ایرانیان برای ورود به خاک کشور استرالیا و بهره‌مندی از فرصت‌های نهفته در این کشور، نیاز به اخذ یکی از انواع ویزا استرالیا دارند. طبق قوانین مهاجرتی دولت دریافت ویزای استرالیا شرایط و مراحل مشخصی دارد که عدم شناخت آن منجر به رد شدن پرونده درخواست می‌شود. برای اطلاع از این شرایط و آشنایی با مراحل پرتقاضاترین نوع ویزا یعنی ویزای تحصیلی استرالیا تا پایان این بخش همراه سایت لتسگو یونی باشید.

ویزای استرالیا

سفارت سال‌هاست امور مربوط به ویزا را به دپارتمان homeaffairs کارگزاری وزارت امور خارجه خود سپرده و سفارت فعالیتی در این زمینه ندارد. با توجه به وجود جلسه انگشت‌نگاری در پروسه اخذ ویزای استرالیا، متقاضی پس از دریافت ایمیل و آگاهی از نتیجه کلی پرونده درخواست، باید برای شرکت در جلسه بیومتریک حضوری مراجعه کند. انجام امور مربوط به انگشت‌نگاری در دفتر وی‌اف‌اس گلوبال انجام می‌شود.

ویزای استرالیا

پس از اینکه ویزای استرالیا به اصطلاح لادج شد، ایمیلی از سوی کنسولگری به متقاضی ارسال می‌شود که به نامه انگشت نگاری مشهور شده است. پس از دریافت این نامه متقاضی و همراهان او باید در بازه زمانی ۱۴ روزه برای انگشت نگاری اقدام کنند. در جلسه بیومتریک چهره متقاضی با دوربین دیجیتال تصویربرداری می‌شود و اثر ده انگشت او توسط اسکنر دیجیتالی در سامانه اداره مهاجرت به ثبت می‌رسد.

در کنار هزینه‌های مربوط به درخواست انواع ویزا استرالیا ، جمع آوری اطلاعات بیومتریک هر یک از متقاضیان ویزای استرالیا 23 یورو هزینه دارد که معمولا به صورت نقدی در مرکز بیومتریک دریافت می‌شود. برای سرعت بخشیدن به این پروسه، بهتر است هنگام شرکت در بیومتریک ارز کافی همراه داشته باشید.

انواع ویزا استرالیا

برای درخواست یکی از انواع ویزا استرالیا باید فرم درخواست مجوز مربوطه را از سایت کارگزاری‌های آن دریافت کرد و پس از تکمیل آن، اسکن مدارک مورد نظر را ضمیمه فرم درخواست برای آفیسر پرونده ارسال کرد. پس از بررسی وضعیت درخواست، نتیجه پرونده برای متقاضی ایمیل می‌شود. 

در دسته‌بندی ویزای استرالیا تنوع بسیاری وجود دارد که هر یک با کد سه‌رقمی خوانده می‌شود. انواع ویزای توریستی استرالیا، مهاجرت به این کشور برای تحصیل و آموزش و ویزای کاری را می‌توانید درخواست دهید.

درخواست هر یک از انواع ویزای استرالیا نیاز به مدارک و شرایط مشخصی است که طبق قوانین مهاجرتی این کشور تعیین شده است.

در ادامه به بررسی مزایا، شرایط و هزینه‌های ویزای تحصیلی استرالیا، ویزای توریستی استرالیا و ویزای کاری استرالیا به عنوان پرتقاضاترین انواع ویزا استرالیا می‌پردازیم.

ویزای تحصیلی استرالیا

ویزای تحصیلی استرالیا به دانشجویان بین‌المللی اجازه اشتغال کار پاره‌وقت را می‌دهد. دانشجویان می‌توانند با اشتغال به کار با سقف 20 ساعت در هفته بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش دهند و مهم‌تر از آن تجربه کار در این کشور را در زرومه کاری خود ثبت کنند.

مهاجرت تحصیلی در قدم اول نیاز به دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی معتبر واقع در این کشور دارد. اخذ پذیرش تحصیلی بسته به رشته، مقطع و قوانین مجموعه آموزشی میزبان شرایط و مدارک مورد نیاز منحصری دارد. باید توجه داشت که دانشجویان واجد شرایط می‌توانند از تنوع برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی بهره‌مند شوند. 

