در این مطلب قصد داریم تا جدیدترین آمار رنکینگ و رتبه بندی بهترین دانشگاه های آمریکا را در اختیارتان قرار دهیم و به طور مختصر، به بررسی برخی از دانشگاه های برتر آمریکا در سال تحصیلی جدید بپردازیم.

هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا مشتاق هستند تا در یکی از بهترین دانشگاه های کشور آمریکا به تحصیل مشغول شوند و مهاجرت به آمریکا را تجربه کنند. شاید از نظر خیلی از طرفداران تحصیل در خارج از کشور، تحصیل در بهترین دانشگاه های آمریکا تنها در حد تصور و رویا باقی بماند.

این بدین خاطر است که بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در آمریکا، از تمکن و بضاعت مالی کافی برای پرداخت شهریه سنگین سالانه بهترین دانشگاه های آمریکا برخوردار نیستند و نمی توانند از طریق کار دانشجویی، کمبود بودجه تحصیلی خود را جبران کنند.

اما در این میان برخی از دانشجویان شایسته و دارای رزومه تحصیلی درخشان، چشم امید به بورسیه تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی دانشگاه های آمریکا می بندند و علیرغم وجود سختی‌های فراوان، اغلب در این راه موفق شده و طعم شیرین تجربه تحصیل رایگان در بهترین دانشگاه های کشور آمریکا را می‌چشند.

با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب لتس گو یونی، بهترین دانشگاه های آمریکا را در سال جدید تحصیلی به شما معرفی کنیم، تا بتوانید با دید بازتری در مورد آینده تحصیلی خود در خارج از کشور تصمیم گیری کنید.

بهترین دانشگاه های آمریکا

دانشگاه های آمریکا

دانشگاه های آمریکا، همان‌طور که پیش از این در مطلب بهترین دانشگاه های جهان به این موضوع اشاره کردیم، به علت داشتن رنکینگ جهانی بالا، بهترین مقصد تحصیلی دنیا محسوب می‌شوند.

در واقع اگر بخواهیم بحث هزینه‌های بالای تحصیل در دانشگاه‌های برتر آمریکا را کنار بگذاریم، موسسات آموزشی این کشور در کنار کشورهایی نظیر انگلیس، استرالیا و کانادا، بهترین سیستم آموزشی، جدیدترین تجهیزات آزمایشگاهی و دانشگاهی، بالاترین کیفیت تحصیلی و همچنین بالاترین اعتبار مدارک دانشگاهی را در اختیار دانشجویان بومی و بین‌المللی قرار می‌دهند.

از این رو قصد داریم تا در ادامه جدیدترین آمار رنکینگ وب سایت معتبر تایمز درباره برتری دانشگاه های آمریکا را در اختیار شما قرار دهیم.

بنابر اطلاعات ارائه شده در این وب سایت، قریب به 181 دانشگاه و کالج آمریکایی در رنکینگ بهترین‌های دنیا قرار دارند و این موضوع موجب شده تا دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر دنیا، در تب و تاب اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی آمریکا باشند.

جالب است که تقریباً همه ایالت‌ها و در حدود 130 شهر مختلف آمریکا دارای یک یا چند موسسه آموزشی در فهرست برترین دانشگاه های آمریکا و جهان هستند.

در این میان، ایالت کالیفرنیا، با بیش از 15 موسسه و 13 دانشگاه در شهر نیویورک، 12 دانشگاه در شهر تگزاس و 10 موسسه آموزشی و دانشکده در ماساچوست، دارای بهترین آمار برخورداری از موسسات آموزشی با کیفیت و دارای رنکینگ جهانی در کل آمریکا است.

فهرست جهانی و فعلی (زمان نگارش این مطلب) درباره برترین دانشگاه‌های آمریکا از نگاه وب سایت تایمز THE، به شرح زیر است:

 • دانشگاه استنفورد - کالیفرنیا
 • مؤسسه فناوری ماساچوست - ماساچوست
 • دانشگاه هاروارد - ماساچوست
 • دانشگاه پرینستون - نیوجرسی
 • مؤسسه فناوری کالیفرنیا - کالیفرنیا
 • دانشگاه کالیفرنیا، برکلی - کالیفرنیا
 • دانشگاه ییل - کانکتیکت
 • دانشگاه شیکاگو - ایلینوی
 • دانشگاه جانز هاپکینز - مریلند
 • دانشگاه پنسیلوانیا - پنسیلوانیا

این در حالی است که فهرست رنکینگ وب سایت QS به دلیل تفاوت در فاکتورهای ارزیابی کمی با رنکینگ بهترین دانشگاه‌های کشور آمریکا در تایمز فرق داشته و به شرح زیر است:

 • مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)
 • دانشگاه هاروارد
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB)
 • دانشگاه شیکاگو
 • دانشگاه پنسیلوانیا
 • دانشگاه کرنل
 • مؤسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech)
 • دانشگاه ییل
 • دانشگاه پرینستون

البته فهرست بهترین دانشگاه های آمریکا در وب‌سایت‌های رنکینگ، لیست بلند بالا و طولانی داشته که می‌توانید با مراجعه به وب سایت‌های اصلی از رتبه‌بندی سایر موسسات آموزشی آمریکا باخبر شوید.

برترین دانشگاه های آمریکا

بهترین دانشگاه های آمریکا

اکنون بد نیست تا به طور مختصر به معرفی 5 موسسه آموزشی برتر از فهرست برترین دانشگاه های آمریکا بپردازیم:

دانشگاه استنفورد

این موسسه آموزشی با کیفیت و مشهور آمریکایی که طی چند سال اخیر همواره در لیست بهترین های دنیا بوده، در منطقه Palo Alto، در کنار سیلیکون وی قرار گرفته است. لازم به ذکر است که حضور این دانشگاه در سیلیکون ولی، نقش پر رنگ و مهمی در تشویق ساکنین این منطقه برای توسعه صنعت تکنولوژی داشته است.

به بیانی دیگر، بسیاری از فارغ التحصیلان این موسسه معتبر آموزشی، موسس کمپانی‌های TECH و استارت آپ‌های موفقی از جمله گوگل، اسنپ چت و هلوت پکارد یا همان hp بوده‌اند. بد نیست بدانید که شرکت‌های تاسیس شده توسط فارغ التحصیلان این موسسه آموزشی، سالانه چیزی در حدود 2.7 تریلیون دلار درآمدزایی دارند.

اغلب به استنفورد لقب مزرعه "the farm" داده می‌شود، این بدین خاطر است که پردیس اصلی در مزرعه خانوادگی Palo Alto  ساخته شده است. وسعت زمین این موسسه آموزشی عالی بسیار زیاد بوده و در حدود 8180 هکتار است که تقریباً بر روی نیمی از آن کار نشده و هنوز توسعه نیافته است.

اگر خوش شانس باشید و بتوانید پذیرش موسسه بزرگ و مشهوری نظیر استنفورد را بگیرید، حتماً زیبایی رنگ متمایز شنی و سقف های قرمز رنگ استنفورد شما را از همان ابتدا جذب خود خواهد کرد. البته زیبایی های این دانشگاه تنها منحصر به ساختمان اصلی نبوده و شامل انواع مجسمه ها، باغها، موزه های هنر و مراکز عمومی مدیتیشن می‌شود.

استنفورد یک موسسه آموزشی دارای کلاس جهانی و بسیار رقابتی است و خبر بد این است که درصد پذیرش سالانه دانشجویان بین‌المللی این مجموعه تنها 5 درصد است! بنابر آمار، از مجموع 16 هزار دانشجوی این دانشگاه، اغلب دانشجویان در محیط پردیس زندگی می کنند و 22 درصد از تعداد کل دانشجویان را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

تحصیل در بهترین دانشگاه های آمریکا استنفورد

موسسه عالی هاروارد

به احتمال زیاد، دانشگاه هاروارد که هر ساله در راس فهرست مشهورترین موسسات آموزشی THE قرار دارد، شناخته‌شده‌ترین موسسه آموزشی در جهان محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال 1636 میلادی تاسیس شده و قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی در کشور آمریکا به شمار می‌آید.

در حال حاضر، قریب به 21 هزار دانشجو در هاروارد حضور دارند که از این تعداد، یک چهارم آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند. به همان اندازه که کیفیت آموزشی و اعتبار مدارک دانشگاهی هاروارد بالا است، از شهریه سنگینی نیز برخوردار است. اما خوشبختانه وجود مواردی از جمله وقف مالی و کمک هزینه‌های متعدد تحصیلی به دانشجویان کم‌توان مالی کمک فراوانی خواهد کرد.

لازم به ذکر است که سیستم منحصر به فرد کتابخانه هاروارد از 79 کتابخانه مجزا تشکیل شده که بزرگترین کتابخانه تحصیلی در سراسر دنیا محسوب می‌شود. این در حالی است که افراد بسیار مشهوری از جمله هشت رئیس جمهور آمریکا، 158 برنده جایزه نوبل، 14 برنده جایزه تورینگ و 62 میلیارد زنده دنیا جزو فارغ التحصیلان این دانشگاه خوش نام محسوب می‌شوند.

همچنین، این موسسه آموزشی از شهرت زیادی در زمینه هنر، علوم انسانی، علوم و تکنولوژی برخوردار است.

دانشکده فناوری کالیفرنیا CalTech

علیرغم تعداد نسبتاً کم دانشجویان این موسسه آموزشی، کل تک یا همان دانشگاه کالیفرنیا از تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلان و موسسات موفق از جمله 39 برنده جایزه نوبل، شش برنده جایزه تورینگ و 4 برنده مدال فیلدز برخوردار است.

در حال حاضر، در حدود 2200 دانشجو در این موسسه آموزشی حضور دارند و پردیس اصلی آن در منطقه پاسادنا در نزدیکی لس آنجلس واقع شده که 124 هکتار وسعت دارد. این در حالی است که تقریباً تمامی دانشجویان مقطع کارشناسی در محیط پردیس دانشگاه زندگی می‌کنند.

بد نیست بدانید که در میان 6 دانشکده کالیفرنیا، تمرکز ویژه‌ای در بخش علوم و مهندسی وجود دارد. همچنین لازم به ذکر است که در کنار تعداد زیادی از برندگان جایزه نوبل و محققان برتر در دنیا، دانشگاه کالیفرنیا فارغ‌التحصیلان موفق پرشماری در زمینه سیاست و مشاوران عمومی خصوصاً در زمینه علوم، فناوری و انرژی داشته است.

یکی از آمارهای جالبت کل تک این است که بخش زیادی از دانشجویان در حال تحصیل در این موسسه آموزشی علاقه زیادی به ادامه تحصیلات خود تا سطح PhD دارند و این موضوع به یک فرهنگ محبوب در میان دانشجویان بدل شده است.

تحصیل در کلتک -بهترین دانشگاه های آمریکا

دانشکده فناوری ماساچوست MIT

یکی دیگر از برترین دانشگاه های ایالات متحده آمریکا که به خوبی فرهنگ ارزشمند کارآفرینی فارغ‌التحصیلان را ترویج می‌دهد و بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه اکنون در شرکت‌های بزرگی نظیر اینتل و دراپ باکس مشغول به کار هستند.

جالب است که بسیاری از رشته های تحصیلی کارشناسی و تکمیلی در MIT به طور کامل از هم مجزا نبوده و امکان شرکت در برخی از دوره‌ها در هر سطح وجود دارد. این در حالی است که روند پذیرش تحصیلی این دانشگاه برای مقطع کارشناسی بسیار سخت و نفس گیر بوده و تنها 8 درصد از متقاضیان در هر سال مورد پذیرش نهایی قرار می‌گیرند.

بنابر آمار، 33 درصد از 11 هزار دانشجوی مستقر در MIT دانشجویان بین المللی هستند که از 154 کشور دنیا به این محل آمده اند. بد نیست بدانید که افراد مشهوری نظیر فضانورد (باز آلدرین)، دبیر کل سابق سازمان ملل (کوفی عنان) و فیزیکدان معروف (ریچارد فینمن) از فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده اند.

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی

این موسسه آموزشی معروف، یکی دیگر از برترین دانشگاه های آمریکا محسوب می‌شود که در واقع یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی واقع در منطقه خلیجی سن فرانسیسکو است.

این موسسه بخشی از سیستم دانشگاهی کالیفرنیا بوده و یکی از قدیمی‌ترین پردیس‌ها محسوب می شود که در سال 1868 تاسیس شده است. برکلی لیست بلند بالایی از افراد مشهور را در خود جای داده که از میان آنها می‌توان به 107 برنده جایزه نوبل، 25 برنده جایزه تورینگ، 14 برنده مدال فیلدز، 28 برنده جایزه وولف، 103 مک آرتور، 25 جایزه پولیتزر، 19 جایزه اسکار و 207 مدال المپیک اشاره کرد.

‌های رسمی برکلی آبی و طلایی است. آبی نشان دهنده آسمان و اقیانوس منطقه کالیفرنیا و رنگ طلا نماد ایالت طلایی کالیفرنیا است. در حال حاضر بیش از 1000 گروه دانشجویی در این دانشگاه وجود دارد که حوزه‌های مختلفی از جمله ورزش، سیاست، هنر و صنایع دستی را پوشش می‌دهد.

اگر تمایل دارید تحصیل در آمریکا را تجربه کنید و از برترین دانشگاه های آمریکا پذیرش تحصیلی بگیرید، توصیه می‌کنیم که حتماً از خدمات ارزیابی آنلاین و مشاوره تحصیلی تخصصی لتسگو یونی در این زمینه استفاده کنید تا متناسب با رشته، مقطع تحصیلی و میزان بودجه‌تان، بهترین گزینه‌ها در اختیار شما قرار داده شود.