دانشگاه دالهاوزی Dalhousie University که به اختصار به دانشگاه دال Dal هم خوانده می‌شود، یکی از دانشگاه‌های دولتی و تحقیقاتی استان نوا اسکوشیا در شهر هلیفکس کاناداست. تحصیل در این مجموعه آموزشی مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار گرفته است؛ شرایط اخذ پذیرش تحصیلی و هزینه تحصیل در دانشگاه دالهاوزی را در این بخش از معرفی دانشگاه های کانادا در لتس گو یونی بخوانید.

دانشگاه دالهاوزی کانادا

دالهاوزی توسط جورج رمزی نهمین ارل و فرماندار استان نوا اسکوشیا در سال 1818 به عنوان کالج غیرفرقه‌ای ساخته شد و به صورت پراکنده فعالیت‌هایی داشت، اما پس از رفع مشکلات مالی اولین دوره رسمی آن در سال 1838 برگزار شد. به دنبال فعالیت‌ها و سازمان‌دهی مجدد، این موسسه آموزشی در سال 1863 برای سومین بار بازگشایی شد و نام آن به "فرمانداران کالج و دانشگاه دالهاوزی" تغییر یافت.

در سال 1997 Dalhousie با دانشگاه فنی نوا اسکوشیا ادغام شد و با دریافت منشور استانی به طور رسمی به دانشگاه دالهاوزی کانادا تبدیل شد. در حال حاضر مجموعه دالهاوزی سه پردیس در شهر هالیفکس و یکی در شهر بایبل هیل تاسیس کرده و امکانات آموزش پزشکی را در شهر سنت جان دایر کرده است.

دانشگاه Dalhousie کانادا در U15 (دانشگاه‌های تحقیقاتی کانادا)، انجمن جامعه دانشگاهیان، انجمن دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا، انجمن کتابخانه‌های تحقیقاتی کانادا، CBIE و در انجمن دانشگاه‌های جهان عضویت دارد.

تیم‌های ورزشی Dalhousie که به «تایگر» یا همان ببرها مشهور شده‌اند در سطح دانشگاهی و حتی استانی حرفایی برای گفتن دارند؛ این تیم‌ها در رشته‌های مختلفی اعم از بسکتبال، هاکی، فوتبال، شنا، دوومیدانی، دو کراس کانتری و والیبال از رقیب‌های قَدَر مسابقات  Atlantic University Sport (AUS) و U Sports محسوب می‌شوند. 

هرساله بیش از 2500 دانشجو در مسابقات Dalhousie و لیگ‌های ورزشی درون‌دانشگاهی مسابقات شرکت می‌کنند. دالهاوزی شش باشگاه ورزشی حرفه‌ای و 17 باشگاه ورزشی تفریحی و غیر حرفه‌ای دارد و این فرصت را در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز قرار می‌دهد.

علاوه‌بر کتابخانه‌های تخصصی دانشکده‌ها، هفت کتابخانه در پردیس‌های دانشگاه Dalhousie کانادا دایر شده که هزاران جلد کتاب و میلیون‌ها نسخه الکترونیکی را در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می‌دهند. 

سیستم آموزشی در این موسسه آموزشی بیش از 90 برنامه مباحثه‌ای را برای دانشجویان Dalhousie طراحی کرده است که در بیش از 43 کشور جهان برگزار می‌شود. دانشجویان تمام‌وقت پردیس دانشگاهی در بیش از 330 انجمن و کلوپ دانشجویی مشارکت می‌کنند. در محوطه دانشگاه Dalhousie بیش از 110 نقطه اینترنت پرسرعت نیز ایجاد شده است.

پردیس های دانشگاه دالهاوزی کانادا

شبه‌جزیره هلیفاکس میزبان سه پردیس دانشگاهی دالهاوزی شده و پردیس چهارم در بایبل‌هیل استان نوا اسکوشیا قرار گرفته است. پردیس Studley در شهر هلیفاکس پردیس اصلی Dalhousie شناخته شده و دو پردیس دیگر در سطح شهر پراکنده شده‌اند.

