در این پست از وبلاگ لتس گو یونی اطلاعات دقیقی درخصوص تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی در ترکیه به شما ارائه می‌شود و مقاطع تحصیلی قابل ارائه در این رشته، دروس تدریسی، مشاغل مرتبط با مدیریت بازرگانی و همچنین مزایای تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی در ترکیه، بهترین دانشگاه‌ها و هزینه تحصیل در این رشته در ترکیه را بررسی می‌کنیم، پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

رشته مدیریت بازرگانی یا Business Administration یا رشته MBA در مقطع ارشد یکی از رشته های تحصیلی پرطرفدار در دنیا است که هم آینده شغلی بهتری نسبت به سایر رشته‌های تحصیلی گروه علوم انسانی و اجتماعی دارد و هم اینکه به طور معمول مشاغل مرتبط با این رشته درآمد خوبی هم دارند و به همین دلایل هرساله افراد زیادی در کشورهای مختلف دنیا تصمیم به تحصیل در این رشته تحصیلی را می‌گیرند.

رشته Business Administration به طور معمول در اکثر دانشگاه‌های کشورهای مختلف دنیا در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌شود و کشور ترکیه هم از این قاعده مستثنی نیست. در کشور ترکیه نزدیک به 820 موسسه آموزشی عالی وجود دارد که در میان آن‌ها نام 76 دانشگاه که در سطح کلاس جهانی به ارائه خدمات آموزشی می‌پردازند، به چشم می‌خورد و رشته مدیریت بازرگانی یکی از محبوب‌ترین رشته ها در ترکیه به حساب می‌آید.

رشته مدیریت بازرگانی در ترکیه

رشته مدیریت بازرگانی یکی از شاخه‌های اصلی رشته مدیریت است که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های کشور ترکیه ارائه می‌شود. محصلین در رشته مدیریت بازرگانی چگونگی استفاده از منابع محدود و تبدیل این منابع به سود و درآمد و همچنین رشد تجارت را آموزش می‌بینند.

همچنین در طول دوران تحصیل در رشته Business Administration، دانشجویان مفاهیمی مانند: تولید، برنامه ریزی، تصمیم گیری، مدیریت پروژه و همچنین تخصیص منابع انسانی و مالی را مطابق با اهداف، سیاست‌ها و رویه‌های سازمانی را فرا می‌گیرند و در این زمینه‌های تخصص کسب می‌کنند.

مسیر تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی با توجه به نیاز جوامع درحال پیشرفت و پیشرفته روز به روز رو به افزایش است و افراد برای تبدیل شدن به اشخاص موفقی همچون: بیل گیتس، ایلان ماسک و یا استیو جابز تحصیل در این رشته را به تحصیل در بسیاری از رشته‌های محبوب دنیا همچون: پزشکی و مهندسی ترجیح می‌دهند.

از آنجایی که رشته Business Administration در زمینه تجارت به صورت تخصصی مسائل علمی را تشریح می‌کند، زمینه‌های مختلف که با تجارت در ارتباط هستند را شامل می‌شود. پس افرادی که در این رشته به تحصیل مشغول می‌شوند باید در زمینه‌های مختلف حوزه تجارت همچون: امور مالی، بانکداری، بازاریابی دیجیتال، مهمان داری، مدیریت منابع انسانی و ... تخصص کافی کسب کنند.

کشور ترکیه نیز از لحاظ موقعیت مکانی شرایط بسیار خاص و ویژه‌ای در میان کشورهای دنیا دارد و به عنوان مرز دو قاره آسیا و اروپا شناخته می‌شود. به همین علت دارای ویژگی‌های ترکیبی دو قاره اروپا و آسیا می‌باشد. همچنین هم مرزی کشور ترکیه با کشور ایران نیز یکی از دلایلی است که مهاجرت به این کشور آسیایی اروپایی در میان ایرانیان را بسیار محبوب کرده است.

