هر ساله بهترین دانشگاه های آلمان از طرف موسسات آماری مختلفی اعلام می‌شوند تا انتخاب را برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی آسان‌تر کنند. پیش از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان پیشنهاد می‌کنیم لیست بهترین دانشگاه های آلمان را که به تازگی اعلام شده است، در سایت موسسه مهاجرتی لتسگو یونی مطالعه کنید.

بهترین دانشگاه های آلمان

اگر شما هم متقاضی تحصیل در آلمان هستند، از شنیدن اینکه 46 مجموعه آموزش عالی از 2029 دانشگاه این کشور در رتبه‌بندی‌های جهانی جایگاه درخوری کسب کرده‌اند، خوشحال خواهید شد. از این شمار، 12 مورد از دانشگاه های آلمان را می‎‌توان در «لیست 200 دانشگاه برتر جهان» یافت.

در این نوشتار بهترین دانشگاه های کشور آلمان را از نگاه موسسه آماری QS ارزیابی می‌کنیم. این موسسه که از معتبرترین موسسات رتبه‌بندی آکادمیک برشمرده می‌شود، هر ساله آمار جدیدی از بهترین دانشگاه ها و موسسات آموزشی جهان و همچنین به تفکیک کشورها اعلام می‌کند. این آمار توسط شرکت کاکارلی سیموندز (Quacquarelli Symonds) منتشر می‌شود که به QS شهرت یافته است.

به طور کلی این نظام رتبه‌بندی دانشگاهی، موسسات آموزشی را در شش شاخص ارزیابی می‌کند؛ شهرت علمی (40%)، شهرت علمی کادر آموزشی (10%)، نسبت تعداد دانشکده به تعداد دانشجویان (20%)، استناد به هر دانشکده (انداز‌گیری نتایج تحقیق) (20%)، نسبت تعداد دانشکده‌های بین‌المللی 5% و نسبت تعداد دانشجویان بین‌المللی 5% در نتیجه نهایی تاثیرگذار است.

حالا که با نحوه رتبه‌دهی این موسسات رتبه‌بندی آشنا شدیم، به سراغ لیست بهترین دانشگاه های آلمان برویم که در سال 2024 توسط موسسه رتبه‌بندی موسسات آموزش عالی QS یا همان کاکارلی سیموندز معرفی شده است.

دانشگاه فرایبورگ آلمان

دانشگاه آلبرت-لودویگز- فرایبورگ Albert Ludwig University of Freiburg از قدیمی‌ترین مجموعه‌های آکادمیک اروپا محسوب می‌شود که در سال 1457 در شهر فرایبورگ (جنوب غربی کشور آلمان) تاسیس شد. دانشگاه فرایبورگ به دلیل متد آموزشی و نحوه تدریس، تحقیق و شرایط ادامه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی از شهرت بسیار خوبی برخوردار است.

بهترین دانشگاه های آلمان برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی هم پذیرش تحصیلی صادر میکنند.

فرایبرگ به عنوان پنجمین موسسه آموز عالی قدیمی کشور آلمان، همواره در طول دوران فعالیتش نامی در ره‌آوردهای علمی سراسری کسب کرده و افتخارات و جوایز بسیاری دریافت کرده است؛ بیست و سه برنده نوبل تا کنون از محققان، محصلان و استادان این دانشگاه بوده‌اند. هوسرل، هایدیگر و هانا آرنت از جمله چهره‌های ماندگار آلمانی این دانشگاه هستند.

فرایبورگ با ترکیبی از رشته‌های سنتی و تکنولوژی مدرن هرساله میزبان حدود 25 هزار دانشجو می‌شود که در دانشکده الهیات، حقوق، پزشکی، اقتصاد و علوم رفتاری، فلسفه (تاریخ، جامعه شناسی و غیره)، دانشکده ریاضی و فیزیک، دانشکده شیمی، داروسازی و علوم زمین، دانشکده زیست شناسی، دانشکده علوم جنگل و محیط زیست، و دانشکده مهندسی مشغول به تحصیل می‌شوند.

با دریافت سالانه 170 میلیون یورو بودجه این موسسه آموزشی همواره در حوزه فناوری اطلاعات، پزشکی و علوم طبیع، علوم انسانی و اجتماعی سرآمد بوده و جایگاه درخوری را در میان بهترین دانشگاه ها و مجمتع‌های آموزش عالی کشور، اروپا و جهان از آن خود کرده است.

فرایبورگ با همکاری دانشگاه‌های بازل، هایوت آلزاس و استراسبورگ و همچنین موسسه فناوری کارلسروهه، گروه Eucor - The European Campus را تشکیل داده‌اند تا مهارت‌ها و توانایی‌های 15 هزار محقق، 11 هزار داوطلب دکتری و بیش از 120 هزار دانشجو را ادغام کنند. این موسسات آموزش عالی در توسعه استراتژی‌های تحقیق مشترک و تدریس همکاری می‌کنند و ساختارهای مشترک و همپوشانی برای تحقیقات در منطقه راین را ایجاد کرده‌اند.

اغلب رشته‌های تحصیلی این موسسه در تمامی مقاطع به زبان آلمانی تدریس می‌شود و تعدادی انگشت‌شمار از رشته‌های زیرمجموعه هنرهای لیبرال به زبان انگلیسی هم برگزار می‎شود. برای دریافت پذیرش تحصیلی از این برنامه باید مدرک آزمون زبانTestDaf با نمره  4 یا 5 یا معادل آن‌را ارائه دهند.

دانشگاه فریبرگ که مقصد بسیار خوبی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی بوده است، به همراه دانشگاه توبینگن در جایگاه دهم بهترین دانشگاه های آلمان در سال 2024 از نگاه موسسه رتبه‌بندی QS قرار گرفته است. فریبرگ در رتبه 175 جهانی را کسب کرده و از نظر شاخص شهرت علمی در جایگاه 147 جهان قرار دارد.

دانشگاه توبینگن آلمان

دانشگاه توبینگن با به عبارت کامل‌تر دانشگاه ابرهارد کارلز توبینگن Eberhard Karl University of Tübingen از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه های کشور آلمان محسوب می‌شود که در سال 1477 در شهر توبینگن (جنوب غربی کشور آلمان) تاسیس شد.

توبینگن یکی از مشهورترین دانشگاه‌های تحقیقاتی اروپا محسوب می‌شود که به مهد مطالعات و تحقیقات دانشگاهی چه در رشته‌های علوم پایه و چه علوم انسانی تبدیل شده و دستاوردهای آن، آوازه این مجتمع آموزشی را جهانی کرده است.

بیش از 400 استاد و حدود 2000 کادر علمی با در اختیار داشتن جدیدترین تجهیزات فنی و امکانات گسترده منابع آموزشی در کتابخانه دستاوردهای تحقیقاتی و در نتیجه شهرت دانشگاهی دانشگاه توبینگن را در سطح کشور و جهان رسانده‌اند؛ به طور معمول آخرین نتایج تحقیقات علمی آن‌ها به سرعت وارد برنامه درسی مربوطه می‌شود تا آموزش به روز را تضمین کند. 

هر ساله بیش از 23 هزار دانشجو که درصد عمده‌ای از آن‌ها را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند، در 60 دوره آموزشی دانشکده‌های الهیات پروتستان، الهیات کاتولیک، حقوق، اقتصاد و مدیریت بازرگانی، پزشکی، فلسفه و تاریخ، علوم اجتماعی و رفتاری، زبان‌های مدرن، علوم فرهنگی، ریاضیات و فیزیک، شیمی و داروسازی، زیست شناسی، علوم زمین، روانشناسی و علوم کامپیوتر مشغول به تحصیل می‌شوند. 

توبینگن یکی از یازده دانشگاه کشور آلمان است که در « طرح تعالی دانشگاه های آلمان» عضویت دارد و به عنوان مهد مطالعات پزشکی، حقوق، باستان شناسی، فرهنگ‌های باستان، فلسفه، الهیات و مطالعات دینی شناخته شده است. این مجتمع آموزش عالی در سال‌های اخیر در پژوهش‌های مربوط به هوش مصنوعی بسیار خوب عمل کرده است.

از میان استادان و دانشجویان دانشگاه توبیگن تا کنون یازده نفر برنده جایزه نوبل شده‌اند. چهره‌های ماندگاری مانند یوهانس کپلر، فردریش هگل، و هورست کوهلر از جمله دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مشهور این مجموعه آموزش عالی محسوب می‌شوند.

دانشگاه توبینگن به طور مشترک با دانشگاه فرایبورگ، جایگاه 175 جهانی و دهم ملی کشور آلمان را در رتبه‌بندی QS به دست آورده‌اند. این مجتمع آموزش عالی بالاترین امتیاز خود را در شاخص نسبت دانشکده بین المللی کسب کرده است. در آمار سال 2024 نیز توبینگن در رشته‌های مربوط به الهیات و مطالعات دینی در رتبه هفتم موضوعی قرار گرفت.

دانشگاه فنی درسدن آلمان

دانشگاه فنی درسدن Dresden University of Technology با جذب سالانه بیش از 36 هزار دانشجو، یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور آلمان محسوب می‌شود که در شهر درسدن ایالت زاکسن واقع شده و عضو انجمن موسسات فناوری (TU9) بوده است.

دانشگاه درسدن از موسسات پیش‌روی آلمانی در زمینه فناوری به‌شمار می‌رود و در حال حاضر ۱۲۶ رشته تحصیلی در این دانشگاه ارائه می‌شود. این مجموعه آموزش عالی در طول عمر 200 ساله‌اش بارها در محافل علمی افتخارآفرین بوده و مقصد بسیار مناسبی برای مهاجرت تحصیلی است. 

دانشگاه درسدن به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های آلمان و اروپا در زمینه تحقیقاتی قدرتمند و با توجه به دامنه و کیفیت برنامه‌های تحصیلی ارائه شده، و همچنین ارتباط تنگاتنگی با فرهنگ، تجارت و جامعه دارد، درجه یک در نظر گرفته می‌شود.

درسدن به عنوان یک دانشگاه جامع تحقیقاتی و چند‌رشته‌ایِ مدرن با 14 دانشکده بیش از 124 دوره آموزشی را در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌کنند و طیف گسترده‌ای از مطالعات را به عنوان پایه‌ای برای یادگیری و پژوهش‌های میان‌رشته‌ای ارائه می‌دهد.

خانواده بزرگ درسدن با 7,700 کارمند آکادمیک و 492 استاد، هرساله پذیرای 36 هزار دانشجو می‌شود که از این میان 43٪ از ایالت زاکسن، 21٪ از سایر ایالت‌های فدرال آلمان شرقی سابق، 20٪ از ایالت‌های فدرال آلمان غربی سابق و 16٪ را دانشجویان بین‌المللی مشتاق تحصیل در آلمان تشکیل می‌دهند.

درسدن با امضا توافق‌نامه‌های متنوع برای انتقال دانشجویان بین‌المللی و شرکت در برنامه‌هایی نظیر اراسموس، سال‌هاست میزبان دانشجویان انگلیسی‌زبان، فرانسوی‌زبان و آسیایی بوده است؛ از این رو، امکانات و تجهیزات آن برای تحصیل و زندگی دانشجویان بین‌المللی یکی از اهداف درسدن بوده است.

دانشگاه درسدن در آخرین گزارش موسسه QS جایگاه 173 در رنکینگ جهانی را با شش پله صعود در سال جاری 2024 به دست آورده است. این مجمع یکی از موسسات آموزشی برجسته فناوری کشور آلمان محسوب می‌شود که از نظر شاخص دانشکده به دانشجو و شاخص شهرت کادر آموزشی رتبه 120 را دارد و جایگاه هشتم را در میان دانشگاه های کشور آلمان کسب کرده است.

دانشگاه تکنولوژی برلین آلمان

دانشگاه تکنولوژی برلین Technical University of Berlin اولین دانشگاه آلمانی‌ست که عنوان «تکنولوژی» را به خود گرفته است. این موسسه محبوب در شهر برلین قرار گرفته و یکی از معتبرترین مراکز تحقیقاتی دولتی این کشور بر شمرده می‌شود.

دانشگاه فناوری برلین یکی از بهترین دانشگاه های اروپا محسوب می شود.

به غیر از پردیس اصلی این موسسه در مرکز شهر برلین، دانشکده‌ها و موسسات زیرمجموعه دیگری نیز در سراسر شهر برلین ایجاد شده است؛ علاوه‌بر این، یک پردیس در ال گونا کشور مصر وجود دارد.