پردیس اصلی دانشگاه دالهاوزی کانادا ساختمان‌های اصلی از جمله دانشکده‌ها، امکانات ورزشی و ساختمان اتحادیه دانشجویی Dalhousie را در خود جای داده است. محوطه پردیس اصلی در میان ساختمان‌های مسکونی احاطه شده و شامل ساختمان ارزیابی Dalhousie Analytics، کارگروه تحقیقاتی کاربردی سلامت  (ARCH)، مسیر و مرکز دوچرخه، مرکز مشاوره دانشجویی، دانشکده علم شیمی، ساختمان کوبورگ، عمارت کلپیت، باغ عمومی، مرکز هنری دالهاوزی، دانشکده و کتابخانه حقوق  Weldon، ساختمان دالپلکس، دانشکده علوم اقتصاد، ساختمان بهداشت و ایمنی محیط زیست، ساختمان علوم کامپیوتر گلدبرگ، ساختمان هنری هیکس و موسسه بین المللی اقیانوس می‌شود.

دانشکده مدیریت کنت سی رو، کتابخانه کیلام Killam، ساختمان LeMarchant، مرکز علوم زندگی، ساختمان مک‌دونالد، دانشکده علوم و علوم اجتماعی ماریون مک کین، دفتر رئیس دانشگاه، اقامتگاه خیابان هنری، اقامتگاه سیمور، لرزه نگاری، ساختمان علوم اقیانوس استیل، تسهیلات ذخیره سازی، ساختمان اتحادیه دانشجویی (SUB)، سالن بدنسازی Studley، زمین تنیس و زمین چمن Wickwire Field نیز در این پردیس واقع شده‌اند.

پردیس سکستون نیز در خیابان برینگتون شهر هلیفکس در نزدیکی پردیس اصلی دانشگاه دالهاوزی کانادا قرار دارد و شامل ساختمان‌های دانشکده‌ها، کتابخانه سکستون، عمارت جرارد، اقامتگاه دانشجویان تحصیلات تکمیلی، عمارت هارت، دانشکده مهندسی صنایع، سالن اوبراین، سالن ورزشی یادبود سکستون و ... می‌شود.

پردیس کارلتون در خیابانی به همین نام در شهر هلیفکس واقع شده و شامل ساختمان بوربیج، عمارت چپتر، مرکز تحقیقات بالینی، آموزش بهداشت مشارکتی، ساختمان دندانپزشکی، ساختمان فارست، موسسه تحقیقات علوم زندگی، ساختمان Tupper و کتابخانه Kellogg می‌شود.

پردیس کشاورزی دانشگاه دالهاوزی کانادا در 90 کیلومتری شهر هلیفکس در شهری به نام ترورو تاسیس شده و شامل باغ فارغ التحصیلان، مرکز تحقیقات طیور آتلانتیک، ساختمان بانتینگ، مرکز تحقیقات حیوانات کانادا، ساختمان بولدن، مرکز تغذیه شوت، ساختمان کالینز، باغ عمومی، موسسه کاکس، موسسه توسعه گیاهان زراعی، عمارت کامینگ، ساختمان لبنیات، مهندسی پسماند، موسسه علوم حیوانات و پرورش آبزیان هیلی، ساختمان هانکوک، موسسه هارلو، باغ گیاهان، مرکز ورزشی لانگیل، کتابخانه  MacRae، مرکز تحقیقات روستایی، باغ راک، انبار دام، ساختمان تحقیقات چمن و ... می‌شود.

یکی دیگر از موسسات زیرمجموعه دانشگاه Dalhousie کانادا کالج کینگ نام دارد که در جنوب شهر هلیفکس در خیابان لرد دالهاوزی قرار گرفته است. کالج کینگ در ضلع شمال غربی پردیس اصلی دانشگاه واقع شده و قدمت بالایی در امر آموزش دارد. اغلب برنامه‌های تحصیلی Dalhousie در حوزه فلسفه، تاریخ و ادبیات در این شعبه برگزار می‌شود.

پردیس سنت جان که میزبان برنامه‌های زیرمجموعه رشته علوم پزشکی دانشگاه دالهاوزی کانادا شده و تنها پردیس خارج از استان Dalhousie است، یکی از گسترده‌ترین موسسات آموزشی پزشکی استان نوا اسکوشیا و نیو برانزویک محسوب می‌شود.

این مجتمع بزرگ آموزش عالی با همکاری دولت نیوبرانزویک، دانشگاه نیوبرانزویک (UNB) و دانشکده پزشکی دالهاوزی هر ساله تنها 30 دانشجو پذیرش می‌کند. در دانشکده پزشکی Dalhousie تمامی خدمات و امکانات مورد نیاز دانشجویان برای زندگی و آموزش به بهترین شکل فراهم شده است.

خوابگاه های دانشگاه دالهاوزی کانادا

پردیس اصلی این مجتمع آموزشی، هشت نوع اقامتگاه دارد که به مدت یک سال تحصیلی (سپتامبر تا آوریل به مدت 8 ماه) در اختیار متقاضیان تحصیل در کانادا قرار می‌گیرد. ساختمان GERARD HALL یک بنای 12 طبقه است که از 241 دانشجو پذیرایی می‌کند. با اینکه این سازه در سال 1967 بنا شده، اما بارها توسط مدیریت Dalhousie مورد بازسازی قرار گرفته و به امکانات جدید و پیشرفته مجهز شده است.

اقامتگاه HOWE HALL که خود به شش بخش مختلف دیگر تقسیم شده است، در طول سال تحصیلی میزبان 716 دانشجو می‌شود. هاو هال که بزرگترین خوابگاه دانشگاه Dalhousie کانادا محسوب می‌شود، امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی مشترک، تجهیزات هاکی و دوچرخه سواری، سالن غذاخوری، سالن‌های تلویزیون، آشپزخانه با تجهیزات آشپزی و شستشوی ظروف، سالن مطالعه، لباسشویی و خشکشویی را در دسترس علاقمندان مهاجرت تحصیلی قرار می‌دهد.

در خوابگاه LEMARCHANT PLACE بیش از 326 دانشجو، در Mini Res حدود 45 دانشجو، در Risley Hall 490 دانشجو، در Shirreff Hall 440 دانشجو، در Glengary Apartments 40 دانشجو، و در خوابگاه Grad House سالانه نزدیک به 20 دانشجو اقامت می‌کنند.

صدها دانشجوی دیگر نیز در پردیس شهر تورو دانشگاه Dalhousie کانادا زندگی می‌کنند؛ تنوع این خوابگاه‌ها در Chapman House ،Fraser House ،Trueman House و Graduate & Mature Housing بسیار بالاست.

باید توجه داشت که در این خوابگاه‌ها برنامه‌های غذایی متنوعی نیز ارائه می‌شود؛ استفاده از برنامه غذایی خوابگاه در برخی اقامتگاه‌ها اختیاری و در برخی دیگر اجباری اعلام شده است. 

رتبه دانشگاه دالهاوزی

رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS که در ابتدای سال 2023 مورد بررسی قرار گرفته است، این دانشگاه را در رتبه 308 جهان و رتبه 12 در کانادا قرار داده است.

رشته های دانشگاه دالهاوزی

برنامه‌‌های تحصیلی Dalhousie در 13 دانشکده و ده‌ها دپارتمان ارائه می‌شود. سیستم آموزشی این مجتمع آموزش عالی همواره به دنبال به‌روزرسانی و رفع نیازهای روز جامعه بوده است؛ در حال حاضر بیش از 180 رشته تحصیلی در برنامه‌های مختلف هر سه مقطع ارائه می‌شود.

در دانشکده کشاورزی Dalhousie چهار دپارتمان علوم بازرگانی و اجتماعی؛ مهندسی؛ علوم گیاهی، غذایی و محیطی؛ و علوم دامی و آبزی پروری فعالیت می‌کنند و رشته‌هایی نظیر بازرگانی کشاورزی، اقتصاد کشاورزی، علوم دامی، آبزی پروری، علوم زیست دامی، مهندسی کشاورزی، باغبانی و چشم انداز محیط‌زیست، علوم زیست‌محیطی، مدیریت یکپارچه زیست محیطی، بازرگانی بین‌المللی تغذیه، علوم گیاهی، معماری مناظر، مدیریت بازرگانی، و دوره‌های پیش از دامپزشکی را برگزار می‌کنند.

در دانشکده معماری و نقشه‌کشی Dalhousie دو دپارتمان وجود دارد که در میان علاقمندان مهاجرت تحصیلی به مدرسه معماری و مدرسه نقشه‌کشی مشهور شده‌اند. در این دانشکده برنامه‌های تحصیلی روی موضوعاتی نظیر مطالعات طراحی زیست محیطی، معماری، طراحی جامعه، مهندسی نقشه کشی، و مطالعات نقشه‌کشی طراحی می‌شوند.

دانشکده هنر و علوم اجتماعی دانشگاه Dalhousie کانادا بسیار گسترده است و برنامه‌های متنوعی را ارائه می‌دهد. این بخش در دپارتمان‌های برنامه مطالعات کانادایی، مطالعات کلاسیک، انگلیسی، فرانسه، برنامه مطالعات جنسیت و زنان، آلمانی، تاریخ، مطالعات توسعه بین الملل، حقوق ، عدالت و جامعه، دپارتمان هنرهای نمایشی، فلسفه، علوم سیاسی، مطالعات روسی، جامعه شناسی و انسان‌شناسی اجتماعی، مطالعات اسپانیایی و آمریکای لاتین تقسیم شده است.

دانشکده آموزش پیوسته با سابقه 35 ساله شامل رشته‌های آموزش بزرگ‌سالان، آنالیز بازرگانی، مدیریت بازرگانی، توسعه حرفه، آموزش فنی پیوسته، مدیریت زیست محیطی، ارگونومی، مدیریت امورمالی، مدیریت منابع انسانی، برنامه‌ریزی و کنترل تولید، مدیریت پروژه، مدیریت کیفیت و ... می‌شود.

دانشکده علوم دانشگاه Dalhousie کانادا که در دو بخش عمده آموزش و پژوهش فعالیت‌هایی عمیقی دارد، برنامه‌های تحصیلی را در قالب موضوعاتی نظیر علوم آمار، زیست شیمی و بیولوژی مولکولی، شیمی، بیولوژی، علوم یکپارچه (Integrated Science Program)، علوم زمین، اقتصاد، علوم زیست‌محیطی، محیط زیست – پایداری و جامعه، بیولوژی دریایی، ریاضیات، علوم پزشکی، میکروب شناسی و ایمونولوژی، علوم اعصاب، علوم اقیانوس، فیزیک و علوم جوی، روانشناسی، آمار طراحی می‌کند.

متقاضیان تحصیل در کانادا در رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی می‌توانند در دانشکده دندانپزشکی رشته بهداشت دهان و دندان و جراحی دندان را انتخاب کنند و در میان برنامه‌های تحصیلی دانشکده پزشکی رشته‌های تخصصی پزشکی و آموزش رزیدنسی را برگزینند.

برنامه‌های تحصیلی دانشکده مهندسی Dalhousie در دپارتمان‌های مهندسی عمران و منابع، مهندسی برق و کامپیوتر، ریاضیات مهندسی و کار با اینترنت، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی فرآیند و علوم کاربردی، (PEAS)؛ و دپارتمان مهندسی پزشکی طراحی می‌شوند.

در دانشکده سلامت دپارتمان‌های بهداشت و عملکرد انسانی، مدیریت بهداشت، علوم بهداشتی، علوم ارتباطات و اختلالات، پرستاری، کاردرمانی، داروسازی، فیزیوتراپی و مددکاری اجتماعی رشته‌های متنوعی برای تمامی مقاطع تحصیلی طراحی شده است.

دانشکده حقوق دانشگاه Dalhousie کانادا هر ساله در شمار صد دانشکده برتر در جهان در این حوزه دیده می‌شود. این دانشکده در پردیس استادلی شهر هلیفکس قرار دارد و به مدرسه حقوق شولیچ مشهور شده است. تمرکز عمده برنامه‌های این مدرسه روی موضوعاتی مانند عدالت کیفری، قانون کسب و کار، حقوق دریایی و محیط زیست، حقوق و فناوری، حقوق و سیاست بهداشت بوده است.

رشته های دانشگاه دالهاوزی کانادا در دانشکده مدیریت در دپارتمان‌های بازرگانی روو Rowe School of Business، دپارتمان مدیریت اطلاعات، دپارتمان مدیریت دولتی، و دپارتمان منابع و مطالعات زیست محیطی طراحی و ارائه می‌شود.

در دانشکده علوم پایه دالهاوزی برنامه‌های تحصیلی در دپارتمان‌های زیست شناسی، شیمی، علوم زمین‌شناسی و محیط‌زیست، اقتصاد، برنامه امور دریایی، ریاضیات و آمار، اقیانوس شناسی، فیزیک و علوم جوی، روانشناسی و علوم اعصاب طراحی و ارائه می‌شوند.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند با درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه Dalhousie کانادا شانس خود را برای تحصیل در کانادا امتحان کنند. بیش از 90 برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی و بیش از 45 رشته در مقطع دکتری در دانشکده تحصیلات عالی ارائه می‌شود. 

رشته های تحصیلی ثابت و پرطرفدار دانشکده تحصیلات تکمیلی شامل علوم، معماری، مطالعات طراحی زیست محیطی، مطالعات معماری، کلاسیک، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، تاریخ، مطالعات توسعه بین الملل، موسیقی شناسی، فلسفه، علوم سیاسی، انسان شناسی اجتماعی، جامعه شناسی، علوم کامپیوتر، علوم کامپیوتر کاربردی، تجارت الکترونیک، انفورماتیک، بیولوژی و بیوانفورماتیک محاسباتی، پریودنتیکس، علوم جراحی فک و صورت، زیست محیطی، شیمی، عمران، برق وکامپیوتر، ریاضیات، زیست محیطی، شیلات، علوم تغذیه و تکنولوژی، صنعتی، اینترنت، مواد، مکانیک، منابع معدنی، نفت، شنوایی سنجی، علوم بینایی بالینی، ارتقاء سلامت، پرستاری، مطالعات تفریح، کاردرمانی، علوم داروسازی، توانبخشی، فیزیوتراپی، پاتولوژی گفتاردرمانی، خدمات اجتماعی، حقوق، مدیریت بازرگانی، مدیریت اطلاعات، مدیریت عمومی، مدیریت محیط زیست و منابع، مطالعات محیط زیست، تجارت الکترونیک، مطالعات اطلاعات و کتابخانه، علوم پزشکی، علوم شیمی، علوم زمین، اقتصاد، مدیریت دریایی، ریاضیات، اقیانوس شناسی، فیزیک و علوم جوی، روانشناسی و علوم اعصاب، آمار، بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی، اپیدمیولوژی و جامعه بهداشت، میکروب‌شناسی و ایمونولوژی، پاتولوژی، فارماکولوژی، فیزیولوژی و زیست فیزیک، زیست شناسی محاسباتی، بیوانفورماتیک، و علوم میان رشته‌ای می‌شوند.

شرایط پذیرش دانشگاه دالهاوزی کانادا

بدون شرکت در آزمون‌های بین‌المللی نیز می‌توان مهاجرت تحصیلی کرد و تجربه تحصیل در کانادا را در رزومه تحصیلی ثبت نمود. هر یک از برنامه‌های تحصیلی دانشگاه Dalhousie کانادا شرایط ویژه و مشخصی برای پذیرش دارد و وضعیت تحصیلی متقاضیان باید یک‌به‌یک بررسی شود؛ اما به‌طور کلی نمره معدل فارغ‌التحصیلی و نمره دروس مرتبط با رشته منتخب در نتیجه درخواست متقاضی برای مهاجرت تحصیلی تاثیر مستقیمی دارد.

متقاضیان تحصیل در دوره‌های کارشناسی باید مدرک فارغ‌التحصیلی دبیرستان با نمره معدل کل حداقل 17 ارائه کنند. البته متقاضیانی که در سال پایانی هستند هم می‌توانند برای پذیرش تحصیلی اقدام کنند؛ البته در صورتی که حداقل میانگین کلی 70% در 5 درس سال دوازدهم (شامل زبان انگلیسی و دروس تخصصی مانند حسابان، فیزیک، شیمی و ...) را کسب کرده باشند.

باید توجه داشت که اخذ پذیرش تحصیلی اکثر رشته‌های دانشگاه Dalhousie کانادا رقابتی است و کسب حداقل میانگین نمرات تضمینی در نتیجه درخواست ندارد. در کل ارائه حداقل 70 درصدی نمرات (ریز نمرات و نمره معدل کل) و همچنین مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالا (مثلا نمره 6.5 از آزمون آیلتس) برای دریافت پذیرش تحصیلی اولیه ضروری است. 

دریافت پذیرش تحصیلی دوره‌های تحصیلات تکمیلی Dalhousie نیز به ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد درجه 1 یا معادل آن با نمره معدل بالا (حداقل B یا 3.3 GPA) از موسسه آموزشی شناخته‌شده، انگیزه‌نامه تحصیلی، توصیه‌نامه از استادان و دانشگاه‌های محل تحصیل پیشین، مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا (مثلا نمره 7 از آزمون آیلتس)، و ... دارد.

لازم به ذکر است که موارد گفته شده حداقل شرایط پذیرش تحصیلی دانشگاه دالهاوزی کانادا است و باید شرایط فردی متقاضیان بررسی شود؛ برخی رشته‌ها نیاز به نمرات معدل و زبان بالاتری دارند و برخی دیگر کارنامه آزمون‌های بین‌المللی مانند GMAT  و GRE را نیاز دارند. برخی از برنامه‌های تحصیلی این مجتمع آموزش عالی ارائه پرتفولیو (نمونه‌کار) به صورت مکتوب و حتی زنده را از جمله شرایط پذیرش تحصیلی اعلام کرده‌اند.

پیش از اقدام برای درخواست پذیرش تحصیلی Dalhousie می‌توانید وضعیت تحصیلی خود را بر اساس معیارهای تحصیل در کانادا بسنجید؛ برای این منظور می‌توانید با تکمیل فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی از نقصی‌های رزومه تحصیلی خود آگاه شوید و در زمان مناسبی آن‌ها را برطرف کنید و شرایط خود را بهبود بخشید.

ددلاین دانشگاه دالهاوزی کانادا

پذیرش بیشتر رشته‌های تحصیلی دانشگاه Dalhousie در ترم پاییز است؛ متقاضیان بین‌المللی برای ورودی سپتامبر باید تا اول آوریل فرم پذیرش تحصیلی دانشگاه را پر کنند و همراه مدارک اولیه برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی ارسال کنند. البته باید توجه داشته باشید که ارزیابی شرایط متقاضی برای برنامه‌های کمک‌هزینه تا 15 ماه مارس صورت می‌گیرد. 

برخی رشته‌های Dalhousie تاریخ پذیرش مشخصی دارند؛ برای مثال ددلاین پذیرش دوره‌های کارشناسی داروسازی و علوم پایه اول فوریه، دوره‌های کارشناسی مددکاری اجتماعی و علوم بهداشت شامل سیتولوژی تشخیصی، فناوری سونوگرافی تشخیصی پزشکی، فناوری پزشکی هسته ای، فناوری رادیولوژی، تنفس درمانی 15 فوریه اعلام شده است.

معمولا رشته‌های زیرمجموعه هنر، علوم پایه و کامپیوتر در ورودی ژانویه پذیرش دارند؛ متقاضیان بین‌المللی باید تا تاریخ 15 سپتامبر برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی اقدام کنند. برای مطالعه دقیق تاریخ پذیرش، مهلت ثبت‌نام، مهلت تکمیل مدارک و ارسال فیش‌های پرداختی می‌توانید سایت رسمی دانشگاه دالهاوزی را مطالعه کنید؛ یا از مشاوره همکاران ما در بخش اعزام دانشجوی لتیس گو یونی بهره‌مند شوید. برای این منظور می‌توانید به صورت آنلاین برای رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی اقدام کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه دالهاوزی

هزینه تحصیل در کانادا بر اساس رشته و مقطع تحصیلی و همچنین رنک دانشگاه مقصد محاسبه می‌شود؛ با اینکه شهریه‌های Dalhousie بسته به رشته تحصیلی متفاوت است، میانگین شهریه ترمی مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی حدود 6,538.50 دلار، میانگین شهریه سالانه مقطع کارشناسی‌ارشد (بدون پایان‌نامه) 13,077.00 دلار، و میانگین شهریه سالانه مقطع کارشناسی‌ارشد (دوره‌های پژوهش‌محور با پایان‌نامه)  6,972.00 دلار برآورد می‌شود. 

در کنار شهریه، دانشجویان دانشگاه Dalhousie هزینه‌های مقطعی دیگری نیز پرداخت می‌کنند که 57.37 دلار صرف خدمات اداری، ورزشی (دانشجویان تمام وقت) و بهداشت می‌شود، 77.28 دلار برای عضویت در  انجمن‌های دانشجویی، 81.35 دلار بلیط‌های تخفیف‌دار دانشجویی برای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی، 5.00 دلار برای عضویت در جامعه انجمن دانشجویان بین المللی دالهاوزی و ... صرف می‌شود.

اقامتگاه‌های داخل پردیس دانشگاه دالهاوزی نیز بر اساس نوع، امکانات و خدمات آن‌ها هزینه‌های متفاوتی دارند؛ اقامت در طول ترم‌های پاییز و زمستان در خوابگاه مینی رس Mini Res و خوابگاه شِریف Shirreff  Hall8,126 دلار، خوابگاه ریزلی Risley Hall 8,740 دلار، خوابگاه مغشان LeMarchant Place 9,445 دلار، آپارتمان‌های اقامتی Glengary Apartments 8,385 دلار تا 9,882 دلار بسته به خدمات و اقامت در خوابگاه‌های مقاطع عالی 8,263 دلار هزینه دارد.

استفاده از برنامه‌های غذایی خوابگاه‌های دانشگاه Dalhousie ترمی و سالانه قابل رزرو و پرداخت است که بسته به تعداد و نوع از 2,510 دلار تا 4,235 دلار (در رزرو سالانه و دو ترم پاییز و زمستان) اعلام شده است. ودیعه رزرو خوابگاه 200 دلار در زمان ثبت درخواست دریافت می‌شود.