دانشگاه دورهام انگلستان پس از دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج دومین دانشگاه قدیمی انگلستان است و با سیستم کالج محور خود، عملکرد متمایزی بین ۱۶ کالج و دپارتمان‌های آکادمیک خود دارد. در این سیستم، کالج‌ها مسئولیت پشتیبانی دانشجویان را برعهده دارند و دپارتمان‌های آکادمیک بر پژوهش و تدریس تمرکز دارند. تیم لتس گو یونی می‌تواند توضیحات دقیق‌تری از این سیستم به شما بدهد. 

تحصیل در خارج همیشه هیجان‌انگیز است. اگر در نظر دارید به یکی از بهترین دانشگاه‌های انگلستان، مانند این دانشگاه، درخواست پذیرش دهید، باید از شانس خود باخبر شده و برای تصمیم بهتر، اطلاعات بیشتری از این مرکز کسب کنید. علاوه بر خواندن این مطلب، می‌توانید با رزرو وقت مشاوره مهاجرتی شخصا شرایط خود را با همراهی مشاوران ما بررسی کنید. 

دانشگاه دورهام

دانشگاه دورهام دانشگاهی دولتی و تحقیقاتی در شهر دورهام در کشور انگلستان است که در سال ۱۸۳۷ تأسیس شد. این شهر در شمال شرق انگلستان قرار دارد و یکی از زیباترین شهرهای این کشور است. آسمان شهر توسط کلیسای قرون وسطایی زینت داده شده است و قلعه‌ای سلطنتی در آن قرار دارد. آن‌ها از ۱۵۰ کشور جهان دانشجویان را پذیرش کرده و تعداد کل دانشجویان آن تقریباً ۱۷.۰۰۰ نفر است. 

این دانشگاه ۲ مکان اصلی دارد؛ محل اصلی آن در شهر دورهام است و ۱۴ تا از ۱۶ کالج و بیشتر مدارس آکادمیک‌اش در آن قرار دارند و پردیس ملکه نیز در فاصله ۲۰ مایلی از شهر، در استاکتون قرار دارد. خدمات اتوبوسرانی رایگان روزانه بین دو پردیس در رفت و آمد است. این دانشگاه نسبتاً کوچک است و تمام دپارتمان‌های آن، کالج‌ها و امکانات دیگرش در فاصله کمی از یکدیگر قرار دارند. 

طبق گزارش آمار رسمی خود دانشگاه، نرخ پذیرش در رشته‌های کارشناسی حدود ۷۴ درصد بوده است. این مجموعه یکی از دانشگاه‌های محبوب در میان گروه راسل و انگلستان است؛ به خصوص به دلیل داشتن سیستم کالجی منحصر به فرد و میراث جهانی یونسکو. بسیاری از کسانی که در دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج پذیرفته نمی‌شوند به دلیل شباهت‌هایی که وجود دارد به دورهام می‌روند. 

هزینه دانشگاه دورهام

هزینه دانشگاه دورهام انگلستان هر ساله تغییر می‌کند و افزایشی (معمولاً با تورم) که توسط دولت تعیین شده، شامل حالش می‌شود. شهریه دوره‌های کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی در این مرکز بین ۱۹.۰۰۰ پوند تا ۳۳.۰۰۰ پوند در سال متغیر است. دانشگاه برای سال تحصیلی جاری، شهریه‌های کارشناسی ارشد را در محدوده تقریبی ۲۴.۰۰۰ تا ۳۰.۰۰۰ پوند در سال تعیین کرده است. 

همچنین، شهریه‌های خاصی برای دانشجویان بین‌المللی گاها هنگام تحصیل در انگلستان اعمال می‌شود. به طور مثال، سال فاندیشن که آموزش زبان انگلیسی و آمادگی تحصیلی را برای موفقیت دانشجویان در دانشگاه فراهم می‌کند، در محدوده ۲۲.۰۰۰ تا ۲۵.۰۰۰ پوند قرار دارد. 

