تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا و انتخاب دانشگاه هایی که رشته دندانپزشکی را در کشور ایتالیا ارائه میکنند مورد سوال بسیاری از افراد است؛ بهتر است بدانید دلیل محبوبیت تحصیل در رشته دندانپزشکی کشور ایتالیا، ارائه بورسیه تحصیلی این کشور به دانشجویان بین‌المللی است. اخذ پذیرش تحصیلی رشته دندانپزشکی از دانشگاه های ایتالیا نیاز به شرایط و مدارکی دارد که در این بخش از سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی به طور کامل به آن پرداخته‌ایم؛ پس با ما همراه باشید.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا در سال‌های اخیر میزبان گرمی برای مهاجرت تحصیلی بوده است. به ویژه متقاضیانی که از پس کنکور سراسری پزشکی ایران بر نیامده‌اند، مهاجرت تحصیلی را به عنوان یکی از روش های مهاجرت به ایتالیا برای ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی برگزیده‌اند؛ چراکه در لیست بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان نام 30 مورد از دانشگاه های ایتالیا نیز دیده می‌شود.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا نیاز پذیرش تحصیلی دانشگاه های ایتالیا دارد.

علاوه‌بر کیفیت آموزش و اعتبار مدارک فارغ‌التحصیلی این رشته، میزان هزینه زندگی و تحصیل در ایتالیا و همچنین امکان دریافت بورسیه تحصیلی و کاهش هزینه‌ها از جمله مزایای تحصیل در دوره‌های دندانپزشکی در این کشور محسوب می‌شود.

هزینه زندگی دانشجویی بسته به شهرهای مختلف متفاوت است؛ به نقل از سایت masterportal حداقل هزینه‌های زندگی دانشجویی، ماهانه حدود هفتصد تا هزار یورو برآورد می‌شود. شهریه سالانه دوره‌های دندان‌پزشکی و دیگر رشته‌های علوم پزشکی هم به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان‌تر است؛ اما جذابیت‎هایی که تحصیل در ایتالیا دارد، در هیچ کشور دیگری یافت نمی‌شود.

فرهنگ و تمدن ایتالیا این سرزمین را از دیگر کشورهای اروپایی متمایز کرده است. جاذبه‌های تفریحی و طبیعی در دامنه‌های سبز رشته‌کوه آلپ در شمال و سواحل فرح‌بخش مرزهای آبی آن از جذابیت‌های مهاجرت تحصیلی به این سرزمین است.

دیرینه پر فرازونشیب سرزمین رومی‌ها یادواره‌های تاریخی ارزنده‌ای را برای بشر امروز به ارمغان گذاشته؛ از ابنیه‌های ارزنده و معماری با شکوه رومیان و یونانی‌ها گرفته تا سینما و ادبیات آن، تاثیر بسیار عمیقی در رشد فرهنگیِ جهانی داشته است. چشیدن طمع واقعی پیتزا و پاستا و گوش سپردن به طنین فرازمینی آثار ویوالدی، پاگانینی و پوچینی موهبتی‌ست که با تحصیل در ایتالیا به دست می‌آید.

ویزای تحصیلی ایتالیا، مجوز ورود به منطقه شنگن نیز محسوب می‌شود. بنابراین، با دریافت این مجوز به آسانی می‌توان در مرزهای کشورهای اروپایی و عضو معاهده بدون محدودیت سفر کرد. از طرف دیگر، مدارک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه های ایتالیا قابل ارائه در دیگر کشورهای اروپایی و حتی آمریکایی است. پس از فارغ‌التحصیلی دیگر دغدغه‌ای برای ادامه تحصیل و کار در دیگر کشورها وجود ندارد.

بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا در برنامه‌های انتقال دانشجویان بین‌المللی مانند برنامه اراسموس شرکت کرده‌اند؛ دانشجویان در حین دوره تحصیلی با گذراندن تعداد مشخصی از واحدهای تحصیلی و قبولِ قوانین موسسه و کشور مقصد، می‌توانند به دیگر موسسات آموزش عالی در کشورهای اروپایی و آمریکایی منتقل شوند. از طرفی دیگر، از مزایای کمک‌هزینه تحصیلی این موسسات نیز می‌توان بهره‌مند شد.

