پس از تحصیل در کوالالامپور، تحصیل در سوبانگ جایا به عنوان یکی از شهرهای دانشگاهی مالزی محبوبیت بسیاری در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی به مالزی یافته است. با اینکه تعداد دانشگاه های کوالالامپور از شمار دیگر شهرها بیشتر است، اما تحصیل در سوبانگ جایا به دلیل ازدحام و آلودگی کمتر متقاضیان خود را پیدا کرده است. تحصیل در سوبانگ جایا نیز به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی نیاز دارد. برای آشنایی با نحوه دستیابی به این دو کلید تحصیل در سوبانگ جایا و همچنین شناخت بیشتر این شهر زیبا تا پایان این بخش با لتس گو یونی همراه باشید. 

سوبانگ جایا کجاست

واقع در استان سلانگور و با فاصله 20 کیلومتری از کوالالامپور، شهر سوبانگ جایا یک قطب مستقل برای موسسات آموزش عالی، غذاخوری‌ها، و خرده‌فروشی‌های مستقل شده که میزبان فعالیت‌های جالب و شگفت‌انگیز بسیاری شده است. اطراف این شهر را درختها و فضاهای سبز زیبایی فرا گرفته است و در اصل در دهه 70 تاسیس شده است. این شهر از آن زمان شاهد تغییرات گسترده‌ای بوده است و حالا به عنوان یک مرکز مترقی و مستقل در امتداد دره کلانگ شناخته می‌شود. به دلیل نزدیکی به پایتخت کشور مالزی تحصیل در سوبانگ جایا محبوبیت بسیاری در میان متقاضیان تحصیل در مالزی یافته است.

تحصیل در سوبانگ جایا برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به شهرهای کوچک مالزی بسیار مناسب است.

تحصیل در سوبانگ جایا

سوبانگ جایا در مالزی به عنوان یک مرکز آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی شناخته می‌شود و دانشگاه‌ها  و کالج‌های خصوصی و بین‌المللی متعددی را در خود جای داده است. به علاوه، بیش از 30 مدرسه ابتدایی و راهنمایی، من‌جمله مدارس دولتی، خصوصی و بین‌المللی هم در این منطقه جای گرفته‌اند که این شهر را به قطبی محبوب مهاجرت تحصیلی تبدیل می‌کنند. 

بر اساس آمار یونسکو در سال 2019 کشور مالزی در جایگاه یازدهمین مقصد مهاجرت تحصیلی محبوب دنیا را نشسته است. سیستم آموزشی دانشگاهی مالزی قصد دارد تا در 5 سال آینده خود را به رتبه ششم برساند. این امر تنها زمانی میسر خواهد شد که بودجه زیادی را صرف توسعه دانشگاه‌های بین‌المللی کنند و از آنجایی که تعداد زیادی از این موسسات آموزشی در سوبانگ جایا قرار دارند، تحصیل در سوبانگ جایا می‌تواند آینده درخشانی را برای دانشجویلن بین‌المللی رقم بزند. به علاوه، سطح کیفیت زندگی بالا و هزینه‌های پایین این شهر هم می‌تواند یکی دیگر از دلایل شما برای انتخاب مهاجرت تحصیلی به سوبانگ جایا باشد.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوبانگ جایا 

اولین نکته‌ای که در تحصیل در سوبانگ جایا و به طور کلی مالزی باید مد نظر داشته باشید، دانش زبانی است. برای تحصیل در مالزی در هر رشته و مقطعی، باید نمره زبان آیتلس مورد نظر را کسب کرده باشید و مدرک خود را برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوبانگ جایا ارائه بدهید. 

با اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوبانگ جایا، بهترین امکانات آموزشی در اختیار شما قرار خواهد گرفت و در مقابل نیز هزینه بسیار معقول و پایینی پرداخت خواهید کرد. برای مثال، هزینه بیمه درمانی سالانه برای شما بین 50 تا 70 دلار خواهد بود. به علاوه، دانشگاه‌های معبتر، اساتید مجرب و برجسته، امکانات خوابگاهی و ورزشی و امکانات تفریحی از جمله مزیت‎های تحصیل در سوبانگ جایا به شمار می‌روند. 

تحصیل در مالزی بدون مدرک زبان

برای جذب بیشتر دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه های مالزی، تحصیل در مالزی بدون مدرک زبان هم برایتان میسر است، چراکه چندین کالج زبان معتبر در این کشور فعال هستند که پیش از ورود به ترم دانشگاهی خود، می‌توانید دوره‌های زبان خود را در این کالج‌ها بگذرانید. 

