دانشگاه مدیپل یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است که توسط بخش خصوصی تامین و مدیریت می‌شود. مدیپل شهرت بسیاری در آموزش رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی دارد و هر ساله مورد توجه علاقمندان به تحصیل در ترکیه قرار می‌گیرد. برای مطالعه شرایط مهاجرت تحصیلی، پذیرش تحصیلی و رشته های دانشگاه Medipol ترکیه با ما در این پست از سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی همراه شوید.

دانشگاه مدیپل استانبول

دانشگاه مدیپل (مدیپول) Medipol University و به ترکی Medipol Üniversitesi یکی از دانشگاه های ترکیه است که توسط وزارت آموزش و تحقیقات بهداشت دولت شصت‌وششم به وزارت «فخرالدین کُجا» در سال 2009 در دو شهر مهم ترکیه تاسیس شد.

دانشگاه مدیپل ترکیه

اپلای برای دانشگاه IMU یکی از فرصت‌های جوانان ایرانی برای مهاجرت تحصیلی است. علاوه‌بر دانشکده‌های نام‌آور این مجموعه، صدها برنامه معادل کاردانی توسط 4 آموزشگاه حرفه‌ای در زمینه‌های اجتماعی، فنی، بهداشتی و پزشکی تحت نظر دانشگاه Medipol ارائه می‌شود.

دانشگاه مدیپل از 12 دانشکده، 5 انستیتو و 4 کالج حرفه‌ای تشکیل شده است که میزبان بیش از 30 هزار دانشجوی علاقمندان به تحصیل هر سه مقطع آکادمیک می‌شود تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی نزدیک به 14 هزار و تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد حدود هزار و چهارصد است. 

تعداد دانشجویان کاردانی پیوسته در Medipol به 11 هزار و 379 نفر می‌رسد و تعداد دانشجویان خارجی که موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از این مجموعه شده‌اند هم نزدیک به 500 نفر است.

یکی از مزایای تحصیل دانشگاه مدیپل شرکت در برنامه‌های انتقال دانشجو است؛ دانشجویان می‌توانند پس از گذراندن تعداد مشخصی از واحدهای درسی خود برای ادامه تحصیل به دیگر موسسات آموزش عالی طرف قرارداد موسسه فارابی، ملوانا، بولونیا، اراسموس و ... در دیگر کشورهای اروپایی و حتی آمریکا اقدام کنند.

علاقمندان مهاجرت تحصیلی به ترکیه می‌توانند از دانشگاه مدیپل در پردیس‌های هالیچ و کاواچیک استانبول پذیرش تحصیلی دریافت کنند. دوره‌های انترنی، کارآموزی و برخی کلاس‌های عملی دانشجویان پزشکی در بیمارستان دانشگاه Medipol در محله باغچیلار Bağcılar استانبول برگزار می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین بیمارستان‌های خصوصی ترکیه است.

پردیس هالیچ دانشگاه مدیپل ترکیه

فضای باشکوه پردیس هالیچ دانشگاه مدیپل در مجاورت منطقه هالیچ واقع شده است که با نام "شاخ طلایی" در تنگه بسفر نیز معروف است. پردیس هالیچ مرکزی‌ترین نقطه IMU در شهر استانبول است که با تمول فرهنگی و غنای تاریخی احاطه شده است. 

این پردیس در بخش اروپایی شهر استانبول واقع شده است. ساختمان‌های مدرن پردیس هالیچ در کنار فضای استراحت، تفریح و رستوران خود میزبان زندگی پر جنب‌وجوش دانشجویان علاقمند به تحصیل در ترکیه است. در پردیس هالیچ دانشگاه Medipol اغلب جلسات ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود.

باشگاه‌ها و انجمن‌های دانشجویی، تفریح‌گاه‌های داخل پردیس از جمله سینما، تئاتر و سالن‌های برگزاری ارکستر و موسیقی فعالان این رشته در داخل پردیس مهیا شده و امکاناتی نظیر مسافرت و عکاسی به زندگی در فضای پردیس رنگ می‌بخشند. 

پردیس کاواجیک دانشگاه مدیپل ترکیه

پردیس کاواجیک Kavacık دانشگاه مدیپل در محله منطقه بیکوز به تازگی میزبان مجموعه جدیدی از ساختمان‌های دانشکده، خوابگاه‌ها و مراکز تحقیقات پزشکی شده است. پردیس کاواجیک که در بخش آسیایی پل فاتح سلطان محمد Fatih Sultan Mehmet در شهر استانبول واقع شده است، با منظره جنگل و چشم‌انداز‌های شگرف طبیعت بسیار مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است.

علاقمندان می‌توانند از امکانات اقامتی دانشگاه Medipol هم بهره‌مند شوند. خوابگاه‌های مجهز و مجزای دانشجویان دختر و پسر در پردیس کاواجیک دانشگاه مدیپل نیاز دانشجویان بین‌المللی را تا حد زیادی برآورده کرده است؛ با توجه به برنامه‌ریزی‌های این مجموعه برای افزایش ظرفیت جذب علاقمندان به تحصیل در ترکیه، ظرفیت خوابگاه‌ها در سال‌های بعد افزایش خواهد یافت.

در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی IMU مطالعات پژوهشی در حوزه کشت سلول، زیست شناسی مولکولی، ژنومیک، بیوانفورماتیک، پروتئومیکس، دندانی، بیومکانیک، الکتروفیزیولوژی، ریزنگاری پیشرفته، داروشناسی، شیمی تجزیه و واحد حیوانات آزمایشگاهی (MEDAM) صورت می‌گیرد.

بیمارستان دانشگاه مدیپل ترکیه

مجموعه درمانی بیمارستان IMU یکی از بخش‌های درمانی و آموزشی است که با 4 مجتمع بیمارستانی، یک بیمارستان عمومی، یک بیمارستان انکولوژی، بیمارستان جراحی قلب و عروق، و بیمارستان دندانپزشکی با ظرفیت 470 تختخواب، واحدهای مراقبت ویژه با 133 تختخواب و 25 اتاق عمل یکی از مجهزترین مراکز درمانی کشور ترکیه محسوب می‌شود.

بزرگترین مجتمع درمانی ترکیه متعلق به دانشگاه Medipol است که به دانشجویان رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی فرصت‌های یادگیری فنون و علوم عملی را در کنار متخصصان و مدرسان این رشته‌ها فراهم کرده است.

پردیس شمالی دانشگاه مدیپل ترکیه

ساختمان بخش اداری، آموزشگاه زبان و مدارس فنی-حرفه‌ای در پردیس شمالی IMU قرار دارد. در پردیس شمالی امکاناتی نظیر مراکز ورزشی، رستوران‌ها، خوابگاه‌ها، کتابخانه، سالن‌های مطالعه، سالن‌های غذاخوری، آزمایشگاه‌ها، پارکینگ‌های دانشجویی، مرکز پزشکی، خدمات مشاوره‌ای و مرکز تحقیقات REMER در اختیار علاقمندان مهاجرت تحصیلی به ترکیه قرار می‌گیرد.

پردیس جنوبی دانشگاه مدیپل ترکیه

پردیس جنوبی دانشگاه Medipol میزبان دانشکده‌های پزشکی، پزشکی بین‌المللی، دندانپزشکی، داروسازی، بازرگانی، مهندسی و علوم طبیعی، حقوق، آموزش، ارتباطات، هنرهای زیبا، طراحی، معماری، دانشکده علوم بهداشتی، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، دانشکده علوم بهداشتی، دانشکده‌های حرفه‌ای، دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم پزشکی قانونی، دانشکده تحصیلات تکمیلی مهندسی و علوم طبیعی، دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم بهداشتی و تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی شده است.

علاوه بر این امکاناتی از جمله سالن‌های کنفرانس، سازه‌های فرهنگی هنری، کتابخانه، سالن‌های غذاخوری، مرکز خرید، آرایشگاه، کافه، خوابگا‌ها، رستوران‌ها، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه‌ها و ... در این بخش از دانشگاه Medipol قرار گرفته‌اند.

دانشگاه مدیپل انکارا

پردیس آنافارتالار دانشگاه Medipol واقع در مرکز شهر آنکارا با هدف آموزش دانشجویان واجد شرایط با ارائه آموزه‌هایی در مقیاس جهانی افتتاح شد. این مجموعه یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه محسوب می‌شود که در فضایی جذاب و مطبوع فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی را برای علاقمندان مهاجرت تحصیلی رقم زده است.

پردیس دانشگاه Medipol درست در کنار ایستگاه اصلی قطار ترکیه (TCDD) واقع شده است. قرار گرفتن در مرکز شبکه حمل و نقل شما را در ثقل ماجراهای جدید زندگیتان قرار می‌دهد تا آینده بهتر تحصیلی و شغلی را برای خود رقم بزنید.

ناگفته نماند خوابگاه‌های این مجموعه برای تامین نیازهای مسکن دانشجویان بین المللی طراحی شده و علاوه‌بر اقامتگاه مجهز، وعده‌های غذایی روزمره، نوشیدنی، نظافت و خدمات امنیتی را برای علاقمندان به تحصیل در ترکیه به ارمغان آورده است.

یک شرکت کیترینگ خصوصی پوشش خدمات خوابگاه‌های زنانه و مردانه را در سه وعده غذایی صبحانه، ناهار و شام به صورت سلف سرویس سرو می‌کند. علاوه‌بر این، پردیس آنکارا دانشگاه مدیپل در کافه‌ها، غذاخوری‌ها و همچنین وندورهای فست‌فود و تنقلات از دانشجویان پذیرایی می‌کند. 

تمام دانشجویان و کارمندان AMU تحت پوشش خدمات درمانی بیمارستان‌های گروه Medipol قرار دارند؛ در صورتی که نیاز به بررسی اضطراری وجود داشته باشد، خدمات پزشکی و مقدماتی درمان توسط یک پزشک و یک پرستار خصوصی در بیست و چهار ساعت از شبانه‌روز به بالین متقاضی حاضر می‌شوند.

رنکینگ دانشگاه مدیپل انکارا

همانطور که عنوان شد، Ankara Üniversitesi یکی از برترین دانشگاه های دولتی در آنکارا کشور ترکیه است. در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال 2023 این دانشگاه در رتبه بین 1001-1200 قرار گرفته است.

رنکینگ دانشگاه مدیپل استانبول

دانشگاه مدیپول استانبول در رتبه 60 ترکیه، رتبه 3451 در رتبه بندی جهانی در سال 2023 قرار گرفته است. شما می‌توانید برای اپلای این دانشگاه از طریق لتسگو یونی اقدام نمایید. 

رشته های دانشگاه مدیپل ترکیه

مانند بسیاری از دانشگاه های ترکیه، برنامه‌های تحصیلی دانشگاه Medipol به دو زبان انگلیسی و ترکی برگزار می‌شود. در پردیس کاواجیک IMU برنامه‌های ترکی و انگلیسی در دانشکده دندانپزشکی و دانشکده داروسازی ارائه می‌شوند تا علاقمندان به تحصیل در ترکیه مشکلی برای اخذ پذیرش تحصیلی نداشته باشند.

برنامه‌های تحصیلی دانشکده هنرهای زیبا، طراحی و معماری در رشته‌های طراحی صنعتی، طراحی ارتباط تصویری، هنرهای آشپزی و آشپزی، معماری داخلی و طراحی محیط (ترکی و انگلیسی)، طراحی شهری و معماری منظر، معماری (ترکی و انگلیسی) طراحی شده‌اند.

رشته‌های زیرمجموعه حقوق، ارتباطات، روزنامه نگاری، روابط عمومی و تبلیغات (ترکی و انگلیسی)، رسانه و هنرهای تجسمی، رادیو ، تلویزیون و سینما، رسانه های جدید و سیستم های ارتباطی، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، روانشناسی (انگلیسی)، علوم سیاسی و مدیریت دولتی، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل از برنامه‌های مورد علاقه متقاضیان مهاجرت تحصیلی هستند.

دانشکده تجارت رشته‌های متنوعی حول موضوعات بانک و بیمه، اقتصاد و دارایی (انگلیسی)، مدیریت هواپیمایی کشوری، مدیریت منابع انسانی، مدیریت بازرگانی، مدیریت لجستیک بین‌المللی (ترکی و انگلیسی، تجارت و دارایی بین المللی (ترکی و انگلیسی)، سیستم‌های اطلاعات مدیریت (ترکی و انگلیسی) برگزار می‌کند.

دانشکده مهندسی و علوم طبیعی رشته‌های  مهندسی پزشکی (انگلیسی و ترکی)، مهندسی برق و الکترونیک (انگلیسی)، مهندسی صنایع (انگلیسی)،  مهندسی عمران (ترکی و انگلیسی) ارائه می‌دهد و دانشکده علوم بهداشتی رشته‌هایی نظیر تغذیه و رژیم غذایی، رشد کودک، فیزیوتراپی و توان‌بخشی (ترکی و انگلیسی)، مامایی، ارگوتراپی، پرستاری، شنوایی شناسی، ارتز و پروتز، مددکاری اجتماعی، و مدیریت سلامت را پوشش می‌دهد.

دانشگاه مدیپل استانبول دو پردیس مهم در این شهر زیبا دارد.

علاقمندان به تحصیل در مدیپل به صورت آموزش از راه دور می‌توانند در رشته‌های مدیریت بهداشت، مدیریت سلامت (انگلیسی) پذیرش تحصیلی دریافت کنند. باید توجه داشت که برای آموزش آنلاین از راه دور باید پیش از اقدام ظرفیت دانشکده برای دانشجویان بین‌المللی بررسی شود.

در دانشکده پزشکی که از برجسته‌ترین دانشکده‌های دانشگاه Medipol محسوب می‌شود، تمامی رشته‌های پزشکی و بهداشتی را برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به زبان انگلیسی در دانشکده بین‌المللی پزشکی برگزار می‌کند. این مجموعه یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی ترکیه و همچنین آسیا به حساب می‌آید.

از جمله هنرستان‌های فنی حرفه ای تحت پوشش IMU می‌توان به انستیتو طراحی و انیمیشن رایانه‌ای، برنامه نویسی رایانه، دوره شبانه برنامه نویسی رایانه، فناوری دستگاه زیست پزشکی، فناوری ارتباطات الکترونیکی، طراحی فضای داخلی، دوره شبانه طراحی فضای داخلی، فناوری ساخت‌وساز، فناوری ساخت و ساز (آموزش شبانه)، مرمت معماری و مدیریت حمل و نقل هوایی مدنی و آموزشگاه حرفه ای آموزش و پرورش شبانه عدالت اشاره کرد.

برنامه‌های تحصیلی در دانشکده حرفه‌ای علوم بهداشتی در حوزه موضوعات خدمات اتاق عمل، بیهوشی، بهداشت دهان و دندان، رشد کودک، پروتزهای دندانی، دیالیز، خدمات داروسازی، الکترونوروفیزیولوژی، فیزیوتراپی، کمک‌های اورژانسی و پزشکی، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، فنون آزمایشگاهی آسیب شناسی، پرتودرمانی، رادیوتراپی، مدیریت امکانات بهداشتی، مستندات پزشکی و دبیرخانه، تکنیک‌های تصویربرداری پزشکی، تکنیک‌های آزمایشگاهی پزشکی، و مراقبت از سالمندان طراحی و ارائه می‌شوند.

دانشکده حرفه‌ای علوم اجتماعی برای متقاضیان تحصیل در ترکیه در رشته‌های تجارت خارجی، بانک و بیمه، روابط عمومی و تبلیغات، مدیریت منابع انسانی، مدیریت بازرگانی، تدارکات، امور مالی، برنامه حسابداری و مالیات، برنامه‌سازی رادیو و تلویزیون، خدمات کابین هواپیمایی کشوری، خدمات اجتماعی و مدیریت ورزشی پذیرش تحصیلی صادر می‌کند.

پذیرش تحصیلی دانشگاه مدیپل ترکیه

برای دریافت اطلاعات دقیق نحوه پذیرش تحصیلی بر اساس رشته مورد نظرتان می‌توانید به طور مستقیم از طریق سایت رسمی مدیپل با مسئولان این دانشگاه مکاتبه کنید و یا از کارشناسان مجرب لتسگو یونی در بخش اعزام دانشجو بهره ببرید. به طور کلی 71 دپارتمان در 13 دانشکده آموزشی آماده ارائه خدمات به علاقمندان تحصیل در ترکیه هستند تا شرایط پذیرش تحصیلی برای متقاضیان آسان شود.

هر یک از برنامه‌های تحصیلی مجموعه IMU شرایط و مدارک خاص خود را نیاز دارد. اسکن اصل و ترجمه مدارک باید به همراه فرم درخواست پذیرش تحصیلی، نسخه اصلی گواهی نتایج آزمون (SAT DI: 7226) در صورت وجود، صفحه گذرنامه شامل عکس متقاضی، و عکس گذرنامه (برای شناسایی کاندیدا) برای مسئولان دانشجویان بین‌المللی ارسال شود.

علاقمندان به تحصیل در مدیپل در مقطع کارشناسی می‌توانند با مدرک فارغ‌التحصیلی (دیپلم و پیش‌دانشگاهی) که نمره معدل کل آن 15 به بالا (از 20 نمره) باشد، درخواست پذیرش تحصیلی خود برای مسئولان IMU ارسال کنند.

آزمون YÖS آزمون ورودی دانشجویان بین‌المللی توسط برخی دانشگاه های ترکیه است؛ کسب نمره حداقل 60 از 100 آزمون یوس در کنار نمره معدل 60% از مقطع پیشین شرط ورود به دانشگاه Medipol تعیین شده است.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی که کارنامه معتبر آزمون SAT I با حداقل نمره 1000 را داشته باشند، دیگر نیازی به شرکت در آزمون یوس ندارند. باید توجه داشت که علاقمندان به تحصیل در رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی در دانشکده پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی IMU باید در آزمون ACT (آزمون کالج آمریکایی) شرکت کنند و حداقل نمره 22 را از این آزمون کسب کنند.

باید توجه داشت که تحصیل در ترکیه به زبان ترکی نیاز به تسلط کافی به این زبان دارد. دانشجویان باید در آزمون تومر TÖMER شرکت کنند تا سطح مهارت خود را در این زبان به مسئولان پذیرش تحصیلی اثبات کنند. 

اگر آشنایی با زبان ترکی برای تحصیل دانشگاه های ترکیه کافی نبود، می‌توان در دوره زبان ترکی شرکت کرد. در بسیاری از کالج‌های آمادگی آزمون‌های ورودی دانشگاه های ترکیه این دوره نیز به صورت تکمیل کننده دوره ارائه می‌شود. دوره‌های زبان انگلیسی هم در دانشگاه Medipol برگزار می‌شود.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای دوره تکمیلی دانشگاه Medipol باید مدرک فارغ‌التحصیلی از دوره‌های پیشین را به همراه ریز نمرات، سوابق پژوهشی و تحصقیقاتی، صابقه کار مرتبط، انگیزه‌نامه تحصیلی و توصیه نامه از استادان پیشین را برای مسئولان پذیرش تحصیلی ارسال کنند.

ارزیابی وضعیت تحصیلی متقاضی تحصیل در ترکیه توسط کمیسیون 3 نفر که توسط مدیریت واحد دانشگاهی IMU تشکیل می شود، صورت می‌گیرد. تحقق معیارهای پذیرش تحصیلی رشته مورد نظر به معنای متقاعد کردن کمیسیون ارزیابی دانشجویان بین‌المللی نیست. 

اعلام نتایج و روند ثبت نام و همچنین اطلاعات لازم به آدرس ایمیل متقاضی تحصیل دانشگاه های ترکیه ارسال می‌شود. بنابراین ثبت آدرس ایمیل درست در فرم پذیرش تحصیلی و همچنین چک کردن اهمیت بسیاری در این مرحله دارد.

پس از ارزیابی دانشجویان پذیرفته شده برای تحصیل دانشگاه Medipol "نامه پذیرش تحصیلی اصلی" را از طریق پست دریافت می کنند تا با در دست داشتن اصل این نامه برای دریافت مجوزهای تحصیلی مورد نیاز از نزدیکترین سفارت یا کنسولگری ترکیه اقدام کنند.

شهریه دانشگاه مدیپل ترکیه

بر اساس قوانین دانشگاه Medipol شهریه دانشجویان بین‌المللی ماهانه 1200 دلار است که می‌توان به صورت حضوری در صندوق دانشجویی مجموعه پرداخت کرد. اگر یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه مدیپل شایستگی متقاضی را برای دریافت بورسیه تحصیلی تایید کند، ممکن است شهریه کمتری در نظر گرفته شود.

علاوه‌بر شهریه ثابت IMU، هر یک از برنامه‌های تحصیلی بسته به مقطع و نوع رشته شهریه متفاوتی دارند؛ برای مثال دوره انگلیسی در دانشکده پزشکی استانبول سالانه 32.500 دلار شهریه دارد و همین دوره در شعبه آنکارا 32 هزار دلار است.

شهریه سالانه دانشکده سلامتی و بهداشت AMU آنکارا 5.556 دلار، دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی آنکارا 5.280 دلار، و شهریه سالانه دانشکده مهندسی و علوم طبیعی استانبول 6.250 دلار اعلام شده است. به طور کلی شهریه سالانه IMU از 3 هزار دلار تا 32 هزار و 500 دلار متفاوت است.

پیش از اقدام برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه Medipol پیشنهاد می‌کنیم فرم آنلاین ارزیابی پذیرش تحصیلی را در سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی تکمیل کنید تا وضعیت تحصیلی خود را بر اساس معیارهای دانشگاه های ترکیه و دیگر کشورهای مهاجرپذیر بسنجید و بهترین گزینه را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنید.