چرا مجارستان برای تحصیل انتخاب خوبی است؟ زندگی و تحصیل در کشور اروپایی مجارستان می‌تواند نقطهٔ عطفی در زندگی شما باشد. کشوری آرام و زیبا با دانشگاه‌های مرغوب‌ و ظرفیت‌های بکر برای دانشجویان مهاجر. بنابراین تصمیم گرفتیم این پُست را به نکات پیش از تحصیل در این کشور اختصاص دهیم و شما برای تحصیل در این کشور راهنمایی کنیم.

چرا تحصیل در مجارستان؟

مجارستان سرزمینی زیبا و پرقدمت‌ و غنی از فرهنگ است. کشوری امن که محیطی خوشایند و آرام دارد و با فروتنی تمام زیر سایهٔ سایر کشورهای اسم و رسم دار اروپایی قرار گرفته و شاید چندان به چشم نیاید. با این حال نمی‌شود این واقعیت را نادیده گرفت که مجارستان،‌ سیستم آموزشی با کیفیت و دانشگاه‌های درست و درمانی دارد که دوره‌های بی‌شماری برای کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا برگزار می‌کنند و تعدادی از آنها از حیث اعتبار و امکانات آموزشی، شانه به شانهٔ موسسات آکادمیک خوشنام و پرسابقه در جهان قرار می‌گیرند. 

این موارد را در کنار هزینه‌های ارزان تحصیل در مجارستان قرار دهید و نتیجه همانی می‌شود که امروز شاهدش هستیم. اینکه هر ساله دانشجویان خارجی بیشتری جذب دانشگاه‌های مجارستان می‌شوند و در این سرزمین کهن اروپایی،‌ قدم‌های نخستین زندگی جدیدشان را برمی‌دارند. این مطلب مخصوص کسانی است که مجارستان را به عنوان یکی از گزینه‌های تحصیل و مهاجرت در گوشه‌ای از ذهنشان دارند. پس ما را همراهی کنید تا به زیر پوست ماجرای تحصیل در مجارستان برویم و نکاتی را از نظر بگذرانیم. 

زندگی و تحصیل در مجارستان

زندگی در مجارستان چقدر خرج دارد؟ 

هزینه زندگی در مجارستان می‌تواند بسته به شهری که انتخاب می‌کنید تفاوت کند. اما اگر بوداپست را که بیشترین تعداد دانشجویان خارجی را در خود جای داده مد نظر بگیریم، یک دانشجو برای گذران امورات زندگی به طور متوسط ماهی بالای ۵۰۰ یورو هزینه خواهد داشت. و این شامل تمام هزینه‌ها از مسکن و قبض آب و برق و اینترنت گرفته تا حمل و نقل و خورد و خوراک و هر از گاهی تفریح را شامل می‌شود. 

با وجودی که مجارستان یکی از اعضای اتحادیهٔ اروپا محسوب می‌شود،‌ خبری از یورو در آن نیست و از این بابت، تافته‌ای جدا بافته است. در این کشور مجبورید با خود واحد پولش یعنی Forint‌ - فورینت (Ft) کنار بیایید و البته استثنائاتی هم در برخی مکان‌ها هست. یعنی می‌توانید یوروهای مانده در جیبتان را خرج کنید، اما اگر یورو دادید و بجای باقی پولتان از فروشنده فورینت گرفتید چندان جای تعجب نیست! هر ۱ یورو تقریبا بالای ۳۰۰ فورینت است و به خاطر نوسانات ارز و اختلاف موجود میان قیمت خرید و فروش، بهتر است کمی  وقت بگذارید و به دنبال یک صرافی منصف بگردید.

راهنمای تحصیل در مجارستان

حالا که به پرسش مهم و اساسی، یعنی چرا تحصیل در مجارستان پاسخ دادیم وقت آن میرسد که به نکات تحصیل در مجارستان در بخش راهنمای تحصیل در مجارستان اشاره داشته باشیم.

از تخفیفات دانشجویی غافل نمانید!

