تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا آرزوی بسیاری از علاقمندان مهاجرت به این کشور است؛ دریافت پذیرش تحصیلی این رشته از دانشگاه های کشور کانادا شرایط و مدارک مشخصی نیاز دارد که باید پیش از اقدام مهیا و گردآوری شود. جهت اطلاع از شرایط و مدارک تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا، در این بخش از سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی ما را همراهی کنید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

رشته‌های علوم پزشکی یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های تحصیلی برای ادامه تحصیل محسوب می‌شود؛ درآمد بسیار مطلوب و اعتبار مدرک فارغ‌التحصیلی موجب شده رویای پزشک شدن در خیال بسیاری از دبیرستانی‌ها شکل بگیرد. از سویی دیگر، شرایط پذیرش تحصیلی این رشته برای تحصیل در کانادا مورد توجه بسیاری از علاقمندان به مهاجرت تحصیلی قرار گرفته است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های کانادا دارد.

در سیستم آموزش عالی این کشور یک دانشکده پزشکی، دانشکده یا کالجی زیرمجموعه یک دانشگاه است که متخصصان رشته‌های پزشکی، پزشکان آینده را تربیت می‌کند و معمولاً مدرک دکترای پزشکیِ سه تا پنج ساله (MD) یا دکترای پزشکی و فوق تخصص جراحی (همانC.M) را ارائه می‎دهد.

اگرچه در حال حاضر اکثر دانشجویان با داشتن مدرک فارغ‌التحصلی دیگری وارد برنامه‌های تحصیلی رشته علوم پزشکی می‌شوند، اما از لحاظ فنی دارندگان مدرک .M.D در سیستم آموزش عالی کشور کانادا فارغ‌التحصیل این رشته محسوب نمی‌شود.

تا به امروز 17 دانشکده پزشکی فعال در سراسر این سرزمین دایر شده که میزان موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی سالانه آن‌ها به طور معمول زیر 7.5 درصد برآورد شده است. تا سال 2021 تقریبا 11 هزار و 500 دانشجو هر ساله در دانشکده‌های پزشکی ثبت‌نام می‌کردند و طبق این آمار، سالانه 2 هزار و 900 دانشجو هم مدرک فارغ‌التحصیلی خود را دریافت می‌کردند.

علاوه‌بر تخصص رشته‌های پزشکی دوره‌هایی نیز تحت عنوان دستیاری پزشکی نیز برگزار می‌شود که پذیرش تحصیلی آن شرایط متفاوت با این رشته دارد. دانشکده‌های پزشکی در دانشگاه مانیتوبا، دانشگاه مک‌مستر و دانشگاه تورنتو علاوه بر آموزش پزشکان آینده، دوره‌های مجزایی برای مقطع لیسانس یا فوق‌لیسانس حرفه‌ای برگزار می‌کنند که اغلب دوره‌هایی دو ساله طراحی شده‌اند.

دانشجویان مشغول به تحصیل در این گروه از دانشگاه های کشور کانادا پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان دستیار پزشک فعالیت می‌کنند.

برنامه‌های تحصیلی رشته‌های علوم پزشکی و دندانپزشکی معمولا دوره‌ای 4 تا 5 ساله طراحی شده است؛ دانشجویان در پایان این دوره می‌توانند برای ادامه تحصیل وارد دوره تخصصی شوند. البته در برخی از موسسات آموزش عالی مانند دانشگاه مک مستر و دانشگاه کلگری برنامه‌های این رشته به مدت 3 سال بدون وقفه در ترم تابستان هم برگزار می‌شوند. 

در هر دو دانشگاه مک‌گیل و دانشگاه مونترال در استان کبک یک برنامه پنج ساله ارائه می‌شود؛ برنامه‌های این رشته شامل یک سال دوره آمادگی پزشکی برای ورود فارغ التحصیلان CEGEP و 4 سال دوره عمومی پزشکی می‌شود.