برنامه پیش دوره ارشد نیز یک دوره دو یا سه ترمی است که برای ایجاد آمادگی تحصیلی و پیشرفت زبان انگلیسی تخصصی برای تحصیلات تکمیلی در دوره کارشناسی ارشد فراهم شده است و هزینه آن حدود ۲۰.۰۰۰ تا ۲۶.۰۰۰ پوند می‌باشد. 

برای کسانی که تمام الزامات ورودی تحصیلی را دارند بجز زبان انگلیسی، دانشگاه برنامه آمادگی زبان را به صورت کاملاً آنلاین ارائه می‌دهد و هزینه آن بین ۲.۱۰۰ پوند برای دوره ۶ هفته‌ای و ۵.۶۰۰ پوند برای دوره ۱۶ هفته‌ای است. در نهایت، علاوه بر شهریه، هزینه‌های دیگری همچون مسکن، خوراک، حمل و نقل و کتاب‌ها نیز باید در نظر گرفته شود. 

رتبه دانشگاه دورهام

رتبه دانشگاه دورهام انگلستان ۷۸ جهانی طبق رتبه‌بندی QS World Rankings ۲۰۲۴ می‌باشد. این دانشگاه عضو گروه راسل (دانشگاه‌های تحقیقاتی بریتانیا) است و در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. کیفیت آموزشی این مرکز بسیار برجسته است و ۱۹ تا از ۲۵ دپارتمان تحصیلی آن در رتبه‌بندی جهانی در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند. 

این دانشگاه در رشته‌هایی مانند الهیات، خداشناسی و مطالعات مذهبی، باستان‌شناسی و کلاسیک و تاریخ باستان در بین ده دانشگاه برتر جهان قرار دارد. همچنین، مدرسه بازرگانی این دانشگاه توسط سه سازمان معتبر تایید شده است و رشته MBA آن مطابق با رتبه‌بندی Financial Times در رتبه ۲ جهانی قرار دارد. 

بیش از ۹۹ درصد تحقیقات آن به عنوان «کیفیت بین‌المللی» در REF ۲۰۲۱ ارزیابی شده است و ۹۰ درصد آن به عنوان «برتر جهانی» یا «بین‌المللی عالی» ثبت شده است. هدف این دانشگاه این است که دانشجویان پس از تحصیل سریعا شاغل شوند و در حال حاضر، در رتبه ۸۸ جهانی در زمینه نرخ اشتغال فارغ التحصیلان‌اش قرار دارد و مرکز کارآفرینی آن در حال کار برای بهبود مهارت‌های فنی دانشجویان و برقراری ارتباطات و ایجاد فرصت‌های شغلی است. 

بورسیه دانشگاه دورهام

بورسیه دانشگاه دورهام انگلستان برای دانشجویان بین المللی نیز در دسترس است و حدود ۳۰ درصد از جمعیت این دانشگاه را جامعه‌ی جهانی تشکیل می‌دهد. برای سال تحصیلی جاری، این مرکز چندین بورسیه خوب ارائه میدهد که دانشجویان ایرانی نیز برای برخی از آن‌ها واجد شرایط هستند. 

به طور مثال، بورسیه‌ های چونینگ که توسط دولت انگلستان تأمین می‌شوند، مبالغ مختلفی تا ۱۸.۰۰۰ پوند را ارائه داده و برای دوره‌های ارشد در دسترس هستند. به علاوه، بورس‌های Rise که نهادی از سوی Schmidt Futures و Rhodes Trust است، پرداخت کامل شهریه برای دانشجویان کارشناسی را در دستور کار خود دارند. علاوه بر این، خود دانشگاه نیز انواع کمک هزینه‌های مختلف را ارائه می‌دهد که این انتخابی عالی برای دانشجویان ایرانی است که به دنبال بورسیه‌ای برای تحصیل خود هستند. 

رشته‌ های دانشگاه دورهام

رشته‌ های دانشگاه دورهام شامل تقریباً ۲۰۰ رشته کارشناسی و بیش از ۱۰۰ رشته ارشد می‌شود. این مرکز مجموعه‌ای از دوره‌های کارشناسی را در چهار حوزه، هنر و علوم انسانی، علوم، مدرسه بازرگانی و علوم اجتماعی و بهداشت ارائه می‌دهد. این مرکز به خاطر دوره‌های استثنایی خود در رشته‌های حقوق، هنر و علوم انسانی، باستان‌شناسی، الهیات و مذهب، جغرافیا، مطالعات انگلیسی، تاریخ، زبان و ادبیات کلاسیک و تاریخ باستان شناخته شده است. 

پذیرش تحصیلی دانشگاه دورهام

فرایند پذیرش تحصیلی این دانشگاه به گونه‌ای طراحی شده است که قابل دسترسی و آسان باشد و همه دانشجویان بتوانند به راحتی آن را طی کنند و نامه پذیرش تحصیلی خود را دریافت کنند. هر مؤسسه فرآیند درخواست پذیرش تحصیلی منحصر به فردی دارد، بنابراین فرد باید همیشه هوشیار باشد. این مرکز فرایند جامع و ساده‌شده‌ای را برای دوره‌های کارشناسی و ارشد خود ارائه می‌دهد. 

برای دوره لیسانس، درخواست‌های پذیرش تحصیلی متقاضیان از طریق سایت (UCAS) انجام می‌شود. این سیستم آنلاین شامل بخش‌هایی مانند اطلاعات شخصی، مدارک، نام رشته و دانشگاه، بیانیه شخصی و … است. برای ارشد، بیشتر دوره‌ها در ماه سپتامبر یا اکتبر آغاز می‌شوند و درخواست‌ها معمولا در طول سال نیز پذیرفته می‌شوند. 

برای سال تحصیلی جاری، متقاضیان بین‌المللی باید تا ۳۱ جولای درخواست پذیرش تحصیلی خود را ارسال کنند، در حالی که کسانی که نیاز به ویزای تحصیلی ندارند باید تا ۳۱ اوت درخواست خود را ارسال کنند. برخی از دوره‌ها، به خصوص دوره‌های مدیریت بازرگانی، ممکن است به دلیل رقابت بالا ددلاین‌های خاصی داشته باشند. برای بیشتر دوره‌های ارشد، درخواست‌ها از طریق پورتال متقاضیان دورهام انجام می‌شوند. مدارک مورد نیاز این درخواست شامل ریز نمرات، مدرک زبان انگلیسی، بیانیه شخصی و مدارک مربوط به بورسیه (در صورت داشتن) است. 

خوابگاه و خدمات دانشگاه دورهام

سیستم کالج‌های این مرکز گزینه‌های خوابگاهی زیادی برای دانشجویان کارشناسی و ارشد ارائه می‌دهد. برای سال تحصیلی جاری، هزینه خوابگاه دانشجویان کارشناسی دانشگاه دورهام در حدود ۸.۵۰۰ تا ۱۲.۵۰۰ پوند در سال و دانشجویان ارشد حدود ۷.۷۰۰ تا ۱۲.۰۰۰ پوند است. 

تمام اتاق‌های آن شامل تخت، میز و صندلی، کمد، کشو و دسترسی به اینترنت می‌باشند. علاوه بر این، تمام خوابگاه‌ها آشپزخانه یا آبدارخانه مشترک نیز دارند. دانشگاه همچنین خدمات فرودگاهی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می‌کند و قبل از شروع ترم، دفتر بین‌المللی برنامه‌ای به نام «معرفی» برگزار می‌کند که در جلسات آن به معرفی دانشگاه پرداخته و به جاگیر شدن دانشجو کمک می‌کند. 

کالج‌ها در دورهام امکاناتی برای مطالعه، ورزش، هنر، دوست‌یابی، استراحت و رفاه فراهم می‌کنند. به طور کلی، دانشجویان در سال اول در کالج خود زندگی می‌کنند و سال دوم به محل اقامت خصوصی منتقل می‌شوند و دوباره سال آخر تحصیلی خود امکان بازگشت به کالج را دارند. 

تقریباً تمام کالج‌های این مرکز خوابگاه جداگانه دارند و سراسر آن‌ها کتابخانه‌هایی شبانه روزی به چشم می‌خورند. همچنین، سرویس فناوری اطلاعات با بیش از ۱۲۰۰ کامپیوتر شخصی در کلاس‌ها، خدمات شبکه‌ای را در هر دو محل دانشگاه ارائه می‌دهد.