مهاجرت به روسیه به عنوان یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان، روش‌های مختلفی دارد. علاوه بر متقاضیان سفر به روسیه و علاقمندان طبیعت و فرهنگ غنی این کشور، مهاجرت به روسیه نیز طرفداران بسیاری در میان تمام اقشار جامعه دارد. برای آگاهی از روش های مهاجرت به روسیه و همچنین شرایط دریافت اقامت دائم روسیه ما را در سایت موسسه مهاجرتی لتسگویونی همراهی کنید.

مهاجرت به روسیه

کشور روسیه، بازمانده‌ای مقتدر پس از فروپاشی شوروی سابق و پهناورترین کشور جهان و نهمین کشور پرجمعیت دنیاست که مرزهای شرقی آن با چین همسایه است و مرزهای غربی آن به اروپای غربی می‌رسد. بخشی از این سرزمین وسیع در آسیای شمالی و بخش از آن در اروپای شرقی قرار گرفته است.

بزرگترین کشور جهان با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی مشترک دارد و کرانه‌های ساحلی آن به اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی و نیز به دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک می‌رسد؛ از این رو، با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک هم ارتباط دریایی دارد.

مرزهای جنوب شرقی این کشور که در قاره آسیا قرار گرفته است، با کشورهای کره‌شمالی ، چین، مغولستان و قزاقستان مشترک است. جنوب غربی آن نیز با کشورهای جمهوری آذربایجان و گرجستان مرز مشترک دارد. در بخش‌های غربی و اروپایی نیز کشورهای اوکراین، بلاروس، لتونی، استونی، فنلاند و نروژ از همسایگان این سرزمین برشمرده می‌شوند.

این پهنه گسترده در جنوب قطب شمال واقع شده و به دلیل برودت بیش از حد هوا در مناطق سیبری، امکان زندگی و کشاورزی در خاک آن وجود ندارد؛ اما در زمینه گردشگری و ورزش‌های زمستانی بسیار مجهز است. در دیگر بخش‌های این عرصه، صنعت کشاورزی یکی از درآمدزاترین صنایع محسوب می‌شود و به صورت مکانیزه و مجهز صورت می‌گیرد. با این همه، طبق گزارش فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) در سراسر کشور روسیه ۲۱۵ میلیون هکتار اراضی قابل کشت و ۸۱۵ میلیون هکتار اراضی جنگلی وجود دارد.

مهاجرت به روسیه روش های مختلفی دارد.

فعالیت‌های اقتصادی این سرزمین پهناور در زمینه‌های مختلف تولید از جمله نفت، گاز، چوب، ماشین آلات، مواد شیمیایی، فلز، کشاورزی برای تولید غذا، بافندگی، مبلمان و تولید انرژی بوده است؛ با توجه به نفت‌خیز بودن این کشور، عدم تمرکز فعالیت‌های اقتصادی بر درآمدهای نفتی و تولیدات خام، این کشور را به یکی از قدرتمندترین‌های جهان تبدیل کرده است.

با افزایش تولید ناخالص داخلی، کشور روسیه در سال 2017 به عنوان هشتمین اقتصاد بزرگ جهان (ششمین بر مبنای قدرت برابری خرید) شناخته شد؛ با اینکه تولیدات و فعالیت‌های اقتصادی این کشور بسیار به منابع طبیعی عظیم خود متکی است، اما تدابیر سودآور و دوراندیشانه مسئولان کشور روسیه را به یکی از قدرت‌های اقتصادی جهان تبدیل کرده است.

علیرغم اینکه شرایط اقتصادی و سیاسی این کشور به ثبات مشخصی رسیده و امنیت مالی در فعالیت‌های اقتصادی دیده می‌شود، اما در کل آمار سرقت و دزدی در این کشور کمی بالاست. بنابراین در پروسه فعالیت‌های روزانه توجه به این موضوع اهمیت بسیاری دارد.

تنوع فرهنگی این سرزمین باستانی، کشور روسیه را به یکی از رنگارنگ‌ترین کشورهای جهان تبدیل کرده است؛ از  اسلاوها، باشقیرها و تاتارها گرفته تا چچنی‌ها، اکراینی‌ها و آذربایجانی‌ها توانسته‌اند در تولیدات فرهنگی این سرزمین نقش مهمی ایفا کننند؛ شاید به همین دلیل باشد که ادبیات روس نیز مانند بسیاری از جنبه‌های فرهنگی دیگر آن بر غرب چیره شده است.

امکان ندارد کسی خود را اهل مطالعه و فرهنگ بداند و آوازه قلم روس‌ها مانند نمایشنامه‌های چخوف، رقص کلمات در آثار باختین، آثار رویایی تولستوی، داستایوفسکی، آخماتووا و ... به گوشش نرسیده باشد. هنر روس‌ها در نمایش شهرها نیز طنازی می‌کند؛ ایستگاه‌های مترو، نگاره‌ها آذین‌بخش خیابان‌ها و پارک‌ها و ابنیه‌های مراکز فرهنگی و دولتی همگی نشانی بارز از ژرفای فرهنگی این سرزمین دارند.

تاریخ پرفراز و نشیب و تنوع آب و هوایی و جغرافیایی، جاذبه‌های تاریخی و طبیعت گردی فراوانی را در این سرایِ تنوع رقم زده و صنعت گردشگری کشور روسیه را با اقبال خوبی مواجه کرده است. به هیمن علت، بسیاری از متقاضیان مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه‌گذاری طرح‌های کسب‌وکار خود را در زیرمجموعه‌های صنعت گردشگری ارائه می‌دهند.

با اینکه زبان رسمی کشور روسیه، زبان روسی اعلام شده است؛ اما ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خودگردان آن به کار گرفته می‌شود. جالب است که بدانید روسی پرگویشورترین زبان مادری در اروپا و از نظر جغرافیایی گسترده‌ترین زبان در اوراسیا محسوب می‌شود. در برخی روش های مهاجرت به روسیه تسلط به زبان روسی الزامی است.

تقسیمات کشوری در این سرزمین گسترده کمی پیچیده است؛ به طور کلی کشور روسیه شامل ۸۳ واحد فدرال و ۲۱ جمهوری خودگردان می‌شود که هر یک قوانین خاص خود را برای اداره کشور و همچنین جذب مهاجر دارند. بنابراین پیش از اقدامی برای دریافت اقامت روسیه باید به قوانین شهر و منطقه مورد نظر توجه داشت.

وسعت خاکی این کشور موجب شده تا ۹ منطقه زمانی در کشور روسیه ایجاد شود؛ شهر کالینینگراد که در بخش اروپایی واقع شده، ۱ ساعت از وقت پایتخت یعنی شهر مسکو عقب‌تر است و شهر ماگادان که در شرق روسیه جای خوش کرده، ۸ ساعت از وقت مسکو جلوتر است. در طول مراحل درخواست مهاجرت به کشور روسیه توجه به این مقوله را فراموش نکنید.

پیش از مهاجرت به روسیه باید بدانید که اجاره خانه در این کشور به صورت ماهانه پرداخت می‌شود و چیزی به عنوان مبلغ رهن وجود ندارد. متقاضی موظف است در هنگام عقد قرارداد، اجاره دو ماه را به یکجا پرداخت کند؛ یک ماه پیش و اجاره ماه آخر. اگر از خدمات آژانس‌های املاک استفاده کرده باشید، مبلغ یک‌ماه اجاره را هم به این مراکز باید پرداخت کنید.

مهاجرت تحصیلی به روسیه

بر اساس گزارش‌های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، شهروندان کشور روسیه بالاترین آمار فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در جهان را از آن خود کرده‌اند. هرساله بیش از 200 هزار نفر از حدود  ۱۷۰ کشور جهان برای تحصیل وارد خاک این کشور می‌شوند که بسیاری از آن‌ها در شهر و منطقه محل تحصیل ماندگار می‌شوند.

