مهاجرت تحصیلی، دریافت پذیرش و ویزای دانشجویی، تحصیل پزشکی در کانادا با دیپلم، شرایط و هزینه تحصیل پزشکی در کانادا و لیست دانشگاه های علوم پزشکی کانادا جزو پرمخاطب ترین موضوعاتی هستند که همواره ذهن بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا را به خود معطوف می کنند.

همانطور که در مطلب تفاوت های ویزای توریستی کانادا با ویزای تحصیلی این کشور به این موضوع اشاره کردیم، برای اینکه بتوانید به یک دانشجوی بین المللی در کانادا تبدیل شوید، باید برای دریافت نامه پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنید. این موضوع برای تمامی مقاطع دانشگاهی کارشناسی، ارشد و دکترا و رشته های تحصیلی صدق می کند.

اما اگر قصد تحصیل در یک رشته تخصصی نظیر پزشکی در کانادا را داشته باشید، رویه و شرایط ثبت نام و پذیرش شما در این کشور متفاوت خواهد بود. شاید این سوال برای شما مطرح شود که چه تفاوتی بین تحصیل در مقطع پزشکی کانادا با تحصیل در سایر زمینه ها نظیر انسانی، مهندسی و غیره وجود دارد؟

رقابت بر سر تصاحب فرصت ادامه تحصیل در مقطع پزشکی در کانادا بین دانشجویان کانادایی و دانشجویان بین المللی بسیار زیاد است و بالطبع شرایط دریافت پذیرش تحصیلی و ثبت نام در دانشگاه های کانادا برای این مقطع تخصصی و تحصیلی بسیار سخت است.

سهمیه تحصیل در کانادا در مقطع پزشکی برای دانشجویان بین المللی در قیاس با دانشجویان کانادایی توسط دولت این کشور محدود شده و تنها به برخی از متقاضیان واجد شرایط با رزومه تحصیلی و نمرات درخشان این فرصت طلایی داده می شود.

دولت کانادا بخشی از هزینه های مالیات استانی را در کنار بودجه در نظر گرفته شده سالانه به دانشگاه های پزشکی اختصاص می دهد، از همین رو شرایط پذیرش و ثبت نام دانشجویان بین المللی در این گونه رشته های تخصصی سخت تر است.

دانشجویان بین المللی پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

به طور معمول بنابر شرایط اختصاصی هر یک از دانشگاه های پزشکی کانادا مدت زمان دوره های پزشکی در این کشور بین 3 تا 5 سال است. پیش از هر چیز باید بدانید که برای ثبت نام در دانشگاه پزشکی کانادا، دانشجو باید ترجیحاً از مدرک کارشناسی در زمینه زیست شناسی و یا یک مدرک کارشناسی دیگر برخوردار باشد. 

سپس، دانشجو باید یک سال آماده سازی تحصیلی را بگذراند تا از این طریق پایه و اساس محکمی در زمینه زیست شناسی، علوم اجتماعی و انسانی پیدا کند. پس از آن نوبت به سالهای pre-extern میرسد که معمولاً 2 سال است، در این بازه زمانی دانشجوی بین المللی مهارت های اولیه را کسب کرده و شروع به انجام کارهای عملی می کند.

در نهایت، 2 سال آخر مربوط به فعالیت های بیرونی یا همان extern است که به عمدتاً به کارآموزی در بیمارستان اختصاص دارد. در پایان این دوره تحصیلی 4 یا 5 ساله، دانشجوی دکترا باید موارد مربوط به رزیدنتی خود را تکمیل نماید.

برای اینکار، دانشجو باید در محیط بیمارستان دوره های عملی و تمرینی پزشکی را برای مدت 2 تا 5 سال بگذراند تا در نهایت از لحاظ قانونی امکان فعالیت در این حرفه را پیدا کند.

سیستم دانشگاه های پزشکی در کانادا

تمام 17 دانشگاه و دانشکده پزشکی در کانادا دوره های تحصیلی یکپارچه ای را برای مقطع پزشکی (MD) ارائه می دهند که نخستین دیپلم تخصصی پزشکی است که یک دانشجوی بومی و یا بین المللی می تواند دریافت کند.

به طور معمول دولت هر استان کانادایی براساس مقدار نیاز به پرسنل پزشکی در آینده و ظرفیت جذب و تامین مالی، مسئولیت تعیین میزان ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی را دارد.

