دانشگاه بیرمنگام انگلستان و تحصیل در آن، علاوه بر ایجاد دوستی‌های ماندگار، فرصت بهره‌مندی از تدریس باکیفیت را برای دانشجویان فراهم می‌کند. این موسسه تحقیقاتی برجسته در سطح جهانی، از استعدادهای درخشان بین المللی حمایت می‌کند و در طول زندگی و حرفه آن‌ها کنارشان می‌ماند. 

بیرمنگام هم یک پردیس سبز وسیع و باشکوه با ساختمان‌های تاریخی در خود جای داده است و هم پردیسی مدرن که تنها چند دقیقه با فرهنگ و سرگرمی‌های دومین شهر بزرگ انگلستان فاصله دارد. متقاضی محترم می‌تواند با درج مشخصات خود و رزرو وقت مشاوره مهاجرتی لتس گو یونی از میزان شانس خود برای پذیرش در این دانشگاه انگلیسی باخبر شود. 

دانشگاه بیرمنگام کجاست؟ 

دانشگاه بیرمنگام کجاست؟ دانشگاه بیرمنگام در قلب میدلندز غربی، دومین شهر بزرگ انگلستان، واقع شده است که دسترسی عالی به مقاصد مختلف دارد. دانشگاه دارای پردیسی سرسبز در ادگباستون است که ایستگاه قطار دارد و سفر با قطار از طریق مرکز بیرمنگام یا فرودگاه بین‌المللی بیرمنگام را آسان می‌کند. این فرودگاه پروازهای مستقیم به بسیاری از مقاصد بین‌المللی داخل و خارج از اتحادیه اروپا ارائه می‌دهد. 

دانشگاه بیرمنگام اولین دانشگاهی بود که بر اساس مدل پردیسی ساخته شد؛ به این معنی که تمام ساختمان‌های دانشگاه در یک مکان قرار دارند. همچنین، اکثر خوابگاه‌های متعلق به دانشگاه نیز در فاصله ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پیاده از پردیس اصلی ادگباستون قرار دارند. 

دانشگاه بیرمنگام انگلستان 

دانشگاه بیرمنگام انگلستان، موسسه‌ای پویا است که میزبان جامعه‌ای متنوع متشکل از ۲۶ هزار دانشجو، از جمله ۵۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی از بیش از ۱۵۰ کشور جهان است. این تعداد، این مرکز را به یکی از بزرگترین جوامع دانشجویی خارجی در انگلستان تبدیل می‌کند و حدود ۱۸ درصد از کل دانشجویان را تشکیل می‌دهد. 

همچنین، چیزی حدود ۳۱ درصد از اعضای هیئت علمی بیرمنگام، از خارج از کشور آمده‌اند و فضای آموزشی بین‌المللی قدرتمندی را ایجاد کرده‌اند. این دانشگاه با رویکردی نوآورانه، پژوهش را با تجربه یادگیری دانشجویان ادغام می‌کند و اطمینان می‌دهد که آن‌ها از تحصیلات دانشگاهی بریتانیا در سطح جهانی بهره‌مند می‌شوند. 

دانشگاه بیرمنگام انگلستان همچنین طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهد که فرصت کارآموزی در شرکت‌های بزرگ ملی و بین‌المللی را فراهم می‌کند. علاوه بر این، گزینه‌های متعددی برای کارورزی برای دانشجویان وجود دارد تا با چالش‌های حرفه‌ای دنیای واقعی روبرو شوند. 

بیرمنگام از دانشجویان خود با خدمات و برنامه‌های متنوعی از جمله خدمات معلولیت دانشجویی، خدمات سلامت و تندرستی دانشجویان و غیره حمایت می‌کند که در ادامه مفصل‌تر به خدمات دیگر می‌پردازیم. این دانشگاه همچنین دارای یک پردیس در دبی است که در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد و به اولین دانشگاه از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان و گروه راسل تبدیل شد که پردیسی در دبی تاسیس کرده است. 

نرخ پذیرش این مرکز ۱۵ درصد بوده که نشان‌دهنده استانداردها و شهرت بالای آن است. آمار دولتی HESA نشان می‌دهد که ۹۵.۳ درصد از فارغ‌التحصیلان بیرمنگام ۶ ماه پس از فارغ‌التحصیلی مشغول به کار یا ادامه تحصیل هستند و این امر ارزش مدرک این مرکز را نشان می‌دهد. 

رنکینگ دانشگاه بیرمنگام

این مرکز یکی از برترین دانشگاه‌های دولتی انگلستان است و در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS در سال ۲۰۲۴ در رتبه ۸۴ قرار دارد. ۱۰ برنده جایزه نوبل در بین کارکنان و فارغ‌التحصیلان آن‌ها به برخی از بزرگترین کشفیات علمی کمک کرده‌اند. از اختراع مایکروویو تا پیشرفت‌های اخیر در بوزون هیگز و امواج گرانشی، تحقیقات آن‌ها راه‌حل‌های نوآورانه‌ای برای چالش‌هایی ارائه می‌دهد که انسان در شهر، منطقه و سراسر جهان با آن مواجه است. 

رشته‌ های دانشگاه بیرمنگام

بیرمنگام مجموعه‌ای گسترده از بیش از ۳۵۰ رشته کارشناسی، ۶۰۰ رشته ارشد عادی، ۱۴۰ رشته تحقیقاتی و بیش از ۴۵۰ دوره دکتری را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. این رشته‌ها در پنج دانشکده اصلی تقسیم‌بندی شده‌اند؛ هنر و حقوق، علوم پزشکی و دندانپزشکی، علوم زیستی و محیط‌زیست، مهندسی و علوم فیزیکی و علوم اجتماعی. این دانشکده‌ها هر کدام چندین مدرسه زیرمجموعه دارند و هر مدرسه طیف متنوعی از دوره‌ها و رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهد. 

شرایط پذیرش دانشگاه بیرمنگام

این موسسه آموزشی در ترم‌های پاییز، بهار، تابستان و زمستان پذیرش دانشجو دارد که این پذیرش بسیار گزینشی بوده و بر اساس مهارت‌های تحصیلی و سابقه حرفه‌ای دانشجویان انجام می‌شود. برای اطمینان از پذیرش دانشجویان برتر، دانشگاه معیارهای انتخاب سختی را بر اساس نمرات بالا در آزمون‌های ورودی، همراه با رزومه قوی و بیانیه‌ای شخصی قابل‌توجه در نظر می‌گیرد. 

گفتنی است بیرمنگام در فرآیند انتخاب خود اکثرا از مصاحبه استفاده نمی‌کند و مهارت‌های متقاضیان را از طریق نمرات، بیانیه شخصی و توصیه‌نامه‌های ارائه شده ارزیابی می‌کند. این مرکز هر سال از اکتبر تا جولای درخواست‌های پذیرش دانشجویان را می‌پذیرد و با برگزاری مراحل متعدد پذیرش، به دانشجویان فرصت می‌دهد تا تقریباً هر وقتی از سال برای رشته مورد نظر خود درخواست دهند. 

ارسال زودهنگام درخواست شانس پذیرش تحصیلی انگلیس را افزایش می‌دهد و پس از اعلام نتایج، فرد مدت تقریباً یک ماه فرصت دارد تا شهریه را پرداخت کرده و جایگاه خود را در این مرکز تأیید کند. بیرمنگام طیف وسیعی از مدارک تحصیلی بین‌المللی را می‌پذیرد و همچنین به دانشجویانی که شرایط ممکن است بر عملکرد تحصیلی آن‌ها در مدرسه تأثیر گذاشته باشد، پیشنهادات تطبیقی (contextual offer) ارائه می‌دهد. 

طرح پیشنهاد تطبیقی این دانشگاه با در نظر گرفتن داده‌های اجتماعی-اقتصادی در کنار اطلاعات UCAS، به تصمیم‌گیری در زمان صدور نتایج کمک می‌کند. علاوه بر این، راه‌های دیگری برای گرفتن پذیرش با نمره پایین‌تر وجود دارد. دوره «مسیرهای تحصیلی به بیرمنگام» (Pathways to Birmingham) یکی از این راه‌ها است که معمولاً برای کسانی که دو نمره کمتر از حداقل شرایط لازم دارند ارائه می‌شود. 

برای برخی دوره‌ها، مانند پزشکی و حقوق، سابقه کاری مرتبط بسیار ارزشمند است. بنابراین، مهم است که دانشجویان در زمینه‌های مرتبط تجربه کسب کنند. به عنوان مثال، متقاضیان رشته پزشکی باید در حداقل یک محیط پزشکی (مانند بیمارستان، مطب پزشک، آسایشگاه یا سایر محیط‌های پزشکی) سابقه کار داشته باشند، در حالی که متقاضیان رشته حقوق باید سعی کنند در دادگاه، شرکت حقوقی، سازمان خیریه یا سازمانی دولتی تجربه کسب کنند. 

اگر فرد امکان کسب تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود را ندارد، می‌تواند در فعالیت‌های فوق برنامه مرتبط با آن حوزه تا حد امکان شرکت کند. مثلا، اگر برای رشته علوم کامپیوتر درخواست می‌دهد، می‌تواند به باشگاه کامپیوتر مدرسه بپیوندد یا در اوقات فراغت خود یک زبان برنامه‌نویسی جدید یاد بگیرد تا مهارت‌های ارزشمندی برای تقویت پرونده خود به دست آورد. همچنین علاوه بر مدارک زیر، فرد باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی انگلیس نیز اقدام کند.

پذیرش کارشناسی

فرد در هر بار می‌تواند برای حداکثر ۵ دوره کارشناسی با استفاده از کد «B۳۲» برای این مرکز از طریق UCAS درخواست دهد. 

هزینه درخواست UCAS: برای یک انتخاب: ۲۲.۷۰ پوند/ برای دو یا چند انتخاب: ۴۳.۸۰ پوند

شرایط پذیرش: 

 • حداقل ۱۸ سال سن در زمان شروع ترم
 • معدل حداقل ۶۰ درصد
 • مدرک زبان انگلیسی: آیلتس: حداقل ۶ / تافل: ۸۰/ پی تی ای: ۶۴
 • رزومه یا CV
 • نسخه اسکن شده ریز نمرات و مدارک تحصیلی

پذیرش ارشد و دکتری

پورتال تمامی دوره‌ها به جز مددکاری اجتماعی: درخواست آنلاین

مددکاری اجتماعی: UCAS

هزینه‌ی درخواست: ۵۰ پوند (برای برخی از دوره‌های کارشناسی ارشد عادی) 

شرایط پذیرش: 

 • نسخه اسکن شده ریز نمرات و مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی: آیلتس: حداقل ۶ / تافل: ۸۰-۹۵
 • رزومه یا CV
 • بیانیه شخصی
 • پیشنهاد تحقیق (در صورت لزوم) 
 • توصیه نامه‌های تحصیلی و کاری

شهریه دانشگاه بیرمنگام

شهریه‌های این مرکز بسته به رشته و مقطع تحصیلی فرد متفاوت است. دانشجویان کارشناسی می‌توانند هزینه‌هایی بین ۱۹۰۰۰ تا ۲۷۰۰۰ پوند در سال را انتظار داشته باشند، که رشته‌های مهندسی و داروسازی در صدر این جدول قرار دارند. هزینه‌های مقطع کارشناسی ارشد دارای تنوع بیشتری است و هزینه MBA می‌تواند به ۳۳۰۰۰ پوند برسد. هزینه‌های دکتری نیز الگوی مشابهی را دنبال می‌کند، با رشته‌های مدیریت پزشکی و مهندسی که به ۲۷۰۰۰ پوند در سال می‌رسند. 

بورسیه تحصیلی دانشگاه بیرمنگام

دانشگاه بیرمنگام انگلستان طیف وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌های مالی را برای دانشجویان تمامی مقاطع ارائه می‌دهد که بسیاری از آن‌ها برای متقاضیان بین‌المللی نیز قابل‌دسترس هستند. این دانشگاه همچنین از منابع مختلف، کمک‌های مالی خارجی ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها عبارتند از: 

بورسیه تحصیلی چونینگ: این بورسیه‌ی معتبر به دانشجویان امکان می‌دهد تا در مقطع کارشناسی ارشد، به مدت یک سال در دانشگاه‌های سراسر انگلستان تحصیل کنند. این مرکز یکی از مقاصد محبوب برای دریافت‌کنندگان بورسیه‌ی چونینگ است و با این برنامه همکاری می‌کند تا شهریه کامل دوره‌ی انتخاب‌شده‌ی فرد توسط این مرکز تامین شود. 

بنیاد Gen: این بنیاد از افراد ممتاز در زمینه‌ی علوم طبیعی، به ویژه علوم و فناوری مواد غذایی حمایت می‌کند. بورسیه این بنیاد شامل دانشجویان کارشناسی، دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت، کنفرانس‌ها، سمینارها یا نگارش پایان‌نامه حمایت نمی‌کند. مبلغ هر کمک‌هزینه بر اساس شایستگی‌های متقاضی و به تشخیص هیئت امنا تعیین می‌شود که هزینه‌های کمک‌هزینه‌های قبلی بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ پوند بوده است. 

بانک توسعه‌ی اسلامی (IsDB): این بانک برنامه‌ی بورسیه‌ی کارشناسی خود را (SP) در سال ۱۹۸۳ با عنوان برنامه‌ی بورسیه‌ی جوامع مسلمان (SPMC) آغاز کرد. این برنامه همچنین بورسیه‌هایی برای تحصیلات تکمیلی در رشته‌های مختلف ارائه می‌دهد. 

بورسیه‌های ورزشی: این مرکز، به عنوان یک مؤسسه‌ی معتبر و پیشرو در این بخش، سال‌هاست که مقصد ایده‌آلی برای ورزشکاران دانشجو با عملکرد عالی در این کشور شناخته می‌شود. این دانشگاه با ارائه طیف وسیعی از برنامه‌های بورسیه‌ی ورزشی، به دانشجویان ورزشکار با استعداد کمک می‌کند تا در مسیر ورزشی خود پیشرفت کنند و حداکثر پتانسیل خود را در طول تحصیل و پس از آن شکوفا سازند. این حمایت‌ها بر اساس نیازهای فردی هر دانشجو ارائه می‌شود. تیم لتس گو یونی می‌تواند راه‌های مهاجرتی مناسب برای ورزشکاران محترم را بررسی کند.

خوابگاه و خدمات دانشجویی دانشگاه بیرمنگام

بیرمنگام خوابگاه‌های دانشجویی و خدمات متنوعی را برای پاسخگویی به نیازها و ترجیحات مختلف دانشجویان ارائه می‌دهد. این دانشگاه دارای سه شهرک اقامتی است که هر کدام طیف وسیعی از انواع اتاق‌ها و امکانات را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. ویل بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین شهرک است که در ادگباستون، شمال پردیس اصلی واقع شده است. 

همچنین، پارک پریچت نزدیک دانشکده‌ی پزشکی و سِلی اوک در نزدیکی مرکز شهر قرار دارد. قیمت‌ها بسته به نوع اتاق متفاوت است، اما کمترین قیمت برای یک اتاق تک‌نفره با حمام و آشپزخانه‌ی مشترک، ۴ هزار پوند در سال است. در این دانشگاه خدماتی برای وعده‌های غذایی وجود ندارد، اما برخی از اتاق‌های لوکس‌تر مانند میپل بنک با قیمت ۹ هزار پوند در سال، برنامه‌ی غذایی نیز ارائه می‌دهند. 

در داخل محوطه دانشگاه، امکانات رفاهی متنوعی برای استفاده دانشجویان وجود دارد، از جمله سوپرمارکت، آرایشگاه، چشم‌پزشکی و اداره پست. کتابخانه دانشگاه که در سال ۲۰۱۶ ساخته شده است، بیش از ۲.۱ میلیون کتاب و مجله علمی دارد و در طول ترم، ۲۴ساعته و ۷ روز هفته باز است. 

این دانشگاه همچنین به خاطر زندگی دانشجویی با نشاط خود شناخته شده است و بیش از ۳۰۰ باشگاه و انجمن در زمینه‌های مختلف و فعالیت‌های متنوع، از عکاسی و رقص بانگرا گرفته تا اسکی و موسیقی هوی متال، برای انتخاب وجود دارد. این گروه‌ها و انجمن‌ها توسط اتحادیه دانشجویی دانشگاه اداره می‌شوند و علاوه بر آن، این اتحادیه به برگزاری رویدادها و کمپین‌ها نیز می‌پردازد. 

دانشگاه همچنین دارای یک گالری هنری و باغ گیاه‌شناسی در پردیس اصلی ادگباستون، به علاوه یک سالن موسیقی ۴۵۰ نفره برای برگزاری کنسرت‌ها و اجراها است. برای علاقه‌مندان به ورزش، این دانشگاه دو مرکز ورزشی دارد، یکی در محوطه دانشگاه و دیگری در مرکز شهر. 

مرکز ورزشی مونرو در محوطه دانشگاه دارای اتاق تناسب اندام، استخر ۲۵ متری، سه سالن ورزشی، پیست دو میدانی با نورپردازی، چمن مصنوعی و طبیعی با نورپردازی و زمین‌های تنیس است. مرکز ورزش و تناسب اندام در مرکز شهر دارای تنها استخر ۵۰ متری شهر، یک سالن تمرین رزمی، یک سالن بدنسازی ۲۰۰ دستگاهه، یک استودیو اسپینینگ و زمین‌های اسکواش است.