به طور کلی، علاقمندان به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا، تحصیلات خود را پس از دریافت لیسانس در رشته دیگری (اغلب در علوم زیستی) آغاز می‌کنند. با این حال، شرط پذیرش تحصیلی همه دانشکده‌های پزشکی ارائه مدرک کارشناسی یا کاردانی نیست!

به عنوان مثال، شرط پذیرش تحصیلی دانشکده‌های پزشکی تحت نظارت قوانین استانیِ کبک، دیپلم دو ساله سِژپ یا CEGEP  است؛ در واقع متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این استان کانادا باید در کالج پزشکی این مدرک را دریافت کنند و با ارائه آن اقدام به درخواست پذیرش تحصیلی کنند. این مدرک معادل سال اول دانشگاه در استان‌های دیگر است.

صدور پذیرش تحصیلیِ اکثر دانشکده‌های پزشکی غرب کانادا به حداقل 2 سال و اکثر دانشکده‌ها در انتاریو به حداقل 3 سال تحصیل دانشگاهی قبل از درخواست پذیرش تحصیلی دانشکده پزشکی نیاز دارند. به عبارت دیگر، متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا برای مهاجرت تحصیلی باید پیش از این دوره تحصیلی مدرک تحصیلی آکادمیک ارائه دهند.

برای مثال یکی از شرایط پذیرش تحصیلی دانشگاه مانیتوبا که یکی از بهترین دانشگاه های کانادا در حوزه علوم پزشکی محسوب می‌شود، ارائه مدرک کارشناسی از رشته‌های مرتبط با این تخصص است. با این حال، انجمن دانشکده‌های پزشکی کانادا یا The Association of Faculties of Medicine of Canada که به اختصار AFMC شناخته شده است، سالانه راهنمای مفصلی منتشر می‌کند و شرایط پذیرش تحصیلی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را جهت مهاجرت تحصیلی شرح می‌دهد.

دندانپزشکی در کانادا نیاز به مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی دارد.

بخش اول برنامه‌های تحصیلی پزشکی بیشتر به آموزش اصول اولیه یا موضوعات اصلی مربوط به پزشکی مانند آناتومی، بافت شناسی، فیزیولوژی، داروسازی، ژنتیک، میکروبیولوژی، اخلاق و اپیدمیولوژی اختصاص دارد. در بخش دوم، دانشجویان وارد فضای تخصص‌تر می‌شوند؛ در این مرحله دانشجویان تمایل خود را به تخصص‌های پزشکی برای ادامه تحصیلی درمی‌یابند.

در پایان دوره 4 یا 5 ساله دانشجویان باید در آزمونی موسوم به  شرکت کنند تا صلاحیت خود را برای ورود به دوره تخصصی احزار کنند. دوره‌های تخصصی بسته به موضوع و نوع رشته، حدود 3 تا 6 سال طول می‌کشند.

به طور کلی دوره عمومی پزشکی ۴ سال، دامپزشکی ۶ سال، دندانپزشکی ۵ تا ۶ سال، داروسازی ۵ تا ۶ سال، پرستاری ۳ تا ۴ سال، و دوره فیزیوتراپی ۳ تا ۴ سال زمان نیاز دارد. روش‌های تدریس در سیستم آموزشی این کشور شامل سخنرانی‌های سنتی، آموزش مبتنی بر مسئله، جلسات آزمایشگاهی، جلسات شبیه‌سازی شده بیماران و تجربیات بالینی محدود می‌شود.

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

موسسات آموزش عالی متعددی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را ارائه می‌دهند که در سطح جهانی خوش درخشیده‌اند. از جمله بهترین دانشگاه‌های کانادا که مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز قرار گرفته است، می‌توان به دانشگاه دالهاوزی Dalhousie University، دانشگاه مک‌گیل McGill University، و دانشگاه مک‌مستر McMaster University اشاره کرد.

از دیگر موسساتی که در لیست بهترین موسسه‌های آموزش عالی این کشور برای تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی قرار دارند، دانشگاه تورنتو University of Toronto، دانشگاه بریتیش‌کلمبیا University of British Columbia، دانشگاه مونترال University of Montreal، دانشگاه کلگری University of Calgary، دانشگاه آلبرتا University of Alberta، دانشگاه اتاوا University of Ottawa، دانشگاه وسترن Western University و دانشگاه لاوال Laval University هستند.

تحصیل پزشکی در کانادا

رقابت برای ورود به دانشکده‌های پزشکی کانادا بسیار بالاست؛ به همین دلیل تحصیل پزشکی در کانادا مانند بسیاری از کشورهای مهاجرپذیر نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد. آزمونی که برای تحصیل در کشور کانادا در رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی در نظر گرفته شده است، آزمون اِم‌کت MCAT نام دارد.

آزمون مدیکال کالج ادمیشن تست Medical College Admission Test که به فرم اختصار آن MCAT خوانده می‌شود، آزمونی آنلاین است که جهت سنجش حل مسئله، تفکر انتقادی، آنالیز نوشتاری، و مهارت نوشتاری ضمن علوم پزشکی برای ورود به موسسات پزشکی در کشورهای استرالیا، ایالات متحده و کانادا برگزار می‌شود.

آزمون MCAT که در حال حاضر برگزار می‌شود، شامل چهار بخش مجزا است که به صورت جداگانه نمره‌گذاری شده است. این چهار بخش شامل مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم‌های بیولوژیکی، تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارت‌های استدلال، مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی دستگاه‌های موجودات زنده و مبانی روانشناختی، اجتماعی و زیست شناختی رفتاری موجودات زنده می‌شود.

در آزمون MCAT برای هر بخش به مدت 90 یا 95 دقیقه اختصاص داده شده تا به 50 تا 60 سوال چندگزینه‌ای و نوشتاری پاسخ داده شود. با احتساب زمان استراحت، این آزمون تقریبا 7.5 ساعت طول می‌کشد!

هر یک از این چهار بخش از 118 تا 132 نمره دارد. نمره کل MCAT مجموع نمرات هر یک از چهار بخش است که از 472 تا 528 با نمره متوسط 500 متغیر است. نمرات در تاریخی از پیش تعیین‌شده بین 30 تا 35 روز پس از تاریخ امتحان منتشر می‌شوند.

این آزمون در اصل توسط انجمن کالج‌های پزشکی آمریکا (AAMC) طراحی شده و به صدور پذیرش تحصیلی رشته‌های مجموعه علوم پزشکی در دانشگاه‌های کانادا کمک می‌کند؛ به عبارتی دیگر، دریافت حد نصاب امتیاز و نمرات این آزمون به معنای اخذ پذیرش تحصیلی و تکمیل فرایند مهاجرت تحصیلی نیست!

متقاضی تحصیل پزشکی در کانادا باید علاوه‌بر کارنامه آزمون MCAT مدارک و شرایط مشخصی داشته باشد که توسط موسسه آموزشی اعلام می‌شود. یکی از این شرایطِ متغیر، گذراندن دوره پیش‌نیاز است که در کالج‌های پزشکی این کشور برگزار می‌شود. جهت اطلاع از شرایط تحصیل پزشکی در کانادا کلیک کنید.

دوره علوم سلامت در دانشگاه های کانادا

دوره علوم سلامت یا Health Science دوره‌ای یک تا دو ساله است که در کالج‌های پزشکی ارائه می‌شود. این دوره که پیش‌نیاز تحصیل رشته‌های علوم پزشکی محسوب می‌شود، مجموعه‌ای از علوم کاربردی‌ست که به بهبود مهارت مراقبت‌های بهداشتی و سلامت موجودات زنده می‌پردازد.

دانشجویان با دریافت مدرک دوره علوم سلامت، مجوز ورود به بازار کار و مشاغل مرتبط با سلامتی را هم دریافت می‌کنند و می‌توانند تحصیلات خود را در سطح تکمیلی ادامه دهند. بیش از 50 تخصص پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های کانادا وجود دارد که برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز مهیا شده است.

در دوره علوم سلامت درس‌ها در زمینه فیزیولوژی، سلامت روان، بهداشت عمومی، ژنتیک انسانی و جامعه، تغذیه و سلامت، پیشگیری و توانبخشی طراحی می‌شوند. دانشجویان با گذراندن این دوره برای شرکت در آزمون اِم‌کت نیز آماده می‌شوند.

این دوره در سیستم آموزش عالی استان کبک به صورت دوره‌های CEGEP طراحی شده است؛ در واقع دانشجویانی که در این استان مشغول به تحصیل می‌شوند، به جای شرکت در دوره مجزای Health Science، در دوره سژپ این رشته مشغول به تحصیل می‌شوند.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی که دوره Health Science را در کالج‌های این کشور می‌گذرانند، نیاز به ارائه مدرک کارشناسی یا کاردانی از رشته‌های مرتبط با این رشته ندارند. به عبارتی دیگر، علاقمندان به تحصیل رشته‌های پزشکی در کانادا که دوره Health Science را می‌گذرانند، نیازی به ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی آکادمیک (مورد نیاز جهت صدور پذیرش تحصیلی) ندارند.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

علاقه‌مندان رشته دندانپزشکی جهت تحصیل در کانادا باید در آزمون ورودی این رشته که به فرم اختصار آن DAT شناخته شده است، شرکت کنند. آزمون شایستگی دندانپزشکی Dental Aptitude Test آزمونی استاندارد و چندگزینه‌ای است که در ایالات متحده و کانادا برگزار می‌شود. اگرچه نسخه کانادایی بخش‌های مختلفی دارد، هر دو نسخه آمریکایی و کانادایی در دانشکده‌های این دو کشور معتبر هستند.

آزمون DAT آزمون سنجش آنلاین است که تقریبا در هر روز از سال قابل اجرا است. پس از تکمیل درخواست اولیه از طریق انجمن دندانپزشکی آمریکا و انجمن دندانپزشکی کانادا (CDAC) در مراکز آزمون پرومتریک Prometric، متقاضی فقط می‌تواند در مجموع سه بار در آزمون شرکت کند. در واقع، پس از شرکت در آزمون باید 90 روز منتظر بمانید تا دوباره بتوانید آن را تکرار کنید.

آزمون DAT شامل چهار بخش است؛ بررسی علوم طبیعی (90 دقیقه)، توانایی ادراکی (اغلب PAT نامیده می‌شود) 60 دقیقه، درک مطلب (60 دقیقه) و استدلال کمی (45 دقیقه). بخش ریاضیات آزمون کمی شبیه به آزمون SAT است. 

بخش اول به سوالات زیست شناسی (40 سوال)، شیمی عمومی (30 سوال) و شیمی آلی (30 سوال) اختصاص یافته است. بخش دوم به شش مجموعه مشکل مختلف تقسیم شده است که برای سنجش توانایی ادراک به ویژه در زمینه های دستکاری سه بعدی و استدلال فضایی طراحی شده‌اند. 

بخش سوم DAT به سه مقاله آکادمیک اختصاص پیدا می‌کند که در هر یک از آن‌ها سوالاتی در مورد محتوای این قسمت وجود دارد. بخش پایانی مهارت‌های ریاضی پایه را با تاکید بر جبر، تفکر انتقادی، کسرها، ریشه‌ها و قوانین مثلثاتی، توانایی متقاضی مهاجرت تحصیلی را مورد آزمایش و سنجش قرار می‌دهد.