از مزایای تحصیل در مجارستان، تخفیفات ویژه‌ای است که دولت این کشور برای دانش‌آموزان و دانشجویان قائل می‌شود. چه بلیط اتوبوس باشد چه سینما یا یک مسابقهٔ ورزشی، کافیست کارت دانشجویی خود را از آستین در بیاورید و نصف شدن قیمت‌ها را در کسری از ثانیه ببینید. دریافت کارت دانشجویی هم نیازمند کار به خصوصی نیست و خود دانشگاه محل تحصیل‌تان آن را به زور به شما خواهد داد!

زندگی و تحصیل در مجارستان

چطور با کمترین هزینه رفت و آمد کنیم؟ 

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، برای دانشجو جماعت، بلیط حمل و نقل نصف قیمت واقعی است و اینطور به نظر می‌رسد که بوداپست، سیستم حمل و نقل عمومی پیشرفته و ایده‌آلی دارد. فقط به این نکته اشاره کنیم که برخی از شرکت‌های حمل و نقل، سیاست متفاوتی برای دانشجویان خارجی دارند و ممکن است تفاوت‌هایی در نرخ تخفیف وجود داشته باشد. اما بد نیست که تعدادی از معروفترین کمپانی‌های حمل و نقل در مجارستان و نحوهٔ استفاده از تخفیفات دانشجویی را بررسی کنیم. 

ترابری بوداپست (BKV) - یکی از شرکت‌های ترابری کهنه‌کار در مجارستان است که تمام بوداپست را پوشش می‌دهد و حتی در شب‌هنگام هم شما را معطل نمی‌گذارد. از مترو و قطار شهری و راه‌آهن بین شهری گرفته تا اتوبوس و واگن‌های برقی، کلیه خدمات حمل و نقل در اکثر ساعات شبانه روز در دسترسند و ادارهٔ‌ تمام آنها با همین کمپانی حمل و نقل بوداپست است که به طور مخفف با BKV‌ هم شناخته می‌شود. با پرداخت ۳۹۰۰ فورینت، هر دانشجو می‌تواند یک ماه در بوداپست رفت و آمد داشته باشد و گزینه‌ٔ دیگر هم پرداخت ۱۱۵۰۰ فورینت است که به مدت صد روز شما را از پرداخت هر گونه هزینهٔ اضافی برای استفاده از وسایل نقلیه معاف می‌سازد. اگر هم مهمانی داشتید که دانشجو نبود و کارت دانشجویی نداشت، می‌توانید با پرداخت ۶۵۰۰ فورینت یک بلیط چهارده‌روزه برایش بگیرید و او را در گوشه و کنار شهر با خودتان همراه کنید. 

راه آهن بوداپست (MÁV) - اگر جدا از رفت و آمد درون‌شهری، مسیرهای طولانی‌تری را مد نظر داشته باشید، راه‌آهن بوداپست یکی از بهترین گزینه‌های شماست. قطارها هم به نوبهٔ خود بلیط‌های دانشجویی و ارزانتر دارند، اما متاسفانه کارت دانشجویان بین‌المللی را قبول نمی‌کنند و در اینجا خبری از نصف شدن قیمت‌ها نیست. 

Volán - کمپانی وُلَن با اتوبوس‌‌رانی برون‌شهری و مسیرهای طولانی‌تر سر و کار دارد و کارت دانشجویان بین‌المللی را می‌پذیرد. منتها اینطور به نظر می‌رسد که این تخفیفات فقط برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا برقرار است و برای ما مشخص نیست که تکلیف دانشجویان مهاجر خارج از اروپا چه خواهد بود! در هر صورت امکان تهیهٔ‌ کارت‌های ماهانه برای این اتوبوس‌ها وجود ندارد، در عوض نسبت به راه آهن امکانات رفاهی بیشتری دارند و قابل اتکاتر هستند. برخی از آنها وای‌فای مجانی هم در اختیارتان می‌گذارند و هزینهٔ بلیط هم به مسافت طی شده بستگی دارد.

زندگی و تحصیل در مجارستان

جستجوی خانه در مجارستان

وقتی صحبت از تحصیل در خارج کشور باشد، یکی از مهمترین دغدغه‌های دانشجویان مهاجر، دغدغهٔ خانه و محل اقامت مناسب است. بعضی از دانشگاه‌ها خوابگاه دارند و تا حدی شما را از نگرانی در می‌آورند. اما بدیهیست که ظرفیت این خوابگاه‌ها جوابگوی همه دانشجویان نبوده و برای شما راهی به جز جستجوی خانه و آپارتمان باقی نمی‌ماند. 