طول دوره دندانپزشکی در موسسات آموزش عالی این کشور معمولا 6 سال است؛ در این دوره دانشجویان واحدهایی در زمینه علوم بیولوژیکی، علوم بالینی، جراحی دندانپزشکی و درمان بیماری‌های دهان سپری می‌کنند تا پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان دندانپزشکی حاذق شروع به کار کنند.

دوره‌های مجموعه دندان‌پزشکی در سیستم آموزش عالی این سرزمین بسیار منتوع است؛ علاقمندان به مهاجرت تحصیلی می‌توانند با گذراندن یک‌دوره 18 ماهه تا 2 ساله در کالج‌های دندان‌پزشکی به عنوان دستیار دندانپزشک مشغول به کار شوند. علاوه‌بر این، دوره‌های طولانی‌تر دیگری نیز برگزار می‌شود که پس از سپری کردن آن در طول 3 تا 4 سال می‌توان در کلینیک‌های بهداشت دهان و دندان مشغول به کار شد.

رشته دندان‌پزشکی به‌طور کلی به دو بخش علوم پایه و تخصصی تقسیم می‌شود. در دو سال اول دانشجویان با گذراندن واحدهای زیست‌شناسی با اجزای اندام‌ها و بیماری‌ها آشنا می‌شوند. در سال سوم فیزیولوژی و آسیب‌شناسی دهان آموزش داده می‌شود و پس از آن نوبت به آموزش تخصصیِ مسائل دندان‌پزشکی می‌رسد تا دانشجویان برای سال پنجم و آموزش دندان‌پزشکی ترمیمی، ریشه دندان، پریودنتولوژی، جراحی دهان، ایمپلنتولوژی، پروتز، ارتودنسی و ... آماده شوند.

داندانپزشکی یکی از رشته های پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی است.
تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا با رویکرد تخصصی به سه بخش علوم بیولوژیک، علوم بالینی و آموزش عملی تقسیم می‌شود. با آموزش علوم بیولوژیک دانشجویان با آناتومی انسانی، فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروبیولوژی و فارماکولوژی؛ همچنین آناتومی دهان آسیب‌شناسی و بافت‌شناسی دهان آشنا می‌شوند.

در علوم بالینی که بر اساس توصیه ADEE یا انجمن آموزش دندان‌پزشکی اروپا طراحی و وزارت آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا در دوره‌های دندان‌پزشکی گنجانده شده است، درک و شناخت علائم پزشکی یا ساین و نشانه‌های بیماری یا سمپتوم کمک می‌کند.

در بخش آموزش عملی، تکنولوژی و ابزارهای نوین دندان‌پزشکی دیجیتال و همچنین تجهیزات و مواد کاربردی جدید درمانی در حیطه دندان‌پزشکی ارائه می‌شود. از جمله درس‌های تخصصی این دوره در سیستم آموزش عالی این کشور می‌توان به آمار تخصصی، بیولوژی سلولی و مولکولی، میکروبیولوژی دهان و دندان، آناتومی سر و گردن، رادیوگرافی دندانی، اکولوژی، و کلینیک دندانپزشکی اشاره کرد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

مانند دیگر رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی، تحصیل در رشته دندان‌پزشکی متقاضیان بسیاری دارد. جهت گزینش افراد واجد شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد که به آزمون آیمت IMAT یا International Medical Admissions Test شهرت یافته است.

هر یک از موسسه‌های آموزشی که رشته دندان‌پزشکی را برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی ارائه می‌دهند، نمره آزمون مشخصی را برای پذیرش تحصیلی در نظر گرفته‌اند که با دیگری متفاوت است؛ بنابراین جهت تحصیل در ایتالیا باید شرایط و مدارک مورد نیاز تحصیل در این رشته به طور اختصاصی بررسی شود.

