دانشگاه مونترال کانادا Université de Montréal (به اختصار UdeM) یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه های کانادا محسوب می‌شود که در استان کبک قرار گرفته است. بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی که به زبان فرانسوی علاقه و تسلط دارند، دانشگاه مونترال را برای تحصیل در کانادا برمی‌گزینند. نحوه دریافت پذیرش تحصیلی و ورود به این موسسه آموزشی معتبر را در این برگ از معرفی دانشگاه های کانادا از سایت لتس گو یونی شرح خواهیم داد.

دانشگاه مونترال کانادا

دانشگاه UdeM در مرکز شهر مونترال دومین شهر مهم استان کبک واقع شده است. پردیس اصلی دانشگاه مونترال کانادا در دامنه‌های شمالی رشته‌کوه رویال در منطقه اوترومون و کوت دُنِژ واقع شده است. 

این موسسه آموزشی در سال 1878 به عنوان شعبه‌ای از دانشگاه لاوال شروع به کار کرد و پس از صدور منشور پاپ در سال 1919 و منشور استانی در سال 1920 به یک نهاد مستقل تبدیل شد. در سال 1942 Université de Montréal از محله قدیمی به محل فعلی خود در Mount Royal منتقل شد.

با تصویب منشور استانی دیگر نیز دانشگاه مونترال کانادا در 1967 به‌عنوان نهادی سکولار معرفی شد. به مرور زمان و با گسترش فضای آموزشی در سطح شهر این دانشگاه شعبه‌های دیگری نیز برای پاسخگویی به نیاز متقاضیان مهاجرت تحصیلی در استان کبک دایر کرده است.

یکی از جاذبه‌های این شهر متعلق به دانشگاه UdeM است که به برج راجر گادری (نام رئیس سابق دانشگاه) مشهور شده است. این سازه تا سال 2003 مرکز مدیریت دانشگاه بود؛ تمام فضای پردیس اصلی دانشگاه را می‌توان از بالای این برج تحت نظر گرفت. 

رنکینگ دانشگاه مونترال کانادا

با نگاهی گذرا به آمار و رتبه‌های ملی و جهانی می‌توان دریافت که هر سال نام دانشگاه UdeM در میان دانشگاه‌های برتر کانادا دیده می‌شود. بر اساس آخرین آماری که موسسه QS در سال 2023 اعلام کرده است، نام این مجموعه در جایگاه 116 جهانی و جایگاه 14 ملی کانادا خوش می‌درخشد.

موسسه آماری تایمز نیز در ابتدای سال 2023 جایگاه 111 جهانی را برای این مجموعه مناسب دیده است.

پردیس‌های دانشگاه مونترال کانادا 

این دانشگاه خوش‌نام در چهار پردیس منطقه‌ای میزبان متقاضیان مهاجرت تحصیلی می‌شود که هر یک میزبان دانشکده‌ها و دپارتمان‌های UdeM شده است. افزون بر این چهار پردیس، موسسات علمی متمرکز متعددی نیز تحت دانشگاه مونترال مدیریت می‌شوند.

پردیس مونترال

پردیس اصلی دانشگاه مونترال کانادا در دامنه‌های خوش آب‌وهوای مونت رویال واقع شده و میزبان برنامه‌های اصلی شده است. تنوع زیستی این منطقه فضای مناسبی را برای ارائه برنامه‌های تحصیلی و پروژه‌های تحقیقاتی با موضوعیت محیط‌زیست مهیا کرده است.

پردیس مونت رویال UdeM در نزدیکی سه ایستگاه مترو ادوارد مونتوتیت، دانشگاه مونترال و کوت دُنژ واقع شده و دسترسی به تمام نقاط شهر را برای متقاضیان تحصیل در کانادا آسان کرده است.

