با مطالعه لیست ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل قبل از اپلای، میتوانید مسیر پیش روی خود را به راحتی ترسیم نمایید. هزینه زندگی در این کشور اروپایی آسیایی نیز مانند دیگر نقاط جهان بسته به شهرها و محله‌های آن بسیار متفاوت است. برای یافتن پاسخی درست برای این سوال که ارزان ترین شهر ترکیه کجاست با ما تا پایان این بخش از مجله سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی همراه شوید.

ارزانترین شهرهای ترکیه برای تحصیل و زندگی مقصد بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی است.

ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل

برای مطالعه لیست ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل باید توجه داشت که هزینه‌های دوره مهاجرت تحصیلی به دو بخش عمده هزینه تحصیل و مخارج زندگی در کشور مقصد تقسیم می‌شود. تحصیل در ترکیه در دو نوع دانشگاه‌های خصوصی و دولتی امکان‌پذیر است؛ همان‌طور که می‌توان حدس زد، مخارج تحصیل در موسسات آموزش عالی خصوصی گران‌تر از نوع دولتی آن است.

بنابراین، با انتخاب دانشگاه‌های دولتی و دریافت پذیرش تحصیلی از طریق شرکت در آزمون ورودی می‌توان از هزینه‌های مربوط به شهریه و تحصیل به میزان چشم‌گیری کاست. البته باید توجه داشت که برخی موسسات آموزش عالی دولتی نیز بدون آزمون ورودی و با دریافت شهریه بیشتر پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند.

برای مثال می‌توان به دانشگاه بغازچی Boğaziçi University اشاره کرد که از بهترین دانشگاه های ترکیه در بخش دولتی‌ست. دانشگاه فناوری خاورمیانه Middle East Technical University، و دانشگاه معمار سینان Mimar Sinan University از ارزان‌ترین و همزمان بهترین دانشگاه های ترکیه برشمرده می‌شوند که برای علاقمندان به تحصیل در ترکیه هم پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند.

علاوه‌بر انتخاب موسسه آموزش عالی ارزان با شهریه کم، دانشجویان واجد شرایط نیز می‌توانند با دریافت بورسیه تحصیلی بسته به شرایط تا میزان چشمگیری از هزینه‌های تحصیل و شهریه بکاهند. رزومه تحصیلی قوی می‌تواند هزینه‌های تحصیل در ترکیه را تا 80 و حتی 100 درصد کاهش دهد. برای اطلاع از شرایط ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه کلیک کنید.

همان‌طور که گفتیم، بخش دوم هزینه‌های تحصیل در ترکیه مربوط به مخارج زندگی می‌شود. بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی در اقامتگاه‌های اختصاصی یا خوابگاه‌های داخل پردیس‌های دانشگاه های ترکیه زندگی می‌کنند. در این صورت می‌توان هزینه‌های مربوط به رفت‌وآمد را تا حدودی کاهش داد. در برخی شهرها مانند استانبول (به‌خصوص محله‌های واقع در بخش اروپایی) استفاده از خوابگاه‌ها هزینه بسیار کمتری از اجاره آپارتمان خصوصی دارد.

عمده هزینه‌های زندگی طول دوره مهاجرت تحصیلی مربوط به مسکن و اقامتگاه می‌شود. قیمت مسکن (چه برای خرید و چه کرایه) در برخی از شهرهای ترکیه ارزان‌تر از کلان‌شهری مانند استانبول است. این شهر از نظر هزینه مربوط به کرایه مسکن، و مخارج مربوط به آب، گاز و برق رتبه اول را در کشور ترکیه دارد. با اینکه با راهکارهایی می‌توان هزینه زندگی دانشجویی را در استانبول تا حدودی کاهش داد، اما به طور کلی این کلان‌شهر پرآوازه شهری گران محسوب می‌شود.

با اینکه بهترین دانشگاه های ترکیه در شهر استانبول مستقر شده‌اند، اما دیگر شهرهای این کشور خوش‌منظر نیز موسسات آموزش عالی برجسته‌ای ایجاد شده‌اند. به نقل از سایت اراسموس ترکیه در استانبول، ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل عبارتند از شهرهای شانلی‌اورفه ، قیصریه، مرسین، قونیه، اسکندرون و ختای (یا حاتای یا هاتای) که دارای طبیعتی جذاب و سطح زندگی ارزان هستند. 