اگر مبلغ درخواست پذیرش دانشگاه های پزشکی کانادا که معمولا بین 100 تا 200 دلار است، برای شما آنچنان مسئله مهمی نباشد، می توانید به طور همزمان برای چند دانشگاه پزشکی در این کشور درخواست پذیرش تحصیلی بفرستید، اما اولویت اول پذیرش دانشگاه های پزشکی کانادا با شهروندان کانادایی و افراد دارای اقامت دائم این کشور و مرتبط با استان محل استقرار دانشگاه است.

از این رو بهتر است با استفاده از فرم ارزیابی هوشمند آنلاین و رزرو وقت مشاوره lets go uni به خوبی در مورد مراحل دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا تحقیق کرده و با اطلاعات کامل در این راه قدم بگذارید.

سیستم آموزشی کانادا اینطور ایجاب می کند که تنها برخی از دانشگاه ها  و دانشکده های پزشکی این کشور به دانشجویان بین المللی اجازه درخواست پذیرش و ثبت نام بدهند.

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا 

به طور کلی تحصیل در کانادا در مقطع پزشکی دارای شرایط و پیش شرایطی است از جمله مدرک زبان، دارا بودن هزینه تحصیل، داشتن ویزای تحصیلی کانادا است.

مدرک زبان پزشکی 

یکی از مدارک مهم دریافت نامه پذیرش دانشگاه پزشکی کانادا، داشتن یکی از مدارک زبان تافل، آیلتس، MELAB، CAEL، PTE و دولینگو با نمراتی بالاست. یعنی اگر یک دانشگاه و یا کالج کانادایی با نمره زبان 5.5 و یا 6 زبان آیلتس دانشجو برای تحصیل در مقطع کارشناسی و برای مثال رشته بازرگانی موافقت کند، در اغلب موارد، نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع پزشکی باید بین 6.5 تا 7 باشد.

البته بهتر است با رجوع به بخش پذیرش وبسایت دانشگاه مربوطه و یا اطلاعات دانشگاه های کانادا در وبسایت lets go uni به طور دقیق از شرایط زبان تحصیل پزشکی در کانادا مطمئن شوید.

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا 

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا به عواملی نظیر نوع دوره تحصیلی، دانشگاه و محل تحصیل و اقامت دانشجو و ملیت فرد ( اینکه شهروند و یا دارای اقامت کانادا و یا یک دانشجوی بین المللی باشد) بستگی دارد.

به طور معمول، هزینه تحصیل در مقطع پزشکی در کانادا برای یک دانشجوی بین المللی از مبلغ 27.379 هزار دلار کانادا در دانشگاه شربروک شروع می شود و به حداکثر مبلغ 72.840 هزار دلار در دانشگاه تورنتو می رسد. این مقدار هزینه و شهریه تحصیل در کانادا برمبنای اطلاعات آماری انجمن پزشکی کالج های کانادا در سال 2017 است.

اما در کنار شهریه، دانشجو ملزم به پرداخت هزینه سالانه 75 تا 2208 دلاری برای موارد جانبی دانشگاه از جمله تجهیزات درسی و هزینه های اجرایی و ثبت نام دانشگاه است. 

همچنین، بنابر شهریه های سنگین دوره های تخصصی پزشکی به نسبت سایر رشته های تحصیلی در کانادا، امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی برای برخی از دانشجویان بین المللی واجد شرایط وجود دارد. بر همین اساس شما باید به خوبی در مورد صفر تا صد تحصیل در کانادا  تحقیق کنید.

هزینه های تحصیل مقطع پزشکی در کانادا

چگونه ویزای تحصیلی کانادا بگیریم؟

یکی از موارد مهم و اساسی تحصیل در کانادا در مقطع پزشکی، دریافت ویزای تحصیلی یا همان استادی پرمیت است. از این رو شما باید علاوه بر آماده سازی مدارک تحصیلی و دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه، نسبت به دریافت این مجوز ارزشمند از داخل کشور برای ورود به کانادا و شروع دوره آموزشی خود اقدام کنید.

شرایط پذیرش پزشکی در کانادا

با فرض دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا، اغلب دانشگاه های پزشکی کانادا به دنبال دانشجویانی هستند که برای تحصیل در یک دوره یک تا دوساله کاندید شوند و در اغلب موارد از تحصیلات مرتبط در زمینه علوم پایه زیست شناسی برخوردار باشند.

