دانشگاه پرنس ادوارد آیلند University of Prince Edward Island تنها دانشگاه در کوچک‌ترین استان کانادا یعنی جزیره پرنس ادوارد محسوب می‌شود که پذیرای متقاضیان مهاجرت تحصیلی هم بوده است. این دانشگاه که به اختصار (UPEI) خوانده می‌شود، در میان متقاضیان تحصیل در کانادا به «دانشگاه جزیره پرنس ادوارد» و «دانشگاه پرنس ادوارد آیسلند» مشهور شده است.

نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از این موسسه آموزشی و همچنین امکانات آن‌را در این بخش از سایت لتس گو یونی بخوانید.

دانشگاه پرنس ادوارد کانادا

دانشگاه Prince Edward Island در سال 1969 با ادغام دو کالج پرنس ویلز و سنت دونستان در مرکز این جزیره یعنی شهر شارلوت تاون تاسیس شد. در طول 50 سال خدمت به جویندگان علم، این موسسه آموزشی توانسته نقش مهمی را در حوزه آموزش عالی جزیره پرینس ادوارد ایفا کند.

دانشجویان UPEI از اقشار مختلف محلی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از برنامه‌های متعدد و متنوع مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌شوند. بر اساس آخرین آمار این مجموعه در پاییز سال 2019 شمار دانشجویان بین‌المللی از 93 کشور جهان 29 درصد از کل جمعیت دانشجویان دانشگاه پرنس ادوارد آیلند را تشکیل می‌دادند.

مساحت 4 هزار مترمربعی پردیس وسیع این موسسه آموزشی 30 ساختمان را در برگرفته و امکانات قابل‌توجهی را در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می‌دهد. با هدف قرار دادن توسعه فضا و امکانات آموزشی، این مجموعه همواره در حال گسترش و تجهیز به فناوری آموزشی روز است؛ به طوری که ساختمان دانشکده مهندسی طراحی پایدار به عنوان جدیدترین سازه آن در آگوست 2016 افتتاح شد.

در طول 50 سال گذشته امکانات و تجهیزات ورزشی این مجموعه رشد چشمگیری داشته است؛ امکانات دو و میدانی ورزشگاه دانش‌آموختگان UPEI، مجموعه ورزشی چی‌وان‌یانگ، زمین‌هایی با چمن مصنوعی، مجموعه استخرهای ترکیبی بل آیلیان و زمین‌های یخ مک‌لاکلان از جمله امکانات ورزشی این مجموعه برشمرده می‌شوند.

موسسه ملی تحقیقات علوم تغذیه‌ای و بهداشت استان در مرکز تحقیقاتی رگیس و جوآن دافی نیز از جمله مراکز پژوهشی سرآمد در شهر شارلوت تاون محسوب می‌شوند که در پردیس دانشگاه پرنس ادوارد آیلند مستقر شده‌اند. 

ساختمان‌های اصلی دانشگاه Prince Edward Island در چهار گوشه مرکزی پردیس قرار گرفته‌اند تا یکپارچگی فضای زیبای آن حفظ شود. ساختمان اصلی دانشگاه در سال 1854 بنا شده و سازه‌های اصلی دیگر در میانه سال‌های 1917 و 1919 به بهره‌برداری رسیده‌اند. با اینکه این سازه‌های ارزنده در ثبت اماکن تاریخی کانادا قرار گرفته‌اند، اما بارها ضمن رعایت استانداردهای مدرن، بازسازی شده‌اند.

تالار یادبود جنگ Memorial Hall (معروف به تالار یادبود) یکی از بناهای برجسته و تاریخی استان برشمرده می‌شود که در محوطه دانشگاه UPEI مستقر شده است. این بنا در سال 1946 به عنوان خوابگاه ساخته شد و امروز با نامش خاطر فارغ التحصیلانی که در جنگ‌های جهانی اول و دوم شرکت کرده یا کشته شده‌اند را گرامی نگه داشته است.

