دانشگاه آلبرتا کانادا در شهر ادمونتون واقع شده است. برای کسب اطلاع از بورسیه دانشگاه آلبرتا و شرایط پذیرش دانشگاه آلبرتا کانادا همراه ما باشید. دانشگاه آلبرتا در استان آلبرتا و در شهر ادمونتون کانادا واقع شده است و در گروه دانشگاه‌های دولتی این کشور قرار می‌گیرد. ادمونتون یکی از بزرگ‌ترین شهرهای شمالی جهان است که جمعیتی 1 میلیون نفری دارد و یکی از قوی‌ترین اقتصادهای محلی کاناداست. 

فرصت‌های شغلی دردسترس و موسسات آموزش عالی متعدد در شهر ادمونتون کانادا موجب شده که این شهر میزبان خوبی برای مهاجرت تحصیلی باشد. جهت تحصیل در ادمونتون کانادا نیز مانند دیگر شهرهای کانادا باید ابتدا برای دریافت پذیرش تحصیلی و سپس ویزای تحصیلی کانادا از دانشگاه‌های معتبر این شهر همچون UAlberta اقدام کرد.

دانشگاه آلبرتا در سال 1908 توسط الکساندر کامرون رادرفورد نخستین رئیس دولت آلبرتا تاسیس شد و هنری مارشال توری نخستین رئیس این دانشگاه شد. شهرت دانشگاه آلبرتا در رشته‌های علوم انسانی، هنرهای خلاق، علوم، تجارت، مهندسی و بهداشت است.

دانشگاه آلبرتا 18 دانشکده در 5 پردیس جداگانه دارد که 4 پردیس آن در شهر ادمونتون و 1 پردیس در شهر کامروز واقع شده است. 

•    پردیس اصلی دانشگاه آلبرتا به نام پردیس شمالی (North Campus) 150 ساختمان دارد و اکثر دانشکده‌های دانشگاه در این پردیس قرار گرفته است. 

•    پردیس Saint-Jean دانشگاه آلبرتا در قلب شهر ادمونتون واقع شده است که این پردیس فرانسوی زبان است.

•    پردیس Augustana یک پردیس تاریخی در شهر کامروز و در یک جامعه پر جنب و جوش روستایی با محیط آموزشی بسیار صمیمی واقع شده است. 

•    در پردیس جنوبی (South Campus) دانشگاه آلبرتا زمین‌های گسترده‌ای جهت تحقیقات کشاورزی و چندین مکان تفریحی قرار گرفته است. 

•    پردیس Enterprise Square در مرکز شهر ادمنتون واقع شده و یک مرکز کارآفرینی است که از تحقیقات جدید کسب و کار ایجاد می‌کند.

در دانشگاه آلبرتا بیش از 200 برنامه آموزشی در دوره‌های کارشناسی و بیش از 500 برنامه آموزشی در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا برای بیش از 40 هزار دانشجو ارائه می‌شود. بیش از 9000 دانشجوی این دانشگاه در گروه دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرند که از بیش از 156 کشور دنیا در UAlberta گرد هم آمده‌اند.

تعداد کارمندان دانشگاه آلبرتا 14438 نفر است و همچنین بیش از 290 هزار دانشجو از این دانشگاه فارغ‌التحصیل و وارد بازار کار شدند.

دانشگاه آلبرتا رتبه‌های بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف کسب کرده است که به چند مورد اشاره می‌شود: 

•    رتبه 81ام در دنیا و رتبه چهارم در کشور کانادا در زمینه تحقیقات پژوهشی

•    رتبه سوم جهان در رشته دیرینه‌شناسی

•    رتبه پنجم جهان در رشته جنگلداری

•    رتبه پنجم جهان در رشته زمین‌شناسی

•    رتبه پنجم جهان در رشته مهندسی نفت

دانشگاه آلبرتا برای دانشجویان خود فرصت‌های کارآموزی و همکاری‌های آموزشی ایجاد می‌کند و همچنین از فرصت‌های شغلی مرتبط با رشته تحصیلی بهره‌مندشان می‌کند که بر همین اساس دانشگاه آلبرتا رتبه دوم نرخ اشتغال در کشور کانادا را از آن خود کرده است.

کتابخانه UAlberta دومین کتابخانه تحقیقاتی بزرگ کشور کانادا است که بیش از 4.7 میلیون عنوان، 8.7 میلیون جلد کتاب، 1.3 میلیون کتاب الکترونیکی و 1700 پایگاه داده در آن موجود است.

دانشجویان دانشگاه آلبرتا برای کار کردن در زمان تحصیل خود چه در محل پردیس دانشگاه و چه در خارج از دانشگاه نیاز به اجازه کار ندارند و می‌توانند به راحتی کار کنند و درآمد کسب کنند.

دانشگاه آلبرتا سه مجموعه خوابگاهی و چند مجموعه خانه‌ مخصوص اقامت دانشجویان غیر بومی خود ایجاد کرده است که هر کدام شرایط پذیرش خاص خود را دارند و تمامی امکانات مورد نیاز دانشجویان در این مجموعه‌ها موجود است.

بورسیه دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا هر ساله 32 میلیون دلار بورسیه تحصیلی،جوایز و کمک‌های مالی در مقطع کارشناسی، به انواع دانشجویان خود اعطا می‌کند که بسیاری از آن‌ها مشمول دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه هم می‌شود و نکته قابل توجه این است که دانشجویان دانشگاه آلبرتا می‌توانند بیش از یک بورس تحصیلی دریافت کنند. 

شرایط اکثر بورسیه تحصیلی دانشگاه آلبرتا براساس معدل میانگین پذیرش دانشجوی متقاضی در زمان پیشنهاد اخذ پذیرش تحصیلی خواهد بود. هنگام پذیرش تحصیلی در UAlberta دانشجو به‌طور خودکار برای چندین بورس تحصیلی در نظر گرفته می‌شود. در زیر برخی از بورسیه تحصیلی که به دانشجویان بین المللی این دانشگاه تعلق می‌گیرد آورده شده است:

 INTERNATIONAL STUDENT SCHOLARSHIP: دانشجویانی که از سوابق تحصیلی خوب برخوردار هستند و برای اولین بار در مقطع کارشناسی از دانشگاه آلبرتا پذیرش تحصیلی گرفته‌اند و ویزای دانشجویی دارند، بسته به میانگین پذیرش می‌توانند تا 9000 دلار کانادا بورسیه تحصیلی دریافت کنند.

UNIVERSITY OF ALBERTA INTERNATIONAL COUNTRY SCHOLARSHIP: دانشجویانی که سوابق تحصیلی درخشان داشته باشند و برای اولین بار در دوره کارشناسی از دانشگاه آلبرتا پذیرش تحصیلی گرفته‌اند و ویزای دانشجویی دارند، می توانند تا 5000 دلار کانادا بورسیه تحصیلی دریافت کنند. 

UNIVERSITY OF ALBERTA INTERNATIONAL ENTRANCE CITATION: دانشجویانی که میانگین پذیرش بالاتری دارند و و برای اولین بار در دوره کارشناسی از دانشگاه آلبرتا پذیرش تحصیلی گرفته‌اند و ویزای دانشجویی دارند، می توانند حداکثر 40000 دلار کانادا بورسیه تحصیلی دریافت کنند. 

UNIVERSITY OF ALBERTA CENTENARY SCHOLARSHIP: دانشجویانی که میانگین پذیرش بالاتری دارند و ویژگی‌های هدایت تحصیلی را نشان می دهند و برای اولین بار در دوره کارشناسی از دانشگاه آلبرتا پذیرش تحصیلی گرفته‌اند و ویزای دانشجویی دارند، می توانند حداکثر 30000 دلار کانادا (قابل پرداخت بیش از 4 سال) دریافت کنند.

INTERNATIONAL ENTRANCE LEADERSHIP SCHOLARSHIP: دانشجویان متقاضی با میانگین پذیرش 80٪ و برای اولین بار در دوره کارشناسی از دانشگاه آلبرتا پذیرش تحصیلی گرفته‌اند و ویزای دانشجویی دارند، برای بورسیه تحصیلی ارزیابی می‌شوند و درصورت قبولی در ارزیابی می‌توانند تا 7500 دلار کانادا بورسیه تحصیلی دریافت کنند.

اگر قصد تحصیل در کشور کانادا و UAlberta را دارید، حتما در زمان پذیرش تحصیلی، برنامه بورسیه تحصیلی دانشگاه را تکمیل کنید تا براساس سابقه تحصیلی، تجربیات و علایق شما ، مورد ارزیابی قرار بگیرید و شامل دریافت این بورسیه‌ها شوید.

دانشجویان ایرانی دانشگاه آلبرتا

کشور کانادا همواره یکی از گزینه‌های اصلی دانشجویان ایرانی است که قصد مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور را دارند. هرساله ایرانیان بسیاری به قصد تحصیل در کشور کانادا از دانشگاه‌های معتبر این کشور پذیرش تحصیلی و سپس ویزای تحصیلی می‌گیرند و پس از تحصیل، در این کشور اقامت می‌کنند. 

بهترین راه برای رسیدن به این هدف داشتن ویزای تحصیلی کانادا است، که با دنبال کردن یک برنامه منظم به راحتی می‌توانید پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های کشور کانادا را بگیرید.

از آنجایی که UAlberta یکی از برترین دانشگاه‌های کشور کاناداست ایرانیان بسیاری این دانشگاه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند و از این دانشگاه پذیرش تحصیلی می‌گیرند. همچنین لازم به ذکر است تعدادی از اساتید برجسته این دانشگاه ایرانی هستند.

رشته ‌های دانشگاه آلبرتا کانادا

در دانشگاه آلبرتا بیش از 200 رشته تحصیلی در دوره‌های کارشناسی و بیش از 500 برنامه آموزشی در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در 18 دانشکده و تعدادی مرکز تحقیقاتی و آموزشی ارائه می‌شود.

دانشکده زندگی کشاورزی و علوم محیطی: در این دانشکده بیش از 25 برنامه آموزشی از جمله: علوم کشاورزی، کارشناسی علوم بهداشت حیوانات، علوم محیط زیست و حفاظت، هنر در مطالعات محیطی، علوم جنگلداری و ... قابل ارائه است.

مدرسه تجارت آلبرتا: این دانشکده یکی از برجسته‌تربن موسسات آموزشی در زمینه تجارت در جهان است که در تمام مقاطع به صورت متمرکز در زمینه تجارت و کسب و کار برنامه‌های آموزشی ارائه می‌کند.

دانشکده هنر: دانشکده هنرهای دانشگاه آلبرتا یکی از متنوع‌ترین دانشکده‌های هنر در کانادا می‌باشد که بیش از 35 رشته تحصیلی در زمینه‌های هنرهای عمومی، هنرهای زیبا، جرم شناسی و مطالعات محیطی و آموزش‌های ترکیبی موسیقی و نمایش فعالیت می‌کند.

دانشکده آموزش: این دانشکده همواره در میان 4 دانشکده برتر آموزش کشور کانادا قرار دارد که خانه معلمان مفتخر، محققان معتبر بین‌المللی، نوآوران آموزشی و رهبران آینده جامعه است.

دانشکده مهندسی: دانشکده مهندسی بیش از 21 مدرک کارشناسی معتبر و طیف گسترده‌ای از مدارک تحصیلات تکمیلی برای دوستداران رشته‌های مهندسی همچون: مهندسی پزشکی، شیمی، عمران، کامپیوتر، برق، فیزیک، مواد، مکانیک، معدن، نفت و ... ارائه می‌دهد.

دانشکده تحصیلات تکمیلی و تحقیقات: در این دانشکده بیش از 500 برنامه آموزشی تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود و رتبه پنجم تحقیقات در کشور کانادا را به دست آورده است.

دانشکده حرکت‌شناسی، ورزش و سرگرمی: رشته‌هایی همچون: توانبخشی، مربی‌گری، هنر در تفریح ورزش و جهانگردی، علوم حرکت شناسی و ... در این دانشکده تدریس می‌شود.

دانشکده حقوق: دانشکده حقوق برنامه های تحصیلی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهد و همچنین به وکلای آموزش دیده در تکمیل دوره‌های مورد نیاز برای وکالت در کانادا کمک می کند.

دانشکده پزشکی و دندان‌پزشکی: این دانشکده به ارائه برنامه‌های آموزشی مبتنی بر یادگیری اختصاص داده شده است که نیازهای بهداشتی جوامع ما را برآورده می‌کند. رشته‌هایی همچون: دکترای پزشکی، دندانپزشکی، علوم آزمایشگاهی، پرتو درمانی و ... تدریس می‌شود.

دانشکده مطالعات بومی: این دانشکده 4 برنامه آموزشی در دوره کارشناسی و تعدادی برنامه آموزشی ترکیبی با دیگر رشته‌ها ارائه می‌کند.

دانشکده پرستاری: در دانشکده پرستاری دانشگاه آلبرتا طیف کاملی از برنامه‌های دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در زمینه پرستاری قابل ارائه است.

دانشکده داروسازی و علوم دارویی: نام دانشکده داروسازی دانشگاه آلبرتا در میان سه موسسه برتر کشور کانادا و 50 برتر جهانی در زمینه داروسازی به چشم می‌خورد.

مدرسه بهداشت عمومی: در این مدرسه آموزش‌های راهبردی و تحقیقاتی در زمینه بهداشت عمومی ارائه می‌شود تا سطح بهداشت عمومی و سلامت جوامع ارتقا یابد.

دانشکده توانبخشی پزشکی: دانشگاه آلبرتا تنها دانشکده آزاد توانبخشی در آمریکای شمالی را در خود جای داده است که آموزش‌های آکادمیک در علوم توانبخشی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و آسیب شناسی گفتار - زبان را ارائه می دهد.

دانشکده علوم: این دانشکده یکی از جامع‌ترین‌های علوم در کاناداست که در حدود 60 برنامه آموزشی در دوره کارشناسی ارائه می‌کند.

St. Joseph's College: کالج سنت جوزف دوره های مختلفی در زمینه اخلاق کاربردی، فلسفه، آموزش‌های دینی و الهیات در سطح کارشناسی ارائه می‌دهد.

هزینه تحصیل در دانشگاه آلبرتا کانادا

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه آلبرتا همانند بسیاری از دانشگاه‌های کشور کانادا به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و تمام وقت و یا پاره وقت بودن بستگی دارد. مبلغ شهریه سالانه رشته‌های مختلف مقطع کارشناسی در UAlberta از 23 هزار دلار کانادا شروع می‌شود که در بعضی از رشته‌ها به مبلغ 38 هزار دلار کانادا در سال هم می‌رسد. 

هزینه‌های دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا نیز براساس رشته تحصیلی متفاوت است که برای برنامه‌های آموزشی پایان‌نامه محور سالیانه مبلغ 9340 هزار دلار کانادا و برای برنامه‌های درس محور سایانه مبلغ 10365 هزار دلار کانادا می‌باشد.

دیگر مخارج مثل هزینه غذا برای دانشجویانی که در داخل خوابگاه دانشگاه زندگی می‌کنند برای یک سال تحصیلی حدود 2700 دلار کانادا می باشد که در مجموع برای زندگی در کشور کانادا و شهر ادمونتون نیاز به 10 هزار دلار در سال می‌باشد.

رنکینگ دانشگاه آلبرتا کانادا

براساس آخرین آمار وبسایت QS در سال 2023 دانشگاه آلبرتا در بین 5 دانشگاه برتر کشور کانادا قرار گرفته و رتبه 110 در جهان را از آن خود کرده است.این دانشگاه در گروه بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد و توسط رتبه بندی THE در سال 2023 نیز، در رتبه 118 جهان قرار گرفته است. 

شرایط پذیرش دانشگاه آلبرتا کانادا

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه آلبرتا در ابتدا به سوابق تحصیلی هر فرد متقاضی بستگی دارد و موفقیت کامل در این راه به سه عامل: نمرات، مهارت زبان انگلیسی و تکمیل دروس لازم برمی‌گردد.

•    مدرک پیش دانشگاهی

•    ریز نمرات دوره متوسطه

•    ترجمه رسمی مدارک و سوابق تحصیلی

•    کسب نمره میانگین 70 درصد

•    مدرک معتبر زبان

شرط مهارت در زبان انگلیسی به دو دسته: مهارت‌های کلی در زبان انگلیسی و مهارت در صحبت کردن به زبان انگلیسی

مدرک TOEFL: حداقل نمره 90

مدرک  IELTS:  حداقل نمره 6.5

مدرک CAEL: حداقل نمره 70

مدرکMELAB: حداقل نمره 85

مدرک PTE: حداقل نمره 61

مدرک CPE و CAE: حداقل نمره 180

مدرکCan TEST:  حداقل نمره 4.5

همچنین مهارت در صحبت کردن به زبان انگلیسی هم ملاک پذیرش است که یا حداقل نمره 26 صحبت کردن برای مدرک TOEFL و یا حداقل نمره 7.5 صحبت کردن برای مدرک IELTS مورد نیاز است.

* متناسب با هر رشته باید نمره 5 درس در دوره متوسطه را با موفقیت گذرانده باشد.

*برای برخی رشته ها مدرک GRE و یا GMAT  نیز علاوه بر مدارک بالا مورد نیاز است.