علاوه‌بر کسب امتیاز لازم از این آزمون، علاقمندان به مهاجرت تحصیلی باید شرایط و مدارک مشخص دیگری نیز داشته باشند؛ در واقع نمره مورد نیاز در کارنامه آزمون IMAT یکی از شرایط تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی از جمله دندانپزشکی در این کشور به حساب می‌آید.

با اینکه برای تحصیل در ایتالیا شرایط و محدودیت‌های سنی مشخصی اعلام نشده است، اما اولویت پذیرش تحصیلی سنین مناسب برای تحصیل در مقطع مورد نظر است. تمامی فارغ‌التحصیلان دبیرستان از 17 سال به بالا می‌توانند برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه های ایتالیا اقدام کنند.

تجربه نشان داده که بهترین سن برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی از جمله دندانپزشکی در این کشور از 18 سال تا حداکثر 22 سال است. متقاضیان مهاجرت تحصیلی می‌توانند با ارائه سابقه کار مرتبط با این رشته یا مدارک تحصیل در دوره‌های مربوطه گپ تحصیلی و فاصله زمانی را پوشش دهند.

آزمون IMAT در دانشگاه های ایتالیا

کسب نمره قبولی از آزمون آی‌مت IMAT شرط ورود به رشته‌های پزشکی در موسسات آموزش عالی این کشور است. علاقه‌مندان به تحصیل در ایتالیا در دوره‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باید نمره مورد نیاز موسسه آموزش عالی مورد نظر را از این آزمون کسب کنند.

آزمون IMAT به صورت کتبی برگزار می‌شود؛ متقاضیان باید در طول 100 دقیقه در مجموع به 60 سوال 5 گزینه‌ای پاسخ دهند. این سوالات به چهار بخش مختلف تفکیک می‌شوند؛ بخش اول شامل ۲۲ سوال است؛ معمولا ده سوال به استدلال منطقی و ۱۲ سوال به سنجش اطلاعات عمومی اختصاص پیدا می‌کند.

در بخش دوم ۱۸ سوال دانش زیست شناسی متقاضی را ارزیابی می‌کند و بخش سومِ آزمون با 12 سوال به سوالات شیمی اختصاص پیدا می‌کند. بخش آخر و مجموع ۸ سوال دانش متقاضیِ مهاجرت تحصیلی را در حیطه درس‌های فیزیک و ریاضی می‌سنجد.

این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. قبولی در این آزمون شرط ورود به هر دو دانشگاه‌های خصوصی و دولتی این کشور است؛ در واقع تفاوت این دو نوع موسسه آموزشی در مبلغ شهریه و برخی شرایط پذیرش تحصیلی در آن‌هاست. بنابراین متقاضیان پذیرش تحصیلی رشته‌های علوم پزشکی را گریزی از این آزمون نیست! باید این نکته را خاطرنشان شویم که این آزمون چندان که نمود پیدا کرده، دشوار نیست و سطح سختی آن متوسط اعلام شده است.

اولویت‌های مطالعه برای آمادگی در آزمون IMAT زیست شناسی سلولی و مولکولی Cell and Molecular Biology، شیمی عمومی، فیزیولوژی انسانی، ژنتیک پزشکی، و هوش و منطق است و اولویت دوم میکروبیولوژی و ایمنی شناسی، شیمی آلی و بیوشیمی، آناتومی، ریاضی و فیزیک بیان شده است.

این آزمون در شهرهای مسینا، میلان، ناپولی، پاویا، سیه‌نا، تورین، رم و پادوا به‌صورت سراسری برگزار می‌شود. این آزمون معمولا هر سال یک‌بار برگزار می‌شود. در سال تحصیلی 2021 – 2022 آزمون IMAT در تاریخ نهم سپتامبر برگزار می‌شود و مهلت ثبت نام آن در تاریخ 1 جولای در ساعت 13:00 و پایان آن در تاریخ 23 جولای در ساعت 15 اعلام شده است.

