ایرانیان برای ورود به خاک کانادا به داشتن یکی از انواع ویزای کانادا نیاز دارند که مهمترین آن ویزای توریستی این کشور است که باتوجه به نام آن مشخصا برای سفرهای تفریحی و دید و بازدید استفاده می‌شود. این نوع ویزا در اغلب مواقع به افراد با سابقه سفر خوب و یا حضور افراد خانواده در کشور کانادا به راحتی اعطا می‌شود.

اما داشتن ویزای توریستی کانادا به افراد اجازه حضور طولانی مدت و حتی کار کردن در زمان حضور در این کشور را نمی‌دهد و به همین علت اشخاصی که قصد ماندن در کانادا را دارند باید نوع ویزای توریستی خود را با انواع دیگر ویزا همچون ویزای تحصیلی و یا ویزای کاری تغییر دهند. همچنین بهتر است در این پست مجله مهاجرتی لتس گو یونی تفاوت ویزای توریستی با تحصیلی کانادا را بخوانید.

اما یک سوال مهم آیا تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کاری کانادا امکان پذیر است؟ بله تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا طبق شرایط خاص امکان پذیر است و فقط باید شرایط آن را بدانید و با مشاوران مهاجرتی در خصوص شرایط خود صحبت کنید. ما نیز قصد داریم در این پست مجله مهاجرتی لتس گو یونی به مراحل تبدیل ویزای توریستی به کاری در کشور کانادا بپردازیم پس تا انتهای این پست با ما باشید.

تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا برای ایرانیان

تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا برای ایرانیان یکی از چالش‌های بزرگ بسیاری از علاقه مندان دریافت اقامت کشور کانادا بوده است که طی تغییراتی این مورد هم اکنون قابل اجرا است. افرادی که با دریافت ویزای توریستی وارد خاک کانادا می‌شوند حق کار کردن با این ویزا را ندارد و همچنین تبدیل دو نوع مختلف ویزای کانادا نیز امکان پذیر نیست. اما تحت شرایطی می توان این کار را انجام داد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. 

تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

اگر شخصی با ویزای توریستی وارد کانادا شود می‌تواند در زمان حضور در کانادا و با پیدا کردن یک شغل و یا پیشنهاد شغلی مناسب از سوی کارفرما، به اداره مهاجرت کانادا مراجعه کرده و درخواست ویزای کاری دهد. در این صورت تبدیل می تواند پس از طی مراحل مورد نیاز ویزای کاری خود را دریافت کند و در کشور کانادا برای کار اقامت داشته باشد.

پس از ورود به کانادا با ویزای توریستی، افراد می توانند از طریق مراحل زیر برای دریافت ویزای کار کانادا اقدام کنند و در صورت موفقیت می‌توانند در کشور کانادا ساکن شوند. همچنین تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری نیز یکی از روش‌های دیگر است که در وبلاگ لتس گو یونی به آن پرداخته‌ایم.

پیدا کردن کار در کانادا

اولین قدم برای اخذ ویزای کار کانادا گرفتن جاب آفر است. جاب آفر به معنی پیشنهاد شغلی است که از یک کارفرمای کانادایی دریافت می کنید. برای پیدا کردن کار در کانادا و گرفتن جاب آفر می‌توانید از طریق سایت های کاریابی معتبر یا وب‌سایت شرکت‌های خصوصی اقدام کرد.

پس از پیدا  کردن یک موقعیت شغلی مناسب، فرد باید رزومه کاری خود را ارسال کند تا در صورت تایید کارفرما و انجام مصاحبه کاری، مشغول به کار شود. البته باید گفت که پیدا کردن شغل به صورت آنلاین از خارج از کانادا نیز امکان پذیر است و حضور در کانادا برای این مرحله الزامی نیست. 