در کنار سازه‌های ارزشمند تاریخی این مجموعه آموزشی، سازه‌های مدرن دیگری نیز از سال 2004 به گسترش دانشگاه پرینس ادوارد ایسلند کمک کرده‌اند.  

رنکینگ دانشگاه جزیره پرنس ادوارد 

به نقل از مجله مکلین Maclean که هر ساله بهترین دانشگاه های کانادا را معرفی می‌کند، در سال 2021 دانشگاه پرنس ادوارد کانادا جایگاه دهم را در میان دانشگاه‌های متمرکز بر مقطع کارشناسی کسب کرد و رتبه 41 را در نتیجه نظرسنجی از فارغ‌التحصیلان و دانشجویان (در میزان رضایت) به دست آورد.

موسسه آماری یونی‌رنک 4icu هم جایگاه 41 ملی کانادا و جایگاه 1299 را در سال 2021 مناسب نام دانشگاه Prince Edward Island دیده است.

خوابگاه دانشگاه پرینس ادوارد آیلند

اقامتگاه‎های پردیس دانشگاه UPEI سالانه میزبان 440 دانشجو هستند؛ این اقامتگاه‌ها در سه ساختمان مختلف در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می‌گیرند. هر یک از خوابگاه‌ها از نظر ساختار، روش و سبک اقامت منحصر به فرد طراحی شده است، اما در تمام اقامتگاه‌ها امکانات اولیه زندگی در اختیار دانشجویان مشغول به تحصیل در کانادا قرار می‌گیرد.

خوابگاه برناردین Bernardine Hall ساختمانی چهار طبقه است که در مجاورت سالن ناهارخوری پردیس UPEI واقع شده است. این اقامتگاه در مجموع میزبان 147 دانشجو می‌شود که در سوییت‌های دو خوابه (در هر خواب دو تخت) با امکانات سرویس بهداشتی اختصاصی زندگی می‌کنند. هر طبقه شامل یک اتاق نشیمن با تلویزیون، یک سالن مطالعه، یک آشپزخانه و لباسشویی است. 

خوابگاه بیل و دنیس اندرو Bill and Denise Andrew Hall یک اقامتگاه پنج طبقه مشترک با سوئیت های 2 خوابه و تعدادی سوئیت 1 و 3 خوابه است؛ هر سوئیت مجهز به سرویس بهداشتی و آشپزخانه است و امکاناتی نظیر سالن‌های نشیمن با تلویزیون، امکانات خشکشویی را در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می‌دهد. فضای این خوابگاه امکان ورود به سالن غذاخوری واندا ویات (بدون نیاز به خروج از ساختمان) دارد.

خوابگاه بلانچارد Blanchard Hall به سبک آپارتمان طراحی شده و در فاصله کوتاهی از سالن غذاخوری واندا ویات در انتهای جنوبی پردیس UPEI واقع شده است. این ساختمان آجری سه طبقه شامل 63 آپارتمان مبله دو خوابه است؛ در هر آپارتمان اتاق خواب اختصاصی در اختیار دانشجویان مشغول به تحصیل در کانادا قرار می‌گیرد و یک اتاق نشیمن، آشپزخانه با تجهیرات کامل آشپزی و حمام به صورت مشترک با هم‌اتاقی‌ها استفاده می‌شود. خشکشویی، میز پینگ‌پنگ و سالن تلویزیون در طبقه اول موجود و یک فضای مطالعه در این خوابگاه تعبیه شده است.

استفاده از برنامه غذایی 5 یا 7 روزه برای دانشجویان ساکن در خوابگاه برناردین هال یا اندرو هال اجباری اعلام شده و ساکنان خوابگاه بلانچارد هال در صورت تمایل مجاز به استفاده از برنامه‌های غذایی دانشگاه هستند. اولویت بهره‌مندی از فضای نیمه‌خصوصی سالن بلانچارد با دانشجویان سال‌های بالاتر، انتقالی، و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد است. 

دانشکده های دانشگاه پرینس ادوارد ایسلند

هشت دانشکده میزبان متقاضیان مهاجرت تحصیلی به UPEI می‌شوند؛ دانشکده هنر، دانشکده بازرگانی، دانشکده آموزش، دانشکده پرستاری، دانشکده علوم، دانشکده مهندسی طراحی پایدار، دانشکده تحصیلات تکمیلی و کالج دامپزشکی آتلانتیک. تمام برنامه‌ها و دوره‌های رسمی دانشگاه Prince Edward Island در این دانشکده‌ها برگزار می‌شوند. البته باید توجه داشت که برخی رشته‌ها در چند دانشکده پوشش داده شده‌اند.

برنامه‌های تحصیلی که شامل کوآپ Co-op می‌شوند، در دپارتمان‌های مدیریت بازرگانی، علوم کامپیوتر، فیزیک و تغذیه برنامه‌ریزی شده‌اند.

دانشکده آموزش UPEI چند دوره یک ساله کارشناسی با تخصص‌های بین المللی، آموزش بومی، توسعه منابع انسانی فرانسه، برنامه تحصیلی کارشناسی ارشد (MEd) در رهبریِ یادگیری، و یک برنامه دکترای مطالعات آموزشی را نیز ارائه می دهد. 

در دانشکده علوم دانشگاه پرینس ادوارد آیلند یک موسسه ریاضی و علوم محاسباتی مستقر شده که در نُه تخصص پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. افرون بر این، در مدرسه تغییرات آب‌وهوایی این دانشکده برنامه‌های مختلفی در هر سه مقطع تحصیلی ارائه می‌شود.

رشته های دانشگاه جزیره پرنس ادوارد کانادا

سالانه نزدیک به 5 هزار دانشجو موفق به دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه جزیره پرینس ادوارد می‌شوند که از این شمار تنها 500 نفر در مقاطع عالی و مابقی در دوره‌های مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل می‌شوند.

در دانشکده بازرگانی مجموعه UPEI رشته‌هایی نظیر کارشناسی بازرگانی، حسابداری، امور مالی، مطالعات بین‌الملل، بازاریابی، کارآفرینی، مدیریت سازمانی، گردشگری و هتلداری، بازرگانی بین‌الملل، مدیریت بازرگانی در مدیریت جهانی و ... برنامه‌ریزی می‌شوند.

دانشکده آموزش میزبان متقاضیان تحصیل در کانادا علاقمند به رشته‌های آموزش کودک و نوجوان، آموزش مدیریت یادگیری، دکترای فلسفه مطالعات آموزشی، آموزش فرانسه به عنوان زبان دوم، آموزش بومی، آموزش بین‌الملل و ... می‌شود.

رشته‌های مربوط به علوم بهداشتی و مراقبتی مانند پرستاری و علوم پرستاری در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشکده پرستاری برگزار می‌شوند.

دانشکده علوم دانشگاه پرینس ادوارد آیلند میزبانی گرمی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی در رشته‌های بیولوژی، بیوتکنولوژی، شیمی، مطالعات کودک و خانواده، علوم کامپیوتر، مطالعات زیست محیطی، علوم خانواده، غذا و تغذیه، کینزیولوژی، ریاضیات و علوم محاسباتی، ریاضیات و آمار، فیزیک پزشکی و بیولوژیکی، فیزیک، پیراپزشکی، روانشناسی، رادیوگرافی، حفاظت از حیات وحش، و علوم مولکولی و ماکرومولکولی بوده است.

دانشکده مهندسی طراحی پایدار UPEI شامل رشته‌های علوم مهندسی، علوم مهندسی طراحی پایدار، مهندسی ارتباطات، مهندسی مواد، شیمی عمومی، مهندسی آنالیز، علوم مواد، مهندسی مکانیک، مهندسی تولید، مهندسی سیستم‌های انرژی پایدار و انرژی خورشیدی و ذخیره برق، مهندسی سیستم‌های انرژی ماکرو، و مدیریت تکنولوژی و کارآفرینی می‌شود.

