جی پی ای یا GPA چیست؟ تبدیل معدل به جی پی ای به چه منظوری انجام می‌شود؟ برای تبدیل معدل به GPA می‌توانید از محاسبه گر آنلاین استفاده کنید یا خودتان این کار را انجام دهید. دقت داشته باشید که سیستم GPA ممکن است در کشورهای مختلف با هم تفاوت داشته باشد. در این پُست، آموزش تبدیل معدل به gpa را دریافت میکنید.

برای گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های خارجی باید الزاماتی را برآورده کنید. از جمله این الزامات می‌توان به مهارت در زبان، نمره معدل، سوابق پژوهشی و... اشاره داشت. نمره معدل که در سیستم‌های آموزشی بین المللی مانند آمریکا و کانادا با عنوان جی پی ای شناخته می‌شود یکی از مهم‌ترین الزامات جهت اخذ پذیرش تحصیلی است.

در ادامه، درباره نحوه تبدیل معدل سیستم آموزشی ایران به GPA صحبت خواهیم کرد.

GPA چیست

جی پی ای GPA مخفف عبارت Grade Point Average است که به عنوان یک سیستم نمره دهی معتبر جهت تعیین سطح مهارت دانشجویان شناخته می‌شود. بازه نمرات جی پی ای بین 0 تا 4 بوده و معادل نمره معدل در سیستم آموزشی ایران است. با توجه به اینکه سیستم آموزشی ایران بر مبنای GPA بنا نشده است، باید نمره معدل خود را به واحد جی پی ای معادل سازی کنید.

تمام افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج کشور را دارند، باید حداقل نمره جی پی ای تعیین شده توسط دانشگاه مقصد را داشته باشند. بنابراین، لازم است که قبل از ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه مورد نظرتان ابتدا نمره معدل خود را به جی پی ای تبدیل کنید تا مطمئن شوید که از حداقل نمره ممکن برای اخذ پذیرش برخوردار هستید.

تبدیل معدل به جی پی ای

نحوه تبدیل معدل به جی پی ای

می‌دانیم که بازه نمره‌دهی در سیستم آموزشی ایران بین 0 تا 20 است. برای تبدیل معدل به GPA باید ابتدا مشخص کنید که جی پی ای را برای کدام کشور می‌خواهید. سپس بر اساس روش استانداردی که در ادامه توضیح داده شده، نمره معدل خود را معادل سازی کنید.

تبدیل معدل به gpa آمریکا

تبدیل معدل به gpa آمریکا به صورت مستقیم امکان پذیر نیست. برای انجام این کار باید ابتدا نمرات دروس مختلف خود را بر اساس سیستم GPA آمریکا معادل سازی کنید:

A: 16 تا 20 معادل نمره 4 جی پی ای آمریکا

B: 14 تا 15.99 معادل نمره 3 جی پی ای آمریکا

C: 12 تا 13.99 معادل نمره 2 جی پی ای آمریکا

D: 10 تا 11.99 معادل نمره 1 جی پی ای آمریکا

F: پایین تر از 10 معادل نمره صفر

بعد از تبدیل نمرات خود به سیستم آمریکایی، باید نمره هر درس را در ضریب آن درس ضرب کنید. سپس تمام اعداد به دست آمده را جمع بزنید و بر مجموع ضرایب دروس تقسیم کنید. عدد به دست آمده همان نمره GPA شما در سیستم آموزشی آمریکاست.

برای درک بهتر موضوع، نحوه تبدیل معدل به gpa امریکا را با یک مثال توضیح می‌دهیم.

مثال) شخصی را در نظر بگیرید که در 4 درس مختلف نمرات زیر را گرفته است:

  • درس اول: 18 (2 واحدی)
  • درس دوم: 15 (3 واحدی)
  • درس سوم: 13 (4 واحدی)
  • درس چهارم: 11 (3 واحدی)

درس اول معادل نمره 4، درس دوم معادل نمره 3، درس سوم معادل نمره 2 و درس چهارم معادل نمره 1

مجموع ضرایب تمام درس‌ها: 12

GPA= (4*2+3*3+2* 4+1*3) /12= 2.33

با این حساب اگر در تمامی درس‌ها حداقل نمره 16 را گرفته باشید، نمره جی پی ای شما 4 خواهد بود. در اکثر دانشگاه‌های معتبر، حداقل نمره GPA برای اخذ پذیرش نمره 3 است. در تبدیل معدل به GPA امریکا برای تحصیل در آمریکا به این نکته دقت داشته باشید که اگر در یک درس مردود شده باشید و بعدا آن را پاس کرده باشید، باید نمره قبولی خود را مبنا قرار دهید.

تبدیل معدل به gpa کانادا

تبدیل معدل به gpa کانادا در ایالات و استان‌های مختلف آن فرق دارد. بنابراین برای تبدیل معدل به GPA کانادا ابتدا باید استانی که دانشگاه مورد نظرتان در آن قرار دارد را مشخص کنید. به عنوان مثال در دانشگاه کلگری که در استان آلبرتا قرار گرفته نمره A+ معادل نمره 4 در سیستم جی پی ای است در حالی که در بسیاری دیگر از دانشگاه‌ های کانادا این نمره معادل نمره 4.33 است. حتی برخی دانشگاه‌ها نیز از مقیاس 0 تا 9 استفاده می‌کنند.

در استان بریتیش کلمبیا از سیستم حروف و درصد برای نمره دهی استفاده می‌شود که در ادامه آن را مشاهده می‌کنید:

A+: 86 تا 100 درصد

B: 73 تا 85 درصد

C+: 67 تا 72 درصد

C: 60 تا 66 درصد

C-: 50 تا 59 درصد

F: 0 تا 49 درصد

سیستم نمره دهی استان منیتوبا هم بر اساس GPA و به شکل زیر است:

A+: 4.5

A: 4

B+: 3.5

B: 3

C+: 2.5

C: 2

D: 1

F: صفر

در استان کبک مقیاس نمره دهی بین 0 تا 4.33 است که در ادامه آن را مشاهده می‌کنید:

A+: 4.33

A: 4

A-: 3.66

B+: 3.33

B: 3

B-: 2.66

C+: 2.33

C: 2

C-: 1.66

D+: 1.33

D: 1

E: صفر

استان‌های دیگر کانادا هم از همین سیستم‌ها برای نمره دهی استفاده می‌کنند، با این تفاوت که مقیاس نمره‌های آنها با یکدیگر متفاوت است. ضمن اینکه ممکن است برخی دانشگاه‌ها از سیستم نمره دهی استان خود پیروی نکنند و روش خاص خود را داشته باشند. بنابراین قبل از تبدیل معدل به gpa کانادا باید دانشگاه مورد نظرتان را مشخص کنید.

نحوه تبدیل معدل به GPA

تبدیل معدل به gpa آنلاین

اگر خودتان قصد محاسبه نمره جی پی ای داشته باشید، می‌توانید از روش گفته شده این کار را انجام دهید. اما اگر نمی‌خواهید درگیر این محاسبات شوید، راه آسان‌تری هم وجود دارد. در این روش می‌توانید تبدیل معدل به GPA را به صورت آنلاین و از طریق سایت‌هایی که در زمینه پذیرش تحصیلی فعالیت می‌کنند، انجام دهید. در این روش، فقط کافیست که نمرات کسب شده خود را در دروس مختلف وارد کرده و نمره GPA خود را مشاهده کنید.

تبدیل معدل به gpa به صورت آنلاین در سایت های مختلف امکان پذیر است. همچنین می توانید نرم افزار محاسبه GPA را نیز دانلود کنید.

با توجه به اینکه شرط معدل یکی از مهم‌ترین الزامات دانشگاه‌های خارجی برای دادن پذیرش تحصیلی به دانشجویان است، باید قبل از انتخاب نهایی دانشگاه و اپلای کردن حتما در مورد حداقل نمره مورد نیاز GPA اطلاعات به دست آورید. سپس باید تبدیل معدل به GPA را بر اساس سیستم نمره دهی دانشگاه مربوطه انجام دهید.

برای اطلاع از حداقل GPA مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظرتان می‌توانید از وب‌سایت و مشاوران آموزشی لتسگو یونی کمک بگیرید.