کالج فناوری و آموزش پیشرفته هامبر Humber Institute of Technology and Advanced Learning یکی از مشهورترین کالج‌های استان انتاریو کاناداست که در کلان‌شهر تونتو واقع شده است. کالج هامبر کانادا سبک آموزشی پلی تکنیک را برگزیده و برای علاقه‌مندان تحصیل در کانادا نیز پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. شرایط تحصیل در کالج Humber کانادا و امکاناتی که این موسسه آموزشی در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می‌دهد را در این بخش از سایت لتس گو یونی دنبال کنید.

کالج هامبر کانادا

اولین دوره آموزشی این کالج در تاریخ یازدهم سپتامبر سال 1967 برگزار شد. فضای آموزشی کالج هامبر کانادا رفته رفته گسترش یافت تا اینکه در حال حاضر خدمات آن در  سه کمپوس اصلی و چهار زیرمجموعه با سیستم آموزشیِ کالج هنرهای کاربردی و فناوری در اختیار متقاضیان تحصیل در کانادا قرار گرفته است؛ پردیس شمالی Humber North campus، پردیس لِیکشور Lakeshore campus و پردیس اُرِنجویل Humber Orangeville campus. 

همان‌طور که پیشتر هم اشاره کردیم، کالج Humber کانادا یکی از کالج‌های پلی‌تکنیک کشور کانادا محسوب می‌شود؛ چراکه دپارتمان‌ها و زیرمجموعه‌های متعددی از این کالج در رشته‌های صنعتی و فنی دانشجو می‌پذیرد. 

کالج هامبر کانادا به یکی از متفاوت‌ترین، جامع‌ترین و مهیج‌ترین کالج‌های کانادا شهرت یافته است؛ سالانه بیش از 33 هزار دانشجو در برنامه‌های تحصیلی تمام‌وقت این مجموعه پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند که از این شمار بیش از 6 هزار و پانصد دانشجوی بین‌المللی هستند و در مقاطع مختلف دیپلما، سرتیفیکا و ... مشغول به تحصیل می‌شوند. 

حدود 20 تیم ورزشی و بیش از 50 باشگاه دانشجویی، نام کالج Humber کانادا را بر سر زبان‌ها انداخته است. از همان بدو تاسیس این کالج، هامبر به انجمن ورزشی کالج‌های کانادا OCAA پیوست و طی سال‌های فعالیتش بیش از 500 مدال ارزنده را کسب کرده است. 

در پردیس‌های این موسسه آموزش عالی می‌توان به عضویت باشگاه‌های ورزشی درآمد و در رشته‌هایی نظیر دوچرخه‌سواریِ کوهستان، اسکی، قایق‌رانی، اسب‌سواری، صخره‌نوردی، والیبال ساحلی و تناسب اندام به فعالیت پرداخت. امکانات و تجهیزات باشگاه تناسب اندام در پردیس‌های لیکهد و شمال برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی مهیا شده است.

در مرکز رسانه‌های دیجیتال مجموعه آموزش عالی Humber رادیو و کانال تلویزیونی اختصاصی به همراه روزنامه، مجله و محتواهای بستر وِب تولید و ارائه می‌شود. کالج هامبر کانادا تنها کالج GTA با پردیس مجهز و اختصاصی CRTC campus برشمرده می‌شود که مجوز و مدرک اجرایی ایستگاه رادیویی را دریافت کرده است.

استودیو هنر و رسانه Humber در سالن لِیکهد لاینزِ خیابان بیرمنگام شماره 300 واقع شده است. این سالن که بخشی از پردیس لِیکهد کالج Humber کانادا به حساب می‌آید، در سال 2010 افتتاح شده است.

مرکز اکولوژی شهری مجموعه Humber با سقفی سبز به سیستم بایوفیلتر مجهز شده و برای عملکرد خود از انرژی خورشیدی استفاده می‌کند. این مرکز تنها مجموعه طبیعی در استان انتاریو محسوب می‌شود. 

دانشجویان Humber می‌توانند با بهره‌مندی از برنامه‌های مشاوره تحصیلی، فرصت‌های جهانی ارتقاء سطح مطالعه یا کار، برنامه‌ها تحصیلی با کار عملی، کارآموزی (به همراه حقوق دریافتی)، و شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی کاربردی پیش از فراغت از تحصیل نسبت به حرفه رویایی خود شناخت بیشتری پیدا کنند و خود را برای زندگی در این کشور مهیا سازند.

