در این مطلب قصد داریم تا به سوالات متداولی از جمله اینکه کالج چیست و کامیونیتی کالج چیست، کالج دانشگاهی به چه جایی گفته می شود و تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا و سایر کشورهای دنیا در چه مواردی خلاصه می شود بپردازیم.

کالج چیست

اگر هنوز مقصد تحصیلی نهایی خود را انتخاب نکرده و در حال مقایسه تحصیل در اروپا و کانادا هستید، ممکن است هنوز تفاوت کالج و دانشگاه و تعاریف آنها با یکدیگر در کشورهای خارجی برای شما گنگ باشد و نتوانید به خوبی آنها را از یکدیگر تمایز دهید و ندانید که کالج چیست.

نداستن اینکه کالج چیست می تواند در هنگام انتخاب رشته و درخواست نامه پذیرش تحصیلی از موسسه آموزشی مورد نظر شما تاثیرگذار باشد و حتی موجب ایجاد تفاوت در هزینه‌های تحصیلی شما در خارج از کشور شود.

به بیانی دیگر، قرار نیست تا همه متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور به سراغ دانشگاه ها بروند، بلکه بهتر است برخی از دانشجویان به جای تحصیل در دانشگاه ها، تحصیل در کالج را برای خود انتخاب کنند تا از این طریق با سرعت بیشتری به بازار کار وارد شده،هزینه کمتری پرداخت کنند، پروسه پذیرش تحصیلی راحت تری را تجربه کرده و از توجه آکادمیک بیشتری در هنگام تحصیل برخوردار شوند. از این رو دانستن اینکه ماهیت کالج چیست برای شما سودمند خواهد بود.

اما برای درک بهتر تفاوت کالج و دانشگاه و کاربرد آنها و اینکه اصولاً کالج چیست، پیشنهاد می کنیم تا در ادامه مطلب با مجله تحصیلی لتسگو یونی همراه باشید.

مزایا و معایب تحصیل در کالج

تعریف دانشگاه

پیش از پرداختن به این موضوع که کالج چیست و چه تفاوت هایی با دانشگاه دارد بد نیست اول مفهوم دانشگاه را به شما توضیح دهیم. به طور کلی دانشگاه ها دارای دو نوع خصوصی و دولتی هستند و رشته‌های آموزشی در مقاطع تحصیلی کارشناسی و تکمیلی (ارشد، دکترا و فوق دکترا) را ارائه می دهند.

این نوع از موسسات آموزشی به داشتن پردیس های بزرگ دانشگاهی campus ، تنوع بالای رشته های تحصیلی و محیط سرزنده و پرجنب و جوش مملو از دانشجویان بومی و بین المللی معروف هستند.

عموماً دانشگاه های دولتی هر ساله ده ها هزار دانشجو را ثبت نام می کنند، این در حالی است که دانشگاه های خصوصی به نسبت دانشگاه‌های دولتی کوچک تر بوده و گزیده تر کار می کنند.

برای مثال، دانشگاه تگزاس A&M که یک دانشگاه بزرگ دولتی در آمریکا است، قریب به 70 هزار دانشجو ثبت نام می کند، اما در مقابل، دانشگاه پرینستون به عنوان یک موسسه آموزشی خصوصی مورد توجه، تنها میزبان 8 هزار دانشجو در طی سال است.

معمولاً دانشگاه ها در زمینه تحقیقات و امور پژوهشی فعالیت بیشتری داشته و به همین خاطر از تجهیزات و آزمایشگاه‌های زیادی برای پشتیبانی از پروژه های تحقیقاتی استفاده می کنند. در این زمینه، دانشگاه هایی نظیر جان هاپکینز و استنفورد نمونه‌های خوبی برای مثال زدن هستند که به طور سالانه میلیون ها دلار صرف امور تحقیق و توسعه می کنند.

در حالی که ممکن است اساتید این چنین دانشگاه ها تمرکز خود را به انتشار و تحقیقات جدید معطوف کنند، دانشجویان هم از کلاسهای ارزشمندی برخوردار می شوند که توسط افراد دارای مهارت بالا در رشته‌های دانشگاهی اداره می شود.

برخی از دانشگاه ها دارای مدارس تخصصی مرتبط در زمینه‌های حقوق، پزشکی و یا تجارت هستند و برخی دیگر امکان شرکت همزمان در دو مقطع تحصیلی کارشناسی و ارشد را در مدت زمان کوتاه تری به دانشجو می دهند.

مزایا و معایب دانشگاه ها

مزایای اصلی دانشگاه ها شامل موارد زیر می شود:

 • تنوع بسیار زیاد رشته های تحصیلی موجب می شود تا دانشجو به راحتی رشته آموزشی دلخواه و متناسب با مهارت ها و علایق خود را انتخاب کرده و در مسیر شغلی آینده خود قدم بگذارد
 • پردیس‌های پر جنب و جوش دانشگاهی به شما این امکان را می دهد تا در کنار سایر دانشجویان بومی و بین المللی، دانشکده ها، کالج ها و پرسنل آکادمیک دانشگاه به کار و تحصیل پرداخته و با آنها تعامل داشته باشید.
 • عموماً کلاسهای دانشگاه‌های خارجی توسط اساتید برجسته و مشهور هدایت و رهبری می شوند و به همین خاطر محیط آموزشی غنی و پویایی را برای دانشجو به همراه دارند.
 • اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی و یا کارشناسی ارشد از یک دانشگاه خارجی معتبر می تواند سرآغاز پیدا کردن یک شغل پردرآمد و فرصت های حرفه ای فوق العاده برای شما باشد.
 • فرصت‌های تحقیقاتی و تجهیزات آزمایشگاهی و آموزشی بسیار گسترده ای در اختیار دانشجویان قرار دارد.

معایب دانشگاه ها شامل این موارد می شود:

 • به دلیل وجود مسئولیت‌های مختلف و اندازه بزرگ کلاسهای درس در دانشگاه، اعضای هیئت علمی ممکن است بیش از تدریس به تلاشهای تحقیقاتی بپردازند.
 • هزینه های مختلف دانشگاه از جمله هزینه های اجرایی، ثبت نام، کتاب، شهریه دانشگاه، خوابگاه و غیره نسبتاً زیاد و سنگین است و منجر به دریافت وام دانشجویی و بدهی فرد در بلند مدت می شود.
 • بسیاری از دانشگاه‌های دولتی نسبتاً کم هزینه با کمبود دانشکده و کلاسهای در دسترس روبرو هستند و به همین خاطر موجب سخت شدن پروسه پذیرش و ثبت نام دانشجویان بین المللی پیش از پر شدن کلاسها می شوند.
 • در حالی که برخی از دانشجویان از بودن در اجتماعات بزرگ و شلوغ لذت می برند، بسیاری از افراد احساس تنهایی و گم شدن در مکان هایی نظیر کلاسهای درس 200 نفری یا بیشتر می کنند.
 • توجه شخصی کمتری از سوی اساتید دانشگاه و مشاوران به دانشجویان دانشگاه ها می شود.
 • اشتراکات کمتری بین تجربیات دانشجویان مختلف وجود دارد.
 • به دلیل وجود بوروکراسی اداری پیچیده تر، تغییر رشته تحصیلی در دانشگاه ها سخت تر و زمان‌بر تر است.

اکنون نوبت به این می رسد تا به خوبی به این موضوع بپردازیم که کالج چیست و به چه جایی اطلاق می شود.

تحصیل در کالج

کالج

در اغلب اوقات، کالج ها از اجتماعات کوچک تر دانشجویان، پردیس های صمیمی تر و رشته های تحصیلی کمتر در مقایسه با دانشگاه ها تشکیل می شود. عموماً کالج ها به صورت خصوصی اداره می شوند و بودجه کمی از دولت دریافت می کنند. این موارد جزو تفاوت کالج و دانشگاه محسوب می شوند.

در جواب اینکه کالج چیست باید گفت که بسیاری از کالج ها تمرکز کمتری بر روی مقوله تحقیقات داشته و از وابستگی‌های مذهبی قوی تری برخوردار هستند. کالج ها دارای انواع مختلف و متداولی از جمله کامیونیتی کالج، فنی و حرفه ای (وکیشنال) و تکنیکال هستند. به طور معمول، تعداد کمی از کالج ها رشته ها و مدارک کارشناسی را به دانشجویان ارائه می دهند و بیشتر آنها تنها گواهی ها و دوره‌های سرتیفیکت و رشته ها و مدارک کاردانی یا همان associate degrees را به دانشجویان ارائه می دهند.

بدون شک در مقوله تفاوت کالج و دانشگاه و اینکه کالج چیست، شاخصه‌های اصلی کالج ها داشتن اندازه کلاس کوچکتر در مقایسه با دانشگاه ها، نسبت کمتر دانشجویان به پرسنل آکادمیک و تمرکز بیشتر در زمینه رشته های مقطع کاردانی، کارشناسی، دیپلم و سرتیفیکیت است.

برای مثال،کالج‌های هنرهای آزاد و یا همان liberal arts بر اهمیت مطالعه در طیف وسیعی از موضوعات دانشگاهی تاکید داشته و رویکرد گسترده ای در مقوله آموزش و پرورش دارند. این در حالی است که برخی از کالج ها صرفاً بر روی یک رشته و زمینه تحصیلی از جمله مهندسی، طراحی گرافیک و یا هنرهای تجسمی تمرکز دارند. در کنار تلاش برای درک اینکه کالج چیست، بد نیست تا با انواع آن نیز آشنا شوید.

همانطور که در مطلب ارزانترین و بهترین کالج های کانادا به این موضوع پرداختیم، معمولاٌ به آن دسته از کالج‌هایی که رشته های تخصصی متمرکز و حرفه ای را ارائه می دهند، کالج های تکنیکال و vocational می گویند؛ این نوع از کالج ها برای گروه نسبتاً کوچک دانشجویانی طراحی شده که تنها به یک زمینه تحصیلی فنی و تخصصی علاقه دارند.

در این میان برخی از کالج‌ها در واقع دانشگاه هستند! اما از آنجایی که دانشگاهی با نام مشابه وجود دارد، کماکان از نام کالج استفاده می کنند. برای مثال کالج چارلستون یک نمونه بارز است که در حقیقت دانشگاه هنر و علوم لیبرال عمومی محسوب می شود.

در برخی مواقع، کالج‌های ارائه دهنده دوره‌های کارشناسی نظیر کالج هاروارد، در زیر مجموعه موسسه آموزشی بزرگ تری نظیر دانشگاه هاروارد قرار دارند، اما از لحاظ قدمت و زمان تاسیس قدیمی تر از خود دانشگاه هستند! اگر هنوز به خوبی جواب سوال کالج چیست و یا کجاست را نگرفته اید، باز هم در ادامه توضیحات همراه ما باشید. 

کالج دانشگاهی

معمولاً دانشگاه های بزرگ رشته های تحصیلی خود را در زیرمجموعه هایی به نام کالج تقسیم می کنند. برای مثال، دانشگاه دولتی میشیگان آمریکا دارای 20 کالج است که دارای تجهیزات، مراکز تحقیقاتی و جوامع اجتماعی مختص به خود هستند.

از این رو در برخی موارد ممکن است دانشجو نیاز داشته باشد تا به جای مراجعه به خود دانشگاه، به سراغ کالج مورد نظر خود مثلاً پرستاری رفته و رشته آموزشی خود را دنبال کند. این موضوع بیشتر به دلیل وجود برنامه های درسی تخصصی و محدود بودن رشته ها و برنامه‌های آموزشی رقابتی تر است.

به این نوع از کالج‌های وابسته به دانشگاه، کالج دانشگاهی گفته می شود که حس قوی تری از جامعه دانشگاهی را در میان دانشجویانی با رشته‌های تحصیلی و علایق مشابه تقویت می کند. برای مثال کالج دانشگاهی هنر و علوم مختص دانشجویان کارشناسی علوم انسانی است و کالج دانشگاهی مهندسی به دانشجویان مقطع کارشناسی مهندسی اختصاص دارد. در زمینه تفاوت کالج و دانشگاه نمی توان به خوبی در مورد جایگاه کالج دانشگاهی تصمیم گیری کرد و بیشتر به سمت دانشگاه سوق پیدا می کند.

کامیونیتی کالج چیست

با فهمیدن تعریف کامل کالج و اینکه کالج چیست، نوبت به معرفی انواع آنها می رسد. معمولاً به این نوع از کالج ها به غیر از community لقب junior نیز می دهند. به طور معمول کامیونیتی کالج ها مدارس ارائه دهنده کورس‌های آموزشی دو ساله و دارای مدرک کاردانی و گواهی سرتیفیکیت هستند.

عموماً کامیونیتی کالج ها در زمینه تفاوت کالج و دانشگاه به داشتن شهریه مناسب و مقرون به صرفه، کلاسهای درسی کوچک و تظیمات شخصی سازی شده کلاس ها معروف هستند. در سیستم آموزشی کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا، ممکن است که دانشجو پیش نیازها و الزامات آموزشی عمومی خود را در یک کامیونیتی کالج بگذراند و بعد از آن برای گذراندن دوره 4 ساله کارشناسی به یک دانشگاه انتقال یابد.

از این رو بسیاری از کالج‌های کامیونیتی این امکان را به دانشجو می دهند تا پس از تکمیل دوره دو ساله به راحتی به دانشگاه مورد نظر انتقال یافته و دوره دانشگاهی خود را شروع کند. با دقت به این موضوع که کالج چیست و چه کاربردی دارد، به خوبی می توان فهمید که یک موسسه آموزشی مناسب علاقه مندان دوره‌های کوتاه مدت و ترجیحاً عملی برای بازار کار است.

کامیونیتی کالج های خارج از کشور

کالج های تکنیکال و وکیشنال

در ادامه توضیح اینکه کالج چیست و از چه انواعی برخوردار است باید بگوییم که این نوع از کالج های دو ساله به نام مدارس تجارت و یا همان trade نیز مشهور هستند که آموزش های تخصصی برای زمینه های شغلی خاص را ارائه می دهند. معمولاً کالج‌های فنی و تکنیکال در کشورهای خارجی با دوره های آموزشی فشرده، پردیس های کوچک تر و نرخ پایین تر شهریه به نسبت دانشگاه ها شناخته می شوند.

مدارس تجارت و بازرگانی به دوره‌های آموزش عمومی نیاز نداشته و در عوض کاملاً بر توسعه مهارت ها و دانش مورد نیاز یک تجارت خاص متمرکز می شوند. در حالی که هر دو نوع کالج تکنیکال و وکیشنال بر مقوله برنامه های درسی مهارت محور تمرکز دارند، فارغ التحصیلان کالج‌های تکنیکال اغلب مدارک کاردانی دریافت کرده و به فارغ التحصیلان کالج های فنی وکیشنال گواهی و سرتیفیکت اعطا می شود.

در اغلب موارد کالج‌های تکنیکال و یا وکیشنال کشورهای خارجی خصوصی هستند، اما ممکن است برخی استثنائات نیز نظیر کالج تکنیکال وسترن در ویسکانسن وجود داشته باشد که دارای ماهیت دولتی است. زمینه های تخصصی این نوع از کالج ها دارای مشابهی در دانشگاه ها نبوده و جزو تفاوت کالج و دانشگاه محسوب می شوند.

کالج های هنرهای آزاد – لیبرال

کالج هنرهای آزاد به جای تمرکز بر روی یک زمینه تحصیلی تخصصی و آموزشی، طیف گسترده ای از دوره‌های آموزشی از جمله علوم انسانی، ریاضیات و هنرهای خلاقانه را به دانشجویان ارائه می دهد.

معمولاً این نوع از کالج ها دانشجو را برای شغل خاصی آماده نمی کنند و به جای آن، مهارت های قابل انتقالی را به شما آموزش می دهند که برای تامین موقعیت شغلی در تعدادی از صنایع مختلف مورد نیاز خواهد بود.

برخلاف عقیده ای که بسیاری از افراد در سراسر دنیا دارند، سیستم آموزشی هنرهای آزاد تنها بر مقوله علوم انسانی تمرکز ندارد، البته این رشته تحصیلی بدنه اصلی فعالیت های آموزشی کالج های لیبرال را تشکیل می دهند، اما خیلی از این کالج ها رشته تحصیلی دیگری از جمله شیمی و موسیقی را نیز به دانشجویان ارائه می کنند.

در این بین، برخی از کالج‌های هنرهای آزاد دانشجویان را ملزم به گذراندن کورس های متعدد علوم انسانی، طبیعی و اجتماعی کرده و برنامه های درسی مختلفی از جمله مطالعات اقتصادی، زیست شناسی و ادبیات انگلیسی را به دانشجویان خود ارائه می نماید.

بعد از پرداختن به این موضوع که کالج چیست و دارای چه انواعی است، نوبت به مزایا و معایب مهم این موسسه آموزشی می رسد.

مزایا و معایب کالج ها

مطمئنا تا به این جای کار به خوبی فهمیده اید که کالج چیست، چه تفاوتی با دانشگاه دارد و انواع آن شامل چه مواردی می شود. مزایای اصلی کالج‌ها شامل موارد زیر می شود:

 • کالج ها تمرکز بیشتری بر روی دوره های آموزشی مقطع کارشناسی دارند و آنچنان مثل دانشگاه ها بر روی مقوله های پژوهشی و تحقیقاتی تمرکز نمی کنند.
 • در کامیونیتی کالج ها، هزینه تحصیل بسیار کمتر از دوره 4 ساله دانشگاهی بوده و به همین خاطر آن را به یک گزینه تحصیلی اقتصادی و مقرون به صرفه تبدیل می کند.
 • دانشجویان دو ساله کالج ها با تکمیل کورس های آموزشی عمومی دارای زمان بیشتری برای انتخاب رشته و بررسی گزینه های درسی پیش روی خود هستند.
 • اندازه کوچک کلاسها به طور خودکار آموزش، کمک شخصی و توجه بیشتری از جانب استاد را برای دانشجویان فراهم می کند.

معایب کالج‌ها شامل این موارد می شود:

 • دوره‌های دو ساله کالج دارای برنامه های درسی محدودتری است و توانایی ارائه دوره ها و برنامه های مشابه دانشگاهی را ندارد.
 • رشته های تحصیلی اغلب در کالج های کامیونیتی کوچک تنوع کافی نداشته و دانشجویان تعامل کم در کارهای کلاسی دارند.
 • معمولاً کالج‌های خصوصی و کوچک هنرهای آزاد کمک هزینه های تحصیلی محدود و کمی به دانشجویان ارائه می دهند و نسبت به دانشگاه های بزرگ و مجهزتر گران تر هستند.
 • تنوع رشته های تحصیلی و ملیت های مختلف دانشجویان در کالج ها بسیار کمتر از دانشگاه ها است.
 • اغلب اوقات منابع، امکانات و تجهیزات کمی برای انجام آزمایش و تحقیقات وجود دارد.
 • ممکن است امکان دسترسی مستقیم به کورس های پیشرفته آموزشی دانشگاه از طریق کالج وجود نداشته باشد.

تحصیل و فارغ التحصیلی در کانادا

تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا

از لحاظ تعریف و معنای کلی، تفاوت کالج و دانشگاه در کشورهای مختلف خارجی با یکدیگر یکسان است. اما بنابر اطلاعات ارائه شده در وبسایت settlement.org در جواب سوال کالج چیست، کالج های کانادایی موسسات آموزشی هستند که کورس‌های دارای دیپلم و سرتیفیکت و یا حتی کارشناسی را به صورت تمام وقت و پاره وقت ارائه می دهند.

