افراد زیادی به دنبال تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس 2022 هستند. با ما در این پست همراه باشید تا با شرایط و مدارک، هزینه تحصیل و غیره آشنا شوید. کشور انگلستان دومین مقصد تحصیلی پس از ایالات متحده آمریکا است. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌تواند ورود به بازار کار را در کمترین زمان ممکن فراهم کند. با ما در این مطلب از لتسگو یونی همراه باشید تا به بررسی دقیق این مقطع تحصیلی بپردازیم.

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

انگلستان دارای یک سنت طولانی در آموزش عالی است. از آن جایی که حدود یک چهارم دانشگاه‌های بریتانیا جزو معتبرترین دانشگاه های جهان هستند؛ در نتیجه انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی سالانه نزدیک به نیم میلیون دانشجوی بین المللی را جذب می‌کنند. از عمده ترین دلایل انتخاب این کشور برای مهاجرت از طریق تحصیل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.    دانشگاه های این کشور در صدر رتبه بندی های بین المللی قرار دارند

کیفیت آموزش از عوامل اصلی است که انگلیس را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان تبدیل می‌کند. هر ساله، سازمان‌هایی رتبه ‌بندی بین‌ المللی موسسات آموزش عالی را ارزیابی می‌کنند و فهرست ‌هایی را بر اساس عواملی مانند همکاری بین‌ المللی، تمرکز دانشجو، میانگین درآمد فارغ ‌التحصیلان، تعداد مقالات تحقیقاتی منتشر شده و غیره را ارائه می‌کنند و همیشه دانشگاه های انگلستان در بین 10 دانشگاه برتر قرار می‌گیرند.

2.    ارائه بورسیه ها و کمک های مالی برای حمایت از دانشجویان

بسیاری از دانشگاه‌ها، سازمان‌های خصوصی، سازمان‌های غیردولتی و مؤسسات دولتی به دانشجویان بین ‌المللی خود بورسیه و کمک هزینه ارائه می‌دهند. هر بورسیه یا کمک هزینه دارای معیارهای متفاوتی است. برخی برای موفقیت تحصیلی، برخی دیگر بر اساس نیازهای مالی و برخی به دانشجویانی اعطا می‌شود که از کشورهای در حال توسعه یا توسعه نیافته آمده‌اند. 

3.    قرار گیری در یک محیط چند فرهنگی

انگلیس هر ساله پذیرای بیش از 400،000 دانشجوی بین المللی است. این دانشجویان از سراسر جهان می‌آیند و هر کدام دارای عادت‌ها، شیوه‌ های زندگی و دیدگاه‌های منحصربه ‌فرد خود هستند. این هجوم گسترده دانشجویان بین‌ المللی به ایجاد یک محیط دوستانه کمک می‌کند و هر کسی می‌تواند پیشرفت کند و درباره ملل و فرهنگ‌ های دیگر بیشتر بیاموزد. 

انواع دوره 

به طور کلی، دو نوع دوره کارشناسی ارشد در کشور انگلیس وجود دارد. 1) دوره آموزش محور: این دوره منجر به دریافت یکی از مدارک MA، MSc، MBA و MEng می شود. طول مدت این دوره یک الی دو سال است. انتظار می‌رود که دانشجویان در سمینارها و سخنرانی‌های هفتگی شرکت کنند و ارزیابی می‌تواند از طریق امتحان، پایان نامه یا پروژه باشد. 2) دوره پژوهش محور: این دوره منجر به دریافت یکی از مدارک MS، MRes و MPhil می‌شود. طول مدت این دوره سه الی چهار سال است. 

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

مانند تمام کشورها، دانشگاه های انگلیس نیز شرایط خاصی برای پذیرش تحصیلی دارند. از جمله مهم‌ترین شرایط برای ورود به دوره فوق لیسانس در این کشور داشتن مدرک کارشناسی و مدرک زبان است. بیشتر متقاضیان باید برای اخذ پذیرش مستقیماً درخواست خود را به دانشگاه ارسال کنند؛ اما برای دوره های تربیت معلم (teacher training courses) دانشجویان می‌توانند درخواست خود را از طریق یک سیستم متمرکز به نام UCAS به دانشگاه ارسال کنند. متقاضیان باید در طول این دوره 180 واحد آموزشی را با موفقیت پست سر بگذارند.

اکثر دانشگاه‌های انگلیس در طول سال بدون مهلت مشخص درخواست می‌پذیرند. با این حال، ماه های اصلی برای ارسال درخواست سپتامبر یا اکتبر و ژانویه یا فوریه هستند. از این رو، به دانشجویان بین المللی توصیه می‌شود که بر این اساس درخواست دهند.

مدارک لازم برای پذیرش

همان طور که گفته شد، هر مؤسسه آزاد است که معیارهای خود را تعیین کند و به صورت فردی ارزیابی کند. با این حال، معمولاً برای ثبت نام به عنوان دانشجوی مقطع فوق لیسانس، باید مدرک کارشناسی (یا معادل آن) داشت. مدارک لازم برای اخذ پذیرش و تحصیل در انگلیس به شرح زیر است:
•    مدرک کارشناسی
•    ریز نمرات تحصیلی
•    اسکن گذرنامه
•    رزومه
•    توصیه نامه
•    نمونه کار (در صورت نیاز)
•    انگیزه نامه
•    مدرک زبان

تحصیل آنلاین کارشناسی ارشد در انگلستان

با گذشت زمان و خصوصاً با همه گیری ویروس کوید 19 اکثر کشورها به آموزش از راه دور روی آورده‌اند. در حال حاضر، اکثر دانشگاه‌های مطرح دنیا به آموزش آنلاین می‌پردازند و دانشجویان بین المللی فرصت تحصیل آنلاین در انگلستان را خواهند داشت. با روی کار آمدن این روش دیگر نیازی به حضور فیزیکی در سرکلاس های درس نیست؛ اما آموزش‌ها همچنان با کیفیت بالایی همراه هستند. از جمله بهترین دانشگاه‌هایی که فرصت آموزش به صورت آنلاین را برای متقاضیان مقطع فوق لیسانس فراهم کرده‌اند، می‌توان به دانشگاه آکسفورد، برمینگام، ناتینگهام، شفیلد، منچستر و غیره اشاره کرد. هزینه های شرکت در این مقطع به صورت آموزش از راه دور نیز به مراتب کمتر است.

بهترین دانشگاه های انگلیس برای تحصیل کارشناسی ارشد

یکی از مهم‌ترین مواردی که هنگام مهاجرت به این کشور از طریق تحصیل باید به آن توجه کرد، وضعیت دانشگاه‌ها است. دانشجویان بین المللی این امکان را خواهند داشت تا در دانشگاه‌های برتر این کشور به تحصیل دوره فوق لیسانس مشغول شوند. برخی از بهترین دانشگاه‌های کشور انگلستان در سال 2022 به شرح زیر می‌باشند:

•    دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)

دانشگاه آکسفورد یکی از قدیمی ‌ترین دانشگاه های جهان است. در مجموع 22،000 دانشجو در این دانشگاه وجود دارد که 40 درصد از آن‌ها دانشجویان بین المللی هستند. یک چهارم ساکنان شهر آکسفورد دانشجو هستند که این شهر جوان‌ترین جمعیت در بریتانیا را به خود اختصاص داده است. 

•    دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)

دانشگاه کمبریج در سال 1209 تأسیس شد و یک موسسه تحقیقاتی است. این دانشگاه به بیش از 18،000 دانشجو از تمام فرهنگ ها و گوشه و کنار جهان خدمات ارائه می‌دهد. نزدیک به 4000 نفر از دانشجویان آن بین المللی هستند و از بیش از 120 کشور مختلف می‌آیند. 

•    امپریال کالج لندن (Imperial College London)

امپریال کالج لندن رتبه سوم را در میان برترین دانشگاه های کشور و رتبه هفتم در میان بهترین دانشگاه های دنیا را دارد. این دانشگاه در سال 1907 تأسیس شد و بر علوم پایه، پزشکی، مهندسی و تجارت متمرکز است. تعداد برندگان جوایزاین دانشگاه گواهی بر اعتبار بالای آموزشی آن است.

•    کالج دانشگاهی لندن (UCL)

پردیس اصلی این دانشگاه در منطقه بلومزبری لندن واقع شده است. سازمان رتبه بندی شانگهای دانشگاه UCL را چهارمین مرکز مهم علمی در اروپا معرفی کرده است. در حال حاضر، بیش از 36،000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. از مهم‌ترین دانش آموختگان دانشگاه می‌توان گراهام بل، فرانسیس کریک، کریستوفر نولان و جورج ادن را نام برد.

•    دانشگاه ادینبورگ (The University of Edinburgh)

دانشگاه ادینبورگ یکی از برترین دانشگاه‌های جهان است که در رتبه ‌بندی جهانی QS در سال 2022 در جایگاه شانزدهم قرار دارد. این دانشگاه میزبان بیش از 44،000 دانشجو از 156 کشور جهان است. این دانشگاه با مجموعه‌‌ای از مؤسسات پیشرو جهان در زمینه‌ های متنوعی مانند علم الکترونیک، مهندسی، زندگی و علوم پزشکی و هنر و فرهنگ همکاری می‌کند. 

