهارمین بازه اعلام نتایج

ژانویه سال بعد

نتایج

 

بورسیه تحصیلی Success ترکیه

بازه زمانی

تاریخ

دسته

زمان باز بودن ارسال

اکتبر 

درخواست

زمان بسته شدن

نوامبر 

درخواست

پروسه ارزیابی

نوامبر و دسامبر 

ارزیابی

اعلام نتایج

دسامبر 

نتایج

 

این تاریخ ها ممکن است هرساله دستخوش تغییر سازمان بورسیه تحصیلی ترکیه قرار گیرد.

مشاوره بورسیه تحصیلی ترکیه

چنانچه تمایل به تحصیل در ترکیه با استفاده از بورسیه تحصیلی این کشور را دارید، می توانید از خدمات ارزیابی، پذیرش تحصیلی و مشاوره تخصصی lets go uni در این زمینه استفاده کرده و انجام تمامی امور را به ما بسپارید.