دانشگاه بیلگی استانبول در ترکیه واقع شده. لتس گو یونی در مسیر اخذ بورسیه دانشگاه بیلگی استانبول و هزینه دانشگاه بیلگی استانبول همراه شماست. دانشگاه خصوصی بیلگی در شهر استانبول و در کشور ترکیه واقع شده است که در سال 1996 توسط بنیاد آموزش و فرهنگ بیلگی تاسیس شد. شهر استانبول بزرگترین شهر کشور ترکیه و همچنین مرکز اقتصاد، فرهنگ و میراث تاریخی این کشور است و هر ساله میلیون‌ها گردشگر از این شهر بازدید می‌کنند.

دانشگاه بیلگی در 4 پردیس مجزا در شهر زیبای استانبول و در شمال غرب کشور ترکیه فعالیت‌های آموزشی خود را دنبال می‌کند که در مجموع 210.000 متر مربع مساحت این دانشگاه است. دانشگاه بیلگی در مدت 23 سال فعالیت در حوزه آموزش عالی، با ارائه خدمات آموزشی باکیفیت توانسته جایگاه علمی خود را تثبیت کند و با هدف افزایش کیفیت آموزش و تحقیقات با موسساتی همچون: Laureate Education و Can Holding همکاری علمی داشته است.

در سال 1997 پردیس Kuştepe با 3 دانشکده، 2 موسسه آموزشی و 12 برنامه با بیش از 1000 دانشجو فعالیت آموزشی این دانشگاه را آغاز کرد و پس از آن در سال 2000 ارائه برنامه‌های آموزشی در پردیس Dolapdere شروع شد که در همان سال دانشگاه به طور رسمی اولین دانشجویان خود را فارغ التحصیل کرد. پردیس سانترالستانبول سومین پردیس دانشگاه Bilgi در سال 2007 و در محل نیروگاه تاریخی Silahtarağa که اولین نیروگاه برق شهری امپراتوری عثمانی بود، پس از بازسازی افتتاح شد. در ادامه گسترش فضای دانشگاه بیلگی در سال 2015 پردیس چهارم این دانشگاه به نام پردیس Kozyatağı در قسمت آسیایی استانبول تأسیس شد.

دانشگاه Bilgi استانبول در قالب بیش از 150 برنامه آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی در 7 دانشکده، 3 موسسه آموزشی، 4 مدرسه و 3 مدرسه فنی حرفه‌ای به حدود 20 هزار دانشجوی این دانشگاه خدمات آموزشی ارائه می‌کند و در طول 23 سال گذشته در حدود 45 هزار نفر از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند. همچنین نزدیک به 1000 دانشجوی بین المللی از 40 کشور دنیا موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه بیلگی شده‌اند و در این دانشگاه تحصیل کرده و می‌کنند.

دانشگاه بیلگی استانبول با پیروی از شعار "یادگیری نه برای مدرسه بلکه برای زندگی" یک زندگی دانشگاهی را به دانشجویان خود پیشنهاد می‌دهد که در آن می‌توانند از نظر اجتماعی، دانشگاهی و فرهنگی خود را بهبود بخشند و زندگی دانشگاهی را به طور کامل تجربه کنند.

در دانشگاه بیلگی سعی شده است با استفاده از امکانات آزمایشگاهی، استودیوها، کتابخانه و دیگر فضاهای آموزشی، دانشجویان در محیط‌های کاری قرار بگیرند و تجربه کسب کنند. همچنین بیش از 100 باشگاه دانشجویی در دانشگاه بیلگی توسط دانشجویان ایجاد شده تا فضای دوستانه و صمیمی دانشجویی در این دانشگاه برقرار باشد و هر دانشجو بتواند با توجه به علایق خود در این گروه‌ها شرکت کند و فعالیت‌های اجتماعی انجام دهد.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی دارید و مقصد ترکیه را انتخاب کرده‌اید، مطلب زندگی و مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل را در وبلاگ لتس گو یونی مطالعه کنید تا اطلاعات کافی در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه را به دست آورید. 

مزایای تحصیل در دانشگاه بیلگی

در دانشگاه بیلگی استانبول مرکزی برای راهنمایی استعدادهای درخشان این دانشگاه به نام مرکز مدیریت استعدادهای جهانی دانشگاه Bilgi راه‌اندازی شده است که ماموریت این مرکز راهنمایی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه بیلگی به منظور دستیابی به منابع شغلی و تحقیقاتی ملی و بین المللی است تا بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند و در مشاغل مورد علاقه خود مشغول به کار شوند.

از دیگر سو دانشگاه Bilgi استانبول در میان 5 دانشگاه برتر کشور ترکیه از لحاظ جذب دانشجویان بین المللی قرار گرفته است که این امر نشان دهنده کیفیت بالای این دانشگاه در دنیا می‌باشد و گزینه بسیار مناسبی برای افرادی ست که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه را دارند.

همچنین دانشگاه بیلگی استانبول عضو قرارداد اراسموس است که برطبق این قرارداد، دانشجویان این دانشگاه می‌توانند در دانشگاه‌های 27 کشور اروپایی در دوره‌های آموزشی یک ساله آن‌ها شرکت کنند و علاوه بر آن می‌توانند در شرکت‌های فعال در این کشورهای اروپایی مشغول به کار شوند.

از دیگر مزیت‌های تحصیل در دانشگاه Bilgi استانبول برنامه‌های دو جانبه تبادل دانشجو است که با همکاری دانشگاه‌های مختلف در سرتاسر دنیا از جمله: ایالات متحده آمریکا، کانادا، روسیه، چین، کره جنوبی و ژاپن انجام می‌شود و می‌تواند به عنوان سکوی پرتابی برای دانشجویانی باشد که قصد دریافت اقامت از یکی از این کشورها را دارند.

در دانشگاه بیلگی استانبول خوابگاه‌های داخل و خارج پردیس وجود ندارد ولی خود دانشگاه برای حل مشکل اقامت داشجویان غیر بومی‌اش با خوابگاه‌هایی قرارداد بسته است که هم قابل اعتماد هستند و هم در نزدیکی محل پردیس دانشگاه قرار گرفته‌اند و تمام خدمات خوابگاهی را به دانشجویان این دانشگاه ارائه می‌دهند. خوابگاه‌های طرف قرارداد دانشگاه Bilgi گزینه‌های مختلف اتاق را به صورت تک نفره، دو نفره، چهار نفره و ظرفیت‌های مختلف دیگر ارائه می‌دهند که به شرح زیر می‌باشد:

خوابگاه Santral: در این خوابگاه 9 مدل اتاق با امکانات کامل وجود دارد که فقط 2 دقیقه پیاده روی تا پردیس santralistanbul دانشگاه بیلگی دارد.

خوابگاه دخترانه Evistanbul: این خوابگاه برای 50 دانشجوی دختر ظرفیت دارد که اتاق‌های آن یک نفره، دو نفره و سه نفره است و 5 دقیقه پیاده تا دانشگاه فاصله دارد.

خوابگاه Republika Academic Aparts Ortaköy: ظرفیت این خوابگاه 629 نفر است و اتاق‌های تک نفره، دو نفره و سه نفره دارد و تمام امکانات مورد نیاز زندگی دانشجویی در آن موجود است.

بورسیه دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی استانبول برای دانشجویان موفق و با پیشرفت تحصیلی دانشجویان با نیاز مالی در دوره تحصیل بورسیه تحصیلی و تخفیف‌های شهریه متفاوتی در نظر گرفته است که به شرح زیر می‌باشد:

بورسیه تحصیلی پیشرفت تحصیلی: پس از اتمام موفقیت آمیز سال دوم یا سوم تحصیلی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که معیارهای بورسیه تحصیلی را داشته باشند (سال تحصیلی مربوطه و میانگین نمره تجمعی - CGPA - باید 3.70 به بالا باشد) و 50 درصد هزینه‌های تحصیلی را پوشش می‌دهد. 

بورسیه تحصیلی بر اساس نیاز مالی: آن دسته از دانشجویانی که نیاز به پشتیبانی مالی دارند، در صورت کسب حداقل معدل 2.50 GPA از سال اول، واجد شرایط درخواست این بورسیه تحصیلی هستند. اعتبار این بورسیه تحصیلی پس از پذیرش درخواست یک سال است. اگر دانشجو بتواند موفقیت تحصیلی خود را در پایان سال حفظ کند و مجدداً برای بورسیه تحصیلی اقدام کند، این بورسیه تحصیلی برای سال آینده نیز در نظر گرفته می‌شود.

بورسیه تحصیلات تکمیلی: این بورسیه تحصیلی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در دوره‌های تحصیلات تکمیلی یا دکترا ادامه تحصیل دهند. مبلغ، تعداد و شرایط این بورسیه تحصیلی هر سال توسط هیئت امنای دانشگاه تعیین می‌شود.

تخفیف فارغ التحصیلان: دانشگاه Bilgi استانبول به فارغ التحصیلان دوره‌های کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه در هنگام ثبت نام در یک برنامه جدید 30 درصد تخفیف شهریه می‌دهد.

تخفیف خواهر و برادر: به خواهر و برادران دانشجو و فارغ التحصیل دانشگاه بیلگی در صورت ثبت نام در یک برنامه در دانشگاه بیلگی 10 درصد تخفیف خواهر و برادر ارائه می‌شود. این تخفیف برای برنامه‌های کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد اعمال می‌شود.

رشته‌های دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی استانبول در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بیش از 150 برنامه آموزشی برای دانشجویان متقاضی پذیرش تحصیلی از بیلگی استانبول، ارائه می‌کند که به شرح زیر است:

دانشکده حقوق: این دانشکده به صورت تخصصی در رشته حقوق در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد برنامه آموزشی ارائه می‌کند.

دانشکده ارتباطات: این دانشکده در رشته‌های: تبلیغات، هنر و مدیریت فرهنگی، مدیریت ارتباطات و طراحی، طراحی بازی‌های دیجیتال، فیلم و تلویزیون، مدیریت هنرهای نمایشی، رسانه و ارتباطات، روابط عمومی، گزارشگری و برنامه سازی تلویزیونی و  طراحی ارتباط تصویری دانشجو پذیرش می‌کند.

دانشکده تجارت: رشته‌های: مدیریت کسب و کار، تجارت – اقتصاد، انفورماتیک و تجارت، اقتصاد، برنامه افتخارات اقتصاد و دارایی (دانشگاه لندن)، برنامه افتخارات اقتصاد و مدیریت (دانشگاه لندن)، بازاریابی، امور مالی بین المللی و تجارت بین الملل در این دانشکده تدریس می‌شوند.

دانشکده معماری: رشته‌های تحصیلی: معماری، طراحی صنعتی و طراحی داخلی در دانشکده معماری دانشگاه بیلگی به دانشجویان متقاضی تدریس می‌شود.

دانشکده مهندسی و علوم طبیعی: رشته‌های تحصیلی: مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی سیستم‌های انرژی، ژنتیک و مهندسی زیستی، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، ریاضیات و مهندسی مکاترونیک در این دانشکده ارائه می‌شوند.

دانشکده علوم بهداشت: در این دانشکده رشته‌های: رشد کودک، تغذیه و رژیم غذایی، پرستاری و فیزیوتراپی و توان بخشی در مقاطع مختلف ارائه می‌شود.

دانشکده علوم اجتماعی و علوم انسانی: رشته‌های: زبان و ادبیات انگلیسی، مطالعات اتحادیه اروپا، ادبیات تطبیقی، موسیقی، روانشناسی، علوم سیاسی، جامعه شناسی، تاریخ و روابط بین الملل برای علاقه مندان این حوزه آموزشی ارائه می‌شود.

