دانشگاه سنت فرانسیس خاویر St. Francis Xavier University (یا سن فرانسیس زاویر) یکی از بهترین دانشگاه های کانادا محسوب می‌شود که در شهر آنتیگونیش استان نوا اسکوشیا قرار گرفته است و به اختصار StFX خوانده می‌شود. درهای دانشگاه سن فرانسیس خاویر به‌روی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا به گرمی گشوده است و برای متقاضیان تحصیل در کانادا نیز پذیرش تحصیلی صادر می‌کند.

جهت آشنایی با فرایند پذیرش تحصیلی دانشگاه سن فرانسیس خاویر و خدمات آن تا پایان این نوشتار ما را در لتس گو یونی دنبال کنید.

دانشگاه سنت فرانسیس خاویر کجاست

کالج سنت فرانسیس خاویر با عنوان کالج آریکات Arichat، موسسه آموزشی مذهبی کاتولیک رومی در شهر آریکات استان نوا اسکوشیا در سال 1853 تاسیس شد. این شهر که قدیمی‌ترین منطقه مسکونی در استان است، در اوایل قرن هجدهم میلادی شکل گرفت. اما در سال 1855 این موسسه آموزشی به شهر آنتیگونیش و محل فعلی آن منتقل و در تاریخ 7 مِی 1866 به دانشگاه StFX تبدیل شد.

امروز دانشگاه سنت فرانسیس خاویر با بیش از ۱۶۰ سال سابقه آموزش سالانه پذیرای نزدیک به 4 هزار دانشجو می‌شود؛ حدود 3,884 دانشجو در مقطع کارشناسی و نزدیک به 100 دانشجو در مقاطع عالی از St. Francis Xavier University پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند. 

میانگین ظرفیت کلاس‌های این موسسه آموزشی حدود 34 نفر و نسبت دانشجو به استاد 12 به 1 اعلام شده است. بر اساس آخرین آمار اعلام شده از میزان رضایتمندی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان، کیفیت آموزش و امکانات این دانشگاه، حدود 93 درصد رضایتمندی ثبت شده است.

بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا شرکت در دوره‌های مجازی و آموزش از راه دور را برمی‌گزینند؛ تقریبا در تمامی رشته‌های تحصیلی این موسسه آموزشی برنامه‌هایی برای آموزش از راه دور نیز طراحی شده است.

دانشگاه St. Francis Xavier با بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی برنامه‌های تبادل دانشجو دارد؛ با دریافت پذیرش تحصیلی از برخی برنامه‌های تحصیلی این موسسه آموزشی، می‌توان با گذراندن تعدادی مشخصی از واحدهای درسی تقاضای انتقال کرد و با پذیرفتن قوانین دانشگاه و کشور مقصد، در دانشگاه‌های اروپایی و حتی امریکایی ادامه تحصیل داد.

رشته های تحصیلی دانشگاه سن فرانسیس خاویر

دانشگاه سن فرانسیس خاویر یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های کاناداست که تمرکز ویژه‌ای در مقطع کارشناسی دارد؛ اما برنامه‌های تحصیلی آن رشته‌های تمامی مقاطع تحصیلی را پوشش داده است. این دانشگاه دولتی چهار دانشکده عمده دارد که هر یک در دپارتمان‌های خود این رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند.

در دانشکده هنر دانشگاه St. Francis Xavier برنامه‌های تحصیلی در زیرمجموعه رشته‌های انسان‌شناسی، منابع دریایی، هنرهای زیبا، مطالعات کانادا، مطالعات کاتولیک، مطالعات سلتیک، مطالعات کلاسیک، مطالعات توسعه، اقتصاد، زبان و ادبیات انگلیسی، تاریخ، علوم انسانی، زبان‌های مدرن، فلسفه، علوم سیاسی، روانشناسی، سیاست عمومی، مطالعات مذهبی، عدالت اجتماعی، جامعه‌شناسی، مطالعات زنان و جنسیت، مطالعات موسیقی و جاز، هنر و علوم در بهداشت، و هنر و علوم در محیط‌زیست طراحی شده است.

در دانشکده علوم St. Francis Xavier University رشته‌های منابع دریایی، بیولوژی، علوم، شیمی، آب‌وهوا و محیط‌زیست، علوم کامپیوتر، علوم زمین، مهندسی، علوم زیست‌محیطی، سینتیک انسانی (حرکت‌شناسی)، تغذیه انسانی، بهداشت،ریاضیات، آمار، پرستاری، فیزیک و روانشناسی اولویت اول طراحی برنامه‌های آموزش قرار گرفته است.

دانشکده بازرگانی این موسسه آموزشی در رشته‌های کارشناسی بازرگانی، ام بی ای، حسابداری، سیستم‌های سازمانی، امورمالی، بازاریابی و سیستم‌های اطلاعاتی، رهبری و مدیریت، مدیریت منابع انسانی، مدیریت پروژه، بازاریابی، کارآفرینی، بازرگانی بین‌المللی پذیرش تحصیلی صادر می‌کند.

دانشکده آموزش دانشگاه سن فرانسیس خاویر نیز شامل رشته‌های آموزش کودک، آموزش مقطع ابتدایی، متوسطه و بزرگسال، آموزش پیوسته و از راه دور، آموزش موسیقی، آموزش زبان اسپانیایی، آموزش کودکان استثنایی می‌شود.

برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی دانشگاه St. Francis Xavier 2 تا 4 ساله طراحی شده‌اند، و برنامه‌های مقاطع عالی نیز یک‌ساله تا 5 ساله برگزار می‌شوند. اخذ پذیرش تحصیلی هر یک از این برنامه‌های تحصیلی نیاز به ارائه مدارک و شرایط خاصی است؛ برای کسب اطلاعات دقیق‌تر می‌توانید با رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی از تجربیات همکاران ما در بخش اعزام دانشجوی لتس گو یونی بهره‌مند شوید.

خوابگاه های دانشگاه سن فرانسیس خاویر

دانشگاه St. Francis Xavier اقامتگاه‌های متنوعی را در فضای دانشگاه و بیرون از آن بنا کرده‌ است. بیش از نیمی از دانشجویان غیر بومی دانشگاه StFX در خوابگاه‌های پردیس دانشگاهی اسکان داده شده‌اند. 

زندگی در محوطه دانشگاهی StFX مزایای بسیاری دارد؛ بُعد مسافتی بسیار کوتاه از محل زندگی تا محل تحصیل و صرفه‌جویی در زمان و هزینه، دسترسی به خدمات بهداشتی و مشاوره‌ای دانشگاه، امنیت، باشگاه‌های ورزشی و امکانات تفریحی و همچنین حضور در انجمن‌های دانشگاهی از جمله مزیت‌های اسکان در پردیس دانشگاهی St. Francis Xavier است. 

اقامتگاه‌های این دانشگاه به‌صورت اتاق‌های تک‌نفره و مشارکتی، سوئیت و آپارتمان‌های ۴ خوابه طراحی شده‌اند و هر یک امکانات و خدمات مشخصی به متقاضیان تحصیل در کانادا ارائه می‌کنند.

پذیرش تحصیلی دانشگاه سنت فرانسیس خاویر

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، شرایط پذیرش تحصیلی دانشگاه St. Francis Xavier به مقطع و رشته تحصیلی بستگی دارد؛ اما در کل مهاجرت تحصیلی به کانادا برای تحصیل در دانشگاه سن فرانسیس خاویر نیاز به معدل بالا در آخرین مدرک تحصیلی، نمره بالا در مدرک زبان انگلیسی و نمره‌های بالا در برخی دروس دوره دبیرستان دارد و باید به شرایط سنی مقطع تحصیلی توجه کرد. برای بررسی وضعیت تحصیلی خود می‌توانید فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی را در سایت لتس گو یونی پر کنید و شرایط خود را بسنجید.

متقاضی مهاجرت تحصیلی در دوره لیسانس باید مدرک فارغ‌التحصیلی دوازده‌‎ساله از دبیرستان را دریافت کرده باشد. او باید حداقل 70 درصد از نمره معدل را کسب کند تا محدودیتی در اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه StFX نداشته باشد. افزون بر معدل، ریز نمرات سال‌های پایانی دبیرستان نیز بررسی می‌شود؛ تمامی نمرات پایان ترم متقاضی باید 65 درصد به بالا باشد.

تحصیل در کانادا به عنوان کشوری انگلیسی‌زبان نیاز به تسلط کافی به زبان انگلیسی دارد. برای دریافت پذیرش و مهاجرت تحصیلی باید مدرک زبان انگلیسی بین‌المللی ارائه کرد. نمره این مدرک نیز باید متوسط به ‌بالا باشد؛ برای مثال نمره آزمون تافل باید 92 به بالا و نمره آیلتس باید حداقل 6.5 باشد.

اخذ پذیرش تحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه St. Francis Xavier تفاوت چندانی با مقطع پیشین ندارد؛ تنها نکته حائز اهمیت در این مقطع، ارتباط رشته تحصیلی مقطع پیشین با رشته انتخابی از این موسسه آموزشی است. البته شرط معدل پذیرش تحصیلی در این مقطع 70 درصد و بالاتر اعلام شده است.

تحصیل در کانادا در مقطع دکتری کمی متفاوت با دوره‌های تحصیلی مقاطع پیشین است؛ دریافت پذیرش تحصیلی از St. Francis Xavier University در این مقطع افزون بر مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالا، به مدرک فارغ‌التحصیلی و پایان‌نامه کارشناسی ارشد در رشته مرتبط، 3 توصیه نامه علمی و عملی از استادان مقطع و دانشگاه پیشین، رزومه تحصیلی و آموزشی، انگیزه‌نامه تحصیلی، و کسب معدل 80 درصد به بالا در مقطع کارشناسی ارشد و از همه مهم‌تر پروپوزال طرح دکتری برای توجیه استاران دانشگاه StFX نیاز دارد.

