دانشگاه آکسفورد، قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی زبان در جهان است. در واقع، تاریخ تاسیس آن نامعلوم است، اما به نظر می‌رسد تدریس در آن از قرن یازدهم آغاز شده است. هر سال، این مرکز دانشجویان درخشان سراسر جهان را به پذیرش تحصیلی در آن دعوت می‌کند. به دلیل شهرت بین‌المللی برجسته آن، Oxford رویای بسیاری از علاقه مندان به کسب علم است. 

به دلیل برتری Oxford، نرخ پذیرش آن تنها در حدود ۱۷.۵ درصد می‌باشد که این نرخ برای دانشجویان بین‌المللی حتی کمتر نیز هست و تخمین زده می‌شود حدود ۹٪ باشد. بیش از یک پنجم از داوطلبانی که هر سال برای ورود به Oxford درخواست می‌دهند، رد می‌شوند. شما نیز می‌توانید با رزرو وقت مشاوره مهاجرتی خود، از میزان شانس‌تان برای حضور در آکسفورد مطلع شوید. 

آمارها همچنین نشان می‌دهند که ۴۵٪ از دانشجویان آن از بیش از ۱۶۰ کشور مختلف هستند! بنابراین، فرایند پذیرش بسیار رقابتی است و نیاز به آمادگی و برنامه‌ریزی دقیق دارد. تیم لتس گو یونی تجربه گرفتن پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از بهترین دانشگاه‌های جهان را دارد و می‌تواند در این مسیر راهنما باشد. 

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد همیشه یکی از بهترین‌های جهان بوده است. شواهد تاریخی نشان می‌دهد که مدارسی از قرن ۱۲ در آکسفورد وجود داشته‌اند و تأسیس چنین دانشگاهی در پایان آن قرن ممکن است نتیجه ممنوعیت ورود دانشجویان انگلیسی به دانشگاه پاریس در سال ۱۱۶۷ باشد. این مرکز بر اساس دانشگاه پاریس الگو برداری شده بود و در ابتدا دانشکده‌هایی در حوزه‌های الهیات، حقوق، پزشکی و هنرهای آزاد داشت.

در قرن ۱۳، دانشگاه رشد قابل توجهی کرد؛ به‌ویژه در حوزه الهیات با برپایی اردوهای مذهبی برای دومینیکان‌ها و فرانسیسکان‌ها. در سال‌های اولیه خود، Oxford ساختمان‌های اختصاصی نداشت و سخنرانی‌ها در سالن‌ها یا کلیساهای اجاره شده برگزار می‌شد. 

هدف اصلی کالج‌ها در آکسفورد ارائه محل اقامت برای دانشجویانی با وضعیت مالی ضعیف بود که در حال تحصیل مقاطع بالاتر بودند. کالج‌های اولیه، کالج دانشگاهی (تأسیس‌شده در سال ۱۲۴۹)، کالج بالیول (تأسیس در حدود ۱۲۶۳) و کالج مرتون (تأسیس‌شده در سال ۱۲۶۴) بودند. 

در قرن ۱۹، دانشگاه آکسفورد انگلستان کاملا گسترش یافت و تعداد دانشجویان و اعضای هیئت علمی آن افزایش یافت. کالج لیدی مارگارت هال، اولین کالج زنان در آکسفورد، در سال ۱۸۷۸ تأسیس شد و زنان در سال ۱۹۲۰ اجازه عضویت کامل در آن را به‌دست آوردند. برنامه تحصیلی آکسفورد انگلستان با تاکید بیشتر بر علوم و افزودن رشته‌های جدیدی مانند زبان‌های مدرن و علوم اقتصاد در قرن ۲۰ مدرنیزه شد. در این دوره، تحصیلات تکمیلی نیز رشد قابل توجهی کرد. 

هر کالج دارای شخصیت و سنت‌های منحصر به فرد خود است و برای خودش قدمت تاریخی دارد. کالج‌ها خودمختار هستند و دانشجویان مستقیماً درخواست خود را به کالج موردنظر می‌فرستند. Oxford بهترین دانشگاه جهان در رشته پزشکی است.

دانشگاه آکسفورد کجاست

دانشگاه آکسفورد کجاست؟ این دانشگاه یک موسسه آموزش عالی مستقل انگلیسی است که در شهر آکسفورد و در منطقه آکسفوردشایر انگلستان قرار دارد. دانشگاه در طول رودخانه تایمز قرار دارد و تقریباً ۵۰ مایل (۸۰ کیلومتر) شمال-شمال‌غرب لندن واقع شده است. تاریخ تاسیس حدودی این دانشگاه ۱۰۹۶ در نظر گرفته می‌شود.

این مجموعه دارای یک مجموعه مرکزی نمی‌باشد و ساختمان‌ها و امکانات آن در سراسر مرکز شهر قدیمی آن پراکنده هستند. آکسفورد شهری پویا و بین‌المللی است که دارای ساختمان‌های تاریخی و نمادینی مانند کتابخانه بادلین، موزه آشمولین، تئاتر شلدونیان، کلیسا و خود کالج‌ها است. 

آکسفورد دارای صحنه موسیقی پر رونقی است که با کلوپ‌ها و جوامعی در سبک‌های مختلف از جاز تا کلاسیک و موسیقی محلی در خدمت است. این شهر دانشگاهی همچنین شهرت بسیاری در زمینه ورزشی دارد و قایق‌رانان برترش در مسابقه معروف قایقرانی با کمبریج در رودخانه تایمز هر سال شرکت می‌کنند. 

رشته‌ های دانشگاه آکسفورد

رشته‌ های دانشگاه آکسفورد انگلستان شامل بیش از ۳۵۰ دوره کارشناسی ارشد در بیش از ۷۰ دپارتمان می‌باشد. همچنین، ۴۸ رشته تحصیلی کارشناسی در زمینه‌های مختلف، از علوم سنتی تا علوم انسانی، حقوق، زبان‌ها و هنرهای زیبا، موجود است. رشته‌های تحصیلی ترکیبی مانند فلسفه و علوم دینی و همچنین باستان‌شناسی و انسان‌شناسی نیز برای تحصیلات کارشناسی موجود است. 

این دوره‌های ترکیبی به دانشجویان امکان می‌دهد رشته‌های مختلف را بررسی و ارتباطات بین آن‌ها را کشف کنند که اغلب منجر به ایجاد تفکرهای خاصی می‌شود که از طریق تحصیل تک رشته‌ای قابل دستیابی نیست. معمولاً دوره‌های کارشناسی سه‌ساله اخذ می‌شوند.

در آکسفورد، تحصیلات کارشناسی بر اساس کلاس‌های هفتگی، همراه با سخنرانی‌ها و کار آزمایشگاهی در دانشکده‌ها و دپارتمان‌های دانشگاه انجام می‌شود. در برخی از دوره‌ها، به ویژه دوره‌های چهار ساله، دانشجویان فرصتی برای انجام تحقیقات خود و همکاری با سایر پژوهشگران دانشگاه را پیدا می‌کنند. این مجموعه تمام رشته های پولساز در انگلیس را ارائه می‌دهد.

از جمله رشته‌های محبوب در این دانشگاه می‌توان از بیوشیمی، علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، پزشکی، اقتصاد، ام‌بی‌اِی و بسیاری دیگر نام برد. Oxford شامل چهار بخش تحصیلی است که هر کدام شامل دپارتمان‌ها، دانشکده‌ها یا مراکز دیگری می‌شوند. علاوه بر این، یک دپارتمان آموزش پیوسته وجود دارد که دوره‌هایی در زمینه‌های مختلف را ارائه می‌دهد. این چهار بخش تحصیلی عبارتند از: 

 • بخش علوم انسانی
 • بخش ریاضیات، علوم فیزیکی و زندگی (MPLS) 
 • بخش علوم پزشکی
 • بخش علوم اجتماعی

شرایط ورود به دانشگاه آکسفورد

شرایط ورود به دانشگاه آکسفورد به دلیل رتبه بالا آن سخت می‌‌باشد. گرفتن پذیرش تحصیلی و تحصیل در انگلستان چندان پیچیده نیست اما این دانشگاه تفاوت دارد. دانشگاه Oxford انگلستان در حال حاضر در رده سوم رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط QS در سال ۲۰۲۴ قرار دارد. برای ورود به این دانشگاه، تحقیق در مورد فرآیند پذیرش آن بسیار مهم است؛ زیرا برخی دوره‌های آن نیازمند گذراندن آزمون‌های ورودی خاصی هستند.

این آزمون‌ها نقش مهمی در تعیین اینکه کدام متقاضیان بهترین گزینه برای موسسه هستند، ایفا می‌کنند. برای جذابیت بخشیدن به برنامه پذیرش تحصیلی خود، فرد باید ثبت‌نام کرده و آزمون‌های ورودی مورد نیاز برای دوره انتخابی‌اش را بدهد. آزمون‌های ورودی Oxford انگلستان توسط مقامات CAAT کمبریج برگزار می‌شوند. وبسایت رسمی آن اطلاعات دقیقی درباره تکمیل فرایند ارائه می‌دهد. برخی از آزمون‌های ورودی برای دوره‌های ارائه شده عبارتند از: 

 • آزمون ملی ورود به رشته حقوق (LNAT) 
 • آزمون نگرش تاریخی (HAT) 
 • آزمون ورودی ادبیات انگلیسی (ELAT) 
 • آزمون ورودی کلاسیک (CAT) 
 • آزمون ورودی ریاضیات (MAT) 
 • آزمون زبان‌های مدرن (MLAT) 
 • آزمون فلسفه (فقط برای رشته‌های فلسفه و علوم دینی) 

در دوره تحصیلی ۲۰۲۲، میانگین معدل دانشجویان در سطح کارشناسی ۳.۷۷ بود. بنابراین، هدفگذاری برای معدلی در محدوده مشابه، شانس ورود به آکسفورد را افزایش خواهد داد. دانشگاه Oxford انگلستان رقابتی دوستانه با دانشگاه کمبریج برای دریافت عنوان بهترین دانشگاه در انگلستان دارد و همیشه در میان سه دانشگاه برتر جهان رتبه‌بندی می‌شود. 

فرآیند ارسال درخواست پذیرش تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی ساختار مشابهی با دیگر دانشگاه‌ها را دنبال می‌کند. با این حال، در برخی موارد خاص الزامات اضافی نیز وجود دارند. برای دوره‌های کارشناسی، مهلت ارسال از طریق پورتال UCAS در تاریخ ۱۶ اکتبر سال جاری است. مهلت‌های دوره‌های کارشناسی ارشد ممکن است متفاوت باشند. الزامات پذیرش در سطح کارشناسی شامل موارد زیر می‌شود: 

 • ترجمه رسمی مدرک تحصیلی دوره دوازدهم
 • معدل ۸۰٪
 • یک توصیه‌نامه
 • بیانیه شخصی UCAS
 • نمره آیلتس ۷.۰ با حداقل نمره ۶.۵ در هر بخش
 • کپی پاسپورت

الزامات تحصیلات ارشد و دکتری: 

 • مدارک تحصیلی رسمی از موسسات قبلی
 • معدل ۹۰-۹۳٪
 • نمره آیلتس ۷.۰ با حداقل نمره ۶.۵ در هر بخش
 • انگیزه نامه و پیشنهاد پژوهشی
 • کار نوشتاری
 • مدرک GRE
 • نمونه کارها
 • سه توصیه نامه
 • کپی پاسپورت
 • رزومه

برای دوره‌های کارشناسی، متقاضیانی که در رقابت برای ورود به مرحله نهایی راه یافته اند، در تاریخ ۹ ژانویه سال جاری خواهند فهمید که آیا درخواستشان پذیرفته شده است یا خیر. نتایج از طریق سامانه UCAS Track در صبح روز مذکور در دسترس قرار خواهد گرفت. سپس کالج مورد نظر با آن‌ها تماس خواهد گرفت. برای دوره‌های ارشد و دکتری، ممکن است مصاحبه‌ای نیز صورت بگیرد. 

حدود ۸ تا ۱۰ هفته پس از مهلت ثبت نام، افراد معمولاً ایمیلی از دانشکده تحصیلی خود دریافت می‌کنند که در آن مطلع می‌شوند که آیا درخواستشان موفق بوده است یا خیر. بر اساس تغییر قوانین در تاریخ ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۳، اعضای خانواده دانشجویانی که در سال تحصیلی ۲۰۲۴-۲۵ تحصیل می‌کنند، تنها می‌توانند به دانشجویانی که در دوره دکتری (DPhil) یا دوره کارشناسی ارشد پژوهشی شرکت کرده اند، ملحق شوند. 

هزینه تحصیل در دانشگاه آکسفورد

هزینه تحصیل در دانشگاه آکسفورد انگلستان برای دانشجویان خارجی بیشتر از دانشجویان بومی است. هزینه‌ها و شهریه‌ها به طور معمول سالانه افزایش می‌یابند. در واقع دو نوع هزینه است که فرد باید در نظر داشته باشد: شهریه دوره و هزینه‌های زندگی. شهریه دوره شامل هزینه‌هایی می‌شود که برای تدریس و امکانات تحصیلی پرداخت می‌شود و برای هر رشته متفاوت است. 

شهریه سالانه قابل پرداخت توسط دانشجو برای سال ۲۰۲۴/۲۵ بین حدود ۳۳ هزار تا ۴۸ هزار پوند متغیر است. هزینه‌های پزشکی بالینی برای دانشجویان خارجی بالاتر خواهد بود. به غیر از شهریه، هزینه‌های مربوط به درخواست پذیرش تحصیلی نیز در میان است. 

هزینه درخواست به Oxford برای هر دوره ۷۵ پوند است؛ بدون توجه به رشته یا سطح تحصیلی. این هزینه قابل استرداد نمی‌باشد و فرایند درخواست را در تمامی سیستم‌های مربوطه و ارائه برنامه‌های دسترسی فارغ‌التحصیلی پشتیبانی می‌کند. 

اگرچه شهریه ممکن است بالا به نظر برسد، اما در Oxford معلمان برجسته جهانی و منابع پیشرفته وجود دارد. اگر فرد دانشجوی «داخلی» نباشد، به عنوان دانشجوی «خارجی» شناخته می‌شود و شامل وام شهریه از دولت انگلستان نمی‌شود. کمک هزینه دوره‌های کارشناسی رقابتی است و به عنوان مثال، برای سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۳، بیش از ۴۸٪ از دانشجویان جدید کارشناسی از دانشگاه یا منابع دیگر حمایت مالی کامل یا جزئی دریافت کردند. 

دریافت پذیرش تحصیلی در آکسفورد به معنی این نیست که دانشگاه فاند یا کمک هزینه هم می‌دهد. با این حال، گزینه‌های زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. برای سال تحصیلی ۲۰۲۴-۲۵، انتظار می‌رود دانشگاه بیش از ۱۰۰۰ بورسیه کامل یا جزئی برای دانشجویان جدید ارائه دهد. 

معیارهای انتخاب برای بورس‌های مختلف متفاوت است. برخی بورس‌ها برای اکثر دانشجویان جدید کارشناسی قابل دسترسی هستند، در حالی که برخی دیگر به مواردی خاص بستگی دارند؛ مانند رشته تحصیلی یا کشور محل سکونت فرد. 

خوابگاه دانشگاه آکسفورد

خوابگاه دانشگاه آکسفورد همیشه تقاضای بالایی برای اقامت دارد. پیدا کردن محل اقامتی مناسب برای زندگی می‌تواند پروسه‌ای سخت باشد. تیم لتس گو یونی خدمات زیادی ارائه می‌دهد که بین آن‌ها پیدا کردن خوابگاه و محل اقامت نیز مشاهده می‌شود. 

در راستای راحتی دانشجویان، Oxford گزینه‌های متنوعی با قیمت‌های مختلف ارائه می‌دهد. حداقل قیمت خوابگاه حدود ۷۴۵ پوند در ماه تعیین شده است و برای کسانی که ترجیح می‌دهند خوابگاه مجهزتری بگیرند، هزینه حدود ۹۲۵ پوند در ماه تعیین شده است. دانشجویان مسئول پرداخت هزینه محل اقامت و غذا هستند، اگرچه این هزینه‌ها می‌توانند شامل کمک هزینه شوند. هزینه‌های خوابگاه در دانشکده‌های مختلف متفاوت است و ممکن است سالانه افزایش یابند. 

به تمام دانشجویان سال اول کارشناسی ارشد، یا در محل اصلی خود دانشکده یا در ساختمانی نزدیک خوابگاه داده می‌شود. برای کسانی که تصمیم می‌گیرند خارج از خوابگاه دانشکده زندگی کنند، آکسفورد انواع زیادی از خانه‌ها و آپارتمان‌های اجاره‌ای موجود دارد. با این حال، زندگی خارج از خوابگاه معمولاً گرانتر است، زیرا اجاره خانه‌ها معمولا یک‌ساله هستند. 

ظرفیت خوابگاه دانشکده‌ها متفاوت است و برخی از دانشکده‌ها می‌توانند تمام دانشجویان را اسکان دهند، در حالی که برخی دیگر تنها بخشی از آن‌ها را می‌توانند اسکان دهند. در مواردی که دانشکده فرد قادر به ارائه خوابگاه نباشد، دانشگاه گزینه‌های مختلفی برایش در نظر میگیرد.