این آزمون به دو زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان به تحصیل در استان کبک و دیگر موسسات آموزش عالی دو زبانه باید در آزمون فرانسوی شرکت کنند. آزمون انگلیسی حدود 3 ساعت و آزمون فرانسوی حدود 2 ساعت زمان می‌برد و مهلت استراحت نیز ندارد.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های کانادا نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد.

همان‌طور که گفتیم، دوره‌های دندانپزشکی حدود 2 تا 4 سال طراحی شده و تنوع بسیاری دارند. اولین مدرک حرفه‌ای دندانپزشکی که می‌توان آن را دوره کارشناسی دندانپزشکی در نظر گرفت، دوره‌ای چهار ساله است که در یکی از رشته‌های دکترای جراحی دندان (DDS) یا دکترای دندان پزشکی (DMD) ارائه می‌شود.

برخی از دانشکده‌های دندانپزشکی دوره‌های تلفیقی دیگری نیز با دوره‌های DDS یا DMD طراحی کرده‌اند که از دوره‌های جدید این حوزه محسوب می‌شود. دوره‌های تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی، جراحی دندان دوره تخصص‌های بالینی که مقطع ارشد و دکترا این رشته محسوب می‌شوند نیز در دانشکده‌های دندانپزشکی برگزار می‌شوند.

دانشجویان طول دوره تحصیلی خود با انجمن دندانپزشکی کانادا (CDAC)، سازمان ملی ارزیابی دندانپزشکی کانادا (NDEB) و نظام دندانپزشکی کانادا (DRA) سروکار دارند. به طور کلی، دانشجویان تا بازار کار چهار مرحله پیشِ رو دارند؛ 2 تا چهار سال تحصیلات دانشگاهی پیش از ورود به رشته دندانپزشکی، دریافت مدرک دانشگاهی 4 ساله از یک دوره معتبر دندانپزشکی، 3 سال تحصیلات تکمیلی، مجوز کار استانی یا منطقه‌ای.

باید توجه داشت که متخصصان دندانپزشکی که مدرک دندانپزشکی عمومی دارند، برای فعالیت در این کشور باید با گذراندن دوره‌های آموزش‌های پیشرفته از کالج‌های دندانپزشکی تخصص دریافت کنند. در واقع، دریافت مجوز کار نیاز به اخذ این تخصص در کالج‌های دندانپزشکی دارد.

دندانپزشکان در این کشور وظیفه مدیریت و تشخیص مشکلات دهان و دندان، بهبود زیبایی، تصحیح و ترمیم، عمل جراحی، بازسازی و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی در زمینه دهان و دندان را به عهده دارند. این رشته یکی از درآمدزاترین شغل‌های جهان محسوب می‌شود.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

هر یک از دانشگاه های کانادا شرایط مشخصی را به تفکیک هر برنامه درسی برای پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته‌اند. به همین دلیل پذیرش تحصیلی رشته پزشکی و دندانپزشکی شرایط معین و سراسری ندارد.

بر طبق قوانین آموزش عالی این کشور، ارزیابی سوابق تحصیلی متقاضی موثرترین رکن برای صدور پذیرش تحصیلی محسوب می‌شود. مدرک فارغ‌التحصیلی و نمره معدل آن در کنار ریز نمرات دوره دیپلم به خصوص در درس‌های مرتبط با این رشته‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، برخی موسسات آموزشی در این کشور آزمون ورودی در نظر نمی‌گیرند و بر اساس سوابق تحصیلی متقاضی، پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند.

به طور کلی، پرونده‌‎های درخواست پذیرش تحصیلی علاقمندان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به صورت فردی بررسی می‌شود؛ علاوه بر سوابق تحصیلی متقاضی، معمولا انگیزه‌نامه شخصی، رزومه کاری، معدل مدارک فارغ‌التحصیلی به خصوص در مقطع کارشناسی (GPA)، نمرات آزمون پذیرش کالج پزشکی (MCAT) و مصاحبه در نتیجه درخواست موثر هستند.

جالب است که بدانید پذیرش تحصیلی دانشکده‌های پزشکی مستقر در استان کبک که به زبان فرانسه یا ترکیبی (انگلیسی – فرانسوی) تدریس می‌کنند، دانشگاه اتاوا (دو زبانه)، و دانشکده پزشکی شمال انتاریو (موسسه‌ای که فرهنگ فرانکوفونی را ترویج می‌کند)، نیازی به شرکت در آزمون MCAT ندارد؛ چراکه آزمون MCAT معادل فرانسوی ندارد! شاید به همین دلیل باشد که بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی این استان را به عنوان محل زندگی برمی‌گزینند.

البته برخی از دانشگاه های کانادا مانند دانشگاه تورنتو و دانشگاه کویین نمره آزمون MCAT را معیار قرار می‌دهند تا نمرات آزمون‌های غیر استاندارد واجد شرایط بودن متقاضی را به خطر نیاندازد. موسسه‎های آموزش عالی دیگر نیز مانند دانشگاه وسترن انتاریو دانشگاه مک‌مستر و دانشگاه کلگری از نمرات کارنامه آزمون MCAT در بخش تجزیه و تحلیل انتقادی و استدلال برای تعیین صلاحیت مصاحبه و ارزیابی وضعیت متقاضی تحصیل در کانادا استفاده می‌کنند.

تحصیل پزشکی علاقمندان بسیاری در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی دارد.

شاید به این نکته توجه کمتری شود؛ میزان موفقیت سالانه شهروندان کانادایی در پذیرش موسسات پزشکی معمولا زیر 7.5 درصد است! در سال تحصیلی 2021-2022 حدود 2 هزار و 900 موقعیت در کلاس‌های سال اولِ تمام هفده دانشکده پزشکیِ دانشگاه های کانادا موجود بود. با این حساب، تحصیل رشته‌های علوم پزشکی در کانادا نیاز به ارائه رزومه تحصیلی بسیار قوی دارد.

یکی از مهم‌ترین شرایط مهاجرت تحصیلی تسلط به زبان کشور مقصد است. تحصیل در کانادا به دو زبان فرانسوی و انگلیسی یا ترکیبی از هر دو زبان تدریس می‌شود؛ از این رو، دانشجو برای درک مفاهیم درسی باید تسلط کافی به زبان تدریس در دانشگاه داشته باشد. 

از شرایط تحصیل پزشکی در کانادا می‌توان به مدرک زبان با نمره مناسب اشاره کرد. با توجه به زبان تدریس در موسسه مورد نظر، دانشجویان باید مدرک زبان را نیز ضمیمه سوابق تحصیلی خود کنند. موسسه‌های آموزشی استان کبک و برخی از دیگر موسسات به زبان فرانسوی تدریس می‌کنند، اما عمده دانشگاه های کانادا زبان انگلیسی را معیار قرار داده‌اند.

معتبرترین مدارک زبان فرانسه DALF ،DELF یا TCF هستند و کارنامه آزمون TEF رایج‌ترین مدرک برای اثبات تسلط به زبان فرانسوی است. از رایج‌ترین مدارک زبان انگلیسی در پذیرش تحصیلی جهت تحصیل در کانادا هم می‌توان مدرک آزمون‌های آیلتس، تافل، دولینگو، MELAB و CAEL را نام برد.

نمرات این آزمون‌ها میزان تسلط متقاضی به زبان تدریس را نمایان می‌کند. بنابراین، اگر نمره ثبت‌شده در مدرک زبان کمتر از حدنصاب دانشگاه باشد، متقاضی مهاجرت تحصیلی باید در دوره‌های زبان موسسه آموزشی مقصد شرکت کند و پیش از آغاز دوره تخصصی مهارت خود را بهبود دهد.

