هر ساله دانشجویان ایرانی زیادی به قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه و رشته های تخصصی پزشکی، پذیرش تحصیلی دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه را دریافت کرده و به این کشور سفر می کنند. 

شاید برای خیلی از افراد این سوال پیش بیاید که چرا استقبال از ادامه تحصیل در ترکیه هر ساله در حال افزایش است و این کشور به یک مقصد جذاب تحصیلی بدل شده است؛ به سادگی می توان اینطور گفت که وجود مزایای متعدد تحصیلی از جمله نبود نیاز به دریافت ویزای تحصیلی، نبود الزام به ارائه مدرک زبان انگلیسی، شرایط پذیرش تحصیلی آسان تر نسبت به سایر مقاصد تحصیلی معروف دنیا، هزینه های تحصیل و زندگی بسیار پایین تر، کیفیت آموزشی و اعتبار بالای مدارک دانشگاهی، همگی جزو دلایلی هستند که دانشجویان را به ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور ترغیب می کنند.

اما اگر شما هم قصد دارید تا تحصیل در دانشگاه های ترکیه را تجربه کنید، بد نیست پیش از اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های این کشور، فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه را بررسی نمایید.

به طور کلی اگر می خواهید تا در رشته های تخصصی دندانپزشکی، پزشکی، پیراپزشکی و یا داروسازی ترکیه به تحصیل بپردازید، باید به لیست دانشگاه های ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت ایران دقت کنید، اما اگر قصد تحصیل در رشته های مهندسی، هنری و یا مدیریتی ترکیه را دارید، باید فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران را چک کنید.

تحصیل در دانشگاه های تائید نشده وزارت بهداشت در ترکیه بدین معنی نیست که مدرک دانشگاهی شما بی ارزش محسوب می شود، اما اگر قصد داشته باشید تا پس از فارغ التحصیلی به ایران برگشته و با ارزیابی مدرک تحصیلی خود به کار در داخل کشور بپردازید، این امکان برای شما وجود ندارد.

در صورتی که در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت در ترکیه تحصیل کرده باشید، این امکان را دارید تا با انجام یکسری از آزمون های تعریف شده در ایران، مدارک تحصیلی خود را در داخل کشور ارزیابی کرده و پس از گذشت یک دوره یکسال و نیم و یا دو ساله، تائید و ارزشیابی مدارک تحصیلی خود را در ایران دریافت نمایید.

دانشجویان بین المللی در ترکیه

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت 2020 ترکیه

پیش از این بهترین دانشگاه های ترکیه در سال 2020 را به شما معرفی کردیم، اما بنابر اعلامیه وزارت بهداشت ایران، فهرست دانشگاه های ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت ایران در سال تحصیلی 2020 و 2021  به شرح زیر است:

•  دانشگاه کوچ

•  دانشگاه استانبول

•  دانشگاه حاجت تپه

•  دانشگاه آتاترک ارزروم

•  موسسه آموزش عالی آنکارا

•  دانشگاه اژه ازمیر

•  دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

•  دانشگاه سلیمان دمیرل

•  موسسه آموزشی قاضی

در سال تحصیلی گذشته دانشگاه یدی تپه ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت ایران بود که طبق تغییرات جدید امسال از لیست دانشگاه های قابل تائید این وزارت خانه حذف شده است. لازم به ذکر است که 3 دانشگاه قاضی، کاتب چلبی و سلیمان دمیرل نیز تنها برای رشته های تخصصی دندانپزشکی مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستند.

همچنین بد نیست بدانید که امکان گرفتن انتقالی از دانشگاههای پزشکی ترکیه به ایران و بالعکس وجود ندارد. این موضوع تنها بنابر تفاوت های سیستم آموزشی دو کشور و قوانین وضع شده توسط وزارت بهداشت ایران است، چون اغلب دانشگاه های دولتی و یا خصوصی ترکیه عضو پیمان بولونیا و اراسموس هستند و ارتباط و همکاری تنگاتنگی با دانشگاه های اروپا دارند.

از این رو دانشجویان بین المللی ترکیه می توانند به استثنای ایران، برای حداکثر 2 ترم تحصیلی به صورت دانشجوی انتقالی و قرضی در دانشگاه های تحت قرارداد اروپایی تحصیل کنند.

آزمون زبان TÖMER ترکیه 

همانطور که در راهنمای جامع تحصیل در ترکیه 2020 به توضیح این موضوع پرداختیم، دانشجویان بین المللی موظف هستند تا برای تحصیل در دانشگاه های دولتی و کم هزینه ترکیه، آزمون زبان ترکی را با موفقیت گذرانده و دارای مدرک زبان پیشرفته ترکی استانبولی تومر باشند.

این بدین خاطر است که اغلب دانشگاه های دولتی این کشور دروس خود را به زبان ترکی تدریس می کنند و به همین خاطر دانش زبان ترکی از اهمیت بسیار بیشتری در قیاس با زبان انگلیسی برخوردار است.

البته تمامی رشته های تحصیلی دانشگاههای دولتی ترکیه به زبان ترکی تدریس نمی شوند، بلکه برخی از رشته های مقاطع تکمیلی نیز به زبان انگلیسی ارائه می گردند. اما چه برای استفاده بورسیه تحصیلی ترکیه و چه برای ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور، داشتن مدرک زبان تومر یک الزام است.

شما می توانید این دوره را در داخل ایران گذرانده و یا اینکه در یک بازه زمانی یکساله پیش از ثبت نام ترم تحصیلی دانشگاه، دوره زبان ترکی تومر را در ترکیه بگذرانید. همچنین باید به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً حداقل سطح زبان مورد نیاز ثبت نام در دانشگاه های ترکیه سطح C1 است.

تحصیل در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت در ترکیه

آزمون YÖS ترکیه

به طور معمول یکی از شرایط پذیرش دانشگاه های دولتی ترکیه، قبولی در آزمون ورودی یوس است. این آزمون برای دانشجویان بین المللی این کشور به زبان انگلیسی طراحی شده و از دروسی نظیر ریاضی، هوش و هندسه تشکیل می شود.

برای شرکت در این آزمون محدوده سنی خاصی تعیین نشده و به طور معمول در تمامی مقاطع دانشگاهی کارشناسی، ارشد و دکترای ترکیه مورد نیاز است. اما بنابر آمار، یکی از شروط ثبت نام در دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه برای رشته های پزشکی، پیراپزشکی، انسانی و سایر رشته های مرتبط، قبولی در آزمون یوس است.

به طور معمول زمان ثبت نام و برگزاری این آزمون توسط دانشگاه مورد نظر شما در ترکیه تعیین می شود، اما معمولاً موعد ثبت نام آن در بازه بهمن تا فروردین ماه و موعد برگزاری آزمون در بازه اردیبهشت تا تیر ماه است.

آزمون SAT ترکیه

اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی و یا خصوصی ترکیه را داشته باشید، باید علاوه بر ارائه مدرک زبان آیلتس و یا تافل، در اغلب موارد در آزمون بین المللی SAT نیز شرکت کنید.

آزمون SAT مخفف عبارت Scholastic Aptitude Test به معنی آزمون استعداد تحصیلی است و در حوزه مباحث عمومی و میزان آشنایی با زبان انگلیسی و درک مطلب، توانایی نوشتن و خواندن و ریاضیات دانشجویان را مورد سنجش قرار می دهد.

نیاز به داشتن مدرک SAT تنها به شرایط پذیرش دانشگاه مورد نظر شما در ترکیه بر می گردد و یک مورد عمومی و الزامی برای تمامی دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور محسوب نمی شود.

شما می توانید در صورت تمایل به دریافت پذیرش تحصیلی و ثبت نام در دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه، انجام تمامی امور پذیرش تحصیلی، مشاوره و ارزیابی تخصصی، آماده سازی مدارک، رزرو خوابگاه، تکمیل و ارسال فرم درخواست پذیرش و غیره را به صورت کاملاً رایگان به لتس گو یونی بسپارید.