علاوه‌بر دانشگاه های اتالیا این آزمون در 22 کشور جهان از جمله کانادا، آمریکا، قبرس، فرانسه و ترکیه نیز برگزار می‌شود. در تمام این کشورها دوره‌های آمادگی آزمون IMAT در کالج‌های پزشکی و دندان‌پزشکی نیز ارائه می‌شود که شرکت در آن دوره‌ها شانس قبولی را بالا می‌برد. موسسه اسکولا لئوناردو داوینچی یکی از اولین موسساتی است که دوره‌های آمادگی آزمون آیمت را به زبان ایتالیایی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی ارائه می‌کند.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا نیاز به شرکت در آزمون آیمت دارد.

هزینه شرکت در این آزمون 130 یورو معادل 164 دلار است که در زمان ثبت‌نام باید پرداخت شود. فیش پرداختی به همراه مدارکی مانند مدرک پایان دوره پیش دانشگاهی و دیپلم، عکس پرسنلی، اسکن و کپی پاسپورت و مدرک زبان (در صورت نیاز) برای ثبت‌نام مورد نیاز است.

نمره نهایی آزمون از 90 محاسبه می‌شود، اما همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، نمره قبولی هر دانشگاه با دیگری متفاوت است؛ برای مثال نمره قبولی آزمون IMAT در دانشگاه میلان 45-55 اعلام شده در حالی که حداقل نمره از این آزمون برای پذیرش تحصیلی دانشگاه دانشگاه لوییجی ون ویتلی 35-25 است. جهت مطالعه دانشگاه های نیازمند آزمون آیمت کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی هر یک از موسسه‌های آموزشی متفاوت است؛ اما معمولا ارائه اصل و ترجمه مدرک شناسایی معتبر مانند شناسنامه و اسکن پاسپورت، اسکن اصل و ترجمه مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی به همراه ریز نمرات پایه‌ها، مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 6  یا مدرک تافل با حداقل نمره ۷۸ و در صورت وجود ارائه مدرک زبان ایتالیایی و همچنین ارسال فیشپرداخت هزینه بررسی مدارک (اپلیکیشن فی) از جمله موارد مشترک در میان آن‌هاست.

سیزده مورد از دانشگاه های ایتالیا دوره‌های پرشکی و دندانپزشکی را با ترکیبی از زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی ارائه می‌دهند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در برخی رشته‌های خاص مانند رشته‌های علوم پزشکی باید به هر دو زبان تسلط کافی داشته باشند، اما تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی هم امکان‌پذیر است.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

از سال 2012 تا به امروز بسیاری از موسسات آموزشی این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای سهولت جذب دانشجویان خارجی فراهم آورده‌اند؛ از این رو، دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در ایتالیا نیازی به ارائه مدرک زبان ایتالیایی ندارند. اما تحصیل به زبان انگلیسی در رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی کمی محدود است.

بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا بخش عمومی و کلی تدریس را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، اما وقتی وارد دوره تخصصی می‌شوند، زبان تدریس ایتالیایی است. به همین دلیل برای پذیرش تحصیلی این قبیل موسسات آموزشی نیاز به ارائه هر دو مدرک زبان (ایتالیایی و انگلیسی) وجود دارد.

اگر متقاضی پس از تحصیل در ایتالیا قصد سکونت در این کشور را داشته باشد، بهتر است از همان ابتدا به زبان ایتالیایی مسلط شود؛ چراکه ارتباط با بیماران و دیگر همکاران نیاز به این مهارت دارد و همچنین محدودیت انتخاب از میان دانشگاه های ایتالیا پیش از ورود به بازار کار برداشته می‌شود. 

علاقمندان مهاجرت تحصیلی که تمایل به تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا دارند، می‌توانند از دانشگاه سیه‌نا University of Siena پذیرش تحصیلی دریافت کنند؛ به عبارتی دیگر، سیه‌نا تنها گزینه برای دانشجویانی محسوب می‌شود که می‌خواهند رشته دندانپزشکی را به زبان انگلیسی در موسسه‌های آموزش عالی این کشور بخوانند.

این موسسه آموزش عالی در شهری به همین نام در منطقه توسکانی واقع شده که در سال 1240 تاسیس شده است و از قدیمی‌ترین آکادمی‌های جهان به حساب می‌آید. از دیدگاه رتبه‌بندی QS رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی سیه‌نا در رتبه جهانی 451-500 قرار گرفته‌اند.

جهت تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی و اخذ پذیرش تحصیلی باید مدرک معتبری از آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس با نمره بالا در سطح پیشرفته ارائه کرد. پذیرش تحصیلی دانشگاه سیه‌نا نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره 6 (یا نمره معادل آن از آزمون‌های بین‌المللی دیگر) دارد.

اعتبار مدرک دندانپزشکی ایتالیا

دانشجویان پس از تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا می‌توانند در مراکز خصوصی و دولتی این کشور یا دیگر کشورهای جهان مشغول به کار حرفه‌ای شوند. چراکه پس از فارغ‌التحصیلی مدرکی تحت عنوان «دیپلم آبی» یا ”blue diploma” به دانشجویان این رشته ارائه می‌شود که در کل کشورهای اروپایی معتبر است. به این ترتیب دانشجویان می‌توانند بدون هیج مانعی کار حرفه‌ای خود را آغاز کنند.

رشته دندان‌پزشکی در واقع رابطه مستقیمی با مراقبت‌های دهان و روش‌های حفظ سلامت دندان‌ها دارد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در مشاغل مرتبط در سطوح حرفه‌ای مشغول به کار شوند. معمولا تیم دندان‌پزشکی شامل دندان‌پزشک، دستیاران دندان‌پزشک، متخصص بهداشت دندان و تکنسین دندان می‌شود.

علاوه‌بر این، تکنسین آزمایشگاه دندان‌پزشکی و کارمندان دفتر مدیریتی و اداری هم نیاز به این مدرک تحصیلی دارند تا با سابقه تحصیلی معتبر و قوی به تشخیص و درمان بیماری‌ها، صدمات، بد فرمی دندان‌ها و لثه و سایر ساختارهای مرتبط با دهان بپردازند و برای ارزیابی و بررسی شرایط بیماران بتوانند از تجهیزات و تکنولوژی روز جهان بهره‌برداری کنند. 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

مخارج دوره مهاجرت تحصیلی به دو بخش شهریه و هزینه‌های زندگی تقسیم می‌شود. بسته به سبک زندگی دانشجویان و شهر محل تحصیل هزینه زندگی در این کشور ماهانه 750 تا 1200 یورو برآورد می‌شود.

میانگین هزینه‌های زندگی در بولونیا به عنوان یکی از شهرهای دانشجویی این سرزمین ماهانه 750 تا 1100 یورو برآورد می‌شود؛ با این حساب بولونیا یکی از ارزان‌ترین شهرهای دانشجویی برشمرده می‌شود. در مقایسه با آن شهر میلان که میزبان بهترین دانشگاه های ایتالیا نیز شده است، ماهانه 900 تا 1500 یورو هزینه دارد.

شهریه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا نیز بسته به نوع موسسه آموزش عالی متفاوت است. شهریه سالانه موسسه‌های دولتی حدود 500 تا 3 هزار یورو برآورد می‌شود. اما در موسسات آموزشی خصوصی مبلغی بالغ بر 6 هزار یورو به عنوان شهریه سالانه باید در نظر گرفت. به نقل از موسسه QS برخی موسسات خصوصی شهریه سالانه 24 هزار یورو برای این رشته اعلام کرده‌اند.

چگونه میتوان بورس تحصیلی ایتالیا را گرفت؟

کشور ایتالیا به اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی و حمایت مالی از آن‌ها شهرت جهانی دارد. تنوع برنامه‌های کمک‌هزینه مالی به تمامی دانشجویان فارغ از ملیت آن‌ها بسیار زیاد است. دانشجویان واجد شرایط در طول دوره‌های دندانپزشکی می‌توانند از ۲۰۰۰ تا ۵۲۰۰ یورو در سال بهره‌مند شوند. دانشجویان نخبه با ارسال مدارک مورد نیاز می‌توانند رایگان تحصیل کنند.

