تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا از رویاهای متقاضیان مهاجرت تحصیلی است؛ چراکه اعتبار مدارک فارغ‌التحصیلی، بازار کار و درآمد بسیار خوب آن در این کشور بسیار وسوسه‌انگیز است و یکی از مشاغل مورد نیاز کانادا به حساب می‌آید. دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه های کانادا از رشته دندانپزشکی نیاز به شرایط مشخصی دارد.

در این صفحه از مجله لتسگویونی به بررسی شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا، هزینه تحصیل پزشکی در کانادا و به طور کلی تخصص دندانپزشکی در کانادا می‌پردازیم. 

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

حرفه دندانپزشکی یکی از پردرآمدترین مشاغل کشور کاناداست. امروزه امور مربوط به دندانپزشکان بسیار گسترده‌تر از گذشته است؛ چراکه علاوه‌بر معاینه سلامت دهان و دندان بیمار، ترمیم یا کشیدن آن، با پیشرفت علم دندانپزشکی وظایفی اعم از تشخیص و درمان مشکلات دهان و دندان، بهبود زیبایی، بازسازی و عمل جراحی نیز در حیطه تخصص دندانپزشکان جای گرفته است.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا آموزشی گسترده، تعهد مالی بالا و تلاشی بسیار می‌طلبد؛ با اینکه تحصیل در رشته دندانپزشکی و کار در این حرفه طرفداران زیادی دارد، اما روند دوره‌های تحصیلی یا تطبیق مدارک دندانپزشکان در این کشور برای مجوز کار، چندان ساده و آسان نیست. البته که هر چه باشد به ثبات شغلی و درآمد آن می‌ارزد!

دوره تحصیل رشته دندانپزشکی مانند دیگر رشته‌های علوم پزشکی بسیار طولانی‌ست و معمولا به سه دوره اصلی تقسیم می‌شود؛ دوره آمادگی آزمون در کالج یا دانشگاه، دوره عمومی و دوره تخصصی رشته دندانپزشکی.

دوره‌های آمادگی آزمون اجباری نیست، اما شرایط موفقیت در آزمون ورودی را تسهیل می‌کند. دوره‌های عمومی تخصص دندانپزشکی حدود 5 سال است. پس از گذراندن دوره عمومی، دانشجویان وارد دوره تخصصی (3 تا 5 ساله) می‌شوند؛ دوره تخصصی رشته دندانپزشکی در کانادا شامل بهداشت دهان و دندان، دندانپزشکی کودکان، ارتودنسی، آسیب‌شناسی دهان، رادیولوژی فک و دهان، جراحی دهان، لثه درمانی، ریشه درمانی و پروتز درمانی می‌شود.

بر اساس قوانین مهاجرت تحصیلی و سیستم آموزش این کشور، متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های کانادا باید پس از اتمام دوره دبیرستان، مدرک کارشناسی از رشته‌های مرتبط با علوم پزشکی داشته باشد تا بتواند درخواست اپلای ثبت کند. با این حساب رشته دندانپزشکی در کانادا حداقل 10 سال طول می‌کشد!

افزون‌بر طول دوره، دندانپزشکی یکی از پرهزینه‌ترین رشته‌ها در بین مجموعه‌های آموزش عالی این کشور محسوب می‌شود؛ بنابراین باید از عهده هزینه‌ها برآمد و شرایط را بررسی کرد.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در کانادا

کانادا یکی از پرطرفدارترین مقاصد مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی محسوب می‌شود، چراکه اعتبار مدارک فارغ‌التحصیلی، سیستم آموزشی با کیفیت (مطابق با استاندارد‌های دانشگاه ‌های آمریکا) و امکانات مدرن و پیشرفته آموزشی آن، دانشگاه های کانادا را با بسیاری از موسسات آموزشی دیگر کشورها متمایز کرده است.

هزینه زندگی در کانادا و تحصیل در رشته داندانپزشکی ارزان‌تر از دیگر کشورهای انگلیسی‌زبان است؛ در مقایسه با آمریکا و استرالیا به عنوان پرطرفدارترین مقاصد مهاجرت تحصیلی، زندگی و تحصیل در کانادا ارزان‌تر است و مدارک فارغ‌التحصیلی آن از اعتبار بالایی برخوردار هستند.