در کالج دامپزشکی برنامه‌های تحصیلی متنوعی برای مقاطع دیپلما، معادل یا اصل لیسانس و مقاطع عالی در رشته‌های مربوط به دامپزشکی، علوم دامپزشکی، علوم و تغذیه حیوانات، پاتولوژی و آسیب شناسی، و علوم زیست پزشکی طراحی شده است.

در دانشکده هنر دانشگاه Prince Edward Island برنامه‌های تحصیلی متنوعی در حول رشته‌های مطالعات آکادین، انسان شناسی، سمینارهای هنری، ارتباطات کاربردی، رهبری و فرهنگ کاربردی، مطالعات آسیا، مطالعات کانادا، مطالعات کاتولیک، مطالعات مسیحی، کلاسیک، مطالعات عدالت اجتماعی و گوناگونی اقلیمی و قومی، اقتصاد، زبان انگلیسی، مطالعات زیست محیطی، هنرهای زیبا، زبان فرانسوی، زبان آلمانی، زبان اسپانیایی، تاریخ، مطالعات منسجم، مطالعات بین‌الملل، مطالعات جزیره، روزنامه نگاری، مطالعات قرون وسطی و رنسانس، زبان‌های مدرن، موسیقی، آموزش موسیقی، فلسفه، علوم سیاسی، روانشناسی، مطالعات مذهبی، مطالعات اجتماعی، علوم جامعه شناسی، مطالعات تئاتر و ... طراحی شده است.

برنامه‌های تحصیلی مقاطع بالاتر در دانشکده تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود که شامل رشته‌های امور جهانی، خدمات بهداشت کاربردی، علوم پایه، مطالعات جزیره، آموزش مدیریت یادگیری، پرستاری، دوره‌های ام بی ای، بازرگانی در مدیریت جهانی، علوم دامپزشکی، علوم زیست محیطی، علوم مولکولی و ماکرومولکولی، روانشناسی، فلسفه مطالعات آموزشی و ... می‌شود.

پذیرش تحصیلی دانشگاه جزیره پرنس ادوارد کانادا

دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی خاصی نیز امکان‌پذیر است؛ برای این منظور باید لیستی از مدارک مورد نیاز برنامه تحصیلی را گردآوری و برای مسئولان پذیرش دانشجویان بین‌المللی ارسال کرد.

باید توجه داشت که بر اساس قوانین دانشگاه پرنس ادوارد، متقاضی تحصیل در کانادا مسئول کامل بودن و صحت درخواست پذیرش است، متقاضیانی که هرگونه سوابق تحصیلی قبلی را پنهان کنند، باید مسئولیت انصراف از دانشگاه را بپذیرد.

دانشگاه حق رد پذیرش تحصیلی هر متقاضی را برای خود محفوظ می‌داند و متقاضیان ممکن است ملزم به ارائه مدارک پزشکی از تناسب خود برای ادامه تحصیل در دانشگاه شوند.

برخی از برنامه‌های تحصیلی UPEI شرایط پذیرش خاصی دارند؛ الزامات این برنامه‌ها بر اساس مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، حرفه‌ای و پیش‌حرفه‌ای طبقه‌بندی می‌شود. به همین دلیل برای دریافت لیست شرایط و مدارک مورد نیاز رشته و برنامه تحصیلی دلخواه خود باید از مشاوران اعزام دانشجو در لتس گو یونی بهره‌مند شوید؛ از همین‌جا می‌توانید برای رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی اقدام کنید.

از جمله مدارک مورد نیاز تمام برنامه‌های تحصیلی دانشگاه پرینس ادوارد ایسلند، ارائه مدارک و سوابق تحصیلی است؛ متقاضیان پذیرش مقطع کارشناسی باید اسکن اصل و ترجمه رسمی مدرک دیپلم متوسطه را برای دانشگاه ارسال کنند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی در مقطع عالی هم باید اصل و ترجمه آخرین مدرک تحصیلی خود را به دست مسئولان پذیرش دانشجویان بین‌المللی برسانند.

باید توجه داشت که حداقل نمره معدل آخرین مدرک تحصیلی باید 14 از 20 باشد؛ در غیر این صورت تحصیل در کانادا با محدودیت در انتخاب رشته و حتی دانشگاه های کانادا روبه‌رو خواهد شد.

تحصیل در کانادا به عنوان کشوری انگلیسی‌زبان نیاز به تسلط کافی به این زبان دارد که با ارائه مدارک معتبر آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی به اثبات می‌رسد؛ دانشگاه پرنس ادوارد آیلند کارنامه آزمون‌های بین‌المللی زبان آیلتس، تافل (اینترنتی یا کتبی)، MELAB، CanTEST، CAEL، پیرسون، کمبریج و GTEC CBT را می‌پذیرد.

باید توجه داشت که مدرک زبان انگلیسی باید معتبر (کمتر از 2 سال از دریافت آن بگذرد) باشد و نمره یا امتیاز نهایی آن متوسط به بالا باشد؛ برای مثال کارنامه آزمون آیلتس باید حداقل نمره 6.5 (در برخی برنامه‌های تحصیلی 7) را داشته باشد. 

اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی نمره زبان کافی در مدرک زبان انگلیسی نداشته باشد، می‌تواند با دریافت پذیرش تحصیلی مشروط وارد دانشگاه پرنس ادوارد آیلند شود و پس از سپری کردن دوره زبان و کسب مهارت درک زبان انگلیسی، دوره تحصیلی اصلی و تخصصی را آغاز کنند.

دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی نداشته باشند، می‌توانند با شرکت در آزمون تعیین سطح آنلاین، وضعیت مهارت خود را در زبان انگلیسی مشخص کنند و در دوره زبان انگلیسی ثبت‌نام شوند. و خبر خوش اینکه حدود 70 درصد درخواست‌های پذیرش تحصیلی با موافقت مسئولان پذیرش دانشجویان بین‌المللی روبه‌رو می‌شوند.

برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی متقاضیان باید در سایت رسمی دانشگاه پرنس ادوارد آیلند حساب کاربری ایجاد کنند تا به فرم درخواست پذیرش دسترسی داشته باشند. پس از تکمیل فرم و ضمیمه مدارک، باید مبلغ 50 دلار به عنوان ادمیشن فی پرداخت شود. باید توجه داشت که این مبلغ برای شرکت در برنامه دکتری دامپزشکی 75 دلار اعلام شده است.

جهت اطلاع از وضعیت تحصیلی خود طبق استانداردهای اپلای دانشگاه های کانادا، پیش از هر اقدامی می‌توانید فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی را در سایت لتسگو یونی تکمیل کنید و با اطلاع از نقصی مدارک و شرایط خود، در زمان مناسبی برای جبران اقدام کنید.

ددلاین دانشگاه پرینس ادوارد آیلند

اقدام برای مهاجرت تحصیلی باید در بازه زمانی مناسبی صورت بگیرد؛ چراکه اکثر دانشگاه های کانادا مهلت زمانی مشخصی را برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی، ثبت نام، پرداخت هزینه‌ها و ... اعلام کرده‌اند. جهت اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه پرنس ادوارد نیز باید برای ترم پاییز در آگوست و برای ترم زمستان در دسامبر اقدام کرد.

ناگفته نماند که پذیرش تحصیلی برخی برنامه‌های تحصیلی نیاز به ارسال اصلِ مدارک فارغ‌التحصیلی دارند؛ برای این منظور متقاضی مهاجرت تحصیلی باید در زمان مقرری این مدارک را تحویل اداره پست دهد.

با توجه به طولانی بودن پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای ایرانی‌ها، پیشنهاد می‌کنیم به مهلت‌های زمانی تعیین شده از سوی دانشگاه توجه ویژه‌ای داشته باشید تا زمان را از دست ندهید؛ چرا که برخی برنامه‌های تحصیلی تنها یک‌بار در طول سال تحصیلی پذیرش دانشجو دارند. 