•    دانشگاه منچستر (The University of Manchester)

دانشگاه منچستر بیش از 1000 برنامه در رشته های علوم انسانی، تجارت، علوم و مهندسی ارائه می‌دهد. این برنامه ها شامل دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و MBA می‌باشند. امروزه، دانشگاه منچستر در خط مقدم تحقیقات پیشرفته در علوم و مهندسی، به ویژه در زمینه درمان‌های جدید برای بیماری های پرخطر قرار دارد.

هزینه تحصیل فوق لیسانس در انگلیس

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

هزینه متوسط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلیس 8740 پوند است؛ اما این میزان می‌تواند با توجه به رشته و دانشگاه بسیار متفاوت باشد. همچنین انواع مختلفی از مدرک کارشناسی ارشد وجود دارد و هزینه های آن نیز متفاوت است. در زیر میانگین شهریه انواع دوره‌های تحصیلات تکمیلی در انگلستان عنوان شده است.
•    MA (هنر و علوم اجتماعی): 17،109 پوند
•    MSc (علوم و مهندسی): 20،167 پوند
•    MRes و MPhil: 10،000+ پوند
•    MBA: 21،435 پوند

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در انگلستان

یکی از پرتقاضاترین مواردی که در هنگام تحصیل در خارج از کشور زیاد توجه متقاضیان را به خود جلب می‌کند امکان اخذ بورسیه و کمک هزینه تحصیلی است. نحوه درخواست بدین صورت است که در ابتدا دانشجویان باید پذیرش دانشگاه را اخذ کنند و سپس درخواست بورسیه و کمک هزینه را داشته باشند. بورسیه های مهم این کشور به شرح زیر می‌باشند:

•    بورسیه چونینگ (Chevening Scholarship)

این بورسیه توسط دولت به دانشجویانی با نتایج و دستاوردهای بالای تحصیلی تعلق می‌گیرد. دریافت کنندگان بورسیه شخصاً توسط سفارت‌های انگلستان در سراسر جهان انتخاب می‌شوند. لازم به ‌ذکر است که مدت‌ این بورسیه به اندازه یک ‌سال تحصیلی است. بورسیه شامل بلیط هواپیما، هزینه های زندگی و شهریه می‌شود.

•    بورسیه مشترک المنافع (Commonwealth Scholarship and Fellowship)

بورسیه‌های مشترک المنافع بریتانیا (CSC)، برنامه‌های گسترده‌ای از بورسیه ‌ها را ارائه می‌دهد که شامل موارد زیر است:
•    بورسیه مشترک المنافع دوره  Phd
•    بورسیه مشترک المنافع دوره کارشناسی ارشد
•    بورسیه مشترک المنافع تحصیل از راه دور

این بورسیه‌‌ها هر ساله به دانشجویانی اعطا می‌شود که از کشورهای مشترک ‌المنافع به انگلیس مهاجرت می‌کنند و توانایی تحصیل بدون حمایت مالی را ندارند. داوطلبان براساس نتایج پیشینه تحصیلی خود و پتانسیل آن‌‌ها برای کمک به توسعه زندگی بهتر مردم در کشور خود انتخاب می‌شوند.

•    کمک های مالی انجمن سلطنتی

کمک‌های مالی انجمن سلطنتی کمک هزینه‌ای برای برجسته‌ترین دانشمندان جهان است. این کمک مالی قدیمی‌ترین کمک هزینه علمی در جهان است که حتی امروز نیز فعالیت دارد. 

•    بورسیه گیتس کمبریج

بورسیه گیتس کمبریج به متقاضیان برجسته از هر کشوری خارج از بریتانیا برای ادامه تحصیل به صورت تمام وقت در هر موضوعی که در دانشگاه کمبریج وجود دارد، اعطا می‌شود. بورسیه گیتس کمبریج تمام هزینه‌های تحصیل در کمبریج را پوشش می‌دهد. 

•    بورسیه تحصیلی کلارندون در دانشگاه آکسفورد 

صندوق بورس تحصیلی Clarendon یک طرح بورسیه تحصیلی معتبر است که هر ساله حدود 140 بورس تحصیلی جدید را به متقاضیان تحصیلات تکمیلی واجد شرایط (از جمله دانشجویان بین المللی) در دانشگاه آکسفورد ارائه می‌دهد. بورسیه های Clarendon بر اساس برتری علمی اعطا می‌شود. این بورسیه ها هزینه های تحصیل و زندگی را به طور کامل پوشش می‌دهد.

کار دانشجویی در انگلیس در مقطع کارشناسی ارشد

مهاجرت به یک کشور و تأمین هزینه های زندگی برای دانشجویان موضوعی نگران کننده است؛ اما خوشبختانه دولت انگلیس شرایطی را فراهم کرده است تا دانشجویان بین المللی فرصت انجام کارهای دانشجویی را داشته باشند. آن‌ها می‌توانند 20 ساعت در طول هفته را کار کنند و بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی خود را پوشش دهند. این مشاغل شامل پیک تحویل غذا، کار در محیط دانشگاه، رستوران و کافه و غیره می‌شود.

راهنمای دریافت ویزای تحصیلی کشور انگلستان

پس از پشت سر گذاشتن مراحل درخواست پذیرش از دانشگاه متقاضیان خارجی باید خود را برای اخذ ویزای دانشجویی آماده کنند. ویزای Tier 4 مناسب افرادی است که قصد ورود به دانشگاه‌های این کشور را دارند. نوع دیگری از ویزا که افراد نخبه در رشته های مختلف می‌توانند برای آن درخواست دهند، ویزای گلوبال تلنت بریتانیا است. هزینه درخواست ویزای دانشجویی انگیس 348 پوند می‌باشد. متقاضیان می‌توانند حداکثر شش ماه قبل از شروع دوره برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. مدارک لازم برای درخواست ویزای دانشجویی به شرح زیر است:
•    فرم درخواست تکمیل شده
•    گذرنامه یا مدارک معتبر مسافرتی
•    یک قطعه عکس پاسپورتی
•    مدرکی که نشان می‌دهد آن ها می‌توانند در طول اقامت خود در بریتانیا از خود حمایت کنند: 1،265 پوند در ماه اگر در لندن زندگی می‌کنند و 1،015 پوند در ماه برای بقیه شهرها
•    مدرک پرداخت هزینه درخواست ویزا
•    مدرک زبان معتبر

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در کشور انگلیس

تحصیل فوق لیسانس در کشور انگلیس با مزایای متعددی همراه است. این کشور از سال‌های دور تاکنون جزو کشورهای تراز اول دنیا محسوب می‌شده است و هم اکنون نیز جزو 8 کشور اول دنیا در زمینه جذب دانشجویان خارجی است. از مهم‌ترین مزایای آموزش در این کشور اروپایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آموزش بدون نیاز به یادگیری زبان دوم یا سوم، وجود سیستم آموزشی عالی، دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی، فرصت دریافت بورسیه و کمک هزینه، امکان انجام کارهای دانشجویی (10 الی 30 ساعت در هفته)، دریافت وام های دانشجویی، امکان کار و اقامت پس از فارغ التحصیلی و هزینه های تحصیلی مناسب‌تر نسبت به آمریکا.

وضعیت کار پس از فارغ التحصیلی در انگلستان

پس از اتمام دوره فوق لیسانس در انگلیس می‌توان به دنبال شغل بود یا تحصیلات عالی را ادامه داد. MBA جزو پردرآمدترین مقاطع کارشناسی ارشد در بریتانیا با میانگین حقوق سالانه 88،000 پوند در سال است. فارغ التحصیلان می‌توانند تا 2 سال پس از اتمام درس در کشور مانده و به دنبال یافتن کار باشند و پس از استخدام ویزای خود را به ویزای کار تغییر دهند.

سخن آخر

آن دسته از داوطلبانی که قصد تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس را دارند، باید پیش از هر کاری به یافتن بهترین دانشگاه بپردازند. تحصیل فوق لیسانس در این کشور فرصت کار و زندگی در سایر کشورهای اروپایی را فراهم می‌کند. دولت و دانشگاه های کشور بورسیه و کمک هزینه های متنوعی را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته اند و آن‌ها می‌توانند علاوه بر دریافت این کمک ها به انجام کارهای دانشجویی مشغول شوند و کسب تجربه کنند.

بسیاری از دانشگاه های این کشور جزو 100 دانشگاه مطرح دنیا هستند و مدرک اخذ شده از آن‌ها ضامن یافتن کار پس از فارغ التحصیلی است. چنان چه شما عزیزان قصد ادامه تحصیل در انگلستان را دارید، می‌توانید با کارشناسان مجرب مجموعه lets go uni در ارتباط بوده و از خدمات مشاوره تخصصی آن ها برخوردار شوید.