در اکثر مواقع، کورس‌های ارائه شده در کالج‌های کانادا شغل گرا و یا همان career-oriented بوده و برای بازار کار این کشور طراحی شده اند و از جهت کورس‌های فنی و عملی دارای تفاوت زیادی با بهترین دانشگاه های کانادا هستند.

از این رو دوره های ارائه شده در کالج های کانادا شامل کورسهای دارای گواهی 1 ساله و حتی کمتر و دوره‌های دارای دیپلم 2 و 3 ساله می شود. همچنین کالج‌های کانادا دارای دوره‌های ارتقا مهارت، آموزش زبان، کارآموزی و آماده سازی برای تجارت در بازار کار هستند.

در این میان، برخی از کالج های کانادا به صورت تخصصی در زمینه دوره های کشاورزی، علوم سلامت، هنر و یا مسائل نظامی تمرکز دارند.

دانشگاه های کانادا همانند سایر دانشگاه های دنیا دارای طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی در مقایسه با کالج ها هستند و اغلب مورد پوشش مالی دولت فدرال کانادا قرار می گیرند. همچنین، دانشگاه های کانادا اجازه صدور انواع مدارک تحصیلی کارشناسی، ارشد، دکترا و فوق دکترا را داشته و محدودیتی در این زمینه ندارند.

لازم به ذکر است که اکثر دانشگاه های کانادا به صورت مستقل عمل کرده و مثل برخی از کالج‌های دانشگاهی، زیر مجموعه و پیرو قوانین یک موسسه آموزشی و ارگان دیگر نیستند، از این رو دارای برنامه های درسی، قوانین پذیرش، دپارتمان های آموزشی و شرایط مختص به خود هستند.

یکی دیگر از تفاوت های اساسی دانشگاه ها با کالج های کانادا این است که دانشگاه ها توانایی و اجازه ارائه دروس تخصصی و بلند مدت پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و حقوق را به دانشجویان دارند و این موضوع در اغلب موارد خارج از توانایی ها و تجهیزات کالج‌های کانادا است.

تفاوت کالج و دانشگاه در آلمان

در سیستم آموزشی کشورهای اروپایی نیز تفاوت اصلی کالج ها و دانشگاه در تعداد کورس‌های آموزشی قابل ارائه، محدودیت در صدور انواع مدارک دانشگاهی و تفاوت فاحش دوره های تئوری دانشگاه با دوره‌های عملی کالج های فنی و هنری آلمان خلاصه می شود.

به بیانی دیگر، با ثبت در کالج‌های فنی و حرفه ای آلمان، خیلی بعید است که یک دوره آموزشی نامرتبط با حوزه تخصصی کار در بازار آن رشته را به شما آموزش دهند، اما در دوره‌های آموزشی دانشگاهی ممکن است دروس تئوری نامرتبطی که احتمال استفاده از آنها در آینده برای شما کم است (نظیر آمار و ریاضیات) به صورت عمومی و تخصصی به شما آموزش داده شود.

در واقع به جنبه تئوری کورس‌های آموزشی در دانشگاه های آلمان بیشتر از جنبه های عملی توجه می شود و در دوره های آموزشی کالج های آلمان، این موضوع کاملاً برعکس است، یعنی تمرکز اصلی دروس تحصیلی دانشجویان بر جنبه های عملی و مورد نیاز بازار کار است و فرد را در مدت زمان کوتاهی برای فعالیت حرفه ای در بازار کار اروپا آماده می کند.

اگر هنوز برای ادامه تحصیل در دانشگاه ها و یا کالج‌های مقاصد معروف تحصیلی دنیا تصمیم نگرفته اید و برای انتخاب درخواست پذیرش کالج و یا دانشگاه های خارجی دو دل هستید، بهتر است از مشاوره تخصصی لتسگو یونی در این زمینه استفاده کرده و انجام تمامی امور پذیرش تحصیلی خود را به ما بسپارید.