خوبی ماجرا اینجاست که دانشگاه‌ها تا جای ممکن به شما در یافتن کانال‌های مناسب کمک می‌کنند و کلیهٔ اطلاعات لازم از پلتفرم‌های آنلاین تا بنگاه‌های فیزیکی را در اختیارتان قرار می‌دهند. مثلا در سِگِد (Szeged) خبری از خوابگاه و پانسیون دانشجویی نیست. درعوض اداره‌ای با نام دبیرخانه دانشجویان خارجی وجود دارد که به شما در پیدا کردن خانه کمک می‌کند. اجاره نشینی در سگد ممکن است رقمی بین ۳۶۰ تا ۷۵۰ یورو برایتان خرج داشته باشد. 

در دِبْرِسِن (Debrecen) این امکان را دارید که با مبلغی در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو در ماه صاحب خوابگاه شوید. در پچ (Pécs) هم اوضاع به همین منوال است و با ماهانه ۱۰۰ الی ۱۵۰ یورو می‌توان در خوابگاه اقامت کرد. اما در بوداپست (Budapest) قضیه به این سادگی‌ها نیست و پیدا کردن خوابگاه کار حضرت فیل و بهترین راهکار، رفتن به سمت اجارهٔ آپارتمان‌ دانشجویی و اشتراکی است. اگر هم رغبت چندانی به داشتن همخانه ندارید، باید برای یک آپارتمان تک خوابه، ماهی ۳۲۰ یورو بپردازید و اگر بخواهید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید و از آن طرف هم با سایر دانشجویان کمی معاشرت کنید،‌ می‌توانید یک واحد چندخوابه بگیرید و ماهانه از ۱۷۰ یورو به بالا اجاره پرداخت کنید. 

آیا موسسه یا نهادی هست که هوای دانشجو را داشته باشد؟

اگر دانشگاهتان دارای بخش ESN یا شبکهٔ دانشجویی اِراسموس (Erasmus) باشد که چه بهتر. اراسموس یک برنامهٔ مشترک دانشجوییست که از ۲۰۰۵ به منظور تسهیل امورات دانشجویان خارجی و تبادلی در کل اروپا به اجرا درآمده و یکی از بزرگترین انجمن‌های دانشجویی این قاره به شمار می‌رود. خوشبختانه اراسموس در مجارستان هم فعال است و خلاصه‌ای از اهداف و خصوصیات این انجمن به صورت زیر قابل شرح است: 

  • سالانه به ۳۵۰۰۰۰ دانشجوی خارجی سرویس می‌دهد
  • بیش از ۱۵۰۰۰عضو فعال دارد
  • بیشتر فعالیت‌های آن به صورت داوطلبانه انجام می‌شود
  • و از سال ۲۰۰۵ تا به امروز سالی ۱۲٪ رشد داشته است. 
  • مواردی از اهداف و فعالیت‌های شبکهٔ دانشجویی اراسموس:
  • کمک به رفاه دانشجویان خارجی و تبادلی 
  • جا افتادن دانشجویان خارجی و آمیختگی با محیط جدید
  • آگاه‌سازی نسبت به نیازها و حق و حقوق دانشجویان خارجی در سطح محلی، دانشگاهی و بین‌المللی
  • فراهم آوردن اطلاعات جامع برای کمک به دانشجویان 
  • تشویق به فعالیت‌های حمایتی و داوطلبانه 

به شما توصیه میکنیم با مراجعه به بخش مجله سایت، راحت ترین کشور برای گرفتن ویزای تحصیلی را بخوانید.

بیمه را فراموش نکنید!

زندگی دانشجویی در مجارستان فرقی با سایر کشورهای اتحادیهٔ اروپا ندارد و داشتن بیمهٔ درمانی یک مورد اجباری است. پس لازم است که برای دریافت کارت بیمهٔ اجتماعی بین‌المللی که اصطلاحا با عنوان EHIC شناخته می‌شود اقدام کنید و از آنجا به بعد آسوده خاطر باشید. چون با داشتن این بیمه، هیچ فرقی با شهروندان مقیم اروپا نخواهید داشت. با پرداخت هزینهٔ یکسان، از همان امکاناتی که سایرین استفاده می‌کنند، برخوردار می‌شوید و همان خدمات با کیفیت را دریافت می‌کنید. 

زندگی و تحصیل در مجارستان

تجربهٔ دانشجویان بین المللی مجارستان

بد نیست در کنار تمام توضیحات و تعاریف، به تجربهٔ زندگی دو دانشجوی مهاجر در مجارستان نگاهی بیندازیم و زیر و بم ماجرا را از زبان کسانی که این مسیر را رفته‌اند بشنویم. این گفتگوها در قالب سوال جواب انجام شده‌اند و ممکن است در مورد حال و هوای تحصیل در مجارستان نکات جالبی داشته باشند. 

تجربهٔ پروین از تحصیل در دانشگاه کورنیوس بوداپست

در ادامه چند پرسش و پاسخ از یک دانشجوی بین المللی را مشاهده مینمایید:

لطفا خودت را معرفی کن و بگو چند ساله هستی و از چه کشوری برای تحصیل در مجارستان آمده‌ای؟ 

من پروین فتح‌الله‌یِف از باکوی آذربایجان هستم (ظاهر در آذربایجان نام پروین برای آقایان هم مرسوم است) و ۲۷ سال سن دارم. 

کجا و در قالب چه برنامه‌ای مشغول به تحصیلی و قرار است چه مدرکی دریافت کنی و مدت این دوره چقدر طول خواهد کشید؟ 

من در دانشگاه کوروینوس (Corvinus) بوداپست مشغول تحصیلم و ترم تحصیلی من از ۱۴ سپتامبر امسال (منظور ۲۰۲۱) شروع شده و در حال گذراندن یک دورهٔ دو ساله برای مدرک MBA هستم. 

چرا تصمیم به تحصیل در خارج از کشور گرفتی؟ 

من در کشور خودم آذربایجان، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشدم را در رشتهٔ علوم کامپیوتر و روش‌های محاسباتی گرفتم و به عنوان یک مهندس، به مدت ۵ سال در یک شرکت مخابراتی به کار مشغول بودم. بعد از گذشت این پنج سال، به این نتیجه رسیدم که باید جایگاه خودم را ارتقا بدهم و دانشم را به سطح بالاتری ببرم. بنابراین به فکر تحصیل در رشته MBA افتادم تا در آیندهٔ شغلی خودم، در جایگاه مدیریتی قرار بگیرم. و از آنجایی که می‌دانستم، تحصیل رشتهٔ MBA در یک محیط و اتمسفر بین‌المللی به مراتب بهتر است، تحصیل در مجارستان را انتخاب کردم. 

چه اولویت‌هایی در انتخاب دانشگاه یا دوره‌ای که انتخاب کردی داشتی (اساتید، محل اقامت، خدمات و امکانات دانشگاه، توسعهٔ فردی و حرفه‌ای، بافت شهری و فرهنگی، هزینه‌ها و مخارج، زندگی اجتماعی)؟

وقتی داشتم دنبال بورسیه‌های امکانپذیر می‌گشتم، با یک دورهٔ MBA در دانشگاه کوروینوس مواجه شدم که نیازی به مدرک زبان GMAT نداشت و هم اینکه به نسبت دانشگاه‌های غرب اروپا به مراتب ارزانتر بود. از طرفی هم می‌دانستم که مدرسهٔ مدیریت کورنیوس یکی از بهترین مدارس بیزنس در اروپاست و دورهٔ MBA فول‌تایم این دانشکده در سال ۲۰۱۴ و در بین تمام بیزنس‌اسکول‌های اروپای شرقی، به رتبهٔ چهارم دست پیدا کرده. 

آیا انتخابی که کردی اولین گزینه بود یا موارد دیگری هم مد نظر داشتی؟ در نهایت اصلی‌ترین دلیلت برای این انتخاب چی بود؟ 

اولین گزینهٔ من دورهٔ Master of Information systems management (ارشد مدیریت سیستم‌ها) در دانشگاه مونستر(Muenster) آلمان بود. منتها چیزی که در خصوص این رشته می‌دانستم این بود که دامنهٔ آن فقط به حوزهٔ کامپیوتر و تکنولوژی محدود می‌شد ولی برای من مدیریت در طیف وسیع‌تری از حوزه‌ها و کسب و کارها مد نظر بود. بر همین اساس، دورهٔ MBA بهترین گزینهٔ ممکن برای من محسوب می‌شد. 

آیا از ابتدا مشخص بود که قرار است در شهر یا کشور به خصوصی تحصیل کنی؟ چه شد که تحصیل در مجارستان را انتخاب کردی؟ 

واقعیت اینکه من هیچ پیش‌فرضی نسبت به این قضیه نداشتم. اما خیلی وقت پیش از اینها و به قصد تفریح، دو مرتبه به بوداپست سفر کرده و عاشق این شهر فوق‌العاده زیبا شده بودم و این مسئله قطعا روی تصمیمی که گرفتم تاثیر گذاشت. این واقعیت هم مزید بر علت شد که هزینهٔ زندگی در این شهر خیلی ارزان‌تر از باقی اروپاست. 

آیا برای درخواست پذیرش در این برنامه‌ٔ تحصیلی، در امتحان زبان خاصی شرکت کردی؟ اگر چنین است، کدام امتحان بوده و چه تجربه‌ای از آن بدست آوردی؟ 

من در سال گذشته در امتحان IELTS شرکت کردم و نمرهٔ ۶.۵ آوردم که برای پذیرش دانشگاهم کفایت می‌کرد. پیش از آزمون یک چیزی در حدود سه ماه خودم را آماده کردم اما قبلش هم زبان انگلیسی را در حد خوبی بلد بودم. 

برای سایر دانشجویانی که به تحصیل در خارج از کشور فکر می‌کنند چه توصیه‌ای داری؟

تردیدی نداشته باشند که تحصیل در خارج از کشور ارزشش را دارد و شما چه در زمان تحصیل و چه بعد از آن، لذت بیشتری از زندگی خواهید برد. 

هزینه‌های خود را چطور مدیریت کردی و در کل برای دانشجویان آینده از نظر مالی چه توصیه‌ای داری؟ 

متاسفانه من موفق به دریافت بورسیه تحصیلی نشدم و خودم هزینه‌های تحصیل و اقامتم رو پرداخت کردم. البته این فقط برای سال اول بود و برای سال دوم نیاز به ساپورت مالی داشتم. توصیه‌ٔ من به دانشجویان آینده این است که تمام تلاششان را برای دریافت بورسیه بکنند که مزایای بسیاری برایشان دارد و آنها را حسابی جلو خواهد انداخت. 

راجع به این شهر و دانشگاهی که درش هستی چه نظری داری و چه امتیازی از یک تا ده به آنها می‌دهی؟ 

به نظر من صحبت از شهر بوداپست و دانشگاه کورنیوس کار بیهوده‌ای است و همه چیز در خصوص این شهر و دانشگاه مثل روز روشن است. من با وجود اینکه مدت خیلی زیادی از تحصیلم نگذشته، احساس می‌کنم بیشترین لذت را از زندگی می‌برم و بابت انتخابی که کرده‌ام واقعا خوشحال هستم. 

بزرگترین سورپرایز شما در جریان تحصیل در مجارستان چه بود؟ 

گذشته از اینکه چقدر اعتماد به نفس دارم، همیشه از این در حیرتم که چه فرصت‌های بیشماری برای آینده در پیش روی من قرار دارد. کل فرایند تحصیل در یک کشور خارجی، برای من یک ماجراجویی فوق‌العاده بوده. 

همراهان گرامی لتسگو یونی به شما توصیه میکنیم پُست مجله لتسگو یونی با موضوع دانشگاه های مجارستان را مطالعه نمایید.

زندگی و تحصیل در مجارستان

تجربهٔ لیلا از تحصیل در دانشگاه اِتوِش لورند مجارستان

لطفا خودت را معرفی کن و بگو چند ساله هستی و از چه کشوری برای تحصیل در مجارستان آمده‌ای؟ 

من لیلا رضوی هستم و از شهر کراچی پاکستان آمده‌ام. 