دانشگاه برلین در سال 1770 تاسیس شده و در عمر دو قرنه‌اش ده برنده جایزه نوبل، دو برنده مدال ملی علوم و چندین عضو آکادمی ملی ایالات متحده را به دنیای آکادمیک تقدیم کرده است؛ کارل بوش، کارل فردریش شینکل و لودویگ ویتگنشتاین از دانشجویان این موسسه آموزش عالی بوده‌اند.

این مجموعه آموزش عالی عضو رسمی انجمن TU9 است؛ این انجمن بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین موسسه فناوری کشور آلمان است و امکان تبادل دانشجو بین دانشکده‌های برجسته مهندسی را فراهم می‌کند. به عبارت دیگر، دانشجویان این دانشکده می‌توانند بدون محدودیت به دیگر دانشکده‌های عضو این انجمن منتقل شوند.

در حال حاضر بیش از 26 برنامه دوره کارشناسی دو رتبه‎ای در دانشگاه برلین برگزار می‌شود که با همکاری دانشگاه‌های انگلستان، فرانسه، لهستان، چین، روسیه، شیلی ارائه می‎دهد. حدود % 20 دانشجویان دانشگاه فنی برلین را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهد که از 130 کشور جهان تحصیل در آلمان را برگزیده‌اند.

تحصیل در دانشگاه برلین به دو زبان انگلیسی و آلمانی صورت می‌گیرد؛ دانشجویان هر از دوره‌ها موظف به ارائه مدرک زبان مورد نظر با نمره بالا هستند. حداقل نمره 6 آزمون آیلتس و 4 آزمون DaF برای دریافت پذیرش تحصیلی از این دانشگاه مورد نیاز است.

سالانه بیش از 36 هزار دانشجو موفق به پذیرش در دانشکده‌های علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی، مهندسی و فناوری، علوم فیزیکی، اقتصاد و کسب‌وکار، آموزش، علوم کامپیوتری، و علوم زیستی می‌شوند. کارمندان آکادمیک این دانشگاه نزدیک به 3200 نفر و کارمندان اجرایی نزدیک به 2300 نفر هستند.

دانشگاه برلین در لیست بهترین دانشگاه های آلمان جایگاه هشتم را به خود اختصاص داده و با یک پله سقوط نسبت سال گذشته در رتبه 148 جهانی جای گرفته است. این موسسه از نظر شهرت کادر آموزشی در رتبه 139 جهانی قرار گرفته است.

دانشگاه فنی آخن آلمان

دانشگاه فنی راینیش - وستفلیشه آخن RWTH Aachen University دانشگاه تحقیقاتی دولتی در شهر آخن (شمال غرب کشور آلمان) است که در زمینه فناوری و مهندسی به خصوص در رشته‌های مکانیک، برق، صنایع، علوم کامپیوتر، فیزیک و شیمی شهرت جهانی یافته و همواره میزبانی گرمی برای متقاضیان تحصیل در آلمان بوده است.

دانشگاه آخن با بیشترین بودجه تحقیقاتی سالانه و بالاترین درآمد سرانه هیئت علمی مرتبط با صنعت در میان تمام دانشگاه‌های این کشور، یکی از بهترین دانشگاه های کشور آلمان برای مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود. 

دانشگاه آخن با داشتن 260 دپارتمان در 9 دانشكده، از جمله موسسات برجسته علمی و تحقیقاتی اروپا برشمرده می‌شود و هر ساله برای 45,884 دانشجو در 154 دوره تحصیلی پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. ۷۶ درصد دانشجویان پذیرفته شده در این دانشگاه از ایالت نوردراین-وستفالن (محل استقرار مجموعه) و ۱۲ درصد از سایر ایالت‌های کشور آلمان هستند. 

جالب است که بدانید ۱۲ درصد باقی دانشجویان این مجموعه آموزش عالی را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند؛ در مجموع ۶,۳۹۵ دانشجوی خارجی از ۱۰۸ کشور مختلف در این مجتمع آموزشی مشغول به تحصیل می‌شوند که بیشتر آن‌ها به ترتیب از کشورهای چین، هند، ترکیه، ایران و لوکزامبورگ هستند.

دانشگاه‌ آخن بزرگ‌ترین موسسه آموزشی کشور آلمان در رشته‌های فناوری و مهندسی محسوب می‌شود و در برنامه‌های بین‌المللی بسیاری در این زمینه شرکت داشته است. با اینکه رشته‌های زیرمجموعه علوم انسانی مانند فلسفه و حتی علوم پزشکی به طور گسترده در این دانشگاه تدریس می‌شود، اما همچنان شهرت این دانشگاه در رشته‌های مهندسی و علوم طبیعی (natural sciences) است.

دانشگاه RWTH آخن با هشت پله صعود در رنکینگ موسسات آموزش جهانی نسبت به گذشته، در سال 2024 جایگاه 148 جهان و رتبه هفتم ملی را در میان دانشگاه های آلمان از آن خود کرده است. علاوه‌بر این، از نظر شهرت کادر آموزشی این موسسه آموزش عالی در رتبه 30 جهانی قرار گرفته است.

مؤسسه فناوری کارلسروهه آلمان

دانشگاه فناوری کارلسروهه یکی از موسسات تحقیق و آموزش دولتی کشور آلمان است که در شهر کارلسروهه (درجنوب غربی کشور آلمان) واقع شده است. کارلسروهه در سال ۱۸۲۵ با نام موسسه فریدریسیانا تاسیس شد و پس از ادغام دو موسسه فناوری به شکل امروزی درآمد.

دانشگاه کارلسروهه یکی از بهترین دانشگاه های آلمان اروپا و جهان برشمرده می‌شود.

دانشگاه کارلسروهه یکی از نُه موسسه فناوری کشور آلمان است که و در صدر لیست دانشگاه‌های برتر اروپا در رشته‌های علوم پایه و مهندسی قرار گرفته است. یکی از اهداف اصلی کارلسروهه کمک که یافتن راه‌حل‌هایی برای چالش‌های جهانی در زمینه انرژی، فیزیک جنبشی و اطلاعات است.

سالانه بیش از 25 هزار دانشجو موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از کارلسروهه می‌شوند که 20 درصد از این تعداد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند. نزدیک به 6 هزار کارمند آکادمیک و بیش از 3 هزار کارمند اجرایی در این مجموعه مشغول به کار شده‌اند.
با هفت پله سقوط دانشگاه فناوری کارلسروهه در رتبه 131 جهانی و رتبه ششم ملی قرار گرفته است. شهرت کادر آکادمیک و آموزشی آن، کارلسروهه را در جایگاه 63 جهانی قرار داده است. 

دانشگاه آزاد برلین آلمان

دانشگاه آزاد برلین Free University of Berlin که به دانشگاه فِرایِ (=آزاد) نیز خوانده می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی و دولتی شهر برلین و یکی از بهترین دانشگاه های آلمان است که در سال ۱۹۴۸ در دوره جنگ سرد تاسیس شد.

نحوه نامگذاری آن نیز به نوبه خود برگی از تاریخ را به نمایش گذاشته است؛ این موسسه در زمانی تاسیس شد که دیگر دانشگاه مهم شهر یعنی دانشگاه هومبولت تحت کنترل نیروهای شوروی قرار گرفته بود؛ به همین دلیل آن را «آزاد» Freie Universität Berlin نامیدند.

این مجموعه آموزش عالی همواره در لیست ده دانشگاه برتر کشور آلمان قرار دارد و دارای نقاط قوت ویژه‌ای در رشته‌های هنر و علوم انسانی و به دنبال آن علوم اجتماعی در سطح بین‌المللی است. دانشگاه آزاد برلین یکی از یازده دانشگاه برتر تحقیقاتی عضو « طرح تعالی دانشگاه های آلمان» است که در رشته‌های مختلف علوم انسانی، علوم اجتماعی، پزشکی و علوم پایه حرف‌هایی برای گفتن دارد. 

دانشگاه آزاد برلین در سال 2024 نیز رتبه جهنی خود را حفظ کرد و در جایگاه 130 جهانی باقی ماند و با پیشی گرفتن از رقیب مقام پنجم ملی را در میان دانشگاه های آلمان به‌دست آورد. از نظر شهرت علمی کادر آموزشی این موسسه آموزش عالی در رتبه 65 جهان قرار گرفته است. 

