دانشگاه سابانجی ترکیه Sabancı University یکی از موسسات آموزش عالی مستقر در شهر استانبول است که در رتبه‌بندی‌های جهانی جایگاه ویژه‌ای کسب کرده است. سابانجی از مشهورترین دانشگاه های ترکیه، همواره از گزینه‌های نخست متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور برای اخذ پذیرش تحصیلی بوده است.

لتسگو یونی با قرارداد همکاری با این دانشگاه موفق شده است به صورت رایگان خدمات پذیرش تحصیلی را برای این دانشگاه انجام دهد. در ساعات اداری با ما در لتسگو یونی تماس بگیرید تا از خدمات ویژه در این زمینه بهره‌مند شوید.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در دانشگاه سابانجی و جزئیاتی نظیر شهریه، مدارک مورد نیاز و رشته‌های تحصیلی این دانشگاه، تا پایان این بخش از سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی ما را همراهی کنید.

دانشگاه سابانجی ترکیه

دانشگاه Sabancı ترکیه یکی از دانشگاه‌های نسبتاً جدید ترکیه است که بودجه آن توسط موسسه خیریه تامین می‌شود. پردیس این دانشگاهِ خصوصی در فضایی بالغ بر 1.26 میلیون متر مربع بنا شده و در فاصله 40 کیلومتری از مرکز شهر استانبول قرار گرفته است.

این مجموعه آموزش عالی تحت نظارت یکی از بنیادهای برجسته خانوادگی ترکیه به نام بنیاد سابانجی در ژوئیه سال 1994 تاسیس شد.

مراسم راه اندازی پردیس دانشگاه Sabancı ترکیه در تاریخ 31 ژوئیه سال 1997 برگزار شد و فعالیت‌های اصلی آن در دومین سال تحصیلی پس از افتتاحیه یعنی در تاریخ 20 اکتبر 1999 آغاز شد. از زمان تاسیس تا به امروز، Sabancı University از بهترین دانشگاه های ترکیه برشمرده می‌شود.

فعالیت‌های این مجموعه همواره در مسیر بهبود سیاست‌های کمک به محیط زیست، بهداشت، کار و ایمنی بوده است؛ دانشگاه Sabancı ترکیه متعهد است تا در هر فعالیت "انسان محور" با ذینفعان هر بخش از مشکلاتی که جهان امروز با آن درگیر است، همکاری کند تا فلسفه یکسان بودن با طبیعت را به اجرا درآورد.

در پردیس دانشگاه Sabancı ترکیه می‌توان از امکاناتی نظیر ارائه مسکن و محل اقامت به دانشجویان بین‌المللی، مرکز هنرهای نمایشی، سالن‌های ورزشی، مرکز بهداشت، سالن تماشای فیلم، سوپرمارکت، کتاب‌فروشی، بانک، دسترسی بدون وقفه به اینترنت، بیش از ۵۰ باشگاه فعال دانشجویی، خدمات ۲۴ ساعته پذیرش آزمایشگاه و کتابخانه در ۷ روز هفته بهره‌مند شد.

دانشگاه سابانجی ترکیه میزبان بیش از 4 هزار دانشجوی مقطع کارشناسی و بیش از هزار دانشجوی مقاطع تحصیلات تکمیلی شده است. نسبت دانشجویان مشغول به تحصیل به ازای اعضا هیئت علمی در دانشگاه سابانجی 19.6 گزارش شده که در رتبه‌بندی Sabancı University در سطح جهان بسیار تاثیرگذار بوده است.

همان‌طور که از آمار برمی‌آید، تمرکز اصلی دوره‌های آکادمیک دانشگاه Sabancı ترکیه روی برنامه مقاطع کارشناسی طراحی شده و  با رویکردی چند رشته‌ای و میان رشته‌ای ارائه می‌شود. در میان این برنامه‌های میان‌رشته‌ای، پیوندهایی بین علوم طبیعی و اجتماعی و همچنین سایر رشته‌ها دیده می‌شود.

دانشگاه سابانجی بهترین دانشگاه خصوصی ترکیه به حساب می‌آید.

رویکرد این مجموعه با دانشگاه های ترکیه بسیار متفاوت است. دوره‌های آکادمیک دانشگاه سابانجی ترکیه از دو بخش تشکیل می‌شود؛ دانشجویان در دوره اول به آموزش پایه می‌پردازند و در دوره دوم آموزه‌های تخصصیِ دانشگاهی ارائه می‌شود. در دوره اول که معمولا یک سال طول می‌کشد، زبان ترکی هم رایگان به دانشجویان آموزش داده می‌شود.

دانشجویان در دوره‌ اول که تحت عنوان «برنامه‌های توسعه پایه» برگزار می‌شود، درس‌هایی با موضوع انسانیت و جامعه، اصول آتاتورک و تاریخ انقلاب ترکیه، زبان و ادبیات ترکی، علوم طبیعی، توابع ریاضی از جمله ریاضیات گسسته و پیوسته، زبان انگلیسی و دوره بین دانشکده‌ها با رویکردهای محاسباتی برای حل مسئله را می‌گذرانند. 

دانشجویان در بخش بعدی دوره پایه، دوره‌هایی موسوم به «آثار بزرگ» را می‌گذرانند؛ همان‌طور که از این عنوان برمی‌آید، درس‌های این دوره بر روی آثار مهم ادبی و هنری متمرکز هستند. دانشجویان قانون و اخلاق، مفاهیم مکمل قانون و اخلاق را در رابطه با معضلات و گزینه‌های اخلاقی روزمره در این مرحله بررسی می‌کنند. به این ترتیب، دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه Sabancı ترکیه برای ادامه تحصیل یا شروع شغل در هر زمینه‌ای، کاملا آماده به نظر می‌رسند.

به‌طور کلی تحصیل در دانشگاه های ترکیه نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌ها دارد؛ دانشگاه سابانجی نیز از این قانون خارج نیست. اما ورود به دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیاز به شرکت در کنکور یا همان آزمون ورودی وجود ندارد؛ در واقع سوابق تحصیلی متقاضی باید مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی را برای صدور مجوز متقاعد کند.

دانشکده های دانشگاه Sabancı ترکیه

مجموعه آموزش عالی Sabancı University در 3 دانشکده و یک مدرسه زبان میزبان متقاضیان مهاجرت تحصیلی می‌شود. در این دانشکده‌ها بیش از صد برنامه آموزشی برای مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌شود که جذاب‌ترین آن‌ها برای علاقمندان به تحصیل در ترکیه برنامه‌های ترکیبی و میان‌رشته‌ای بوده است.

در دانشکده هنر و علوم اجتماعی برنامه‌هایی در زیرمجموعه دپارتمان‌های اقتصاد، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، روانشناسی، هنرهای تجسمی و طراحی ارتباطات بصری، دپارتمان رشته‌های اصلی و رشته‌های خاص در مقطع کارشناسی برگزار می‌شود.

دانشکده هنر و علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های متنوعی را در زیرمجموعه رشته‌های تجزیه و تحلیل و حل منازعه، مطالعات فرهنگی، اقتصاد، مطالعات اروپا، تاریخ، علوم سیاسی، روانشناسی، مطالعات ترکیه‌شناسی، هنرهای تجسمی و طراحی ارتباطات بصری برگزار می‌کند.

دانشگاه سابانجی ترکیه در مقطع دکتری دانشکده هنر و علوم اجتماعی نیز رشته‌های اقتصاد، مطالعات جنسیتی، تاریخ، علوم سیاسی ارائه می‌کند. تمرکز این دانشکده بر افزایش تنوع رشته‌های این مقطع است؛ به طوری که در سال تحصیلی 2020-2021 رشته‌های حوزه مطالعات جنسیتی به عنوان گروه جدید آغاز به کار کرد.

اهداف دانشکده علوم طبیعی و مهندسی آموزش افراد مسلط و با اعتماد به نفس و پرورش فارغ‌التحصیلانی‌ست که نقشی برجسته در جامعه ایفا خواهند کرد. دپارتمان‌هایی نظیر علوم و مهندسی کامپیوتر، مهندسی الکترونیک، مهندسی صنایع، علوم مواد و مهندسی نانو، مهندسی مکاترونیک Mechatronics ، زیست شناسی مولکولی، ژنتیک و مهندسی زیستی میزبان متقاضیان مهاجرت تحصیلی هستند.

علاقمندان به تحصیل در سابانجی ترکیه می‌توانند از دانشکده علوم طبیعی و مهندسی از برنامه‌های مقطع کارشناسی ارشد را در حوزه علوم و مهندسی کامپیوتر، امنیت سایبری، علوم داده، مهندسی الکترونیک، فناوری ها و مدیریت انرژی، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، علوم مواد و مهندسی نانو، ریاضیات، مهندسی مکاترونیک، زیست شناسی مولکولی، ژنتیک و مهندسی زیستی، و رشته‌های زیرمجموعه فیزیک پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

رشته‌های زیرمجموعه فناوری اطلاعات، فناوری و مدیریت انرژی، امنیت سایبری، و تجزیه و تحلیل داده از رشته‌های مقطع دکتری Sabancı University در دانشکده علوم طبیعی و مهندسی برشمرده می‌شوند.

دانشکده مدیریت که یکی از پرمخاطب‌ترین دپارتمان‌های دانشگاه سابانجی به حساب می‌آید، برنامه‌های تحصیلی متنوعی در حوزه مدیریت، تجزیه و تحلیل کسب و کار، برنامه کارآفرینی، برنامه مالی،MBA  اجرایی، MBA،MBA  حرفه‌ای، تجزیه و تحلیل کسب‌وکار برای حرفه‌ای‌ها، کارشناسی ارشد در امور مالی، کارشناسی ارشد در تجزیه و تحلیل تجاری (به همراه پایان نامه) و ... ارائه می‌کند.

زبان تدریس در دانشگاه سابانجی زبان انگلیسی انتخاب شده است؛ به همین دلیل دانشکده زبان نیز در این مجموعه تاسیس شد تا علاقمندان به تحصیل در ترکیه که تسلط کافی به انگلیسی ندارند، بتوانند مهارت خود را در مکالمه و درک مطلب این زبان و همچنین سایر زبان‌های خارجی بهبود بخشند.

تمام دانشجویان در مقطع کارشناسی موظف به شرکت در آزمون سنجش زبان انگلیسی دانشگاه Sabancı ترکیه تحت عنوان ELAE هستند. دانشجویانی که در این آزمون قبول می‌شوند، درس‌های تخصصی مقطع کارشناسی را شروع می‌کنند.

از سویی دیگر، علاقه‌مندان به تحصیل در این دانشگاه که از مهارت زبان انگلیسی سطح آکادمیک برخوردار نیستند، در دانشکده زبان (SL) ثبت‌نام می‌کنند. درواقع، دوره‌های ارائه شده توسط SL بخشی جدایی‌ناپذیر از آموزش ارائه شده در دانشگاه Sabancı ترکیه محسوب می‌شود و هدف آن عملی کردن اهداف این مجموعه در زمینه توسعه افراد شایسته، مطمئن و دارای مسئولیت اجتماعی است که قادر به تفکر انتقادی و مستقل هستند.

درمیان دانشگاه های ترکیه، دانشگاه سابانجی رتبه جهانی دارد.

رنکینگ دانشگاه Sabancı ترکیه

با نگاهی به لیست بهترین دانشگاه های ترکیه می‌توان دریافت که Sabancı University همواره در صدر این فهرست قرار گرفته است. در سطح بین‌المللی نیز این مجموعه در حال رشد و ارتقا دیده شده؛ در آخرین گزارش این رتبه‌بندی در سال تحصیلی 2023 – 2022 دانشگاه سابانجی رتبه 540-531 را از آن خود کرده است.

از دیدگاه رتبه‌بندی تایمز دانشگاه Sabancı در میان موسسات آموزش عالی جوان جهان (زیر 50 سال) رتبه 89 جهانی را به دست آورده و در شاخص تاثیرگذاری رتبه جهانی 401–600 را از آن خود کرده است.

با توجه به رویکرد مدرن Sabancı University در میان دیگر دانشگاه های ترکیه، این مجموعه رتبه دوم ملی و رتبه اول در میان موسسات آموزشی خصوصی این کشور را به دست آورده است.

خوابگاه دانشگاه Sabancı ترکیه

بخشی از تجربه تحصیل در دانشگاه های ترکیه مربوط به خاطرات خوب خوابگاه است. اصطلاح "خوابگاه" در ترکیه بسته به تجربه تصاویر زیادی را در ذهن فارغ التحصیلان ایجاد می‌کند. اما در پردیس دانشگاه سابانجی، خوابگاه یک قسمت اساسی از آموزش مناسب آکادمیک و یک زندگی شاد در دانشگاه است؛ جایی که دوستی‌ها شکل می‌گیرد و هنر زندگی مشترک یاد گرفته می‌شود. 

امکانات اقامتگاه‌های سابانجی به عنوان خانه‌هایی موقت به دور از کاشانه طراحی شده است؛ برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی فضایی جهت گفتگوی دوستانه یا فضایی برای مطالعه در خلوت ایجاد شده است. اتاق‌های خوابگاه سابانجی برای 2 یا 4 دانشجو طراحی شده و در تمامی اقامتگاه‌ها دوش، کمد، تلفن جداگانه، خط اینترنت خصوصی در اتاق‌ها و اینترنت مشترک در سالن‌های مطالعه واقع در هر طبقه تعبیه شده است.

دانشجویان می‌توانند وسایل شخصی و لباس‌های خود را رایگان در ماشین لباسشویی و خشک‌کن واقع در اتاق‌های لباسشویی شستشو دهند و از امکاناتی که برای اتوکشی در نظر گرفته شده، استفاده کنند.

علاوه‌بر ماشین‌های وندور، سالن غذاخوری پردیس دانشگاه سابانجی با ظرفیت 900 صندلی در هر سه وعده غذایی با منویی متنوع در فضایی دلباز از دانشجویان و کارمندان پذیرایی می‌کند. استفاده از خدمات اقامتی دانشگاه Sabancı برای علاقمندان تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه می‌تواند هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به این کشور را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد.

رشته های تحصیلی دانشگاه سابانجی

برای تحصیل در ترکیه ابتدا باید دانشگاه و رشته مورد نظر را انتخاب کرد. دانشگاه سابانجی در سال تحصیلی 2023 – 2024 در رشته‌های علوم کامپیوتر و مهندسی، امنیت سایبری، تجزیه و تحلیل داده‌ها، مهندسی الکترونیک، فناوری و مدیریت انرژی، مهندسی صنایع، فناوری اطلاعات، مهندسی عمران، علوم مواد و مهندسی نانو، ریاضیات، مهندسی مکاترونیک، زیست شناسی مولکولی، ژنتیک و مهندسی زیستی، فیزیک، تجزیه و تحلیل و حل منازعه برای متقاضیان، پذیرش تحصیلی صادر می‌کند.

علاوه‌بر رشته‌های فوق، علاقمندان می‌توانند در رشته‌های مطالعات فرهنگی، اقتصاد، مطالعات اروپا، مطالعات جنسیتی، تاریخ، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، علوم سیاسی، روانشناسی، ترکیه‌شناسی، هنرهای تجسمی و طراحی ارتباطات تصویری، تجزیه و تحلیل اطلاعات،MBA  اجرایی، مدیریت، MBA، امور مالی، و MBA حرفه‌ای برای تحصیل در ترکیه، دانشگاه سابانجی را انتخاب کنند.

پذیرش تحصیلی دانشگاه سابانجی ترکیه

پس از انتخاب گزینه مناسب و مورد علاقه متقاضی مهاجرت تحصیلی از میان برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در سایت رسمی Sabancı University باید شرایط پذیرش تحصیلی و بازه زمانی اقدام برای هر یک مورد مطالعه قرار بگیرد.

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، متقاضیان پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی دانشگاه سابانجی باید در آزمون ورودی این مجموعه شرکت کنند. امتیاز دریافت شده از این آزمون‌ها که طبق استاندارهای آزمون SAT ترکیه طراحی می‌شود، اولین شرط تحصیل در ترکیه است.

با اینکه سابانجی از موسسات آموزش عالی خصوصی این کشور به حساب می‌آید، برای مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی باید در آزمون ورودی شرکت کرد. معمولا این آزمون سه‌بار در طول سال برگزار می‌شود و مهلت ثبت‌نام آن از طریق سایت اعلام می‌شود. 

علاوه‌بر کارنامه آزمون اس‌اِی‌تی، مدارک هویتی و شناسایی و مدارک تحصیلی دیگری هم باید برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی گردآوری و ارسال کرد که بسته به رشته تحصیلی متفاوت هستند.

اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه سابانجی ترکیه نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد.

پذیرش تحصیلی مقاطع عالی در اغلب دانشگاه های ترکیه بدون آزمون ورودی صادر می‌شود؛ به عبارتی دیگر، تحصیل در ترکیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری آزمون ورودی و کنکور ندارد. متقاضی مهاجرت تحصیلی می‌تواند با ارسال مدارک مورد نیاز جهت ارزیابی وضعیت تحصیلی درخواست پذیرش تحصیلی کند. لازم به ذکر است که تحصیل برخی رشته‌های مقاطع عالی هم آزمون ورودی SAT یا GMAT دارند! 

پس از ارزیابی مدارک از متقاضیان واجد شرایط برای یک آزمون کتبی یا مصاحبه دعوت به عمل خواهد آمد. سپس هیئت داوران در مورد پذیرش دانشجو تصمیم نهایی را صادر کرده و این تصمیم کتبی (از طریق ایمیل) به دانشجو اعلام خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه Sabancı ترکیه

شرایط و مدارک مورد نیاز هر یک از برنامه‌های تحصیلی دانشگاه سابانجی ترکیه متفاوت است؛ اما به طور کلی آخرین مدارک تحصیلی و مدرک زبان از جمله مدارک مورد نیاز هر رشته در هر مقطعی هستند. مدارک مورد نیاز باید در بازه زمانی تعیین شده برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی ارسال شوند. از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز مرحله پذیرش تحصیلی Sabancı University می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    فیش پرداختی هزینه آنلاین درخواست فرم پذیرش (اپلیکیشن فی)
•    کپی کارنامه آزمون ورودی دانشگاه
•    اصل و ترجمه رسمی دیپلم دبیرستان به زبان ترکی یا انگلیسی
•    رونوشت رسمي ریزنمرات
•    اصل و ترجمه رسمی مدارک فارغ‌التحصیلی
•    مدرک معتبر از آزمون‌های بین‌المللی زبان مانند آیلتس یا تافل
•    توصیه نامه از مراجع دانشگاهی پیشین
•    انگیزه‌نامه تحصیلی

تمام مدارک بین‌المللی معتبر از جمله تافل و آیلتس برای اثبات سطح مهارت زبان انگلیسی متقاضی از سوی Sabancı University مورد قبول است. نمره کارنامه آزمون میزان تسلط متقاضی را نمایش می‌دهد؛ بنابراین در صورتی که نمره مدرک زبان از سطح انتظار مسئولان پذیرش تحصیلی کمتر بود، متقاضی موظف است در دوره زبان دانشگاهSabancı  شرکت کند.

هزینه تحصیل در دانشگاه سابانجی ترکیه

تحصیل در دانشگاه های ترکیه به نسبت بسیاری از کشورهای مهاجرپذیر ارزان‌تر است. در سال تحصیلی 2023 – 2024 هزینه تحصیل در دانشگاه سابانجی برای دانشجویان بین‌المللی سالانه حدود 9,000 تا 18,000 دلار شهریه دارد. افزون بر شهریه سالانه که به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد، هزینه‌های دیگری نیز برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد.

هزینه استفاده از خوابگاه دانشجویی پردیس دانشگاهی Sabancı University در طول 9 ماه تحصیلی بسته نوع اقامتگاه و خدمات آن 1,500 تا 2,000 دلار اعلام شده است. اتاق‌های خصوصی خوابگاه پردیس دانشگاه سابانجی که به دانشجویان مقاطع عالی اختصاص یافته است، سالانه حدود 2,500 دلار هزینه دارد.

متوسط هزینه تهیه منابع آموزشی و لوازم تحریر در طول سال تحصیلی حدود 60 تا 80 دلار و هزینه مربوط به خودوخوراک ماهانه در کافه‌تریای پردیس دانشگاه Sabancı ترکیه حدود 100 تا 200 دلار برآورد می‌شود. افزون بر این، دانشجویان بین‌المللی پیش از ثبت‌نام باید مبلغی بالغ بر هزار و پانصد دلار به حساب دانشگاه Sabancı ترکیه واریز کنند.

برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی دانشجویان بین‌المللی از روش‌های گوناگونی هزینه تحصیل در ترکیه را کاهش می‌دهند. دانشجویان واجد شرایط هر سه مقطع تحصیلی می‌توانند با ارائه مدارک مورد نیاز این برنامه‌ها بورس دانشگاه سابانجی ترکیه یا دولت ترکیه شوند و تنها بخشی از هزینه‌های مهاجرت تحصیلی را بپردازند.

بورسیه تحصیلی Sabancı University به صورت فول فاند شامل پرداخت حقوق ماهیانه به دانشجو و امکان اسکان رایگان در خوابگاه پردیس می‌شود. ارائه سوابق تحصیلی درخور، نمره زبان بالا در کارنامه آزمون‌های بین‌المللی، کسب امتیاز مناسب در آزمون‌های ورودی، و ... برای پذیرش برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی مورد نیاز است.

بورسیه دانشگاه سابانجی بسته به وضعیت و سوابق تحصیلی متقاضی معافیت کامل شهریه، 2/3 معافیت شهریه، 1/2 معافیت شهریه یا 1/4 معافیت شهریه را شامل می‌شود. همان‌طور که پیش‌بینی هم می‌شود، رقابت بر سر بوسیه شدن بسیار بالاست؛ تنها راه رسیدن به هدف، ارائه سوابق تحصیلی برجسته خواهد بود.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کشور زیبای ترکیه می‌توانند با تکمیل فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی در سایت لتسگو یونی، شرایط خود را طبق استاندارهای جهانی کشورهای مهاجرپذیر بسنجند. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر در حوزه مهاجرت با همکاران ما در بخش اعزام دانشجو لتسگو یونی تماس بگیرید و یا بصورت آنلاین، وقت مشاوره رزرو نمایید.