دانشگاه لستر انگلیس با تحقیقات پیشگامانه و همکاری‌های معتبر، طیف وسیعی از فرصت‌ها را برای دانشجویان ارائه می‌دهد. یکی از ارزش‌های اصلی این دانشگاه، ایجاد جامعه‌ای چندملیتی است که در آن دانشجویان و کارکنان از تمام پیشینه‌ها و فرهنگ‌ها با آغوش باز پذیرفته می‌شوند. این محیط فراگیر، همکاری را تقویت، درک متقابل را ایجاد و دانشجویان را برای موفقیت در عرصه جهانی آماده می‌کند. 

برای غنی‌سازی بیشتر این چشم‌انداز بین المللی، دانشگاه با موسسات سراسر جهان مشارکت‌های زیادی برقرار کرده است که این همکاری ها، فرصت‌های بسیاری را برای دانشجو بین المللی تسهیل می‌کنند. شما نیز می‌توانید با رزرو وقت مشاوره مهاجرتی لتس گو یونی، شانس‌تان را برای حضور در لستر بسنجید. 

دانشگاه لستر کجاست؟

دانشگاه لستر کجاست؟ دانشگاه لستر (UoL)، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در شهر لستر انگلستان است که با کشف بقایای پادشاه ریچارد سوم که یکی از مهمترین یافته‌های باستان‌شناسی در تاریخ اخیر به حساب می‌آید، به شهرت جهانی رسید. این کشف تاریخی در زیر یک پارکینگ محلی به دست آمد و تنها یکی از جنبه‌های پردیس پویای UoL محسوب می‌شود. دانشگاه دارای چندین بنای دیدنی مانند برج آتنبورو، مرکز بازدیدکنندگان پادشاه ریچارد سوم، باغ گیاه‌شناسی و پارک زیبای ویکتوریا نیز می‌باشد. 

پردیس اصلی در زمینی به مساحت ۲۳۴ هکتار در کنار پارک ویکتوریا قرار دارد و از امکانات پیشرفته‌ای برخوردار است. گزینه‌های حمل و نقل در داخل دانشگاه متنوع بوده و شامل تاکسی، اتوبوس، ماشین، دوچرخه و سرویس شاتل اختصاصی می‌شود. مسیرهای دوچرخه سواری و سرویس‌های شاتل منظم، پردیس و اقامتگاه‌های حومه را به هم متصل می‌کنند. 

علاوه بر این، اتحادیه دانشجویی حداکثر تا ساعت ۲ بامداد اتوبوس اختصاصی‌ای را برای امنیت دانشجویان در نظر گرفته است و قابل ذکر است که دانشجویان رشته پزشکی از سرویس شاتل رایگان بین سه بیمارستان اصلی لستر بهره‌مند می‌شوند. 

UoL به طور فعال از دوچرخه سواری به عنوان گزینه‌ای سازگار با محیط زیست حمایت می‌کند و دارای بزرگترین انبار زیرزمینی دوچرخه در انگلستان با بیش از ۳۰۰ دوچرخه در دسترس دانشجویان است. خدمات تاکسی محلی برای سفر بین پردیس و مقاصد محبوب شامل ۱۰ درصد تخفیف دانشجویی می‌شوند. نزدیکی دانشگاه به لندن نیز فرصت‌های شغلی فراوان و ارتباط با سایر شهرهای بزرگ را فراهم می‌کند. 

دانشگاه لستر انگلیس

دانشگاه لستر انگلیس که در سال ۱۹۲۱ تأسیس شد، به یک مرکز شناخته شده جهانی در زمینه برتری تحصیلی تبدیل شده است و دانشجویانی از بیش از ۷۰ کشور را به خود جذب می‌کند. این جامعه بین المللی پویا که بیش از ۲۵ درصد دانشجویان آن از مناطق مختلفی مانند آسیا می‌آیند، به لطف سیستم‌های حمایتی قوی رونق گرفته است. 

این دانشگاه با ارائه محیط یادگیری جامع با کلاس‌های درس، آزمایشگاه‌ها و امکانات تحقیقاتی پیشرفته، دانشجویان را قادر می‌سازد تا در رشته‌های انتخابی خود پیشرفت کنند که این تعهد به کیفیت با حضور چشمگیر برندگان جایزه نوبل در میان اعضای هیئت علمی و فارغ التحصیلان بیشتر تقویت می‌شود. این محققان برجسته در زمینه‌های مختلف، از فیزیک و شیمی گرفته تا ادبیات، سهم بسزایی داشته اند. 

لستر همچنین، یک میراث انقلابی به نام اثر انگشت ژنتیکی در کارنامه کاری خود دارد. این تکنیک که در این دانشگاه توسعه یافته است، علم پزشکی قانونی را در سراسر جهان متحول کرده و تأثیر ماندگار تحقیقات پیشگامانه آن‌ها را نشان می‌دهد. امروزه، این دانشگاه با داشتن تخصص‌های پژوهشی پیشرو در زمینه‌های مختلفی مانند علوم فضایی، ژنتیک، باستان‌شناسی و علوم پزشکی، به این سنت برتری ادامه می‌دهد و مقصد بسیاری از متقاضیان بین المللی شده است. 