برای یافتن پاسخ به سوال «هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه چگونه است» کلیک کنید. با احتساب هزینه‌های مربوط به مسکن که بیشینه مخارج مهاجرت تحصیلی را به خود اختصاص داده است و موسسات آموزش عالی پذیرای متقاضیان تحصیل در ترکیه، در ادامه به معرفی لیستی از ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل می‌پردازیم.

شهر قونیه

شهر قونیه مرکز استان قونیه از کلانشهرهای جنوب مرکزی کشور ترکیه محسوب می‌شود که در حاشیه جنوب غربی فلات آناتولی مرکزی قرار گرفته است. این سرزمین باستانی هفتمین شهر پرجمعیت ترکیه با جمعیت کلان شهر بیش از 2.2 میلیون نفر به حساب می‌آید و از شهرهای توسعه یافته صنعتی کشور ترکبه برشمرده می‌شود.

منطقه قونیه از هزاره سوم قبل از میلاد مسکونی بوده است و توسط تمدن‌های بزرگ تاریخ از جمله پارسیان (هخامنشیان و سلجوقیان) اداره می‌شد. نام سوفیه در فرهنگ ایرانی یادآور مولانا و طریقه صوفی‌گری‌ست.

این شهر در حدود 160 کیلومتری پایتخت واقع شده و تا استانبول حدود 700 کیلومتر فاصله دارد. هزینه زندگی دانشجویی در شهر قونیه به عنوان یکی از ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل ماهانه حدود 270 دلار آمریکا برآورد می‌شود و کرایه آپارتمان یک‌خوابه ماهانه حدود 100 دلار است.

از مهم‌ترین دانشگاه های ترکیه در شهر قونیه می‌توان به دانشگاه سلجوق Selçuk University اشاره کرد که در بین ایرانی‌ها به دانشگاه سلجوقیه مشهور است. دانشگاه سلجوقیه پرجمعیت‌ترین موسسه آموزش عالی در کشور ترکیه برشمرده می‌شود.

دانشگاه سلجوقیه شامل ۲۲ دانشکده، ۴ مدرسه عالی، ۱ مدرسه عالی زبان‌های خارجه، ۲۲ مدرسه عالی فنی حرفه‌ای، ۲۰ مرکز تحقیقاتی و ۵ انستیتو است و با ۸۵۰۰۰ دانشجوی داخلی و خارجی یکی از دانشگاه‌های مادر کشور ترکیه محسوب می‌شود.

علاوه بر این موسسه آموزش عالی مهم کشور ترکیه، دانشگاه دولتی نجمتین (نجم‌الدین) ارباکان Necmettin Erbakan University و دانشگاه خصوصی کاراتای KTO Karatay University نیز در شهر قونیه مستقر هستند. 

قونیه یکی از ارزانترین شهرهای ترکیه برای زندگی و تحصیل است.

شهر قیصریه

قیصریه یک شهر صنعتی بزرگ در آناتولی مرکزی‌ست و مرکز استانی به همین نام است. این شهر در دامنه آتشفشان غیرفعال کوه ارکیس Erciyes واقع شده و میراث‌دار یادمان‌های دوره سلجوقی و عثمانی است. 

قیصریه در 350 کیلومتری پایتخت قرار دارد و میزان سه دانشگاه ملی و دولتی و یک دانشگاه خصوصی شده است. دانشگاه ملکشاه Melikşah University پردیسی مجهز نیز در شهر قیصریه بنا کرده است.

دانشگاه ارجیس Erciyes University با ۱۶ دانشکده، ۶ مؤسسه، ۸ کالج، ۸ مرکز فنی حرفه‌ای، ۱۳ مرکز تحقیقاتی، ۴ بیمارستان تخصصی، ده‌ها کارگاه فنی آموزشی و کتابخانه‌های تخصصی میزبان گرم علاقمندان به تحصیل در ترکیه است.