همان‌طور که می‌دانید متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا تنها با دریافت ویزای تحصیلی می‌توانند تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار باشند. در این صورت دانشجو می‌تواند به کارهای نیمه‌وقت اشتغال داشته باشد و علاوه‌بر درآمدی هر چند ناچیز، تجربه کار در کانادا را نیز کسب کنند. 

برخی رشته‌های تحصیلی ارائه شده در این کالج به همراه کار عملی طراحی شده که راهی برای کسب درآمد هم محسوب می‌شود. دانشجویان دیگر رشته‌ها نیز می‌توانند در زمان درخواست پذیرش تحصیلی برای اشتغال در داخل برخی از پردیس‌های مجموعه Humber درخواست بدهند. 

بسیاری از دانشجویان در فضای داخلی این موسسه آموزش عالی به مشاغلی مربوط به لابراتوارهای کامپیوتر، آموزش، کتابخانه، اقامتگاه، سالن‌های ورزشی، تورهای پردیس‌ها، و دفترهای اداری پردیس‌ها مشغول می‌شوند.

پردیس های کالج هامبر کانادا

فضای آموزشی کالج Humber کانادا در دو پردیس شهر تورنتو و یک پردیس در شهر ارنجویل پراکنده شده است. دسترسی آسان به وسایل حمل‌ونقل عمومی از این مجموعه تا تمام نقاط شهر مورد توجه علاقه‌مندان به تحصیل در کانادا قرار گرفته و این خدمات را با تخفیف‌های ویژه‌ای در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می‌دهد.

پردیس شمال Humber North Campus که بزرگترین پردیس کالج Humber کانادا محسوب می‌شود، در فضایی سرسبز و دلنواز تلفیقی ایده‌آل را برای دانشجویان بوجود آورده است. این بخش در شمال غربی شهر تورنتو، در محله‌ای به نام اتوبیکوک Etobicoke در کرانه‌های مواج رود هامبر واقع شده است.

حدود  20 هزار دانشجو در برنامه‌های تمام‌وقت و بالغ بر 57 هزار دانشجو در برنامه‌های نیمه‌وقت این پردیس مشغول به تحصیل می‌شوند که قریب بر هزار نفر آن‌ها در خوابگاه‌های پردیس اقامت می‌کنند. برنامه‌های تحصیلی پردیس شمال Humber در موضوعاتی نظیر بازرگانی، فناوری کاربردی، علوم بهداشتی، مطالعات رسانه، هنرهای لیبرال، مهمانداری و گردشگری طراحی شده‌اند.

در فضای شش طبقه‌ایِ این سازه شیشه‌ای زمین‌ها و سالن‌های ورزشی از جمله استخر شنا و سونا، کتابخانه، گالری، مدرسه علوم و هنرهای لیبرال، مرکز امور بین‌المللی و دفتر اصلیِ مدیریت جای گرفته است. این پردیس برنامه‌های مشترکی با دانشگاه گوئلف نیز برگزار می‌کند.

پردیس لِیکشور کالج هامبر کانادا Humber Lakeshore Campus در میان درختچه‌های سبز سواحل آرام دریاچه آنتاریو جای خوش کرده و هر ساله میزبان بیش از 7 هزار و دویست دانشجوی تمام‌وقت می‌شود. حدود 400 دانشجوی غیر بومی که موفق به اخذ پذیرش تحصیلی شده‌اند، در خوابگاه این پردیس اقامت می‌کنند. بنای خیره‌کننده و زیبای این پردیس خود به تنهایی فرصت مجزایی برای توصیف می‌طلبد.

پردیس اُرِنجویل Humber Orangeville Campus در شهری به همین نام در استان انتاریو واقع شده است و تنها پردیس خارج شهر تورنتو به حساب می‌آید. در حال حاضر شش کلاس مجهز، یک سایت کامپیوتر، یک مرکز تناسب اندام به همراه استخر شنا، دو زمین هاکی، یک کتابخانه و رستوران در این پردیس دایر شده است. در این مجموعه آموزشی عالی رشته‌های مربوط به مهارت‌های آموزش کودک، پلیس، و کارگران خدمات اجتماعی ارائه می‌شود. 

در فضای آموزشی اختصاصی این پردیس‌ها موسسات و مدرسه‌های تخصصی متعددی دایر شده که به صورت تخصصی به تدریس مهارت‌ها و آموزه‌های حرفه‌ای می‌پردازند. در کل، برنامه‌های تحصیلی مجموعه آموزش عالی Humber در دپارتمان‌های فناوری کاربردی، بازرگانی، هنرهای خلاقانه و اجرایی، علوم بهداشت، هتلداری، سرگرمی و گردشگری، هنر و علوم لیبرال، مطالعات پزشکی و فناوری اطلاعات و دپارتمان علوم و خدمات اجتماعی ارائه می‌شود.

خوابگاه کالج هامبر کانادا

در داخل پردیس‌های لیکهد و شمال کالج Humber کانادا اقامتگاه‌های مجهز و متنوعی برای دانشجویان غیربومی و متقاضیان مهاجرت تحصیلی تعبیه شده است که در مجموع میزبان هزار و پانصد دانشجو می‌شوند.

اتاق‌های این اقامتگاه‌ها به صورت سوئیت و آپارتمان طراحی شده و امکانات اولیه مانند تخت‌خواب، میز تحریر و صندلی، چراغ مطالعه و سرویس بهداشتی را ارائه می‌دهد. در خوابگاه‌های این بخش آشپزخانه با تجهیزات آشپزی، سالن بازی و تفریح، سالن ورزش، سالن مطالعه، و ... در اختیار علاقه‌مندان به تحصیل در کانادا قرار می‌گیرد.

در کنار این دو خوابگاه، اقامتگاه‌های دیگری نیز در خارج از پردیس برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی ایجاد شده که در مرکز شهر تورنتو قرار گرفته‌اند. تنوع این خوابگاه‌ها بسیار بالاست و بسته به خدمات نیز قیمت‌های متفاوتی دارند. 

رشته های تحصیلی کالج هامبر کانادا

بیش از 180 برنامه تحصیلی در مقاطع مختلف معادل دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس برای علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی پذیرش صادر می‌کنند. طراحی و برنامه‌ریزی رشته‌های این مجموعه توازنی میان دانش نظری و عملی فراهم آورده تا فرصت یادگیری را برای تمامی گرایش‌های صنعتی و مهارت‌های آموزشی رقم بزند.

در دوره‌هایی که شامل آموزه‌های عملی نیز می‌شوند، علاوه بر کلاس‌های درسی دانشگاهی، دانشجویان می‌توانند با افراد حرفه‌ای شاغل در رشته خود همکار شوند و از این طریق در زمینه تحصیلی تجربه عملی واقعی داشته باشند. با شرکت در دوره‌های کوآپ Humber بسته به رشته تحصیلی می‌توان با اساتید هیئت علمی و صاحبین مشاغل در پروژه های تحقیقاتی کاربردی همکاری داشت و تجربه کار در کانادا را در کنار تخصص و مدرک دانشگاه در رزومه به ثبت رساند.

در دپارتمان فناوری کاربردی کالج Humber کانادا برنامه‌های تحصیلی در حوزه رشته‌های توسعه نرم‌افزار سازمانی، تکنولوژی اطلاعات، طراحی داخلی، طراحی صنعتی، مدیریت پروژه، مدیریت زنجیره تولید و مخابرات بی‌سیم طراحی شده است.

در دپارتمان علوم و خدمات اجتماعی رشته‌های مربوط به اعتیاد و سلامت روان، مراقبت از کودک و جوان، توسعه جامعه، علوم اجتماعی، تشخیص هویت و ... در برنامه‌های تحصیلی مختلف برای هر سه مقطع تخصصی ارائه می‌شود.

دپارتمان هنرهای خلاقانه و نمایشی میزبان علاقه‌مندان تحصیل در کانادا در رشته‌های مدیریت هنر و فرهنگ، چاپ کتاب‌های خلاقانه، نویسندگی خلاقانه، بازرگانی موسیقی، آهنگسازی، موسیقی، تولید برنامه‌های تلویزیونی و ... می‌شود.

در دپارتمان علوم بهداشت برنامه‌های تحصیلی مقاطع مختلف در رشته‌های تحقیق بالینی، آموزش کودکان، پرستاری، کارشناسی علوم بهداشت، نظارت بر صنایع دارویی، پزشکی و بیوتکنولوژی، و هدایتگر سیستم‌ها (systems navigator) طراحی شده است.

دپارتمان هتلداری، تفریح و گردشگری کالج Humber کانادا شامل رشته‌های علوم ورزش و مدیریت سبک زندگی، مدیریت گردشگری و هتلداری، مدیریت بازرگانی ورزش، هنر آشپزی و شیرینی‌پزی پیشرفته، مربیگری سلامت و ... می‌شود.