سپس، موردی که به اندازه نمره مدرک زبان برای دانشجوی متقاضی تحصیل در مقطع پزشکی کانادا از اهمیت بالایی برخوردار است، نمره معدل GPA است که به طور معمول نباید کمتر از 3.5 تا 4 باشد.میانگین معدل افرادی که با درخواست پذیرش آنها در مقطع پزشکی موافقت می شود بین 3.80 تا 4 است. 

اغلب دانشگاه های پزشکی کانادا دانشجویی را ترجیح می دهند که انگیزه نامه تحصیلی یا نموداری ارائه دهد که در بردارنده دستاوردها، اهداف کاری و تحصیلی و جزئیات توسعه شخصیتی متقاضی تحصیل در مقطع پزشکی باشد.

همچنین توصیه نامه اساتید قبلی و موسسات آموزشی و ارگان هایی که فرد در آنها فعالیت داشته می تواند در نمایش میزان توانایی های متقاضی برای تعامل مثبت با مشکلات و مسائل سخت علمی در حوزه پزشکی بسیار تاثیرگذار باشد و نظر دپارتمان پذیرش دانشگاه کانادایی را به خود جذب نماید.

پس از انتخاب اولیه، تصمیم برخی از دانشگاه ها و دانشکده های پزشکی کانادا بستگی زیادی به نتایج آزمون پذیرش دانشگاه های علوم پزشکی MCAT و یا ارزیابی مبتنی بر رایانه خصوصیات شخصیتی CASPer دارد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

آزمون MCAT

این آزمون یک گذرگاه عبور برای الباقی مراحل انتخابی اکثر دانشکده های پزشکی کانادا است. به طور معمول، این امتحان استاندارد از سوال های چند گزینه ای، سوالات طراحی شده برای ارزیابی چگونگی حل مشکلات مرتبط، منطق استدلال و مهارت های نوشتاری تشکیل شده است.
این آزمون از چهار بخش زیر تشکیل میشود:

•  هر یک از این بخش ها دارای سوالات چند گزینه ای است که از حداقل نمره 1 تا 15 به آنها اختصاص می یابد.

•  بخش استدلال و استنباط شفاهی

•  گروه علوم فیزیکی

•  دپارتمان علوم زیست شناسی و بیولوژیکی

در گروه ویرایش ساختاری نیز دانشجویان متقاضی تحصیل در کانادا در مقطع پزشکی توسط نوشتن دو مقاله امتحان می شوند و بنابر حداقل نمره J تا حداکثر  نمره T مورد ارزیابی قرار می گیرند.

آزمون CASPer 

یک آزمون آنلاین برای مدت زمان 90 دقیقه است که به طور معمول برای شناسایی شخصیت کلیدی و مهارت های حرفه ای متقاضی برای موفقیت و فارغ التحصیلی در زمینه پزشکی طراحی شده است.

این آزمون از 12 مرحله تشکیل می شود و برخی از آنها در مورد سوالاتی است که باید پس از تماشای ویدیو و یا خواندن متنی مرتبط، در مدت زمان 5 دقیقه پاسخ داده شود، سایر موارد نیز به سوالات کلی در زمینه کشف و تجزیه و تحلیل شخصیت فرد ارتباط دارد.

در برخی از دانشکده های پزشکی کانادا این آزمون معتبر به جای MCAT از دانشجوی متقاضی تحصیل در کانادا گرفته می شود.

مصاحبه شفاهی

پس از انتخاب اولیه توسط دانشگاه و قبولی در آزمون کتبی مورد نظر دانشکده پزشکی، دو نوع مصاحبه در پیش روی دانشجو وجود دارد:

• مصاحبه معمول و استاندارد دانشگاه با دانشجو: که در آن کاندید تحصیل در مقطع پزشکی کانادا در مقابل کمیته آزمایش که از اساتید، دانشجویان و برخی دیگر از پرسنل دانشکده تشکیل شده می نشیند.