فراموش نکنید که با یادگیری زبان در مالزی می‌توانید ویزای تحصیلی با اعتبار شش تا دوازده ماه دریافت کنید. نمره مورد نیاز آیلتس برای ورود به مقطع لیسانس 5.5 و برای مقطع فوق‌لیسانس 6 است. اخذ پذیرش تحصیلی تز دانشگاه های سوبانگ جایا شرط سنی خاصی ندارد و در سنین بالا هم می‌توانید نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوبانگ جایا اقدام کنید. 

اخذ ویزای تحصیلی مالزی

برای شروع تحصیل در سوبانگ جایا، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی مالزی دارید. البته اخذ ویزای تحصیلی مالزی پیچیدگی و دشواری خاصی ندارد؛ ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر خود نامه پذیرش تحصیلی دریافت کنید، پس از اخذ پذیرش، خود دانشگاه اقدامات لازم برای صدور ویزای دانشجویی شما را انجام می‌دهد.

تنها این نکته را به یاد داشته باشید که دانشگاه از طرف شما یک ضمانت شخصی به سفارت ارسال می‌کند که بسته به کشور محل اقامت شما 50 تا 500 دلار هزینه دارد. هر وقت که صدور ویزای تحصیلی شما قطعی شود، کافی است به همراه مدارک مورد نیاز (سوابق تحصیلی، گذرنامه معتبر، مدارک شناسایی، گواهی سلامت و گواهی تمکن مالی) به سفارت مالزی مراجعه کنید و ویزا را دریافت کنید. 

تحصیل در مالزی نیاز به مدرک زبان انگلیسی دارد.

دانشگاه های سوبانگ جایا 

همانطور که قبلا هم عنوان شد، این شهر خوش‌منظر با عنوان قطب آموزش عالی مالزی در بسیاری از نقاط دنیا شناخته شده است؛ وجود چندین دانشگاه و موسسه آموزشی بین‌المللی در این منطقه موجب شهرت این شهر در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی در آسیا شده است. افزون بر این، شعبه‌ها و پردیس‌هایی از مشهورترین دانشگاه‌های جهان در این شهر تاسیس شده‌اند. نزدیکی این شهر به پایتخت موجب شده تا مقصد مناسبی برای متقاضیان تحصیل در کوالالامپور هم باشد. در ادامه به شرح چند مورد از بهترین دانشگاه های سوبانگ جایا می‌پردازیم. 

پردیس مالزی دانشگاه موناش 

دانشگاه موناش در رتبه‌بندی جهانی QS دارای رتبه 58 است. پردیس دانشگاه موناش در این شهر که در سال 1998 تاسیس شده است، یکی از معتبرترین و برترین دانشگاه های مالزی به شمار می‌رود. این دانشگاه از زمان تاسیس تا به امروز به صورت مدام در حال رشد و توسعه بوده است و حالا یکی از مراکز آموزشی پیشرو در بخش آموزش عالی بین‌المللی در سطح منطقه و جهان به شمار می‌رود. 

دانشگاه موناش نه‌تنها از میان متقاضیان داخلی، که به متقاضیان تحصیل در مالزی از سایر کشورهای دنیا هم پذیرش تحصیلی اعطا می‌کند؛ بیش از 6 هزار دانشجویی که سالانه از دانشگاه موناش موفق به اخذ پذیرش تحصیلی می‌شوند، از 70 کشور مختلف به این شهر مهاجرت تحصیلی کرده‌اند. دانشگاه موناش در دوره‌های لیسانس و فوق لیسانس و در رشته‌های اصلی هنر، علوم اجتماعی، کسب و کار، مهندسی و آی تی، علوم پزشکی، داروسازی و ... پذیرش تحصیلی صادر می‌کند.

کالج بین‌المللی وست مینیستر

کالج بین‌المللی وست مینیستر (WIC) یکی از شعبه‌های دانشکده تجارت لندن است و دوره‌های خود را بر اساس همان نظام تحصیلی بریتانیایی ارائه می‌دهد. این موسسه آموزشی بریتانیایی سعی دارد سیستمی مجهز و با باکیفیت را با هزینه‌ای بسیار پایین در اختیار دانشجویان قرار بدهد و تاکید زیادی بر روی مهارت‌های عملی و تفکر انتقادی در زمینه کسب و کار دارد. 

دانشجویانی که موفق می‌شوند برنامه‌های تحصیلی دانشگاه وست مینیستر را به پایان برسانند، در اولویت اول پذیرش تحصیلی مرکز اصلی دانشگاه، یعنی دانشکده تجارت لندن قرار می‌گیرند و شامل تخفیف‌هایی که خاص آن‌ها طراحی شده نیز می‌شود. تمامی دوره‌های دانشگاه وست مینیستر به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. دانشگاه وست مینیستر در سال 6 بار در ماه‌های فوریه، آپریل، ژوئن، اوت، اکتبر و نوامبر شرایط متقاضیان مهاجرت تحصیلی را بررسی و برای آن‌ها پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. 

دانشگاه تیلور 

دانشگاه تیلور یکی از اعضای گروه تحصیلی تیلور است که در میان دانشگاه‌های خصوصی مالزی رتبه اول را دارد. دانشگاه تیلور در سال 1969 به عنوان یک کالج تاسیس شد و در سال 2010 به دانشگاه تبدیل شد. دانشگاه تیلور همواره خدمات مطلوبی از لحاظ تنوع گزینه‌های تحصیلی، برنامه تحصیلی مرتبط، و روش‌های تدریس در اختیار دانشجویان خود قرار داده است. دانشگاه تیلور ارتباط خوبی با سایر دانشگاه های پیشرو در سرتاسر دنیا دارند و خدمات و امکانات به‌روز و بهینه‌ای را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. 

دانشجویان دانشگاه تیلور می‌توانند از دانشگاه تیلور در رشته‌های پزشکی، داروسازی، علوم زیستی، معماری، مهندسی، حقوق، کسب و کار، ارتباطات، روانشناسی، گردشگری و ... پذیرش تحصیلی درخواست کنند. دانشگاه تیلور در رتبه‌بندی جهانی QS در سال 2021 توانست رتبه 379 را از آن خود کند و اکنون در میان 1.3% دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارد.

رتبه دانشگاه تیلور در میان دانشگاه‌های آسیایی 14 است و در رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیا 2021 توانست رتبه 109 را کسب کند. سالانه حدود 5 هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه تیلور می‌شوند که از شمار نزدیک به 1700 دانشجوی بین‌المللی از مبدا سایر کشورهای آسیایی و اروپایی هستند. 

آب و هوای سوبانگ جایا

این شهر که در ارتفاع 28 متر از سطح دریا گسترده شده، آب و هوای گرم و مرطوب و گرمسیری دارد و میانگین دمای آن در طول سال از 23 تا 32 درجه متغیر خواهد بود؛ اما این شهر به ندرت شاهد دمایی زیر 21 درجه و بالای 35 درجه بوده است و تغییرات چشمگیری ندارد. 

این شهر در طول سال شاهد باران‌های فراوانی است؛ حتی در طول ماه‌های گرم هم باران می‌بارد. دمای متوسط این شهر در طول سال 27 درجه و میزان بارش سالانه 2360 میلی‌متر است. خشک‌ترین ماه سال جولای است که به صورت متوسط در آن 118 میلیمتر باران می‌بارد، از سوی دیگر، بیشترین بارش باران در طول ماه نوامبر خواهد بود که به 275 میلی‌متر می‌رسد. 

هزینه های زندگی در سوبانگ جایا 

متاسفانه داده‌های زیادی در مورد هزینه‌های زندگی در این شهر در دسترس نیست، از این رو ما به متوسط هزینه های پتالینگ جایا (10 کیلومتری این شهر) و کولالامپور (20 کیلومتری این شهر) اکتفا می‌کنیم. توجه داشته باشید که با توجه به کوچک بودن این شهر، هزینه‌ها ممکن است مقداری از این ارقام پایین‌تر باشد. 

صرف یک وعده غذا در یک رستوران گرانقیمت این شهر 25 رینگیت هزینه دارد. اگر بخواهید یک میز دو نفره با سه وعده غذای اصلی را در یک رستوران معمولی در این شهر رزور کنید، حدود 80 رینگیت هزینه خواهید داشت. قیمت فست‌فود حدود 15 رینگیت و یک بطری آب معدنی کوچک 1.5 رینگیت است. 

قیمت اقلام مصرفی در سوبانگ جایا به این صورت است: یک گالن شیر 29 رینگیت، یک قرص نان سفید 500 گرمی 2.48 رینگیت، 1 پوند برنج سفید 8.32 رینگیت، یک بسته 12 تایی تخم‌مرغ 8.33 رینگیت، یک پوند پنیر محلی 11.34 رینگیت، یک پوند فیله مرغ 6.27 رینگیت، یک پوند گوشت قرمز 8.16 رینگیت، یک پوند سیب 6.80 رینگیت، یک پوند موز 2.27 رینگیت، یک پوند پرتقال 4.69 رینگیت، یک پوند گوجه 1.80 رینگیت، یک پوند سیب‌زمینی 1.50 رینگیت و یک پوند پیاز 2.25 پوند. 

قیمت بلیط یکطرفه سیستم حمل و نقل عمومی داخل شهر 4 رینگیت است و کارت ماهانه قابل شارژ هم 100 رینگیت قیمت دارد. ورودی تاکسی‌های داخل شهر 3 رینگیت است که به ازای هر کیلومتر 2.5 رینگیت به آن اضافه می‌شود. 

اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ماهانه 2000 رینگیت است که برای آپارتمان‌های خارج از مرکز شهر به 1500 رینگیت کاهش پیدا می‌کند. در صورتی که بخواهید آپارتمان سه‌خوابه اجاره کنید، در مرکز شهر 2800 رینگیت و در خارج از مرکز شهر ماهانه 2200 رینگیت هزینه اجاره خواهید داشت.

تحصیل در کوالالامپور به اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی مالزی نیاز دارد.

زندگی در سوبانگ جایا 

زندگی در این شهر دانشگاهی به عنوان یک دانشجو بسیار مقرون به‌صرفه خواهد بود. کیفیت زندگی بالا در این شهر، نزدیکی به کولالامپور (20 کیلومتر فاصله و با وجود راه‌های دسترسی متعدد و ارزان)، جاذبه‌ها و مراکز دیدنی این شهر، هزینه‌های پایین و وجود دانشگاه‌های معتبر و دارای رتبه‌های جهانی، سوبانگ جایا را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. 

جاذبه های گردشگری سوبانگ جایا 

جاذبه‌های مهیج و منحصربه‌فرد متعددی در این شهر وجود دارد. از شبیه‌سازهای پرواز مدرن گرفته تا فروشگاه‌های بزرگ و به‌روز، برای تمام کسانی که به این شهر سفر می‌کنند جاذبه‌های فراوانی وجود دارد. در ادامه به معرفی چند مورد از بهترین جاذبه های گردشگری سوبانگ جابا می‌پردازیم. 

تم پارک سانوِی لاگون 

تم پارک سانوی لاگون انواع و اقسام سواری‌های آبی را در کنار فعالیت‌های مهیج دیگر به میهمانان خود ارائه می‌دهد. سرسره‌های آبیِ پیچ‌درپیج، سواری در رودخانه مصنوعی، موج‌سواری، استخر موج و ... تنها بخشی از فعالیت‌هایی هستند که می‌توانید پس از مهاجرت تحصیلی در این پارک 80 جریبی تجربه کنید. 

وان سیتی 

وان سیتی در نزدیکی ارتفاعات پوترا و در کنار بزرگراه LDP قرار گرفته است و تعداد زیادی فروشگاهاه خرده‌فروشی، خوراک و نوشیدنی، سرگرمی و فروشگاه‌های ارزش افزوده را در خود جای داده است. این مرکز خرید به سه بخش تقسیم شده است: پارک آسمان، خرده‌فروشیها، و فروشگاه باغی. رستوران‌هایی هم در طبقه دهم ساختمان هستند که انواع و اقسام غذاهای بین‌المللی را سرو می‌کنند. 

مجموعه ورزشی 3K سوبانگ جایا

مجموعه 3K یک مجموعه ورزشی چندمنظوره است که رستوران و مسافرخانه 3K را نیز در خود جای داده است. با پرداخت 5 رینگت می‎توانید وارد این مجموعه شوید و تفریحاتی از جمله استخر شنا، استخر مخصوص کودکان، باشگاه، تنیس و اسکوات، بدمینتون و پینگ‌پونگ را تجربه کنید. بعد از ورزش هم می‌توانید سری به رستوران این مجموعه بزنید و یک غذای محلی لذیذ نوش جان کنید. 

گالری کور دیزاین (Core Design) 

گالری کور دیزاین یک گالری هنری انحصاری است که آثار هنری هنرمندان برجسته و معاصر مالزیایی را به نمایش می‌گذارد. فضای داخلی این گالری ترکیبی از طراحی‌های اندونزیایی و مینیمالیستی است. آثار هنری در فضایی خانه‌مانند به نمایش گذاشته می‌شوند که به مراجعه‌کنندگان امکان می‌دهد، بهترین طراحی را برای منازل خود انتخاب کنند. به علاوه، هر سه ماه یک بار نمایشگاه‌هایی هم از آثار هنری هنرمندان محلی و بین‌المللی در این محل برگزار می‌شود. 

پارک سوبانگ ریا 

پارک سوبانگ ریا به عنوان قدیمی‌ترین پارک تفریحی شهر شناخته می‌شود. این پارک در نزدیکی مرکز پزشکی سایم داربی واقع شده است و 72 جریب مساحت دارد. درختان سرسبز، یک دریاچه بزرگ و چشم‌اندازهای دیدنی از شهر می‌توانند حال و هوای شما را تازه کنند. به علاوه، می‌توان در این پارک از مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری استفاده کرد و در کنار دوستان یک پیک‌نیک به‌یادماندنی را تجربه کرد. یک تئاتر روباز هم در این پارک قرار دارد که میزبان رویدادها و جشن‌های فرهنگی مختلف است.