پردیس لاوال

این شعبه از دانشگاه مونترال کانادا در سال 2011 دایر شده و با ارائه برنامه‌های تحصیلی مختلف میزبان متقاضیان تحصیل در کانادا می‌شود. در پردیس لاوال سالانه بیش از 5 هزار دانشجو موفق به دریافت پذیرش تحصیلی می‌شوند که از 22 اتاق تخصصی، شش آمفی‌تئاتر، اتاق‌های کار تیمی، سالن‌های غذایی، اقامتگاه دانشجویی و ... بهره‌مند خواهد شد. 

پردیس لاوال درنزدیکی ایستگاه متروی مونت‌مرنسی در منطقه سیتی دوسواق شهر لاوال واقع شده و برنامه‌های متنوع تحصیلی آن به رشته‌هایی نظیر پرستاری، روانشناسی، مددکاری اجتماعی، آموزش پیش‌دبستانی و ابتدایی می‌پردازد.

پردیس سنت هیاسینت

دانشکده دامپزشکی و کلینیک‌های آموزشی دانشگاه مونترال در پردیس سنت هیاسینت واقع شده و چندین برنامه تحصیلی در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی برگزار می‌کند. بیش از نهصد برنامه تحصیلی در مقاطع مختلف دانشکده دامپزشکی این شعبه از دانشگاه UdeM تدریس می‌شود.

پردیس موریس

اولین پردیس غیر متمرکز دانشگاه های کانادا در پردیس موریس دانشگاه مونترال کانادا رقم خورد و به متقاضیان مهاجرت تحصیلی این فرصت را داده تا تمام دوره‌های آموزش پزشکی از ابتدا تا پایان دریافت تخصص را در این پردیس بگذرانند. 

پردیس میل

جدیدترین پردیس دانشگاه مونترال که در سال 2019 در منطقه اوترامون شهر مونترال افتتاح شده است، به فعالیت‌های تحقیقاتی و آموزشی در زمینه‌های مختلف علمی از جمله شیمی، فیزیک، علوم زیست‌شناسی و جغرافیا می‌پردازد.

ساخت و طراحی این شعبه از دانشگاه UdeM در سال 2016 در دستور کار قرار گرفت و آخرین سازه آن که مجتمع علوم دانشگاه مونترال کانادا است، در سال 2019 به بهره‌برداری رسید. دسترسی به پردیس میل از طریق ایستگاه متروی اونترامون و آکادی آسان شده است.

خوابگاه دانشگاه مونترال

در اغلب پردیس‌های UdeM مجتمع‌های اقامتی متنوعی برای دانشجویان غیربومی شهر مونترال تدارک دیده شده که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین آن در پردیس اصلی واقع شده است. البته در پردیس لاوال UdeM نیز تجهیزات درخوری در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا باید در هنگام ثبت درخواست پذیرش تحصیلی جهت رزرو خوابگاه اقدام کنند و فرم‌ها و هزینه‌های مربوط را پرداخت کنند.

البته متقاضیان تحصیل در دانشگاه های کانادا می‌توانند از اقامتگاه‌های مخصوص دانشجویان بین‌المللی (خارج از پردیس دانشگاهی) بهره‌مند شوند. شهر مونترال به عنوان دومین شهر مهم استان کبک اقامتگاه‌ها و خوابگاه‌های متنوعی برای ارائه به متقاضیان مهاجرت تحصیلی دارد و به همه نیاز‌های دانشجویان پاسخ می‌دهد. 

امکانات دانشگاه مونترال کانادا

هر ساله بودجه زیادی به پروژه‌های تحقیقاتی این موسسه آموزشی (بیش از 500 میلیون دلار) اختصاص پیدا می‌کند. آزمایشگاه‌های تحقیقاتی UdeM یکی از سه قطب تحقیقاتی کانادا برشمرده می‌شود که به دستاوردهای علمی و پژوهشی بسیاری منتج شده‌اند.

