دانشگاه کالج سلطنتی لندن یا دانشگاه امپریال کالج لندن یکی از بین‌المللی‌ترین دانشگاه‌های جهان است؛ ۶۲ درصد از دانشجویان آن در سال‌های 22-2021 شهروندان غیر بریتانیایی بوده و دانشجویان از بیش از ۱۴۰ کشور مختلف در حال حاضر در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. همچنین، کارکنان دانشگاه امپریال نیز مانند دانشجویانشان، از ملیت‌های مختلف هستند. 

دانشگاه امپریال روند کاملاً متفاوتی نسبت به دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج پیش میگیرد و به دنبال ویژگی‌های متفاوتی است. به طور مثال، سبک مصاحبه آن اغلب جوری است که دانشجویان انتظار آن را ندارند. بنابراین ضروری است که کاملاً با این دانشگاه و فرآیند پذیرش تحصیلی آن آشنا شوید. با رزرو وقت مشاوره مهاجرتی خود میتوانید برای گرفتن پذیرش تحصیلی از این دانشگاه راهنمایی بگیرید. 

دانشگاه کالج سلطنتی لندن

دانشگاه کالج سلطنتی لندن یا دانشگاه امپریال کالج لندن در ساوت کنزینگتون لندن واقع شده و در منطقه‌ای به نام «آلبرتوپولیس» است که به دستور شاهزاده آلبرت و سر هنری کول در قرن ۱۹ ایجاد شد تا علم و هنر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل، همسایگان دانشگاه Imperial College London شامل چندین سازمان فرهنگی برتر جهانی مانند موزه‌های علوم، تاریخ طبیعی و ویکتوریا و آلبرت؛ کالج‌های هنر و موسیقی سلطنتی و تالار سلطنتی آلبرت می‌شوند. 

همچنین، فضای سبز فراوانی نیز اطراف آن وجود دارد؛ از جمله دو پارک سلطنتی (پارک هاید و باغ‌های کنزینگتون) که در فاصله ۱۰ دقیقه‌ای از دانشگاه قرار دارند. همچنین، دسترسی به آن بسیار آسان است زیرا توسط سه خط مترو و تعداد زیادی خطوط اتوبوس پوشش داده می‌شود. 

یکی از ویژگی‌های ممتاز آموزش در دانشگاه امپریال این است که دانشجویان به جامعه‌ای از محققان برجسته جهانی می‌پیوندند. تحقیق و پژوهش همان چیزهایی هستند که دانشگاه Imperial College London به آن‌ها شناخته شده است. تمرکز بر کاربرد عملی تحقیقاتشان - به ویژه در حل چالش‌های جهانی - و سطح بالای همکاری بین رشته‌ای، باعث موثر بودن تحقیقاتشان می‌شود. 

شرایط پذیرش دانشگاه امپریال کالج لندن

شرایط پذیرش دانشگاه امپریال کالج لندن برای سطوح مختلف متفاوت است. برای گرفتن پذیرش تحصیلی دوره‌های کارشناسی ارشد مانند MSc، MRes، MBA و غیره، متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی ۴ ساله و معدل ۱۴ یا بهتر باشند. اولویت به کسانی داده می‌شود که مدرک آن‌ها معدل ۱۶ یا بالاتر داشته باشد. 

برخی از دپارتمان‌ها ممکن است حداقل نمرات بالاتری را از دانشگاه‌های خاص درخواست کنند. متقاضیان دوره دکتری نیز همین شرایط برایشان صدق میکند. همه متقاضیان باید نشان دهند که حداقل نیازهای ورودی برای دوره (های) مورد علاقه خود را برآورده می‌کنند. این موارد عبارتند از: 

  • نمرات سطوح تحصیلی قبلی یا آزمون جدیدی که فرد برای ورود شرکت میکند. 
  • مدرک زبان انگلیسی: نمرات ورودی استاندارد - آیلتس ۶.۵ با حداقل نمره ۶.۰ در هر بخش. نمرات ورودی بالاتر - آیلتس ۷.۰ با حداقل نمره ۶.۵ در هر بخش. دانشجویانی که زبان انگلیسی آن‌ها پایین‌تر از سطح ورودی مورد نیاز برای دوره‌شان است، می‌توانند برای دوره آمادگی زبان شش هفته‌ای درخواست دهند. 

