انتخاب بهترین دانشگاه های هلند برای تحصیل از میان گزینه های مختلف کار دشواری است چراکه هلند یکی از قدیمی ترین و برجسته ترین سیستم های دانشگاهی را دارد. قبل از آنکه در این مقاله به 10 مورد از بهترین دانشگاه های هلند را بررسی کنیم بهتر است نگاهی اجمالی سیستم دانشگاهی هلند بیندازیم، دانشگاه های هلند به دو نوع تقسیم می شوند: دانشگاه های تحقیقاتی و علوم کاربردی. مقاطع تحصیلی نیز از سال ۲۰۰۲ میلادی کارشناسی کارشناسی ارشد و دکترا تقسیم می شوند.

کارشناسی

کامل کردن و دریافت مدرک دوره کارشناسی در دانشگاه های تحقیقاتی سه سال زمان می برد اما طول دوره کارشناسی دانشگاه های علوم کاربردی چهار سال است.

کارشناسی ارشد

دوره ارشد دانشگاههای علوم تحقیقاتی به طور معمول یک تا دو سال به طول می‌انجامد. ارشد رشته های مهندسی ریاضی و علوم زیستی معمولاً دو سال کامل را شامل می شود البته رشته هایی مثل داروسازی به سه سال تحصیل نیاز دارند ، دوره ارشد دانشگاه های علوم کاربردی نیز یک تا دو سال طول می‌کشد.

دکترا

اخذ دکترای کشور هلند فقط از طریق دانشگاه های تحقیقاتی قابل دسترس است، بنابراین اگر مایل به اقدام برای دریافت دکترای هلند هستید بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید.

بهترین دانشگاه های هلند

حالا که با سیستم آموزشی هلند یکی از بهترین کشورهای اروپا برای تحصیل کمی آشنا شدید نوبت آن رسیده تا بهترین دانشگاههای هلند را به شما معرفی کنیم،ما در این لیست به ارایه ی توضیحاتی درباره ی ده دانشگاه برتر هلند میپردازیم.

دانشگاه آمستردام University of Amsterdam

اولین مورد در لیست بهترین دانشگاه های هلند یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های هلند است که در سال ۱۶۳۲ میلادی تأسیس شد و ۴ پردیس دانشگاهی در هلند دارد. در سال اخیر بیش از ۳۰ هزار دانشجو از دانشگاه آمستردام فارغ التحصیل شدند.

دانشگاه هفت بخش آموزشی دارد که شامل دندانپزشکی، اقتصاد و بازرگانی، علوم انسانی، حقوق، پزشکی، علوم زیستی و علوم اجتماعی و رفتاری می شود. زبان اصلی تدریس مقطع کارشناسی هلندی است اما‍ بعضی دروس به انگلیسی تدریس شده و زبان تدریس مقطع ارشد نیز انگلیسی است.

university of amsterdam netherlands

تقریباً یک چهارم تحقیقات دانشگاه آمستردام در حوزه ی ایمنی بدن، اقتصاد رفتاری و قوانین اروپا انجام می شود. دانشگاه آمستردام مدیریت دو موسسه ی دیگر را نیز بر عهده دارد که یکی از آن ها در آتن یونان و دیگری در سنت پترزبورگ روسیه واقع شده است و از دانشجویانی که در حوزه ی تحقیقات در خارج از کشور  فعالیت می کنند حمایت می کند.

دانشگاه اوترخت Utrecht University

این دانشگاه تحقیقاتی یکی از قدیمی ترین دانشگاه های هلند محسوب می شود که ۳۸۵ سال پیش یعنی در سال ۱۶۳۶ میلادی افتتاح شد. در سال ۲۰۱۸ دانشجویان دکترای این مجموعه قادر به اخد ۵۲۵ مدرک شدند و ۶۹۴۸ مقاله ی علمی از اوترخت چاپ و منتشر شد، این تنها بخشی از افتخارت این مجموعه و دلیل قرار گرفتنش در لیست بهترین دانشگاه های هلند است.

هفت بخش اصلی اوترخت از زمین شناسی، علوم انسانی، حقوق، اقتصاد، علوم پزشکی، علوم پایه، علوم اجتماعی و دامپزشکی می شود، دو دانشکده ی دیگر نیز در اوترخت وجود دارد که تدریس علوم مقدماتی (هنر آزاد Liberal Arts) را در راستای کار خود برای مقطع کارشناسی قرار داده اند.

در مجموع ۴۵ رشته در کارشناسی و ۱۳۰ رشته ی تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می شوند که بیش از ۸۰ رشته ی ارشد به زبان انگلیسی است.

دانشگاه اراسموس روتردادم Erasmus University Rotterdam

مرکز علمی اراسموس روتردام در سال ۱۹۱۳ بنا نهاده شد اما تا سال ۱۹۷۳ به شکل کنونی در نیامد چرا که بعد از آن سال با دانشکده ی پزشکی روتردام و مدرسه ی اقتصاد هلند ادغام شد و حالا یکی از بهترین دانشگاه های هلند به حساب می آید.

erasmus university rotterdam netherlands

از هفت بخش اصلی اموزشی تشکیل شده است: اقتصاد، حقوق، علوم اجتماعی ، پزشکی، فلسفه، تاریخ، فرهنگ و ارتباطات و در آخر مدیریت. بعضی از دروس کارشناسی ارشد مانند مدیریت ارشد کسب و کار به زبان انگلیسی نیز قابل دسترسی است.فعالیت درسی و پژوهشی این مجموعه بیشتر بر بخش سلامت، اقتصاد، حکومت و فرهنگ تمرکز دارد.

دانشگاه وریج آمستردام VU University Amsterdam

دانشگاه وریج به معنی دانشگاه آزاد و مستقل همانطور که از نامش بر می آید، مرکزی مستقل از دولت و کلیسای هلند است و در سال اخیر ۲۳۰۰۰ دانشجو از وریج فارغ التحصیل شده اند.دانشکده های اصلی وریج شامل دندان پزشکی،‌اقتصادو مدیزیت، علوم زیستی و زمین شناسی، علوم رفتاری، انسانی، حقوق، پزشکی، علوم پایه، الهیات، علوم اجتماعی می شود.

اگرچه بیشتر دروس کارشناسی به زبان هلندی هستند اما دانشگاه برای رشته هایی مثل مدیریت، علوم کامپیوتر و روانشناسی آموزش به زبان انگلیسی را نیز در نظر گرفته است.
یکی از مواردی که این دانشگاه را به یکی از بهترین دانشگاه های هلند تبدیل کرده است فعالیت های بی شمار این مجموعه در زمینه های اجتماعی، سلامت و علوم طبیعی است.

دانشگاه و پژوهشگاه واخنینگن Wageningen University and Research Center

در سال ۱۹۱۸ میلادی و به منظور پرورش علومی در زمینه ی کشاورزی، صنایع غذایی، منابع طبیعی و علوم پایه تاسیس شده است است و یکی از بهترین دانشگاه های هلند در حوزه ی فعالیتش است و اهداف خود را در راستای تعریف دو قطب مهم کشاورزی یعنی غذا و محیط زیست قرار داده است.این عملکرد قوی باعث شده تا دانشجویانی که از واخنینگن فارغ التحصیل می شوند زیربنای گسترده ای در تخصص های مربوط به صنایع غذایی، مدیریت منابع طبیعی و کشاورزی فراهم آورند.

از مباحثی که به تازکگی در تحقیقات واخنینگن مورد توجه قرار گرفته است می توان به کیفبت غذا، جنبه های توریستی استفاده از محیط زیست و امنیت غذا اشاره کرد. لازم به ذکر است تمامی دروس این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شوند و در مقطع کارشناسی نیز لیسانس رشته های علوم همگی به انگلیسی و دیگر رشته ها به هر دو زبان هلندی و انگلیسی هستند.

دانشگاه لیدن Leiden University

قدیمی ترین دانشگاه هلند است که در سال ۱۵۷۵ میلادی به دست شاهزاده اورنژ و پایه گذار پادشاهی هم اکنون هلند تاسیس شد. هنوز که بیش از ۴۰۰ سال از ساخت این مجموعه می گذرد خانواده ی سلطنتی ارتباط نزدیکی با دانشگاه دارند تا جایی که ملکه ی پیشین و ملکه ی کنونی این کشور از همین دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

لیدن به گذشته ی تاریخی درخشانش در زمینه ی علوم اجتماعی مشهور است و از همان ابتدای تاسیس نابغی چون اسپینوزا و رنه درکارت در اینجا یعنی یکی از بهترین دانشگاه های هلند به کسب علم پرداخته اند.

دانشگاه لیدن هفت دانشکده، بیش از ۵۰ دپارتمان و ۴۰ موسسه ی پژوهشی ملی و بین المللی را در خود جای داده است. دانشکده های لیدن شامل باستان شناسی، انسانی، حقوق، پزشکی، علوم پایه، علوم اجتماعی و رفتاری، سازماندهی و امور جهانی می شود. زبان اصلی تدریس کارشناسی ارشد لیدن انگلیسی است و مانند دیگر دانشگاه های این لیست گذارندن دوره ی کارشناسی در بیشتر رشته ها به زبان هلندی است.

دانشگاه خرونینگن University of Groningen

دانشگاهی دولتی و تحقیقاتی است که در شهر خرونینگن هلند واقع شده و سال ۱۶۱۴ تاسیس شده است و در سال ۲۰۱۴ این دانشگاه جشن ۴۰۰ ساله شدن خود را برگزار کرد. دانشکده های مختلف این مجموعه گرایش های کلی مدیریت و اقتصاد، علوم اجتماعی و رفتاری، الهیات، هنر، علوم پزشکی، حقوق، فلسفه، علوم طبیعی و ریاضیات را در خود جای داده است.

در مجموع در خرونینگن ۴۵ برنامه ی آموزشی دوره کارشناسی و بیش از ۱۰۰ دوره ی ارشد و دکترا برگزار می کند و بعضی از این دوره ها در کارشناسی و بیشتر دوره های بالاتر به زبان انگلیسی است. حوزه های موضوعی این مرکز به طور کلی روی سه بخش اصلی انرژی، سلامت و ثبات جامعه تمرکز دارد.

دانشگاه رادبود Radboud University Nijmegen

توجه اصلی این دانشگاه به بخش تحقیقات و پژوهش در حوزه های مختلف است و ۷ دانشکده و ۱۹۹۰۰ دانشجو دارد. دانشگاه نامش را از  سنت رادبورد اسقفی که به خردمندی و کمک به فقیران مشهور بود گرفته است.
رادبورد هفت دانشکده و برنامه های آموزشی در گرایش های علوم اجتماعی، طبیعی، فلسفه، الهیات، حقوق، مدیریت و علوم انسانی را داراست.

دانشگاه فنی دلفت Delft University of Technology 

دلفت با شعار آینده را به چالش بگیر در سال ۱۸۴۲ میلادی بنیان گذاری شد و قدیمی ترین، بزرگترین و بهترین دانشگاه فناوری هلند محسوب می شود و از هشت دانشکده و بیش از ۲۶۰۰۰ دانشجو و ۶۰۰۰ پرسنل(در بخش های تدریس، پژوهش، خدمات و مدیریت) تشکیل شده است.

delft university of technology netherlands

هنگامی که سال ۱۸۶۴ آکادمی سلطنتی دلفت به دستور  سلطنتی منحل شد جا برای گسترش و پیشرفت این مجموعه بیش از قبل شد و رشته های متنوع مهندسی ارایه کرد که در دوره ی انقلاب صنعتی قرن نوزدهم بسیار ضروری بود و مورد استقبال قرار گرفت.

همه ی گرایشات کارشناسی (به جز مهندسی هوافضا، برنامه های علوم کاربردی زمین شناسی، نانوبیولوژی و علوم کامپیوتر که انگلیسی هستند) به زبان هلندی تدریس می شوند و مهندسی برق به صورت ترکیبی هردو زبان آموزش داده می شود.

دانشگاه ماستریخت Maastricht University

این دانشگاه دولتی تحقیقات که نسبت به دیگر دانشگاه های این لیست جوان تر است سال ۱۹۷۶ تاسیس شد و در سال ۲۰۲۰ حدود ۲۱۰۰۰ دانشجو از اینجا فارغ التحصیل شدند که ۵۵ درصد آنها خارجی بوند. تقریبا نیمی از برنامه های درسی کارشناسی ماستریخت به انگلیسی تدریس می شود و بیشتر دروس ارشد و دکترا نیز به همین زبان است.

تحقیق در دانشگاه ماستریخت از سه موضوع اصلی ریشه می گیرد: کیفیت زندگی، یادگیری و خلاقیت و اروپا و جهان که دانشجویان در عرصه های مختلف با الهام گرفتن از این موضوعات تحقیقات خود را گسترش می دهند.

اکنون که با محیط آموزشی و بهترین دانشگاه های هلند آشنا شدید خوب است بدانید که کیفیت بالا و کارآمدی این سیستم، شهریه های به نسبت پایین و تدریس به زبان انگلیسی در بسیاری از رشته ها باعث آن شده که دانشگاه های هلند یکی از محبوب ترین مقاصد دانشجویان خارجی باشد. تحصیل در هلند یک رویا نیست و شما نیز میتوانید از مشاوره ی لتسگویونی در این مبحث برخوردار شوید و یکی از دانشجویان دانشگاه های این لیست باشید.