موسسه فناوری آلبرتای شمالی Northern Alberta Institute of Technology که به اختصار NAIT هم خوانده می‌شود، موسسه پلی‌تکنیک و علوم کاربردی در شهر ادمونتون استان آلبرتا کاناداست. از میان 11 هزار دانشجویی که از این موسسه آموزشی پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند، شماری را متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا از 94 کشور دیگر تشکیل می‌دهند که تحصیل در کالج NAIT را برگزیده‌اند.

شرایط تحصیل در کالج فناوری آلبرتای شمالی را تا پایان این بخش از معرفی دانشگاه های کانادا سایت لتسگو یونی بخوانید.

موسسه فناوری آلبرتای شمالی کانادا

در سال 1959 دولت استانی آلبرتا تصمیم گرفت جهت تکمیل دوره‌های کارآموزی و آموزش حرفه‌ای مرکزی در شهر ادمونتون موسسه‌ای دایر کند. تحت نظر موسسه فناوری استان PITA که مرکزیت آن در کلگری اداره می‌شد، شعبه جدیدی تحت عنوان انستیتو فناوری شمال آلبرتا (NAIT) را تاسیس کرد و PITA در جنوب استان به انستیتو تکنولوژی آلبرتای جنوبی Southern Alberta Institute of Technology (یا به اختصار SAIT) تغییر نام داد.

کالج تکنولوژی شمال آلبرتا (کالج NAIT) در تاریخ 27 میِ سال 1963 با گروهی 29 نفری از کارآموزان تکنسین برق و ارتباطات به طور رسمی کار خود را آغاز کرد و امروز بیش از 22 هزار دانشجو در دوره‌های نیمه‌وقت و تمام‌وقت را هر ساله در مقاطع و رشته‌های تحصیلی مختلف می‌پذیرد.

کالج NAIT برنامه‌های تحصیلی کاربردی مشاغل را در زمینه‌های تحقیقات کاربردی، آموزش فنی، آموزش کاربردی و یادگیری طراحی کرده است تا به نیازها و خواسته‌های صنایع فنی و حرفه‌ای و دانش‌بنیان استان آلبرتا پاسخی درخورد ارائه دهد.

روزنامه NAIT Nugget و مجله رسمی Techlifetoday از جمله انتشارات مربوط به کالج NAIT می‌شوند که خود به طور مستقل بارها دستاردها و جایزه‌های مرتبط با نشریه دانشگاه های کانادا را به دست آورده است.

گذشته از این، تیم‌های وزرشی کالج تکنولوژی شمال آلبرتا با نام اختصاصی «اوکس Ooks» سرآمد تیم‌های دانشجویی آلبرتاست که افتخارات چشم‌گیری را در سطح دانشگاهی و حتی استانی به‌دست آورده است.

بیشتر برنامه‌های تحصیلی و دوره‌های کارآموزی آمادگی بازار کار کانادا اغلب در پردیس اصلی کالج فناوری آلبرتای شمالی برگزار می‌شود. مانند دیگر دانشگاه های کانادا پردیس اصلی NAIT مرکز فعالیت‌های تخصصی محسوب می‌شود، اما گستره فعالیت‌های آن نیز در 4 پردیس دیگر امتداد یافته است.

پردیس های کالج NAIT

پردیس اصلی کالج فناوری آلبرتای شمالی در خیابان 106 شهر ادمونتون قرار گرفته است. مرکز HP، مرکز فلتهام (مرکز فناوری کاربردی سابق) و مرکز بهره‌وری و نوآوری به همراه سایر امکانات اداری و آموزشی در پردیس اصلی کالج NAIT شهر ادمونتون قرار گرفته است.

پردیس پاتریشیا Patricia campus در غرب ادمونتون میزبان برنامه‌های آموزشی متنوع کالج NAIT در دانشکده تجارت حرفه‌ای شده است. اغلب این رشته‌ها در حول موضوعات خودرو، مکانیک و صنعت برنامه‌ریزی شده است. 

پردیس ساوش Souch campus در بلوار گِیت‎وِی در جنوب خیابان وایتِ شهر ادمونتون واقع شده و محل برگزاری برنامه‌های آموزشی کارآموزی NAIT از جمله دستگاه جوش ساز، آهنگر، سازه‌های فلزی و جوشکار بوده است.

پردیس اسپروس گراو Spruce Grove در مرکز استان آلبرتا و در نزدیکی شهر ادمونتون قرار گرفته و تنها شعبه‌ای از این موسسه آموزشی محسوب می‌شود که خارج از شهر ادمونتون واقع شده است. این پردیس میزبان برنامه‌های کارآموزی اپراتور جرثقیل و تجهیزات بالابری شده است.

خوابگاه کالج NAIT

در حال حاضر کالج فناوری شمال آلبرتا خوابگاه و اقامتگاه مستقلی برای دانشجویان بومی ندارد، اما دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش کالج NAIT شده‌اند، می‌توانند پس از مهاجرت تحصیلی در خوابگاه‌های دانشگاه آلبرتا و خوابگاه‌های دانشگاه مک‌ایوان در شهر ادمونتون اقامت کنند. 

متقاضیان تحصیل در کانادا با اقامت در این خوابگاه‌ها در کنار امکانات پردیس کالج تکنولوژی شمال آلبرتا، می‌توانند از خدمات و امکانات رفاهی این دانشگاه‌ها هم بهره‌مند شوند؛ برای استفاده از این خدمات NAIT باید در زمان ثبت درخواست پذیرش تحصیلی اقدام کرد تا پیش از پایان ظرفیت اقامتگاه‌ها، خوابگاه مورد نظر رزرو شود.

در پردیس کالج فناوری شمال آلبرتا امکانات و تجهیزات متنوعی برای سرگرمی و تحصیل ایجاد شده است؛ سالن‌های ورزشی چندمنظوره، مرکز تناسب اندام با تجهیزات تقویت ماهیچه، و قلب و عروق، زمین اسکواش و راکت بال و ... نیز در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می‌گیرد. ناگفته نماند که دانشجویان کالج فناوری آلبرتای شمالی می‌توانند از استخر دانشگاه مک‌ایون نیز استفاده کنند. 

رشته های موسسه فناوری آلبرتای شمالی کانادا

تحصیل در کالج NAIT مناسب برای آن دسته از متقاضیان مهاجرت تحصیلی‌ست که به دنبال ورود به بازار کار کانادا هستند؛ چراکه دوره‌های کارآموزی این مجموعه آموزشی اهداف مشترکی با این قسم از دانشجویان دنبال می‌کند. فارغ التحصیلان در پایان دوره دانش و تسلط کافی، و مهارت مورد نظر کارفرمایان کانادا را به دست خواهند آورد. 

برنامه‌های تحصیلی کالج آلبرتای شمالی NAIT در 4 دانشکده برگزار می شود که هر یک در بخش‌های خاصی از صنعت و اقتصاد آلبرتا تمرکز دارند. هر یک از این دانشکده‌ها به طور منحصر به فرد به امکانات، تجهیزات و برنامه درسی خاص خود مجهز است که برای تامین نیازهای دانشجویان طراحی شده است.

در دانشکده بازرگانی JR Shaw کالج فناوری شمال آلبرتا برنامه‌های لیسانس مدیریت بازرگانی با گرایش‌های کارآفرینی و نوآوری، مالی، عمومی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت، بازاریابی، حسابداری؛ لیسانس فناوری؛ مدیریت منابع انسانی؛ مدیریت مهمانداری؛ خدمات مالی کاربردی؛ و تجزیه و تحلیل داده برگزار می‌شود.

در دانشکده علوم کاربردی NAIT برنامه‌های متنوعی در حول رشته‌های علوم تحلیلی؛ مدیریت و طراحی ساخت و ساز؛ انرژی؛ فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ ساخت و اتوماسیون؛ رسانه، خلاقیت و ارتباطات؛ منابع تجدیدپذیر و خدمات محیطی و ... طراحی شده است.

برنامه‌های تحصیلی دانشکده بهداشت و علوم زندگی این مجموعه شامل مراقبت پیشرفته پیراپزشکی، دوره نیمه وقت فناوری بهداشت حیوانات، فناوری بهداشت حیوانات، فناوری دستیاری دندانپزشکی، فناوری دندانپزشکی، سونوگرافی پزشکی تشخیصی، مدیریت حوادث و حوادث غیرمترقبه، آزمایشگاه و فناوری اشعه ایکس ترکیبی، رزونانس مغناطیسی، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی، دوره‌های تمام‌وقت و نیمه‌وقت تکنسین آزمایشگاه، فناوری آزمایشگاه پزشکی، فناوری رادیولوژی پزشکی، مربی تناسب اندام شخصی، مراقبت های اولیه پیراپزشکی، درمان مشکلات تنفسی، و دستیار دامپزشکی می‌شود.

دانشکده بازرگانی حرفه‌ای NAIT نیز برنامه‌هایی نظیر تکنسین بدنه خودرو، تکنسین خدمات خودرو، دیگ بخار، کابینه سازی، نجاری، تکنسین ارتباطات، نانوایی، اپراتور تجهیزات جرثقیل و بالابر، اجرای تجهیزات جرثقیل و بالابر، متخصص برق، دستگاه گاز سوز، شیشه گری، تکنسین تجهیزات سنگین، مکانیک صنعتی، تکنسین ابزار دقیق و کنترل، آهنگری، ماشین سازی، تکنسین تجهیزات برق در فضای باز، تکنسین قطعات، لوله کشی، تکنسین پاورلاین، مکانیک تهویه مطبوع، نانوایی و شیرینی‌پزی، ساختمان سیستم های زیست محیطی، تکنسین ماشین CNC، هنرهای آشپزی، فناوری تجهیزات سنگین صنعتی، تکنسین خدمات خودرویی، و برش و تجارت گوشت حرفه‌ای را برگزار می‌کند.

پذیرش تحصیلی موسسه فناوری آلبرتای شمالی کانادا

تحصیل در کانادا نیاز به دریافت پذیرش از موسسه آموزشی مربوطه دارد؛ با مهیا کردن لیست مدارک مورد نیاز رشته‌های تحصیلی کالج NAIT و ارسال آن‌ها به همراه فرم درخواست پذیرش تحصیلی، اولین گام برای مهاجرت تحصیلی برداشته می‌شود. 

شرایط و مدارک مورد نیاز مهاجرت تحصیلی به رشته‌ها و مقطع تحصیلی مجموعه آموزش عالی آلبرتای شمالی بستگی دارد؛ معمولا ارائه اصل و ترجمه مدرک فارغ‌التحصیلی از مقطع پیشین، نمره معدل متوسط به بالا، ریز نمرات، توصیه نامه از استادان و موسسات آموزشی پیشین (دو تا سه نامه در مقاطع بالاتر)، شرایط سنی مناسب و همچنین مدرک زبان انگلیسی با کسب 70 درصد از امتیاز کل از جمله موارد لازم برای پذیرش دانشگاه های کانادا برشمرده می‌شود.

از جمله مدارک زبان بین‌المللی مورد قبول کالج فناوری آلبرتای شمالی می‌توان به مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 به بالا، تافل IBT با حداقل نمره 83، CLB با حداقل نمره 8 در هر مهارت اشاره کرد. دانشجویانی که مدرک زبان معتبری ندارند، می‌توانند با شرکت در آزمون زبان کالج سطح زبان خود را ارزیابی کنند.

پس از مهیا کردن این مدارک، اسکن آن‌ها باید ضمیمه فرم درخواست پذیرش تحصیلی کالج NAIT شود. در این مرحله باید مبلغی جهت بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی مهاجرت تحصیلی پرداخت شود؛ ادمیشن فی کالج تکنولوژی شمال آلبرتا 115 دلار اعلام شده است. پس از ثبت درخواست در اسرع وقت بررسی مدارک صورت می‌گیرد و لیست نقصی آن برای متقاضی تحصیل در دانشگاه های کانادا ارسال می‌شود.

با تکمیل فرم ارزیابی آن لاین پذیرش تحصیلی در پلتفرم لتس گو یونی می‌توانید وضعیت تحصیلی خود را پیش از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی اصلی بررسی کنید تا به موقع نواقص پرونده تحصیل در کانادا جبران کنید.

ددلاین پذیرش تحصیلی کالج NAIT

پیش از ثبت درخواست پذیرش دانشگاه های کانادا باید به مهلت ارسال درخواست، ثبت نام و پرداخت هزینه‌ها را بررسی و در زمان درستی برای مهاجرت تحصیلی اقدام کرد. معمولا هر ساله زمان دقیق پذیرش تحصیلی پیش از تاریخ شروع کلاس‌ها اعلام می‌شود.

ددلاین پذیرش کالج NAIT در ترم پاییز تا ماه ژانویه، و ترم زمستان ماه سپتامبر است. برخی رشته‌ها سالی یک‌بار و برخی دیگر تا سه‌بار در سال پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند. برای مثال کالج تکنولوژی شمال آلبرتا سالی سه‌بار در رشته فناوری (در ماه‌های سپتامبر، ژانویه و مِی) دانشجو می‌پذیرد. 

هزینه تحصیل در کالج فناوری آلبرتای شمالی کانادا

شهریه کالج NAIT نوع رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد؛ برای مثال تحصیل در دوره دستیاری آزمایشگاه‌های پزشکی 13,062 دلار شهریه دارد، در حالی که دوره فناوری دندان‌پزشکی 76,494 دلار اعلام شده است. این اعداد و ارقام ارزان‌ترین و گران‌ترین دوره‌های تحصیلی این موسسه آموزشی اعلام شده است؛ اما میانگین شهریه دوره‌های کالج فناوری شمال آلبرتا حدود 18 هزار تا 27 هزار دلار برآورد می‌شود.

در کنار شهریه دوره، هزینه‌های دیگری نیز وجود دارد؛ مخارج تهیه منابع آموزشی و لوازم تحریری حدود 2 هزار و هشتصد دلار، انجمن‌های دانشجویی 260 دلار، باشگاه‌های ورزشی و تفریحات کالج NAIT نیز حدود 140 دلار تخمین زده می‌شود.

به طور کلی هزینه تحصیل در کالج تکنولوژی شمال آلبرتا 25 هزار و دویست و پنجاه دلار تا 30 هزار و دویست و پنجاه دلار برآورد می‌شود. میانگین هزینه زندگی در شهر ادمونتون نیز سالانه حدود 12 هزار دلار اعلام شده است. جهت محاسبه دقیق‌تر تمکن مالی مورد نیاز، میزان هزینه‌های پرداختی و نحوه آن می‌توانید از تجربه و دانش همکاران ما در بخش اعزام دانشجو کمک بگیرد؛ برای این منظور می‌توانید از همین‌جا برای رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی اقدام کنید.