یکی از موسسات آموزشی محبوب در میان متقاضیان تحصیل در کانادا در استان بریتیش کلمبیا موسسه فناوری بریتیش کلمبیا British Columbia Institute of Technology نام دارد که اغلب به فرم اختصار BCIT خوانده می‌شود. این مؤسسه فنی با شش پردیس اصلی، شعبه‌های مجهزی را برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی در منطقه مترو ونکوور دایر کرده است.

این موسسه آموزشی به عنوان یک آموزشگاه فنی و حرفه‌ای فعالیت می‌کند و به دانشجویان مدرک معتبر دیپلم کالج و مدرک تحصیلات حرفه‌ای اعطا می‌کند. کالج BCIT برای متقاضیان تحصیل در کانادا که به دنبال ورود به بازار کار کانادا هستند، فضای امنی جهت آموزش و کسب تجربه رقم زده است.

جهت آشنایی بیشتر با موسسه فناوری بریتیش کلمبیا تا پایان این بخش از معرفی دانشگاه های کانادا با لتس گو یونی همراه باشید.

کالج BCIT

کالج BCIT به عنوان یک آموزشگاه فنی و حرفه ای برای شاغلین حرفه‌های مختلف مدرک دیپلم و برای تکنسین‌های ماهر و کارگران در حرفه‌هایی مانند مهندسی، حسابداری، مدیریت بازرگانی، ارتباطات، رسانه‌ها و هنرهای دیجیتال، پرستاری، رشته‌های کامپیوتری، پزشکی، معماری و حقوق مدرک آموزش حرفه‌ای ارائه می‌دهد.

کالج BCIT برای اولین بار به عنوان موسسه فناوری بریتیش کلمبیا در سال 1960 تاسیس شد و چهار سال بعد به عنوان کالج اقدام به پذیرش دانشجو کرد. BCIT در سال 1964 پردیس شهر برنابی را افتتاح کرد که در اولین پذیرش تحصیلی 498 دانشجو در این موسسه آموزشی ثبت نام کردند. 

طبق آماری که در سال 2017 منتشر شد، 18755 دانشجو در دوره‌های تمام وقت و 30593 دانشجو در دوره‌های پاره وقت از این موسسه آموزشی پذیرش تحصیلی دریافت کردند. از زمان تاسیس تا به امروز، بیش از 125 هزار دانش آموخته از موسسه تکنولوژی بریتیش کلمبیا فارغ‌التحصیل شده‌اند.

طبق قوانین استانی موسسه فناوری بریتیش کلمبیا به عنوان کالج و موسسه تصویب شده است و مدارک فارغ‌التحصیلی آن تنها به عنوان مدرک پایان دوره یک آموزشگاه تلقی نمی‌شود. بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا که به دنبال ورود به بازار کار این کشور هستند، تحصیل در موسسه فناوری بریتیش کلمبیا را انتخاب می‌کنند؛ چراکه با دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی از این موسسه آموزشی به نسبت دانشگاه های کانادا، سریع‌تر و آسان‌تر می‌توانند ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تغییر دهند و به مجوز اقامت دائم کانادا برسند.

پردیس های BCIT

موسسه فناوری بریتیش کلمبیا با شش پردیس در منطقه مترو ونکوور پذیرای متقاضیان تحصیل در کاناداست. پردیس اصلی BCIT در شهر برنابی واقع شده؛ پردیس فناوری هوافضا در شهر ریچموند، پردیس دریایی در شمال شهر ونکوور، پردیس تجارت سنگین در جزیره آناکیس شهر دلتا، پردیس مرکز شهر ونکوور و پردیس گریت نورث وی Great North Way در شرق ونکوور دایر شده است. 

در کنار این سازه‌های مجهز، موسسه فناوری بریتیش کلمبیا اقدام به صدور پذیرش تحصیلی برای دوره‌های آموزش از راه دور «آموزش مجازی» نیز کرده است؛ این روش برای متقاضیان تحصیل در کانادا به روش آموزش از راه دور مناسب است تا با هزینه کمتر به مدرک فارغ‌التحصیلی برسند و همزمان در مطالعات علمی نیز شرکت کنند. بیش از 8 هزار دانشجوی فراگیرِ آموزش از راه دور موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از BCIT شده‌اند.

پردیس برنابی کالج BCIT

پردیس اصلی BCIT در خیابان ویلینگدان Willingdon Avenue شهر برنابی تاسیس شده است و شامل کتابخانه، سالن‌ها و زمین‌های ورزشی، سالن‌های کنفرانس مجهز، آزمایشگاه‌های تخصصی، مرکز رایانه و همچنین دفتر خدمات دانشجویی و دفاتر اداری می‌شود. به تازگی مرکز تحقیقات کاربردی و نوآوری در این پردیس تاسیس شده و به‌دلیل برگزاری برنامه‌های تمام وقت در رشته‌های معماری و بازرگانی، و همچنین دپارتمان تجارت و مهندسی بسیار شناخته شده است.