دانشگاه Imperial College London، در وب‌سایت جامع خود، اطلاعات جزئی در مورد نیازهای ورودی کشورهای مختلف، از جمله ایران، ارائه می‌دهد. برای متقاضیان ایرانی، دانشگاه معیارهای لازم را کاملا مشخص کرده است. این معیارها شامل داشتن دیپلم دبیرستان و عملکرد قوی در کنکور، آزمون ورودی ملی دانشگاه در ایران است. به منظور گرفتن پذیرش تحصیلی دانشگاه، انتظار می‌رود دانشجویان ایرانی آینده، معدل ۱۸ به بالا را در دیپلم دبیرستان خود کسب کنند. 

این نکته بر اهمیت تحصیلات عالی و پایه تحصیلی قوی تأکید می‌کند. علاوه بر این، دانشگاه امپریال کالج لندن بر رتبه ملی عالی در کنکور تأکید دارد و این نشان دهنده رقابتی بودن این آزمون است. دانشگاه امپریال کالج لندن فرآیند درخواست منحصر به فردی دارد که متقاضیان باید از آن آگاه باشند. اگر فرد تصمیم به درخواست برای چند رشته دارد، پذیرش مربوط به هر رشته جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

اکثر دپارتمان‌ها در دانشگاه Imperial College London، مصاحبه نیز دارند. این مصاحبه‌ها معمولاً از نوامبر تا فوریه برگزار می‌شوند. اگر فرد به فهرست نهایی راه‌یابد، ممکن است از او خواسته شود تا بسته به شرایط و رشته درخواستی، در مصاحبه به صورت مجازی یا حضوری حضور یابد. 

دپارتمانی که فرد برای آن درخواست داده، با جزئیات بیشتری در مورد مصاحبه، از جمله اینکه آیا به صورت آنلاین برگزار می‌شود یا حضوری، به طور مستقیم با فرد تماس خواهد گرفت. قالب مصاحبه ممکن است بسته به دپارتمان متفاوت باشد؛ از مصاحبه‌های پنلی با نمایندگان دپارتمان گرفته تا فعالیت‌های مختلفی مانند وظایف گروهی، بحث‌ها یا آزمون‌های نوشتاری. 

باید به ددلاین‌ها توجه ویژه داشت. برای ورودی‌های ۲۰۲۴، فرآیند درخواست از ۱۶ مه ۲۰۲۳ از طریق پورتال UCAS آغاز شده‌است. درخواست‌های تکمیل شده برای ورودی ۲۰۲۴ از ۵ سپتامبر ۲۰۲۳ از طریق پورتال UCAS قابل ارسال بوده‌است. تیم لتس گو یونی می‌تواند در پروسه ثبت درخواست این پورتال به شما کمک کند.

درخواست‌های دوره پزشکی MBBS باید تا ۱۶ اکتبر ۲۰۲۳ ساعت ۱۸:۰۰ (به وقت انگلیس) به UCAS برسد. به همین ترتیب، درخواست‌های دوره‌های کارشناسی (به جز پزشکی MBBS) باید تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۴ ساعت ۱۸:۰۰ (به وقت انگلیس) ارسال شوند. تا ۳۱ مارس ۲۰۲۴، اکثر متقاضیان کارشناسی که درخواست‌های خود را تا مهلت ددلاین ارسال کرده‌اند، نتیجه را دریافت میکنند. 

رشته‌ های دانشگاه امپریال کالج لندن

رشته‌ های دانشگاه امپریال کالج لندن تنها در زمینه‌های علوم، مهندسی، پزشکی و بازرگانی دسته‌بندی شده اند. امپریال آموزشی ارائه می‌دهد که بر پایه تحقیقات است و همه چیز را به سوال می‌کشد و فرصت‌هایی برای کار در گروهای چند ملیتی فراهم می‌کند. Imperial College London دوره‌های کارشناسی سه‌ساله یا دوره‌های کارشناسی ارشد یکپارچه چهارساله را در رشته‌های مهندسی و علوم طبیعی و پزشکی و بازرگانی ارائه می‌دهد. 

بسیاری از دوره‌ها فرصت مطالعه یا کار در خارج از کشور و شرکت در تحقیقات را در دستور کار خود دارند. این دانشگاه سه ترم دارد - پاییز، بهار و تابستان - و زبان اصلی آموزش آن انگلیسی است. در سطح کارشناسی، ۶۶ رشته و در سطح ارشد ۱۳۴ گزینه برای انتخاب وجود دارد. همچنین این دانشگاه بهترین رشته ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان را ارائه می‌دهد.

هرساله دوره‌های پژوهش محور کارشناسی امپریال حدود ۴۰۰ دانشجو را با فرصت‌های تحقیقاتی عملی آشنا می‌کند. این دوره‌ها دانشجویان کارشناسی امپریال را به دانشگاه‌های همکار در کشورهای مختلف - مانند دانشگاه فناوری ماساچوست در ایالات متحده و دانشگاه ملی سئول در کره جنوبی - برای انجام تحقیقات حداقل هشت هفته‌ای در طول تعطیلات تابستان می‌فرستد. امپریال همچنین تاریخچه‌ای از پیشگامان تحقیقاتی دارد؛ از جمله الکساندر فلمینگ که در سال ۱۹۴۵ پنی‌سیلین را کشف کرد. 

بورسیه کالج سلطنتی لندن

بورسیه کالج سلطنتی لندن برای دانشجویان بین المللی نیز در دسترس است. شورای بریتانیایی برای امور دانشجویان بین‌المللی (UKCISA) اطلاعات و مشاوره تخصصی به دانشجویان بین‌المللی در مورد هزینه‌ها و کمک هزینه‌ها ارائه می‌دهد. Imperial College London چندین بورسیه انگلیس را برای حمایت از دانشجویان با استعداد در پیشبرد مسیر تحصیلی خود ارائه می‌دهد. 

یکی از این بورسیه‌ها، بورسیه‌های عالی IB است. این بورسیه‌ها برای دانشجویان کارشناسی که برای دوره‌هایی که در پاییز ۲۰۲۴ آغاز می‌شود برای سه دانشکده مهندسی، علوم طبیعی و دانشکده بازرگانی، در دسترس هستند. از سال تحصیلی ۲۰۲۴/۲۵، هر بورسیه ارزشی به مبلغ ۵.۰۰۰ پوند در سال برای مدت دوره دارد. 

برای گرفتن این بورسیه، متقاضیان باید برای یک دوره کارشناسی در امپریال لندن درخواست داده و قبل از مهلت ددلاین دپارتمان پذیرش گرفته باشند. بورسیه‌ها بر اساس نمرات فرد و پتانسیل موفقیت در امپریال لندن اعطا می‌شوند. آن‌ها تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۴ به همه برندگان بورسیه نتایج را اطلاع خواهند داد.

رتبه دانشگاه امپریال لندن

رتبه دانشگاه امپریال لندن در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها QS ششمین دانشگاه برتر جهان است و یکی از موسسات منحصر به فرد انگلستان است. همچنین، این مرکز کادری فوق‌العاده معتبر (از جمله اعضای سابق سازمان سلطنتی، انجمن سلطنتی مهندسی و انجمن علوم پزشکی) دارد و جایزه‌ها و نوبل‌های بسیاری طی سال‌ها برده است. در رشته‌های خاصی، دانشگاه Imperial College London به دلیل عملکرد برجسته خود شناخته شده است. 

در رشته سیستم‌های قلبی و قلبی-عروقی، این دانشگاه رتبه دوم جهان را کسب کرده است. علاوه بر این، در زمینه غدد و متابولیسم نیز رتبه دوم را کسب کرده و در تخصص بیماری‌های عفونی به رتبه ششم دست یافته است. علاوه بر این، این دانشگاه در زمینه‌های بهداشت عمومی، محیط زیست و بهداشت حرفه‌ای و همچنین رادیولوژی، پزشکی هسته‌ای و تصویربرداری پزشکی، رتبه ششم را دارد. 

خوابگاه و خدمات کالج سلطنتی لندن

خوابگاه و خدمات کالج سلطنتی لندن برای دانشجویان کارشناسی ارشد سال اول تضمین شده است و تعداد محدودی از اتاق‌ها برای دانشجویان کارشناسی ارشد بازگشتی در دسترس است. Imperial College London گزینه‌های مسکن زیادی را برای دانشجویانش ارائه می‌دهد تا تجربه زندگی راحت و مناسبی را طی دوره تحصیلی خود داشته باشند. 

بیش از ۹۰ درصد از دانشجویان کارشناسی ارشد سال اول از اقامت در خوابگاه‌ها استقبال می‌کنند و دلایل گوناگونی برای این محبوبیت وجود دارد. یکی از مزایای اصلی این خوابگاه‌ها اجاره کلی آن هستند که شامل قبوض، دسترسی به اینترنت، بیمه خدمات، نگهداری و تمیزکاری مشترک می‌شود. 

این مرکز انواع مختلفی از اتاق‌ها را در مکان‌های مختلف ارائه می‌دهد که برای تمام بودجه‌ها مناسب هستند. ایمنی و امنیت در اقامتگاه‌های کالج سلطنتی لندن امری حیاتی است. با ویژگی‌هایی مانند دوربین‌های مداربسته، کارت‌های ورودی و نگهبانی ۲۴ ساعته، دانشجویان می‌توانند کاملا احساس امنیت کنند. 

برای دانشجویان کارشناسی ارشد، اماکن خاصی طراحی شده است که در مناطق مناسبی با دسترسی مکانی خوب به ساوت کنزینگتون واقع شده‌اند. علاوه بر این، امکان اقامت در Silwood Park اسکات، مخصوص دانشجویان کارشناسی ارشد دوره‌های علوم زندگی وجود دارد. 

کالج سلطنتی لندن شش خوابگاه دانشجویی دارد: Beit Hall، Eastside Halls، Kemp Porter Buildings، Southside Halls، Wilson House و Woodward Buildings. هر خوابگاه انواع مختلفی از اتاق‌ها را ارائه می‌دهد، از جمله اتاق‌های تک نفره با حمام، اتاق‌های تک نفره استاندارد، اتاق‌های دو نفره با حمام و اتاق‌های دو نفره استاندارد (برای یک نفر). هزینه آن بر اساس مکان و نوع اتاق متفاوت است و از ۱۳۲ تا ۳۳۹ پوند در هفته متغیر است. 

کتابخانه مرکزی امپریال در ساوت کنزینگتون هر روز ۲۴ساعته باز است. این کتابخانه امکان مطالعه در محیطی آرام و یا گروهی را میدهد. کتابداران مخصوص هر دپارتمان برای کمک به دانشجویان در پیدا کردن منابع مورد نیاز آماده هستند. مرکز چند عقیدتی امپریال، دانشجویان تمام ادیان و مذاهب را پشتیبانی می‌کند. این مرکز به عقیده تمام دانشجویان احترام گذاشته و از درخواست‌ها و برنامه‌های مذهبی آن‌ها حمایت میکند. 

شهریه دانشگاه امپریال لندن

شهریه دانشگاه امپریال لندن بستگی به سطح تحصیلی فرد و خارجی یا بومی بودن او دارد. شهریه دانشجویان کارشناسی ارشد در انواع مختلفی از دانشکده‌ها متفاوت است: شهریه دانشکده مهندسی حدود ۳۸ هزار پوند است، دانشکده پزشکی شهریه‌هایی به مبالغ حدود ۵۰ هزار و ۳۵ هزار دارد و دانشکده علوم طبیعی شهریه حدود ۴۰ هزاری دارد. 

برای رشته‌های پژوهش محور کارشناسی ارشد (MRes)، دانشکده مهندسی به طور کلی هزینه‌هایی به مبلغ حدود ۳۸ هزار دارد. دانشکده علوم طبیعی شهریه‌هایی بین حدود ۲۸ هزار و ۳۸ هزار پوند دارد، در حالی که دانشکده پزشکی حدود ۴۰ هزار پوند شهریه واحد تعیین کرده است.

برای رشته‌های تحقیقاتی کارشناسی ارشد، دانشکده مهندسی حدود ۲۸ هزار پوند، دانشکده پزشکی حدود ۴۵ هزار پوند و دانشکده علوم طبیعی از حدود ۲۰ تا ۳۳ هزار شهریه‌هایشان را تعیین کرده اند. علاوه بر این هزینه‌ها، شهریه رشته کارشناسی دانشکده بازرگانی نیز حدود ۳۷ هزار پوند است.