درآمد دندانپزشکان در کانادا از میانگین جهانی بالاتر است؛ متقاضیان پس از مهاجرت تحصیلی و اتمام دوره، آینده مالی خوبی در این کشور خواهند داشت. بر اساس گزارش مجله پِی‌اِسکِیل payscale میانگین درآمد خالص سالانه دندانپزشکان در این کشور حدود 115,936 دلار کانادا اعلام شده است. 

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا آزمون ورودی دارد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در کانادا

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، متقاضیان تحصیل در رشته داندانپزشکی در کانادا پس از دوره دبیرستان باید مدرک چهارساله کارشناسی در یکی از رشته‌های زیرمجموعه شیمی معدنی، زیست شناسی، فیزیک، شیمی ارگانیک، ژنتیک و میکروب شناسی دریافت کنند. تنها پس از دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی یکی از رشته‌های مربوطه، می‌توان برای دریافت پذیرش تحصیلی از اقدام کرد.

باتوجه به سیستم آموزشی این کشور، برخی از کالج‌ها و حتی دانشگاه های کانادا اقدام به برگزاری دوره آمادگی premedical می‌کنند. در این دوره‌های 2 تا 4 ساله، دانش مربوط به فیزیولوژی، پیشگیری، معاینه، تشخیص و درمان نقص و اختلالات دهان، دندان‌ها، فک‌ها و بافت‌های اطراف دهان و دندان ارتقا پیدا می‌کند و در پایان دوره مدرک کارشناسی علوم پایه اعطا می‌شود.

آزمون DAT

مرحله دوم تحصیل دندانپزشکی در کانادا، شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌هاست. برخلاف رشته‌های دیگر، تحصیل در رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی در دانشگاه های کانادا نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد. آزمونی که برای رشته دندانپزشکی در این کشور در نظر گرفته شده، DAT نام دارد. در واقع این آزمون صلاحیت شرکت‌کننده را برای ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی تعیین می‌کند. 

آزمون Dental Aptitude Test (یا همان DAT ) تحت نظر انجمن دندانپزشکی کانادا برگزار می‌شود، اما در اصل توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا یا ADA طراحی شده است. این آزمون در هر دو کشور کانادا و آمریکا برگزار می‌شود و اعتبار دارد، اگرچه موسسات آموزشی کانادا فقط نتایج آزمونی که در این کشور برگزار می‌شود را می‌پذیرند.

آزمون DAT که از سال 1966 در کانادا رایج شده است، دو بار در سال (فوریه و نوامبر) برگزار می‌شود و نزدیک به سه ساعت زمان می‌برد. سوالات این آزمون شامل سنجش مهارت عمومی، علوم طبیعی (زیست شناسی و شیمی)، آزمون توانایی ادراکی و درک مطلب می‌شود.

هر یک از بخش‌های آزمون DAT زیرمجموعه‌های متعددی دارد که نمره نهایی دانشجو طبق این بخش‌ها (و ضریب آن‌ها) تعیین می‌شود. دانشجو با کسب امتیاز مورد نظر می‌تواند برای درخواست اپلای از دانشگاه های کانادا اقدام کند. در واقع کسب امتیاز لازم از این آزمون به معنای دریافت پذیرش تحصیلی نیست.

لازم به ذکر است که برخی کالج‌ها و دانشگاه‌ها از آزمون تعیین صلاحیت پزشکی (MCAT) و آزمون پذیرش (CASPer) استفاده می‌کنند؛ بنابراین بررسی دقیق شرایط پذیرش تحصیلی رشته دندانپزشکی در کانادا باید به تفکیک موسسات آموزشی و دانشکده‌های این رشته صورت بگیرد.

شرایط اپلای رشته دندانپزشکی شباهت‌هایی با رشته پزشکی دارد؛ جهت مطالعه شرایط تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته دندانپزشکی در کانادا

پس از احزار صلاحیت متقاضی با نمره آزمون‌های ورودی، نوبت به درخواست اپلای از دانشگاه های کانادا می‌رسد. هر یک از دانشگاه‌ها شرایط و ضوابط مختص خود را دارند؛ در واقع مواردی که در ادامه بررسی می‌شود، مدارک و شرایط مشترک برنامه‌های تحصیلی این رشته (رشته دندانپزشکی (DDS) یا جراحی دندان (DMD)) است. 

