اگر از متقاضیان اخذ ویزای کشورهای اروپایی و کانادا باشید عبارت تمکن مالی از مواردی است که حتما زیاد به گوشتان خورده است. اما تمکن مالی چیست و برای کشورهایی مانند کانادا، انگلیس، آلمان، ایتالیا و اسپانیا چقدر باید باشد؟ این گواهی از جمله مدارک مهم و لازم برای اخذ ویزای بسیاری از کشورهاست و  به این معنی است که فرد درخواست‌کننده باید توانایی مالی لازم برای زندگی در کشور مقصد را داشته باشد. این مدرک توسط بانک‌های داخل کشور صادر می‌شود.

در این پُست از مجله تحصیلی لتسگو یونی به طور مفصل به بررسی گواهی تمکن مالی و مدارک مورد نیاز برای آن می‌پردازیم و مبلغ این گواهی در هر کشور را در اختیارتان قرار می‌دهیم. پس اگر از متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور و دریافت اقامت هستید با ما همراه باشید.

تمکن مالی چیست؟

گواهی تمکن مالی از مدارک ضروری و مورد نیاز برای اخذ ویزای بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای شینگن و کانادا است. این گواهی در واقع شامل یک سند یا اسنادی است که نشان‌دهنده توانایی مالی یک فرد یا موسسه و شرکت برای سرمایه‌گذاری، زندگی و یا تحصیل در یک کشور است. این مدرک معمولا توسط بانک صادر می‌شود تا تضمینی برای سفارت کشور مقصد شما و یا دانشگاه مورد نظرتان باشد که نشان دهد شما سرمایه کافی برای اقامت و تحصیل در آن را دارید.

علت اصلی صدور این گواهی این است که ثابت می‌کند شما بعد از رسیدن به کشور مقصد توانایی پرداخت هزینه‌های خوراک، پوشاک، مسکن، تحصیل، خدمات درمانی و زندگی را دارید. نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که گواهی توانمندی مالی شما بر اساس میزان پولی که در حسابتان دارید و خرج پیش‌بینی شده برای یک سال زندگی فرد متقاضی در کشور مقصد صادر می‌شود و مواردی مانند حقوق بازنشستگی و بیمه عمر شامل آن نمی‌شود. همچنین مبلغ آن برای ویزاهای مختلف توریستی، کاری، تحصیلی و ... متفاوت است. این گواهی به زبان انگلیسی و طبق درخواست متقاضی به ارز دلار و یا یورو صادر می‌شود.

موقع دریافت این مدرک باید به مواردی هم دقت کنید؛ از جمله اینکه باید حداقل 6 ماه قبل از دریافت گواهی اقدام به افتتاح حساب کرده باشید و تاریخ افتتاح حساب در گواهی ثبت شود. همچنین گواهی باید حتما به نام فرد متقاضی و یا در صورت متاهل بودن به نام همسر وی صادر شود و سربرگ مخصوص بانک را داشته باشد. تمامی اطلاعات تماس شما و شماره حسابی که میزان موجودی آن اعلام می‌شود در گواهی به صورت کامل درج شده و دقیق باشد.

مبلغ مورد نیاز برای اثبات توانایی مالی شما در کشورهای مختلف بر اساس قوانین مهاجرتی آن کشور متغیر است. بهتر است میزان پولی که در حسابتان دارید از حد مورد نیاز برای اثبات تمکن، کمی بیشتر باشد و تا مشخص شدن وضعیت پرونده و ویزا به موجودی حساب خود دست نزنید.

در ادامه برای اطلاع بیشتر شما، به بررسی مبلغ لازم برای این مدرک در بعضی از کشورهای حوزه شینگن، انگلیس و کانادا می‌پردازیم.

گواهی تمکن مالی

تمکن مالی برای کانادا

کانادا کشوری مهاجرپذیر است و همانطور که قبلا در مقاله ویزای کانادا به بررسی انواع ویزای کشور کانادا پرداختیم، از روش‌های مختلف مثل تحصیل، کار و یا برنامه ی اکسپرس اینتری برای اقامت دائم، امکان دریافت ویزا و اقامت این کشور وجود دارد. برای اخذ ویزای کانادا گواهی تمکن برای وضعیت مالی، از مدارک ضروری و لازم است؛ مگر اینکه شما جاب آفری در کشور کانادا دریافت کرده باشید. همچنین اگر شما برای دریافت اقامت خود و خانواده‌تان اقدام کنید، مبلغ مورد نیاز برای اثبات توانایی مالی شما برای هر فرد جداگانه محاسبه خواهد شد. بر اساس تعداد افراد خانواده مبلغ لازم به شرح زیر است:

 • برای یک نفر 13,310 دلار کانادا
 • خانواده 2 نفره 16,570 دلار
 • خانواده 3 نفره 20,370 دلار
 • خانواده 4 نفره 24,733 دلار
 • خانواده 5  نفره 28,502 دلار
 • خانواده 6 نفره 31,638 دلار
 • خانواده 6 نفره 35,224 دلار

و برای هر نفر که به این تعداد اضافه شود مبلغ 3,586 دلار به مبلغ کل اضافه می‌شود.