با جلب رضایت مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی دانشجو می‌تواند برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا اقدام کند. بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور، اقامت تحصیلی در دو مرحله صادر می‌شود؛ پس از دریافت پذیرش، ویزای استرالیا صادر می‌شود و پس از آن باید برای مجوز اقامت و تحصیل اقدام کرد.

مهاجرت تحصیلی برای دانش‌آموزان 6 سال به بالا تا مقاطع عالی امکان‌پذیر است؛ فارغ از مقطع تحصیلی و سن متقاضی برای تحصیل در این پهنه وسیع باید ویزای تحصیلی استرالیا در ساب کلاس 500 دریافت کرد. 

مدت‌زمان اعتبار ویزای تحصیلی استرالیا به طول دوره تحصیل بستگی دارد و تا 5 سال قابل تمدید است. بر طبق قوانین مهاجرتی این کشور دانشجویان پس از دریافت ویزای تحصیلی استرالیا می‌توانند به همراه خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال) نیز ویزای همراه دریافت کنند.

برای جلوگیری از ایجاد موانع برای دریافت ویزای استرالیا پیشنهاد می‌کنیم دانشجو در خاک این کشور مشغول به تحصیل شود و پس از آن خانواده او برای دریافت ویزای همراه اقدام کنند. ویزای همراه یا ویزای گاردین اجازه کار به همسر متقاضی نیز می‌دهد. درصورت واجد شرایط بودن اشتغال به کار همسر می‌تواند پس از پروسه مهاجرت تحصیلی منجر به اقامت دائم در این کشور شود.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی استرالیا

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، متقاضی پس از دریافت پذیرش تحصیلی می‌تواند برای ویزای تحصیلی استرالیا اقدام کند. برای این امر باید مدارک لازم تعیین شده از سوی دانشگاه به همراه فرم درخواست در بازه زمانی مشخصی به موسسه آموزشی مورد نظر ارسال شود.

به عبارت دیگر، متقاضی پیش از ثبت درخواست تحصیلی استرالیا باید تاییدیه ثبت نام (COE) یا معرفی نامه مبنی بر پذیرش در دوره‌های آدمیک موسسات آموزشی مشترک (CRICOS) دریافت کند تا بتواند برای ویزا اقدام کند.

علاوه‌بر این، اداره مهاجرت و پلیس مزربانی (DIBP) شرایط متقاضی را در سه مقوله شرایط مالی، میزان مهارت زبان انگلیسی و الزامات سلامت و شخصیت می‌سنجد. در صورت وجد شرایط بودن متقاضی الزام قانونی موقت (GTE) را دریافت می‌کند؛ اما در صورت شبه در یکی از موارد سابقه سفر و مهاجرت، اهمیت دوره آکادمیک انتخابی برای آینده و شرایط فعلی او در کشور مبدا، متقاضی باید در جلسه مصاحبه حضوری شرکت کند.

شرایط دریافت ویزای استرالیا از نوع تحصیلی برای هر فرد متفاوت است، اما به طورکلی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی استرالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    اسکن اصل و ترجمه مدارک شناسایی (شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج "در صورت تاهل" و ...)
•    نامه پذیرش تحصیلی
•    ارائه مدرک زبان معتبر (کمتر از دو سال قبل از ثبت درخواست)
•    ترجمه مدارک و سوابق کاری و تحصیلی
•    گواهی الکترونیکی ثبت نام (ECOE)
•    انگیزه نامه تحصیلی (State Of Purpose)
•    ۴ قطعه عکس
•    اصل و ترجمه ریزنمرات مقطع تحصیلی پیشین
•    تمکن مالی
•    ترجمه اسناد ملکی و دارایی
•    فیش‌های پرداختی موردنیاز

یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز ویزای استرالیا ارائه تمکن مالی کافی است. گواهی تمکن مالی که از بانک‌های ایران به زبان انگلیسی صادر می‌شود، گردش حساب متقاضی یا حامی مالی او را نشان می‌دهد. توانایی مالی متقاضی باید در حدی باشد که هزینه‌های تحصیل، سفر و زندگی را در طول دوره مهاجرت تحصیلی پوشش دهد.

در کنار هزینه مربوط به شهریه، بلیط هواپیما و اسکان اولیه متقاضی، تمکن مالی باید هزینه یک‌سال زندگی در کشور مقصد مهاجرت تحصیلی را تامین کند.

علاوه‌بر این، بلیت رفت‌وبرگشت هواپیما برای کشور استرالیا معادل 2500 دلار به ازای هر فرد است. با احتساب تعداد همراهان متقاضی در طول دوره مهاجرت تحصیلی باید مبلغ تمکن مالی به دقت محاسبه شود. باید توجه داشت که گردش حساب بانکی متقاضی اهمیت بسیاری برای آفیسر ویزا دارد و در نتیجه پرونده تاثیرگذار است.

هزینه ویزای تحصیلی استرالیا

هزینه اولیه درخواست ویزای تحصیلی استرالیا در تمامی مقاطع تحصیلی از دوره ابتدایی گرفته تا دوره پست دکترا و دیگر دوره‌های مطالعاتی 620 دلار اعلام شده است. توجه داشته باشید که تمامی مبالغ اعلام شده در این مبحث به دلار استرالیا محاسبه می‌شود.

بررسی وضعیت متقاضیان در مراحل بعدی 460 دلار است که برای دانش‌آموزان زیر 18 سال به 150 دلار کاهش پیدا می‌کند. در مرحله بررسی تکمیلی پرونده نیز 700 دلار باید پرداخت کرد. فیش پرداختی هزینه اولیه ویزا (620 دلار) باید به همراه دیگر مدارک مورد نیاز برای سفارت ارسال شود.

ویزای همراه که در ساب‌کلاس 590 طبقه‌بندی شده است، 620 دلار هزینه دارد و در مرححله پردازش نهایی نیز 700 دلار دیگر باید پرداخت کرد. نامزدی ویزای آموزشی 170 دلار، ویزای آموزشی زیر 18 سال 80 دلار و بالای 18 سال 310 دلار هزینه دارد.

ویزای توریستی استرالیا چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مورد نیاز برای درخواست یکی از انواع ویزا استرالیا از گروه توریستی اثبات بازگشت به کشور مبدا است. متقاضی با ارائه مدارکی مانند دارایی‌های ملکی، حضور وابستگان نزدیک، و فرم مرخصی از محل کار از دلایل بازگشت خود به کشور مبدا این امر را به آفیسر پرونده اثبات کند.

ثبت درخواست هر یک از انواع ویزا استرالیا در این گروه مدارک و شرایط مورد نیاز خود را دارد؛ اما به طور کلی درخواست ویزای توریستی استرالیا نیاز به مدارکی به شرح زیر دارد:

•    اسکن اصل و ترجمه مدارک شناسایی مانند کارت ملی، شناسنامه و کارت پایان خدمت
•    تکمیل فرم‌های مربوطه
•    پاسپورت معتبر با ۶ ماه اعتبار و پاسپورت قبلی برای بررسی سوابق سفر
•    نامه اشتغال به کار یا تحصیل 
•    ارائه دعوت‌نامه
•    وضعیت تاهل؛ اسکن اصل و ترجمه سند ازدواج
•    ترجمه مدارک مبنی بر سوابق شغلی و تحصیلی
•    سند مالکیت
•    ۲ قطعه عکس
•    تمکن مالی با گردش حساب بانکی ۳ ماهه
•    اسناد و مدارک مالی مربوط به دارایی‌ها
•    رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
•    رزرو اقامتگاه

بسته به هدف سفر بهتر است نامه تمکن مالی موجودی معادل ۱۰ هزار دلار را نشان دهد. ارائه فیش‌های حقوق دو ماه اخیر متقاضی در کنار دیگر مدارک دارایی‌های او از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز ویزای استرالیا است.

در برخی از انواع ویزا استرالیا در گروه توریستی ارائه مدرک زبان جنرال انگلیسی الزامی است؛ اما برای درخواست مجوز سفر گردشگری نیازی به مدرک زبان و اثبات مهارت‌های آن نیست.

سابقه سفر متقاضی از عوامل تاثیرگذار در نتیجه پرونده درخواست است. به همین دلیل ارائه پاسپورت‌های منقضی شده در چک‌لیست انواع ویزا استرالیا دیده می‌شود. هر چه مهرهای بیشتر و قوی‌ترین در پاسپورت‌های متقاضی وجود داشته باشد، پروسه دریافت ویزای استرالیا آسان‌تر پیش می‌رود.

ویزای کاری استرالیا چگونه است؟

کار در این سرزمین یکی از روش‌های مهاجرتی پر تقاضا محسوب می‌شود که منجر به دریافت مجوز اقامت کوتاه‌مدت موقت یا اقامت دائم می‌شود. بسته به نوع برنامه مهاجرتی یا شغل، انواع ویزا استرالیا برای این دسته از متقاضیان صادر می‌شود.

افرادی که به دنبال اقامت دائم هستند، برای کار باید به دنبال ویزای 186 اقامت دائم با اسپانسر شغلی، ویزای اقامت دائم با حمایت کارفرما در مناطق «کم‌جمعیت» 187، ویزای مهارت به صورت مستقل 189 یا ویزای مهارت با اسپانسر ایالتی 190 باشند.

برخی از این برنامه‌های مهاجرتی با ارزیابی شرایط متقاضی و وضعیت سوابق تحصیلی و شغلی اقدام به پذیرش نیروی کار می‌کنند. هر یک از فاکتورهای این برنامه مهاجرتی امتیاز مشخصی دارد؛ اگر متقاضی بتواند در مجموع امتیاز مورد نظر را به‌دست آورد، می‌تواند برای ویزای کاری استرالیا اقدام کند.

از جمله فاکتورهای مهم برای این روش مهاجرتی می‌توان به شرایط سنی، مدرک تحصیلی، سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی در خارج از استرالیا در ۱۰ سال گذشته، سابقه کاری مرتبط با مدرک تحصیلی در داخل کشور استرالیا در ۱۰ سال گذشته، سطح تسلط به زبان انگلیسی و تسلط به یکی از زبان‌های خاص اشاره کرد. برخی موارد از جمله سابقه تحصیل در داخل این سرزمین و شرایط همسر در صورت تاهل نیز امتیازاتی دارند.

بر اساس قوانین سیستم ارزیابی جذب نیروی کار مهار داشتن سن کمتر از 40 سال، مدرک زبان آیلتس با نمره 7.5 به بالا، ارائه حداقل 5 سال سابقه کاری مرتبط با مدرک تحصیلی، ارائه مدرک تحصیلی حداقل مقطع لیسانس از جمله موارد ضروری برای شرکت در این برنامه مهاجرتی محسوب می‌شود. ارائه سابقه اشتغال در استرالیا و همچنین امتیازات مربوط به همسر می‌تواند شرایط را بهبود بخشد.

برای دریافت ویزای کاری استرالیا با کد 189 و 491 باید حداقل امتیاز 65 را از سیستم ارزیابی مهاجرت کاری به دست آورد تا بتوان به ویزای کاری استرالیا رسید. در این صورت در بدو ورود به آن کشور به متقاضی مجوز اقامت دائم اعطا می‌شود.

با دریافت ویزای کاری استرالیا اجازه کار تمام وقت و تحصیل به تمامی اعضا خانواده داده می‌شود. استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی رایگان Medicare، امکان اخذ حق شهروندی، تردد آزادانه در میان مرزها، و مجوز اسپانسر دیگر اعضای خانواده از جمله مزایای دریافت ویزای کاری استرالیا هستند.

با داشتن پیشنهاد شغلی می توان برای ویزای کار استرالیا اقدام کرد.

پیش از اقدام برای ویزای کاری استرالیا، بهتر است لیست نیروی کار مورد نیاز برای مشاغل مشخص را مورد مطالعه قرار دارد. طبق آخرین بیانیه اداره مهاجرت این کشور، مشاغلی مانند پرستاران، معلم دبیرستان،معلم دبستان، برنامه نویس نرم افزار، برقکار، مدیر ساخت‌و‌ساز، نجار، نقاش، اپراتور دستگاه فلزکاری و ماشین‌سازی، لوله کش، مکانیک موتور، مدرس کلاس‌های خصوصی و مدرس دانشگاه، کارگر معاملات فلزی و جوشکاری، وکیل، مشاور مدیریت، پزشک عمومی، مدیر متخصص، مهندس عمران، مهندس صنایع، مکانیک و تولید، مدیر پایگاه داده و سیستم‌ها و متخصصان امنیت ICT در اولویت هستند.

جمع‌بندی

در این پُست شما را با مدارک لازم برای انواع ویزای استرالیا آشنا کردیم. در صورت تمایل به کار یا تحصیل در کشور استرالیا می‌توانید از لتسگو یونی مشاوره دریافت نمایید.