• مینی مصاحبه چندگانه MMI: این یک چالش و رقابت تشکیل شده از 1تا 6 مصاحبه کوتاه است که بر روی استیج انجام می شود. هر یک از این مصاحبه ها دارای محورهای و جنبه های متفاوتی هستند. نخست کاندیدا با طرح یکسری سوالات مورد ارزیابی قرار می گیرد و پس از موفقیت در مرحله اول به سری بعدی سوالات مصاحبه سوق داده می شود.

روش مصاحبه شفاهی MMI در بین دانشکده های پزشکی کانادا بسیار رواج دارد و برای پذیرش دانشجویان واجد شرایط بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد.

دانشجویان در حال انجام دوره های عملی در کانادا

دانشگاه های علوم پزشکی کانادا

همانطور که گفتیم 17 دانشگاه و دانشکده پزشکی در کانادا وجود دارد که تمامی زمینه های مرتبط از جمله پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، پرستاری و غیره را پوشش می دهد، اما تنها از این تعداد درب 8 دانشگاه کانادایی به روی پذیرش دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در مقطع پزشکی باز است.

در ادامه به معرفی این دانشگاه ها خواهیم پرداخت:

دانشگاه مموریال

دانشگاه مموریال در جزیره نیوفاندلند قرار گرفته و با اثبات برخورداری از مهارت بالای زبان، سالهای تحصیل مقطع کارشناسی در یکی از بخش های علوم مقدماتی پزشکی به 4 سال تحصیلی محدود شده است. در این میان موارد زیر نیز از اهمیت زیادی در پذیرش تحصیلی متقاضیان تحصیل در مقطع پزشکی برخوردار است:

• معدل 3.85 تا 4 بین المللی GPA

• قبولی در آزمون MCAT

• قبولی در آزمون CASPer 

• موفقیت در مصاحبه MMI

لازم به ذکر است که تعداد دانشجویان پذیرفته شده پزشکی این دانشگاه در سال تحصیلی 2019 و 2020 در مجموع 80 نفر بوده است.

دانشگاه دالهوزی

این دانشگاه در نواسکوشیا قرار گرفته و به غیر از نیاز به داشتن مدرک زبان معتبر نیازی به داشتن مدرک اولیه کارشناسی برای پذیرش دانشگاه وجود ندارد. طول دوره پزشکی این دانشگاه 4 سال است. به صورت کلی متقاضی واجد شرایط مقطع پزشکی باید دارای شرایط زیر باشد:

• معدل GPA 3.86 تا 4

• قبولی در آزمون MCAT

• قبولی در آزمون CASPer 

• موفقیت در مصاحبه MMI

تعداد افراد پذیرفته شده این دانشگاه در مقطع پزشکی سال تحصیلی 2018 و 2019 تعداد 109 نفر بوده است.

سایر دانشگاه های کانادایی که از دانشجویان بین المللی مقطع پزشکی پذیرش به عمل می آورند، شامل موارد زیر می شود:

• دانشگاه لاوال

• دانشگاه شربروک

• دانشگاه مونترال

• دانشگاه مک گیل

• دانشگاه تورنتو

• دانشگاه مک مستر

معدل مورد نیاز و سایر شرایط پذیرش هر یک از این دانشگاه ها با یکدیگر یکسان نیست. برای مثال معدل پذیرش مقطع پزشکی دانشگاه مک مستر حداقل 3 است. همچنین ممکن است طول دوره آموزشی پزشکی ارائه شده توسط دانشگاه کانادایی بنابر دانش قبلی دانشجو و قوانین دانشگاه بین 3 تا 5 سال متغیر باشد.

درآمد پزشکان در کانادا

برای گذراندن مراحل دریافت پذیرش دانشگاه، ویزای تحصیلی و قبولی در امتحانات مقطع پزشکی، متحمل سختی های فراوان و پرداخت هزینه های نسبتا زیادی می شوید، اما با دریافت مدرک پزشکی در این کشور حقوق دریافتی بالا و یک مسیر شغلی تضمین شده برای شما فراهم خواهد شد.

بنابر اطلاعات ارائه شده در Canadian Qbank، درآمد تقریبی یک پزشک در کانادا معادل 339 هزار دلار در سال است. البته فعالیت شما به عنوان یک پزشک در کانادا رابطه مستقیمی با وضعیت اقامتی شما در این کشور دارد.

شما می توانید در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در مقطع پزشکی در کانادا با مشاوران lets go uni تماس گرفته و یا به وب سایت مجله تحصیلی لتس گو یونی مراجعه نمایید.