دانشگاه مونترال کانادا یکی از برترین دانشگا‌ه‌های حال حاضر در کانادا و البته در جهان است. این دانشگاه به خاطر حجم بالای تحقیقاتی که در طول سال انجام می‌دهد مورد توجه اکثریت محققان و پژوهش‌‌گران است. تدریس در این دانشگاه به زبان فرانسه است، اما برای تسهیل در روند آموزش برای دانش‌آموختگانی که به زبان فرانسه مسلط نیستند در رشته‌های منتخب نیز به دو زبان کلاس‌های آموزشی برگزار می‌کند.

دانشکده‌ها و ده‌ها رشته زیرمجموعه آن‌ها باعث شده است تا این دانشگاه جزو بالاترین رده‌های تحصیلی در کانادا قرار بگیرد. این دانشگاه سالیانه میزبان حدود 10.000 دانشجوی خارجی از سرتاسر دنیاست. در آماری دیگر می‌توان به نکاتی همچون 2.300 استاد و محقق، 2.600 سخنران و مدرس حرفه‌ای، 13 دانشکده و مدرسه، 2 مدرسه وابسته، 27 موسسه بهداشت و درمان وابسته و حدود 500 شریک بین‌المللی اشاره کرد. همچنین دانشگاه مونترال دارای بیش از 400 واحد تحقیق و در نهایت بیش از 500 میلیون دلار درآمد تحقیقاتی است.

این دانشگاه با بیش از چهارصد هزار فارغ‌التحصیل در سرتاسر دنیا دارای آرشیو سه میلیون جلدی کتاب در کتابخانه خود است. در امور ورزشی این دانشگاه موفق شده است تا به امروز بیش از 500 قهرمان ورزشی را به دنیای ورزش معرفی کند. در حال حاضر این دانشگاه دارای حدود 67.000 دانشجو از سرتاسر دنیاست.