مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا را در این مطلب به طور کامل بررسی خواهیم کرد. اگر خواهان ادامه تحصیل در دانشگاه های کانادا باشید، حتماً از این موضوع باخبر هستید که تحصیل در این کشور نیازمند دریافت نامه پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا است و به احتمال زیاد ممکن است مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا نیز از شما گرفته شود (در اکثر مواقع مصاحبه انجام نمیشود).

اینکه سوالات افسر مهاجرت کانادا و یا سوالات رایج در مصاحبه سفارت کانادا برای ویزای تحصیلی چه مواردی هستند، موضوعی است که قصد داریم در ادامه مطلب به آن بپردازیم تا اگر جزو تعداد بسیار اندک برای مصاحبه هستید از این موضوع مطلع شوید. پیش از بررسی جوانب مختلف مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا، بد نیست بدانید که روند کلی ادامه تحصیل در کانادا به شرح زیر است:

 • درخواست پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه کانادایی
 • دریافت نامه پذیرش تحصیلی
 • درخواست ویزای تحصیلی کانادا از سفارت
 • اخذ وقت سفارت (انگشت نگاری بیومتریک)
 • حضور در محل کارگزاری خدمات ویزا در زمان مقرر، انجام انگشت نگاری و عکس بیومتریک
 • انجام مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا (برحسب ملیت متقاضی و صلاحدید افسر پرونده) که در اکثر مواقع انجام نمیشود.

ممکن است زمان مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا بسیار محدود باشد، اما در هر حالتی توجه به سوالات افسر پرونده و انتخاب جوابی صحیح و قانع کننده می تواند تاثیر بسیار زیادی در موفقیت و یا شکست درخواست ویزای تحصیلی شما داشته باشد.

مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا

مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا، برای بسیاری از متقاضیان چالشی اساسی و استرس زا است و به آن به عنوان غول سرسخت مرحله آخر بازی نگاه می کنند، اما نگران نباشید و با مطالعه این مطلب لتس گو یونی به راحتی از این مرحله نیز گذر کرده و خود را برای مهاجرت تحصیلی به کانادا آماده کند.

ویزای تحصیلی کانادا

ایا ویزای تحصیلی کانادا مصاحبه دارد

ایا ویزای تحصیلی کانادا مصاحبه دارد؟ همانطور که پیش تر گفتیم،این مصاحبه یک الزام نیست و تنها در مواردی خاص از متقاضی گرفته می‌شود. با این حال، افسری که ویزای شما را بررسی می‌کند، در صورتی که نیاز به اطلاعات اضافی یا شفاف‌سازی در مورد برخی از جنبه‌های درخواست شما باشد، درخواست مصاحبه می‌کند. بنابراین، توصیه می‌شود برای مصاحبه احتمالی آماده شوید و آماده پاسخگویی به سوالات رایج در مورد رشته‌های تحصیلی، وضعیت مالی و روابط با کشور خود باشید.

سوالات رایج در مصاحبه سفارت کانادا

سوالات رایج در مصاحبه سفارت کانادا و دانستن آن‌ها، آمادگی کاملی به شما می‌دهد تا بهترین و مناسب ترین پاسخ‌ها را برای آنها ارائه دهید. مصاحبه ویزا آخرین مرحله فرآیند درخواست است و بر اساس پاسخ های شما، درخواست‌تان پذیرفته یا رد می‌شود. اکثر سوالات مصاحبه ویزای کانادا در مورد نوع و چرایی ویزایی است که متقاضیان درخواست داده اند و گاها سؤالات خاصی برای تایید مدارک ارسالی نیز پرسیده می شود. این سوالات شامل موارد زیر می‌شود:

 • سوالات مرتبط  با برنامه تحصیلی Study plan
 • سوالات مرتبط با انتخاب دانشگاه
 • سوالات مرتبط با مهارت های تحصیلی
 • وضعیت تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا
 • برنامه های بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه

اما برای درک بهتر مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا بهتر است تا با نمونه سوالات رایج مصاحبه و پاسخ های هوشمندانه آنها کمی بیشتر آشنا شویم. سوالاتی که می تواند در مورد انتخاب رشته، مهارت های فردی و تحصیلی، دلایل ادامه تحصیل در دانشگاه کانادایی، برنامه های آینده تحصیلی و کاری و مواردی از این قبیل باشد.این سوالات شامل موارد زیر می شود:

 • برای چه دانشگاهی اپلای کرده اید؟
 • مقطع تحصیلی و رشته تخصصی دانشگاهی شما چیست؟
 • برای چند کالج و یا دانشگاه در کانادا به طور همزمان درخواست پذیرش ارسال کرده اید؟
 • مدرک تحصیلی قبلی خود را در کدام کشور و در کجا گذرانده‌اید؟
 • آیا مشغول به کار هستید؟ در مورد کارفرمای فعلی خود توضیح دهید؟ چه کاری در کسب و کار خود انجام می‌دهید؟
 • چرا تصمیم به تحصیل در خارج از کشور و خصوصاً کانادا گرفته‌اید؟
 • آیا تا به حال به کانادا سفر داشته اید؟
 • ارتباط رشته تحصیلی فعلی با سوابق تحصیلی و کاری قبلی شما در چیست؟
 • آیا با هیچ یک از کادر تحصیلی و اساتید دانشگاه مورد نظر خود در کانادا، آشنایی دارید؟
 • موقعیت مکانی کالج و یا دانشگاه شما کجاست؟

ممکن است سوالات افسر مهاجرت کانادا در زمینه‌های تخصصی باشد و حالت عمومی نداشته باشد، از این رو بهتر است با سوالات بیشتری در زمینه مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا آشنا شویم.

مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا

سوالات افسر مهاجرت کانادا

سوالات افسر مهاجرت کانادا را برای خود غول نکنید. برخی از سوالات ممکن است به توانایی ها و مهارت های تحصیلی شما ارتباط داشته باشد، زمانی که می خواهید برای ویزای تحصیلی کانادا و یا همان استادی پرمیت درخواست دهید، جزئیات تحصیلی گذشته از اهمیت زیادی برای افسر پرونده برخوردار است. این سوالات شامل موارد زیر می شود:

 • نمره آزمون های GRE، TOEFL، IELTS، GMAT، SAT شما چند است؟
 • آیا دارای مهارت بالا در زبان انگلیسی هستید؟
 • تا چه اندازه در مورد کالج ها و دانشگاه ها کانادا اطلاعات دارید؟
 • چگونه قصد دارید تفاوت های فرهنگی و آموزشی را در کشور کانادا مدیریت کنید؟
 • دلیل و قصد اصلی شما از ادامه تحصیل در این کشور چیست؟
 • آیا برای تحصیل در کانادا برای بورسیه تحصیلی درخواست داده اید؟

سوالات مرتبط با تمکن مالی بسیار حساس و مهم بوده و باید دقت به مراتب بیشتری در جواب های خود به افسر مهاجرت داشته باشید. در واقع اگر پاسخ های شما در رابطه با وضعیت مالی و امکان پوشش هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا دارای هرگونه ابهام باشد، ممکن است به جای موافقت با درخواست ویزای تحصیلی با ریجکت ویزا از سوی سفارت روبرو شوید.

از این رو بهتر است با آمادگی کامل در مورد ارائه جزئیات مالی از جمله گردش حساب و موجودی حساب فعلی خود، برای مصاحبه ویزای تحصیلی حضور پیدا کنید؛ چون ممکن است افسر مهاجرت به تحقیق و پرسش سوال در مورد برنامه های مالی و استراتژی های در نظر گرفته شده توسط شما بپردازد. سوالاتی نظیر موارد زیر:

 • چگونه قصد دارید بودجه کل دوره تحصیلی خود را تامین کنید؟
 • منبع درآمد شما در هنگام تحصیل در کانادا چیست؟
 • هزینه کلی تحصیل شما در کانادا چقدر می شود؟
 • آیا دارای اسپانسر (حامی مالی) هستید؟ کسب و کار و شغل وی چیست؟
 • آیا موفق به دریافت کمک هزینه و بورسیه تحصیلی در کانادا شده اید؟
 • برنامه های مالی شما برای ادامه تحصیل در کانادا چیست؟ چگونه می خواهید هزینه های تحصیلی و زندگی خود در این کشور را مدیریت کنید؟
 • آیا می توانید یک کپی از نامه تمکن مالی خود به من نشان دهید؟
 • آیا والدین قصد پوشش هزینه های تحصیل شما در کانادا را دارند؟
 • شغل پدر شما چیست؟ درآمد سالانه وی چقدر است؟ آیا مالیات بر درآمد پرداخت می‌کند؟

اکنون که با انواع سوالات مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا آشنا شده‌اید، موقع آن فرا رسیده که تا به توضیح چند نکته کاربردی در مورد مصاحبه بپردازیم:

تمام مدارک در دسترس باشد

یکی از مهمترین مواردی که باید برای ادامه تحصیل در کانادا و انجام مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا بخاطر بسپارید اینست که تمامی مدارک هویتی، مالی و تحصیلی خود را در دسترس خود داشته باشید. در واقع شما باید تمامی مدارک ارسال شده و الزامی ویزای تحصیلی نظیر نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه، نامه تمکن مالی را در زمان مصاحبه به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز به آنها رجوع کرده و یا آنها را به افسر ارائه دهید.