از میان 766 موسسه آموزش عالی، تعداد قابل توجهی از دانشگاه های کشور روسیه در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته‌اند. با نگاهی گذرا به این مطلب می‎توان اهمیت آموزش در زیرساخت‌های این کشور را درک کرد.

بسیاری از دانشگاه‌های مطرح و معتبر جهان با تاسیس شعبه‌ای در خاک کشور روسیه، اقدام به پذیرش دانشجویان بین‌المللی می‌کنند و به دانشجویان فارغ‌التحصیل مدرک دوگانه اعطا می‌کنند؛ از این رو، برای ادامه تحصیل به آسانی می‌توان به کشور اصلی دانشگاه مورد نظر مهاجرت کرد.

دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های روسیه به ترجمه و اسکن مدارک شناسایی، مدارک و سوابق تحصیلی، مدرک زبان (بسته به نوع دانشگاه انگلیسی یا روسی) با نمره متوسط به بالا و ... نیاز دارد. لیست مدارک مورد نیاز هر رشته تحصیلی را می‌توان در سایت رسمی دانشگاه مورد نظر پیدا کرد.

کشور روسیه در شمار معدود کشورهایی قرار گرفته است که امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان خارجیِ واجد شرایط ایجاد کرده است. افزون بر این، برنامه‌های کمک‌هزینه متنوعی نیز برای پوشش بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی طراحی شده تا به جذب دانشجویان بین‌المللی کمک کند.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه می‌توانند در صورت موفقیت در فرایند پذیرش، در تمامی دانشگاه‌ها و مقاطع به تحصیل بپردازند. برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر ابتدا باید شرایط و مدارک مورد نیاز رشته تحصیلی را مطالعه و آن‌ها را گردآوری کرد.

تدریس در دانشگاه های کشور روسیه به زبان‌های انگلیسی و روسی صورت می‌گیرد؛ اگر شما یکی از مدارک زبان‌های گفته شده را داشته باشید، می‌توانید روی دانشگاه‌های مشخصی متمرکز شوید. در غیر این صورت با گذراندن دوره زبان در دانشگاه می‌توانید گستره انتخابی بسیاری در رشته‌های دانشگاه داشته باشید.

سیستم آموزشی کشور روسیه برای دانشجویان خارجی دوره‌ای به عنوان دوره پاتفک طراحی کرده است؛ این دوره که شرکت در آن برای متقاضیان برخی رشته‌ها الزامی است، زبان و درس‌های تخصصی رشته مورد نظر را مرور می‌کند؛ به این ترتیب ورود به دانشگاه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه هموار می‌شود.

پس از دریافت پذیرش تحصیلی و دعوت‌نامه رسمی از دانشگاه مورد نظر، باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کرد. ویزای تحصیلی در ابتدا با اعتبار یک‌ساله صادر می‌شود؛ در صورتی که وضعیت تحصیلی دانشجو در طول دوره از سوی مسئولان تایید شود، اعتبار ویزا تا پایان دوره تحصیلی تمدید می‌شود.

برای درخواست ویزای دانشجویی باید مدارک مشخصی را گردآوری و به همراه فرم تکمیل‌شده درخواست برای سفارت ارسال کرد. از جمله این مدارک می‌توان به گواهی تمکن مالی، گواهی سلامت (عدم ابتلا به ایدز)، سوابق تحصیلی و شغلی، نمره مدرک زبان، عکس و مدارک شناسایی اشاره کرد.

ویزای تحصیلی به متقاضی اجازه کار نیمه‌وقت همزمان با دوره تحصیل را نیز می‌دهد. کسب تجربه تحصیل و کار در این کشور می‌تواند شرایط را برای دریافت اقامت دائم روسیه در مراحل بعدی مهیا کند. به عبارت دیگر، ویزای تحصیلی به تنهایی منتج به مجوز اقامت دائم روسیه نمی‌شود؛ متقاضی باید ابتدا وارد بازار کار این کشور بشود و با پرداخت مالیات و حضور در خاک، مشروط به دریافت این مجوز شود.

روش های مهاجرت به روسیه برای گروه سنی مشخصی طراحی شده است.

ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه های این کشور و همچنین کسب تجربه و سابقه کار در حین تحصیل می‌تواند کارفرمایان را برای دریافت پیشنهاد شغلی اقناع کند، اما در صورتی که متقاضی بخواهد با ورود مستقیم به بازار کار برای دریافت اقامت دائم روسیه اقدام کند، چه راهی باید در پیش بگیرد؟

مهاجرت کاری به روسیه

متقاضیان کار در روسیه باید با دریافت پیشنهاد کاری و مجوز کار، برای دریافت ویزای کاری و اقامت روسیه اقدام کنند؛ به عبارت دیگر، برای مهاجرت کاری به کشور روسیه ابتدا باید با کارفرمایان مکاتبه کرد و در صورت جلب توجه و رضایت آن‌ها، برای مراحل بعدی اقدام کرد.

متقاضیان کار در روسیه می‌توانند با مراجعه به سایت‌های کاریابی، از شرایط و مدارک بازار کار رشته و حرفه خود اطلاعات کافی کسب کنند. از جمله مشاغل مورد نیاز این کشور می‌توان به متخصص IT، طراح دکوراسیون داخلی، مهندس مکانیک، مهندس طراحی ساختمان، مهندس صنایع، مهندس معدن، مهندس معماری، راننده ماشین آلات صنعتی، آرایشگر حرفه‌ای، طراح لباس، پزشک، و آشپز حرفه‌ای اشاره کرد.

به طور کلی، تسلط به زبان‌های روسی و انگلیسی، داشتن مدرک فارغ‌التحصیلی دانشگاهی در ارتباط با حرفه مورد نظر و ... از جمله شرایط مورد نیاز کار در این کشور است. با اینکه بسیاری از کارفرماها مدرک زبان از متقاضی درخواست نمی‌کنند، اما دانش زبان‌های مختلف می‌تواند در امر اقامت روسیه متقاضی را یاری کند.

اگر متقاضی موفق به کسب رضایت کارفرما شود، می‌تواند مجوز کار دریافت کند. از این پس پیگیری تمام امور مربوطه به عهده کارفرما خواهد بود. البته مدارک لازم باید توسط متقاضی گردآوری و ارسال شود؛ از جمله پاسپورت معتبر، مدارک تحصیلی، مدارک زبان، مدارک مربوط به سابقه کار، بیمه نامه مسافرتی و فیش پرداخت 2000 روبلی صدور ویزای کار.

با دریافت مجوز و پیشنهاد کاری، متقاضی می‌تواند با ویزای سه ماهه (90 روز) وارد خاک این کشور شود و با دریافت فرم‌های مورد نیاز از سوی کارفرما، ویزای کاری کشور روسیه را با اعتبار یک‌سال دریافت کند. البته باید توجه داشت که افراد متخصص با درآمد سالانه 2 میلیون روبل می‌توانند ویزای Multiple-entry visa دریافت کنند.

متقاضی با دریافت ویزا می‌تواند به همراه خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال) وارد خاک این کشور شود. در طی اعتبار ویزا فرزندان می‌توانند در مدارس دولتی این کشور به تحصیل رایگان بپردازند. در پایان اعتبار ویزا متقاضی با ارائه گواهی‌نامه اشتغال به کار و پرداخت مالیات می‌تواند مدت زمان اعتبار آن‌را تمدید کند و در پایان سال پنجم برای درخواست اقامت دائم روسیه اقدام کند.

میانگین حقوق ماهانه مهاجران پس از کسر مالیات در کشور روسیه حدود 425 یورو است. البته میزان حقوق دریافتی مانند مخارج زندگی به شهر محل سکونت نیز بستگی دارد؛ در شهر مسکو به عنوان پایتخت و مهم‌ترین شهر، میزان حقوق ماهانه دو برابر این میزان برآورد می‌شود.

مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند با دریافت ویزاهای سرمایه‌گذاری خارجی وارد این کشور شوند؛ بسته به نوع فعالیت افراد، ویزاهای مختلفی (تک ورودی و دو ورودی با اعتبار برای 1 یا 3 ماه یا ویزای چندبار ورود با اعتبار 3، 6 یا 12 ماهه) برای اقامت روسیه در نظر گرفته شده است. 

سرمایه‌گذاری، یکی از بهترین روش ‌های مهاجرت به روسیه و آسان‌ترین راه دریافت اقامت روسیه محسوب می‌شود. در این روش باید پیش از هر گونه اقدام و ثبت درخواستی، گواهی تأییدیه مبنی بر وضعیت جسمی سالم و بیمه پزشکی متقاضی، مدارک قانونی مبنی بر عدم سوء پیشینه و قانونی بودن سرمایه‌اش ارائه شود.

جهت تثبیت سیستم حاکم بر بازار و تشویق سرمایه‌گذاران خارجی دولت روسیه به متقاضیان واجد شرایط اقامت دائم روسیه را اعطا می‌کند و رفتار یکسانی با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی دارد. برای مثال میزان مالیات تعیین شده برای تمامی سرمایه‌داران 20 درصد اعلام شده است.

سرمایه‌گذاران خارجی برای اخذ اقامت روسیه می‌توانند با کمک مالی، خرید املاک و یا سرمایه‌گذاری سودآور تجاری پس از 3 سال به اقامت دائم روسیه دست‌یابند و با دریافت حق سکونت و شهروندی آزادانه در این کشور زندگی کنند.

از جمله بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشور روسیه می‌توان به صنایع مربوط به نفت‌وگاز، شیلات و مواد غذایی دریایی، کشت غلات کشاورزی، مهندسی مکانیک و شرکت فلزکاری، تجارت پوشاک و آموزش اشاره کرد.

حداقل سرمایه اولیه برای سرمایه‌گذاری در کشور روسیه 128000 دلار اعلام شده است؛ در پیش‌نویسی از قانون که در نوامبر سال 2020 توسط وزارت اقتصاد کشور اعلام شد، سرمایه‌گذاران می‌توانند در ازای حداقل سرمایه گذاری 10 میلیون روبلی (تقریباً 130،000 دلار) در یک شرکت روسی که حداقل 10 شغل ایجاد می کند، حق اقامت دائم روسیه را بدست آورند.

متقاضیان مهاجرت به کشور روسیه می‌توانند با 5 روش در خاک این کشور سرمایه‌گذاری کنند؛ راه‌اندازی کسب‌وکار با سرمایه 50 میلیون روبلی (سرمایه 15میلیون روبلی در صورتی که با دولت همکاری شود)، سرمایه‌گذاری در کسب‌وکاری که قبلا ایجاد شده است (حداقل 15 میلیون روبل)، ثبت شرکت با سرمایه اولیه 10میلیون روبلی و ایجاد حداقل 10 شغل، اوراق قرضه دولتی به ارزش 30میلیون روبل و بیشتر و خرید ملک و مستغلات به ارزش 30 میلیون روبل و بیشتر.

اخذ اقامت روسیه شرایط مختلفی دارد.

مهاجرت به روسیه از طریق خرید ملک

بر اساس قوانین مهاجرتی کشور روسیه، اتباع خارجی می‌توانند اقدام به خرید ملک‌های تایید شده کنند؛ در تمامی شهرهای کشور روسیه می‌توان ملک مسکونی خرید، به شرط آن‌که ملک در نقاط مرزی قرار نگرفته باشد. علاوه‌بر این، زمین‌های کشاورزی طبق قوانین خاصی به اتباع خارجی فروخته می‌شود.

اگر متقاضی بتواند ملکی به ارزش 30 میلیون روبل (تقریباً معادل 400 هزار دلار) خریداری کند، می‌تواند به مجوز اقامت روسیه دست پیدا کند. باید توجه داشت که علاوه‌بر هزینه خرید ملک، متقاضی موظف به پرداخت سایر هزینه‌ها از جمله حق الزحمه بنگاه معاملات املاک (2 تا 5 درصد از مبلغ کل معامله)، هزینه ثبت اسناد در دفترخانه (0.7 تا 1.5 از کل معامله) و هزینه ثبت نام است. مالیات بر ارزش افزوده ملک نییز 20 درصد از مبلغ کل معامله اعلام شده است.

قیمت هر متر مربع از ملک بسته به شهر و موقعیت مکانی آن در میان محله شهر متفاوت است. به طور میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر مسکو 4290 یورو و خارج از مرکز شهر مسکو 1997 یورو برآورد می‌شود. در شهر سنت‌پترزبورگ، دیگر کلان‌شهر مهم این کشور هم میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر  2067 یورو و در حومه شهر حدود 1238 یورو تخمین زده می‌شود.

مهاجرت به روسیه از طریق تولد فرزند

تابعیت فرزند در کشور روسیه بر مبنای خون تعریف شده است؛ این بدان معناست که پدرومادر یا یکی از آن‌ها باید شهروند کشور روسیه باشند تا حق شهروندی این کشور به فرزند داده شود. در بسیاری از کشورهای دیگر مانند کانادا، تابعیت فرزند متولد شده در آن کشور بر مبنای اصل خاک است؛ بنابر این قانون، فرزند به صرف به دنیا آمدن در خاک آن کشور، تابعیت آن‌را دریافت می‌کند.

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

یکی از ساده‌ترین روش‌های مهاجرت به روسیه، ازدواج با شهروندان روس است. این روش که جدیدترین قانون تابعیت فدراسیون روسیه محسوب می‌شود، در اولین گام منجر به دریافت اقامت دائم روسیه می‌شود و با تمدید این مجوز می‌توان به حق شهروندی و حتی پاسپورت دست یافت.

در بخش ابتدایی ماده 13 قانون فدرال اعلام می‌کند که اتباع خارجی بالای 18 سال و بیشتر برای دریافت حق شهروندی این کشور باید پنج سال در فدراسیون زندگی کنند؛ اما فردی که با یک شهروند روسی ازدواج کرده باشد، از این قاعده مستثنا می‌شود. بنابراین مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج با اتباع روس سریع‌ترین راه رسیدن به مجوز اقامت دائم روسیه برشمرده می‌شود.

برای ثبت ازدواج رسمی باید به اداره ثبت احوال محلی یا Zapis Aktov Grazhdanskogo Sostoyaniya مراجعه کرد و با ارائه مدارک مورد نیاز درخواست را ثبت کرد. از روز ثبت درخواست تا زمان صدور گواهی ازدواج حدود یک تا دو ماه (32 تا 60 روز کاری) زمان می‌برد. 

فرد روسی برای ازدواج با تبعه غیر روس باید تمکن مالی مناسبی ارائه دهد تا توانایی مالی مخارج زندگی مشترک را به اثبات برساند. اگر ازدواج مطابق قانون فدرال به رسمیت شناخته نشود، درخواست ثبت آن و همچنین درخواست اقامت دائم همسر با مشکل مواجعه خواهد شد.

اگر از زمان ثبت ازدواج شخص با فرد روسی یک‌سال بگذرد و با ارائه اسناد منبع درآمد قانونی را بتوان به اثبات رساند، مجوز اقامت دائم روسیه صادر می‌شود. در مرحله بعدی که درخواست حق شهروندی این کشور است، متقاضی باید ثابت کند که سابقه كيفري در روسيه ندارد، از قوانين كشور تبعيت می‌کند و به زبان روسی تسلط کافی دارد.

بر اساس قوانین مهاجرتی فدراسیون، همسران یک سال پس از ثبت ازدواج در دفاتر رسمی ازدواج روسیه (ZAGS) باید در کنار همدیگر زندگی کنند و پایبندی رسمی و عرفی به تعهد ازدواج را به اثبات برسانند. در برخی مواقع کارشناسان اداره مهاجرت قطعیت و واقعی بودن زندگی مشترک افراد را بررسی می‌کنند. پس از یک سال از تاریخ ثبت ازدواج می‌توان برای دریافت حق شهروندی اقدام کرد. پس از تابعیت امکان طلاق وجود دارد.

هزینه مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه بسته به روشی که برای دریافت اقامت روسیه اتخاذ می‌شود، هزینه‌های متفاوتی دارد؛ برای مثال در مهاجرت تحصیلی باید هزینه تحصیل و شهریه موسسات آموزشی در تمام طول را در نظر گرفت و در روش سرمایه‌گذاری میزان سرمایه اولیه و مخارج مورد نیاز راه‌اندازی کسب‌وکار را محاسبه کرد.

اما هزینه‌های زندگی جزء لاینفک مهاجرت است که کاملا به سبک زندگی افراد بستگی دارد. به طور کلی هزینه‌های زندگی یک خانواده چهار نفره بدون احتساب هزینه مربوط به مسکن که بسیار متنوع است، ماهانه 1,558.94 دلار آمریکا آب می‌خورد.

یک فرد مجرد هم بدون احتساب هزینه مسکن به طور میانگین ماهانه چیزی حدود 448.39 دلار آمریکا هزینه دارد. با برآورد هزینه‌های زندگی و درآمد ماهانه افراد، زندگی در روسیه به صرفه و در برخی موارد (حدود 23 درصد) ارزان‌تر از ایران تخمین زده می‌شود.

باید توجه داشت که مسکو پایتخت این کشور یکی از گران‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود و هزینه زندگی به خصوص هزینه مربوط به مسکن در این شهر بسیار بالاست. اما این پهنه وسیع و شهرهای بی‌شمارش تنوع بسیاری در هزینه‌های زندگی دارد.

اقامت دائم روسیه

همان‌طور که در این نوشتار به تفضیل روش‌های مهاجرت به کشور را شرح دادیم، روش‌های دریافت اقامت روسیه تنوع بسیاری دارد و هر یک از آن‌ها برای گروه سنی خاصی مناسب است. بر اساس قوانین مهاجرتی کشور روسیه، با تمدید اقامت موقت فارغ از نوع و روش آن، می‌توان به مجوز اقامت دائم روسیه دست یافت.

معمولا مدت زمان اقامت دائم کشور روسیه با اعتبار 5 ساله صادر می‌شود که قابل تمدید است. اگر متقاضی 6 سال پیاپی خارج از خاک کشور روسیه زندگی کند، مجوز اقامت او باطل می‌شود. از سویی دیگر، با تمدید مجوز اقامت می‌توان به حق شهروندی و پاسپور معتبر آن دست یافت.

شرایط زندگی در روسیه برای ایرانیان

تنوع فرهنگی در کشور روسیه بسیار بالاست؛ عطر فرهنگ را می‌توان از بناهای تاریخی، سبک‌های هنری و حتی زائقه و سلیقه شهروندان آن در غذاها نیز یافت. این سرزمین از گذشته‌های دور میزبان اقوامی بوده که در همسایگی کشورمان می‌زیسته‌اند.

به طور میانگین نرخ بیکاری در کشور روسیه همواره پایین‌تر از کشورهای منطقه بوده است؛ در سال‌های اخیر این نرخ به میزان کمتر از 5% در سراسر این پهنه خاکی بوده است. بنابراین یافتن شغل برای مهاجران چندان دشوار نیست؛ به ویژه برای مهارت‌های مورد تقاضای این کشور.

روابط سیاسی کشور روسیه با ایران در سال‌های اخیر روند خوبی داشته است؛ بنابراین صدور ویزا در صورتی که متقاضی واجد شرایط کلی باشد، با مشکلی رو به رو نمی‌شود. متقاضیان ایرانی از تمامی روش‌های گفته شده برای مهاجرت می‌توانند شانس خود را برای دریافت اقامت کشور روسیه امتحان کنند.