اگر رشته مدیریت بازرگانی انتخاب شما برای تحصیل در کشور ترکیه است با خیال راحت می‌توانید از مقطع کارشناسی که به نام BBA معروف است برنامه تحصیلی خود را شروع کنید و پس از اتمام این مقطع به سراغ دوره ارشد که معروف ترین مقطع تحصیلی در این رشته نیز است و به نام MBA شهرت دارد، ادامه تحصیل دهید. همچنین برخی دانشگاه‌های ترکیه مقطع دکترای رشته مدیریت بازرگانی را برای علاقه مندان این حوزه ارائه می‌کنند.

تحصیل مدیریت بازرگانی در ترکیه

در طول دوره تحصیل در رشته Business Administration در مقطع کارشناسی، دانشجویان باید دروسی همچون: ریاضیات، بازاریابی، آمار، حقوق تجارت، حسابداری، تجارت بین الملل، اقتصاد خرد و کلان را با نمره قبولی پشت سر بگذارند و در کنار دروس تئوری به روش‌های عملی و مهارت‌های اساسی همچون: تفکر انتقادی، آگاهی از عوامل اجتماعی در تجارت و برقراری ارتباط خوب دست پیدا کنند.

مشاغلی هم که پس از اتمام دوره تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی در لیست گزینه‌های انتخابی شما قرار می‌گیرد شامل: مدیر خدمات اداری، مدیر تبلیغات، بازاریاب،، مدیر سیستم‌های رایانه‌ای، مدیر امور مالی، مدیر منابع انسانی و موارد دیگر می‌باشد.

چرا رشته مدیریت بازرگانی در ترکیه گزینه خوبی برای مهاجرت تحصیلی است؟ 

برای پاسخ به این سوال دلایل متعددی مطرح می شود که در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می کنیم. Business Administration در کشور ترکیه و دانشگاه‌های این کشور بسیار حوزه گرا و متمرکز هستند و از این رو به دانشجویان این امکان را می‌دهد که به صورت تخصصی وارد حوزه‌های مختلف این رشته تحصیلی شوند. 

از طرف دیگر موقعیت جغرافیایی شگفت انگیز کشور ترکیه سبب شده است تا بسیاری از شرکت‌های بزرگ تجاری دنیا سرمایه‌های خارجی خود را وارد این کشور کنند و از همین رو دانشجویان رشته Business Administration در کشور ترکیه می‌توانند این شرکت‌ها را زیر ذره بین خود قرار دهند و اطلاعاتشان را تجزیه و تحلیل کرده و علم و تجربه فردی خود را در زمینه تجارت افزایش دهند.

همچنین دانشجویان با تحصیل در برنامه‌های مدیریت بازرگانی در کشور ترکیه می‌توانند در شعب برندهای معروف جهانی مشغول به کار شوند و گاها دوره‌های کارآموزی خود را با حضور در این شعب بگذرانند و تجربه کافی برای آینده شغلی خود را کسب کنند.

علاوه بر موارد فوق دانش زبان انگلیسی دانشجویان بین المللی یک امتیاز مثبت برای حضور در شرکت‌های بین المللی است و این امر سبب می‌شود تا مسیرهای حرفه‌ای افراد در کشور ترکیه هموارتر شود.

شرایط پذیرش رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه های ترکیه  

شرایط مورد نیاز برای موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی در رشته Business Administration از دانشگاه‌های کشور ترکیه با توجه به مقطع تحصیلی انتخابی متفاوت است و همچنین طول دوره تحصیل در هر یک از مقاطع نیز با دیگری متفاوت است. پس در ابتدا شرایط مورد نیاز برای گرفتن نامه پذیرش تحصیلی در مقاطع کارشناسی این رشته تحصیلی که 4 سال و یا به عبارت دیگر 8 ترم تحصیلی منظم را شامل می‌شود، را بررسی می‌کنیم.