همچنین علاوه بر رشته‌های قابل ارائه در دانشکده‌های هفتگانه Bilgi، رشته‌هایی همچون: مدیریت هواپیمایی، مدیریت ورزشی، طراح مد، آشپزی، جهانگردی و هتلداری، بانکداری و بیمه، برنامه نویسی کامپیوتر، طراحی فضای داخلی، بیهوشی، شنوایی سنجی، بهداشت و ایمنی شغلی، فیزیوتراپی و ... در مدارس فنی و موسسات آموزشی این دانشگاه تدریس می‌شوند.

شهریه دانشگاه بیلگی استانبول 

هزینه تحصیل دوره‌های 4 ساله کارشناسی دانشگاه Bilgi استانبول برای یک سال تحصیلی دانشجویان بین المللی به شرح زیر است:

هزینه تحصیل در رشته‌های دانشکده معماری، حقوق و مهندسی و علوم طبیعی برای یک سال تحصیلی 9.720 دلار آمریکا است و شهریه یک سال تحصیلی در دانشکده‌های علوم اجتماعی و انسانی، تجارت، ارتباطات، علوم بهداشت، مدرسه علوم کاربردی، مدرسه گردشگری، مدرسه علوم و فنون ورزشی و مدرسه هوانوردی معادل 8.100 دلار آمریکا می‌باشد.

همچنین هزینه تحصیل در دوره‌های 2 ساله کاردانی در مدرسه مطالعات حرفه‌ای پیشرفته (به زبان ترکی) برای یک سال تحصیلی مبلغ 2.200 دلار آمریکا و در مدرسه‌های علوم بهداشتی و حقوق مبلغ 2.400 دلار آمریکا است.

علاوه بر شهریه‌های فوق اگر دانشجویی نیاز به گذراندن دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را داشته باشد باید مبلغ 8.100 دلار آمریکا برای گذراندن این دوره پرداخت کند.

رنکینگ دانشگاه بیلگی

براساس آخرین آمار وب سایت webometrics دانشگاه بیلگی استانبول رتبه 18 را در کشور ترکیه و رتبه 1346 جهانی را از آن خود کرده است.

همچنین دانشگاه Bilgi استانبول بر طبق آمار وب‌سایت QS در سال 2023 در میان رتبه 1201 تا 1400 جهان قرار دارد.

شرایط پذیرش دانشگاه بیلگی

دانشگاه بیلگی یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه است و متقاضیان بسیاری از سراسر دنیا و مخصوصا ایران دارد. اگر این دانشگاه را برای اخذ پذیرش تحصیلی انتخاب کرده‌اید به راحتی با کمک مشاورین با تجربه لتس گو یونی برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کنید. داشتن مدارک و شرایط زیر برای اخذ پذیرش تحصیلی از Bilgi لازم است:

•    کپی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی (با رونوشت رسمی)

•    ریز نمرات دوره دبیرستان (4 سال آخر تحصیل)

•    کپی پاسپورت

•    2 قطعه عکس

•    کپی مدارک شناسایی

•    مدرک زبان انگلیسی (در صورت وجود)

•    ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی یا ترکی

* از آنجایی که زبان تدریس اکثر رشته‌های دانشگاه Bilgi استانبول انگلیسی است، مهارت در زبان انگلیسی لازم است.

*دانشجوی متقاضی پذیرش تحصیلی از بیلگی استانبول اگر یکی از مدارک معتبر زبان را داشته باشد، نیاز به گذراندن دوره‌های آموزش زبان دانشگاه را ندارد.

* حداقل نمره 75 برای مدرک TOEFL، حداقل امتیاز B برای مدرک FCE، حداقل امتیاز C برای مدرک CAE، حداقل امتیاز C برای مدرک CPE 

* اگر دانشجوی متقاضی پذیرش تحصیلی بیلگی یکی از مدارک زبان را نداشته باشد، باید در تست زبان دانشگاه (BILET) شرکت کند و درصورت قبول نشدن در این آزمون باید به مدت یک سال دوره آموزش زبان انگلیسی را بگذراند و بعد وارد دانشگاه شود.

نتیجه‌گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای تحصیل در ترکیه، دانشگاه بیلگی استانبول بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه از این دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرید.