دانشگاه لاوال Université Laval یکی از موسسات آموزشی فرانسوی‌زبان استان کبک کاناداست که در شهر کبک واقع است. این دانشگاه گزینه مناسبی برای آن دسته از متقاضیان تحصیل در کانادا محسوب می‌شود که علاقه‌مند به تحصیل به زبان فرانسوی هستند. از سویی دیگر مهاجرت تحصیلی به کبک کانادا به تازگی در اولویت متقاضیان تحصیل در دانشگاه های کانادا قرار گرفته است؛ چراکه هزینه زندگی و موقعیت جغرافیایی این شهر به نسبت مناسب مهاجرت تحصیلی است.

جهت آشنایی با نحوه دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه لاوال و شناخت بیشتر خدمات این دانشگاه تا پایان، لتس گو یونی را همراهی کنید.

دانشگاه لاوال کجاست

دانشگاه Laval نخستین و قدیمی‌ترین دانشگاه فرانسوی‌زبان در کشور کانادا و قاره آمریکاست که در نیمه جنوبی شهر کبک واقع شده است. این دانشگاه با منشور سلطنتی بریتانیا (صادر شده توسط ملکه ویکتوریا) در سال 1852 تاسیس شد. پردیس دانشگاه لاوال در منطقه سن فوی سیلِری کپ روژ احداث شد.

پیش از تاسیس دانشگاه لاوال، فرانسیسِ لاوال کالج مذهبی سمیناری کبک Séminaire de Québec را در سال 1663 تاسیس کرده بود. سنت فرانسیس خاویر مونتمورنسی لاوال مشهور به فرانسیسِ لاوال اولین اسقف شهر کبک بود که توسط پاپ الکساندر هفتم به این مقام منسوب شد. 

از نظر بودجه تحقیقاتی Université Laval در بین 10 دانشگاه برتر کانادا قرار دارد و 4 کرسی تحقیقاتی تعالی کانادا CERC را (از میان 19 کرسی کانادایی) از آن خود کرده است. در رنکینگ‌های جهانی و ملی معمولا نام دانشگاه لاوال در رده برترین‌های کانادا به چشم می‌خورد؛ افزون بر کیفیت آموزشی این موسسه آموزشی، عملکرد دانشکده‌ها و موسسات تحت نظر آن رکوردهای افتخارآفرینی برای دانشگاه Laval به ثبت رسانده است.

مانند دیگر دانشگاه‌های فرانسوی‌زبانِ کبک، نام این دانشگاه نیز به انگلیسی ترجمه نمی‌شود و در متون Université Laval خوانده می‌شود.

دانشکده های دانشگاه لاوال

سالانه نزدیک به 43 هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه لاوال می‌شوند؛ از این شمار حدود 32,250 دانشجو در مقطع کارشناسی و نزدیک به 11 هزار نفر در مقاطع عالی در 18 دانشکده، 60 دپارتمان و نزدیک به 500 رشته تحصیلی مشغول به تحصیل می‌شوند.

برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه در دانشکده‌های علوم اداری؛ علوم کشاورزی و غذایی؛ معماری، برنامه‌ریزی شهری و هنرهای تجسمی؛ دانشکده دندانپزشکی؛ دانشکده آموزش؛ دانشکده حقوق؛ دانشکده علوم انسانی؛ دانشکده جنگلداری، دانشکده جغرافیا و ژئوماتیک؛ دانشکده علوم بین‌الملل؛ دانشکده هنر؛ دانشکده داروسازی؛ دانشکده موسیقی؛ دانشکده پرستاری؛ دانشکده فلسفه؛ دانشکده تحصیلات تکمیلی؛ دانشکده علم و مهندسی؛ دانشکده علوم اجتماعی؛ و دانشکده الهیات و مطالعات دینی ارائه می‌شود.

قدمت این دانشگاه سازه‌های زیبایی را آفریده است، اما پس از اعطای منشور دانشگاه، فضای پردیس لاوال رفته‌رفته گسترده‌تر شد و بناهای دیگری نیز در شهر قدیمی کبک ساخته شد. در حال حاضر 30 ساختمان در فضای 1.2 کیلومتر مربعی این دانشگاه در خدمت دانشجویان مشغول به تحصیل در کانادا قرار گرفته است.

مهم‌ترین ساختمان‌های آموزشی این دانشگاه عمارت فردیناند وندری است که اکنون میزبان دانشکده‌های علوم بهداشتی شده است، پالاسی پرینس میزبان دانشکده علوم اداری شده و عمارت چارلز کونینک دانشکده علوم اجتماعی و حقوق را در آغوش گرفته است. 

خوابگاه های پردیس دانشگاه لاوال

محوطه دانشگاه لاوال چهار اقامتگاه دانشجو با امکانات و شرایط متفاوت در اختیار دانشجویان غیر بومی کبک قرار می‌دهد؛ Pavillon Ernest-Lemieux ،Pavillon H.-Biermans-L.-Moraud ،Pavillon Agathe-Lacerte و Pavillon Alphonse-Marie-Parent. هزینه اقامت در این خوابگاه‌ها به خدمات و شرایط آن بستگی دارد.

رشته های دانشگاه لاوال کانادا

برنامه‌های تحصیلی دانشگاه Laval برای 420 رشته تحصیلی طراحی شده است. برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی این دانشگاه در دپارتمان‌های مدیریت؛ هنر، طراحی و موسیقی؛ آموزش؛ مهندسی؛ علوم زیست‌محیط؛ زبان، ادبیات و ارتباطات؛ حقوق و علوم بین‌الملل؛ علوم پایه و کاربردی؛ و دپارتمان علوم انسانی و اجتماعی تشکیل می‌شود.

رشته‌های تحصیلی دانشگاه لاوال در مقاطع عالی نیز در دپارتمان‌های مدیریت؛ هنر، طراحی و موسیقی؛ آموزش؛ مهندسی؛ علوم زیست‌محیط؛ علوم پزشکی؛ علوم انسانی و اجتماعی؛ فناوری اطلاعات؛ زبان، ادبیات و ارتباطات؛ حقوق و روابط بین‎الملل؛ و دپارتمان علوم پایه و کاربردی پراکنده شده‌اند.

برخی از برنامه‌های تحصیلی این رشته‌ها به‌صورت آن‌لاین و از راه دور نیز برگزار می‌شود. برنامه‌های تحقیقاتی و پروژه‌های پژوهشی این دانشگاه که در سطح جهانی افتخار آفرین بوده‌اند، به دنبال نوآوری و رفاه جوامع بشری ادامه یافته‌اند. برای 1600 پروفسور تحقیقاتی Université Laval در 275 تیم حدود 357 میلیون دلار اختصاص یافته است. این دانشگاه همچنین بودجه تحقیقاتی را از Huawei دریافت کرده، اما جزئیات این بودجه را محرمانه نگه داشته است.

شرایط پذیرش دانشگاه لاوال کانادا

تحصیل در کانادا با ارائه مدارک و شرایط مورد نیاز موسسات آموزشی امکان‌پذیر است؛ البته برخی رشته‌های تحصیلی مانند علوم پزشکی نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارند. اما در کل، تحصیل در دانشگاه لاوال با ارائه مدارک تحصیلی مورد قبول و مناسب رشته تحصیلی منتخب برای دریافت پذیرش تحصیلی ممکن می‌شود. جهت بررسی وضعیت تحصیلی خود می‌توانید با پر کردن فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی اولین گام را برای مهاجرت تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا پرقدرت بردارید.

دانشگاه لاوال هر ساله برای حدود 7000 دانشجوی بین المللی از 120 کشور مختلف پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. دانشجویان Université Laval می‌توانند با شرکت در بیش از 2500 برنامه انتقال دانشجو به دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی مهاجرت تحصیلی کنند.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، دانشگاه لاوال یکی از موسسات آموزشی فرانسوی‌زبان کاناداست؛ بنابراین تحصیل دانشگاه Laval نیاز به ارائه مدرک زبان فرانسوی با نمره مورد قبول برنامه‌تحصیلی منتخب دارد. برای این منظور باید نمره 361 به بالا از آزمون TCF با نمره 8 به بالا در مهارت نوشتار ارائه داد. البته ناگفته نماند که پذیرش تحصیلی برخی از رشته‌های تحصیلی نیاز به مدرک زبان انگلیسی نیز دارد.

دریافت پذیرش تحصیلی از رشته‌های دوره کارشناسی Université Laval به مدرک دیپلم، پیش‌دانشگاهی و یک‌سال تجربه تحصیل در دوره‌های دانشگاهی نیاز دارد. با ارسال این مدارک و مهیا کردن شرایط، وضعیت تحصیلی متقاضی مهاجرت تحصیلی بررسی می‌شود؛ ممکن است مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی یک دوره پیش‌نیاز برای دانشجو تعریف کنند. این دوره پیش‌نیاز یک‌ساله شامل 30 واحد درسی است که در دو ترم برگزار می‌شود.

بر اساس قوانین آموزشی استان کبک برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی باید یک دوره آموزشی در کالج‌های مربوطه گذرانده شود. این دوره که به سژپ مشهور شده است، بسته به رشته مورد نظرِ دانشجو برای ادامه تحصیل در دانشگاه یک تا دو سال است. ارائه مدرک پایان دوره سژپ برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی Université Laval الزامی نیست، اما شرایط را برای دریافت پذیرش تحصیلی هموار می‌کند.

شرایط دریافت پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد برنامه‌های تحصیلی دانشگاه Laval به رشته تحصیلی مورد نظر بستگی دارد؛ اما ارائه مدرک کارشناسی با نمره متوسط به بالا از جمله موارد مشترک میان تمامی رشته‌های تحصیلی محسوب می‌شود. مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در مقاطع عالی Université Laval نیاز به ارائه رزومه تحصیلی چشمگیر، توصیه نامه از استادان و دانشگاه‌های پیشین، مدارک فارغ‌التحصیلی با نمره معدل 70 درصد به بالا و انگیزه‌نامه تحصیلی دارد. 

ددلاین دانشگاه لاوال

برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی، بورسیه تحصیلی، رزرو خوابگاه و ثبت‌نام در دانشگاه Laval برای مهاجرت تحصیلی به کانادا باید به تاریخ‌های مهم و تقویم این موسسه آموزشی توجه داشت؛ در غیر این صورت، پذیرش یا شروع دوره به ترم بعدی یا حتی سال تحصیلی آینده موکول خواهد شد.

مهلت درخواست پذیرش تحصیلی برای ترم زمستان مختص مقطع کارشناسی است؛ ثبت درخواست پذیرش تحصیلی Université Laval اول سپتامبر اعلام شده است.

دوره زبان فرانسه برای دانشجویان خارجی FLE در دو مرحله ترم تابستان برگزار می‌شود؛ دوره اول ماه مِی تا ژوئن و دوره دوم ماه جولای تا آگوست تشکیل می‌شود.

مهلت دریافت پذیرش تحصیلی از ترم پاییز که معمولا برای رشته‌های کارشناسی است، ماه مارس اعلام شده است. 

هزینه تحصیل در دانشگاه لاوال کانادا

عمده مخارج مهاجرت تحصیلی به کانادا را شهریه سالانه دانشگاه لاوال تشکیل می‌دهد که بسته به رشته و مقطع تحصیلی دارد. شهریه سالانه مقطع کارشناسی از حدود 20 هزار دلار شروع می‌شود و به حدود 23 هزار دلار می‌رسد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 15,224.61 تا 15,784.08 شهریه سالانه دارد. شهریه مقطع دکتری دانشگاه Laval نیز سالانه 13,753.68 دلار اعلام شده است.

افزون بر شهریه سالانه، مخارج دیگری نیز برای تحصیل در کانادا وجود دارد. برای مثال مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه لاوال نیاز به پرداخت 900 دلار بیمه دانشجویی، 89.50 دلار اپلیکیشن فی، 150 دلار برای مجوز تحصیل در کبک (برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا)، و حداقل 8,500 دلار برای اقامت و برنامه غذایی پردیس Université Laval هزینه دارد.

با این حساب، تحصیل در دوره کارشناسی 33,048 تا 36,194 دلار، دوره کارشناسی ارشد 28,680 تا 29,240 دلار و تحصیل در دوره دکتری 27,209 دلار هزینه سالانه دارد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه لاوال کانادا

تحصیل در کانادا برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی با بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی نیز امکان‌پذیر است؛ البته درخواست این کمک‌هزینه‌ها شرایط و ضوابط خود را دارد. برنامه‌های کمک‌هزینه دانشگاه Université Laval تمامی رشته‌ها و مقاطع تحصیلی را شامل می‌شود.

بورسیه توسعه پایدار و برتری دانشگاه Laval به دانشجویانی واجد شرایطی که دستاوردهای چشمگیری در زمینه‌های مختلف در رزومه تحصیلی خود دارند، بورسیه تحصیلی قابل تکرار در مقطع کارشناسی 2 هزار دلار، مقطع کارشناسی ارشد 5 هزار دلار و در مقطع دکتری 10 هزار دلار اعطا می‌کند.

برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی مختص دانشجویان بین‌المللی نیز در دانشگاه Laval طراحی شده است که هر یک شرایط خاص خود را دارد. جهت آگاهی از شرایط دریافت پذیرش تحصیلی با بورسیه تحصیلی می‌توانید از مشاوران اعزام دانشجوی لتس گو یونی راهنمایی بگیرید؛ برای این منظور می‌توانید از بخش رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی شروع کنید.

رنکینگ دانشگاه لاوال کانادا

نام دانشگاه لاوال هر ساله در رده‌بندی‌های جهانی و ملی دیده می‌شود؛ موسسه آماری QS در سال 2023 دانشگاه لاوال را در جایگاه 433 جهانی قرار داده است.

سایت دانشگاه لاوال کانادا 

با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه لاوال کانادا می‌توانید اطلاعات به‌روزی از لیست رشته‌های سال تحصیلی مورد نظر، شهریه‌ها، ددلاین پذیرش تحصیلی و ثبت‌نام دوره‌ها و بورسیه تحصلیی به زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی دریافت کنید. لینک دانشگاه لاوال کانادا در همین صفحه ضمیمه شده است.