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در کشور ترکیه به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارت اند از: دانشگاه‌های ایالتی یا دولتی، دانشگاه‌های بنیادی یا خصوصی و موسسات بین المللی آموزشی که شریک با دانشگاه‌های این کشور هستند.

شرط لازم برای ورود به رشته Business Administration دانشگاه‌های ایالتی در کشور ترکیه، شرکت در آزمون YÖS یا SAT می‌باشد که یک آزمون رقابتی به حساب می‌آید. اما برای ورود به دانشگاه‌های خصوصی به داشتن مدرک آزمون YÖS یا SAT نیاز نیست و فقط ارائه مدارک مربوط به سوابق تحصیلی دور‌های گذشته همچون دبیرستان و یا آزمون ورودی به دانشگاه کافی است.

اما به صورت کلی هر دانشگاه در ترکیه سیستم خاص خود را برای جذب دانشجویان خارجی و بین المللی دارد که اطلاعات دقیق را در وب سایت خود منتشر می‌کنند. بنابراین هنگامی که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید می‌توانید با مراجعه به وب سایت دانشگاه و با توجه به رشته مورد نظر مدارک مورد نظر برای اخذ پذیرش تحصیلی را ارسال کنید. 

در اینجا برخی از الزامات اساسی مورد نیاز برای اکثر برنامه‌های آموزشی و رشته Business Administration از دانشگاه‌های کشور ترکیه آمده است که به شرح زیر است:

•    اسکن دیپلم (دبیرستان یا لیسانس) 

•    متن سوابق تحصیلی دوره‌های قبلی

•    اسکن گذرنامه یا شناسنامه 

•    نمرات آزمون ورودی یا مدرک زبان

•    مدارک بورسیه یا تمکن مالی

•    توصیه نامه‌ها 

•    پروپوزال

از آنجایی که زبان رسمی کشور ترکیه ترکی است، متقاضیان بین المللی تحصیل در کشور ترکیه باید به یکی از دو زبان ترکی یا انگلیسی مسلط باشند و مدارک مربوط به مهارت در زبان را در زمان ثبت پذیرش به دانشگاه مورد نظر ارائه کنند. البته لازم به ذکر است برای گرفتن پذیرش تحصیلی از بسیاری از دانشگاه‌های کشور ترکیه به ارائه مدرک معتبر زبان نیاز نیست ولی داشتن مدرک در روند اخذ پذیرش تحصیلی تاثیر مثبت دارد.

مدارک آزمون‌های PTE، تافل و C1 پیشرفته یا C2 مهارت در اکثر دانشگاه‌های کشور ترکیه برای مهارت در زبان انگلیسی مورد قبول هستند که متقاضی باید این مدرک را همراه با مدارک دیگر به دانشگاه ارسال کند.

موسسه مهاجرت تحصیلی لتس گو یونی نماینده رسمی برخی از دانشگاه‌های کشور ترکیه در ایران است و خدمات پذیرش تحصیلی رایگان را به متقاضیان تحصیل در کشور ترکیه ارائه می‌دهد و فقط کافی‌ست با کارشناسان گروه لتس گو یونی تماس حاصل کنید.

 دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه در رشته مدیریت بازرگانی

خوشبختانه رشته مدیریت بازرگاتی یک رشته محبوب در کشور ترکیه است و در تمامی مقاطع تحصیلی و در دانشگاه‌های خوب این کشور ارائه می‌شود. براساس آمار وب سایت studyportal بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه در مقطع کارشناسی عبارت اند از: 

•    دانشگاه Okan  در استانبول

•    دانشگاه Yasar در ازمیر

•    دانشگاه Istanbul Aydin در استانبول

•    دانشگاه Ozyegin در استانبول

•    دانشگاه Bahçeşehir  یا BAU در استانبول

•    TED University در آنکارا

•    دانشگاه Atilim در آنکارا

•    دانشگاه Istanbul Bilgi در استانبول

•    METU Middle East Technical University در آنکارا

همچنین این وب سایت بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه در رشته MBA که مقطع ارشد رشته Business Administration می‌باشد، را معرفی کرده است که عبارت‌اند از:

•    Sabanci University در استانبول

•    Istanbul Okan University در استانبول

•    Ozyegin University در استانبول

•    Kadir Has University در استانبول

•    University یا BAU در استانبول

•    Koc University در استانبول

•    Bilkent University در آنکارا

•    Istanbul Aydin University در استانبول

•    METU Middle East Technical University در آنکارا

مدیریت بازرگانی در دانشگاه های ترکیه

هزینه تحصیل رشته مدیریت بازرگانی در ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشورهای مقرون به صرفه هم برای تحصیل و هم برای زندگی در حوزه کشورهای آسیایی و اروپایی می‌باشد، به همین دلیل یکی از گزینه‌های مناسب برای تحصیل در خارج از کشور و مهاجرت تحصیلی است. شهریه دانشگاه‌های دولتی در  کشور ترکیه به نسبت پایین‌تر از دانشگاه‌های خصوصی است و همچنین تحصیل در مقاطع مختلف نیز شامل هزینه‌ها و شهریه‌های متفاوتی می‌شود.

به طور مثال طول دوره‌های کارشناسی رشته مدیریت بازرگانی 4 سال است که برای همین رشته در مقطع ارشد به طور معمول 2 سال زمان نیاز است. شهریه دانشگاه‌ها به صورت سالیانه از متقاضیان دریافت می‌شود که به طور میانگین شهریه دوره کارشناسی در این رشته تحصیلی از 3 هزار یورو در سال شروع می‌شود و در برخی از دانشگاه‌ها تا حدود 16 هزار یورو در سال نیز می‌رسد.

همچنین شهریه دوره‌های ارشد در رشته Business Administration برای یک سال تحصیلی از مبلغ 1.700 یورو شروع می‌شود و به مبلغ 15 هزار یورو نیز می‌رسد که این شهریه‌ها کاملا به نوع دانشگاه بستگی دارد. در زیر به شهریه چند دانشگاه در ترکیه اشاره می‌شود:

•    شهریه یک سال تحصیل در مقطع کارشناسی رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه اکان Okan، درحدود 3.818 یورو است که در طول 4 سال متقاضی باید مبلغی درحدود 15.272 یورو برای هزینه شهریه خود در نظر داشته باشد.

•    شهریه تحصیل یک ساله در دوره کارشناسی در رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه Yasar که در شهر ازمیر قرار گرفته است، در حدود 7.470 یورو می‌باشد که با احتساب 4 سال تحصیلی مبلغ کل برای گرفتن مدرک کارشناسی از این دانشگاه در حدود 29.880 یورو می‌شود.

•    شهریه یک سال تحصیلی در مقطع ارشد در رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه سابانچی Sabanci، 14.358 یورو است که با توجه به طول دروه 2 ساله این رشته، دانشجو باید مبلغی درحدود 28.716 یورو پرداخت کند.

•    شهریه یک سال تحصیل در دوره‌ کارشناسی ارشد دانشگاه Ozyegin که در استانبول واقع شده است در حدود 7.136 یورو است که طول این برنامه یک سال است.

البته لازم به ذکر است بدانید که اکثر دانشگاه‌های کشور ترکیه برنامه‌های متنوع بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی خود اختصاص داده‌اند و دانشجو با ارائه درخواست به دفتر پذیرش بورسیه‌ها، می‌تواند برای گرفتن این بورسیه‌ها اقدام کند و در هزینه‌های تحصیلی خود صرفه جویی کند.

اگر خواهان تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی هستید، کشور ترکیه فرصت‌های بسیار خوبی را پیش روی شما قرار داده است و فقط کافی است تا تصمیم نهایی خود را بگیرید و با مشاوران باتجربه گروه آموزشی لتس گو یونی تماس حاصل کنید.