یکی دیگر از عوامل موثر در پذیرش تحصیلی موسسات این کشور برای تحصیل پزشکی در کانادا شرایط سنی متقاضی است. علاقمندان در سنین 18 تا 30 سال می‌توانند برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا اقدام کنند. اما بهترین بازه سنی برای اخذ پذیرش و همچنین ویزای تحصیلی، سنین 18 تا 22 سال است.

متقاضیانی که مدرک کاردانی یا کارشناسی از رشته‌های مرتبط به رشته‌های علوم پزشکی ارائه می‌دهند، می‌توانند گپ تحصیلی خود را پوشش دهند، اما متقاضیان مهاجرت تحصیلی بدون این مدرک راه طولانی در پیش دارند و بهتر است در سنین مناسبی برای پذیرش و ویزا اقدام کنند.

به طور خلاصه از جمله مدارک مورد نیاز تحصیل پزشکی در کانادا می‌توان از فرم تکمیل‌شده درخواست پذیرش تحصیلی، مدرک کارشناسی یا کاردانی مرتبط با علوم پزشکی، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه، رزومه تحصیلی (مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی)، قبولی در آزمون ورودی پزشکی، پرداخت هزینه پذیرش، انگیزه‌نامه تحصیلی و ... نام برد.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی نه تنها باید برای برآوردن همه پیش نیازهای پذیرش تحصیلی برنامه‌ریزی کنند، بلکه رعایت تمام تاریخ‌های آکادمیک دانشگاه های کانادا و مهلت‌های تعیین‌شده نیز بسیار سرنوشت‌ساز است. چراکه پس از مهلت مقرر درخواست و مدارک ارسالی برای پذیرش تحصیلی نادیده گرفته می‌شود.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

اولین هزینه‌ای که ممکن است شامل حال متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در این رشته شود، هزینه مربوط به ثبت‌نام آزمون است. بسته به منطقه هزینه آزمون MCAT بین ۳۱۵ تا ۳۷۰ دلار اعلام شده است. برای شرکت در آزمون DAT هم باید ۳۴۵ دلار هزینه آزمون کتبی و ۳۰ دلار برای درخواست‌های تایید از هر دانشکده پرداخت کرد.

رشته‌های علوم پزشکی از گران‌ترین برنامه‌های تحصیلی موسسات آموزش عالی جهان به حساب می‌آیند. شهریه سالانه این رشته به نوع دانشگاه، رتبه موسسه آموزشی و شهر محل زندگی بستگی دارد. به طور کلی، میانگین شهریه رشته‌های پزشکی 32 هزار و 450 دلار و شهریه رشته دندانپزشکی در دوره مقدماتی 22,472 دلار و در دوره تخصصی 56 هزار و 621 دلار در سال است. معمولا شهریه موسسه‌های آموزشی استان انتاریو بالاتر از میانگین استانی محاسبه می‌شود.

تفاوت شهریه سالانه در میان دانشگاه های کانادا در برنامه‌های درسی این رشته بسیار چشمگیر است؛ برای مثال شهریه سالانه رشته پزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا ۱۸ هزار و ۴۷۲ دلار و شهریه دوره رشته دندانپزشکی آن ۷۴ هزار و ۹۲۴ دلار اعلام شده در حالی که شهریه رشته علوم پزشکی دانشگاه مک مستر برای کل دوره ۹۵ هزار و ۹۹۶ دلار کانادا اعلام شده است و به صورت مقطعی دریافت می‌شود.

تحصیل در کانادا نیاز به دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا دارد.
جهت کسب اطلاع دقیق از شرایط پذیرش تحصیلی موسسه آموزش عالی مورد نظر خود و همچنین بررسی وضعیت تحصیلی‌تان بر اساس معیارهای جذب دانشجویان بین‌المللی در این کشور می‌توانید روی کمک و راهنمایی‌های مشاوران و کارشناسان اعزام دانشجو در لتسگو یونی حساب کنید. جهت رزرو وقت مشاوره آنلاین کلیک کنید.