شهریه دانشگاه لستر

هزینه‌های دانشگاه به طور کلی بسته به مقطع رشته و مدت زمان آن افزایش می‌یابد. رشته‌های کارشناسی ارشد و دکتری معمولا بین ۲۰۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ پوند در سال هزینه دارند، در حالی که شهریه رشته‌های کارشناسی از ۱۸۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ پوند متغیر هستند. مدرک لیسانس مهندسی (B. Eng.) و لیسانس فناوری (B. Tech.) معمولا گران‌تر هستند (۲۳۰۰۰-۲۵۰۰۰ پوند)، در حالی که مدرک پزشکی (MBBS) بالاترین هزینه سالانه یعنی حدود ۲۹۰۰۰ پوند را دارد. 

متقاضی باید به یاد داشته باشد که طول دوره نیز بر هزینه کل تأثیر می‌گذارد و دوره‌های طولانی‌تر مانند MBBS هزینه بیشتری در بر خواهند داشت. خبر خوب این است که لستر در بین ۱۰ شهر دانشجویی مقرون به صرفه در انگلستان قرار دارد و این بدان معناست که فرد می‌تواند هزینه‌های زندگی خود را بهتر مدیریت کند. 

بورسیه دانشگاه لستر

بورسیه دانشگاه لستر جهت تسهیل چالش‌هایی که دانشجویان بین المللی در تامین مالی تحصیل خود با آن مواجه هستند ارائه می‌شوند. دانشجویانی که پذیرش دریافت می‌کنند، به طور خودکار و بر اساس شایستگی تحصیلی، برای بورسیه‌های تحصیلی واجد شرایط مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و نیازی به درخواست جداگانه برای این بورسیه‌ها نیست.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه: این بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان بین المللی با شهریه و دستاوردهای تحصیلی برجسته اعطا می‌شود و مبلغ آن یا ۳۰۰۰ پوند یا ۵۰۰۰ پوند در سال است. 

بورسیه‌های تحصیلی خارجی: علاوه بر بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه، دانشجویان می‌توانند برای انواع بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده توسط سازمان‌ها و دولت‌ها در همکاری با این مرکز نیز درخواست دهند. بورسیه تحصیلی چِوِنینگ یکی از این بورسیه هاست که به متقاضیان بیش از ۱۶۰ کشور برای کسب مدرک کارشناسی ارشد یک‌ساله در انگلستان، بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد و متقاضیان باید حداقل دو سال سابقه کار داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر راجع به این بورسیه، مطلب بورسیه چونینگ لتس گو یونی را مطالعه کنید. 

رنکینگ دانشگاه لستر

این مرکز که در رتبه‌بندی معتبر QS دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۴ رتبه ۲۷۲ جهانی، ۱۲۵ اروپا و ۳۴ انگلستان را کسب کرده، با افتخار در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. فراتر از رتبه بندی، لستر در زمینه تحقیقات نیز می‌درخشد و ۷۵ درصد از تحقیقات آن در سطح بین المللی عالی رتبه‌بندی شده است که این دانشگاه را در رتبه ۲۵ دانشگاه برتر در چهارچوب برتری تحقیقاتی REF از موسسه آموزش عالی تایمز قرار می‌دهد. همچنین، لستر سه بار جایزه سالگرد ملکه را برای آموزش عالی و تکمیلی دریافت کرده است که نشان دهنده تعهد استثنایی آن به نوآوری و کیفیت تدریس است. 

رشته‌ های دانشگاه لستر

این مرکز با بیش از ۳۰۰ رشته تحصیلی در ۴ دانشکده خود طیف وسیعی از علایق دانشگاهی را پوشش می‌دهد. رشته‌های محبوب در لستر شامل علوم اجتماعی، مهندسی و پزشکی و بهداشت است که نشان دهنده تعهد دانشگاه به رشته‌های تحصیلی متنوع و پیشرفته است. 

این دانشگاه با بیش از ۶۴ نوع مدرک کارشناسی، ارشد و دکتری در رشته‌های مختلفی مانند STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات)، پزشکی و بازرگانی، از طیف وسیعی از دوره‌ها برخوردار است. مدت زمان دوره‌های ارشد و دکتری به طور معمول ۱ تا ۲ سال است، در حالی که طول دوره مدرک فوق دیپلم و گواهینامه‌های تحصیلات تکمیلی متفاوت هستند. دانشجویان برای اکثر دوره‌های تحصیلات تکمیلی می‌توانند بین گزینه‌های تحصیل تمام وقت و پاره وقت انتخاب کنند. 

همچنین، این مرکز با ارائه دوره‌های کارشناسی ۳ تا ۴ ساله، تجربه‌ی آموزشی جامعی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. ساختار این مرکز به گونه‌ای است که دوره‌های آن در دانشکده‌های مجزا با تمرکز بر رشته‌های خاص سازماندهی شده‌اند و این رویکرد ساختارمند، محیط یادگیری متمرکز و تخصصی را تضمین می‌کند و به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا با راهنمایی اعضای هیئت علمی متخصص، در حوزه‌های انتخابی خود عمیق‌تر شوند. 

