دانشگاه باث که در سال ۱۹۶۶ تاسیس شده، یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های بریتانیا است و به خاطر برتری در آموزش و پژوهش شناخته شده است. شهر باث یک شهر دانشجویی جذاب در قلب انگلستان به شمار می‌رود و میزبان دو دانشگاه معتبر است که یکی از آن‌ها دانشگاه باث می‌باشد. 

این شهر نسبتا کوچک بوده و دارای فضاهای سبز زیادی است، پس فرقی نمی‌کند متقاضی به دنبال یک روز آرام در حومه شهر باشد یا یک روز پر هیجان در مرکز شهر؛ باث برای تمامی افراد مناسب است. با حضور در یک جلسه مشاوره مهاجرت تحصیلی لتس گو یونی می‌توانید شانس خود را برای حضور در این مرکز بسنجید. 

دانشگاه باث انگلستان

دانشگاه باث انگلستان در منطقه سامرست قرار داشته و با قطار یک ساعت از لندن فاصله دارد و بر روی تپه‌ای مشرف به شهر باث واقع شده است. این مرکز نه تنها در محوطه دانشگاه، بلکه در شهر باث که با اتوبوس از دانشگاه قابل دسترسی است، تجربه‌ای جذاب برای دانشجویان رقم می‌زند. رستوران‌ها، بارها، فعالیت‌های طبیعت‌گردی، رویدادهای فرهنگی و مناظر خیره‌کننده شهر باث، زندگی دانشجویی را پویا و خاطره‌انگیز می‌کنند. 

محوطه این مجموعه، با معماری مدرن همانند کالج‌های آمریکایی، در حاشیه شهر باث واقع شده است. این دانشگاه به دلیل نزدیکی به شهر جذاب باث و برتری تحصیلی، به گزینه‌ای ایده‌آل برای تحصیل در انگلیس در مقایسه با دانشگاه‌های لندن (با یک ساعت فاصله با قطار) تبدیل شده است. 

این مجموعه میزبان جامعه‌ای چند ملیتی از دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان است و محیطی زنده و بین‌المللی برای یادگیری فراهم می‌کند. هر ساله دانشجویان غیر بریتانیایی از بیش از ۱۳۰ کشور در این مجموعه ثبت نام می‌کنند و ۳۰ درصد از جمعیت دانشجویی را تشکیل می‌دهند. اساتید برجسته این دانشگاه علاوه بر برتری در تدریس، پروژه‌های تحقیقاتی خود را نیز انجام می‌دهند. در نتیجه، دانشجویان یاد می‌گیرند که چگونه دانش خود را در چندین حوزه به طور عملی به کار گیرند. 

رتبه دانشگاه باث

رتبه دانشگاه باث نشان می‌دهد که این مرکز یکی از برترین دانشگاه‌های دولتی در باث انگلیس است. این دانشگاه بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS سال ۲۰۲۴ در جایگاه ۱۴۸ام قرار دارد و در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر از نظر محبوبیت میان کارفرمایان در همین رتبه‌بندی قرار گرفته است. 

همچنین در ارزیابی محوریت تدریس TEF در سال ۲۰۲۳ موفق به کسب سه گواهی طلا شده است که کیفیت آموزش و نتایج برای دوره‌های کارشناسی و موضوعات آن‌ها را در موسسات آموزش عالی انگلستان ارزیابی می‌کند. این مجموعه یکی از سریع‌ترین دانشگاه‌های رو به رشد در بریتانیا است و در جدول لیگ اخیر تایمز ۲۰۲۳، در رتبه هشتم بهترین‌های انگلستان شناخته شد. 

این دانشگاه در معیارهای مختلف مانند اشتغال فارغ‌التحصیلان، رضایت دانشجویان، الزامات پذیرش و عملکرد کلی برتری دارد. علاوه بر جنبه‌های علمی، به دلیل امکانات ورزشی نیز بسیار شناخته شده است و در بازی‌های المپیک لندن ۲۰۱۲ میزبان تعدادی از تیم‌های بین‌المللی بود و همچنین جایزه ملی تأیید امنیت پلیس را برای استانداردهای امنیتی بدون نقص دریافت کرده است. همچنین این مجموعه به دلیل نرخ بالای اشتغال خود با ۹۰ درصد شناخته شده است. 

رشته‌ های دانشگاه باث

رشته‌ های دانشگاه باث شامل ۱۹۰ دوره کارشناسی و بیش از ۱۵۰ دوره تحصیلات تکمیلی می‌شود. با داشتن طیف وسیعی از دوره‌ها، دانشجویان می‌توانند رشته مورد علاقه خود را پیدا کنند و در بهترین دوره مناسب ثبت‌نام نمایند. دوره‌های این مجموعه نه تنها دانشجویان را به صورت تئوری آموزش می‌دهند، بلکه تجربه عملی مورد نیاز را نیز در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. 

دانشجویان مهارت‌های آزمایشگاهی اصلی را برای هر موضوع در آزمایشگاه‌های مجهز یاد می‌گیرند. بیش از ۱۷۰۰۰ دانشجوی دانشگاه در یکی از چهار دانشکده (مهندسی و طراحی، علوم انسانی و اجتماعی، مدیریت و علوم) تحصیل می‌کنند و مرکز به طور خاص در رشته‌های مهندسی (به ویژه الکترونیک، برق و مکانیک)، علوم فیزیکی، ریاضیات و فناوری شهرت دارد. 

بسیاری از دوره‌های کارشناسی برای دانشجویان گزینه کارآموزی با حقوق را ارائه می‌دهند که به دانشجویان فرصتی می‌دهد تا در یک شرکت یا سازمان کار کنند، دانش علمی خود را به کار گیرند و تجربه کاری عملی کسب کنند. دانشجویان علاوه بر دریافت حقوق، فرصت کار در برندهایی مانند فایزر، والت دیزنی، کلینیک کلیولند، جانسون و جانسون و سایر سازمان‌های پیشرو را نیز پیدا می‌کنند. 

شرایط پذیرش دانشگاه باث

این مرکز دارای فرآیند پذیرش مشخصی برای مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی است. پذیرش دوره‌های کارشناسی از طریق سامانه UCAS انجام می‌شود، در حالی که پذیرش دوره‌های تحصیلات تکمیلی در سایت دانشگاه و توسط خودشان اداره می‌شود.

پذیرش مقطع کارشناسی

سامانه درخواست: UCAS

هزینه درخواست: ۲۷.۵۰ پوند برای ۶ رشته

جزئیات کامل و ریزنمرات مقطع متوسطه

انگیزه‌نامه

توصیه نامه تحصیلی

نمرات زبان انگلیسی: تافل: حداقل ۱۰۰/ آیلتس: حداقل ۶.۵ تا ۷.۰

رزومه

مصاحبه (فقط در صورت دعوت) 

پذیرش مقطع تحصیلات تکمیلی

آخرین مهلت درخواست: دوره‌های کارشناسی ارشد تا ۳۰ ژوئن و دوره ارشد مدیریت بازرگانی تا ۳۱ جولای

هزینه درخواست: ۶۰ پوند

اسکن مدرک کارشناسی/تحصیلات تکمیلی (در صورت وجود) 

توصیه نامه

انگیزه‌نامه

نمرات آزمون: GMAT: حداقل ۶۰۰ (اختیاری)/ GRE: حداقل ۳۰۰ (اختیاری) 

نمرات زبان انگلیسی: تافل: حداقل ۱۰۰/ آیلتس: حداقل ۶.۵ تا ۷.۰

ریز نمرات نهایی مقطع تحصیلی قبلی

رزومه به‌روز

نکته مهم:

- کمیته پذیرش این مجموعه برای دوره‌های کارشناسی سعی می‌کند تا پایان ماه آوریل برای متقاضیانی که تا ۲۵ ژانویه درخواست داده‌اند، تصمیم‌گیری کند. 

- توصیه می‌شود متقاضیان ۳ ماه قبل از شروع دوره درخواست خود را ارسال کنند. 

- پردازش موفقیت‌آمیز درخواست پذیرش و ویزای انگلیس ممکن است ۴-۵ هفته طول بکشد. 

- ممکن است از متقاضیان برخی از دوره‌ها برای مصاحبه دعوت شود تا در صورت قرار گرفتن در لیست نهایی و تمایل دانشگاه به کسب اطلاعات بیشتر در مورد صلاحیت‌ها، پیشینه تحصیلی و غیره، با آن‌ها مصاحبه شود.

شهریه دانشگاه باث

شهریه این مرکز بسته به مقطع تحصیلی، به طور قابل توجهی متفاوت است. هزینه دوره‌های کارشناسی بین حدود ۱۶ هزار تا ۲۶ هزار پوند در سال است، در حالی که برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی این رنج گسترده‌تر بوده و هزینه‌ها از حدود ۳ هزار تا ۳۸ هزار پوند در سال متغیر است. شهریه‌های ۳ هزاری مربوط به دوره‌هایی است که در آن‌ها تنها گواهینامه تحصیلی ارائه می‌شوند.

بر اساس داده‌ها، گران‌ترین دوره تحصیلی، دوره MBA/PGDM یا مدیریت بازرگانی/ دیپلم تحصیلات تکمیلی در مدیریت است که هزینه آن سالانه ۳۸ هزار پوند است. ارزان‌ترین دوره‌ها نیز متعلق به کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم انسانی و هنر (M. A.) هستند که هزینه آن‌ها بین ۸ تا ۲۳ هزار پوند برای یک یا دو سال است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه باث

این مرکز برای دانشجویان خارجی که عملکرد تحصیلی درخشانی داشته‌اند، بورسیه‌های تحصیلی متنوعی ارائه می‌دهد. برخی از این بورسیه‌ها عبارتند از: 

بورسیه جایزه پیشرفت تحصیلی دین: این بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی است که قصد ادامه تحصیل در دوره‌های مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد در این مجموعه را دارند. این بورسیه به ۲۴ نفر تعلق می‌گیرد و مبلغ ۵۰۰۰ پوند برای پوشش بخشی از هزینه‌های تحصیلی را به صورت یکجا پرداخت می‌کند. 

بورسیه رهبران جهانی: این بورسیه نیز برای دانشجویان بین‌المللی بوده و به ۴۵ نفر تعلق می‌گیرد و مبلغ ۵۰۰۰ پوند برای پوشش بخشی از هزینه‌های تحصیلی را به صورت یکجا پرداخت می‌کند. برای واجد شرایط بودن برای این بورسیه، دانشجویان باید دوره دوازدهم و کارشناسی را گذرانده و نمرات آزمون‌های آیلتس یا پی تی‌ای را ارائه دهند. 

بورسیه تحصیلی صدراعظم باث: این بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی است که قصد ادامه تحصیل در دوره‌های مختلف کارشناسی در این مجموعه را دارند. این بورسیه به تعدادی از دانشجویان تعلق می‌گیرد و مبلغ ۲۰۰۰ پوند برای پوشش بخشی از هزینه‌های تحصیلی را به صورت یکجا پرداخت می‌کند. همانند بورسیه قبلی، دانشجویان باید دوره دوازدهم را گذرانده و نمرات آزمون‌های آیلتس یا پی تی‌ای خود را نیز ارائه دهند. 

بورسیه ۵۰مین سالگرد دیپلم باکالوریای بین‌المللی: این بورسیه برای دانشجویان خارجی (بین‌المللی و اتحادیه اروپا) است که در تحصیلات خود عملکرد عالی داشته‌اند. به تمام دانشجویان واجد شرایط، معافیت از شهریه سال اول به ارزش حداکثر ۶۰۰۰ پوند تعلق می‌گیرد. همچنین، تعداد این بورسیه‌ها محدود نیست. 

بورسیه‌های MBA: برای دانشجویان مدیریت بازرگانی تمام‌وقت و نیمه‌وقت در این مجموعه نیز بورسیه‌های متعددی وجود دارد. ارزش این بورسیه‌ها حداکثر ۱۵۰۰۰ پوند است و بر اساس معیارهای مختلفی از جمله شایستگی تحصیلی، تجربه کاری، پتانسیل رهبری و غیره اعطا می‌شود. 

خوابگاه و خدمات دانشجویی دانشگاه باث

این دانشگاه طیف وسیعی از خوابگاه‌ها را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد؛ از اتاق‌های مشترک سنتی با سرویس بهداشتی اشتراکی تا استودیوهای مدرن با حمام اختصاصی که می‌توانند نیازهای افراد با بودجه و ترجیحات متفاوت را برآورده کنند. هزینه متوسط زندگی در خوابگاه‌های محوطه دانشگاه بین ۵۰۰۰ تا ۹۰۰۰ پوند در سال است. موسسه اعزام دانشجو لتس گو یونی می‌تواند متقاضی محترم را در پروسه رزرو خوابگاه راهنمایی کند.

این مجموعه با داشتن روابط بین‌المللی و ارتباط با شرکت‌های مختلف، فرصت‌های زیادی برای توسعه شغلی در اختیار دانشجویان قرار داده و کارگاه‌های آموزشی توسعه شغلی، رویدادهای آشنایی با صنعت، جلسات بهبود رزومه و موارد دیگر را برگزار می‌کند. مشاوران شغلی نیز به دانشجویان در زمینه آماده‌سازی برای مصاحبه، کارآموزی صنعتی و آگاهی کلی در مورد فرآیند کاریابی کمک می‌کنند. 

علاوه بر این، دانشگاه طی ۱۰ سال گذشته ۴۵۰ میلیون پوند در بهبود محوطه و امکانات خود سرمایه‌گذاری کرده است. از جمله این امکانات می‌توان به کتابخانه پنج طبقه‌ای اشاره کرد که حتی در طول دوره امتحانات، ۲۴ساعته باز است و فضایی برای مطالعه انفرادی، کار گروهی و همچنین مکانی برای ساخت سازه‌های مهندسی و طراحی ارائه می‌دهد. 

از دیگر توسعه‌های اخیر می‌توان به ساختمان جدید روانشناسی اشاره کرد که یکی از برنامه‌های بسیار معتبر دانشگاه را در خود جای داده است و همچنین ساختمان جدید دانشکده مدیریت که در سال ۲۰۲۱ افتتاح شده است. محوطه دانشگاه همچنین دارای «The Edge» است، ساختمانی برای مدیریت و هنر که میزبان کنسرت‌ها و رویدادها است و دهکده تمرین ورزشی که شامل مجموعه‌ای از امکانات ورزشی مانند زمین‌های تنیس سرپوشیده، استخر شنا، سالن‌های وزنه‌برداری و پیست سرپوشیده و روباز است. 

با چنین امکانات عالی، جای تعجبی نیست که این مجموعه به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشرو در زمینه ورزش در انگلستان شناخته شده است و طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های ورزشی از فوتبال آمریکایی تا باشگاه قایق کانو، داژبال، جوجیتسو، رقص لاتین و سالن رقص و بادسواری را ارائه می‌دهد.