دانشگاه کبک یکی از مشهورترین دانشگاه‌های دولتی کشور کانادا است که شعب متعددی دارد و یکی از این شعب در منطقه چیکوتیمی کبک واقع شده است که به دانشگاه کبک چیکوتیمی یا دانشگاه چیکوتیمی معروف شده است. دانشگاه کبک چیکوتیمی به تنهایی در زمینه‌های مختلف علمی آموزشی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و نام خود را در میان برترین دانشگاه‌های جهان قرار داده است.

دانشگاه کبک در سال 1969 در منطقه چیکوتیمی یکی از شعب خود را تاسیس کرد و از آن پس فعالیت آموزشی تحقیقاتی این دانشگاه آغاز شد. موقعیت مکانی پردیس دانشگاه کبک چیکوتیمی در قلب ساگنای و در منطقه زیبا و فرانسوی زبان لاک-سنت-ژان قرار گرفته و به یکی از گزینه‌های تحصیل در کانادا تبدیل شده است.

پردیس دانشگاه کبک چیکوتیمی کاملا به شیوه مدرن طراحی شده و فضای بسیار مناسبی برای آموزش و زندگی دانشجویی می‌باشد که کلیه امکانات آموزشی همچون: آزمایشگاه‌های مجهز، کتابخانه، سالن‌های ورزشی و هنری و ... در آن ساخته شده است. همچنین در این پردیس تعداد 4 مجموعه اقامتی دانشجویی و مرکز فناوری آلومینیوم که یکی از زیرساخت‌های اصلی تحقیقاتی در کشور کانادا است، قرار گرفته است.

علاوه بر ساختمان اصلی دانشگاه که در منطقه چیکوتیمی واقع شده است، از سال 1971 به بعد تعداد 4 مرکز آموزشی دیگر نیز در مناطق Alma، Saint-Félicien، Sept-Îles و Charlevoix ساخته شده است تا مردم این مناقطع نیز به راحتی بتوانند تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه دهند.

دانشگاه چیکوتیمی کبک هرساله پذیرای بیش از 6500 دانشجوی جدید است که بیش از یک ششم آن‌ها، از کشورهای مختلف جهان و به منظور تحصیل در کشور کانادا این دانشگاه را انتخاب می‌کنند. همچنین از زمان تاسیس این دانشگاه تاکنون بیش از 57 هزار نفر فارغ التحصیل و موفق به اخذ مدارک تحصیلی چیکوتیمی شده‌اند.

یکی از شاخصه‌های مهم دانشگاه چیکوتیمی، ارائه بیش از 200 برنامه آموزشی در زمینه‌های مختلف تحصیلی است که این امر سبب شده است تا متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی از این موسسه آموزشی، به راحتی بتوانند در زمینه مورد علاقه خود مشغول به تحصیل شوند و از میان این تعداد بالای رشته تحصیلی به راحتی انتخاب رشته کنند.

یکی از موضوعات تخصصی تحصیل در دانشگاه چیکوتیمی مربوط به حوزه هنرهای دیجیتال، انیمیشن و طراحی می‌باشد که در همین راستا در سال 1992 مدرسه هنرهای دیجیتال، انیمیشن و طراحی (NAD) در شهر مونترال تاسیس شد و میزبان علاقه مندان به تحصیل در این حوزه آموزشی شد.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا را دارید و دانشگاه کبک چیکوتیمی انتخاب شما برای پذیرش تحصیلی می‌باشد، پس بهتر است از ویزای تحصیلی کانادا در وبلاگ لتس گو یونی اطلاع دقیق کسب کنید و با همراهی گروه آموزشی لتس گو یونی برای گرفتن ویزای تحصیلی و مهاجرت تحصیلی به کانادا اقدام کنید.

شرایط پذیرش دانشگاه کبک چیکوتیمی

دانشگاه کبک چیکوتیمی یکی از دانشگاه‌های خوب و موفق کشور کانادا و شهر کبک می‌باشد که متقاضیان بسیاری از سراسر جهان برای اخذ پذیرش تحصیلی این دانشگاه تلاش می‌کنند. از آنجایی که زبان آموزش این دانشگاه فرانسوی است، لذا متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی نیز باید مهارت در زبان فرانسوی داشته باشند تا موفق به اخذ پذیرش شوند.

دانشگاه چیکوتیمی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دوره‌های کوتاه مدت، برنامه‌های گواهینامه محور و دوره دکترا در پاییز، زمستان و تابستان هر سال دانشجو پذیرش می‌کند که گروه آموزشی لتس گو یونی در مسیر اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه کبک چیکوتیمی همراه شماست. شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از چیکوتیمی به شرح زیر است:

•    رونوشت آخرین مدرک تحصیلی 

•    اطلاعات شناسنامه‌ای متقاضی 

•    کپی شناسنامه متقاضی

•    مهارت در زبان فرانسوی از طریق آزمون اختصاصی دانشگاه

لازم به ذکر است که برخی از برنامه‌های آموزشی در این دانشگاه به مدارک و شرایط خاص خود نیازمند هستند که متقاضی پذیرش باید در زمان انتخاب رشته شرایط اختصاصی هر رشته را بررسی ‌کند و به دانشگاه ارائه کند.

رشته ‌های دانشگاه کبک چیکوتیمی

همان طور که پیشتر گفته شد بیش از 200 برنامه آموزشی در دانشگاه کبک چیکوتیمی برای علاقه مندان تحصیل در این دانشگاه ارائه می‌شود که در این بین تعداد 40 برنامه کارشناسی، 32 برنامه کارشناسی ارشد و 11 برنامه دکترا در 9 بخش این دانشگاه تدریس می‌شوند و به شرح زیر می‌باشد:

بخش هنرها و ادبیات: این بخش در سال 1979 ایجاد شد و به دلیل برتری ادبی، هنری و زبانی خود در آموزش، تحقیق و ترویج میراث فرهنگی و دانش نوآورانه در مورد جهان شناخته شده است که از سه قسمت علوم زبانی و ارتباطی، مطالعات ادبی و هنرهای تشکیل شده است. رشته‌هایی همچون: زبان‌های مدرن، زبان انگلیسی، فرانسوی، زبان و جامعه، آفرینش ادبی و فیلمنامه نویسی، هنرهای دیجیتال، تئاتر، سینما-ویدئو، هنرهای تجسمی و ... در این دانشکده تدریس می‌شود.

مدرسه هنرهای دیجیتال، انیمیشن و طراحی: رشته‌هایی همچون: انیمیشن سه بعدی، طراحی دیجیتال و هنرهای دیجیتال در این مدرسه برای علاقه مندان این حوزه آموزشی ارائه می‌شود.

بخش علوم کامپیوتر و ریاضیات: این بخش یکی از جوان ترین بخش‌های دانشگاه به حساب می‌آید که در امر آموزش و تحقیق بسیار فعال است و رشته‌های علوم کامپیوتر، انفورماتیک مدیریت، ریاضیات، طراحی بازی‌های ویدیویی و فناوری اطلاعات ارائه می‌شود.

بخش علوم کاربردی: در این بخش رشته‌های مربوط به حوزه مهندسی و علوم زمین در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌شود.

بخش علوم آموزشی: در این بخش رشته‌های مربوط به آموزش پیش دبستانی، آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه و حرفه‌ای،تربیت بدنی و ... تدریس می‌شود.

بخش علوم بهداشت: رشته‌های حرکت شناسی، روانشناسی، پرستاری و فیزیوتراپی در این بخش قابل ارائه هستند و علاقه مندان به این رشته‌ها می‌توانند تا مقطع کارشناسی ارشد در این بخش تحصیل کنند.

بخش علوم اداری و اقتصاد: در این بخش رشته‌های علوم حسابداری، علوم اداری، مدیریت منابع انسانی و ... تدریس می‌شوند.

بخش علوم پایه: در این بخش دو گروه رشته زیست شناسی و شیمی قرار گرفته است که به صورت اختصاصی آموزش‌های مربوط به این دو حوزه را ارائه می‌کند.

بخش علوم اجتماعی: این بخش نیز مربوط به رشته‌هایی همچون: مطالعات دینی، فلسفه، اخلاق و مددکاری اجتماعی می‌باشد که در مقاطع مختلف دانشجو پذیرش می‌کند.

هزینه تحصیل در دانشگاه چیکوتیمی

بسیاری از علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا به دلیل بالا بودن هزینه‌های دانشگاهی و زندگی در کانادا معمولا از خواسته خود صرف نظر می‌کنند، اما با کمی تحقیق و بررسی به راحتی می‌توان دانشگاه‌های با شهریه‌های کمتر را پیدا کرد. پس متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌توانند با یک برنامه ریزی مالی دقیق از دانشگاه‌های مقرون به صرفه ‌تر پذیرش تحصیلی بگیرند.

دانشگاه کبک چیکوتیمی نیز از لحاظ شهریه در گروه دانشگاه‌های کم هزینه و مقرون به صرفه در کشور کانادا قرار می‌گیرد و گزینه مناسبی برای مهاجرت تحصیلی و زندگی در کشور کانادا است. 

شهریه دوره‌های کارشناسی تمام وقت دانشگاه کبک چیکوتیمی برای دانشجویان بین المللی درحدود 15.943 تا 17.808 دلار کانادا و برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی نیز درحدود 14.310 تا 15.943 دلار کانادا می‌باشد، که دانشجو می‌تواند 60 درصد مبلغ شهریه را در یک نوبت و مابقی مبلغ شهریه را در نوبت دوم پرداخت کند.

البته برای اطلاع بیشتر باید بدانید که مبالغ دیگری همچون: اجاره خانه یا خوابگاه، هزینه تغذیه، حمل و نقل، ملزومات تحصیلی و ... به مبلغ شهریه اضافه می‌شود و دانشجو باید بتواند با برنامه ریزی مالی دقیق این هزینه‌ها را پرداخت کند.  

رتبه دانشگاه کبک چیکوتیمی

براساس آخرین آمار وب سایت 4icu رتبه و رنکینگ دانشگاه چیکوتیمی کبک در جهان 1005 و در کشور کانادا 35 اعلام شده است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه کبک چیکوتیمی

دانشگاه چیکوتیمی کبک برنامه‌های مختلف بورسیه تحصیلی را به منظور کمک در تامین هزینه‌ها و مخارج زندگی دانشجویی در این دانشگاه و در کشور کانادا برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. دانشجویان متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی باید برای کسب این بورسیه ها درخواست خود را در سامانه مربوط به بورسیه تحصیلی این دانشگاه ثبت کنند و در صورت واجد شرایط بودن آن را دریافت کنند.

چندین نوع مختلف بورسیه تحصیلی از سوی دانشگاه چیکوتیمی درنظر گرفته شده است که مبالغ آن‌ها از 500 تا 50 هزار دلار متغیر است و معیارهای متفاوتی برای کسب آن‎‌ها در نظر گرفته شده است. 

اجازه کار کردن حین تحصیل

در دانشگاه کبک چیکوتیمی دانشجویان اجازه کار کردن همزمان با تحصیل را دارند و می‌توانند از طریق کار کردن به تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کشور کانادا کمک کنند. همچنین گزینه‌های متعدد کار دانشجویی در محیط پردیس دانشگاه نیز برای دانشجویان فراهم شده است تا هم در زمینه‌های آموزشی تجربه کسب کنند و هم منبع درآمدی برای دانشجو باشد.

دانشجویان محصل می‌توانند در مشاغل داخل دانشگاه همچون: خدمات فناوری اطلاعات، خدمات عمومی دانشجویی، خدمات تحقیقاتی، غذاخوری و کافه و ... مشغول به کار شوند و برای خود درآمد کسب کنند.

خوابگاه دانشجویی

دانشجویان غیر بومی دانشگاه کبک چیکوتیمی دو گزینه برای اقامت در شهر کبک کانادا دارند: یکی اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی در داخل پردیس دانشگاه و دیگری اجاره خانه و اتاق در خارج از پردیس دانشگاه.

اقامتگاه‌های دانشجویی Val Lomberette در پردیس دانشگاه و در نزدیکی مرکز شهر می‌باشد که به دانشجویان امکان استفاده راحت از فضاهای شهری را می‌دهد و همچنین دانشجو به تمامی امکانات دانشگاهی نیز دسترسی سریع و راحت دارد. هزینه تقریبی زندگی در این اقامتگاه‌ها به صورت ماهیانه محاسبه می‌شود و از 390 تا 440 دلار در ماه بسته به نوع اتاق و امکانات متغیر است.

همچنین اگر دانشجویی موفق به پذیرش از خوابگاه داخل پردیس نشده است، جای نگرانی نیست و می‌تواند در خوابگاه خارج پردیس که در محلی در نزدیکی دانشگاه برای دانشجویان در نظر گرفته شده است، اقامت کنند. خوابگاه Cégep de Chicoutimi تمامی امکانات زندگی دانشجویی را دارد و هزینه ماهیانه اقامت در این خوابگاه از 385 تا 420 دلار در ماه متغیر است.

نتیجه‌گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا، دانشگاه کبک چیکوتیمی بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه از این دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرید.