دانشگاه لیدز انگلستان یکی از بزرگترین موسسات آموزش عالی در بریتانیا و مقاصد مهاجرت تحصیلی است که بیش از ۳۸ هزار دانشجو از بیش از ۱۵۰ کشور مختلف دنیا را در خود جای داده است. این دانشگاه که در سال ۱۹۰۴ تاسیس شده، به خاطر کیفیت بالای آموزش و پژوهش‌هایش در سطح جهانی شناخته شده است. 

راهبرد این مرکز بر اساس ارزش‌ها بنا شده و ریشه در تلاش برای ایجاد تغییر در جهان دارد. این دانشگاه با بهره‌مندی از تخصص در زمینه پژوهش و آموزش، قصد دارد از طریق همکاری برای رفع نابرابری‌ها، به ساختن آینده‌ای بهتر برای بشریت کمک کند. شما نیز میتوانید با رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی لتس گو یونی شرایط خود را برای حضور در این دانشگاه پیشرو بسنجید. 

دانشگاه لیدز انگلستان

یکی از بزرگترین دانشگاه‌های بریتانیا، دانشگاه لیدز انگلستان است. پردیس اصلی این دانشگاه با وسعت تقریبا ۴۰ هکتار، تنها یک و نیم کیلومتر با مرکز پر جنب و جوش شهر فاصله دارد. لیدز که شهری مهم در منطقه یورکشایر در شمال انگلستان است، با قطار حدودا دو ساعت از لندن فاصله دارد. مهاجرت تحصیلی به شهر لیدز، گامی بلند در مسیر پیشرفت تحصیلی و شغلی شما خواهد بود.

این شهر به خاطر ورزش، موسیقی و جاذبه‌های فرهنگی‌اش مانند موزه‌ها، تفریحات شبانه و مراکز خرید شناخته شده است. لیدز طبق نظرسنجی‌های مستقل متعدد، به عنوان یکی از سه مکان برتر برای خرید در بریتانیا انتخاب شده و طیف گسترده‌ای از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها را برای تمامی سلیقه‌ها ارائه می‌دهد. 

علاوه بر تحصیل در انگلیس، این مرکز فرصت‌های کارآموزی و دوره‌آموزی فوق‌العاده‌ای را برای افزایش شانس اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی ارائه می‌دهد. این دانشگاه با موسساتی از سراسر جهان ارتباطات رسمی دارد تا امکان تبادل دانشجو و کارکنان و همچنین به اشتراک‌گذاری دانش در زمینه آموزش و پژوهش را فراهم کند. تعدادی از دانشگاه‌های اروپایی در برنامه اراسموس شرکت می‌کنند که به تبادل دانشجو در سراسر این منطقه کمک می‌کند. 

بر اساس آمار، ۹۶.۷ درصد از فارغ‌التحصیلان لیدز ظرف شش ماه پس از فارغ‌التحصیلی مستقیما وارد بازار کار، تحصیلات تکمیلی یا دوره‌های آموزشی می‌شوند (منبع: HESA). هرکدام از بخش‌های مختلف این مرکز به خاطر شیوه‌های آموزشی و سطح بالای تدریس، در رتبه‌بندی‌های کشوری انگلستان جایگاه قابل توجهی کسب کرده‌اند. پذیرش در این مرکز رقابتی است. با این حال، اگر دانشجویان شرایط لازم را داشته باشند و مراحل درخواست خود را به موقع تکمیل کنند، شانس پذیرش خوبی خواهند داشت. 

هزینه دانشگاه لیدز

شهریه دوره‌های تمام‌وقت و هزینه دانشگاه لیدز برای رشته‌های علوم انسانی و هنر از ۲۰.۷۵۰ پوند شروع شده و تا ۲۵.۲۵۰ پوند برای رشته‌های مهندسی و علوم افزایش می‌یابد. دوره‌های پزشکی نیز گران‌تر هستند و حدود ۳۶.۵۰۰ پوند برای دانشجویان آب می‌خورند. 

دانشجویان پس از دریافت پذیرش از مرکز مطالعات بین‌المللی، ملزم به پرداخت هزینه تاییدیه می‌باشند. این مبلغ به‌عنوان بیعانه جهت پوشش خسارت و سایر هزینه‌های جانبی نگه‌داشته می‌شود. هرگونه مبلغ باقی‌مانده در پایان دوره تحصیلی به متقاضی بازگردانده خواهد شد. هزینه‌های زندگی در شهر لیدز در مقایسه با سایر شهرهای اروپایی نسبتاً مناسب بوده و این امر مهاجرت تحصیلی به این شهر را برای دانشجویان مقرون به صرفه می‌سازد.

رشته‌ های دانشگاه لیدز

رشته های دانشگاه لیدز یکی از گسترده‌ترین طیف دوره‌های تحصیلی در میان کل دانشگاه‌های بریتانیا را داراست. این دوره‌ها شامل دوره‌های مقدماتی زبان انگلیسی و سال پیش‌دانشگاهی بین‌المللی، صدها رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه فرصت‌های تحصیل در مقطع دکتری می‌شود. مدارک تحصیلی از این مرکز در سراسر جهان مورد احترام کارفرمایان و دانشگاه‌ها قرار دارد و دانش‌آموختگان این دانشگاه در موقعیت‌های تاثیرگذار در سراسر دنیا مشغول به کار هستند. 

در حالی که لیدز همچنان در رشته‌های سنتی خود مانند زبان و علوم پایه، بیشترین تعداد دانشجو را در کل بریتانیا دارد، در زمینه‌های تخصصی نادر و متمایزتری مانند شیمی رنگ، علوم آتش‌نشانی، نانوتکنولوژی و فناوری هوانوردی با دوره خلبانی نیز تخصص پیدا کرده است. دانشکده پزشکی لیدز نیز یکی از بزرگترین دانشکده‌های پزشکی در اروپا است که سالانه بیش از ۲۵۰ دانشجوی پزشکی را در دوره‌های بالینی (کارآموزی) و بیش از ۱۰۰۰ نفر کارمند آموزشی، پژوهشی، فنی و اداری را در خود جای داده است. 

این دوره‌ها در هفت دانشکده ارائه می‌شوند که عبارتند از: دانشکده هنر، علوم انسانی و فرهنگ، دانشکده علوم زیستی، دانشکده بازرگانی، دانشکده مهندسی و علوم فیزیکی، دانشکده محیط زیست، دانشکده پزشکی و بهداشت و دانشکده علوم اجتماعی. اکثر دوره‌های لیدز به صورت تمام‌وقت ارائه می‌شوند، با این حال برخی دوره‌ها مانند کارشناسی مدیریت بازرگانی و رهبری امکان تحصیل به صورت نیمه‌وقت را نیز دارند. 

معمولا طول دوره‌های کارشناسی در لیدز سه یا چهار سال است، اما تعدادی از دوره‌ها شامل دوره‌های کارآموزی، فرصت‌های تحصیل در خارج از کشور یا سال کارشناسی ارشد یکپارچه هستند. تکمیل این دوره‌ها معمولا چهار یا پنج سال به طول می‌انجامد. دوره‌های پزشکی نیز معمولا پنج سال طول می‌کشند و برخی دوره‌ها مانند معماری نیز زمان بیشتری لازم دارند. 

اکثر رشته‌ها علاوه بر دروس اصلی، شامل دروس اختیاری نیز می‌شوند. بدین معنا که می‌توانید بر اساس علایق خود، واحدهای درسی مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. همچنین امکان ترکیب دو یا سه رشته تحصیلی در یک دوره کارشناسی تحت عنوان «رشته ترکیبی» وجود دارد. برای مثال، ترکیب یک رشته علوم انسانی مانند تاریخ با یک زبان خارجی مانند فرانسه یا اسپانیایی، امری رایج است. محیط آموزشی پویا و بین‌المللی دانشگاه لیدز، تجربه‌ای منحصر به فرد از تحصیل در انگلیس را برای شما رقم خواهد زد.

خوابگاه دانشگاه لیدز

به‌عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه‌های انگلستان، خوابگاه دانشگاه لیدز در طیف وسیعی برای پاسخگویی به سلیقه‌ها و بودجه‌های مختلف ارائه می‌شوند. این خوابگاه‌ها از آپارتمان‌های مدرن و نوساز گرفته تا خانه‌های اعیانی بازسازی‌شده را شامل می‌شوند. بسیاری از خوابگاه‌های این مرکز دارای اتاق‌های با حمام اختصاصی هستند و همچنین امکان سکونت در استودیو و آپارتمان‌ها نیز وجود دارد. 

به همه دانشجویان بین‌المللی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که از خارج از شهر لیدز می‌آیند و تا پیش از مهلت تعیین‌شده تقاضای خود را ثبت کنند، به مدت کل دوره تحصیلی‌شان خوابگاه دانشگاه تعلق می‌گیرد. چهار خوابگاه داخل پردیس دانشگاه قرار دارند، در حالی که سایر خوابگاه‌ها و اقامتگاه‌ها در سراسر شهر پراکنده‌اند. 

خوابگاه بدینگتون هال تقریباً در چهار مایلی شمال غرب پردیس و خوابگاه دوونشایر هال نیز درست یک مایل دورتر از پردیس اصلی واقع شده است. علاوه بر ارائه خوابگاه‌های متعلق به دانشگاه، این دانشگاه با تامین‌کنندگان اقامت‌گاه‌های خصوصی مانند یونایت و اوپال نیز همکاری می‌کند که برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد، امکان اسکان در خوابگاه‌های خصوصی را فراهم می‌آورند. 

رنکینگ دانشگاه لیدز

دانشگاه لیدز یک موسسه پیشرو در زمینه تحقیقات علمی است که عضو موسس گروه راسل (شامل دانشگاه‌های برتر پژوهشی انگلستان)، گروه N۸ برای همکاری‌های پژوهشی، شبکه دانشگاه‌های جهانی، اتحادیه دانشگاه‌های مشترک المنافع، اتحادیه دانشگاه‌های اروپا، کنسرسیوم دانشگاه رز سفید، شبکه سانتاندر و ابتکار CDIO می‌باشد. مدرسه کسب‌وکار این مرکز موفق به کسب «تاچ سه گانه» تاییدیه‌ها از انجمن توسعه دانشکده‌های بازرگانی، انجمن مدیران کسب‌وکار و سیستم اروپایی بهبود کیفیت شده است. سایر رتبه‌بندی‌های برتر این مرکز نیز عبارتند از: 

 • رتبه ۲۴ در راهنمای تایمز ۲۰۲۴
 • رتبه ۲۷ در راهنمای گاردین ۲۰۲۴
 • رتبه ۷۵ در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS در سال ۲۰۲۴
 • رتبه ۱۲۹ در رتبه‌بندی جهانی آموزش عالی تایمز ۲۰۲۴
 • رتبه ۱۵۱-۲۰۰ در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان بر اساس عملکرد علمی و آموزشی ۲۰۲۳ 

آخرین نتایج چارچوب برتری تحقیقات REF نشان داد که ۹۰ درصد از تحقیقات این مرکز دارای کیفیت «پیشرو در جهان» یا «عالی در سطح بین‌المللی» هستند و لیدز را به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر انگلستان در زمینه قدرت تحقیق و تاثیرگذاری معرفی می‌کند. تحصیل در انگلیس، و به طور خاص در دانشگاه لیدز، فرصتی عالی برای ارتقای سطح علمی و بین‌المللی شدن رزومه شماست.

شرایط پذیرش دانشگاه لیدز

این مرکز فرآیند پذیرش جامعی دارد که فراتر از نمرات تحصیلی به عوامل مختلفی توجه می‌کند. آن‌ها برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی، سوابق تحصیلی، فعالیت‌های فوق برنامه، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه‌های متقاضی را بررسی می‌کنند. برای متقاضیان دوره‌های ارشد و دکتری، آن‌ها بیشتر بر سوابق تحصیلی قبلی و پتانسیل پژوهشی تمرکز می‌کنند. 

مسئولان پذیرش با هدف تصمیم‌گیری منصفانه و یکسان برای هر متقاضی از طریق سیستم پذیرش دانشگاه‌ها و کالج‌ها (UCAS) عمل می‌کنند. آن‌ها برای آگاهی بهتر از تصمیم خود، از داده‌های زمینه‌ای در مورد پیشینه متقاضی استفاده می‌کنند. این کار بینشی کلیدی در مورد چالش‌هایی که یک دانش‌آموز ممکن است با آن‌ها مواجه شده باشد و بر نمرات او تاثیر گذاشته باشد، مانند تحصیل در یک مدرسه ضعیف یا داشتن شرایط سخت شخصی، به آن‌ها می‌دهد. 

با توجه به نرخ پذیرش رقابتی این مرکز، برآورده کردن شرایط پذیرش این دانشگاه بسیار مهم است. اگر می‌خواهید به طور موفقیت‌آمیزی پذیرفته شوید، رعایت این الزامات ضروری است. نگاهی به الزامات اولیه پذیرش در این مرکز بیندازید (توجه داشته باشید که این الزامات ممکن است بسته به دوره‌ای که انتخاب می‌کنید، تغییر کند). 

 • حداقل معدل GPA ۳.۲ یا معادل ۷۵ تا ۹۰ درصد: برای متقاضیان کارشناسی
 • حداقل معدل GPA ۳.۲ یا معادل ۵۵ تا ۶۵ درصد: برای متقاضیان ارشد و دکتری (با این حال، این ارقام بسته به دوره می‌تواند متفاوت باشد) 
 • ریزنمرات و گواهینامه‌های رسمی همه مدارک تحصیلی قبلی
 • رزومه کاری (CV) 
 • نتایج آزمون‌های زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶) 
 • آزمون GMAT: ۶۰۰ (برای دوره‌های خاص) 
 • انگیزه‌نامه
 • حداقل دو توصیه‌نامه
 • نمونه کار نوشتاری و عملی (در صورت نیاز برای برخی رشته‌ها) 
 • کپی پاسپورت
 • جزئیات سابقه کاری (برای رشته MBA) 

با انتخاب دانشگاه لیدز برای تحصیل در انگلیس، ضمن بهره‌مندی از امکانات آموزشی و پژوهشی پیشرفته، از مزایای زندگی در شهری پویا و فرهنگی نیز برخوردار خواهید شد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه لیدز

دانشگاه لیدز علاوه بر وام‌های دانشجویی معمولی که هر دانشجویی به آن دسترسی دارد، کمک‌های مالی دیگری نیز به دانشجویان ارائه می‌دهد. این کمک‌های مالی اضافی عمدتا به صورت بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی بوده و برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که شرایط خاصی را داشته باشند. 

به طور معمول، بورسیه‌ها به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که برتری تحصیلی یا عملکرد فوق‌برنامه‌ای درخشانی از خود نشان دهند، در حالی که کمک‌هزینه تحصیلی بر اساس شرایط شخصی مانند درآمد خانوار اعطا می‌شود. برخلاف وام‌های دانشجویی، بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی نیازی به بازپرداخت ندارند. در اینجا چند نمونه از بورسیه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد این مرکز برای دانشجویان ایرانی آورده شده است: 

بورسیه تحصیلی بین‌المللی برتر: کاهش شهریه تا سقف ۵۰ درصد

بورسیه‌های بین‌المللی کارشناسی دانشکده بازرگانی دین: کاهش شهریه تا سقف ۵۰ درصد

بورسیه تحصیلی بین‌المللی کارشناسی: کاهش شهریه به میزان ۲۵۰۰ پوند 

دانشجویان بین‌المللی همچنین واجد شرایط دریافت بورسیه‌های تحصیلی خارجی برای تحصیل در انگلستان مانند بورسیه چونینگ، جوایز مشترک المنافع و غیره هستند. این دانشگاه همچنین هرساله از بیش از ۲۰ ورزشکار نخبه حمایت می‌کند و با تأمین بودجه، خدمات پشتیبانی و ارتباط با بخش‌های آموزشی دانشگاه، زیرساختی را برای این ورزشکاران فراهم می‌کند تا در حین تحصیل بتوانند در بالاترین سطح رقابت کنند. 

دانشگاه همچنین در همکاری با Npower بورسیه‌های ورزشی را به ورزشکاران نخبه ارائه می‌دهد و در عین حال بورسیه‌های المپیک را به ورزشکاران با استعدادی که خود را برای شرکت در بازی‌های المپیک آینده آماده می‌کنند، اختصاص می‌دهد. تیم لتس گو یونی می‌تواند متقاضی محترم را هنگام گرفتن تمامی این بورسیه‌ها راهنمایی کند. 

خدمات دانشجویی دانشگاه لیدز

تسهیلات و خدمات دانشگاه شامل فضای آموزشی عالی، چهار کتابخانه، یک استخر شنا به سبک مدرن، یک مرکز تناسب اندام به نام «The Edge» و «stage@leeds» که یک فضای اجراهای معاصر است، می‌شود. اتحادیه دانشجویی آن تنها اتحادیه در کل کشور است که موفق به کسب دو نشان طلای ابتکار ارزیابی اتحادیه‌های دانشجویی شده است و بیش از ۳۰۰ کلوپ و انجمن مختلف برای پیوستن وجود دارد. 

ساختارهای پشتیبانی از دانشجویان بین‌المللی شامل سرپرستان شخصی اختصاصی در تمام بخش‌های آموزشی، مرکز مشاوره دانشجویی، مشاوره و سلامت روان دانشجویی، خدمات معلولین، تیم‌های زندگی خوابگاهی، مرکز خدمات پزشکی دانشجویی لیدز، امنیت ۲۴ساعته در محوطه دانشگاه و شبکه‌ای از خدمات پشتیبانی دانشجویی در دانشکده‌ها می‌شود. 

کتابخانه دانشگاه در پنج مکان پراکنده شده است و در مجموع ۲.۷۸ میلیون کتاب، ۲۶۰۰۰ مجله چاپی و الکترونیکی، ۸۵۰ پایگاه داده و ۶۰۰۰ کتاب الکترونیکی را در خود جای داده است؛ که این امر آن را به یکی از بزرگترین کتابخانه‌های تحقیقاتی در انگلستان تبدیل می‌کند. با مهاجرت تحصیلی به شهر لیدز، ضمن تحصیل در محیطی علمی و پویا، از مزایای زندگی در شهری مدرن و فرهنگی نیز بهره‌مند خواهید شد.

بخش ورزش این مرکز نیز طیف گسترده‌ای از ورزش‌های رقابتی و تفریحی را ارائه می‌دهد که توسط دانشجویان و ساکنان محلی لیدز که می‌توانند از امکانات خاصی در دانشگاه استفاده کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کنار کلاس‌های تناسب اندام مانند یوگا و ایروبیک، دانشگاه بیش از ۳۶ باشگاه ورزشی مختلف از جمله کریکت، فوتبال، راگبی، هاکی، بسکتبال و بدمینتون دارد که موفق به کسب عناوین لیگ و کاپ در لیگ ورزش دانشگاه‌ها و کالج‌های بریتانیا (BUCS) شده‌اند.