شرایط پذیرش دانشگاه لستر

این مرکز با نرخ پذیرش حدود ۷۱.۲ درصد، هر ساله از گروه متنوعی از دانشجویان بین المللی استقبال می‌کند. فرآیند درخواست ساده است و از طریق پورتال‌های آنلاین برای هر دو دوره کارشناسی (UCAS) و تحصیلات تکمیلی (سایت خود دانشگاه) انجام می‌شود. پذیرش ترمی در هر دو دوره بهاره و پاییزه، انعطاف‌پذیری لازم را برای دانشجویان بین المللی فراهم می‌کند. 

در حالی که لستر یک دانشگاه پیشرو در انگلستان است، معیارهای پذیرش آن نسبتاً قابل دستیابی است. برای دوره‌های کارشناسی، معدل ۷۵ درصد در پیش دانشگاهی و برای دوره‌های ارشد و دکتری، معدل ۶۰-۷۰ درصد در مدرک کارشناسی، پتانسیل تحصیلی فرد را نشان می‌دهد. 

ارائه مدرک زبان انگلیسی نیز بسیار مهم است و این دانشگاه نتایج آزمون‌های آیلتس، تافل، PTE و سایر آزمون‌های هم سطح با آیلتس را می‌پذیرد که بسته به رشته انتخابی، نمره آیلتس باید بین ۵.۵ تا ۷.۵ باشد. در بخش زیر لیستی از مدارک کلی مورد نیاز آمده است: 

  • ریز نمرات تحصیلی
  • توصیه نامه‌ها
  • مدرک زبان انگلیسی (آیلتس، تافل و غیره) 
  • رزومه به روز
  • انگیزه نامه
  • ویزای دانشجویی انگلستان

برای برخی از دوره ها، ممکن است از نامزدهای منتخب برای مصاحبه‌ای دعوت شود تا جزئیات شخصی، انگیزه‌های فردی و مهارت‌های زبان انگلیسی آن‌ها ارزیابی شود. به طور کلی، نتایج پذیرش همه دوره‌ها معمولا ظرف ۲۸ روز اعلام می‌شوند. 

خوابگاه و خدمات دانشجویی دانشگاه لستر

هنگامی که صحبت از خوابگاه به وسط می‌آید، به دانشجویان توصیه می‌شود برای تضمین جای خود در اقامتگاه‌های مدیریت شده توسط خود دانشگاه، درخواست خود را زودتر ارسال کنند. برخلاف اتاق‌های استاندارد، لستر طیف وسیعی از گزینه‌های متنوع را متناسب با ترجیحات مختلف ارائه می‌دهد. خوابگاه‌های لستر در سه مکان مجزا ارائه می‌شوند که هر کدام تجربه زندگی منحصر به فردی را ارائه می‌دهند که در بخش زیر به آن‌ها می‌پردازیم: 

«دهکده» (The Village) با داشتن چهار سالن با سبک‌ها و قیمت‌های متنوع، بیشتر دانشجویان جدید را اسکان می‌دهد و محیطی ایده آل برای ایجاد ارتباطات ماندگار فراهم می‌سازد. 

«شهر» (The City) موقعیت مکانی مناسبی دارد و سالن‌های مدرنی که عمدتاً دارای سرویس بهداشتی اختصاصی هستند را در اختیار ساکنان قرار می‌دهد. این سالن‌ها به پردیس دانشگاه، مرکز شهر و امکانات کلیدی مانند کتابخانه و مرکز ورزشی دسترسی نزدیکی دارند. 

«فریمنز» (Freemen's) یک مجتمع انحصاری برای دانشجویان کارشناسی است که محیطی مدرن با محوطه‌سازی خیره کننده می‌باشد که گزینه‌های متنوعی برای حداکثر ۱۲۰۰ دانشجو ارائه می‌دهد و تضمین می‌کند که همه می‌توانند در این اقامتگاه‌ها گزینه مناسب خود را پیدا کنند. 

یافتن گزینه مناسب با توجه به هزینه‌های بین ۴۵۰۰ پوند تا ۱۳۰۰۰ پوند در سال نسبتا آسان است و به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا فضایی را انتخاب کنند که با بودجه و سبک زندگی دلخواه آن‌ها مطابقت داشته باشد. دانشجویان این مرکز جدا از راحتی اتاق‌های خود، می‌توانند خود را در زندگی شلوغ دانشگاهی با باشگاه ها، انجمن‌ها و رویدادهای متنوع غرق کنند. 

دانشجویان می‌توانند سهمی در برتری ورزشی لستر نیز داشته باشند و در رشته‌ها و مسابقات مختلف شرکت کنند. همچنین، امکانات ورزشی درجه یکی مانند استخر شنا و سونا نیز در دسترس هستند. کتابخانه این دانشگاه یکی از بزرگترین کتابخانه‌های کشور است و مجموعه‌های تاریخی، کتاب‌های کمیاب و طیف وسیعی از فضاهای مطالعاتی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد که این فضاهای مطالعاتی برای کارهای فردی، گروهی و مشارکتی مناسب هستند.