دانشگاه عبدالله گل Abdullah Gül University در سال 2010 افتتاح شده و از 5 دانشکده تشکیل شده که 12 برنامه کارشناسی و 11 برنامه تحصیلات تکمیلی (6 برنامه کارشناسی ارشد و 5 برنامه دکترا) را به زبان انگلیسی تدریس می‌کند. 

دانشگاه نوح ناجی یزگان Nuh Naci Yazgan University از دیگر موسسات آموزش عالی خصوصی است که در سال 2009 تاسیس شد و با 4 دانشکده، 2 کالج و 1 انستیتوی تخصصی میزبان متقاضیان مهاجرتی تحصیلی می‌شود.

دانشگاه قیصریه در 18 مه 2018 از دانشگاه ارجیس جدا شد و به طور مستقل به جذب علاقه‌مندان تحصیل در ترکیه پرداخت. پردیس اصلی آن به نام پردیس پانزدهم تموز در منطقه تالاس قرار گرفته است. تا سال 2021 این مجموعه دارای پنج دانشکده، یک موسسه و یازده مدرسه حرفه‌ای است.

هزینه زندگی در قیصریه در ماه به طور میانگین 250 دلار آمریکا برآورد می‌شود. کرایه یک آپارتمان تک‌خوابه بسته به محله و امکانات آن ماهانه 84 دلار تا 180 دلار آب می‌خورد. به عنوان یکی از ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل ارزش آپارتمان در مرکز شهر به ازای هر متر مربع 576 دلار است و آپارتمان‌های حومه شهر به ازای هر متر مربع حدود 373 دلار قیمت دارند.

شهر قیصریه از ارزانترین شهر های ترکیه برای زندگی و تحصیل است.

شهر سیواس

سیواس از شهرهای مرکزی کشور ترکیه مرکز استانی به همین نام است و در دره وسیع رودخانه قزل‌ایرماق Kızılırmak  گسترده شده است. علت نامگذاری این رود، رنگ قرمز بستر آن است که رنگ آب را متمایل به رنگ سرخ می‌نمایاند. سیواس در طول تاریخ پر فراز و نشیبش دوبار به عنوان پایتخت امپراتوری‌ها معرفی شده و نقش مهمی در شکل‌گیری فرهنگ امروزی کشور ترکیه ایفا کرده است.

این شهر مرکز تجاری و صنعتی استان به حساب می‌آید، اگرچه اقتصاد آن به طور سنتی بر پایه کشاورزی استوار است. سیواس همچنین یک مرکز ارتباطی برای مسیرهای تجاری شمال - جنوب و شرق - غرب به ترتیب به عراق و ایران است. با توسعه راه آهن، شهر اهمیت اقتصادی جدیدی را به عنوان محل اتصال خطوط ریلی شهرهای آنکارا، قیصریه، سامسون و ارزروم به دست آورد.

سیواس در 430 کیلومتری پایتخت قرار گرفته و میزبان یکی از مشهورترین موسسات آموزش عالی دولتی این کشور است. دانشگاه جمهوریت سیواس Sivas Cumhuriyet University یک موسسه دولتی‌ست است که در سال 1973 در پنجاهمین سالگرد جمهوری ترکیه تاسیس شد. 

پردیس اصلی این موسسه در 5 کیلومتری مرکز شهر سیواس و در مساحت 2720 هکتار کنار رودخانه قزل‌ایرماق قرار گرفته است. جالب است که بدانید پردیس این مجموعه پنجمین پردیس دانشگاهی بزرگ سراسر کشور ترکیه شناخته می‌شود.

زندگی در شهر سیواس از ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل در ماه به طور میانگین 210 دلار هزینه دارد. کرایه آپارتمان یک‌خوابه ماهانه 120 تا 200 دلار برآورد می‌شود. برای خرید آپارتمان در سیواس به ازای هر مترمربع باید 270 دلار تا 360 دلار در نظر گرفت.

شهر سیواس یکی از ارزانترین شهرهای ترکیه برای تحصیل و رندگی است.

شهر مانیسا

مانیسا مرکز استان مانیسا شهری بزرگ در منطقه اژه سرزمین ترکیه است و در حدود 40 کیلومتری ازمیر، 430 کیلومتری استانبول و 560 کیلومتری آنکارا قرار گرفته است. مانیسا مدرن شهری غنی از صنعت و خدمات در نزدیکی شهر بندری بین المللی ازمیر واقع شده و سرزمینی حاصلخیز دارد.

این شهر باستانی یادمان‌های تاریخی بسیاری از امپراتوری‌های لیدی، هلنی، بیزانس، سلجوقیه و عثمانی را برای انسان امروز به یادگار گذاشته است. علاوه بر جذابیت‌های تاریخی، طبیعت زیبا و آب‌وهوای دلپذیر آن مورد توجه گردشگران و علاقمندان به تحصیل در ترکیه قرار گرفته است.

دانشگاه جلال بایار مانیسا Manisa Celal Bayar University یکی از موسسات آموزشی دولتی کشور ترکیه است که در سال ۱۹۹۲ در شهر مانیسا تاسیس شد. این مجموعه متشکل از ۵ دانشکده، ۴ مدرسه عالی، ۱۴ مدرسه عالی آموزش مهارت، ۳ انستیتو و ۹ مرکز تحقیقات است.

کادر آموزشی آن را ۴۵  استاد، ۴۳ دانشیار، ۱۹۳ استادیار، ۱۱۵ مربی، ۳۶۲ محقق، ۵۱ مدرس و ۴۲ کادر متخصص تشکیل داده‌اند. دانشکده پزشکی جلال بایار مانیسا بیمارستانی مجهز با ۴۰۰ تخت بیمارستانی دارد تا آموزش‌های عملی را تحت نظر خود ارائه دهد.

هزینه زندگی دانشجویی در شهر مانیسا حدود 280 دلار در ماه برآورد می‌شود. اجاره آپارتمان یک‌خوابه در این شهر زیبا به طور میانگین 120 تا 150 دلار در ماه تخمین زده می‌شود. به گزارش سایت نومیئو میانگین درآمد خالص ماهانه شهر زیبای مانیسا حدود 430 دلار است که با توجه به هزینه‌های زندگی آن به عنوان یکی از ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل بسیار به صرفه است.

شهر مانیسا از ارزانترین شهرهای ترکیه برای تحصیل و زندگی است.

اسکی‌شهر

اسکی‌شَهیر یا اسکی شهر Eskişehir مرکز استان اسکی‌شهر ترکیه میان دو شهر بزرگ یعنی آنکارا و استانبول واقع شده و این موقعیت مکانی شرایط اقتصادی مناسبی را برای آن ایجاد کرده است. حضور دو موسسه آموزش عالی معتبر اسکی‌شهر را تبدیل به یک شهر دانشجویی کرده و بعد مسافتی آن تا شهرهای مهم کشور ترکیه موجب شده مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار بگیرد.

با وجود کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ در اسکی شهر و نمایه‌های صنعتی عظیم آن، گذر رود پرسوک (Porsuk)  از میانه شهر جلوه زیبایی به آن بخشیده است. به علت موقعیت اقتصادی آن یک خط قطار سریع‌السیر که به آنکارا و استانبول وصل شده‌است و مسافت بین آنکارا و اسکی شهر را که با اتوبوس ۳ ساعت است به یک ساعت و ۲۰ دقیقه تقلیل داده‌است.

سه موسسه آموزش عالی مهم و بزرگ در اسکی شهر مستقر هستند تا این سرزمین کوچک را مورد توجه متقاضیان تحصیل در ترکیه قرار دهد. دانشگاه آنادولو (یا آناتولی) Anadolu University از موسسات آموزش عالی خصوصی کشور ترکیه است که در سال 1958 تاسیس شد. دانشکده علوم ارتباط این مجموعه که یکی از بهترین‌های این رشته در کل کشور و حتی اروپا محسوب می‌شود، برای علاقمندان مهاجرت تحصیلی هم پذیرش صادر می‌کند.

دانشگاه عثمان قاصی اسکی شهر Eskişehir Osmangazi University یکی دیگر موسسات آموزش عالی دولتی کشور ترکیه در اسکی شهر است که در تاریخ 18 آگوست سال 1993 شروع به فعالیت کرد. سالانه نزدیک به 30 هزار دانشجو از این مجموعه پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند.

دانشگاه فنی اسکی شهر Eskişehir Technical University از موسسات دولتی این کشور است و تنها موسسه آموزش عالی دولتی‌ست که به آموزش خلبانی در سطح آکادمیک پرداخته است. مجموعه ESTU با پنج دانشکده، سه موسسه و دو مدرسه حرفه‌ای در دو پردیس میزبان بیش از 12000 دانشجو بوده است.

هزینه زندگی دانشجویی در اسکی شهر از ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل به طور میانگین 270 دلار برآورد می‌شود. کرایه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر 84 دلار تا 120 دلار و آپارتمان‌های خارج شهر حدود 53 دلار تا 73 دلار آمریکا اعلام شده است.

اسکی شهر از ارزانترین شهرهای ترکیه برای تحصیل و زندگی است.

شهر دیاربکر

دیاربکر مرکز استانی به همین نام شهری در جنوب شرقی کشور ترکیه با اکثریت کرد نشین است که در کنار رودخانه دجله و در نزدیکی قلعه تاریخی دیاربکر قرار دارد. دیاربکر در دوره امپراتوری روم شرقی و امپراتوری عثمانی از شهرهای مهم برشمرده می‌شد.

به همین دلیل جاذبه‌های تاریخی بی‌شماری از تمدن و فرهنگ باستانی دیاربکر امروز به چشم می‌خورد و موجب رونق صنعت گردشگری استان شده است.

دانشگاه دجله یا Dicle University از موسسات آموزش عالی دولتی کشور ترکیه است که در کرانه‌های رود دجله در ضلع شرقی رشته‌کوه توروس مستقر شد. این مجموعه آموزشی امروزه شامل 11 دانشکده، چهار مدرسه تخصصی، 11 انستیتوی فنی، سه دانشکده تحصیلات تکمیلی، یک هنرستان دولتی و هشت مرکز تحقیقاتی و کاربردی می‌شود.

میانگین هزینه زندگی دانشجویی در دیاربکر به عنوان یکی از ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل حدود 270 دلار تخمین زده می‌شود. کرایه ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز این شهر حدود 140 دلار برآورد می‌شود.

شهر دیاربکر از ارزانترین شهرهای ترکیه برای تحصیل و زندگی است.

شهر انتاکیه

آنتاکیه مرکز استان حاتای (ختای) جنوبی‌ترین استان کشور ترکیه در دره‌ای پر آب‌ و حاصلخیز در کرانه‌های رودخانه اورونتس دامن گسترانیده و تا دریای شام حدود 20 کیلومتر فاصله دارد. انتاکیه از شهرهای مهم و باستانی کشور ترکیه است که یادمان‌های مهمی از عصر باستان را در دامنش حفظ کرده است.

اغلب شهروندان انتاکیه کردتبار هستند و میزبانی گرمی از گردشگران و علاقمندان به تحصیل در ترکیه می‌کنند. این شهر زیبا در سواحل رودخانه اورونتس (یا آسی) حدود 22 کیلومتری ساحل مدیترانه آرام گرفته است.

دانشگاه مصطفی کمال حاتای (ختای) Hatay Mustafa Kemal University در انتاکیه یکی از دانشگاه های ترکیه در بخش دولتی‌ست که به نام بنیان‌گذار ترکیه مدرن مصطفی کمال آتاتورک نام نهاده شده است. 

دانشگاه مصطفی کمال از سال 2001 به عضویت انجمن دانشگاهی اروپایی درآمده است و شامل یازده دانشکده، پنج کالج، 15 مدرسه حرفه‌ای، سه دانشکده تحصیلات تکمیلی، نُه مرکز تحقیقاتی، انستیتو و بیمارستان دانشگاهی می‌شود. در سال 2007 دانشکده مهندسی از پردیس انتاکیه به اسکندرون منتقل شد.

میانگین هزینه زندگی دانشجویی در شهر انتاکیه حدود 230 دلار آمریکا در ماه اعلام شده است. کرایه ماهانه آپارتمان یک‌خوابه 96.55 دلار تا 181.03 دلار پیش‌بینی می‌شود. خرید آپارتمان در شهر انتاکیه به ازای هر مترمربع حدود 217.24 دلار تا 482.76 دلار تخمین زده می‌شود.

شهر انتاکیه از ارزانترین شهرهای ترکیه برای تحصیل و زندگی است.

شهر ارزروم

ارزروم از شهرهای بزرگ و مهم اما کم‌جمعیت کشور ترکیه به حساب می‌آید. جمعیت این شهر عمدتا از ترک تبارها تشکیل شده و اقلیتی کردتبار در ضلع جنوبی آن مستقر هستند. ارزروم دارای امکانات ورزشی متنوع زمستانی است و میزبان یونیورسیاد زمستانی 2011  بود.

یکی از بزرگ‌ترین منابع درآمد و فعالیت‌های اقتصادی در شهر، دانشگاه آتاتورک بوده است. این دانشگاه در سال 1950 تاسیس شد و یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه های ترکیه است که برای بیش از چهل هزار دانشجو پذیرش تحصیلی اعطا می‌کند. گردشگری هم بخشی از درآمدهای استان را تامین می‌کند. این شهر مقصد محبوب گردشگران در ورزش‌های زمستانی در کوه پالاندوکن است.

دانشگاه آتاتورک Atatürk University از موسسات آموزشی دولتی کشور ترکیه است که در سال 1957 در ارزروم تاسیس شد. این موسسه شامل 23 دانشکده، 18 کالج، 8 انستیتو و 30 مرکز تحقیقاتی می‌شود. پردیس اصلی دانشگاه آتاتورک در شهر ارزروم از زمان تاسیس در سال 1957 تا به امروز برای بهبود شاخص‌های آموزشی و فرهنگی منطقه شرقی تلاش کرده است.

دانشگاه فنی ارزروم Erzurum Technical University در سال 2010 به عنوان یکی از شش دانشگاه فنی دولتی ترکیه تاسیس شد که شامل 6 دانشکده و یک دانشکده تحصیلات تکمیلی و انستیتو می‌شود. برنامه‌های دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در سال 2012 آغاز شده است؛ در واقع، هدف دانشگاه فنی ارزروم تبدیل شدن به یک مرکز تحقیقاتی در منطقه است.

میانگین هزینه زندگی دانشجویی در شهر ارزروم یکی از ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل حدود 270 دلار آمریکا برآورد می‌شود. کرایه آپارتمان یک‌خوابه در این شهر خوش‌منظر به طور میانگین 77 دلار تا 144 دلار اعلام شده است. 

دانشگاه آتاتورک از دانشگاه های دولتی ترکیه در شهر ارزروم است.

شهر ترابزون

ترابزون که در متون تاریخی انگلیسی «تربیزوند» نامیده شده، شهری در ساحل دریای سیاه در شمال شرقی کشور ترکیه است که مرکز استانی به همین نام محسوب می‌شود. شهر ترابزون که در جاده تاریخی ابریشم واقع شده بود، قرن‌ها مخزن ادیان، زبان‌ها و فرهنگ بود و به دروازه تجاری به ایران در جنوب شرقی و قفقاز در شمال شرقی تبدیل شد.

موقعیت جغرافیایی این شهر بندری در کرانه‌های دریای سیاه و ارتباط نزدیک آن با تمدن‌ها و فرهنگ‌های دیگر کشورها، در شکل‌گیری تاریخ و اقتصاد این سرزمین تاثیرگذار بوده است. این شهر ارتباط بسیار نزدیکی با پارسیان و روس‌ها داشته است.

اما آنچه در این شهر بیش از دیگر خصیصه‌ها چشم‌نوازی می‌کند، طبیعت روح‌نواز و آب‌وهوای مطبوع آن است. با اینکه شهرت ترابزون در مقایسه با کلانشهرهای توریستی کشور ترکیه چندان زیاد نیست، اما از جلوه‌های طبیعی آن چیزی نمی‌کاهد.

دانشگاه فنی دریای سیاه (یا به تلفظ ترکی کارادنیز) Karadeniz Technical University از موسسات تحقیقاتی دولتی کشور ترکیه در شهر ترابزون است. دانشکده حقوق کارادنیز از موسسات مشهور این مجموعه در سطح کشور و حتی اروپا محسوب می‌شود.