پردیس فناوری هوافضا (ATC)

در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی ونکوور سازه شیشه‌ای به مانند یک کشتیِ آرام گرفته در کرانه‌های اقیانوس به چشم می‌خورد. پردیس فناوری هوافضای کالج BCIT برنامه‌های مختلفی در رشته‌های مربوط به مهندسی تعمیرات و نگهداری هواپیما از جمله ساختار سازه، توربین گاز هواپیما و اجزای مکانیکی آن برگزار می‌کند. در کنار برنامه‌های تحصیلی مربوط به علوم هواپیمایی، متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌توانند در رشته‌های مدیریت فرودگاه، خلبانی، و عملیات فرودگاهی در کالج BCIT مشغول به تحصیل شوند.

پردیس دریایی BMC کالج BCIT

پردیس دریایی موسسه فناوری بریتیش کلمبیا در شمال ونکوور و در نزدیکی اسکله لنسدِیل Lonsdale Quay بر روی موج‌ها قرار دارد. این پردیس که در گذشته به نام موسسه آموزش دریایی اقیانوس آرام یا PMTI شناخته می‌شد، امروزه با عنوان BMC یا پردیس دریایی کالج BCIT میزبان متقاضیان تحصیل در کانادا شده است. برای مهاجرت تحصیلی به کانادا در رشته‌های علوم دریایی و شرکت در برنامه‌های تحصیلی مهندسی دریایی می‌توان از پردیس BMC درخواست پذیرش تحصیلی کرد.

امکانات و تجهیزات کالج BCIT

موسسه فناوری بریتیش کلمبیا موجِ رادیوی کامل و منحصری دارد که به پخش‌کننده Evolution تجهیز شده و روی موج 107.9 FM منتشر می‌شود و به خودروی رادیویی نیز تجهیز شده است. کالج BCIT با احداث استودیوی تلویزیونی استاندارد تجهیزات رسانه‌ای خود را تکمیل کرده است.

برای مطالعات و تحقیقات دقیق‌تر و گسترده‌تر آزمایشگاه ساخت رباتیک اتوماتیک در کنار مرکز فناوری این موسسه آموزشی ایجاد شده است تا با توسعه فناوری و انتقال و تجارت تکنولوژی گام مهمی بردارد. 

در پردیس دریایی کالج BCIT یک شبیه‌ساز اتاقِ موتور دریایی طراحی شده و آموزه‌های این رشته‌های تحصیلی را به صورت عملی امکان‌پذیر کرده است. تجهیزات این پردیس در غرب کانادا حرف اول را می‌زند. افزون بر این، شبیه‌ساز نیروگاه حرارتی با ظرفیت تولید 250 مگاوات انرژی برای آموزش دانشجویان مهندسی انرژی طراحی شده است.

از دیگر امکانات موسسه فناوری بریتیش کلمبیا می‌توان به اتاق شبیه‌سازی حریق، آسیاب خمیر کاغذی کاملا کاربردی، و مرکز تِلوس Telus Call Center of Excellence برای مطالعات مخابراتی اشاره کرد.

خوابگاه های موسسه تکنولوژی بریتیش کلمبیا

در پردیس‌های کالج BCIT اقامتگاه‌های متنوعی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود تا دوران تحصیل در کانادا امن و کم‌هزینه‌تر تجربه شود. تنوع و تعداد خوابگاه‌ها در پردیس برنابی کالج BCIT بیشتر است و می‌توان از اقامتگاه‌های داخل یا خارج از محوطه موسسه بهره‌مند شد. در این اقامتگاه‌ها از اتاق‌های خصوصی یک نفره با تمام امکانات تا فلت‌های مشترک چندتخته با آشپزخانه و سرویس بهداشتی مشترک ایجاد شده است. 

رشته های دانشگاه BCIT

بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا به اشتباه موسسه فناوری بریتیش کلمبیا را یک دانشگاه تلقی می‌کنند؛ اما همین‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، این موسسه آموزشی به عنوان کالج-انستیتو مشغول به پذیرش تحصیلی دانشجویان شده است. 

کالج BCIT در شش دپارتمان بازرگانی، دپارتمان محاسبات و مطالعات دانشگاهی، دپارتمان عمران و محیط زیست، دپارتمان انرژی، دپارتمان علوم بهداشتی، و دپارتمان حمل و نقل اقدام به پذیرش دانشجویان بین‌المللی نیز کرده است.

کالج BCIT با بیش از هزاران برنامه تحصیلی برای دوره‌های تمام‌وقت و 300 برنامه‌ تحصیلی برای 1000 دوره نیمه وقت در 6 دپارتمان عمومی میزبان دانشجویان بین‌المللی و متقاضیان تحصیل در کانادا شده است. 

موسسه تکنولوژی بریتیش کلمبیا BCIT در برنامه‌های تحصیلی مربوط به رشته فلسفه حتی در مقطع معادل کارشناسی ارشد بسیار خوش درخشیده است و علاوه‌بر آموزه‌های نظری، به جوانب دیگر آموزشی نیز می‌پردازد.

پذیرش از BCIT

سالانه بیش از 6,500 دانشجوی بین‌المللی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از موسسه فناوری بریتیش کلمبیا می‌شوند که از 116 کشور دیگر تحصیل در کانادا را برمی‌گزینند. معمولا پذیرش تحصیلی از کالج BCIT با ارزیابی وضعیت تحصیلی متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا صادر می‌شود. از این رو، پس از انتخاب برنامه تحصیلی مورد نظر باید شرایط مورد نیاز این رشته را از سایت رسمی موسسه فناوری بریتیش کلمبیا مطالعه کنید، یا از همین گام اول از مشاوران مهاجرت تحصیلی لتس گو یونی راهنمایی بگیرید.

با اینکه در برنامه‌های تحصیلی پاره وقت این مجموعه به متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز پذیرش تحصیلی اعطا می‌شود، اما پیشنهاد می‌کنیم برای عبور از پیچیدگی‌های مرحله درخواست ویزای تحصیلی، برنامه‌های تحصیلی تمام‌وقت را انتخاب کنید.

ارسال مدرک زبان انگلیسی، ترجمه مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات، اسکن ترجمه مدارک شناسایی و ... پس از تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی الزامی است. این موسسه آموزشی جهت ارتباط مستقیم با متقاضیان مهاجرت تحصیلی امکان ارتباط تصویری زنده را در سایت رسمی موسسه فناوری بریتیش کلمبیا ایجاد کرده است. 

کالج BCIT اقدام به طراحی آزمون‌های خودآزمایی کرده تا متقاضیان پیش از انتخاب رشته تحصیلی و اقدام به ثبت درخواست پذیرش تحصیلی، خود را با استاندارهای این موسسه آموزشی محک بزنند. حوزه درسی آزمون‌ها بر اساس رشته تحصیلی انتخابی متفاوت هستند (ریاضیات، استدلال مکانیکی، استدلال انتزاعی)، اما سوالات زبان انگلیسی در میان آن‌ها مشترک است. این آزمون‌ها چندین بار در طول سال به صورت حضوری برگزار می‌شود و امکان شرکت در آزمون آن‌لاین نیز به تازگی فراهم شده است. متقاضیان مهاجرت تحصیلی می‌توانند با رعایت پروتکل‌های تعیین شده در آزمون‌های آن‌لاین ثبت‌نام کنند.

ارائه مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا (در هر دو مرحله ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی) الزامی است. نمره مورد نیاز در مدرک زبان به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد (معمولا نمره 6 از آزمون آیلتس به بالا). درصورتی که متقاضی تحصیل در دانشگاه های کانادا نمره مورد نیاز برنامه تحصیلی را در مدرک زبان نداشت، می‌تواند با دریافت پذیرش تحصیلی مشروط از کالج BCIT ابتدا در دوره زبان شرکت کند و پس از پایان این دوره، در برنامه تحصیلی مورد علاقه‌اش تحصیل کند.

ددلاین کالج BCIT

جهت ثبت درخواست پذیرش تحصیلی برای مهاجرت تحصیلی باید به تاریخ و ددلاین دانشگاه های کانادا توجه کرد. در BCIT نیز پذیرش تحصیلی در تاریخ اول تا سی‌ام اکتبر هر سال صورت می‌گیرد. البته به طور معمول این تاریخ‌ها برای هر سال تحصیلی از پیش تعیین می‌شود. برای اطلاع از تاریخ‌های مهم و به‌روز این دانشگاه می‌توانید به سایت رسمی موسسه فناوری بریتیش کلمبیا مراجعه کنید. 

هزینه تحصیل در موسسه فناوری بریتیش کلمبیا

تحصیل در BCIT بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی هزینه و شهریه متنوعی دارد؛ میانگین شهریه کل دوره‌های تحصیلی این موسسه آموزشی از 8 هزار دلار تا 40 هزار دلار اعلام شده است. البته در کنار شهریه، هزینه‌های جانبی دیگری نیز وجود دارد که اغلب در هنگام ثبت‌نام دریافت می‌شود. برای مثال هزینه بیمه درمانی (شامل دندانپزشکی) 264 دلار، منابع آموزشی از دلار 480 تا 1326 دلار، اپلیکیشن فی 154 دلار و هزینه‌های دیگر بسته به رشته تحصیلی حدود 200 تا 500 دلار برآورد می‌شود.

پرداخت شهریه در موسسه تکنولوژی بریتیش کلمبیا به صورت ترمی است. دانشجویان موظف هستند 60 روز پیش از آغاز ترم اول، شهریه این ترم را واریز کنند. 

بورسیه تحصیلی موسسه فناوری بریتیش کلمبیا

برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی در کالج BCIT به دانشجویان ممتاز هر ترم اختصاص پیدا می‌کند. بر اساس قوانین این برنامه‌ها بسته به رشته و مقطع تحصیلی، درصدی از شهریه ترم بعدی برای دانشجوی ممتاز تخفیف اعمال می‌شود.

برای دریافت بورسیه، اپلای و اخذ ویزای تحصیلی کانادا می‌توانید روی کمک لتس گو یونی حساب ویژه باز کنید. با ما تماس بگیرید و یا از طریق سایت، وقت مشاوره رزرو نمایید تا شرایط شما بررسی شود.