دانشگاه فرلی دیکنسون Fairleigh Dickinson University دانشگاهی آمریکایی در قلب شهر ونکوور کاناداست که برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. با تحصیل در FDU می‌توان با یک تیر دو نشان زد؛ با تحصیل در کانادا، تجربه و مدرک فارغ‌التحصیلی از یک دانشگاه آمریکایی را می‌توان در رزومه تحصیلی به ثبت رساند. در ادامه این صفحه از معرفی دانشگاه های کانادا در لتس گو یونی به نحوه تحصیل در دانشگاه فرلی دیکنسون و همچنین شرح امکانات و خدمات این موسسه آموزشی پرداخته‌ایم.

دانشگاه فرلی دیکنسون کانادا

دانشگاه FDU با چهار پردیس مختلف یکی از دانشگاه‌های خصوصی آمریکا محسوب می‌شود که در کنار پلتفرم آموزشی آنلاین، دو پردیس اصلی آن در ایالت نیوجرسی ایالات متحده واقع شده، یک پردیس در شهر ونکوور کانادا و یک پردیس دیگر نیز در جنوب شرقی کشور انگلیس دایر کرده است.

پردیس ونکوور دانشگاه Fairleigh Dickinson جدیدترین پردیس این دانشگاه است که در سپتامبر سال 2007 در مرکز کلان‌شهر ونکوور در استان بریتیش کلمبیا کانادا تاسیس شد. مجموعه آموزش عالی Fairleigh Dickinson University در منطقه یل‌تاون Yaletown در نزدیکی کتابخانه عمومی شهر و در احاطه اقامتگاه‌های دانشجویی و مراکز اداری مهم شهر واقع شده است.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌توانند با اخذ پذیرش از پردیس کانادا دانشگاه FDU پس از گذراندن تعداد مشخصی از واحدهای درسی برای ادامه دوره در پردیس اصلی ایالت نیوجرسی این مجموعه اقدام کنند.

سازوکار این موسسه آمریکایی تحت نظر وزارت آموزش و پرورش مقاطع پیشرفته استان بریتیش کلمبیا مدیریت و سازماندهی می‌شود و در پایان به فارغ‌التحصیلان مدرک آمریکایی اعطا می‌شود. در کنار دانشجویان بین‌المللی که موفق به دریافت پذیرش  مجموعه آموزش عالی Fairleigh Dickinson University شده‌اند، کارمندان، مدرسان و کادر آموزشی نیز از 53 کشور جهان برگزیده شده‌اند.

پردیس ونکوور دانشگاه FDU یکی از معدود فرصت‌های این کشور برای دانشجویان بین‌المللی را رقم زده تا بتوانند است تا با تحصیل در کانادا و زندگی در جامعه کوچک و چند فرهنگی دانشگاه Fairleigh Dickinson، مدرک فارغ‌التحصیل آمریکایی به دست آوردند. 

فرلی دیکنسون به‌عنوان بزرگترین دانشگاه خصوصی ایالت نیوجرسی سالانه برای بیش از ۱۲۰۰۰ مقاضی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را می‌پذیرد که از میان بیش از۱۰۰۰ دانشجوی خارجی از سراسر جهان به خود جلب می‌کند. 

پردیس های دانشگاه FDU

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، دانشگاه Fairleigh Dickinson دو پردیس در ایالت نیوجرسی و دو پردیس خارج از مرزهای ایالت متحده تاسیس کرده است؛ پردیس فلورهام (واقع در فلورهام پارک) در شهر مدیسون نیوجرسی آمریکا؛ پردیس متروپولیتن واقع در هاکنساک شهر تینک نیوجرسی آمریکا، پردیس روکستونWroxton  در شهر آکسفوردشایر در جنوب شرقی انگلستان و پردیس ونکوور واقع در استان بریتیش کلمبیا کانادا از بزرگ‌ترین شعبه‌های دانشگاه FDU محسوب می‌شوند.

