آکادمی کلمبیا (Columbia Academy) یکی از شناخته شده‌ترین دبیرستان‌های غیر انتفاعی کشور کانادا است که در شهر ونکوور، استان بریتیش کلمبیا قرار دارد. آکادمی کلمبیا شهر ونکوور کانادا در بین 100 دبیرستان برتر جهان از لحاظ کیفیت آموزشی و موفقیت دانش آموزان پس از فارغ‌التحصیلی برای ورود به دانشگاه‌های ممتاز قرار گرفته و در سال 2021 رتبه 75 جهانی را به خود اختصاص داده است.

این دبیرستان غیرانتفاعی که دوره‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کند، هر ساله میزبان دانش آموزانی است که مشتاق تحصیل در بهترین دبیرستان‌های کانادا می‌باشند. برای والدینی که به دنبال ادامه تحصیل فرزندان خود در کانادا هستند، تحصیل دوره متوسطه در آکادمی کلمبیا می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های پیش رو باشد که ضامن آینده موفق فرزندان آن‌ها جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های برتر جهانی و ورود آسان به بازار کار بین‌المللی است.

تحصیل در آکادمی کلمبیا

آکادمی کلمبیا، دبیرستانی منحصر به فرد در مرکز شهر ونکوور، پذیرای دانش آموزان 14 تا 18 ساله از سراسر دنیا است که به دنبال تحصیل در پایه‌های 12-8 می‌باشند. این دبیرستان که تحت نظارت وزارت اموزش و پرورش استان بریتیش کلمبیا(BC) فعالیت می‌کند سه بار در طول سال تحصیلی در ماه‌های سپتامبر، ژانویه و می پذیرش دارد. این دبیرستان دارای یک ساختمان مدرن با تمامی امکانات ورزشی، هنری و تفریحی می‌باشد.

آکادمی کلمبیا رسالت اصلی خود را آماده سازی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه‌های برتر جهان می‌داند که تا به حال در تحقق این رسالت خود موفق عمل کرده است. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که تقریبا 100% فارغ‌التحصیلان این دبیرستان در 3 دانشگاه برتر کانادا که در لیست 50 دانشگاه برتر جهان نیز قرار دارند، پذیرفته شده‌اند. از جمله مزایای اصلی تحصیل در این دبیرستان بین‌المللی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمرکز بر رشد شخصیتی دانش آموزان

مدیران آکادمی کلمبیا تنها به دنبال آموزش دروس آکادمیک به دانش آموزان و مشغول کردن آن‌ها به کسب نمرات برتر نیستند بلکه پرورش شخصیت و کسب فضیلت‌های اخلاقی مانند شادی، آرامش، صداقت، مهربانی، بخشندگی، انعطاف‌پذیری و مسئولیت پذیری نیز برای آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. 

 • فعالیت‌های فوق برنامه

مدیران آکادمی کلمبیا می‌دانند که فرصت یادگیری تنها منحصر به کلاس درس نیست و خارج از آن نیز فرصت‌های بسیار ارزشمندی برای یادگیری و پرورش دانش آموزان وجود دارد. بر همین اساس در این دبیرستان خصوصی، فعالیت‌های جمعی فوق برنامه مختلفی همراه با سرگرمی و تفریح برای دانش آموزان در طول سال تحصیلی تدارک دیده شده است.

فعالیت‌های فوق برنامه متناسب با هر فصل تعریف شده و با توجه به اینکه این دبیرستان در ونکوور، یکی از زیباترین شهرهای جهان واقع شده است، امکان تعریف فعالیت‌های فوق برنامه جذاب زیادی برای دانش آموزان به تناسب هر فصل وجود دارد. این فعالیت‌ها از باشگاه‌های ورزشی، دوره‌های عکاسی، فیلم برداری، طراحی مد و نمایشگاه‌های آشپزی آغاز شده و تا کارگاه‌های برنامه نویسی و روباتیک ادامه می‌یابد.

 • برنامه ریزی منظم

آکادمی کلمبیا تیمی از بهترین مشاوران تحصیلی و فردی را در اختیار داشته و جلسات مشاوره حضوری را به طور منظم برای تک تک دانش آموزان در طول سال تحصیلی برگزار می‌کند. این مشاوران در جلسات فردی و جمعی تلاش می‌کنند تا علایق دانش آموزان را برای مسیر شغلی آینده شناسایی نموده و آن‌ها را تا اتمام پذیرش در رشته و دانشگاه مورد نظر پشتیبانی می‌کنند. 

سیستم آموزشی در آکادمی کلمبیا

آکادمی کلمبیا 4 برنامه آموزشی را برای دانش آموزان در نظر گرفته است که دو برنامه به تحصیل دوره دبیرستان از پایه‌های 8 تا 12 اختصاص یافته و دو برنامه دیگر مربوط به یادگیری زبان و ازمون‌های پیشرفت تحصیلی می‌باشد.

 • Junior Program 

این دوره شامل پایه‌های 9-8 می‌باشد که دانش آموزان را برای ورود به سه سال پایانی دوره متوسطه آماده می‌کند. دروسی که دانش آموزان در این دوره باید بگذرانند عبارتند از:
زبان انگلیسی
ریاضی
علوم
مطالعات اجتماعی
تربیت بدنی و سلامت جسمانی
هنر
آموزش مهارت‌های شغلی
کار و فناوری
علاوه بر دروس فوق، دانش آموزان در صورت تمایل می‌توانند در دوره‌های برنامه نویسی کلاس‌های هشتم و نهم نیز شرکت کنند.

 • Graduation Program

این سطح شامل پایه‌های 12-10 می‌باشد که پس از پایان آن دانش آموزان موفق به دریافت دیپلم می‌شوند. بر اساس قوانین آموزش و پرورش استان بریتیش کلمبیا، دانش آموزان برای دریافت دیپلم BC Dogwood، ملزم به گذراندن 80 واحد درسی هستند که حداقل 16 واحد آن از جمله یک دوره آموزش زبان حرفه‌‌ای باید در پایه 12 ارائه شود. دروس اصلی که باید در دوره Graduation Program گذارنده شود عبارتند از:
زبان
ریاضی
مطالعات اجتماعی
علوم
تربیت بدنی و سلامت جسمانی
آموزش زندگی شغلی
کار و فناوری

 • AP Program

دوره Advanced Placement Courses & Exams که به اختصار AP نامیده می‌شود، شامل مجموعه‌ای از آزمون‌های طبقه بندی شده است که در طی برنامه منظم در طول سال تحصیلی توسط دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر کانادا طراحی شده و در آکادمی کلمبیا برگزار می‌گردد. هدف از برگزاری این آزمون‌ها شناسایی استعدادهای برتر و افزایش آمادگی دانش آموزان برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ممتاز می‌باشد.

دروسی که آکادمی کلمبیا برای آن‌ها آزمون سطح پیشرفته برگزار می‌کند عبارتند از:
حسابان و ریاضیات
شیمی
زبان و فرهنگ چینی
اقتصاد کلان
اقتصاد خرد
روانشناسی
آمار
تاریخ تمدن ایالات متحده 

 • Language Proficiency Program

این دوره‌ها ویژه دانش آموزانی است که زبان انگلیسی آن‌ها به اندازه کافی پیشرفت نکرده و نیاز به تسلط بیشتری دارند. این دوره‌ها که در 4 سطح برگزار می‌گردند مهارت‌های خواندن، نوشتن، مکالمه و شنیداری را آموزش می‌دهند.

مدارک لازم برای تحصیل در آکادمی کلمبیا

تمام متقاضیان تحصیل در این دبیرستان باید از فیلتر مصاحبه ورودی عبور کنند. مصاحبه برای متقاضیان خارجی توسط یک تماس تصویری صورت می‌گیرد. در صورت موفقیت‌آمیز بودن مصاحبه، متقاضی باید فرم درخواست را ارسال نموده و هزینه ثبت نام (200 دلار) را پرداخت نماید. توجه داشته باشید که اگر دانش آموزی کمتر از 19 سال سن داشته باشد درخواست باید توسط والدین یا قیم قانونی ارائه شود. 

مدارکی که دانش آموز باید ارسال کند:

 • مدارک رسمی مربوط به مدرسه‌ای که دو سال آخر تحصیلی در آن گذرانده شده است
 • کپی پاسپورت معتبر
 • گواهی بیمه درمانی
 • مدارک سرپرست قانونی (برای متقاضیان کمتر از 19 سال)

در صورتی که مدرسه درخواست پذیرش را قبول کند آنگاه دانش آموز باید شهریه را پرداخت نموده و برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام نماید.

هزینه تحصیل در آکادمی کلمبیا

هزینه تحصیل در آکادمی کلمبیا برای دانش آموزان بین‌المللی به دو شکل قابل پرداخت است:

 • هزینه دو ترم تحصیلی: 17600 دلار کانادا
 • هزینه سه ترم تحصیلی: 26400 دلار کانادا

هزینه تحصیل در این دبیرستان غیر انتفاعی تنها محدود به شهریه مدرسه نبوده و سایر هزینه‌های زندگی در شهر نسبتا گران ونکوور نیز باید مد نظر قرار گیرد. دانش آموزان بین‌المللی که برای تحصیل در آکادمی کلمبیا اقدام می‌کنند می‌توانند در پانسیون‌های خصوصی و یا خانه‌های اشتراکی با یک خانواده کانادایی اقامت داشته باشند. میانگین هزینه زندگی  یک دانش آموز خارجی در شهر ونکوور برای یک سال تحصیلی، حدود 13000 دلار کانادا می‌باشد.