پس از آماده کردن مدارک مورد نیاز رشته و مقطع تحصیلی انتخابی، باید فرم درخواست پذیرش تحصیلی را تکمیل و این مدارک را به پرونده درخواست ضمیمه کرد. پس از بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی مهاجرت تحصیلی، نامه پذیرش تحصیلی صادر و شرایط برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا مهیا می‌شود.

آزمون ورودی رشته پرستاری دانشگاه سنت فرانسیس خاویر

ناگفته نماند که تحصیل در برنامه‌های تحصیلی StFX مربوط به پرستاری و دریافت پذیرش تحصیلی از این رشته نیاز به شرکت در آزمون کَسپِر CASPER TEST دارد. آزمون کسپر که به‌صورت آن‌لاین برگزار می‌شود، جهت ارزیابی خصوصیات شخصیتی و مهارتی متقاضی طراحی شده و اجباری است.

از دیدگاه St. Francis Xavier University دانش علمی بهترین شاخص برای ارزیابی صلاحیت متقاضی مهاجرت تحصیلی نیست؛ این آزمون به تیم پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی StFX این امکان را می‌دهد تا فراتر از ابزارهای سنجش علمی، درک بهتری از شخصیت فردی هر متقاضی داشته باشد.

جهت شرکت در این آزمون کسپر باید در تاریخ‌های (متغیر) اعلام شده در سایت دانشگاه StFX ثبت‌نام کرد. هزینه ثبت‌نام در آزمون کسپر دانشگاه سن فرانسیس خاویر برای سال تحصیلی 2021-2022 مبلغ 40 دلار کانادا اعلام شده است.
این آزمون شامل 12 بخش کتبی و شفاهی است و متقاضی موظف است در زمان مشخصی به سوالات پاسخ دهد. مطالعه کتاب خاصی برای این آزمون نیاز نیست و حدود 60 تا 90 دقیقه زمان می‌برد.

ددلاین دانشگاه سنت فرانسیس خاویر

پیش از ثبت درخواست پذیرش برای مهاجرت تحصیلی باید به بازه زمانی که از سوی دانشگاه تعیین می‌شود، توجه ویژه داشت. دانشگاه StFX برای بررسی درخواست پذیرش تحصیلی و همچنین درخواست بورسیه دانشجویان یک بازه زمانی مشخصی تعیین می‌کند که بی‌توجهی به آن می‌تواند متقاضی را یک سال تحصیلی عقب بی‌اندازد.

معمولا ماه سپتامبر مهلت ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و ماه نوامبر مهلت ثبت‌نام دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه StFX تعیین می‌شود. ماه مِی نیز ددلاین پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‎المللی در ترم بعدی اعلام شده است. 

هزینه تحصیل در دانشگاه سن فرانسیس خاویر

شهریه دوره‌های تحصیلی St. Francis Xavier University جهت تحصیل در کانادا به مقطع و رشته تحصیلی بستگی دارد؛ اما به‌طور میانگین تحصیل در مقطع کارشناسی و همچنین کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین‌المللی StFX سالانه حدود 18 هزار دلار کانادا شهریه دارد. علاوه‌بر شهریه سالانه، دانشجویان در زمان ثبت‌نام باید هزینه‌های جانبه‌ای دیگری را نیز پرداخت کنند که مجموعا حدود 20 هزار دلار آب می‌خورد.

هزینه خوابگاه‌های این دانشگاه بسته به نوع و خدمات آن حدود 7 هزار تا 9 هزار دلار اعلام شده است. استفاده از برنامه غذایی خوابگاه‌های StFX نیز هزینه جداگانه برابر با 5 هزار تا 6 هزار دلار دارد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه سنت خاویر

بیش از سه میلیون دلار به برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی دانشگاه StFX در مقطع کارشناسی اختصاص یافته است. بر اساس قوانین این دانشگاه دانشجویانی که نمره معدل بیش از 85 درصد در آخرین مدرک فارغ‌التحصیلی داشته باشند، به صورت خودکار در لیست متقاضیان بورسیه تحصیلی قرار می‌گیرند. مبلغ این برنامه کمک‌هزینه تحصیلی به معدل دانشجو بستگی دارد.

سالانه بیش از سیصدوسی هزار دلار به صد برنامه کمک‌هزینه تحصیلی دانشجویان مقاطع عالی تعلق پیدا می‌کند. دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه StFX در این مقاطع تحصیلی نیز شرایط منحصری دارد که نیاز به ارزیابی وضعیت تحصیلی متقاضی مهاجرت تحصیلی دارد.