دانشجویان واجد شرایط می‌توانند از بورس استانی، طلایی و نقره‌ای استفاده کنند؛ بورسیه تحصیلی استانی شامل پرداخت هزینه تحصیل، خوابگاه و پرداخت مبلغی به صورت نقد می‌شود و بورسیه تحصیلی طلایی بخشی از هزینه‌های تحصیل دانشجویان خارجی را پوشش می‌دهد. بورس نقره‌ای نیز با توجه به شرایط مالی دانشجو کمک‌هزینه نقدی اعطا می‌کند. جهت مطالعه راهنمای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا کلیک کنید.

لیست دانشگاه های دندانپزشکی ایتالیا

اغلب متقاضیان مهاجرت تحصیلی به دنبال پذیرش تحصیلی بهترین موسسه‌های آموزش عالی در رشته مورد نظر خود هستند تا با دریافت معتبرترین مدارک فارغ‌التحصیلی وارد کار حرفه‌ای شوند. بنابراین پیش از هر اقدامی باید لیست بهترین دانشگاه های دندان‌پزشکی را در کشور ایتالیا مطالعه کرد و پس از آن شرایط مورد نیاز پذیرش تحصیلی موسسه آموزشی منتخب را در اولویت قرار داد.

دانشگاه بولونیا یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا در رشته های مختلف است.

دانشگاه بولونیا University of Bologna یکی از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه های ایتالیا محسوب می‌شود که رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی را نیز ارائه می‌دهد. دانشگاه ساپیئنزا رم Sapienza University of Rome نیز رتبه نخست را در میان موسسات آموزش عالی ارائه‌دهنده رشته دندان‌پزشکی کسب کرده است.

در ادامه این لیست می‌توان به دانشگاه پادوآ University of Padua (Padova)، دانشگاه تورین University of Turin، دانشگاه رافائِل Vita-Salute San Raffaele University، دانشگاه میلان University of Milan، و دانشگاه فلورانس University of Florence اشاره کرد.

دانشگاه مدیترانه‌ایِ رجیو کالابریا Mediterranean University of Reggio Calabria، دانشگاه کامرینو University of Camerino، و دانشگاه بوزن بولزانو Free University of Bozen-Bolzano برنامه‌های تحصیلی به نسبت ارزان‌تری را در این رشته تحصیلی برای دانشجویان خارجی طراحی کرده‌اند. با اینکه دانشگاه پیزا University of Pisa هم در لیست ارزان‌ترین‌ها قرار گرفته، اما همزمان در شمار بهترین دانشگاه های ایتالیا در این رشته تحصیلی نیز جای ثابتی دارد.

درامد دندانپزشکی در ایتالیا

میزان درآمد افراد پس از فارغ‌التحصیلی با اشتغال در بازار کار، فارغ از رشته و تخصص به شهر محل زندگی بستگی دارد. شهرهای رمِ پایتخت، ناپل، باری، میلان و تریسته از جمله شهرهای پیشرفته و بزرگ کشور محسوب می‌شوند و به طبع آن در این شهرهای میزان درآمد بیشتری می‌توان کسب کرد.

به طور کلی، به نقل از سایت آماری پِی‌اسکِیل payscale میانگین درآمد دندانپزشکی در سراسر کشور ایتالیا سالانه بین 28 هزار تا 158 هزار یورو اعلام شده است. این شبکه آماری درآمد سالانه دندان‌پزشکان تمام شهرهای ایتالیا را میانگین 60 هزار یورو در نظر گرفته است.

به گزارش مجله آماری salaryexplorer دندان‌پزشکان تازه‌کار حرفه خود را با درآمد ماهانه 4,560 هزار یورو آغاز می‌کنند و با کسب تجربه هر دو سال حداقل 30 درصد به میزان درآمد آن‌ها افزوده می‌شود. تا جایی که با تجربه ده ساله می‌توان ماهانه درآمد 9 هزار تا 11 هزار دلاری کسب کرد.