دریافت گواهی LMIA

حالا این سوال در ذهن شما نقش می‌بندد که LMIA چیست؟ وقتی یک کارفرمای کانادایی بخواهد یک تبعه خارجی را استخدام کند باید از اداره استخدام کانادا گواهی LMIA بگیرد. گواهی LMIA نشان می دهد که کارفرما هیچ فردی را که شهروند کانادا باشد یا اقامت دائم کانادا باشد را برای موقعیت شغلی مربوطه پیدا نکرده است. بنابراین اجازه دارد که یک فرد غیر کانادایی را برای آن شغل استخدام کند.

گرفتن LMIA از سوی کارفرما انجام می‌شود و شخص هیچ گونه دخالتی در فرایند گرفتن این گواهی ندارد. و نکته مهم این است که داشتن جاب آفر کانادا بدون LMIA ارزشی ندارد.

درخواست برای دریافت ویزای کاری

پس از دریافت جاب آفر و LMIA گرفتن ویزای کار کانادا کار دشواری نیستید. کافی است با مراجعه به سایت اداره مهاجرت کانادا و ثبت درخواست خود، پس از گذشت مدت مشخص و بررسی شرایط متقاضی ویزای کار برای فرد صادر شود و از این پس می‌توانند با داشتن ویزای کاری خود در کشور کانادا اقامت کنند. 

برای این کار کافی است وارد سایت اداره مهاجرت کانادا شوید و مدارک مورد نیاز را به همراه جاب‌آفر آپلود کنید و منتظر ایمیل تایید اداره مهاجرت کانادا باشید. پس از صدور ورک پرمیت، شما مجاز خواهید بود در کشور کانادا تا پایان اعتبار جاب‌آفرتان کار و زندگی کنید. افراد باید بعد از ثبت‌نام باید موارد زیر را در اپلیکیشن ورک پرمیت وارد کنند:

  • وضعیت حضورتان در کانادا (توریست یا محصل)
  • نوع درخواست (ورک پرمیت یا مجوز کار)
  • مشخصات افرادی که قصد همراهی با شما را دارند
  • اطلاعات تماس خود و مشخصات وکیل در صورت حضور
  • پرداخت هزینه تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا به مبلغ 255 دلار برای هر فرد

تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

مدت زمان تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

مدت زمان تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری کانادا کاملا به شرایط افراد و همچنین آفیسر مربوطه در اداره مهاجرت کانادا بستگی دارد. پس بهتر است در زمان مناسب برای این کار اقدام کرد و کلیه مدارک مورد نیاز را از قبل آماده کنید تا به مشکل برخورد نکنید.

قانون جدید تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری در کانادا بدین صورت است که براساس مصوبه 28 فوریه 2023 در اوتاوا اتباع خارجی که با ویزای توریستی مجوز حضور در کانادا را دارند چنانچه پیشنهاد شغلی معتبر دریافت نمایند، قادر خواهند بود بدون ترک کشور کانادا، برای مجوز کار درخواست دهند.  مدت زمان مورد نیاز برای تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار کانادا بسته به شرایط هر متقاضی متفاوت است و معمولا بین 5 تا 36 هفته طول می‌کشد تا مجوز کار برای شخص صادر شود. 

کلام آخر

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کاری یک مورد خاص است که در واقع امکان پذیر نیست ولی همزمان امکان پذیر هم می‌باشد. دلیل آن این است که در واقع نمی‌توانیم نوع ویزا را تبدیل کنیم ولی با وجود شرایط خاصی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم می‌توان با داشتن ویزای توریستی و همزمان حضور در کشور کانادا و پیدا کردن یک موقعیت شغلی مناسب، برای ویزای کاری درخواست ثبت کرد و در صورت موافقت ویزای خود را به نوع کاری تغییر داد. البته باید گفت که بهتر است برای انجام این کار با گروه‌های مهاجرتی مراحل را پیش برد تا در پیچ و خم مراحل آن دچار مشکل نشوید. گروه مهاجرتی لتس گو یونی در این مسیر همراه شماست.