پردیس فلورهام دانشگاه فرلی دیکنسون

پردیس فلورهام Florham Campus که پردیس اصلی فرلی دیکنسون محسوب می‌شود، در اراضی موقوفه تاجری امریکایی (در حومه شهرهای مدیسون و فلورهام پارک) ایالت نیوجرسی بنا شده که اغلب میزبان دانشجویان تمام‌وقت با جمعیت ۲۵۴۶ دانشجوی کارشناسی و ۸۵۹ دانشجوی تحصیلات تکمیلی می‌شود. 

جالب است برانید که دکوراسیون داخلی (مانند پله‌ها و شومینه‌ها) و حتی معماری خارجی سازه‌های این پردیس سال‌ها پیش توسط صنعتگران ایتالیایی طراحی و ساخته شده است. معماری شگرف سازه‌های این پردیس بارها به عنوان لوکیشن فیلم‌برداری آثار سینمایی (مانند فیلم ذهن زیبا 2001) مورد استفاده قرار گرفته است.

پردیس متروپولیتن دانشگاه فرلی دیکنسون

پردیس متروپولیتن Metropolitan Campus در نزدیکی شهر نیویورک و در محاصره رودخانه هاکنساک در منطقه تینک واقع شده است. با اینکه تمرکز اصلی این پردیس روی رشته‌های مربوط به بازرگانی و رشته‌های حرفه‌ای است، اما برنامه‌های متعددی در رشته‌های دیگر علوم و بهداشت نیز در این مرکز برگزار می‌شود. ظرفیت اقامتگاه‌های پردیس متروپولیتن حدود دو سوم جمعیت دانشجویان غیر بومی را پوشش می‌دهد.

پردیس روکستون دانشگاه فرلی دیکنسون

یکی دیگر از شعبه‌های دانشگاه FDU در کشور انگلستان واقع شده و به کالج روکستون مشهور شده است. پردیس روکستون در شهر آکسفوردشایر جنوب شرقی انگلیس قرار گرفته و در عمارتی زیبا جای خوش کرده است. این کاخ که متعلق به قرن هفدهم میلادی است، در روزگار انقلاب آمریکا محل زندگی نخست وزیر انگلیس لرد نورث بوده است؛ اما از سال 1965 محل استقرار دانشگاه FDU شد. به آسانی می‌توان معماری خوش نقش‌ونگار این کاخ قرن هفدهمی را در ذهن مجسم کرد.

پردیس ونکوور دانشگاه فرلی دیکنسون

دانشگاه FDU در پردیس ونکوور خارج از محدودیت‌های سیاسی برای دانشجویان بین‌المللی نیز پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی می‌توانند بدون محدودیت با ارائه مدارک و شرایط خاص بر اساس قوانین تحصیل در کانادا پذیرش  دریافت کنند و از امکانات Fairleigh Dickinson University بهره‌مند شوند.

باید توجه داشت که فضای نه‌چندان وسیع پردیس ونکوور دانشگاه فرلی دیکنسون اجازه ارائه اقامتگاه اختصاصی دانشجویان بین‌المللی را نداده است؛ اما موقعیت جغرافیایی دانشگاه Fairleigh Dickinson در کلان‌شهر ونکوور دسترسی به اقامتگاه‌های دانشجویی معتبر را آسان کرده است.

با اینکه دانشگاه Fairleigh Dickinson در میان دیگر دانشگاه های کانادا در جایگاه علمی مطلوبی قرار گرفته است، اما این پردیس هنوز در سطح جهانی جایگاه چشمگیری را به دست نیاورده است. باید توجه داشت که پردیس ونکوور دانشگاه FDU به تازگی آغاز به کار کرده و در همین چند سال هم جایگاه خوبی در میان دانشگاه های کانادا از آن خود کرده است.

در سال 2021 بر اساس رتبه‌بندی موسسه S. News & World Report’s نام فرلی دیکنسون کانادا در میان 50 دانشگاه برتر آمریکای شمالی جای گرفت و در ارزیابی دپارتمان‌ها، رشته‌هایی مانند جُرم شناسی، پرستاری، روانشناسی بالینی و داروسازی در مقطع تحصیلات تکمیلی موقعیت‌های چشمگیری را به دست آورده است.

رشته های دانشگاه FDU کانادا

پردیس ونکوور دانشگاه Fairleigh Dickinson میزبان دانشکده‌های علوم و هنر، دانشکده بازرگانی، دانشکده فناوری اطلاعات، دانشکده علوم اجرایی، و دانشکده مطالعات مدیریت مهمانداری MS شده است. در دپارتمان‌های این مجموعه 26 برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی، 24 برنامه در مقطع کارشناسی ارشد، 17 برنامه آنلاین و 4 برنامه افتخاری در زیرمجموعه این دانشکده ارائه می‌شود.

برنامه کارشناسی علوم در مدیریت بازرگانی یکی از برنامه‌های تحصیلی  است که باز میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز دانشجو می‌پذیرد. دانشجویان این رشته می‌توانند با شرکت در برنامه‌های انتقال دانشجو در پردیس نیوجرسی (در ایالات متحده) و پردیس روکستون (در بریتانیا) این دانشگاه، دانشگاه SKKU کره، دانشگاه زِپِلین آلمان، دانشگاه IESEG فرانسه و دانشگاه Chengdu چین به ادامه تحصیل بپردازند.

در این برنامه تحصیلی روی مباحثی مانند ریاضیات در تصمیمات تجاری، آمار، فناوری اطلاعات برای تجارت، و مسائل اخلاقی در نهادهای اجتماعی تمرکز می‌شود و درس‌های حسابداری مالی، حسابداری مدیریتی، آمار در تجارت، مدیریت عملیات، اقتصاد خرد و کلان، اصول تجزیه و تحلیل مالی، قانون تجارت، رفتار سازمانی، سیستم‌های مدیریت اطلاعات و اصول بازاریابی تدریس می‌شود.

برنامه کارشناسی رشته فناوری اطلاعات روی موضوعاتی نظیر شبکه اطلاعاتی، مدیریت شبکه و سیستم‌ها، توسعه و مدیریت وب، طراحی رسانه‌های دیجیتال، سیستم‌های اطلاعات مدیریت (MIS)، مدیریت پایگاه داده و توسعه نرم افزار متمرکز شده است. این برنامه تحصیلی مناسب آن دسته از متقاضیان مهاجرت تحصیلی کاناداست که در رشته‌های ریاضی فیزیک یا برنامه نویسی مدرک فارغ‌التحصیلی دریافت کرده‌اند.

در طول دوره کارشناسی مطالعات فردی دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش شده‌اند، در موضوعات حوزه اجتماعی، علمی، زیبایی شناختی، علوم اخلاقی و مذهبی تحصیل می‌کنند. هدف از آموزش این سرفصل‌ها کسب بینش در مورد همبستگی مردم، اندوختن دانش و درک چالش مسائل کشف‌نشده در زندگی انسان امروز است.

برنامه تحصیلی کارشناسی مطالعات فردی تخصص مدیریت گردشگری در کلاس‌های کوچکی برگزار می‌شود که توسط متخصصان هر دو بخش دانشگاه و صنعت تدریس می‌شود؛ در طول این دوره دانشجویان با فرصت‌های کار عملی آشنا می‌شوند و می‌توانند در دوره کارشناسی این رشته در دانشگاه FDU ادامه تحصیل دهند.

دوره تحصیلی کارشناسی ارشد علوم اجرایی (MAS) مهارت‌های اداری و رهبری متقاضیان تحصیل در کانادا را تقویت می‌کند. این برنامه ترکیبی از آموزش شناختی و تعاملی از طریق مطالعات موضوعی، شبیه‌سازی، تمرینات فردی و گروهی و همچنین کارهای میدانی است که به توسعه اثربخشی مدیریتی نیز کمک می‌کند.

دوره کارشناسی ارشد علوم در مطالعات مدیریت مهمانداری نیازهای متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای شرکت در برنامه‌های مدیریت، کارآفرینی، مربی‌گری یا سایر تخصص‌های تجارت و صنعت طراحی شده است. این برنامه با ارائه دوره دقیق آموزشی در حوزه مدیریت گردشگری مناسب برای متقاضیانی برنامه‌ریزی شده که در پیِ ارتقا مهارت‌های حرفه‌ای به دنبال عملی کردن آموزه‌های خود هستند؛ به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی در طور دوره تحصیل می‌توانند به صورت عملی وارد بازار کار شوند و پس از فارغ‌التحصیلی از پردیس ونکوور اجازه دارند سه سال در رشته مرتبط با تخصص (با ورک‌پرمیت از اداره مهاجرت) در این کشور کار کنند.

پردیس ونکوور دانشگاه FDU به دانشجویان بین المللی نیز در رشته‌های مدیریت بازرگانی و فناوری اطلاعات پذیرش تحصیلی و در پایان مدرک فارغ‌التحصیلی ارائه می‌دهد؛ البته باید توجه داشت که دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی موظف هستند گرایشی را در رشته تجارت بین‌الملل به پایان برسانند و برای فارغ‌التحصیلی گرایش دوم خود را در زمینه کارآفرینی، امور مالی، فناوری اطلاعات یا بازاریابی به پایان برسانند. 

دانشجویان رشته فناوری اطلاعات نیز معمولاً در برنامه‌های زیرمجموعه رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه Fairleigh Dickinson دوره‌ای را تکمیل می‌کنند. این دسته از دانشجویان می‌توانند گرایشی اختیاری در رشته‌های مدیریت شبکه و سیستم یا فناوری وب را به پایان برسانند.

پذیرش تحصیلی دانشگاه FDU

در طول 70 سال گذشته این دانشگاه در پردیس‌های دیگر میزبان گرمی برای دانشجویان بین‌المللی بوده و این هدف را در پردیس ونکوور دانشگاه Fairleigh Dickinson نیز دنبال می‌کند. مانند دیگر دانشگاه های کانادا، مجموعه آموزش عالی دانشگاه FDU نیاز به دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه فرلی دیکنسون دارد. لیست مدارک مورد نیاز پذیرش به رشته و مقطع منتخب بستگی دارد؛ برای دریافت این لیست‌ها می‌توانید به سایت دانشگاه مراجعه کنید. 

به‌طور کلی ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالا، مدرک فارغ‌التحصیلی ترجیحا مرتبط با نمره معدل متوسط به بالا، شرایط سنی مناسب و اقدام به موقع برای ثبت درخواست پذیرش از نکات مهم این مرحله برشمرده می‌شود.
دانشجویانی که نمره مناسبی در مدرک زبان خود ندارند، می‌توانند با دریافت پذیرش مشروط وارد دانشگاه شوند و پس از گذراندن دوره زبان انگلیسی به‌صورت پیش‌نیاز، دوره تخصصی مورد نظر را آغاز کنند.

باید توجه داشت که برخی از برنامه‌های تحصیلی دانشگاه Fairleigh Dickinson نیاز به کارنامه معتبر آزمون‌های بین‌المللی دارد؛ متقاضیان پذیرش از این رشته‌ها موظف هستند کارنامه آزمون‌های نظیر SAT یا ACT را به صورت پستی به آدرس دانشگاه ارسال کنند.

پس از مهیا کردن اسکن ترجمه مدارک و اثبات شرایط، نوبت به تکمیل فرم درخواست و ارسال مدارک می‌رسد. جهت بررسی مدارک و وضعیت تحصیلی متقاضی باید 100 دلار به عنوان اپلیکیشن فی در این مرحله پرداخت شود.

بر اساس قوانین دانشگاه FDU همزمان با ارزیابی پرونده متقاضیان پذیرش مقاطع کارشناسی، شرایط آن‌ها برای اعطای کمک‌هزینه تحصیلی نیز بررسی می‌شود؛ به همین دلیل دانشجویان واجدشرایط بورسیه تحصیلی نیازی به ثبت درخواست دیگری ندارند.

در صورتی که درخواست پذیرش با موفقیت ثبت شده باشد، ایمیل ثبت به همراه شماره شناسه برای متقاضی مهاجرت تحصیلی ارسال می‌شود. شماره شناسه برای پیگیری وضعیت درخواست پذیرش تحصیلی مورد نیاز است؛ بنابراین این شماره را تا پایان همراه داشته باشید.

اگر وضعیت متقاضی در سایت دانشگاه Fairleigh Dickinson به وضعیت «آماده بررسی» در آید، درخواست به درستی ثبت شده است. اما در صورتی که هنوز وضعیت «مدارک مورد نیاز» باشد، به این معناست که هنوز لیست مدارک مورد نیاز دانشگاه تکمیل نشده است.

با تکمیل فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی در سایت لتس گو یونی می‌توانید پیش از ثبت درخواست پذیرش، وضعیت تحصیلی خود را برای تحصیل در کانادا بسنجید تا برای تکمیل نواقص زمان کافی داشته باشید. برای این منظور باید به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

پس از ثبت درخواست پذیرش متقاضی باید هر روز ایمیل خود را چک کند تا تاریخ‌های مهم دانشگاه FDU را از دست ندهد. دانشجویان بین‌المللی پس از تایید درخواست برای رزرو صندلی باید مبلغ 2هزار و پانصد دلار آمریکا را به عنوان بخشی از شهریه خود در بازه زمانی یک‌ماهه پرداخت کنند. 

ددلاین اپلای دانشگاه فرلی دیکنسون

بر اساس قوانین آموزشی دانشگاه های کانادا، دانشجویان بین‌المللی باید در زمان مقرری برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنند. طبق اعلام سالانه دانشگاه Fairleigh Dickinson برای اخذ پذیرش ترم پاییز و شروع کلاس‌ها در ماه آگوست باید تا حداکثر اول جولای اقدام به ثبت درخواست پذیرش کرد. تحصیل در ترم بهار و شروع دوره در ماه ژانویه نیاز به اقدام تا اول ماه دسامبر دارد.

پیش از شروع کلاس‌ها باید برای پرداخت هزینه‌ها و بخشی از شهریه دانشگاه اقدام کرد؛ برای این منظور نیز باید به ددلاین پرداخت شهریه توجه داشت. طبق قوانین دانشگاه که هرساله به‌روز می‌شود، معمولا شهریه ترم پاییز باید تا تاریخ دهم دسامبر، و شهریه ترم بهار باید تا تاریخ 15 ژانویه پرداخت شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه FDU

هزینه تحصیل در کانادا بسته به مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است؛ به طور میانگین شهریه سالانه این دانشگاه حدود 20 هزار دلار تا 40 هزار دلار کانادا آب می‌خورد. البته هزینه تحصیل به شهریه محدود نمی‌شود؛ در کنار این مبلغ باید هزینه‌های دیگری نیز جهت استفاده از خدمات دانشگاه پرداخت کرد. 

به طور میانگین هزینه ثبت نام 316 دلار، شهریه دوره زبان بسته به سطح متقاضی 623 دلار تا 2,532 دلار، هزینه خدمات و تسهیلات 50 دلار، هزینه فارغ‌التحصیلی 245 دلار، و هزینه روزانه استفاده از خدمات بیمه دانشجویی 2.10 دلار آمریکا اعلام شده است. 

جهت برآورد هزینه‌های کلی تحصیل در دانشگاه فرلی دیکنسون و آگاهی از شرایط پذیرش و بورسیه تحصیلی این موسسه آموزشی می‌توانید از تجربه همکاران کارآزموده ما در بخش اعزام دانشجو لتس گو یونی بهره‌مند شوید. برای این منظور از همینجا برای رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی اقدام کنید. 

سایت دانشگاه FDU کانادا

با مراجعه به سایت دانشگاه Fairleigh Dickinson می‌توانید اطلاعات دقیق و اعلامیه‌های به‌روز را مطالعه کنید. در بخش پردیس ونکوور این دانشگاه اطلاعات دقیقی از هیئت علمی و مدارک و مدارج علمی آن‌ها به دست آورد. لینک سایت دانشگاه را می‌توانید در بالای همین صفحه بیابید.

جهت اپلای این دانشگاه و خدمات صفر تا صد تحصیل در کانادا از جمله ویزای تحصیلی کانادا می‌توانید از سایت لتسگو یونی راهنمایی دریافت نمایید.