دانشگاه دولتی سنت جروم یا به اختصار SJU یک دانشگاه دولتی باسابقه و قدیمی است که در مرکز شهر واترلو در استان انتاریو واقع شده است و با دانشگاه بزرگ و معتبر واترلو هم پیمان شده‌اند تا دانشجویان محصل در این دو دانشگاه را به تعالی آموزشی برسانند. 

دانشگاه سنت جروم کانادا

دانشگاه سنت جروم کانادا در ابتدا فعالیت‌های آموزشی خود را در سال 1865 و با عنوان کالج سنت جروم آغاز کرد و تاسیس این موسسه آموزشی در آن زمان با همت دکتر لوئیس فانکن اتفاق افتاد. با گذشت سال‌ها اندازه دانشگاه رشد کرد و پردیس‌های مختلفی را در منطقه واترلو ایجاد کرد.

پس از گذشت نزدیک به 100 سال از زمان تاسیس کالج سنت جروم، در سال 1959 کالج سنت جروم از طریق قانون قانون‌ گذاری انتاریو مدرک دانشگاهی مستقل خود را دریافت کرد و نام آن به دانشگاه کالج سنت جروم تغییر پیدا کرد. همزمان با تغییرات قانونی انتاریو، دانشگاه کالج سنت جروم با دانشگاه تازه تاسیس شده واترلو هم پیمان شدند و از آن پس مدارک اعطایی به دانشجویان فارغ التحصیل از هر دو دانشگاه، مدارک دو SJU و واترلو را دریافت می‌کنند.

سپس در ادامه تغییرات اعلام شده، در سال 1998 دوباره نام دانشگاه کالج سنت جروم تغییر پیدا کرد و از آن پس با نام SJU به رسمیت شناخته می‌شود.

پردیس SJU در وسط پردیس وسیع دانشگاه واترلو قرار گرفته است و در یک مکان زیبا با مساحت 364 هکتار در شمال غربی شهر واترلو واقع شده است. در پردیس دانشگاه سنت جروم کانادا جنب جوش دانشجویی همواره به چشم می‌خورد و دانشجویان با حضور در کافی شاپ، کلاس یوگا، باشگاه بدنسازی و ... اوقات فراغت خود را پر می‌کنند و از تحصیل در این دانشگاه لذت می‌برند.

نکته قابل توجه درخصوص SJU این است که رشته‌های تحصیلی در دانشگاه سنت جروم مربوط به حوزه هنرها و الهیات است و به همین خاطر می‌توان از آن با عنوان دانشکده هنر نیز یاد کرد. همچنین دانشجویان سنت جروم و واترلو می‌توانند به کاملا آزادانه از دوره‌های ارائه شده در دو دانشگاه استفاده کنند.

در SJU استعدادهای منحصر به فرد هر دانشجو در ابتدا شناخته می‌شود و سپس آن‌ها را تقویت می‌کنند و همچنین توانایی تفکر انتقادی را در آن‌ها پرورش می‌دهند. سپس دانشجو را برای ایجاد تغییرات موثر آموزش می‌دهند و از آن‌ها شهروندانی آگاه و شجاع که تواضع و فروتنی دارند، می‌سازند. 

اگر به فکر مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا هستید، داشتن اطلاعات کافی درمورد دانشگاه منتخب، شرایط پذیرش تحصیلی، اخذ ویزای تحصیلی، هزینه‌های زندگی در کانادا و بسیاری موارد دیگر مورد نیاز است. در وبلاگ لتس گو یونی به تمامی این موارد در مطلب مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل چه شرایط و هزینه‌ هایی دارد؟ پاسخ داده شده است. پس با ما همراه باشید.

شرایط پذیرش از دانشگاه سنت جروم

اگر قصد ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های کشور کانادا همچون دانشگاه واترلو را دارید ولی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از آن نشده‌اید، ناراحت نباشید. شما با تحصیل در SJU کانادا می‌توانید همزمان مدرک دانشگاه واترلو را نیز کسب کنید چرا که این دانشگاه متحد دانشگاه بزرگ واترلو است و دانشجویان آن مدرک دو دانشگاه را دریافت می‌کنند. 

پذیرش تحصیلی از SJU در محدوده مدرک هنرها و تجارت انجام می‌شود که برای موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه، متقاضیان باید شرایط و پیش زمینه‌های لازم را برای دانشگاه ارسال کند که شما به راحتی می‌توانید این پروسه را با همراهی کارشناسان لتس گو یونی طی کنید. در زیر مدارک مورد نیاز جهت اقدام پذیرش تحصیلی از دانشگاه سنت جروم کانادا آمده است:

•    مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی برای فارغ التحصیلان ماقبل از 2019

•    مدرک پیش دانشگاهی برای فارغ التحصیلان بعد از 2019

•    کسب 70 درصد نمره میانگین سوابق تحصیلی دوره متوسطه 

•    ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی

•    مهارت در استفاده از زبان انگلیسی

* اگر زبان مادری متقاضی پذیرش تحصیلی از دانشگاه سنت جروم انگلیسی نباشد و یا 4 سال آخر تحصیل را در کشورها و یا موسسات انگلیسی زبان نگذرانده باشد، باید یکی از مدارک معتبر را برای اثبات مهارت در زبان انگلیسی به دانشگاه ارائه دهد: 

مدرک CAEL با حداقل نمره 70/ مدرک TOEFL با حداقل نمره 90 و در بخش صحبت کردن و نوشتن نمره کمتر از 25 نباشد/ مدرک IELTS با حداقل نمره 6.5 به طور کلی و به تفکیک در بخش نوشتن و صحبت کردن نمره 6.5 و در بخش‌های خواندن و شنیداری نمره 6/ مدرک PTE نمره کلی 63 و در بخش‌های صحبت کردن و نوشتن کمتر از 65 نباشد/ مدرک EFAS با نمره کلی 75 درصد

رشته ‌های تحصیلی دانشگاه سنت جروم

تخصص اصلی SJU در ارائه رشته‌های مربوط به حوزه آموزشی هنرها و علی الخصوص هنرهای آزاد است که طرافداران بسیاری از سراسر دنیا دارد. متقاضیان تحصیل در دانشگاه سنت جروم برای دوره‌ هنرهای این دانشگاه ثبت نام می‌کنند و همراه دانشجویان دانشگاه واترلو دوره تحصیلی خود را سپری می‌کنند. 

طیف وسیعی از رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی در زمینه هنرها در مقطع کارشناسی در SJU ارائه می‌شود که دست دانشجویان برای انتخاب رشته مورد علاقه خود کاملا باز است و دانشجو در انتخاب رشته مورد نظر خود محدود نیست. البته در مقطع کارشناسی ارشد نیز چند رشته در زمینه آموزش‌های دین مسیحیت نیز ارائه ‌می‌شود.

رشته‌های قابل ارائه در این دانشگاه عبارت اند از: مردم شناسی، مطالعات کلاسیک، مطالعات ارتباطات، اقتصاد، زبان انگلیسی، هنرهای زیبا، زبان فرانسوی، عدالت اجتماعی، زبان آلمانی، تاریخ، مطالعات حقوقی، مطالعات آزاد، مطالعات قرون وسطایی، موسیقی، مطالعات صلح و تعارض، فلسفه، علوم سیاسی، روانشناسی، مطالعات دینی، جنسیت ازدواج و مطالعات خانواده، مطالعات توسعه اجتماعی، جامعه شناسی، زبان اسپانیایی و تئاتر و اجرا

هچنین دوره‌های Minor نیز در این دانشگاه ارائه می‌شود که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: مطالعات زبان کاربردی، مطالعات کانادایی، مطالعات کاتولیک، علوم شناختی، هویت‌های فرهنگی، هنرهای دیجیتال و ارتباطات، مطالعات آسیای شرقی، نظریه اقتصادی، زبان یونانی، مدیریت منابع انسانی، حقوق بشر، علوم انسانی، مطالعات بومی، مطالعات بین الملل، تجارت بین الملل، مطالعات ایتالیایی، مطالعات مدیریتی و مطالعات روسیه و شرق اروپا 

بهتر است بدانید که اکثر برنامه‌های آموزشی SJU در قالب برنامه‌های تعاونی- آموزشی ارائه می‌شوند و دانشجویان در طول دوره تحصیل خود به اندازه کافی تجربه کاری را کسب می‌کنند و پس از فارغ التحصیلی به اندازه 20 ماه سابقه کاری را در کارنامه خود دارند و از این نظر به راحتی بعد از اتمام دوره تحصیل خود مشغول به کار می‌شوند.

هزینه تحصیل در دانشگاه سنت جروم کانادا

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه سنت جروم کانادا با دانشگاه واترلو یکسان است و در گروه دانشگاه‌های با شهریه بالا در کشور کانادا قرار می‌گیرد. در سیستم پرداخت‌های مالی SJU دانشجویان باید در ابتدای هر ترم تحصیلی مبلغ شهریه مربوط به آن ترم را پرداخت کنند.

شهریه دو ترم تحصیلی که معادل 8 ماه است در رشته‌های حوزه هنرها و تجارت در SJU معادل 40,900 دلار کانادا برای دانشجویان بین المللی است که دانشجو باید مبلغ 20.450 دلار را در ابتدای هر ترم تحصیلی به دانشگاه پرداخت کند.

علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه، مخارج و هزینه‌های دیگری نیز برعهده دانشجویان است که باید قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا از آن‌ها مطلع باشند و برای پرداخت آن‌ها برنامه ریزی دقیق مالی داشته باشد. این مخارج شامل هزینه خوابگاه و وعده‌های غذایی در حدود 12 تا 13 هزار دلار، هزینه کتب و ملزومات تحصیلی در حدود 2.290 دلار کانادا و هزینه‌های دیگر همچون بیمه درمانی و خدمات دانشگاه نیز در حدود 2 هزار دلار می‌باشد.

رنک دانشگاه سنت جروم کانادا

براساس آخرین آمار وب سایت webometrics که در ابتدای سال 2023 مورد بررسی قرار گرفته است، رتبه دانشگاه سنت جروم کانادا در میان دانشگاه‌های جهان 9519 و در میان دانشگاه‌های کشور کانادا 135 اعلام شده است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه سنت جروم کانادا 

برنامه‌های مختلف بورسیه تحصیلی و جوائز از سوی SJU برای دانشجویان این دانشگاه در نظر گرفته شده است که در مرحله اول به دانشجویان با استعداد و پیشرفت تحصیلی تعلق می‌گیرد و همچنین به دانشجویانی که در دیگر فعالیت‌های دانشجویی همچون: فعالیت‌های ورزشی، فعالیت‌های داوطلبانه و فوق برنامه شرکت می‌کنند.

یکی از انواع بورسیه‌های تحصیلی SJU، بورسیه تحصیلی ورودی دانشگاه است که به منظور کمک مالی به دانشجویان سال اولی اعطا می‌شود و اکثرا به صورت خودکار و در صورت واجد شرایط بودن دانشجو اعمال می‌شوند. برخی از این بورسیه‌ها به شرح زیر می‌باشند:

بورسیه تحصیلی Board of Governor: این بورسیه تحصیلی براساس عملکرد تحصیلی و سوابق تحصیلی دانشجویان پذیرش شده در SJU اعطا می‌شود و مبلغ آن در سال اول 3.000 دلار و در سال‌های بعد 2.000 دلار کانادا می‌باشد.

بورسیه تحصیلی President: این بورسیه تحصیلی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که برای اولین بار در پاییز 2021 از SJU پذیرش تحصیلی بگیرند و میانگین پذیرش آن‌ها نمره 90 درصد باشد. مبلغ این بورسیه تحصیلی 2.000 دلار کانادا است.

بورسیه تحصیلی ورودی هنر: این بورسیه تحصیلی نیز براساس عملکرد ورودی دانشجویان سال اولی اعطا می‌شود که معدل میانگین پذیرش تحصیلی آن‌ها 85 تا 90 درصد باشد و مبلغ این بورسیه تحصیلی هزار دلار کانادا در نظر گرفته شده است.

اجازه کار کردن حین تحصیل

سنت جروم نیز مانند اکثر دانشگاه‌های کشور کانادا به دانشجویان بین المللی خود اجاره کار کردن همزمان با تحصیل را می‎دهد تا دانشجو هم تجربه کاری کسب کند و هم درآمد داشته باشد تا بتواند مخارج زندگی و تحصیل در کانادا را تامین کند. همچنین علاوه بر کار کردن در خارج از محیط دانشگاه، دانشجویان با شرکت در برنامه‌های تعاونی و آموزشی این دانشگاه می‌توانند نیازهای مالی خود را تامین کنند و وارد بازار کار کشور کانادا شوند.

خوابگاه دانشجویی

زندگی در خوابگاه دانشجویی بخش جدایی ناپذیر زندگی دانشجویان غیر بومی SJU در کانادا است که یک تجربه جدید و خاص است و همه خواهان تجربه کردن آن هستند. همه امکانات زندگی دانشجویی در خوابگاه SJU برای بیش از 350 دانشجوی بین المللی و غیربومی مهیا شده است و دانشجویان با خیالی آسوده در خوابگاه دانشگاه زندگی جدیدی را تجربه می‌کنند.

همچنین اگر دانشجویی علاقه به اقامت در خوابگاه دانشگاه را نداشته باشد، می‌تواند با کمک دانشگاه گزینه‌های مناسب اقامت در خارج از پردیس دانشگاه را پیدا کنند و در آن‌ها زندگی کنند.

نتیجه‌گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا، SJU بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه از این دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرید.