اگر برای شما هم این سوال وجود دارد که ددلاین چیست و بهترین زمان مهاجرت تحصیلی چه زمانی است، با ما در این مطلب لتسگو یونی همراه باشید. امروزه متقاضیان ایرانی زیادی به دنبال مهاجرت و پی ریزی آینده تحصیلی، کاری و زندگی خود در کشوری پیشرفته و مدرن هستند و به دلیل نداشتن تجربه کافی، اغلب با سوالات زیادی مثل اینکه ددلاین چیست و یا بهترین زمان مهاجرت تحصیلی چه وقت است روبرو می شوند که ندانستن جواب تک تک آنها می تواند دردسرساز شده و مثل مانعی در ادامه روند مهاجرت تحصیلی عمل کند.

اگر شما هم قصد دارید تا یکی از مقاطع دانشگاهی کارشناسی، ارشد و یا دکترا را در یکی از بهترین دانشگاه های جهان دنبال کنید، باید به خوبی با نکات و جزئیات پرشمار روند پذیرش و ویزای تحصیلی کشور و دانشگاه مورد نظر خود آشنا باشید و بتوانید به راحتی چالش های این پروسه را بگذرانید.

بسیاری از افراد این طور تصور می کنند که برای مهاجرت تحصیلی به کشوری خارجی تنها نیاز به اخذ ویزای تحصیلی از سفارت آن کشور دارند، اما در حقیقت این طور نبوده و شما باید پیش از اقدام برای دریافت ویزا، به دنبال اخذ دعوت نامه و یا همان نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر خود در خارج از کشور باشید.

شما باید به وب سایت دانشگاه منتخب و مورد نظر خود مراجعه کرده و برحسب اطلاعات ارائه شده در دپارتمان پذیرش دانشگاه، مراحل اپلای را به دقت انجام داده و با موفقیت سپری کنید. اما صرف نظر از مراحل اپلای و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی، چیزی که بسیار مهم بوده و از نظر بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور پنهان می ماند، مسئله ددلاین دانشگاه است و اینکه واقعاً ددلاین چیست

ددلاین چیست

ددلاین چیست

همان طور که در مطلب اصطلاحات پذیرش تحصیلی به این موضوع اشاره کردیم، در پاسخ به این سوال که ددلاین چیست باید بگوییم که ددلاین (deadline) یا همان ضرب العجل، به آخرین مهلتی گفته می شود که توسط دانشگاه به دانشجویان اعلام می شود. برای اصطلاحات تحصیلی در خارج از کشور ،مثل اینکه" ددلاین چیست "کلید واژه و راهنما در وب سایت های دانشگاه قرار داده نشده، از این رو باید از قبل خود را برای مواجه با انواع اصطلاحات تحصیلی مهم آماده کنید.

در واقع ددلاین می تواند آخرین مهلت برای ارسال مدارک پذیرش تحصیلی، مدرک زبان و سایر مدارک پشتیبان باشد، یا اینکه ددلاینی برای ثبت نام حضوری دانشجو برای ترم تحصیلی جدید در نظر گرفته شود.

زمانی که شما به وب سایت دانشگاه و دپارتمان پذیرش مراجعه می کنید، باید طبق زمان مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی که بین 3 تا 6 ماه است، برای زمان ورودی دانشگاه و ثبت نام برنامه ریزی کرده و طبق انتخاب ترم تحصیلی پاییز و یا زمستان، به ددلاین های ذکر شده توجه کنید.

اگر برای مثال بخواهید برای فاند تحصیلی و کمک هزینه دانشگاهی پیش از ورود به دانشگاه خارجی درخواست دهید، باید از ددلاین مخصوص متقاضیان اسکالرشیپ تبعیت کنید، این در حالی است که در بسیاری از وب سایت های دانشگاهی، ددلاین ارسال مدارک و ثبت نام برای رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت بوده و برای تمام متقاضیان ضرب العجل یکسان تعیین نشده است.

بنابر تجربه کارشناسان مهاجرت تحصیلی لتسگو یونی، شما باید بین 8 تا 10 ماه قبل از ثبت نام در ترم تحصیلی دانشگاه خارجی، برای دریافت و آماده سازی انواع مدارک تحصیلی، مالی و هویتی وقت گذاشته و با دقت فراوان، خود را برای مرحله مهمی چون دریافت ویزای تحصیلی آماده کنید.

در واقع تنها اطلاع از زمان ددلاین و اینکه ددلاین چیست کفایت نکرده و شما باید انواع و اقسام مدارک مهم تحصیلی از جمله ریزنمرات، توصیه نامه اساتید، استادی پلن و انگیزه نامه sop را برای پذیرش تحصیلی و ویزا آماده و ارسال کنید.

مواردی که آماده سازی آنها زمان بر بوده و باید با صبر و حوصله و دقت فراوان جمع آوری و در نهایت پیش از ددلاین تعیین شده برای دانشگاه ارسال شود. باید به این نکته توجه داشته باشید که ددلاین تنها مختص موارد مرتبط با دانشگاه خارجی بوده و حتماً باید با رجوع به تقویم تحصیلی تعیین شده رعایت شود. به جرات می توان گفت که فهمیدن اینکه ددلاین چیست و رعایت آن از اهمیت بسیار زیادی در موفقیت پرونده شما برخوردار است.

یعنی اگر برای مثال مقطع کارشناسی رشته ای مثل مدیریت بازرگانی را در ایران گذرانده و به دنبال ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد همین رشته در کشوری مثل کانادا هستید. باید براساس بودجه و وضعیت تحصیلی، شهر، استان و دانشگاه مورد نظرتان را انتخاب کرده و با انتخاب رشته و مقطع در وب سایت دانشگاه، از شرایط اپلای، قوانین پذیرش و ددلاین مختص به متقاضیان بین المللی آن رشته تحصیلی مطلع شوید.

به طور معمول، با دریافت نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه، شما برای 6 ماه فرصت دارید تا برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کرده و با حضور در کشور و دانشگاه مورد نظر خود در خارج از کشور، برای ثبت نام اقدام نمایید.

البته باید به یاد داشته باشید که مبحث ددلاین تا زمان پرداخت شهریه و ثبت نام ترم تحصیلی دانشگاه همراه شما بوده و نباید با موفقیت در دریافت نامه پذیرش، از پیگیری سایر تاریخ های مهم ثبت نام غافل شوید.

همچنین باید به این موضوع توجه داشته باشید که بعد از دریافت نامه پذیرش و رزرو وقت سفارت، یک ددلاین 30 روزه نیز برای انجام انگشت نگاری و عکس بیومتریک در محل کارگزاری ویزا برای شما در نظر گرفته می شود.

اکنون که به طور مختصر با مفهوم ددلاین و اینکه ددلاین چیست آشنا شدید، بد نیست تا کمی هم به بررسی این موضوع بپردازیم که بهترین زمان مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور چه زمانی است و اینکه چه تاثیری می تواند در پروسه مهاجرتی ما داشته باشد.

بهترین زمان برای مهاجرت تحصیلی

بهترین زمان مهاجرت تحصیلی

پس از مبحث ددلاین ارسال مدارک پذیرش تحصیلی و بررسی کامل اینکه ددلاین چیست ، نوبت به یکی از فاکتورهای مهم پروسه مهاجرت یعنی بهترین زمان مهاجرت تحصیلی می رسد.

اصولاً اغلب دانشگاه های خارجی دارای دو ترم تحصیلی پاییز و زمستان هستند و بعضی از آنها ترم های تابستانی و فوق العاده را نیز برگزار می کنند. وقتی که عزم خود را برای مهاجرت تحصیلی به یک دانشگاه خارجی جزم می کنید، باید همه چیز را از آماده سازی و ترجمه مدارک تحصیلی گرفته تا زمان رزرو وقت سفارت و اقدام برای ویزای تحصیلی و همچنین مدیریت امور مالی و بودجه برای پرداخت شهریه و هزینه های تحصیلی را بررسی و برنامه ریزی کنید.

یعنی اگر برای مثال قصد داشته باشید تا به عنوان ورودی ترم پاییز سال تحصیلی 2021-2022 در یک دانشگاه اروپایی ثبت نام کرده و پیش از شروع ترم پاییز در آن کشور حضور داشته باشید، باید از حداقل 8 تا 10 ماه قبل برای انجام تمامی پروسه های لازم اقدام کنید.

یعنی اگر بخواهید بدون عجله و با صبر و حوصله تمامی روندهای مهاجرتی را با دقت انجام داده و بدون نقص و مشکل احتمالی مدارک مورد نیاز را ترجمه، آماده و ارسال کنید، باید با احتساب زمان ارزیابی دانشگاه، زمان انجام مراحل انگشت نگاری بیومتریک و بررسی پرونده توسط کنسولگری، از حدود یک سال قبل دست به کار شوید.

برای مثال اگر سال ورودی شما 2022 و ترم انتخابی شما پاییز است، بهترین زمان مهاجرت تحصیلی برای شما فصول پاییز و زمستان سال 2021 خواهد بود.

البته می توان از یک جنبه دیگر نیز به موضوع بهترین زمان مهاجرت تحصیلی نگاه کرد، اینکه شما تا چند سال پس از فارغ التحصیلی مشکل چندانی برای ادامه تحصیل در خارج نداشته و می توانید به راحتی برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کشورهای خارجی اقدام کنید.

اگر از این دید بخواهیم موضوع بهترین زمان مهاجرت تحصیلی را مورد بررسی قرار دهیم، ایده آل ترین زمان ممکن بین 1 تا 3 سال بعد از فارغ التحصیلی از آخرین مدرک دانشگاهی است. این بدین خاطر است که هنوز چندان از محیط تحصیل و دانشگاه بدان صورت دور نشده و می توانید با سرعت بیشتری خود را با محیط تحصیلی و فضای دانشگاه برای مقطع تحصیلی بعدی وقف دهید.

در واقع شما دارای فاصله و گپ تحصیلی زیادی برای ادامه تحصیل و مهاجرت تحصیلی نیستید و شرایط مناسبی برای انجام این کار دارید.

اما اگر برای مثال بین 5 تا 8 سال از آخرین مدرک تحصیلی شما گذشته باشد و بخواهید دوباره به فکر ادامه تحصیل و مهاجرت تحصیلی بیافتید، باید مدارکی قانع کننده برای افسر سفارت آماده کنید که نشان دهد در این فاصله زمانی به کاری مرتبط با مدرک تحصیلی مشغول بوده اید، یا در حال جمع آوری بودجه لازم برای ادامه تحصیل در دانشگاه خارجی بوده و یا در تلاش برای یادگیری زبان و کسب مدرک بین المللی زبان بوده اید.

موضوع شرط سنی و گپ تحصیلی چندان برای دانشگاه های خارجی مطرح نبوده و آنها بیشتر به شرایط تحصیلی، نمرات و مدرک زبان شما توجه می کنند. اما این موضوع برای افسر کنسولگری محل شک بوده و ممکن است اینطور فکر کند که مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزا از این طریق، بهانه ای برای اقامت دائم و انجام کار غیرقانونی در کشور مقصد است.

اگر فکر می کنید که بهترین زمان برای مهاجرت تحصیلی به ترم ورودی پاییز و زمستان شما بستگی دارد، باید به شما بگوییم که کیفیت و کمیت آن به هیچ وجه تفاوتی نداشته و سختی را برای شما ایجاد نمی کند. اما در اغلب موارد، متقاضیان ترم اولی و جدید الورود دانشگاه های خارجی سعی می کنند تا ترم پاییز را برای شروع کار خود در خارج از کشور انتخاب کنند.

بهترین زمان مهاجرت تحصیلی وابستگی زیادی به شرایط روحی و آمادگی ذهنی شما برای آشتی دوباره با کلاسهای درس و شرکت در فعالیت های دانشجویی، نوشتن جزوه و آماده کردن پایان نامه آن هم در محیط کاملاً جدید و پیشرفته دارد.

اگر تمایل دارید تا با اتخاذ تصمیم مهاجرت تحصیلی، شروع دوباره داشته و آینده ای روشن را برای خود متصور شوید، نیازی به نگرانی در مورد موانع موجود نیست و می توانید با استفاده از مشاوره تخصصی و ارزیابی تحصیلی موسسه لتس گو یونی، به راحتی تمامی استرس های موجود را کنار گذاشته و قدم به قدم به سوی موفقیت و آینده درخشان در خارج از کشور گام بردارید.

شما می توانید هرگونه سوالی در مورد روند پذیرش، انواع مدارک پشتیبان تحصیلی مورد نیاز، شرایط و قوانین کلی، نکات ددلاین، بهترین زمان برای مهاجرت تحصیلی و هر آنچه که می خواهید را از کارشناسان ما پرسیده و با کسب اطلاعات لازم، با قدرت در این مسیر قدم بگذارید.