دانشگاه نفت چین پکن یا به اختصار CUPB یکی از مهمترین دانشگاه‌های دولتی کشور چین است که در شهر پکن واقع شده است و در سال 1953 تاسیس شد. این دانشگاه به صورت مستقیم به وزارت آموزش و پرورش کشور چین وابسته است. پردیس اصلی CUPB در دامنه جنوبی کوه جوندو در شهر پکن و پردیس کارامای در منطقه خودمختار سین کیانگ واقع شده است. 

دانشگاه نفت چین در ابتدا فعالیت‌های آموزشی را با عنوان موسسه نفت پکن در کشور چین آغاز کرد و پس از 30 سال فعالیت در سال 1988 به دانشگاه نفت ارتقا پیدا کرد که دو شعبه پکن و شرق چین را شامل می‌شد و در سال 2005 نام آن به دانشگاه نفت چین تغییر پیدا کرد.

دانشگاه نفت چین به دو شعبه تقسیم شده است یکی شعبه پکن و دیگری شعبه شرق چین. شعبه پکن دانشگاه نفت چین دو پردیس دارد که پردیس اصلی آن در منطقه Changping در شهر پکن که تنها 25 کیلومتر تا دیوار چین فاصله دارد واقع شده است و پردیس دوم آن با نام Karamay در سین کیانگ ساخته شده است.

با اینکه تمرکز دانشی CUPB بر روی رشته‌های حوزه مهندسی و خصوصا رشته‌ نفت است، اما در ارائه رشته‌ها و حوزه‌های دیگر آموزشی نیز پیشرفت ویژه‌ای داشته است و دیگر حوزه‌های آموزشی را ارائه می‌دهد. این دانشگاه دارای 10 دانشکده، 3 مدرسه و 1 مرکز تحقیقاتی است که 25 برنامه کارشناسی، 99 برنامه کارشناسی ارشد و 32 برنامه دکترا را ارائه می‌دهد.

CUPB از زمان تاسیس تاکنون بیش از 200.000 دانشجوی با استعداد و حرفه‌ای را فارغ التحصیل کرده است که به عنوان "گهواره استعدادهای نفتی" در کشور چین شناخته شده است. همچنین در حال حاضر بیش از 16.000 دانشجو در دانشگاه نفت چین مشغول به تحصیل هستند که 8.074 نفر از آن‌ها را دانشجویان کارشناسی تمام وقت، 5.945 نفر را دانشجویان کارشناسی ارشد، 1.543 نفر را دانشجویان دکترا و 702 نفر را دانشجویان بین المللی این دانشگاه تشکیل داده‌اند.

اهداف اصلی در CUPB انجام پروژه‌های بزرگ علمی، ایجاد سیستم عامل‌های بزرگ، سازماندهی تیم‌های قدرتمند و دستیابی و موفقیت در تحقیقات است. در راستای رسیدن به اهداف ذکر شده تعداد 1499 کارمند در دانشگاه نفت چین مشغول به کار و تدریس هستند که 268 استاد، 389 استادیار، 341 استاد راهنمای دکترای علمی و 133 استاد راهنمای دکترای مهندسی در میان آن‌ها به چشم می‌خورد.

از زمان اجرای سیزدهمین برنامه پنج ساله چین (2016-2020)، بیش از 1400 پروژه تحقیقاتی ملی در CUPB انجام شده است و 13 جایزه ملی علوم و فناوری را کسب کرده است. دانشگاه نفت چین از نظر تعداد جوایز ملی که برای پروژه‌های ملی کسب کرده است، در سال‌های 2014 و 2015 در رتبه 10 و در سال 2017 در بین دانشگاه‌های کشور چین در رتبه 7 قرار گرفت.

CUPB تاكنون با 144 نهاد دولتی و غیردولتی در کشور چین توافق‌نامه همکاری بسته است که از این قراردادها در راستای آموزش دانشجویان این دانشگاه استفاده شده است. در این مدل جدید آموزشی، دانشجویان و استعدادهای دانشگاه از منابع شرکت‌ها و دانشگاه در جهت افزایش دانش خود بهره مند می‌شوند و تجربه‌های واقعی کسب می‌کنند. 

همچنین CUPB اهمیت زیادی به مبادلات بین المللی و همکاری با سایر کشورهای می‌دهد که در این راستا با بیش از 170 دانشگاه و شرکت در خارج از کشور ارتباط موثر برقرار کرده است. در سال 2018 دانشگاه نفت چین یک شبکه جهانی و دانشگاه انرژی (WEUN) را تاسیس کرد که 31 دانشگاه از 17 کشور مانند: ایالات متحده آمریکا، انگلیس، کانادا، آلمان، فرانسه و ...  به عضویت آن درآمده‌اند. 

اگر برای تحصیل در کشور چین نیاز به اطلاعات دقیق‌تر دارید بهتر است مطلب مزایای تحصیل در چین و معایب تحصیل در چین را در وبلاگ لتس گو یونی بخوانید.

شرایط پذیرش دانشگاه نفت چین پکن

فرایند پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های کشور چین با هم متفاوت هستند، پس باید با توجه به انتخاب دانشگاه مورد نظر شرایط پذیرش تحصیلی آن دانشگاه را ارائه کنید تا موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه دلخواه خود شوید. 

دانشگاه نفت چین پکن یکی از برترین دانشگاه‌های کشور چین و جهان است که متقاضیان بسیاری برای تحصیل از این دانشگاه درخواست می‌دهند. به همین منظور لتس گو یونی به نمایندگی از این دانشگاه در ایران روند اقدام برای پذیرش تحصیلی رایگان را برای متقاضیان ایرانی انجام می‌دهد تا به راحتی و بدون دغدغه این پروسه را طی کنند و در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند.

همچنین لازم به ذکر است که خدمات پذیرش تحصیلی رایگان از طرف لتس گو یونی انجام می‌شود که بسیار در هزینه‌های فردی شما صرفه جویی می‌شود. دانشگاه نفت چین پردیس پکن سالیانه یک بار پذیرش تحصیلی دارد که شرایط موفقیت در فرایند پذیرش تحصیلی رایگان به شرح زیر است:

•    آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات

•    کپی گذرنامه معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار

•    دو عدد نامه توصیه نامه برای مقاطع تحصیلات تکمیلی

•    مهارت در زبان انگلیسی یا چینی (مدرک TOEFL/IELTS یا HSK)

•    گواهی سلامت

تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی به صورت آنلاین انجام می‌شود و شما با ارائه مدارک مورد نیاز به کارشناسان لتس گو یونی بدون هیچ مشکلی از خدمات پذیرش تحصیلی رایگان استفاده کنید و نامه پذیرش تحصیلی خود را دریافت کنید.

رشته ‌های دانشگاه نفت چین پکن

از آنجایی که نام این دانشگاه مربوط به حوزه نفت و انرژی است، اکثر افراد متصور می‌شوند که برنامه‌های آموزشی و رشته‌های قابل ارائه در این دانشگاه نیز به همین حوزه علمی محدود می‌شود. اما اینگونه نیست و CUPB در اکثر زمینه‌های علمی برنامه آموزشی و مدرک دانشگاهی ارائه می‌کند و افراد متقاضی به راحتی می‌توانند در هر رشته‌ای که علاقه دارند تحصیل کنند. تعداد 10 دانشکده و 3 مدرسه در این دانشگاه فعالیت می‌کنند که برنامه‌های آموزشی آن‌ها به شرح زیر است:

دانشکده علوم زمین: این دانشکده در سال 2001 شروع به فعالیت کرد و از گروه‌های زمین شناسی، زمین شناسی اکتشاف و توسعه نفت، مرکز تحقیقات حوضه و مخزن و آزمایشگاه اصلی منابع نفتی تشکیل شده است و رشته‌های مهندسی منابع و زمین شناسی در مقطع کارشناسی در این دانشکده تدریس می‌شوند.

دانشکده مهندسی نفت: این دانشکده از زمان تاسیس دانشگاه فعالیت می‌کرده و رتبه 1 در زمینه مهندسی نفت در کشور چین را به خود اختصاص داده است. بخش‌های مختلف این دانشکده عبارت‌اند از: گروه مهندسی حفاری و تکمیل، گروه مهندسی توسعه میادین نفت و گاز و گروه مهندسی مکانیک

دانشکده مهندسی شیمی و محیط زیست: دانشکده مهندسی شیمی و محیط زیست دارای موضوعات مرتبط با فرآوری نفت است و در حال حاضر 4 برنامه کارشناسی مهندسی و فناوری شیمی، علوم محیطی، مهندسی محیط زیست و مهندسی شیمی انرژی 6 برنامه تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌کند.

دانشکده مهندسی مکانیک و حمل و نقل: بخش‌های مختلف این دانشکده همچون: گروه مهندسی الکترومکانیک، گروه ذخیره و حمل و نقل نفت و گاز، گروه مهندسی حرارت و گروه پردازش تجهیزات و کنترل فعالیت می‌کنند.

دانشکده ایمنی و مهندسی اقیانوس: برنامه‌های آموزشی این دانشکده در دو بخش ارائه می‌شوند و رشته‌هایی همچون: مهندسی ایمنی، مهندسی نفت و گاز دریایی، علوم و مهندسی ایمنی، مهندسی نفت و گاز طبیعی، انرژی و نیرو و ... در مقاطع مختلف تدریس می‌شوند.

دانشکده انرژی‌های نو و مواد: این دانشکده در سال 2018 و به منظور تمرکز بر حوزه‌ انرژی‌های جدید از جمله انرژی هیدروژن، انرژی خورشیدی و انرژی زیست توده تاسیس شد. رشته‌های مهندسی و علوم مواد و علوم و مهندسی انرژی‌های نو در این دانشکده در مقاطع مختلف تدریس می‌شود.

دانشکده علوم و مهندسی اطلاعات: بخش‌های مختلفی در این دانشکده وجود دارد که عبارت‌اند از: گروه اتوماسیون، گروه علوم کامپیوتر، گروه مهندسی اطلاعات الکترونیکی و گروه مهندسی نرم افزار

دانشکده علوم: این دانشکده از زمان تاسیس CUPB فعالیت آموزشی در بخش‌های ریاضیات، فیزیک و شیمی کاربردی را آغاز کرد رشته‌های متعددی در این زمینه‌ها را تدریس می‌کند.

مدرسه مدیریت و اقتصاد: بخش‌های مختلفی در این دانشکده همچون: گروه مدیریت بازرگانی، گروه دارایی، گروه اقتصاد کاربردی، گروه علوم و مهندسی مدیریت و گروه حسابداری وجود دارد و رشته‌های حسابداری، مدیریت مالی، سیستم اطلاعات و مدیریت اطلاعات، اقتصاد انرژی، دارایی، مالیه، سرمایه گذاری و بازاریابی تدریس می‌شود.

مدرسه مارکسیسم: این مدرسه محل کسب دانش فرهنگی و سیاسی CUPB است و بخش‌های آن شامل:  بخش آموزش و تحقیق برای اصول بنیادی مارکسیسم، بخش آموزش و تحقیق برای تاریخ مدرن چین، بخش آموزش و تحقیق برای تحقیق در مورد جنبش سازی مارکسیسم و بخش آموزش و تحقیق برای آموزش عقیدتی و سیاسی است.

مدرسه زبان‌های خارجه: این مدرسه در سال 2000 تأسیس شد و به پرورش استعدادهای بین المللی با مهارت زبان، تفکر خلاق و انتقادی و توانایی بین فرهنگی اختصاص دارد. در این مدرسه رشته زبان انگلیسی ارائه می‌شود که دو سال اول آن بر آموزش پیشرفته انگلیسی و از سال سوم به بعد به تحقیقات زبان در زبانشناسی، ادبیات و ترجمه اختصاص دارد.

دانشکده ورزش، علوم انسانی و هنر: این دانشکده در سال 2017 تاسیس شد و از بخش‌های مختلفی چون ورزش‌ها، علوم انسانی، هنرها و آموزش ورزشی تشکیل شده است.

دانشکده هوش مصنوعی: برای پیشبرد توسعه هوش مصنوعی در صنعت نفت و گاز، CUPB اولین دانشکده هوش مصنوعی را در زمینه نفت و پتروشیمی در تاریخ 12 دسامبر 2018 ایجاد کرد تا بر روی اصلی ترین مشکلات علمی و فناوری در حوزه نفت و پتروشیمی متمرکز باشد و این مشکلات را حل کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه نفت چین

هزینه‌های زندگی و تحصیل در چین به نسبت بسیار ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر از کشورهای اروپایی، آمریکایی و حتی آسیایی می‌باشد که این امر باعث شده است که هر ساله تعداد زیادی از افرادی که قصد ادامه تحصیل و مهاجرت تحصیلی دارند، کشور چین و دانشگاه‌های این کشور را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب کنند.‌

CUPB نیز از این قاعده مستثنی نیست و شهریه به نسبت پایین ولی کیفیت آموزشی بالایی دارد. شهریه برنامه‌های آموزشی در مقطع کارشناسی در این دانشگاه به دو دسته آموزش به زبان چینی که سالیانه 21.000 یوان و آموزش به زبان انگلیسی که سالیانه 25.000 یوان (در حدود 3.800 دلار آمریکا) محاسبه شده است، تقسیم می‌شود.  

همچنین شهریه برنامه‌های آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد نیز به دو دسته چینی زبان و انگلیسی زبان تقسیم می‌شود که در دوره‌های آموزشی به زبان چینی مبلغ سالیانه 29.000 یوان و در دوره‌های انگلیسی زبان مبلغ سالیانه 31.000 یوان (معادل 4.700 دلار آمریکا) از دانشجو دریافت می‌شود. شهریه مقطع دکترا نیز 36.000 یوان در سال است.

علاوه بر شهریه مخارج زندگی در شهر پکن نیز بر عهده دانشجو است که بسته به نوع زندگی شخصی متفاوت است. اگر دانشجو در خوابگاه‌های دانشگاه اقامت داشته باشد ماهیانه مبلغی بین 1.200 تا 1.500 یوان برای یک اتاق دو تخته با امکانات رفاهی باید پرداخت کند.

رنک دانشگاه نفت چین پکن

براساس رتبه بندی وب سایت webometrics رتبه CUPB در جهان 812 و در کشور چین 78 اعلام شده است. همچنین در رتبه بندی موسسه آماری QS در موضوع مهندسی نفت این دانشگاه در جهان جایگاه 41ام را از آن خود کرده است و همچنین براساس آمار وب سایت Times Higher Education رتبه 132 در قاره آسیا را کسب کرده است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه نفت چین پکن

در CUPB به منظور جذب دانشجویان برجسته خارجی برای تحصیل در این دانشگاه، برنامه‌های متعدد بورسیه تحصیلی در نظر گرفته شده است که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

بورسیه تحصیلی دانشگاه نفت چین: این بورسیه تحصیلی در راستای تشویق دانشجویان بین المللی برای حضور در این دانشگاه داده می‌شود. لازمه دریافت این بورسیه تحصیلی کسب نمره GPA 3 تا 5.5 برای دوره های کارشناسی و همچنین کسب معدل میانگین پذیرش 85 درصد برای دوره های تحصیلات تکمیلی است. همچنین داشتن مدرک TOEFL با نمره 80 و یا مدرک IELTS با نمره 6.5 نیز یکی از شرایط اخذ این بورسیه تحصیلی می‌باشد.

بورسیه تحصیلی دولت پکن (BGS): این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی (BGS) توسط دولت پکن راه اندازی شده است که از دانشجویان برجسته بین المللی که در پکن تحصیل می‌کنند یا قصد ادامه تحصیل دارند پشتیبانی می‌کند. لازمه دریافت این بورسیه تحصیلی کسب نمره GPA 3 تا 5 برای دوره های کارشناسی و همچنین کسب معدل میانگین پذیرش 80 درصد برای دوره های تحصیلات تکمیلی است. همچنین داشتن مدرک TOEFL با نمره 80 و یا مدرک IELTS با نمره 6.5 نیز یکی دیگر از شرایط اخذ این بورسیه تحصیلی می‌باشد.

خوابگاه دانشجویی

دانشگاه نفت چین شعبه پکن برای دانشجویان بین المللی خود یک سرویس اقامتی جامع را در محل پردیس دانشگاه فراهم کرده است. اقامتگاه‌های این دانشگاه با استاندارد بالا و با امکانات کامل زندگی و ایمنی بسیار خوب در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می‌گیرد. 

آپارتمان‌های دانشجویان بین المللی دارای اتاق‌های دو نفره هستند که به امکاناتی همچون: یخچال، تلویزیون، تهویه مطبوع، حمام اختصاصی، اینترنت، آشپزخانه عمومی، اتاق خشکشویی عمومی، اتاق مطالعه و اتاق فعالیت‌های ورزشی مجهز شده‌اند.

نتیجه‌گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور چین، CUPB بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه از این دانشگاه پذیرش تحصیلی رایگان بگیرید.