مهارت های زبانی خود را ارتقاء دهید

اگر زبان انگلیسی زبان مادری شما نیست، بهتر است از هر زمانی برای ارتقای مهارت های مختلف زبانی خود استفاده کنید. این موضوع موجب می شود تا به بهترین نحو با مصاحبه کننده ارتباط برقرار کرده و تعامل داشته باشید. در عین حال، هر چقدر مهارت های زبانی شما بالاتر باشد، با راحتی بیشتری در کشور کانادا زندگی و تحصیل خواهید کرد.

از این رو بهتر است در کنار کلاس‌های زبان از انواع متریال زبان انگلیسی از جمله روزنامه، مجله، رمان، مطالب وبلاگ، فیلم‌های انگلیسی، برنامه‌های تلویزیونی و یا موسیقی‌های انگلیسی زبان برای هر چه بیشتر شدن مهارت‌های خود استفاده کنید.

مثبت اندیش و دارای تمرکز باشید

باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید که حرکات بدن و رفتارهای مختلف شما بخش عمده‌ای از مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا را در بر می گیرد. از این رو باید دارای روحیه مثبت و آماده پاسخگویی باشید و از تمرکز بالایی در زمان انجام مصاحبه برخوردار باشید. به دقت به سوالات افسر گوش دهید و توجه کامل به مصاحبه کننده و یا مترجم داشته باشید. پیش از پاسخ به سوالات کمی فکر و تامل کنید و سعی کنید تا حد امکان پاسخ هایی دقیق و مرتبط با سوال ارائه دهید.

در مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا زمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و افسران مهاجرت کانادا تحت فشار زمانی برای انجام هر یک از مصاحبه ها هستند، از این رو سوالات و جواب ها باید به سرعت و به طور موثری رد و بدل شود. از این رو چند دقیقه اول مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا بسیار حیاتی و مهم است و تمام تلاش خود را بکنید تا برداشت اولیه و حس خوبی را از همان ابتدا به افسر پرونده القاء کنید.

موافقت با ویزای تحصیلی کانادا

از برنامه های تحصیلی و چشم اندازهای شغلی خود مطلع باشید

اگر هیچ اطلاعی در مورد برنامه های تحصیلی پیش روی خود در کانادا نداشته باشید، چگونه توقع دارید که ویزای تحصیلی برای شما صادر شود. بر همین اساس بهتر است دلیل اینکه چرا تصمیم گرفته اید تا به ادامه تحصیل در کانادا بپردازید را در ذهن‌تان آماده داشته باشید.

اینکه بتوانید افسر پرونده را با برنامه های تحصیلی خود توجیه کنید از اهمیت زیادی برخوردار است، شما باید این موضوع را به خوبی توضیح دهید که چگونه این رشته تحصیلی در کانادا به شغل آینده شما شکل و ظاهری حرفه ای می‌بخشد و موجب موفقیت شما در کشور مبدا می شود.

درباره خانواده و یا افراد وابسته به خود صحبت کنید

اگر یک متقاضی متاهل هستید و همسر و فرزند شما همراه تان نیست، باید حتما این موضوع را در زمان مصاحبه ابراز کنید. شما باید این موضوع را شفاف سازی کنید که چگونه در غیاب شما زندگی شان را مدیریت می‌کنند، خصوصاً اگر نان آور اصلی خانواده هستید.

اگر تحت هر شرایطی افسر پرونده اینطور حس کند که قرار است کمک مالی در هنگام تحصیل در کانادا برای اعضای خانواده خود بفرستید، احتمال ریجکت درخواست ویزای تحصیلی شما بالا خواهد رفت. همچنین اگر قرار است تا همسر و فرزندتان با استفاده از ویزای همراه به شما در کانادا بپیوندند، بهتر است به طور همزمان با درخواست ویزای تحصیلی شما، درخواست ویزای آنها نیز ارسال شود.

اشتغال یا تحصیل

در هنگام انجام مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا حتماً این موضوع را به اثبات برسانید که تنها برای تحصیل در کانادا قرار است به این کشور مهاجرت کنید و با فارغ التحصیلی در رشته مورد نظر خود قصد بازگشت به کشور مبدا را در اسرع وقت خواهید داشت.

البته کار دانشجویی و یا کار تمام وقت پس از فارغ التحصیلی در کانادا و یا درخواست برای اقامت دائم این کشور جزو مزایای تحصیل در کانادا محسوب می شود، اما به شما پیشنهاد می کنیم که تنها بر روی مقوله تحصیل در کانادا تمرکز داشته و در خلال مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا تنها بر روی مسائل مرتبط با این موضوع مانور دهید و قصد جدی خود را برای صرفاً تحصیل در کانادا و نه هیچ قصد دیگری به اثبات برسانید.

شما می‌توانید در صورت تمایل با رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی لتس گو یونی، از خدمات پذیرش تحصیلی رایگان ما برای تحصیل در کانادا استفاده کنید.