نمره معدل آخرین مدرک تحصیلی (در رشته تحصیلی مرتبط، مطابق آنچه در بالا گفته شد) یکی از اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل رشته دندانپزشکی در کانادا محسوب می‌شود. در اغلب دانشکده‌های پزشکی ارائه نمره معدل 3.5 (GPA) از شرایط پذیرش تحصیلی اعلام شده است.

تسلط کامل به زبان انگلیسی برای دریافت پذیرش تحصیلی از رشته های علوم پزشکی دانشگاه های کانادا ضروری است؛ این مهارت با ارائه کارنامه آزمون‌های بین‌المللی مانند آیلتس (با حداقل نمره 6.5) و آزمون تافل (با حداقل نمره  ۱۰۰) قابل اثبات است.

دانشجویانی که به میزان کافی در زبان انگلیسی مهارت ندارند، اما شرایط مناسبی برای ادامه تحصیل در رشته داندانپزشکی دارند، می‌توانند در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی شرکت کنند و پس از آن دوره تخصصی خود را شروع کنند.

علاوه بر این، ارائه مدارکی مانند ریز نمرات مقاطع تحصیلی پیشین، انگیزه‌نامه تحصیلی، رزومه تحصیلی قوی، و در برخی دانشگاه های کانادا توصیه نامه تحصیلی از جمله مدارک مورد نیاز اپلای از این رشته محسوب می‌شوند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی علاقمندان بسیاری در بین متقاضیان مهاجرت تحصیلی پیدا کرده است.

شرایط پذیرش رشته دندانپزشکی در کبک

همان‌طور که می‌دانید سیستم آموزشی کانادا به صورت استانی مدیریت و اجرا می‌شود؛ به همین دلیل، شرایط تحصیل در هر استان تفاوت‌های ظریفی با یکدیگر دارند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به دانشگاه‌های استان کبک باید پیش از تحصیل در رشته تخصصی، دوره پیش‌دانشگاهی سژپ CEGEP را سپری کنند.

متقاضیان رشته دندانپزشکی در کبک برای دریافت پذیرش تحصیلی باید در یکی از دوره‌های دیپلما در کالج یا سژپ شرکت کنند تا شرایط تحصیل در دانشگاه را به‌دست آورند. این دوره‌ها دو ساله است و شرایط را برای تحصیل در دانشگاه مهیا می‌کند.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا

یکی از مهم‌ترین شرایط موردنیاز برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا، شرایط سنی متقاضی است. از آن‌جایی که رشته دندانپزشکی یکی از رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی محسوب می‌شود، دریافت پذیرش این رشته از مجموعه‌های آموزش عالی این کشور بسیار رقابتی است؛ با اینکه بسیاری از موسسات آموزشی شرایط سنی را برای پذیرش اعلام نمی‌کنند، اما با داشتن سن مناسب می‌توان از رقبا پیشی گرفت.

حداقل سن مناسب برای اپلای 17 و در برخی دانشگاه های کانادا 18 اعلام شده است؛ سنین مناسب برای پذیرش رشته دندانپزشکی زیر 23 سال است. هرچه به 30 سالگی نزدیک‌تر باشید، مسیر اپلای این رشته دشوار و انتخاب دانشگاه محدودتر می‌شود. از مرحله پذیرش که بگذریم، مسئولان ویزای تحصیلی کانادا نیز شرایط سنی را بررسی می‌کنند.

جهت بررسی شرایط و وضعیت تحصیلی خود برای تحصیل در این رشته می‌توانید فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی را در سایت لتسگویونی تکمیل کنید و از همین حالا به فکر فراهم کردن شرایط مورد نیاز باشید.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا

به جرات می‌توان گفت که رشته دندانپزشکی گران‌ترین رشته در دانشگاه های کاناداست. شهریه دوره‌های دندانپزشکی دانشگاه به دانشگاه متفاوت است، اما به‌طور میانگین تمام دوره تحصیلی دندانپزشکی 56,621 دلار آب می‌خورد.

دوره‌های آمادگی آزمون صلاحیت متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه های کانادا (Pre-Dentistry) حدود 35,400 دلار کانادا هزینه دارد که شامل دوره تخصصی نمی‌شود. 

بسیاری از کالج‌های کانادا دوره‌های مربوط به رشته دندانپزشکی (دستیار دندانپزشک، پذیرش دندانپزشکی، بهداشت دندان و ...) برگزار می‌کنند که بسته به کالج و طول دوره تحصیلی 13,322 دلار تا 64,716 دلار هزینه دارند.

طبق آمار سایت مهاجرت کانادا میانگین هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی حدود 29714 دلار کاناداست؛ در مقایسه با رشته‌های علوم انسانی (به طور متوسط سالانه 5,542 دلار) رشته‌های دندانپزشکی با متوسط شهریه 21,717 دلار و رشته‌های علوم پزشکی با میانگین شهریه سالانه 14,162 دلار گران‌ترین رشته‌ها هستند.

تحصیل رایگان دندانپزشکی در کانادا

معمولا تحصیل در کانادا برای دانشجویان خارجی رایگان نیست. دانشجویان واجد شرایط می‌توانند با استفاده از برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی از میزان مخارج زندگی و تحصیل بکاهند. این برنامه‌ها در هر یک از موسسات ارائه دهنده آن در این کشور شرایط و مزایای منحصر به فردی دارند و باید به تفکیک دانشکده‌های دندانپزشکی بررسی شوند.

رشته دندانپزشکی در کانادا متقاضیان بسیاری برای مهاجرت تحصیلی دارد.

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی کانادا

هزینه‌ها و شرایط اپلای رشته دندانپزشکی به جایگاه جهانی و ملی دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد. اگر شما هم به دنبال تحصیل در رشته دندانپزشکی در بهترین دانشگاه های کانادا هستید، با لتس گو یونی همراه شوید.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا با کسب امتیاز 77.3 موسسه QS توانسته است رتبه 24 جهانی را از آن خود کند. این دانشکده در شهر ونکوور واقع شده است. فارغ‌التحصیلان این دانشکده گواهینامه درجه یک دندانپزشکی را در سطح جهانی دریافت و دانش عملی در زیست شناسی دهان و دندان را کسب می‌کنند.

بر اساس رتبه‌بندی موسسه آماری QS دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تورنتو با امتیاز 74.2 در جایگاه سی‌وششم جهان قرار گرفته است. در این مجموعه رشته‌های جراحی دندان (BDS)، مراقبت از دهان و دندان، ارتودنسی، جراحی فک و صورت، و دندانپزشکی کودکان ارائه می‌شود.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آلبرتا در شهر ادمونتون استان آلبرتا واقع شده و با همکاریِ استادان برجسته خود رشته‌های کارشناسی جراحی دندان (BDS)، دکتری جراحی دندان (DDS)، مراقبت از دهان و دندان و دوره های تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی را برگزار می‌کند.

در ادامه لیست بهترین دانشگاه های کانادا در رشته دندانپزشکی نام دانشگاه‌های مک‌گیل، منیتوبا، مونترال، وسترن، لاوال، دالهاوزی و ساسکاچوان نیز به چشم می‌خورد.

معادل سازی مدرک دندانپزشکی در کانادا

کد شغلی دندانپزشکی در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا (NOC) 3115 است؛ بنابراین متقاضیان این رشته تنها برای تحصیل این کشور را برنمی‌گزینند. بسیاری از دندانپزشکان که پس از اتمام دوره تحصیل و از روشی به غیر مهاجرت تحصیلی وارد خاک کانادا می‌شوند، باید مدارک تحصیلی و شغلی خود را براساس قوانین این کشور معادلسازی کنند؛ این افراد دو مسیر مجزا در پیش رو دارند؛ مسیر دایرکت لایسنسینگ و مسیر تحصیلات تکمیلی. 

در روش دایرکت لایسنس متقاضی باید در آزمون NDEB شرکت کند و با کسب امتیاز لازم مانند فارغ‌التحصیلان این رشته از موسسات آموزش عالی این کشور، به فعالیت خود به عنوان دندانپزشک ادامه دهد.

در روش تحصیلات تکمیلی متقاضی باید در آزمون AFK شرکت کند و با توجه به امتیاز کسب شده، دوره‌های تخصصی ویژه‌ای را در موسسات آموزشی کانادا سپری کند تا مجوز کار در این کشور را داشته باشد.