اگر به فکر ادامه تحصیل در دانشگاه‌ های معتبر خارجی و ساختن آینده‌ای بهتر و روشن‌تر برای خود هستید، اما بخاطر وجود موانعی نظیر نداشتن مدرک زبان آیلتس و تافل، گپ تحصیلی زیاد، شرط معدل، سختی دریافت ویزای تحصیلی، نداشتن بودجه قابل قبول برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی از تصمیم خود مایوس شده‌اید، بهتر است کمی صبوری کرده و در ادامه مطلب با ما همراه باشید،چون قصد داریم تا راهکاری اساسی در این زمینه به شما ارائه دهیم. 

پیش از هر چیز، باید به این مسئله توجه داشته باشید که تنها تحصیل در دانشگاه های کانادا و یا سایر کشورهای معتبر دنیا نظیر آمریکا، انگلیس و یا استرالیا متضمن مدرک دانشگاهی معتبر و کار پردرآمد و زندگی رویایی در آینده‌ای نزدیک نیست و می‌توان از طریق سایر گزینه‌های تحصیلی نیز به این مهم دست پیدا کرد.

به بیانی دیگر، مقاصد تحصیلی با کیفیت و متعددی در سرتاسر دنیا برای شما وجود دارد که می‌توانید به جای قبول شرایط سخت پذیرش و ویزای تحصیلی کشورهایی نظیر کانادا به فکر انتخاب بهترین کشور برای تحصیل رایگان در سال 2020 باشید.

اما در این بین، یکی از گزینه‌های مطرح تحصیلی که طی چند سال گذشته متقاضیان ایرانی زیادی را به سوی خود کشانده تحصیل در ترکیه بوده است.  

صرف نظر از هزینه تحصیل در ترکیه که در اغلب موارد برای دانشجویان بین‌المللی بسیار کم و نزدیک به رایگان است، مزایای دیگری همچون عدم نیاز به دریافت ویزای تحصیلی و ارائه مدرک زبان انگلیسی، هزینه‌های پایین زندگی دانشجویی، امکان کار در حین تحصیل، امکان دریافت اقامت دائم ترکیه، تجربه کار در بازاری بین‌المللی، مدارک معتبر دانشگاهی، نزدیکی فاصله با ایران، مشابهت‌های اقلیمی و فرهنگی، جاذبه‌های تفریحی و گردشگری و موارد متنوع دیگر، تحصیل در ترکیه را به گزینه‌ای فوق‌العاده جذاب برای دانشجویان ایرانی بدل کرده است.

ولی بازهم با تمام این اوصاف،هزینه تحصیل یکی از مهم‌ترین عوامل انتخاب مقصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است، از این رو قصد داریم تا در ادامه به جزئیات مهم هزینه تحصیل در ترکیه در سال 2020 بپردازیم:

تحصیل در ترکیه

همانند بسیاری از کشورهای دنیا، موسسات آموزش عالی در ترکیه به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. بودجه دانشگاه‌های دولتی این کشور توسط دولت تامین شده و به طور معمول شهریه دریافتی آنها از دانشجو بسیار کم و یا حتی رایگان است.

اما بودجه سالانه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش خصوصی در ترکیه عمدتاً از طریق شهریه دانشجویان تامین می‌شود، بر همین اساس بدون دانستن میزان شهریه نیز می‌توان به وضوح متوجه این موضوع شد که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه در مقابل تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور، گزینه‌ای منطقی و کاملا اقتصادی برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود.
موضوعی که شاید ذهن بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه را به خود مشغول کند اینست که با وجود هزینه تحصیل بسیار پایین و یا رایگان دانشگاه های دولتی ترکیه، چه عوامل بازدارنده‌ای می‌تواند موجب شود تا دانشجویان بین‌المللی از تحصیل در این دانشگاه ها صرف نظر کرده و به تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزشی خصوصی نسبتا پر هزینه در ترکیه ترغیب شوند.

تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه

پیش از پرداختن به موضوع هزینه تحصیل در ترکیه، بد نیست با شرایط عمومی و مورد نیاز دریافت پذیرش دانشگاه‌های دولتی در ترکیه آشنا شوید.

رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های دولتی ترکیه خصوصا در مقطع کارشناسی به زبان ترکی استانبولی ارائه می‌شود و بدین خاطر شما برای دریافت پذیرش تحصیلی یک دانشگاه دولتی در ترکیه نیازمند داشتن مهارت زبان ترکی (از طریق آزمون زبان تومر)، گذراندن امتحان ورودی دانشگاه yos و دوره‌های پیش‌نیاز دانشگاه هستید.

از این رو شما باید برای پرداخت هزینه تحصیل کم و یا رایگان در ترکیه وقت گذاشته و خود را برای دریافت مدرک زبان ترکی تومر، امتحان ورودی دانشگاه و دوره‌های پیش‌نیاز آماده کنید.

البته برخی از رشته‌های تحصیلی مقاطع تکمیلی دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند، اما تعداد آنها محدود است. در صورتی که تمایل به گذراندن امتحان ورودی دانشگاه، دوره زبان تومر و پیش‌نیازهای دانشگاه دولتی ترکیه ندارید، گزینه پیش روی شما دانشگاه خصوصی این کشور است.

شرایط تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

در مقایسه با دانشگاه های دولتی ترکیه هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور به مراتب بیشتر است، به بیانی دیگر باید به تناسب رشته و مقطع تحصیلی خود توقع پرداخت شهریه سالانه 5 تا 20 هزار دلاری را داشته باشید.

اما از جانبی دیگر، اغلب دانشگاه های خصوصی ترکیه نظیر دانشگاه اوزکودار و دانشگاه صابانچی از شهرت و کیفیت بالای آموزشی برخوردار بوده و در قبال ارائه پذیرش تحصیلی سخت‌گیری چندانی از خود نشان نمی‌دهند.

از این رو صرف نظر از بالا بودن نسبی هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه ، دیگر نیازی نیست تا برای کسب مهارت زبان ترکی و گذراندن آزمون تومر و آزمون ورودی YOS زمان و هزینه مضاعف صرف کنید؛ بلکه می‌توانید با قبول هزینه تحصیل این نوع از دانشگاه های ترکیه به راحتی به زبان انگلیسی و بدون آزمون ورودی در مقطع مورد نظر خود به تحصیل بپردازید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه

بنابر اطلاعات بدست آمده، هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه نظیر دانشگاه تکنیکال Middle East چیزی در حدود 240 تا 1500 دلار آمریکا است. با توجه به ارزش بالای مدارک دانشگاهی و سطح و کیفیت آموزشی دانشگاه های این کشور، این مقدار شهریه و هزینه تحصیل در ترکیه در قیاس با سایر دانشگاه های دنیا غیرقابل باور و بسیار فوق‌العاده است.

این موضوع خصوصا برای متقضیان ایرانی که درآمد ریالی دارند بسیار حیاتی بوده و موفقیت در تکمیل دوره تحصیلی را تضمین می‌کند.
اما در این میان برخی از متقاضیان با تحصیل به زبان ترکی استانبولی مشکل داشته و تمایل دارند تا به زبان انگلیسی تحصیلات خود را در دانشگاه‌های دولتی ترکیه ادامه دهند. از این رو هزینه تحصیل این دسته از دانشجویان بین‌المللی از میانگین 240 تا 750 دلار به میانگین 450 تا 1500 دلار آمریکا تغییر می‌کند.

اما باز هم در قیاس با شهریه دانشگاه های خصوصی این کشور، در صورتی که رشته و مقطع تحصیلی دانشجو به زبان انگلیسی ارائه شود، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. 

هزینه ‌های تحصیل در ترکیه

تاثیر مقطع دانشگاهی در هزینه تحصیل در ترکیه

به غیر از تفاوت مقدار شهریه دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه و تحصیل دانشجو به زبان ترکی و یا انگلیسی، یک عامل تاثیرگذار دیگر در هزینه تحصیل در ترکیه مقطع دانشگاهی موردنظر دانشجو است.

همانطور که می‌دانید مقطع تحصیلی کارشناسی در ترکیه همانند سایر کشورهای دنیا 4ساله بوده و در اغلب موارد مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به ترتیب 2 و 3ساله است. بر همین اساس متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه باید بنابر نوع دانشگاه و زبان انتخابی برای تحصیل بین 250 تا 1500 دلار به طور سالانه برای شهریه پرداخت کنند.

اما هزینه تحصیل برای مقطع ارشد و تکمیلی دانشگاه های ترکیه به مبلغی بین 300 تا 900 دلار تقلیل می‌یابد. اما این شهریه ها اغلب برای دانشگاه های دولتی ترکیه بوده و هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور بنابر نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی دانشجو بین 5 تا 20 هزار دلار آمریکا خواهد بود.

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که بسیاری از دانشگاه های خصوصی ترکیه بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.

برای مثال، دانشگاه اروپایی و خصوصی لفکه که در قبرس قرار گرفته، برای هزینه تحصیل سالانه 5600 دلاری مقطع کارشناسی 50 درصد تخفیف در نظر گرفته که شهریه پرداختی دانشجویان را به 2800 دلار در سال کاهش می‌دهد.

سایر هزینه‌ های تحصیل در ترکیه

اما در کنار شهریه دانشگاهی به عنوان متداول‌ترین هزینه تحصیل در ترکیه موارد دیگری از جمله اقامتگاه مسکونی و بیمه نیز به هزینه‌های دانشجویی شما در این کشور می‌افزایند.

به طور معمول شما برای استفاده از یک اقامتگاه دانشجوی و یا یک خانه مسکونی به میانگین مبلغی بین 168 لیر تا 1500 لیر نیاز خواهید داشت و بنابر نوع اقامتگاه انتخابی شما ( خوابگاه دولتی، خوابگاه دانشگاه، خوابگاه خصوصی و یا آپارتمانی) این هزینه متغیر خواهد بود.

چنانچه از یکی از انواع خوابگاه در ترکیه برای اقامت خود در حین تحصیل در این کشور استفاده کنید، از آنجایی که پرداخت آن به صورت ماهانه است، برای تعطیلات تحصیلی که در خوابگاه اقامت ندارید نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت. اما در صورت اجاره خانه در ترکیه ملزم به پرداخت پول پیش و اجاره کل ماههای سال هستید.

بیمه سلامت دانشجویان بین‌المللی به عنوان یکی دیگر از هزینه‌های تحصیل در ترکیه چیزی بین 200 تا 400 لیر برای یکسال هزینه خواهد داشت. از این رو با در دست داشتن این بیمه امکان استفاده از خدمات بهداشتی و پزشکی رایگان در این کشور را خواهید داشت.

لازم به ذکر است که بنابر آمار سال 2019، مبلغ استفاده از بیمه خدمات درمان عمومی در ترکیه برای هر سال 980 لیر است که دارنده آنرا از خدمات رایگان درمانی همه بیمارستان‌های دولتی این کشور بهره مند می‌کند.

به غیر از این موارد، دانشجویان بین‌المللی دانشگاه های ترکیه از تخفیف دانشجویی در هواپیمایی ترکیش ایرلاین، سینما، تئاتر، موزه، حمل و نقل عمومی و چندین کتاب فروشی و رستوران برخوردار هستند.

اما سایر هزینه‌های جانبی تحصیل و زندگی در ترکیه شامل موارد زیر می‌شود:

هزینه‌های کتاب و لوازم‌التحریر سالانه دانشگاهی :500 لیر

قبض موبایل ماهانه: 30 تا 100 لیر

بلیط مترو و اتوبوس: 1.75 لیر

تاکسی هر 5 کیلومتر: 25 لیر

بلیط سینما: 15 لیر

بلیط تئاتر: 9 لیر

کنسرت موسیقی محلی: 25 لیر

کنسرت گروه موسیقی مشهور: 50 تا 100 لیر

نان: 1 لیر

آب نیم لیتری: 1 لیر

شیر 1 لیتری: 3 لیر

آبمیوه1 لیتری: 4 لیر

10 عدد تخم‌مرغ: 10 لیر

پنیر سفید 1 کیلوگرم: 20 لیر

یک بسته پاستا: 2 لیر

یک کیلو مرغ: 10 لیر

یک کیلو گوشت قرمز: 45 لیر

یک کیلو سیب: 4 لیر

یک وعده غذایی در کافه تریا دانشگاه دولتی: 2 تا 5 لیر

صبحانه در غذاخوری دانشگاه: 3 لیر

کافه در غذاخوری دانشگاه: 3 لیر

ساندویچ سبزیجات: 10 لیر

ساندویچ گوشت: 15 لیر

همبرگر: 20 لیر

کباب:25 لیر

شما می‌توانید در صورت تمایل از ارزیابی تحصیلی وب‌سایت lets go uni برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی استفاده کرده و از مشاوره تخصصی کارشناسان تحصیلی برخوردار شوید.