با توجه به آمار جذب سالانه دانشجویان بین‌المللی به این دانشگاه، به صراحت می‌توان گفت از هر چهار دانشجو یک دانشجو از کشورهای دیگر جهان موفق به دریافت پذیرش تحصیلی UdeM شده است. از این رو امکانات و خدمات قابل توجهی در حوزه‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی در پردیس‌های دانشگاهی تعبیه شده است. 

از جمله امکانات تفریحی و ورزشی پردیس اصلی این دانشگاه می‌توان به رشته‌هایی نظیر تئاتر، رقص، کارگاه‌های هنرهای تجسمی، فیلم، هاکی، صخره نوردی، سالن‌های والیبال، بسکتبال، فوتبال، استخرهای شنا و ... اشاره کرد.

خدمات بهداشتی بسیاری در فضای پردیس دانشگاه مونترال برای آموزش و همچنین خدمات درمانی دانشجویان از قبیل کلینیک دندانپزشکی، کلینیک کینزولوژی، کلینیک دانشگاه تغذیه، کلینیک شنوایی سنجی و پاتولوژی، کلینیک فیزیوتراپی و طب ورزشی، کلینیک فیزیولوژی، کلینیک بینایی و بیمارستان آموزش دامپزشکی ایجاد شده است.

دانشگاه UdeM تعدادی رستوران و کافی شاپ، مرکز مشاوره فیزیولوژی و بهداشت و مراکز کاریابی دارد؛ دانشجویان بین‌المللی نیز می‌توانند با بهره‌مندی از مشاوره شغلی تا سقف 20 ساعت در هفته به کارهای دانشجویی پاره‌وقت بپردازند. 

کتابخانه های دانشگاه مونترال کانادا

اغلب رشته‌های ارائه شده در این موسسه آموزشی کتابخانه اختصاصی خود را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد؛ علاوه‌بر کتابخانه اصلی در پردیس مونت رویال UdeM ، کتابخانه‌های تخصصی شیمی، حقوق، طراحی محیطی،زیست شناسی، کینزولوژی، موسیقی، پیرا پزشکی، ادبیات و علوم انسانی، فیزیک، بهداشت، دامپزشکی، ریاضیات و علوم محاسباتی و کتابخانه کتب نایاب و خاص نیز در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می‌گیرد.

رشته های دانشگاه مونترال

برنامه‌های تحصیلی UdeM در چهارده دانشکده، شصت دپارتمان و دو مدرسه تخصصی ارائه می‌شوند؛ دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال (مدرسه مهندسی و مدرسه پلی‌تکنیک سابق) و دانشگاه بازرگانی HEC Montréal از جمله مهم‌ترین موسسات زیر مجموعه این دانشگاه محسوب می‌شوند.

بیش از 650 برنامه تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و 71 برنامه مقطع تحصیلی در این مجموعه برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های کانادا ایجاد شده است. سالانه نزدیک به 68 هزار دانشجو موفق به دریافت پذیرش تحصیلی UdeM می‌شوند که از شمار حدود 34,335 دانشجو در مقطع کارشناسی و حدود 11,925 دانشجو در مقاطع عالی مشغول به تحصیل می‌شوند.

دانشکده های دانشگاه مونترال کانادا

این مجموعه یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دانشگاه های کانادا محسوب می‌شود که بیش از 700 برنامه تحصیلی در دانشکده‌های UdeM ارائه می‌شود. 

دانشکده هنر و علوم با 25 دپارتمان و مدرسه از جمله دپارتمان زبان‌های خارجی، دپارتمان اخلاق، و ... با هدف پیشبرد درک انسان از طبیعت و پیرامون طبف گسترده‌ای از برنامه‌های ابتکاری را برگزار می‌کند.

دانشکده دندانپزشکی این مجموعه ستون رشته دندانپزشکی در استان کبک محسوب می‌شود که در 3 دپارتمان رشته‌های متنوعی را ارائه می‌دهد و در زمینه تحقیقات دهان و دندان یکی از برترین دانشکده‌های کشور کانادا به حساب می‌آید. بیش از نیمی از دندانپزشکان حاذق استان از  این دانشکده فارغ‌التحصیل شده‌اند.

