دانشگاه سنت ماریز کانادا Saint Mary's University کانادا یکی از دانشگاه‌های دولتی استان نوا اسکوشیا در شهر هلیفکس است که به اختصار SMU خوانده می‌شود. این موسسه آموزشی یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های کانادا به حساب می‌آید که برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. جهت آشنایی بیشتر با خدمات و امکانات دانشگاه سنت مری و تحصیل در کانادا تا پایان این صفحه لتس گو یونی را همراهی کنید.

دانشگاه سنت ماری هلیفکس

سنت مری دومین دانشگاه قدیمی انگلیسی زبان و اولین دانشگاه کاتولیک رومی کاناداست که در سال 1802 توسط کلیسای رومی به عنوان کالج سنت مری تاسیس شد. این مجموعه آموزش عالی با هدف گسترش فرصت‌های آموزشی برای جوانان کاتولیک و آموزش داوطلبان روحانیت در نبش خیابان‌های اسپرینگ گاردن و برینگتون شهر هلیفکس ساخته شد.

در دهه 50 و 60 میلادی فضای آموزشی کالج گسترش یافت و رفته‌رفته اعتبار دانشگاهی را به دست آورد. در حال حاضر، محوطه پردیس سنت ماریز کانادا در ضلع جنوبی شهر هلیفاکس مرکز استان نوا اسکوشیا و در نزدیکی دانشگاه الهاوزی Dalhousie University واقع شده و حدود 80 هکتار مساحت دارد.

دانشکده شیمی و دانشکده بازرگانی سنت ماریز کانادا آوازه جهانی دارد و دستاوردهای علمی بسیاری را به نام خود به ثبت رسانده است. دانشگاه Saint Mary's فرصت‌های یادگیری کاربردی نظیر دوره‌های کارآموزی، تحقیق و خدمات و مشاغل مرتبط با نیازهای جامعه را برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا مهیا کرده است. یکی دیگر از دانشگاه های کانادا در شهر کلگری استان کبک نیز به همین نام مشهور شده و نباید این دو را به جای دیگری گرفت.

سنت ماریز 220 ساله در عرصه‌های مختلف ورزشی به خصوص هاکی و فوتبال در سطح استانی بسیار خوش درخشیده است؛ والیبال زنان، فوتبال مردان، و دوومیدانی از جمله تیم‌های ورزشی مطرح این دانشگاه برشمرده می‌شود. سنت ماریز برترین تیم بسکتبال زنان را در میان دیگر دانشگاه های کانادا دارد. 

باشگاه های ورزشی دانشگاه سن مری هلیفکس

متقاضیان تحصیل در کانادا می‌توانند به کلوب‌های ورزشی مانند سوارکاری، کاراته شوتوکان، بیس بال، راگبی، لاکروس، کرلینگ، رقص، رینجت، تایکو، تنیس، و هاکی بپیوندند و از تجهیزات و سالن‌های ورزشی مجموعه آموزش عالی Saint Mary's بهره‌مند شوند.

سالن‌های ورزشی مجهز مجموعه با کاربری‌های مختلف در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز قرار می‌گیرد؛ سالن‌ها و استادیوم‌های بزرگ، سالن مختص ورزش‌های کاردیو یا هوازی، کلاس تناسب‌اندام، یوگا، پیلاتس، سالن‌های سرپوشیده مختص پیکل بال، بسکتبال، بدمینتون، تنیس روی میز، ۴ زمین مخصوص اسکواش، و استخر با تجهیزات سونا و اتاق بخار از جمله امکانات ورزشی سنت ماریز کانادا در شهر هلیفکس هستند.

خوابگاه دانشگاه سنت ماریز هلیفکس

با زندگی در اقامتگاه‌های دانشگاه سنت ماریز کانادا می‌توان در تمام مدت از خدمات و امکانات پردیس این مجموعه استفاده کرد. خوابگاه‌های دانشگاه Saint Mary's که میزبان بیش از هزار دانشجو می‌شوند، در سه نوع اتاق‌های اختصاصی، سوئیت‌های مشترک و آپارتمان‌های چند تخته امکاناتی نظیر تختخواب تک نفره، تختخواب دو نفره، روتختی، میز و نیمکت، کمد لباس، چراغ‌خواب، تلویزیون، تلفن و اینترنت را در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می‌دهند. 

زندگی در پردیس سنت ماریز دسترسی رایگان به برخی سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی را امکان‌پذیر می‌کند. دستگاه خودپرداز، مرکز بهداشت و سلامت، سالن شستشو و خشک‌شویی لباس، آرایشگاه، سالن استراحت، کتابخانه و کافه‌تریا از جمله خدمات دانشگاه برای دانشجویان مشغول به تحصیل در این مجموعه آموزش عالی برشمرده می‌شود.

رنکینگ دانشگاه سنت ماریز کانادا

بر اساس آخرین گزارش‌های منتشر شده از سوی رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان CWUR در سال 2021 سن مری هلیفکس در رتبه 38 ملی کانادا و 1611 جهانی قرار گرفته است. رتبه عملکرد تحقیقاتی سنت ماریز در آمار CWUR نیز 1555 اعلام شده و در کل امتیاز 67.3 را کسب کرده است.

دانشکده های دانشگاه سنت ماری کانادا

دانشگاه سن ماری در چهار دانشکده اصلی و چهل دپارتمان بیش از 40 رشته در مقطع کارشناسی و بیش از  30 رشته در مقاطع عالی به متقاضیان تحصیل در کانادا ارائه می‌دهد. رشته‌های مجموعه آموزش عالی سن ماری در دانشکده هنر، دانشکده بازرگانی Sobeys، دانشکده علوم و دانشکده مطالعات و تحقیقات (تحصیلات تکمیلی) ارائه می‌شود. 

سالانه بیش از 6 هزار و سی‌صد دانشجو موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از برنامه‌های تحصیلی برگزار شده در دانشگاه سن مری می‌شوند که از این شمار بیش از 6 هزار نفر در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل می‌شود. و از این جمعیت تنها سی‌صد و هفتاد نفر سهم دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری می‎شود.

دانشجویان سنت ماریز تحت نظر پانصد استاد به کسب علم و ارتقا دانش می‌پردازند و نزدیک به پانصد نفر ساز و کار عملکرد دانشجویان، استادان و به طور کلی آموزش را رتق و فتق می‌کنند.

رشته های دانشگاه سنت ماریز کانادا

تنوع برنامه‌های تحصیلی دانشگاه Saint Mary's مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار گرفته است. در دانشکده بازرگانی Sobey سنت ماریز رشته‌های بازرگانی، ام بی ای ، ام بی ای اجرایی، امورمالی، فن‌آوری کارآفرینی و خلاقیت، اقتصاد کاربردی، و مدیریت برگزار می‌شود.

برنامه‌های تحصیلی دانشکده هنر سن مری برای رشته‌های هنر، مطالعات زیست‌محیطی، انسان‌شناسی، زبان و ادبیات انگلیسی، مطالعات فیلم، جغرافی و مطالعات زیست‌محیطی، تاریخ، زبان‌های مدرن و کلاسیک، فلسفه، علوم سیاسی، مطالعات مذهبی، عدالت اجتماعی و مطالعات جامعه، جامعه‌شناسی، جرم‌شناسی، مطالعات آسیا، مطالعات آتلانتیک کانادا، مطالعات توسعه بین‌المللی، مطالعات ایرلندی، مطالعات آمریکای لاتین، زبان‌شناسی، مطالعات زنان و جنسیت طراحی شده‌اند.

دانشگاه سنت ماریز کانادا در دانشکده علوم برای رشته‌های فیزیک و اخترشناسی، بیولوژی، شیمی، مهندسی، علوم زیست‌محیطی، علوم کامپیوتر و محاسبات، روان‌شناسی، جغرافی و مطالعات محیط‌زیست، زمین‌شناسی، ریاضیات، فیزیک، علوم کامپیوتر و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، علوم روان‌شناسی کاربردی (صنعتی و سازمانی)، علوم کاربردی و ... پذیرش تحصیلی صادر می‌کند.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی سنت ماریز می‌توانند در دانشکده مطالعات و تحقیقات از رشته‌های مطالعات آتلانتیک کانادا، جرم‌شناسی، جغرافیا، تاریخ، مطالعات توسعه بین‌المللی، فلسفه، الهیات و مطالعات مذهبی، مطالعات زنان و جنسیت، مدیریت بازرگانی، اقتصاد کاربردی، امور مالی، روان‌شناسی صنعتی و سازمانی، روانشناسی جنایی، علوم کاربردی، علوم کامپیوتر و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، آموزش زبان انگلیسی، فلسفه، و علوم کامپیوتر پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

متقاضیان تحصیل در دوره دکترا دانشگاه سنت ماریز کانادا می‌توانند در رشته‌های فلسفه علوم کاربردی، فلسفه اخترشناسی، فلسفه مدیریت بازرگانی، فلسفه روانشناسی صنعتی و سازمانی، و فلسفه مطالعات توسعه بین‌المللی تجربه تحصیل در کانادا را در رزومه تحصیلی خود اضافه کنند.

پذیرش تحصیلی دانشگاه سنت ماریز هلیفکس کانادا

تحصیل در کانادا و اخذ پذیرش دانشگاه Saint Mary's نیاز به ارائه مدارک و شرایط مشخصی است که بسته به رشته و مقطع تحصیلی اعلام می‌شود. با اینکه تحصیل در برخی از رشته‌ها نیاز به ارائه کارنامه آزمون‌های بین‌المللی معتبر دیده می‌شود، اما دریافت پذیرش تحصیلی از اغلب رشته‌های مجموعه آموزش عالی سنت ماریز با ارئه مدارک مورد نیاز امکان‌پذیر است.

تحصیل در مقطع کارشناسی سنت ماریز نیاز به ارائه اصل و ترجمه مدرک فارغ‌التحصیلی دوره 12 ساله دبیرستان و ابتدایی به همراه ترجمه ریز نمرات دارد. اگر متقاضی مدرک پیش‌دانشگاهی نداشته باشد، باید در رشته مرتبط مدرک کاردانی جایگزین کند. برخی از رشته‌های این دانشگاه شرط معدل دارند؛ در کل ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی با نمره معدل متوسط به بالا مورد نیاز مسئولان پذیرش تحصیلی است.

تحصیل در مقاطع عالی هم به مدرک فارغ‌التحصیلی کارشناسی برای مقطع کارشناسی ارشد و مدرک فارغ‌التحصیلی کارشناسی ارشد برای پذیرش تحصیلی دوره دکتری با نمره متوسط به بالا نیاز دارد. علاوه‌بر این، ارائه رزومه آکادمیک، انگیزه نامه تحصیلی، و یک یا دو توصیه‌نامه از مدرسان و موسسات پیشین مورد نیاز مرحله پذیرش تحصیلی است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل در دانشگاه سنت ماریز نیاز به تسلط کامل به زبان انگلیسی دارد که با ارائه مدرک معتبر بین‌المللی به اثبات می‌رسد. در کل ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی و مدرک زبان انگلیسی با نمره کمتر از متوسط انتخاب متقاضی تحصیل در کانادا را با محدودیت مواجه می‌کند. 

پس از گردآوری و ترجمه مدارک مورد نیاز دانشگاه سن مری نوبت به تکمیل نامه پذیرش تحصیلی و ضمیمه اسکن مدارک می‌رسد. برخی دانشگاه های کانادا جهت بررسی وضعیت تحصیلی متقاضیان مهاجرت تحصیلی مبلغی به عنوان اپلیکشن فی درنظر می‌گیرند که مبلغ آن از سوی دانشگاه سنت ماریز 40 دلار اعلام شده است.

مدرک زبان انگلیسی برای اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه سینت ماریز

تحصیل در دانشگاه Saint Mary's به عنوان یکی از دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان استان نوا اسکوشیا نیاز به تسلط کافی به این زبان دارد. درک آموزه‌های کلاس تنها با تسلط کافی به زبان انگلیسی ممکن است؛ بنابراین یکی از مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی ارائه مدرک زبان تافل با نمره 550 به بالا، مدرک تافل iBT با نمره 80 به بالا (نمره بالای 20 در هر مهارت)، مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 به بالا، مدرک CanTEST با حداقل نمره 4.5، یا مدرک CAEL با حداقل نمره 60 محسوب می‌شود.

مدارک زبان ارائه شده به سنت ماریز باید معتبر باشد؛ به عبارتی دیگر از تاریخ صدور مدرک زبان تا تاریخ ثبت درخواست پذیرش تحصیلی نباید بیش از 6 ماه گذشته باشد. باید توجه داشت که برخی رشته‌های تحصیلی در مقاطع عالی نیاز به ارائه نمره زبان بالاتری دارند.

متقاضیانی که مدرکی برای ارائه ندارند با نمره مدرک زبان آن‌ها کمتر از حد انتظار دانشگاه سنت ماریز باشد نیز می‌توانند به دریافت پذیرش تحصیلی امیدوار باشند. برای این دسته از متقاضیان تحصیل در کانادا پذیرش تحصیلی مشروط صادر می‌شود و پس از گذراندن دوره زبان انگلیسی می‌توانند دوره تخصصی منتخب خود را ادامه دهند.

ددلاین دانشگاه سنت ماریز کانادا

سیستم آموزشی دانشگاه Saint Mary's به صورت ترمیک تعریف شده است؛ به این معنا که پذیرش تحصیلی، دریافت شهریه و ثبت نام به صورت ترمی انجام می‌گیرد. شروع ترم پاییز ماه سپتامبر، ترم زمستان در ژانویه، ترم بهار در مِی و شروع ترم تابستان در ماه جولای اعلام شده است.

معمولا ورودی سپتامبر به مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های مطالعات آتلانتیک کانادا، جرم‌شناسی و تاریخ و مطالعات توسعه اختصاص یافته است. باید توجه داشت که برای رزرو خوابگاه دانشجویی باید در هنگام ثبت درخواست پذیرش تحصیلی اقدام کرد.

بر خلاف بسیاری از دانشگاه های کانادا ثبت درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه سن مری محدودیت زمانی ندارد؛ مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی این موسسه آموزشی تمامی درخواست‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند.

شهریه دانشگاه سنت ماریز کانادا

هزینه این مجموعه آموزش عالی به‌صورت سالانه دریافت می‌شود و به طور میانگین حدود 2 هزار دلار برآورد می‌شود. شهریه سالانه دوره‌های ارشد و دکتری نیز حدود 26 هزار تا 41 هزار دلار اعلام شده است. 

در کنار شهریه ترمی، هزینه‌های دیگری نیز باید پرداخت شود؛ 25 دلار برای اپلیکیشن فی درخواست رزرو خوابگاه، 500 دلار ودیعه اقامتگاه، 98 دلار طرح 12 ماهه بیمه دندان‌پزشکی، 66 دلار طرح 8 ماهه بیمه دندان‌پزشکی، 1,020 دلار بیمه 12 ماهه دانشجویی، 680 دلار بیمه 8 ماهه دانشجویی و 500 دلار برنامه‌های کوآپ هزینه دارند.