تحصیل در رشته انیمیشن در خارج از کشور برای آن دسته از متقاضیانی که به این رشته علاقه دارند و تصمیم دارند در آینده به عنوان یک انیماتور مشغول به کار شوند، مزایای زیادی دارد و می‌تواند یک انتخاب خوب باشد. چرا که به دانشجویان فرصت شکوفایی و خلاق بودن هرچه بیشتر، افزایش مهارت، دانش و اعتماد به نفس می‌دهد. بنابراین شما به پشتوانه دانش و مهارتی که کسب می‌کنید، می‌توانید بعد از اتمام تحصیل در شرکت‌ها و صنایع بسیاری مشغول به کار شوید.

به علاوه تحصیل در خارج از کشور به شما فرصت آشنایی با دیدگاه‌های مختلف در حیطه رشته تحصیلی‌ مورد نظرتان را خواهد داد که مطمئناً این تجربه در رشته‌ای مانند انیمیشن که به خلاقیت وابسته است، بسیار مفید خواهد بود. در این پُست از مجله مهاجرت تحصیلی لتسگو یونی تصمیم داریم شرایط تحصیل در رشته انیمیشن در کشورهای پیشرفته و پرطرفدار مانند آمریکا، کانادا، انگلیس، آلمان و ایتالیا را بررسی کنیم؛ پس اگر از طرفداران رشته انیمیشن هستید، با ما همراه باشید و چنانچه بعد از خواندن این مقاله در مورد مهاجرت تحصیلی سوالی داشتید می‌توانید با کارشناسان ما در لتسگو یونی تماس بگیرید.

رشته انیمیشن در خارج از کشور

همه ما انیمیشن را در برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی دیده‌ایم؛ اما تا به حال به این فکر کردید که رشته انیمیشن و انیمیشن‌سازی چیست؟ انیمیشن یک رشته جزئیات محور است؛ در این رشته انیمیشن‌سازان یا انیماتورها تصویرهایی ثابت را فریم به فریم، کنار هم قرار می‌دهند و با استفاده از جلوه‌های بصری این تصاویر را طوری به مخاطب نشان می‌دهند که گویی در حال حرکت هستند. در واقع این تصویرهای ثابت پیش چشم مخاطبان، متحرک ظاهر می‌شوند.

امروزه رشته انیمیشن در خارج از کشور بسیار گسترده است و فقط محدود به فیلم و تلویزیون نمی‌شود. انیمیشن در حوزه IT و بازی‌های رایانه‌ای هم کاربرد فراوانی دارد و در بازار مارکتینگ هم بسیار محبوب است. این روزها استفاده از انیمیشن در شبکه‌های اجتماعی هم به طور چشم‌گیری افزایش پیدا کرده و تحقیقات نشان داده است که استفاده از یک انیمیشن، درصد تعامل با مخاطبین را تا 80 درصد افزایش می‌دهد. همچنین اگر شما یک ایمیل حاوی انیمیشن را ارسال کنید، تعداد کلیک روی آن ایمیل 200 تا 300 درصد افزایش پیدا می‌کند.

بنابراین با این توضیحات عجیب نیست که رشته انیمیشن بین متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی طرفداران زیادی داشته باشد. شما با تحصیل در رشته انیمیشن در خارج از کشور در حالی که می‌توانید دوستان و همکاران بین‌المللی بسیاری در این رشته پیدا کنید، تجربه و مهارت خود را هم در زمینه کاری افزایش می‌دهید و با فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شوید. پس این تصمیم جای هیچ پشیمانی برای شما نخواهد گذاشت! با توجه به این موضوع در ادامه به بررسی شرایط تحصیل انیمیشن در بهترین و پرطرفدارترین کشورها برای این رشته می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

تحصیل در رشته انیمیشن در خارج از کشور

تحصیل در رشته انیمیشن در آمریکا

آمریکا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل رشته انیمیشن است. شما در آمریکا فرصت تحصیل در این رشته را در بهترین دانشگاه‌ها و زیر نظر بهترین استادها خواهید داشت. آمریکا خانه بزرگترین کمپانی‌های ساخت انیمیشن و معروف‌ترین انیمیشن‌سازان جهان است. بنابراین بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا فرصت‌های شغلی بسیاری برای شما وجود دارد و اگر دارای مهارت خوبی در انیمیشن‌سازی باشید، می‌توانید در شرکت‌های بزرگی مانند Google، Dreamworks Salesforce، Deloitte و ... مشغول به کار شوید.

درآمد رشته انیمیشن هم جزو درآمدهای بالا در کشور آمریکا در نظر گرفته می‌شود. میزان درآمد یک انیماتور در آمریکا به طور میانگین 71,800 دلار در سال است که این مبلغ برای یک فرد حرفه‌ای و ماهر در زمینه ساخت انیمیشن تا 103,000 دلار در سال هم می‌رسد و اگر به صورت تمام وقت مشغول به کار باشید هر 16 ماه حدود 10 درصد افزایش حقوق خواهید داشت.

اگر مایلید تا در مورد هزینه تحصیل انیمیشن در آمریکا بدانید باید بگوییم که شهریه بر اساس دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است؛ اما به طور کلی هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی 13,465 دلار و در مقطع ارشد 30,000 دلار در سال است.

همانطور که اشاره کردیم آمریکا دانشگاه‎های بسیار خوبی برای یادگیری انیمیشن دارد؛ از بهترین دانشگاه‌های آمریکا در این رشته عبارتند از:

 • دانشگاه کالیفرنیا (University of California Los Angeles)
 • دانشگاه آکادمی هنر (Academy of Art University)
 • دانشگاه اوهایو (Ohio State University)
 • دانشگاه پردو (Purdue University)
 • دانشگاه آریزونا (University of Arizona)
 • موسسه فناوری راچستر (Rochester Institute of Technology)

تحصیل در رشته انیمیشن در انگلیس

انگلیس یکی دیگر از کشورهای پیشتاز در حوزه انیمیشن است. دانشگاه‌های انگلیس رشته انیمیشن را در مقاطع مختلف ارائه می‌کنند. تحصیل در انگلیس باعث می‌شود تا مهارت‌های شما زیر نظر بهترین استادان تقویت شود. کشور انگلیس یکی از کشورهای قدرتمند در زمینه تولید انیمیشن است که انیمیشن‌سازان آن در صنعت تولید انیمیشن و در کمپانی‌های بزرگ صاحب‌نام هستند. بعد از تحصیل انیمیشن در انگلیس شما مهارت‌های بسیاری از جمله طراحی، جلوه‌های ویژه بصری، تولید فیلم دیجیتال و تولید انیمیشن برای بازی‌های کامپیوتری و رسانه‌های عمومی را کسب می‌کنید.

میانگین درآمد یک انیماتور در لندن برابر با 35,443 پوند در سال است. مقدار حقوق برای فردی که در شروع کار خود قرار دارد به طور متوسط 18,000 پوند در سال و برای یک فرد ماهر و باتجربه در زمینه ساخت انیمیشن حداکثر 52,500 پوند در سال است.

دانشگاه‌های بسیار خوبی در انگلیس رشته انیمیشن را ارائه می‌دهند که شهریه هریک از این دانشگاه‌ها با هم متفاوت است. اما به طور میانگین برای مقطع کارشناسی شهریه حدودا 14,000 پوند درسال و برای مقطع ارشد حدود 15,000 پوند در سال است. از بهترین این دانشگاه‌ها در انگلیس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه بورنموث (Bournemouth University)
 • کالج سلطنتی هنر (Royal College of Art)
 • دانشگاه تیساید (Teesside University)
 • دانشگاه هرتفورد شایر (University of Hertfordshire de Havilland Campus)
 • دانشگاه ادینبرو (The University of Edinburgh)

تحصیل در رشته انیمیشن در کانادا

کانادا به دلایل زیادی از محبوب‌ترین کشورها برای متقاضیان تحصیل رشته انیمیشن است؛ از جمله اینکه مدارس و دانشگاه‌های انیمیشن در کانادا دارای کیفیت آموزشی بالایی هستند و انیماتورهای کانادایی در حرفه خود بسیار ماهر هستند. علاوه بر کیفیت آموزشی خوب، متدهای تدریس در دانشگاه‌های کانادا به‌روز و خلاقانه هستند و فرصت‌های شغلی بسیاری هم در این کشور برای انیمیشن‌سازان وجود دارد. شما می‌توانید پس از تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، به عنوان کارگردان هنری، انیماتور، طراح شخصیت و پس‌زمینه و ... مشغول به کار شوید.

همچنین درآمد بالا و خوب این رشته در کشور کانادا باعث شده تا متقاضیان زیادی به تحصیل در کانادا روی بیاورند. درآمد یک انیماتور به طور متوسط در سال بین 75,000 دلار تا 37,000 دلار است، که البته این میزان حقوق بر اساس شهر و استان محل زندگی شما در کانادا متغیر خواهد بود. بیشترین میزان درآمد مربوط به شهر اوکیول، در استان انتاریو است که سالانه 85,640 دلار است.

رشته انیمیشن در کانادا

هزینه تحصیل انیمیشن در دانشگاه‌های کانادا بر اساس مقطع متفاوت است و هر دانشگاه شهریه متفاوتی برای دانشجویان در نظر می‌گیرد. به طور کلی شهریه تحصیل در مقطع لیسانس بین 10,000 دلار تا 20,000 دلار و در مقطع فوق لیسانس بین 20,000 تا 30,000 دلار است.

رشته انیمیشن در کانادا برای دانشجویان خارجی و بین‌المللی هم در کالج‌ها و هم در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. از بهترین دانشگاه و کالج‌های کانادا برای تحصیل رشته انیمیشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کالج شریدان در انتاریو (Sheridan College, Oakville)
 • کالج هنرهای بصری و طراحی ونکوور (Visual College of Art And Design Of Vancouver (VCAD))
 • کالج هنر و طراحی انتاریو (Ontario College of Art And Design (OCAD))
 • انستیتو هنرهای رسانه‌ای ونکوور (Vancouver Institute Of Media Arts)
 • کالج سنکا (Seneca College)

تحصیل در رشته انیمیشن در آلمان

آلمان به عنوان پایتخت هنرهای دیجیتال در اروپا شناخته می‌شود و شهرهای هامبورگ، مونیخ و کلن هم به عنوان شهرهای هنری در آلمان معروف هستند و سهم زیادی در گسترش و ارائه هنر به خصوص در زمینه انیمیشن و هنرهای دیجیتال دارند. با این توصیف جای تعجب نیست که آلمان دارای کالج‌ها و دانشگاه‌های بسیار خوبی برای یادگیری انیمیشن باشد.

این کشور دارای مراکز آموزشی بسیار خوب و مجهز به تکنولوژی روز دنیا است، که بهترین آنها برای علاقه‌مندان ساخت انیمیشن عبارتند از:

 • دانشگاه توبینگن (University of Tubingen)
 • دانشگاه بن (University of Bonn)
 • دانشگاه اتو فون گریک ماگدبورگ (Otto von Guericke University of Magdeburg)
 • دانشگاه اشتوتگارت (University of Stuttgart)
 • دانشگاه برمن (University of Bremen)

یکی از مزایای تحصیل در آلمان شهریه پایین دانشگاه‌ها و ارزان بودن هزینه‌های زندگی است. به طوریکه هزینه تحصیل برای دانشجویان انیمیشن حدود 6,000 تا 10,000 یورو در سال خواهد بود. البته میزان شهریه بر اساس دانشگاه و مقطع تحصیلی در این محدوده متفاوت است.

درآمد یک انیماتور در آلمان به طور متوسط در یک سال 37,000 یورو است که برابر با 3,090 یورو در ماه است. همچنین حداقل حقوق یک انیماتور 1,420 یورو در ماه و حداکثر آن 4,910 یورو در ماه است. بد نیست بدانید که مهمترین عامل در میزان حقوق دریافتی در این رشته در کشور آلمان، تجربه و سابقه کاری است و با افزایش سابقه کار حدود 33 درصد به درآمد اولیه شما اضافه خواهد شد.

تحصیل در رشته انیمیشن در ایتالیا

ایتالیا از کشورهای پرطرفدار و محبوب ایرانیان برای مهاجرت تحصیلی است. اگر به تحصیل در رشته انیمیشن در خارج از کشور علاقه دارید ایتالیا می‌تواند جزو گزینه‌های خوب برای شما باشد. از مزایای تحصیل در ایتالیا بورسیه استانی ایتالیا و امکان تحصیل رایگان در این کشور است. یادگیری انیمیشن در ایتالیا شامل یادگیری طراحی انیمیشن و کاراکترسازی، جلوه‌های ویژه و استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص برای طراحی وب سایت‌ها، بازی‌های رایانه‌ای و تبلیغات است. علاوه بر این دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی توانایی طراحی معماری و صنعتی را نیز خواهند داشت.

ایتالیا دانشگاه‌های بسیار خوبی برای تحصیل در رشته‌های هنر دیجیتال دارد که دارای رتبه‌های خوبی در بین دانشگاه‌های جهان هستند. از بین این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه هنرهای زیبای روم (Rome University of Fine Arts)
 • دانشگاه ساپینزا روم (Sapienza University of Rome)
 • دانشگاه سیه نا (University of Siena)
 • دانشگاه پادوا (University of Padua)
 • دانشگاه ترنتو (University of Trento)

همانطور که اشاره کردیم ایتالیا بورسیه‌هایی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است و هزینه تحصیل هم در این کشور نسبتاً پایین است. هزینه تحصیل مقطع کارشناسی انیمیشن در دانشگاه‌های ایتالیا به طور میانگین 10,000 یورو در سال است.

اگر تصمیم دارید بعد از تحصیل در ایتالیا به عنوان انیماتور مشغول به کار شوید و در مورد درآمد ساخت انیمیشن در این کشور کنجکاو هستید، باید بگوییم درآمد انیمیشن‌سازان در ایتالیا به طور متوسط 31,300 یورو در سال است که برابر با 2,600 یورو در ماه خواهد بود. افراد با سابقه کاری کمتر از 1 سال 1,360 یورو در ماه و افراد با سابقه بالای 5 سال 3,990 یورو در ماه درآمد خواهند داشت.

تحصیل در رشته انیمیشن در ایتالیا

شرایط پذیرش در رشته انیمیشن در خارج از کشور چگونه است؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم انیمیشن رشته‌ای است که به خلاقیت بسیار وابسته است بنابراین اگر به این رشته علاقه دارید باید دارای خلاقیت زیادی باشید. علاوه بر این آشنایی کمی با نرم‌افزارهای ساده و معمول انیمیشن‌سازی هم مورد نیاز است. یکی از موارد مهم برای پذیرش در خارج از کشور داشتن پورتفولیو است که نشان‌دهنده رزومه کاری و توانایی هنری شماست.

سایر مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌ها عبارتند از:

 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات
 • ارائه مدرک زبان معتبر
 • انگیزه‌نامه (SOP)
 • گواهی پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • توصیه‌نامه‌
 • نامه پذیرش از دانشگاه/ موسسه

برترین دانشگاه‌ها در رشته انیمیشن کدامند؟

مطمئناً این موضوع را می‌دانید که تحصیل در برترین و بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌ای که به آن علاقه دارید به مدرک تحصیلی شما اعتبار ویژه‌ای می‌دهد و در نتیجه، آینده شغلی شما به پشتوانه مدرک و دانشگاه معتبری که در آن مشغول به تحصیل بوده‌اید، بسیار درخشان‌تر خواهد بود. به علاوه مهارت و دانش شما زیر نظر استادان برتر در بهترین دانشگاه‌ها تقویت شده و به این ترتیب در آینده بر اساس تخصص شما فرصت‌های شغلی بسیاری برای‌ شما وجود خواهد داشت.

برترین دانشگاه‌های جهان در رشته انیمیشن عبارتند از:

 • دانشگاه بورنموث انگلستان (Bournemouth University)
 • مؤسسه هنرهای کالیفرنیا آمریکا(California Institute of the Arts)
 • کالج هنر و طراحی ساوانا آمریکا (The Savannah College of Art and Design)
 • کالج سلطنتی هنر لندن انگلستان (Royal College of Art)
 • دانشگاه کالیفرنیای جنوبی آمریکا (University of Southern California)
 • دانشگاه نیویورک آمریکا (New York University)

سخن آخر

امروزه حوزه انیمیشن و بازی‌های کامپیوتری یکی از بزرگترین و موفق‌ترین حوزه‌ها در دنیای تجارت هستند، که حول محور خلق شخصیت‌ها و داستان‌های زیبا و باورپذیر برای کودکان و بزرگسالان فعالیت دارد. بنابراین اگر به ساخت انیمیشن علاقه دارید، یادگیری انیمیشن در خارج از کشور می‌تواند شما را به مارکت جهانی در این رشته متصل کند و موفقیت‌های بسیاری را برایتان به همراه داشته باشد.

در این پُست از مجله مهاجرت تحصیلی لتسگو یونی به بررسی شرایط تحصیل رشته انیمیشن در خارج از کشور و در کشورهای پرطرفدار در این رشته پرداختیم که امیدواریم برایتان مفید بوده باشد.به خاطر داشته باشید برای پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور حتما برای آماده‌سازی مدارک و رزومه خود زمان کافی اختصاص دهید، تا به بهترین شکل ممکن مدارک شما آماده شود و شانس شما برای پذیرش بالا برود. اگر در این مسیر نیاز به کمک و راهنمایی داشتید می‌توانید از مشاوره کارشناسان لتسگو یونی استفاده کنید.