یکی دیگر از دلایل شهرت دانشگاه آزاد برلین دوره‌های علوم اجتماعی آن است؛ برنامه‌های تحصیلی حوزه سیاسی این دانشگاه را در رتبه 19 جهان قرار داده است. این مجموعه می‌تواند گزینه مناسبی برای مهاجرت تحصیلی در رشته‌های زیرمجموعه علوم اجتماعی باشد.

دانشگاه هومبولت برلین آلمان

این مجموعه در سال 1810 با شعار "مادر همه دانشگاه‌های مدرن" در برلین تاسیس شد تا در سراسر کشور به یک وحدت آموزش و تحقیق برسد. امروز این مفهوم در سراسر جهان گسترش یافته و بنیان بسیاری از موسسات آموزشی را ایجاد کرده است.

از همان ابتدا هومبولت برلین چهار دانشکده حقوق، پزشکی، فلسفه و الهیات داشت. اولین دوره آکادمیک آن با 256 دانشجو و 52 کادر آموزشی آغاز شد و استادانی مانند هگل در فلسفه، کارل ساوینی در حقوق، آگوست بوک در فلسفه کلاسیک، کریستف ویلهلم هوفلاند در پزشکی و آلبراشت دانیل تائر در کشاورزی مشغول به تدریس شدند.

در طول دوران فعالیت دانشگاه هومبولت در مجموع 29 برنده جایزه نوبل را تقدیم جامعه آکادمیک جهان کرد که از آن میان می‌توان به چهره‌های نام‌آشنایی همچون آلبرت انیشتین، امیل فیشر، کارل مارکس، ماکس پلانک و فریتس هابر اشاره کرد. شاید به همین دلیل باشد که از هومبولت با شعار "مادر همه دانشگاه ها" به عنوان مدلی برای دیگر دانشگاه‌های سراسر اروپا یاد می‌شود.

هومبولت در سال 2024 جایگاه چهارم ملی کشور آلمان و 117 جهانی را از آن خود کرده است و با کسب رتبه 50 در شاخص شهرت علمی، امسال جایگاه خود را در هر سه رتبه در رتبه بندی دانشگاه های جهان افزایش داده است. 

دانشگاه هایدلبرگ آلمان

دانشگاه هایدلبرگ Heidelberg University با نام کامل‌تر روپرشت-کارلز هایدلبرگ قدیمی‌ترین و برجسته‌ترین موسسه آموزشی در کشور آلمان است که در شهر هایدلبرگ (در جنوب غربی کشور آلمان) در سال 1386 تاسیس شد. 

دانشگاه هایدلبرگ آلمان یکی از بهترین دانشگاه های جهان است.

دانشگاه هایدلبرگ یک دانشگاه جامع تحقیقاتی دولتی‌ست که در 3 پردیس و دوازده دانشکده شامل علوم انسانی، حقوق، علوم رفتاری جامعه اجتماعی، علوم زندگی، پزشکی و علوم طبیعی سرآمد بوده است.

این موسسه آموزش عالی با 27 نهاد مشارکتی و توافق با بیش از 450 مجموعه در سطح جهان، ارتباط خود را با شبکه پژوهشی و تحقیقاتی جهانی حفظ کرده است. افزون بر این، هایدلبرگ و دانشکده های آن توافق‌نامه های مشخصی را با 58 موسسه آموزشی همکار در آفریقا، آمریکا، آسیا، استرالیا و فدراسیون روسیه به مرحله اجرا رسانده است.

از جمله چهره‌های سرشناس دانش‌آموخته در این موسسه قدیمی و معتبر می‌توان به مندلیوف، وبر، و هگل اشاره کرد. تاکنون 29 برنده جایزه نوبل در هایدلبرگ به فعالیت پرداخته‌اند. جالب است که بدانید رشته‌های آکادمیک تخصصی مانند روانپزشکی علمی مدرن، ژنتیک روانپزشکی، فیزیک محیط و جامعه شناسی مدرن توسط دانشکده‌های هایدلبرگ معرفی شدند. 

در آخرین گزارش‌های موسسه QS در سال 2024، هایدلبرگ جایگاه 64 جهانی و سوم ملی کشور آلمان را به دست آورده است. افزون بر این، هایدلبرگ 100 امتیاز برتر را برای شهرت علمی و شاخص‌های نسبت دانشجویان به دانشکده را نیز نصیب خود کرده است.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ آلمان

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ یا به اختصار LMU  مجموعه‌ای در قلب شهر مونیخ واقع شده که به عنوان یکی از موسسات علمی و پژوهشی برتر اروپا شناخته شده است. از زمان تأسیس این موسسه در سال 1472، LMU  دانشمندان الهام بخش و دانشجویان با استعدادی را از سراسر جهان جذب کرده است و در تلاش بوده تا دنیای پیچیده ما را به چالش بکشد و آن‌را بسوی بهتر شدن تغییر دهد.

 دانشگاه LMU به عنوان یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی برجسته اروپا، به سنت 500 ساله نگاه می‌کند. برتری آن در آموزش و تحقیق شامل رشته‌های علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از طریق قانون، اقتصاد و علوم اجتماعی گرفته تا پزشکی و علوم طبیعی است.

تفکر خلاق، حل مسئله و تحقیق یکی از ارکان مهم در برنامه‌های دانشگاهی LMU است. تا کنون 42 برنده جایزه نوبل در این موسسه آموزشی فعالیت داشته‌اند. از جمله چهره‌های فعال در لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ می‌توان به افراد نام‌آشنایی همچون آدولف هیتلر، فریدون فرخزاد، ماکس پلانک، محمد اقبال لاهوری، ورنر هایزنبرگ، برتولت برشت، ماکس وبر، و توماس مان اشاره کرد.

برای یک سال دیگر نیز دانشگاه LMU رتبه 63 جهانی را از آن خود کرد و در جایگاه دوم میان دانشگاه های آلمان قرار گرفت. این دانشگاه رتبه 36 جهان را در شاخص شهرت دانشگاهی دارد. لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ محبوبیت بسیاری در میان متقاضیان تحصیل در آلمان به دست آورده است.

دانشگاه فنی مونیخ آلمان

نام دانشگاه فنی مونیخ همواره در صدر لیست بهترین دانشگاه ها قرار می‌گیرد. این موسسه در سال 1868 تاسیس شد و سال‌هاست در کنار نُه دانشگاه معتبر فنی کشور آلمان در انجمن TU9 عضویت دارد. این موسسه شامل 15 دانشکده می‌شود و هر ساله میزبان 40 هزار دانشجو می‌شود. از این شمار 30 درصد را دانشجویان بین‌المللی مشتاق تحصیل در آلمان تشکیل می‌دهند. 

این مجتمع آموزش عالی خود را موسسه‌ای کارآفرین می‌نامد و هدف آن ایجاد محیطی حمایتی برای کارآفرینان تازه کار بوده است. معمولا حدود 200 رشته تحصیلی در اختیار علاقمندان در مقاطع مختلف قرار کی‌گیرد که برخی از آن‌ها به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند.

این موسسه آموزشی در سه پردیس داخلی و یک پردیس خارجی در کشور سنگاپور، توانسته به دستاوردهای تاثیرگذاری دست‌یابد. از میان فارغ‌التحصیلان آن 16 نفر برنده نوبل و 22 نفر برنده جایزه لایب نیتز شده‌اند که نشان از اعتبار و کیفیت آموزشی بالای آن در سطح کشوری و اروپا و حتی جهانی دارد. 

این مجموعه با بیش از 160 موسسه آموزشی در جهان مشارکت بین المللی دارد، از فعالیت های تحقیقاتی مشترک گرفته تا برنامه های مطالعاتی بین المللی در آسیا، استرالیا، آمریکا و اروپا. 

آخرین مجتمع آموزشی اما به طور قطع نه کمترین جایگاه در لیست بهترین دانشگاه های آلمان در اختیار دانشگاه فنی مونیخ Technische Universität München قرار گرفته است. این مجموعه یک بار دیگر به عنوان بهترین دانشگاه کشور آلمان معرفی شد و با 5 پله صعود در رتبه 50 جهانی قرار گرفته است. در شاخص شهرت کادر علمی هم رتبه 17 جهانی نصیب این مجموعه شده است. 

برای آشنایی با نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از این موسسات آموزشی برتر اروپا و جهان، می‌توانید از همکاران ما در موسسه مهاجرتی لتس گو یونی راهنمایی بگیرید. برای این منظور می‌توانید جهت رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی از همین‌جا اقدام کنید.