دانشگاه کارلتون در اتاوا پایتخت کانادا واقع شده. شرایط پذیرش دانشگاه کارلتون کانادا و رنکینگ دانشگاه کارلتون کانادا را با لتس گو یونی بررسی کنید. دانشگاه دولتی کارلتون در سال 1942 به منظور کمک به جوانانی که در جنگ جهانی دوم حضور یافته بودند و شغل و آینده‌ای نداشتند، به عنوان کالج کارلتون در شهر اتاوا پایتخت کشور کانادا تاسیس شد. سپس در سال 1957 کالج کارلتون با توجه به قانون جدید موسسات آموزشی به دانشگاه کارلتون تغییر پیدا کرد.

پردیس بسیار زیبای دانشگاه کارلتون در کنار رودخانه و کانل Rideau واقع شده و تنها چند دقیقه با قلب پایتخت فاصله دارد. دانشجویان به‌راحتی می‌توانند از تسهیلات رفاهی-تفریحی متنوع موجود در پردیس دانشگاه استفاده کنند و از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی مختلف اتاوا پایتخت کشور کانادا هم بهره‌مند شوند.

در ابتدای فعالیت‌های دانشگاه کارلتون، این دانشگاه از سه ساختمان کتابخانه MacOdrum، ساختمان Tory و تالار Paterson تشکیل شده بود. از سال 2000 به بعد براساس افزایش بودجه دانشگاه، تغییرات اساسی در ساخت و سازهای داخل دانشگاه روی داد و فضای داخلی دانشگاه گسترش پیدا کرد و امکانات ورزشی جدید، مراکز مطالعات پیشرفته و ساختمان‌های جدید بسیاری به دانشگاه اضافه شد.

دانشگاه کارلتون طیف متنوعی از برنامه‌های دانشگاهی را در شش دانشکده و تعداد زیادی موسسه و مدرسه ارائه می‌دهد. این دانشگاه دارای چندین موسسه تخصصی شناخته شده در زمینه‌های مختلف از جمله: کالج امور عمومی آرتور کروگر، دانشکده روزنامه نگاری کارلتون، دانشکده سیاست گذاری و مدیریت عمومی و دانشکده بازرگانی Sprott است.

این دانشگاه برای بیش از 31000 دانشجوی تمام وقت و نیمه وقت که 27.370 دانشجو در مقاطع کارشناسی و 4.152 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند و دانشگاه Carleton همواره بهترین تجربه علمی را به آن‌ها ارائه می‌دهد. از زمان تاسیس دانشگاه کارلتون تاکنون بیش از 165 هزار دانشجو از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند و وارد بازار کار شدند.

شهرت کارلتون بر اساس نقاط قوت آن در زمینه‌های روزنامه نگاری، امور عمومی، امور بین الملل، معماری و فناوری پیشرفته ایجاد شده است. دانشجویان این دانشگاه از رویكرد میان رشته ای، فعال و عملی برای تدریس و تحقیق كه توسط اعضای هیئت علمی آن انجام می‌شود و از مشاركت‌های بیشماری كه این دانشگاه با دولت فدرال، سایر دانشگاه‌ها و شرکای بخش خصوصی دارد ، بهره مند می‌شوند.

فرصت‌های شغلی و همکاری

اکثر برنامه‌های آموزشی مقطع کارشناسی دانشگاه Carleton شامل گزینه آموزش تعاونی است که در زمان تحصیل می‌توانند به طور مستقیم کارهای مرتبط با رشته تحصیلی را انجام دهند. دانشجو با شرکت در برنامه‌های آموزشی همکاری مهارت‌های ضروری جستجوی کار را یاد می‌گیرد، روش‌های تئوری را به روش‌های عملی در دنیای واقعی تبدیل می‌کند و برای کمک هزینه‌های تحصیل درآمد کسب می‌کند. حقوق و دستمزد برنامه‌های تعاونی براساس نوع کار تعیین می‌شود ولی به طور میانگین حقوق هر ساعت بین 14 تا 30 دلار در ساعت است و معمولا هر دانشجو 35 تا 40 ساعت در هفته کار می‌کند.

خوابگاه دانشجویی

از کل مجموع 31 هزار دانشجوی دانشگاه کارلتون تعداد 3.610 دانشجو در خوابگاه‌های داخل پردیس دانشگاه اقامت دارند و مابقی دانشجویان در خارج پردیس مستقر هستند. خوابگاه‌های دانشگاه در دو سبک سنتی که دو نفره هستند و بیشتر به دانشجوهای سال اولی داده می‌شود و سبک سوئیتی که 4 نفره هستند برای دانشجویان غیر سال اولی است.

دانشگاه کارلتون

دانشگاه کارلتون در شهر اتاوا پایتخت کشور زیبای کانادا قرار گرفته است که بر اساس یک مطالعه که توسط Business Canada انجام شد، شهر اتاوا را به عنوان بهترین مکان برای زندگی در کانادا بر اساس درآمد، مالکیت خودرو، نرخ بیکاری، مسکن، آب و هوا و سبک زندگی قرار داده است. 

دو دانشگاه اصلی شهر اتاوا عبارت‌اند از دانشگاه Carleton و دانشگاه اتاوا که طبق آمار رسمی شهرداری اتاوا حدود ۱۵۰۰۰۰ دانشجو در دانشگاه‌ها و کالج‌های شهر اتاوا مشغول به تحصیل هستند. از مشاهیر معاصر ایران که از دانشگاه‌های این شهر فارغ‌التحصیل شده‌اند می‌توان به کیهان کلهر اشاره کرد که تحصیلات خود را در رشته موسیقی دانشگاه کارلتون به پایان رسانده‌است.

محوطه دانشگاه کارلتون در سرزمین آلگون کوین در کنار کانال تاریخی ریدو که سایت رسمی میراث جهانی یونسکو در پایتخت کانادا است، واقع شده است. پردیس 150 هکتاری دانشگاه کارلتون در غرب اوتاوا جنوبی واقع شده است  و به ارتفاعات Glebe و کنفدراسیون نزدیک است. از شمال به کانال ریدو و دریاچه داو و از جنوب به رودخانه ریدو محدود می‌شود.

همچنین دانشگاه کارلتون به ساختمانهای مجلل پارلمان کانادا، بازار پر جنب و جوش Byward و پارک زیبای Gatineau نزدیک است.

رشته‌های تحصیلی دانشگاه کارلتون کانادا 

دانشگاه کارلتون با داشتن تعداد 6 دانشکده اصلی و تعدادی مدرسه و موسسه‌های آموزشی بیش از 150 برنامه آزموشی متنوع را برای دانشجویان این دانشگاه ارائه می‌کند.

دانشکده هنر و علوم اجتماعی: این دانشکده شامل بخش‌های: زبان و ادبیات انگلیسی، زبان فرانسه، جغرافیا و مطالعات محیطی، تاریخ، فلسفه، روانشناسی، جامعه شناسی و انسان شناسی، موسسه مطالعات تطبیقی ادبیات، هنر و فرهنگ، موسسه مطالعات آفریقایی، علوم شناختی، موسسه مطالعات بین رشته‌ای (شامل مطالعات کودک، مطالعات بین رشته‌ای کارگردانی، حقوق بشر)، موسسه مطالعات زنان و جنسیت پائولین جوت، مدرسه مطالعات هنر و فرهنگ (شامل تاریخ هنر، مطالعات فیلم و موسیقی) مدرسه زبان شناسی و مطالعات زبان و مدرسه مطالعات بومی و کانادایی می‌باشد که در هر بخش رشته‌های تخصصی آن بخش تدریس می‌شود.

دانشکده مهندسی و طراحی: در این دانشکده رشته‌های مهندسی عمران و محیط زیست، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک و هوافضا، مهندسی سیستم و کامپیوتر، مدرسه معماری و شهرسازی آزریلی، طراحی صنعتی و فناوری اطلاعات و گرایش‌های تخصصی هر بخش تدریس می‌شود.

دانشکده تحصیلات تکمیلی و فوق دکترا: در این دانشکده بیش از 60 برنامه آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد و 39 برنامه آموزشی در مقطع دکترا ارائه می‌شود و همچنین تعداد زیادی برنامه‌های تخصصی مشارکتی و دیپلم هم اجرا می‌شود.

دانشکده امور عمومی: بخش‌های مختلفی از جمله: کالج امور عمومی آرتور کروگر، بخش اقتصاد، گروه حقوق و مطالعات حقوقی، گروه علوم سیاسی، موسسه مطالعات آفریقایی، موسسه جرم شناسی و عدالت کیفری، موسسه مطالعات اروپا، روسیه و اوراسیا، موسسه اقتصاد سیاسی، مدرسه امور بین الملل نورمن پاترسون، مدرسه روزنامه نگاری و ارتباطات، مدرسه سیاست و اداره عمومی و مدرسه مددکاری اجتماعی در این دانشکده فعالیت می‌کنند.

دانشکده علوم: بخش‌های تخصصی گروه علوم عبارت اند از: زیست شناسی، شیمی، علوم زمین، علوم بهداشتی، علوم اعصاب، فیزیک موسسه بیوشیمی، موسسه علوم محیطی، علوم بین رشته‌ای، مدرسه علوم کامپیوتر، مدرسه ریاضیات و آمار و موسسه فناوری، جامعه و مطالعات محیطی که هر بخش تعداد زیادی گرایش دارد.

دانشکده تجارت Sprott: در این مدرسه رشته‌های متعددی همچون: مدیریت هنر، کسب و کار، تجارت مهندسان، کارآفرینی، حسابداری، MBA، مدیریت، مدیریت نوآوری فناوری و ... برای علاقه مندان ارائه می‌شود.

بورسیه دانشگاه کارلتون

دانشگاه کارلتون یکی از بهترین برنامه‌های بورسیه تحصیلی در کشور کانادا را دارد و در سال 2019 بیش از 12000 بورسیه تحصیلی به مبلغ 25 میلیون دلار به دانشجویان مقطع کارشناسی این دانشگاه اعطا شد.

بورسیه تحصیلی ورودی: تمام دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه کارلتون را دارند و برای اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه اقدام کنند، در صورت کسب میانگین پذیرش 80 درصد یا بهتر در زمان پذیرش تحصیلی به صورت خودکار برای بورسیه تحصیلی ورودی در نظر گرفته می‌شوند. دانشجویان بین المللی نیز واجد شرایط این بورسیه تحصیلی هستند این بورسیه تحصیلی فقط برای ورود در ترم پاییز ارائه می‌شود. مبلغ این بورسیه از 1000 تا 4000 هزار دلار متغییر است.

بورسیه تحصیلی پرستیژ: این بورسیه تحصیلی بهترین بورسیه دانشگاه کارلتون است. دانشجو  فقط در صورت ورود مستقیم به کارلتون از دبیرستان مشمول این بورسیه تحصیلی می‌شود که برای کسب آن باید میانگین پذیرش 90 درصد یا بهتر داشته باشد و مبلغ این بورسیه 5000 تا 7،500 دلار کانادا است.

بورسیه تحصیلی تخصصی: این بورسیه‌ها کاملا تخصصی هستند و هر دانشکده و بخش براساس معیارهای تشخیصی برای دانشجویان بااستعداد خود این بورسیه‌ ها را در نظر می‌گیرد.

هزینه تحصیل در دانشگاه کارلتون

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه Carleton کانادا برای دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است که به صورت میانگین شهریه یک سال تحصیلی به علاوه هزینه‌های جانبی بین 30,086 تا 34,337 دلار کانادا محاسبه شده است.

شهریه سالیانه برخی از رشته‌های داشگاه کارلتون عبارت اند از: کارشناسی مطالعات معماری 38.447 دلار کانادا، کارشناسی ارتباطات و مطالعات رسانه‌ای 28.183 دلار کانادا، کارشناسی بازرگانی و کارشناسی تجارت بین الملل 32.808 دلار کانادا، کارشناسی علوم کامپیوتر 38.717 دلار کانادا، رشته‌های مهندسی 39.798 دلار کانادا، رشته‌های مطالعات جهانی و بین المللی، روزنامه نگاری، روزنامه نگاری و علوم انسانی، امور عمومی و مدیریت و سیاست 32.075 دلار کانادا، کارشناسی طراحی صنعتی 38.482 دلار کانادا، کارشناسی فناوری اطلاعات 36.157 دلار کانادا، موسیقی و مددکاری اجتماعی 28.693 دلار کانادا و ...

همچنین علاوه بر هزینه شهریه سالیانه هزینه خوابگاه و یا اجاره خانه در شهر اتاوا نیز به مبالغ فوق اضافه می‌شود که هزینه خوابگاه داخل دانشگاه به همراه وعده‌های غذایی براساس اتاق دو نفره و امکانات رفاهی بین 11.138 تا 12.390 دلار کانادا می‌باشد.

رنکینگ دانشگاه کارلتون کانادا 

بر اساس آخرین آمار وب سایت topuniversities از رتبه‌بندی QS در سال 2023 رنک جهانی دانشگاه کارلتون کانادا بین 601 تا 650 اعلام شده است و رتبه 20ام در کشور کانادا را از آن خود کرده است.

پذیرش دانشگاه کارلتون کانادا

هر دانشگاه برای دادن پذیرش تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی حداقل شرایط و مدارکی که نشان دهنده سوابق تحصیلی هر فرد باشد را نیاز دارد و در زمان پذیرش از دانشجو دریافت می‌کند. برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه Carleton عملکرد علمی در دوره‌های تحصیلی قبلی هر فرد عامل اصلی تعیین کننده برای پذیرش است. این مدارک و شرایط برای اخذ پذیرش تحصیلی برای ایرانیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا و گرفتن پذیرش از دانشگاه کارلتون را دارند، به شرح زیر می‌باشد. 

•    مدرک پیش دانشگاهی

•    مدرک دیپلم

•    ریز نمرات دوره دبیرستان

•    کسب حداقل نمره برخی دروس دوره دبیرستان برای هر رشته

•    ترجمه رسمی تمامی مدارک به انگلیسی

•    مهارت در زبان انگلیسی

*اگر دانشجوی متقاضی سه سال آخر تحصیل را در کشورها و یا موسسات انگلیسی زبان نگذرانده باشد، باید یکی از مدارک معتبر زیر را برای اثبات مهارت در زبان انگلیسی به دانشگاه ارائه کند و درصورت ارائه هر یک از این مدارک نیاز به گذراندن دوره‌های ESL نیست: مدرک CAEL با حداقل نمره 70 به طور کلی و در هیچ بخش کمتر از نمره 60 نباشد/ مدرک TOEFL با حداقل نمره 86 / مدرک IELTS با حداقل نمره 6.5 به طور کلی و در هیچ بخش کمتر از نمره 6 نباشد/ مدرک PTE با حداقل نمره 60 

لازم به ذکر است برای اخذ پذیرش تحصیلی در هر رشته تحصیلی باید شرایط پذیرش رشته های دانشگاه کارلتون را داشته باشید.  

نتیجه‌گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا، دانشگاه Carleton بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه از این دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرید. برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیز در کنار شما هستیم.