تمکن مالی برای آلمان

با اینکه هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان بالا نیست ولی دولت و سفارت آلمان از متقاضیان اقامت و تحصیل در این کشور تقاضای گواهی تمکن مالی می‌کند تا اطمینان پیدا کند شما منابع مالی کافی برای زندگی و تحصیل در آلمان را حداقل برای یک سال اول دارید. این مبلغ برای هر فرد 861 یورو در ماه و 10,332 یورو در سال است. به طور کلی تمامی افرادی که درخواست ورود به کشور آلمان را دارند باید گواهی تحت عنوان "Finanzierungsnachweis " را داشته باشند و به همراه سایر مدارک خود تحویل سفارت آلمان بدهند.

تمکن مالی کانادا

تمکن مالی برای انگلستان

برای دریافت گواهی توانایی مالی انگلیس، باید موجودی و گردش حساب 6 ماه قبل خود را که به طور واضح میزان حقوق ماهیانه و وضعیت مالی شما را نشان دهد را برای سفارت این کشور ارسال کنید. در ضمن نباید هیچ پول دیگری جز حقوق شما در حسابتان وجود داشته باشد. این گواهی یکی از مدارک لازم و ضروری برای مهاجرت به انگلیس است.

برای دریافت ویزای توریستی انگلیس، مبلغ لازم برای اثبات توانمندی مالی باید دو برابر هزینه سفر شما به این کشور باشد و برای ویزای تحصیلی انگلیس هم شما باید حداقل هزینه تحصیل یک سال اول دانشگاه را داشته باشید. به طور کلی باید در حساب شما حداقل مبلغ 4,000 یورو برای اثبات شرایط مساعد مالی شما موجود باشد.

تمکن مالی برای ایتالیا

ارائه گواهی تمکن برای دریافت ویزای ایتالیا هم ضروری است. برای داشتن این مدرک برای ویزای تحصیلی ایتالیا معادل 460 یورو در ماه و 6,000 یورو سالانه باید در حساب بانکی خود داشته باشید. به این منظور، صورت حساب بانکی سه ماه آخر به زبان انگلیسی، به نام شخص دانشجو یا یکی از والدین باید به سفارت ایتالیا ارائه شود.

تمکن مالی برای اسپانیا

نامه تمکن مالی در اسپانیا نشان دهنده توانایی مالی شما برای زندگی در این کشور بدون کار کردن است. متقاضیان دریافت ویزا اسپانیا باید این گواهی را به سفارت این کشور ارائه کنند. این گواهی بر اساس حساب بانکی 6 ماه آخر شما صادر خواهد شد و مبلغ آن برای ویزا اقامت بلند مدت برای هر فرد 2,260 یورو در ماه و برای افراد خانواده وی، هر نفر 565 یورو است.

مدارک لازم برای دریافت گواهی تمکن مالی

برای تهیه گواهی توانایی مالی باید مدارکی را تهیه و آماده کنید و با این مدارک به یک بانک معتبر برای دریافت گواهی مراجعه کنید. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • کارت ملی و اصل شناسنامه متقاضی
 • اصل یا کپی پاسپورت
 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست صدور نامه تمکن مالی
 • اصل وکالت ‌نامه نماینده قانونی درصورت وکالت به غیر

مدارک لازم برای تمکن مالی

گواهی تمکن مالی باید دارای چه اطلاعاتی باشد؟

بعد از تهیه مدارک اشاره شده برای دریافت مدرک تمکن، باید دقت کنید که این گواهی شامل چه اطلاعاتی باشد تا از نظر سفارت کشور مقصد شما، معتبر شناخته شود. این اطلاعات شامل:

 • آدرس و اسم بانک
 • شماره حسابی که بر اساس آن گواهی صادر شده است.
 • میزان پولی که در حساب شماست.

اگر پولی که تصمیم دارید برای دریافت مدرک تمکن استفاده کنید در چند حساب مختلف قرار دارد به این اطلاعات برای تمام حساب‌ها نیاز دارید. البته راه آسان‌تر این است که تمام پول‌ها را در یک حساب قرار دهید و فقط یک بار این اطلاعات را تکمیل کنید. تهیه گواهی تمکن وضعیت مالی معمولا یک تا دو روز از طریق بانک طول می‌کشد و این گواهی برای 6 ماه معتبر است.

سخن آخر

ارائه گواهی تمکن مالی برای اخذ ویزای کشورهای بسیاری مورد نیاز است و مبلغ آن بر اساس قوانین هر کشور متفاوت است. شما با ارائه نامه توانایی مالی به افسر سفارت این اطمینان را می‌دهید که از پس هزینه‌ها در کشور مورد نظر بر می‌آیید و از این لحاظ مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

در این پست از مجله تحصیلی لتسگو یونی توضیح دادیم که تمکن مالی چیست و در هر کشوری چه مبلغی برای آن مورد نیاز است. اگر قصد دریافت ویزا و مهاجرت به خارج از کشور را دارید می‌توانید از راهنمایی بیشتر کارشناسان ما استفاده کنید.