دانشگاه فنی کارادنیز شامل 80 دپارتمان در 12 دانشکده و 6 مدرسه تحصیلات تکمیلی می‌شود و با داشتن 2122 کادر آموزشی و 39763 دانشجو  یکی از بزرگ‌ترین و بهترین دانشگاه های ترکیه به حساب می‌آید.

میانگین هزینه زندگی در شهر ترابزون حدود 260 دلار در ماه اعلام شده است. کرایه آپارتمان تک‌خوابه حدود 90 دلار تا 132 دلار برآورد می‎شود. با میانگین درآمد 432.12 دلار در ماه، شهر ترابزون موقعیت مناسبی برای زندگی پس از دوران تحصیل دارد.

شهر ترابزون از ارزانترین شهرهای ترکیه برای تحصیل و زندگی است.

شهر شانلی اورفه

اورفاUrfa  که به طور رسمی با عنوان شانلی اورفه Şanlıurfa شناخته می‌شود شهری با بیش از 2 میلیون نفر جمعیت در جنوب شرقی کشور ترکیه است و مرکز استانی به همین نام به حساب می‌آید. شهروندان شانلی اورفه را جمعیتی از قوم ترک، کرد و عرب تشکیل داده است. شانلی اورفه در دشتی وسیع گسترده شده که حدود 70 کیلومتری شرق رودخانه فرات مستقر است. 

قدیمی‌ترین معبد شناخته شده جهان در حدود 12 کیلومتری شمال شرقی شهر در مکانی نوسنگی معروف به گوبکی تپه Göbekli Tepe واقع شده است که در هزاره 10 قبل از میلاد تاسیس شد. در میان بومیان افسانه‌ای نقل می‌شود که شانلی اورفه را زادگاه ابراهیم معرفی می‌کند؛ شاید به همین دلیل این شهر به "شهر پیامبران" ملقب شد.

شانلی اورفه در 180 کیلومتری شهر دیاربکر، 480 کیلومتری قیصریه، 850 کیلومتری آنکارا، و در شصت کیلومتری مرز سوریه واقع شده‌است و از خطوط هوایی گرفته تا جاده‌های امن زمینی به تمام نقاط این سرزمین متصل است.

دانشگاه حران (یا هاران) Harran University در سال 1992 در شهر شانلی اورفه تاسیس شد و در حال حاضر با نه دانشکده و دو کالج که دوره‌های 4 ساله برنامه‌های کارشناسی را ارائه می‌دهند و ده مدرسه حرفه‌ای که برنامه‌های کاردانی دو ساله را ارائه می‌دهند، فعالیت می‌کند. 

دانشجویان از سه موسسه برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند. این مجموعه بیش از 800 عضو هیئت علمی در حدود 70 دپارتمان مختلف میزبان بیش از 12000 دانشجو شده‌اند. البته باید توجه داشت که زبان آموزش دانشگاه هران ترکی است.

دانشگاه شرقی مدیترانه EASTERN MEDITERRANEAN UNIVERSITY ŞANLIURFA نیز در بلوار آتاتورک این شهر پردیس کوچکی تاسیس کرده است. شانلی ارفه میزبان دفتر نمایندگی دانشگاه اروپایی Lefke Şanlıurfa Lefke Avrupa Üniversitesi  هم بوده است.

به عنوان یکی از ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل هزینه زندگی در شهر شانلی اورفه به طور میانگین حدود 220 دلار برآورد می‌شود. با احتساب ماهانه 200 دلار برای کرایه اقامتگاه دانشجویی، این شهر زیبا از ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل محسوب می‌شود.

شهر شانلی اورفه یا اورفا از ارزانترین شهرهای ترکیه برای تحصیل و زندگی است.

در لیست ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل نام‌های دیگری نیز دیده می‌شود که شرایط آن‌ها شباهت بسیاری به شهرهای گفته شده در بالا دارد؛ از جمله شهرهای مرسین، اسکندرون، شهر موغله و ختای. آغوش گرم این شهرهای زیبا به سوی علاقه‌مندان به تحصیل در ترکیه همواره گشوده است.