دپارتمان علوم و هنرهای لیبرال Humber شامل رشته‌های ارتباطات و نویسندگی حرفه‌ای، تدریس زبان انگلیسی به‌عنوان زبان دوم (TESL)، تحلیل‌گری پژوهشی (research analyst) می‌شود.

اما در دپارتمان بازرگانی تنوع بالایی در برنامه‌های تحصیلی مقاطع مختلف دیده می‌شود. در این بخش رشته‌هایی با موضوعیت تجارت، تبلیغات ( مدیریت رسانه)، مدیریت بازرگانی دیجیتالی، کارآفرینی، مدیریت مراسم و مناسبت‌ها (event management)، مدیریت مد، امور مالی، برنامه‌ریزی امور مالی، مدیریت بازرگانی جهانی، مدیریت منابع مالی، مدیریت سلامت، مدیریت گردشگری و هتلداری، مدیریت بیمه، مدیریت منابع انسانی، بازرگانی بین‌الملل، توسعه بین‌المللی، مطالعات اجرایی، مدیریت بازاریابی، بازاریابی، مشاور حقوقی (paralegal)، حسابداری حرفه‌ای، اداره امور دولتی، مدیریت زنجیره تولید، مطالعات دستیار حقوقی و ... طراحی شده‌اند.

کالج Humber کانادا به عنوان کالج فناوری کاربردی در دپارتمان مطالعات رسانه و تکنولوژی برای رشته‌های تبلیغات، تبلیغات کپی‌رایت، تبلیغات خلاقانه، استراتژی محتوا، طراحی، ارتباطات دیجیتالی، تولید رسانه و فیلم، روزنامه‌نگاری، روابط عمومی، توسعه شبکه، طراحی تجربی کاربری user experience design، تولید محتوای رادیو و رسانه، مدیریت پسا‌تولید (post production) و... برنامه‌های تحصیلی مختلفی طراحی کرده است.

پذیرش تحصیلی کالج هامبر کانادا

متقاضیان مهاجرت تحصیلی با ارائه مدارک و شرایط خاص رشته‌ها و مقاطع تحصیلی می‌توانند برای اخذ پذیرش تحصلیی اقدام کنند. این مدارک بر اساس برنامه‌های تحصیلی موسسات مختلف ارائه می‌شود؛ معمولا ارائه آخرین مدرک تحصیلی با نمره متوسط به بالا، ریز نمرات، مدارک شناسایی و هویتی، توصیه نامه و انگیزه نامه و مدرک زبان در اغلب برنامه‌های تحصیلی مشترک است.

یکی از مهارت‌های ضروری برای تحصیل در کانادا تسلط کافی به زبان انگلیسی است که با ارائه مدرک زبان انگلیسی به اثبات می‌رسد. متقاضی مهاجرت تحصیلی باید مدرک زبان انگلیسی معتبر را با نمره متوسط به بالا برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی ارائه کند.

هر گونه فعالیت‌های آکادمیک در این کشور نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره 6 به بالا، مدرک تافل با حداقل نمره 550، مدرک دولینگو با نمره 110 به بالا و ... دارد. باید در نظر داشت که برخی رشته‌های تحصیلی مانند پرستاری نمره زبان بالاتری نیاز دارد. 

در صورتی که متقاضی نمره زبان مورد نظر دانشگاه را در کارنامه نداشته باشد، می‌تواند با «پذیرش مشروط» وارد دوره‌های تخصصی کالج Humber کانادا شود و پس از گذراندن دوره زبان انگلیسی EAP مهارت کافی را در درک مطلب زبان انگلیسی کسب کند؛ سپس دوره تخصصی مورد نظر را پیش بگیرد.

پس از انتخاب رشته مورد نظر از میان برنامه‌های تحصیلی باید شرایط مورد نیاز آن برنامه بررسی شود؛ برخی رشته‌ها نیاز به ارائه سوابق آموزشی، نمونه‌های نوشتاری و نمونه کار یا نمره زبان انگلیسی مشخصی دارند. 

پس از مهیا کردن مدارک و شرایط مورد نیاز برنامه تحصیلی مورد نظر، باید جهت تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی به سایت رسمی مراجعه کرد و با ایجاد حساب کاربری و تکمیل فرم، اسکن مدارک مورد نیاز را ضمیمه درخواست کرد. 

جهت بررسی وضعیت متقاضی مهاجرت تحصیلی مسئولان پذیرش دانشجویان بین‌المللی مبلغ 75 دلار کانادا دریافت می‌کنند. این مبلغ باید در زمان ثبت درخواست پذیرش تحصیلی پرداخت شود. در این مرحله باید جهت ثبت درخواست کار دانشجویی پردیس کالج Humber کانادا و همچنین رزرو خوابگاه اقدام کرد.

قبل از اقدام جهت مهاجرت تحصیلی می‌توانید وضعیت تحصیلی خود را بسنجید و با شناسایی نقاط ضعف، جهت بهبود آن‌ها تلاش کنید. برای این منظور می‌توانید فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی را در سایت لتس گو یونی تکمیل کنید. 

ددلاین کالج هامبر کانادا

پیش از هر اقدامی جهت تحصیل در کانادا باید به بازه زمانی و مهلت‌های مقرری که از سوی موسسات آموزشی اعلام می‌شود، توجه کرد. با اینکه درخواست‌های پذیرش کالج هامبر کانادا در هر زمانی بررسی می‌شود، اما پیش از ثبت این درخواست باید زمان شروع کلاس‌های برنامه تحصیلی مورد نظر مشخص شود.

به طور کلی ددلاین ثبت درخواست پذیرش تحصیلی، تکمیل مدارک، پرداخت هزینه‌ها، و ثبت‌نام به رشته، مقطع و پردیس‌های کالج Humber کانادا بستگی دارد و تاریخ ثابتی ندارند. به همین دلیل باید به سایت رسمی این مجموعه آموزشی مراجعه کرد یا از تجربه مشاوران کارآزموده تیم لتس گو یونی بهره‌مند شد؛ پس از همین‌جا جهت رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی اقدام کنید. 

هزینه تحصیل در کالج هامبر کانادا

شهریه سالانه دوره‌های تحصیلی کالج Humber کانادا به مقطع و نوع رشته بستگی دارد؛ به طور کلی شهریه سالانه برنامه‌های تحصیلی این کالج حدود 16 هزار تا 26 هزار دلار برآورد می‌شود. برخی از رشته‌های زیرمجموعه دپارتمان هنر و رسانه بالاترین میزان شهریه را (سالانه تا 29 هزار دلار) به خود اختصاص داده‌اند.

در کنار شهریه که معمولا به‌صورت ترمی دریافت می‌شود، هزینه‌های دیگری نیز حین دوره باید پرداخت شود؛ هزینه بیمه سالانه سلامت دانشجویی (دانشجویان بین‌المللی) 420 دلار (ورودی ترم زمستان 280 دلار و ورودی ترم تابستان 140 دلار) اعلام شده است.

هزینه های جانبی اجباری دوره‌های تمام‌وقت 334.43 دلار و دوره‌های نیمه‌وقت 1.59 دلار، هزینه مربوط به عضویت اجباری اتحادیه دانشجویی 62.50 دلار برای دوره‌های تمام‌وقت و 0.29 دلار برای دوره‌های نیمه‌وقت، و برنامه های بهداشتی و دندانپزشکی 104.23 دلار اعلام شده است.

لازم به ذکر است که دانشجویان واجد شرایط می‌توانند از برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی کالج Humber کانادا بهره‌مند شوند و از تخفیف‌های 4 هزار دلاری در شهریه سالانه استفاده کنند. البته بورسیه‌های این موسسه آموزشی نیز شرایط خود را دارد؛ برای مثال ارائه نمره معدل 95 درصد یکی از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی اعلام شده است. 

سایت کالج هامبر 

برای کسب برخی اطلاعات دقیق مربوط به تحصیل در کانادا باید به سایت رسمی کالج Humber کانادا مراجعه کرد. برای مثال دریافت لیست دقیق شهریه ترمی و سالانه بر اساس برنامه تحصیلی مورد نظر و کسب اطلاعاتی نظیر تاریخ دقیق پذیرش تحصیلی، ثبت‌نام و شروع کلاس‌ها بر اساس رشته باید سایت کالج هامبر را مرجع قرار داد؛ چراکه این قبیل اطلاعات در هر ترم تحصیلی تغییر می‌کنند و به‌روز می‌شوند. جهت مراجعه به سایت کالج هامبر روی لینک بالای همین صفحه کلیک کنید.

برای اطلاع از مرحله مهم دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیز می‌توانید روی کمک لتسگو یونی حساب باز کنید. ما از زمان اپلای تا ورود شما به دانشگاه مورد نظرتان، همراه شما هستیم.