کجا و در قالب چه برنامه‌ای مشغول به تحصیلی و قرار است چه مدرکی دریافت کنی و مدت این دوره چقدر طول خواهد کشید؟ 

من در مقطع کارشناسی ارشد در رشتهٔ روانشناسی و آموزش بین‌فرهنگی (Intercultural Education and Psychology) در دانشگاه اتوش لورند بوداپست (ELTE) مشغول به تحصیل شدم. 

چه چیزی باعث شد این برنامهٔ بخصوص را انتخاب کنی؟ چطور تصمیم گرفتی؟ 

انگیزه‌ٔ اصلی من خود مدرک و محتویات این دوره بود. در این رشته شما یاد می‌گیرید که چطور به جوانان آموزش بدید و آنها را برای زندگی در دنیای یکپارچهٔ امروز آماده کنید. چنین موضوعی برای من بی‌نهایت جذابیت داشت و مهمترین دلیل من در انتخاب بود. 

اصلی‌ترین چالش‌ها پیش از پذیرش توسط دانشگاه چه چیزهای بودند؟ 

کاغذبازی و نامه‌نگاری با دانشگاه سخت‌ترین بخش ماجرا بود. 

آیا برای درخواست پذیرش در این برنامه‌ٔ تحصیلی، در امتحان زبان خاصی شرکت کردی؟ اگر چنین است، کدام امتحان بوده و چه تجربه‌ای از آن بدست آوردی؟ 

بله من در آزمون IELTS شرکت کردم و امتیاز ۷.۵ بدست آوردم و کل ماجرا برای من یک تجربهٔ ساده و لذتبخش بود. 

اگر قرار باشد سه مورد از نقاط قوت دانشگاهت را انتخاب کنی چه چیزهایی هستند و چرا؟ 

خود دانشکده، ساختار دوره و چیدمان درس‌ها و البته مکانی که دانشگاه درش قرار گرفته، خوشایندترین موارد برای من هستند. 

اگر تصمیمش با شما بود، چه چیزی را در خصوص دانشگاهت بهتر می‌کردی؟

مانع زبانی. سعی می‌کردم دانشگاه را از هر جهت، برای دانشجویان خارجی سازگارتر و انعطاف‌پذیرتر کنم. 

سه موردی که دربارهٔ شهر بوداپست دوست داری چه هستند؟ 

ساختمان‌های تاریخی، سیستم حمل و نقل درست و درمان و هزینهٔ معقول برای زندگی. 

برای سایر دانشجویانی که به تحصیل در خارج از کشور فکر می‌کنند چه توصیه‌ای داری؟

به دانشجویان توصیه می‌کنم تمام گزینه‌های خودشان را در نظر بگیرند. از تمام درگاه‌های اطلاعاتی استفاده کنند و تا جای ممکن به خود دانشگاه‌ها هم سر بزنند و از چند و چون مخارج با خبر باشند. 

راجع به این شهر و دانشگاهی که درش هستی چه نظری داری و چه امتیازی از یک تا ده به آنها می‌دهی؟ 

برای تحصیل و زندگی در مجارستان و در شهر بوداپست، عدد ۹ از ۱۰ را امتیاز منصفانه‌ای می‌دانم. 

اگر می‌توانستی کل این مسیر را دوباره و از ابتدا طی کنی، چه کاری را متفاوت انجام می‌دادی؟

هیچ چیزی را تغییر نمی‌دادم. 

برای بعد از فارغ‌التحصیلی چه برنامه‌ای داری؟

گرفتن دکترای روانشناسی و آموزش. 

جمع بندی

همراهان گرامی لتسگویونی امیدواریم این پُست آموزشی که راهنمای تحصیل در کشور مجارستان بود به شما کمک کرده باشد. در صورت نیاز به اپلای دانشگاه‌های این کشور با لتسگو یونی در ارتباط باشید و یا وقت مشاوره رزرو نمایید تا بصورت حضوری یا تلفنی، مشاوره تخصصی دریافت نمایید.