هزینه تحصیل در دانشگاه جزیره پرنس ادوارد کانادا

شهریه سالانه تحصیل در کانادا به رنکینگ دانشگاه، مقطع و نوع رشته تحصیلی بستگی دارد. به طور میانگین شهریه سالانه دانشگاه Prince Edward Island برای دانشجویان بین‌المللی بدون احتساب هزینه واحدها 10 هزار دلار اعلام شده است.

در کنار شهریه سالانه، مخارج دیگری نیز وجود دارد که در حین ثبت‌نام، ماهانه یا ترمی دریافت می‌شود؛ ممیزی دوره تحصیلی 405 دلار، PLAR مبتنی بر دوره 320 دلار، PLAR مبتنی بر برنامه تحصیلی 640 دلار، دوره تمام وقت زبان انگلیسی دانشجویان بین‌المللی EAP 15,744 دلار، دوره نیمه وقت زبان انگلیسی دانشجویان بین‌المللیEAP 1,399 دلار برای هر دوره، آزمون چالش  323 دلار، ارزیابی واحدهای درسی ویژه 323 دلار، تاخیر پرداخت شهریه ترم‌های پاییز و زمستان  60 دلار / 30 دلار، تاخیر پرداخت شهریه ترم تابستان 25 دلار، هزینه ورود مجدد دانشجویان تمام وقت 50 دلار، و هزینه ورود مجدد دانشجویی نیمه وقت 25 دلار اعلام شده است.

بسته به اقتضای برنامه‌های تحصیلی برخی رشته‌ها نیاز به خدمات و امکانات خاصی دارند که بهره‌مندی از آن‌ها هزینه‌های جداگانه‌ای را شامل می‌شود. اما در کل، هزینه استفاده از خدمات فناوری 50 دلار، هزینه استفاده از باشگاه ورزشی و تناسب اندام و 266 دلار، هزینه عضویت و استفاده از منابع کتابخانه 50 دلار، بیمه درمانی دانشجویان بین المللی 927 دلار، بیمه دندانپزشکی دانشجویان بین المللی  150 دلار، عضویت انجمن‌های دانشجویان کانادا 10 دلار و بلیط استفاده از حمل‌ونقل عمومی 60 دلار برآورد می‌شود.

استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی برناردین هال به انضمام برنامه غذایی ترمی 4,880 دلار تا 5,676 دلار هزینه دارد. هزینه ترمی اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی بیل و دنیس اندرو هال با برنامه غذایی حدود 5,754 دلار تا 6,020 دلار اعلام شده است. اقامت در اتاق‌های نیمه خصوصی بلانچارد هال هم ترمی حدود3,324  دلار هزینه دارد و منوی برنامه غذایی نیز هزینه جداگانه دارد.

به طور کلی برنامه‌های غذایی 5 یا 7 روزه دانشگاه پرنس ادوارد جزیره ترمی حدود 2,349 دلار تا 2,442 دلار آب می‌خورد. ودیعه رزرو خوابگاه‌های این موسسه آموزشی 300 دلار اعلام شده است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه پرنس ادوارد آیلند در کانادا

دانشگاه پرنس ادوارد آیلند هر ساله میلیون‌ها دلار را برای برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی، مبادلات بین‌المللی و فرصت‌های مطالعاتی تجربی، اتحادیه دانشجویی فعال، گسترش برنامه‌های تحصیلات تکمیلی و تعاملات برجسته میان دانشجو و دانشکده اختصاص داده است تا فارغ‌التحصیلان به عنوان رهبران آینده بتوانند پتانسیل خود را به کار بگیرند. 

دانشجویان ممتاز و واجدالشرایط می‌تواند در بدو ورود به دانشگاه UPEI از بورسیه 2هزار دلاری استفاده کنند. بورسیه Alaa & Valerie Abd-El-Aziz به مبلغ 500 دلار، و بورسیه Dr. Vianne Timmons با مبلغ هزار دلار به دانشجویان با شرایط ویژه اعطا می‌شود.

برای آگاهی از شرایط و نحوه دریافت کمک‌هزینه‌های تحصیلی این موسسه آموزشی با همکاران ما در لتس گو یونی تماس بگیرید.