دانشکده آموزش با چهار دپارتمان، روش‌ها و تئوری‌های آموزشی نوین را نقش کلیدی در موفقیت خود می‌داند و آموزه‌های تئوری، اجرایی، و روانکاوانه را برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های کانادا ارائه می‌دهد. 

دانشجویان دانشکده طراحی محیط در طول دوره‌های تحصیلی مهارت تجسم پیرامون خود را به نیکی می‌آموزد. در این دانشکده شامل معماری، برنامه‌ریزی شهری، طراحی صنعتی، معماری منظر و طراحی داخلی ارائه می‌شود.

دانشکده كينزيولوژي (حرکت‌شناسی انسان) در قلب یکی از بزرگترین مجموعه‌های ورزشی شهر قرار گرفته تا تحقیقات عملی را برای دانشجویان این موسسه امکان‌پذیر می‌کند.

دانشجویان دانشکده حقوق در دو گرایش مهم این رشته یعنی قانون مدنی و حقوق عرفی به تحصیل می‌پردازند.

تنوع رشته‌های تحصیلی دانشکده پزشکی UdeM این مجموعه بیش از هر دانشکده پزشکی دیگر است و به عنوان یک نیروگاه تحقیقاتی فارغ‌التحصیلان بیشتری دارد. 

بسیاری از آهنگسازان، نوازندگان و موسیقی‌شناسان نام‌آور بین‌المللی از فارغ‌التحصیلان دانشکده موسیقی این دانشگاه هستند. در آموزه‌های این دانشکده به تقویت آفرینش هنری ازسبک باروک گرفته تا موسیقی دیجیتال توجه ویژه‌ای می‌شود.

شهرت روش آموزش و تحقیقات بالینی دانشکده بینایی‌سنجی این دانشگاه به عنوان تنها موسسه فرانسوی‌زبان در حوزه (O.D.) زبان‌زد است. دوره‌های متنوع تحصیلی این دانشکده برای مقطع دکتری نیز ارائه می‌شود.

شیوه تحقیقاتی نوآورانه و پویا در دانشکده پرستاری و همچنین روابط بین‌المللی آن با دیگر جوامع پژوهشی از جمله دلایل محبوبیت آن در میان متقاضیان تحصیل در کانادا است. جمعیت کثیری از پرستاران استان از این موسسه آموزشی فارغ‌التحصیل شده‌اند.

دانشکده بهداشت عمومی گسترده‌ترین دوره‌های آموزشی بهداشت عمومی در کانادا و دیگر جوامع فرانسه زبان را دارد که با برقراری ارتباطی توسعه‌دهنده و نزدیک با 50 مراکز تحقیقاتی فعال به یکی از برترین موسسات آموزشی کانادا تبدیل شده است.

دانشجویان دانشکده داروسازی UdeM با تمرکز بر آموزه‌های پیشرفته و تکیه بر تجربیات عملی دوره‌های آموزشی خود را سپری می‌کنند.

دانشکده دامپزشکی دانشگاه مونترال کانادا تنها دانشکده فرانسوی‌زبان در آمریکای شمالی محسوب می‌شود که در سه دپارتمان به تحقیقات گسترده‌ای در زمینه کشاورزی، غذایی و سلامت حیوانات می‌پر‌دازد.

دانشکده مطالعات تکمیلی تنها موسسه آموزشی منطقه است که به بزرگسالان اختصاص یافته است.

دانشکده HEC مونترال یا دانشکده مدیریت کسب‌وکار یکی از موسسات آموزشی زیرمجموعه دانشگاه مونترال کاناداست که شهرت بسیاری در میان طرفداران این رشته به دست آورده است. در این دانشکده رشته‌های متنوعی از قبیل مدیریت اجرایی کسب‌وکار، حسابداری، مدیریت، امور مالی و… برنامه‌ریزی می‌شوند.

تحصیل در دانشگاه مونترال به زبان انگلیسی

باید توجه داشت که دانشگاه UdeM یکی از موسسات آموزشی فرانسوی‌زبان کاناداست؛ اما رشته‌های معدودی در مقاطع عالی به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شود. متقاضیان تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی با ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا می‌توانند برای پذیرش تحصیلی اقدام کنند.

برنامه‌های تحصیلی دکتری بیوشیمی، دکتری مهندسی پزشکی، کارشناسی ارشد حقوق تجارت بین‌المللی، دکتری شیمی، دکتری علوم کامپیوتر، دکتری جغرافیا، کارشناسی ارشد حقوق پزشکی و پزشکی بیمه بین‌المللی، دیپلم تخصصی و کارشناسی ارشد حقوق پزشکی و پزشکی بیمه، کارشناسی ارشد حقوق، دکتری زیست‌شناسی مولکولی، دکتری فیزیولوژی مولکولی، سلولی و یکپارچه، دکتری میکروبیولوژی و ایمنی‌شناسی، دکتری نوروساینس، کارشناسی ارشد بینایی‌سنجی – علوم بینایی، دکتری داروشناسی و دکتری ویروس‌شناسی و ایمنی‌شناسی در UdeM به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شود.

دانشگاه پلی تکنیک مونترال

دانشکده پلی‌تکنیک دانشگاه مونترال که در میان متقاضیان تحصیل در کانادا به دانشگاه پلی تکنیک مونترال مشهور شده است، یکی از دانشکده‌های زیرمجموعه UdeM محسوب می‌شود که یک تنه در حوزه تحقیقات مهندسی رتبه اول را در کشور کانادا کسب کرده است.

در دانشکده پلی‌تکنیک دوره‌های تحصیلی مختلفی در رشته‌های مربوط به مهندسی شیمی، برق، کامپیوتر، مکانیک، فیزیک، عمران و دیگر رشته‌های مهندسی برگزار می‌شود. هر ساله نزدیک به شش هزار دانشجو موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از این موسسه می‌شوند و هرساله بر جمعیت آن‌ها افزوده می‌شود. دستاوردهای تحقیقاتی دانشکده پلی‌تکنیک آوازه این موسسه را جدا از دانشگاه مادر به گوش متقاضیان تحصیل در این قبیل رشته‌ها رسانده است.

شرایط پذیرش دانشگاه مونترال کانادا

این دانشگاهِ فرانسوی‌زبان که یکی از چهار دانشگاه شهر مونترال است، از برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی و دولتی استان محسوب می‌شود که برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. جهت دریافت پذیرش تحصیلی این موسسه آموزشی باید شرایط و مدارک مشخصی را که بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی تعیین می‌شود، آماده و در زمان مقرری برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی ارسال شود.

بر اساس قوانین آموزش مقاطع پیشرفته، متقاضیان پذیرش تحصیلی باید مدرک زبان (انگلیسی یا فرانسوی) با نمره مناسب ارائه دهند تا تسلط خود را به زبان آموزشی دانشگاه اثبات کنند. طبق قوانین دانشگاه مونترال کانادا متقاضیان بین‌المللی جهت دریافت پذیرش تحصیلی باید در آزمون تعیین سطح زبان فوانسوی شرکت کنند؛ اگر سطح متقاضی درخور زبان آموزش این دانشگاه بود (حداقل (B1، بدون محدودیت می‌تواند دوره تخصصی خود را آغاز کند. در غیر این صورت، پیش از شروع ترم تخصصی در UdeM دانشجو باید در دوره زبان فرانسوی شرکت کند و پس از کسب مهارت‌های لازم وارد دوره اصلی شود.

درصورتی که متقاضی برنامه‌های تحصیلی زبان انگلیسی دانشگاه مونترال را برگزیده باشد، باید مدرک معتبر زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالا (معادل مدرک آیلتس با نمره 6.5 به بالا) ارائه دهد تا مهارت خود را در درک آموزه‌های دوره به اثبات برساند.

اپلای دانشگاه مونترال

پس از گردآوری، ترجمه و اسکن مدارک موردنیاز مهاجرت تحصیلی، نوبت به تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی UdeM می‌رسد. در پایان متقاضی باید اسکن مدارک را به فرم درخواست ضمیمه کند. پس از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی ایمیلی از سوی پلتفرم پذیرش تحصیلی دانشگاه به متقاضی ارسال می‌شود که ضمن اطلاع از ثبت درخواست، کد رهگیری برای پیگیری‌های مراحل بعدی اطلاع‌رسانی می‌کند.

در این مرحله مبلغ 105,50 دلار به عنوان اپلیکیشن فی جهت بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی باید پرداخت شود. باید توجه داشت که این مبلغ برای متقاضیان دوره‌های تحقیقاتی و پست‌دکترا 11,30 دلار اعلام شده است.

جهت سنجش وضعیت تحصیلی خود می‌توانید همین حالا فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی را در سایت لتس گویونی تکمیل کنید و برای مقصد مهاجرت تحصیلی خود را بر اساس معیارها و شرایط خودتان تصمیم بگیرید.

ددلاین دانشگاه مونترال کانادا

پیش از هر گونه اقدامی برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی UdeM باید به مهلت ثبت درخواست و ثبت‌نام دانشگاه توجه کرد. پیشنهاد می‌کنیم 6 ماه پیش از شروع کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی UdeM برای ثبت درخواست اقدام کنید، چراکه پروسه دریافت پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی، مراحل زمان‌بری دارد و در صورت قصور ممکن است تحصیل در کانادا یک ترم یا حتی یک سال تحصیلی به تعویق بیوفتد.

مهلت‌ها و بازه‌های ثبت درخواست (پذیرش تحصیلی، رزرو خوابگاه یا کمک‌هزینه)، ثبت‌نام، پرداختی‌ها و ... سالانه اعلام می‌شود اما به طور کلی ددلاین UdeM در ترم پاییز اول ماه فوریه، ددلاین ترم زمستان اول سپتامبر و ددلاین ترم تابستان هم اول فوریه اعلام شده است.

توجه داشته باشید که دانشجویان بین‌المللی تنها 6 ماه پیش از شروع کلاس‌ها برای ثبت درخواست‌ها، تکمیل مدارک و ارسال فیش‌های پرداختی مهلت دارند. 

هزینه تحصیل در دانشگاه مونترال

شهریه دوره‌های دانشگاه UdeM به مقطع و رشته تحصیلی بستگی دارد. دوره‌های تحصیلی این مجموعه سالانه در سه ترم برگزار می‌شود (پاییز، زمستان و تابستان)؛ بنابراین دوره‌های تحصیلی به نسبت دیگر دانشگاه های کانادا کوتاه‌تر و فشرده‌تر برنامه‌ریزی می‌شود؛ به همین دلیل میانگین شهریه دانشجویان بین‌المللی حدود 8,186 دلار اعلام شده و دوره پایان‌نامه 425 است.

جهت اطلاع از شهریه ترمی و سالانه برنامه تحصیلی مورد نظر خود از میان رشته‌های دانشگاه مونترال کانادا و همچنین مدارک و شرایط مورد نیاز پذیرش تحصیلی می‌توانید با رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی با همکاران ما در بخش اعزام دانشجو لتسگو یونی تماس بگیرید و از تجربه و دانش آن‌ها بهره‌مند شوید.

سایت دانشگاه مونترال

با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه UdeM می‌توانید اطلاعات دقیق و به‌روزی از شرایط پذیرش تحصیلی، هزینه تحصیل و تقویم دانشگاه کسب کنید. برای این منظور با کلیک روی لینک بالای همین صفحه به سایت دانشگاه مونترال متصل خواهید شد.